„Kernwapens bij NAVO staan onder VS-toezicht" Hoi, da's een goed idee, moet u vaker doen Britse oppositieleider Heath Parijs hartelijk ontvangen De Gaulle houdt Europese in deur voor Britten op kier Roemeense bemiddelingsrol door de VS tegengesproken VS wil OAS vredesleger Winter in Europa ASPIRIN (-1-BAYER WER ELDN1EUWS Van dag tot dag Johnson contra „Nezv York Times Kerk en staat in Griekenland fel tegenover elkaar Zware verliezen in Zuid-Vietnam Portugal in de Veiligheidsraad OSRAM Geef uw kinderen het beste: Kinder-Aspirin en experimenteer niet met andere middelen! DINSDAG 23 NOVEMBER 1965 Brits plan (Op de raatótcel l Dampende chocolademelk met slagroom: otigineel en vurrukkulluk Communistische Partij in Soedan verboden Mislukte staatsgreep in Santo Domingo kinder met vruchtensmaak Verleden week heeft de Franse minis ter van voorlichting, Peyrefitte, verklaard dat zijn regering redenen heeft te menen, dat een gesprek over „de organisatie van een gemeenschappelijke markt" weldra zal kunnen plaats vinden. De voorwaar den daartoe zouden zijn „verduidelijkt en verbeterd". Dit heeft de Franse minister Couve de Murville geconcludeerd uit een verklaring van zijn Belgische collega Spaak, een gesprek met de Duitse minis ter Schroder en een brief van de Italiaan se staatsman Colombo. In Parijs zegt men dus, dat drie landen (en stellig ook Lu xemburg) bereid zijn Frankrijk tegemoet te komen. Alleen Nederland zou dan in de oppositie blijven in de huidige crisis in „klein Europa". Nu is het duidelijk, dat de industrie en de landbouw in de zes landen der Euro pese Economische Gemeenschap zich zo zeer hebben ingesteld op een markt van 180 miljoen kopers, dat zij niet meer terug kunnen zonder zeer grote verliezen te lij den. Ook in ons land. Onze regering kan de verantwoordelijkheid niet op zich ne men voor het doen mislukken van een douane-unie en een agrarische gemeen schap, als vijf landen een compromis zou den hebben gevonden om deze verder te ontwikkelen. In het verleden is gebleken, dat wij niet bij machte waren gebruik te maken van ons veto-recht, als wij in een grote kwestie alleen stonden. Men maakt zich in Den Haag nu blijkbaar wijs, dat er geen sprake van is, dat andere landen van de E.E.G. op weg zijn naar Canos sa, naar „een knieval voor De Gaulle". Maar in de machtsverhoudingen heeft men zich wel eens meer vergist. En dan staan wij onvoorbereid in een zwakke po sitie. Het laat zich aanzien, dat een compro mis in de^E.E.G. aanstaande is op deze basis, dat de douane-unie en de agrari sche gemeenschap worden verwerkelijkt zonder supranationale bevoegdheden voor de Europese Commissie in Brussel en zonder enige macht van het Europese parlement. Om economische redenen zal men met Frankrijk wel weer in zee gaan, op basis van het „Europa der vaderlanden". Maar juist op die basis kan men weigeren te spreken over een politieke unie onder Franse leiding. Men kan het beginsel der eigen soevereiniteit even hoog houden als De Gaulle het doet. En over politieke integratie pas gaan den ken in een Europa waartoe ook Engeland en de Scandinavische landen behoren. Nu wij onze supra-nationale idealen voorlo pig moeten opbergen is het beter zulk een „reserve-politiek" te hebben dan over rompeld te worden. Advertentie AUSTIN (AP en AFP) De bondgeno ten van de Verenigde Staten in de NAVO beschikken over kernwapens maar kunnen ze niet zonder toestemming van de Amerikaanse president gebruiken. Dit heeft een woordvoerder van he Witte Huis gisteren bekendgemaakt naar aan leiding van een bericht in de „New York Times" waarin zondag werd gemeld, dat voor een periode van ongeveer zes jaar in het geheim Amerikaanse kernladingen waren geplaatst in vliegtuigen en raket ten van West-Duitsland en andere NAVO- bondgenoten. De woordvoerder zei: „Zoals al vaak is gezegd, hebben wij kernkoppen ter be schikking van onze bondgenoten in de NAVO gesteld. Het toezicht erop blijft echter aan de Verenigde Staten voorbe houden". Hij zei dat president Johnson volledig op de hoogte is van de bepaalde regelingen