Prof. De Moor: „Mislukte PBO zal vanzelf wel doodbloeden" Katholieke sociale leer bestaat niet de AGENDA VOOR HAARLEM EN DE IJMOND u uw matras Vliegende dokter vertrokken van de Westeinderplas Kort en bondig JUNGHANS R.-K. Horeca ageert tegen misstanden in Valkenburg Nederlanders naar de zuidpool Referendumpartij neemt deel aan verkiezingen Politieboot maakte voor water vliegtuigje een geul in het ijs Doden in het verkeer Personeelslid bij inbraak in bank betrokken? Werk mee aan veiliger verkeer" F abrieksdir ecteur moet terechtstaan Meer wind Haarlems matrassenhuis ™i!5 Oosterse geschenken it at DINSDAG 23 NOVEMBER 1965 2 Niet werkelijk Vakbond TOGAL TEGEN REUMATISCHE PIJNEN: SNEL PIJNVRIJ Kerkelijk nieuws Minister Suurhoff: „Nederland ontwapent" Haarlem V elsen-lJ muiden Beverwijk Zo mooi als deze de mooiste tijd „De P.B.O.-opzet is gelukkig niet ge lukt. Was dat wel het geval geweest, dan hadden de werknemers veel langer moe ten wachten op de verwerkelijking van hun verlangens. Nu is het mogelijk ge weest de vakbonden fel in te zetten om eisen te verwezenlijken. Was de P.B.O. gelukt, dan hadden de vakbonden hun eigen graf gegraven. Dan waren ze ver worden tot kiescolleges. De publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie zal echter vanzelf doodbloeden." Dit zegt prof. dr. R. A. de Moor, hoogleraar aan de katho lieke economische hogeschool in Tilburg in een interview met Ruim Zicht, het blad van het Nederlands Katholiek Vak verbond. Een katholieke sociale leer bestaat niet. Voorzover er al een min of meer officiële katholieke sociale leer wordt ge propageerd, dan blinkt deze uit door een volkomen gemis aan een op ervaring steu nende wetenschappelijke kennis. Voorbeelden noemt prof. De Moor ook. Ook protestanten en socialisten zijn, zij het van andere beginselen uit, tot dezelf de opvattingen over ondernemingsraad en P.B.O. gekomen als vele katholieken. Dit feit pleit al tegen het bestaan van een exclusieve, katholieke, sociale leer. In de P.B.O. gaat men uit van de absolute vredesgedachten. De gemeenschappelijke belangen worden primair gesteld, de con flicten worden onder de tafel gewerkt. Het handhaven van een zekere con flictsituatie is hier juist gewenst, zowel voor de economische expansie als voor de bevordering van de sociale recht vaardigheid. De hoogleraar gaat nog verder. De Kerk gaat haar bevoegdheden te buiten in zoverre in de encyklieken en de ver klaringen daarvan idealen en structuren voor de sociale opbouw van de maat schappij naar voren worden gebracht. De Kerk is geen instituut van sociologen en economen, vindt prof. De Moor. Zij be zit geen bijzondere deskundigheid op dit terrein. De P.B.O. heeft in praktisch geen en kel geval kunnen functioneren omdat de structuur in strijd is met de werkelijk heid. Daarom zou het een goede zaak zijn als de P.B.O. verdwijnt. De gemeen schappelijke belangen kunnen door pri vaatrechtelijke organisaties worden be hartigd. Voor de groepsbelangen kan ge regeld overleg tussen werknemers en werkgevers dienen. In de ondernemingsraad als middel voor medezeggenschap, ziet prof. De Moor ook niet veel. Een ondernemings raad veronderstelt dat het bedrijf een fun damentele belangengemeenschap is. Klopt niet met de werkelijkheid, zegt de hoog leraar. Voor velen is de onderneming niet Advertentie te dun of versleten laat het ons even weten prijsopgave aan huis *s morgens 9 uur gehaald 's avonds 6 uur thuis h. de graaff grote houtstraat 103 haarlem, telefoon 11485 profiteer van onze inruilactie 10,— tot 25,— voor uw oude spiraal of ledikant. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Katholieke Bond-van Hotel-, Café- en Res taurant geëmployeerden „St. Anthonius" gaat optreden tegen de grote achterstand op sociaal en moreel terrein in het hore cabedrijf in Valkenburg. Dit is besloten op een in Valkenburg gehouden vergade ring, waar publikaties van de katholieke bond over deze achterstanden het onder werp van gesprek waren. In augustus en oktober heeft de bond in zijn orgaan rapporten aangehaald, waarin o.m. de aandacht werd gevraagd voor „meisjes, die zo van hun moeder van daan gingen werken in een toeristenge bied, waar de horecabedrijven bezocht worden door gasten die „uit" zijn, met alle gevolgen van dien". Ook stelde de bond de niet-naleving van de c.a.o.-bepa- lingen aan de kaak. De meeste onderne mingen hebben een bekrompen bedrijfs voering, zo oordeelde „St. Anthonius",. waarbij het doel in hoofdzaak is om veel geld te verdienen, zo nodig ten koste van het personeel. De in Valkenburg gehouden vergade ring vond de publikaties niet overdreven. De werkgevers, zo werd medegedeeld, hebben niet gereageerd op een verzoek van het hoofdbestuur om een gedachten- wisseling over de misstanden, die zou kun nen leiden tot een oplossing. Welke maat regelen ^,St. Anthonius" gaat nemen, wenst het hoofdbestuur niet bekend te maker meer dan een middel om geld te krijgen. Bovendien moet in een bedrijf de macht ongelijk verdeeld blijven wegens de typisch hiërarchische opbouw. Er is maar één middel om meer zeg genschap te krijgen: De vakbond moet in het bedrijf worden gebracht. Naast de ondernemingsraad (als informatie bron) en naast het werkoverleg moet de vakbond de vertegenwoordiger zijn van de werknemer. Van werknemerscommissarissen moet de hoogleraar niet veel hebben. Een aar dige franje, noemt hij een dergelijke in stelling. Deze speciale commissarissen zul len echter in de eerste plaats de totale belangen in het oog moeten houden. Elke onplezierige maatregel die uit die nood zakelijke instelling voortkomt, zal op het hoofd van de vakbonden neerkomen. Zij kunnen hun krachten beter gebruiken voor het geven van meer reliëf aan het personeelsbeleid of voor de sociale trai ning van directies, aldus prof. De Moor. Advertentie Zorg dat U Togal in huis heeft. Snelle stiller van grote en kleine pijnen. Reumatische pijnen. Ischias. Spit. Griep. Hoofdpijn. Verkoudheid. Alles ver dwijnt snel. Door Togal. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.95; 2.40; 8.88. In december gaat er weer een Bel gisch-Nederlandse wetenschappe lijke expeditie naar de Zuidpool. Hier zitten acht van de negen Nederlandse deelnemers bij de kaart van Antarctica. Voorste rij v.l.n.r. ir. A. J. Meerburg, C. Kraan, C. Stelling, C. W. van Vliet en J. E. ten Bosch. Daarachter: luitenant ter zee eerste klasse A. van Gandelle, ir. P. M. Buis en ir. J. A. J. van der Salm. (Van onze correspondent) DEN HAAG Voor het derde achter eenvolgende jaar zal ons land deelnemen aan een gecombineerde Belgisch-Neder landse zuidpoolexpeditie. Op 8 december vertrekt uit Antwerpen de Deense ijsbre- ker „Magadan" met een lading techni sche apparatuur en twee van de totaal ne gen Nederlanders. De anderen, o.a. twaalf Belgische expeditieleden, zullen op 27 de cember per vliegtuig volgen-. Zowel tijdens' de reis als gedurende het verblijf aan de zuidpool worden wetenschappelijke metin gen verricht, die via een wereldomvatten de uitwisseling, waaraan ook Russen, Ame rikanen en Japanners meedoen, meer in zicht zullen geven in de bewegingen van de aarde en de klimatologische verschijn selen die daar een gevolg van zijn. Ne derland zal voornamelijk meewerken aan het meteorologische programma. Tot de Nederlandse groep behoren ir. A. Meerburg uit Katwijk, de wis- en na tuurkundige C. Kraan uit Amersfoort, de electrotechnicus C. Stelling uit Wormer- veer, de weerkundige C. W. van Vliet uit Hilversum en de machinist van de ma rine J. E. ten Bosch uit Assendelft, die de electriciteits- en warmtevoorziening in de onderkomens zal verzorgen. De vier overige leden van de Neder landse groep blijven maar een paar maanden weg. Zodra de „Magadan" zijn vracht heeft gelost en de leden van de vorige expeditie aan boord genomen heeft, keren zij terug. Zij zijn belast met de meting van kosmische stralingen in an- tarctica. De oprichter van de „Partij voor Volks wil en Referendum," mr. P. Koot uit Den Haag, heeft meegedeeld, dat zijn partij, die thans 5000 leden telt, in 1966 zal deel nemen aan de verkiezingen voor de Pro- vincale Staten van Noord- en Zuid-Hol land, Utrecht en wellicht Noord-Brabant, en in 1967 aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer. Om het referendum in ons land inge voerd te krijgen wil hij een proces aan hangig te maken bij het internationale hof voor de toepassing van de rechten van de mens in Straatsburg. Nederland heeft de Verklaring van de Rechten van de Mens ondertekend. Daarin staat, aldus mr. Koot, dat het gezag van de staat be rust op de volkswil. Deze volkswil kan naar zijn mening in Nederland niet of niet vol doende tot uitdrukking worden gebracht. Geref. Kerken (vrijgem.) Tweetal te Enschede-N. (vak. wijlen H. Vogel) O. Mooiweer te Leerdam en J. Strating te Alkmaar. Geref. Kerken Beroepen te Engwierum H. v. Dijk, kand. te Hilversum. Aangenomen naar Ottawa A. W. Schaafsma te Butlington, voorheen te Watergraafsmeer. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Middelharnis M. Baan te Zeist. Bedankt voor Driebergen en Noor deloos P. v. Zonneveld te Bennekom. i Geref. Kerken Beroepen te Baarland, Onnen, Ouddorp (evang. opdracht), Aardenburg (bijz. op dracht van de classis), Fijnaart (N.B.) en Vijfhuizen (N.H.) J. v. d. Ree, kand. te James Gaston, de 34-jarige vliegende Amerikaanse chirurg, die een jaar in een ziekenhuis in Torquay gaat werken, is na een gedwongen verblijf van zes dagen in ons land tenslotte gistermiddag in zijn éénmotorig watervliegtuigje vertrokken. Dokter Gaston wilde bijna een week ge leden van Kopenhagen via Nederland naar Devon aan Engelands zuidkust vliegen, maar- op--zijn«slecht voorbereide "vlucht kwam hij tot de ontdekking dat hij in Nederland nergens op het water mocht landen. De invallende duisternis dwong hem echter daartoe, zodat hij op dinsdag 16 november bij Aalsmeer op de West einderplas neerstreek. De Dienst Luchtvaart van de Rijkspoli tie legde het toestel aan de ketting, maar nadat dr. Gaston een boete van 250 gulden had betaald, werd het slecht weer, zodat een vlucht naar Engeland onmoge lijk werd. Gisteren was de hemel echter blauw en wilde de chirurg het erop wa gen. Gedienstig zorgde de waterpolitie er met een motorboot voor dat er een geul van een kilometer lengte in het ijs wred gemaakt. Dit moest tot driemaal toe geschieden omdat telkens als een geul was opengebroken de wind van richting ver anderde, zodat een nieuwe geul tegen de windrichting in moest worden gemaakt. Onder het tele-oog van een T.V.-came- ra nam Gaston tenslotte zijn lange aan loop over het opspattende water. Een vlucht van vijf uur scheidde hem op dat moment nog van Southampton, zijn voorlopig einddoel. Bij Southampton is voor het landen en starten van dit soort vliegtuigen 'n stuk watergebied ge reserveerd. De Amerikaanse medicus had zijn vrouw en dochter reeds vanuit Ame rika per lijnvliegtuig naar Londen gezon den voor hijzelf de gewaagde oversteek met zijn kleine vliegtuigje via Groenland en IJsland naar Schotland begon. Dat hij met het vliegtuig per boot van Groenland naar Kopenhagen moest reizen was de 6ehuld«.'van-de -kou? die*-zijn toestelletje bij Groènland insloot in een dikke laag ijs. In Veendam is de 49-jarige heer J. J. Joren uit Rotterdam om het leven geko men toen zijn auto tegen een oplegger botste. De truck met oplegger kwam plot seling dwars over de weg te staan toen de chauffeur moest remmen voor een auto die wegens benzinegebrek onverwacht bleef staan. In Eindhoven liep de 72-jarige H. Pen- nings tegen een autobus op, waardoor hij dodelijk gewond werd. In Rotterdam vond de 73-jarige wiel rijder L. Lahm de dood toen hij door een vrachtauto werd aangereden. In Willemstad op Curacao zijn vijf An- tillianen, twee meisjes van 19 en drie jongemannen van 23 jaar, om het leven gekomen toen een tegemoetkomende auto in volle vaart tegen de hunne botste. DONGEN Het personeel van de AMRO-bank in Dongen wordt op 't ogen blik aan een politieverhoor onderworpen, omdat waarschijnlijk een lid van het per soneel betrokken is geweest bij de mys terieuze inbraak, die verleden week werd gepleegd en waarbij ongeveer 50.000 werd gestolen. De officier van Justitie in Breda verwacht dat de zaak binnenkort opgelost zal kunnen worden. Minister Suurhoff van Verkeer en Wa terstaat heeft vanmorgen via de radio opgeroepen tot grotere inspanning voor de verkeersveiligheid ter gelegenheid van de indertijd door prinses Wilhelmina in gestelde bezinningsdag. Minister Suurhoff vergeleek in zijn toe spraak de verkeersonveiligheid met de ramp die Nederland tijdens de storm vloed van 1953 trof en die aan meer dan 1800 mensen het leven kostte en tiendui zenden dakloos maakte. Toch is de ver- keersramp in mensenlevens gemeten een grotere ramp, zei de minister. In 1964 waren er 2377 dodelijke ongevallen, nog afgezien van gewonden en materiële schade. Gemiddeld eist het verkeer zes doden per dag. Meer veiligheid hangt van iedere ver keersdeelnemer af, van de kennis der ver keersregels, van de bereidheid zich eraan te houden. De minister pleitte voor hof felijkheid in het verkeer, het besteden van aandacht aan de toestand van het voertuig en de bereidheid zich te onthou den van alcohol bij het deelnemen aan het verkeer. „De regering is bereid", zei minister Suurhoff, „binnen de mogelijk heden zich grote inspanning en offers te getroosten om de verkeersveiligheid te vergroten. Maar zonder de medewerking van u allen blijft alle inspanning groten deels nutteloos." De heer L. G. Landman, directeur van een chemische fabriek te Naarden, die in neonletters „Nederland ontwapent" op de toren van zijn fabriek heeft geplaatst, moet zich daarvoor op 26 november voor de kantonrechter in Hilversum verant woorden. Hij is gedagvaard omdat hij heeft gehandeld zonder voorafgaande ver gunning van Gedeputeerde Staten in strijd met art. 1 van de Verordening Land- schapsschoon Noord-Holland. Als raadsman treedt op mr. J. H. van Wijk uit Haarlem. Advertentie MEER DAN 3000 APARTE Paarlaarsteeg 10 - Telef. 14615 Jansweg 30 - Haarlem 4AAfWVWV\A/V\AfU\AAAAAAA>VVMAAIW\IVV\AAAMAfWU\AM Concertgebouw, vandaag 20.15 u.: Con cert door de gemengde arbeiderszang vereniging „De stem des volks" o.l.v. Dick Dekker, M.m.v. „Kunst en Strijd" uit Am sterdam en het N. Ph. O. Concertgebouw, woensdag 20 u.: Con cert door het Haarlem Jeugd Orkest o.l.v. André Kaart. Stadsschouwburg, woensdag 20 u.: Op treden door het Nationale Ballet o.l.v. Sonia Gaskell. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 20 u.: „West Side Story", 14 j. Frans Hals, vandaag 20 u. en woensdag 19 en 21.15 u.: „Beslissende uren", 14 j. Lido, 14 en 20 u.: „My fair lady", a.l.; Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Kortsluiting op de 27ste etage", 14 j. Minerva, woensdag 14.30 u.: „Chaplins festival", a.l.; 20.15 u.: „Marnie", 18 j. Rembrandt, 14 en 20 u.: „Victorie in de Pacific", 14 jaar. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Handela ren in meisjes", 18 jaar. Studio, 14 en 20 u.: „Gejaagd door de wind", 14 jaar. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks geopend van 10—17 u., zondags van 1317 u. Prentenkabinet: keuze uit eigen ver zameling. Dagelijks van 10-17 u. en zon dags van 13-17 u. Vishal: „Moderne kunst uit eigen be zit". Dagelijks van 10 tot 17 u. en op zon dag van 13 tot 17 u. Teylers Museum, Spaarne 16: Expositie van aquarellen, tekeningen en etsen van Adriaan van Ostade. Permanente ten toonstelling van schilderijen 19de en 20ste eeuw. Tekeningen van de Hollandse, Ita liaanse en Franse school. Fossielen e.d. Dagelijks behalve zondag en maandag van 10 tot 16 u.; zondag van 13 tot 16 uur. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religeuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid, Dagelijks (behalve maandag) van 1012.30 u. en van 13.3017 uur.; zon- en feestdagen van 1417 uur. In 't Goede Uur (Korte Houtstraat)Ex positie van tekeningen van Nic. Jonk. Da gelijks van 10-18 u. en van 20-22 u. en zondags van 14-17 u. en van 20-22 uur. Tot eind november. Kunstcentrum „De Ark", Bootzaal: „100 ambachten" van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 10 tot 20 u. Klassiek grammo- foonplatenconcert van 20 tot 22.30 u. Dins dags gesloten. Artificia, (Heemstede): Expositie van tekeningen van H. L. Prenen en beeld houwwerk van Anneke Höfte. Op werk dagen van 9.30 tot 18 uur. Museum Van Looy: expositie van schil derijen van Israëlische kunstenaars. Da gelijks van 1017 u. en op zondag van 13—17 u. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend op donderdag van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 u. Zon- en feestdagen van 14 tot 17 u. Stadsschouwburg: Gedurende de maand november expositie van werk van Kees Okx. Waagtaveerne: Expositie van tekenin gen van Freek Souwer en aquarellen van Jan van Geem. Dagelijks van 13 tot 17 u. en op zondag van 14 tot 17 u. Tot 5 dec. Galerie J. R. Bier (Groot Heiligland 66): Expositie van werk uit de Franse, Hol landse en Belgische school. Dagelijks van 1017 u. Tot eind december. DIVERSEN Minerva Theater (Heemstede), vandaag 20.15 uur: „Het grote avontuur in Nepal" door Jan Boon (lezing met kleurendia's). DINSDAG 23 NOVEMBER City, 20 uur: „Striptease van Parijs". Patronaatsgebouw, 20 uur: Ontspan ningsavond voor bejaarden. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. WOENSDAG 24 NOVEMBER City, 20 u.: „Striptease van Parijs". Chr. Geref. Kerk, Marconistraat, IJmui- den, 19.30 uur: feestelijke dienst na res tauratie kerkgebouw. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag)9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 10 tot 12.30, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur;filiaal Velsen-Noord: 14 tot 17 uur; filiaal „Spaarnberg", Sant poort (ook voor r.k.-bibliotheek) 14 tot 17 uur. R.k.- openbare leeszaal en bibliotheek, Wil'lemsbeekweg 96: 14.30 tot 17.30 uur, filiaal Velsen-Noord: 14 tot 17 uur. DINSDAG 23 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u: „Jong en Immoreel". Luxor Theater, 19 en 21.30 u.: „Opera tion Crossbow". Luxor Theater, 14 uur: feestmiddag voor bejaarden. Huize „Scheybeeck", 19.30 uur: Cursus creatief spel voor jongeren van 13 t.e.m. 15 jaar. D.E.M. kantine, Hoflanderweg, 20 uur: jeugdsportleiderscursus door Dekenale Jeugdraad. Verenigingsgebouw, Plesmanweg, 19.30 uur: cursus „hygiëne en uiterlijke verzor ging" door de St. Huish. en gezinsvoor lichting. Hoeve Adrichem, Hoflanderweg, 16.30 u.: jeugdcursus boetseren en beeldhou wen; 20 u.: cursus beeldhouwen en boet seren door Kennemer Staten. Stadskantoor, Pres. Kennedyplein: ex positie werken van Nico Betjes en René van der Meulen, te bezichtigen van 9-12 uur en van 14-17 uur. Akerendamlaan 16, 10-11 uur: Spreek uur huishoudelijke en gezinsvoor lichting. Galerie Boumans, Breestraat 122: expo sitie werken van Frans Verpoorten, te be zichtigen van 9-13 uur. Kennemer Oudheidkamer, ing. Stum- phiusstraat, te bezichtigen na aanvraag Moensplein 4, tel. 26020, of Groenelaan 21. Openbare leeszaal, Hendrik Burger straat 70, geopend van 15-17.30 uur. R.-k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 15-21 uur. Oosterwijk, openbare leeszaal geopend van 15-21 uur; r.k. leeszaal geopend van 15-21 uur. Meerestein, openbare leeszaal geopend van 15-17 uur; r.k. leeszaal geopend van 15-17 uur. WOENSDAG 24 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Jong en Immoreel". Luxor Theater, 19 en 21.30 u.: „Opera tion Crossbow". Verenigingsgebouw Plesmanweg, 20 u.: lezing door N.V.V.-secretaresse mej. J. Zwanepol, voor Vrouwenbond van het N.V.V. Vredesvorstkerk, Laan der Nederlanden, 20 u.: concert door het N.Ph.O., Jerry Katlewicz, dirigent. Statenhuis, Velserbeekweg, 20 u.: Kla- verjasdrive door „Rooswijk". Hoeve Adrichem, Hoflanderweg, 14 uur: cursus handenarbeid voor de jeugd door Kennemerstaten. Hoeve Adrichem, 18 en 20 u.: cursus pottendraaien. Stadskantoor, Pres. Kennedyplein: Ex positie werken van Nico Betjes en René van der Meulen, te bezichtigen van 9-12 u. en van 14-17 u. Galerie Boumans, Breestraat 122: Expo sitie werken van Frans Verpoorten, te be zichtigen van 9-12 en 14-17 uur. In de drukte. De laatste dagen zijn tijdens de Sint-Nicolaasdrukte in de Haagse warenhuizen elf dieven gepakt. Eén van hen had voor een waarde van 71 aan gestolen artikelen bij zich. Vice-consul. Mevrouw J. Moline is be noemd tot vice-consul der Nederlanden te Orange (Frankrijk). Het ressort van het vice-consulaat te Orange omvat het departement Vaucluse. Jachttijd. In de omgeving van Chevreuil V.S. zijn de afgelopen acht dagen 29 ja gers gestorven, van wie dertien door jachtongelukken, tien door een hartaan val en zes door kolendampvergiftiging, veroorzaakt door draagbare kacheltjes. In andere Amerikaanse staten zoals Mi chigan en Wisconsin stierven in dezelfde periode 21 jagers, van wie tien veron gelukten. Onderscheiden. De voorzitter van de ver eniging „Beurs voor de diamanthandel", de heer J. Parsser, is benoemd tot offi cier in de orde van Oranje Nassau ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de vereniging. Pamflettenplakkers. De kantonrechter te Amsterdam heeft vier personen wegens het plakken van pamfletten met anti- Clausleuzen veroordeeld tot een boete van 100 gulden en een voorwaardelijke hechtenisstraf van zes dagen. De offi cier van justitie had tegen hen zes dagen hechtenis geeist. Advertentie hebben wij nog honderdtwaalf wandklokken U moet kunnen kiezen. Daarom maakt Junghans uurwerken in zo'n grote en smaakvolle verscheidenheid. Een daarvan is beslist de wandklok die u zoekt. tAA/VAMWWUVWVVWiflAAAAAAMAAAniVVVVUVVVWVVVWtm Het KNMI deelt mee: In de nacht van maandag op dinsdag passeerde een van de Noordzee afkomsti ge depressie ons land. Dit ging vooral in de kustprovincies gepaard met flinke sneeuwbuien, terwijl de temperatuur daar tijdelijk boven nul kwam. Nadat de depressie voorbijgetrokken was nam de kans op opklaringen in de middag weer toe. De temperatuur zal dan weer tot om streeks het vriespunt stijgen, nadat het in het binnenland op de meeste plaatsen licht tot matig gevroren heeft. Langs de kust neemt de wind tijdelijk toe uit noor delijke richtingen, maar in het binnenland zal er weinig wind zijn. WERKRAPPORTEN Maximum en minimum a» temperaturen binnen- en buitenland <0 C S2 3 O 9 9 4» Den Helder onbewolkt n 2 -2 Ypenburg onbewolkt n 2 -1 Vlissingen sneeuwbui n 2 0 Eelde mist w -2 -10 De Bilt geh. bew. windst. 2 -6 Twente half bew. verand. -1 -7 Eindhoven sneeuw z -1 -6 Z.-Limburg licht bew. z -1 -6 Helsinki onbewolkt wnw -10 -14 Stockholm licht bew. w -6 -17 Oslo onbewolkt nw -8 -16 Kopenhagen onbewolkt w -3 -10 Aberdeen regen zzw 1 -5 Londen onbewolkt w 2 -3 Amsterdam mist n 2 -6 Brussel half bew. w 3 -4 Luxemburg zw. bew. wzw -2 -8 Parijs onbewolkt nw 4 -2 Bordeaux onbewolkt windst. 7 -3 Grenoble sneeuw nnw 7 -2 Nice onweer no 15 4 Berlijn onbewolkt z -1 -13 Frankfort onbewolkt windst. 0 -9 München geh. bew. n 0 -7 Zürich sneeuw nnw 4 -4 Genève onbewolkt nnw 5 -5 Locarno geh. bew. ozo 10 5 Wenen geh. bew. nnw 3 -4 Innsbruck sneeuw O 5 -3 Belgrado regen nnw 16 5 Athene zw. bew. z 21 18 Rome licht bew. wzw 17 11 Barcelona onbewolkt n 15 4 Madrid onbewolkt windst. 11 1 Mallorca onbewolkt windst. 16 6 Lissabon onbewolkt n 16 8 Woensdag 24 november Zon op 08.15 uur; onder 16.38 uur. Maan op 09.45 uur; onder 17.19 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 23 november Hoog water 3.32 uur en 15.48 uur. Laag water 11.35 uur en 23.53 uur. Woensdag 24 november Hoog water 4.13 uur en 16.26 uur. Laag water 12.13 uur en uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 2