die het Amerikaanse ministerie van Defensie met de NAVO-bondgenoten heeft getroffen.. Volgens de „New York Times was de Amerikaanse controle op kernladingen in NAVO-beheer soms niet meer dan een formaliteit. Het Amerikaanse staatshoofd was volgens dit blad dikwijls niet op de hoogte van afspraken tussen het ministe rie van Defensie en NAVO-landen. Het toezicht wordt de laatste jaren meer volgens de regels uitgeoefend. Tegenwoor dig krijgt elk NAVO-vliegtuig met een kernlading aan bood bewaking van Ame rikaanse schildwachten. Zonder hun toe stemming komt geen piloot aan boord. Er is voorts een vorm van elektronische con trole. Wat de regelingen tussen de Verenigde Staten en de bondgenoten in de NAVO op het gebied van de kernbewapening in houden is nog nooit uit de doeken ge daan. Van bevoegde zijde in Londen zijn gis teren nieuwe Britse voorstellen onthuld voor het uitstellen van de schepping van een kernstrijdkracht van de NAVO en dus van het in beheer geven van kernwa pens aan West-Duitsland. Om tegemoet te komen aan de Duitse eisen voor een aandeel in de kernbewape ning, voorziet het Britse plan in nauwer inter-geallieerd overleg over het gebruik, het bepalen van doelen en het inzetten van kernwapens en over crisistoestanden in het algemeen. De Amerikaanse minister van Defensie, McNamara, vertrekt vrijdag naar Londen waar hij met de Britse regering bespre kingen zal voeren over versterking van de Brits-Amerikaanse samenwerking in de NAVO op het gebied van de kernbe wapening. Hij zal worden vergezeld door onderminister Ball. Zaterdag gaan zij naar Parijs om deel te nemen aan de conferentie van ministers van Defensie van ministers van Defensie van de NAVO-landen. mmmm Advertentie dat iemand geven of krijgen kan, is een KOALA pyjama. Eén-en-al behaaglijkheid^ Ze zijn er voor het hele gezin! ATHENE (AFP) De Griekse pre mier Stephanopoelos heeft maandagavond in een radiotoespraak de Grieks-Ortho doxe prelaten die deelnamen aan de re cente, door de regering ongeldig ver klaarde bisschopsverkiezing beschuldigd van rebellie tegen de kerkwetten en de wetten van de staat. „Zij zijn," zo zei hij, „zelfs zover ge gaan, chantage te plegen op de aartsbis schop van Athene en hebben deze haast ontvoerd. De regering zal alles in het werk stellen om wet en orde, maar ook het aanzien van de kerk, dat door deze onwettige handelingen ernstig geschaad is, te beschermen." De premier deed een „laatste beroep" op de „rebellerende prelaten, hun verantwoordelijkheid jegens kerk en volk te beseffen. Intussen hebben de prelaten het besluit van de regering, een nieuwe synode te laten houden voor de verkiezing en over plaatsing van bisschoppen eenstemmig verworpen. Dit besluit is vervat m een maandag bekendgemaakt wetsontwerp tot reorganisatie van de kerk. KHARTOEM (AFP) In Soedan is de Communistische Partij definitief verbo den. Het parlement keurde maandag met grote meerderheid het regeringsontwerp over ontbinding van die partij goed. De verkiezingsstrijd in Frankrijk is goed aan de gang. De kandidaten voor het Elysée doen heel veel om. de gunst en de aandacht van de kie zers te trekken. Een hunner, Leca- nuet, zoekt het onder andere in hoofddoekjes. Zijn aanhangsters kunnen als zij die dragen het nuttige met het propagandistische vereni gen. Bovendien kunnen zij dan ge tuigen van hun politieke overtuiging die geheel gericht is op de slogan „kiest Lecanuet". Shockproof Hebt u dat ook? Hebt u ook wat ik heb? Dat u tot uw eigen verbazing gaat be merken dat u, net als uw horloge shock proof bent? En dat u, anders dan uw hor loge, zo moeilijk opgewonden kunt wor den? Hebt u dat ook dat u, bij het lezen van kranten en tijdschriften en boeken wel eens denkt: nu staat dat zo maar, alsof het de gewoonste zaak van de wereld is, zwart op wit en zonder een omgewonden doekje, gedrukt, en ik lees het en nog maar enkele jaren geleden zou ik ervan geschrokken en geschokt zijn geweest en eigenlijk had ik er voorzien van alle taboes mij door mijn opvoeding op 't bre de levenspad meegegeven geschokt door moeten zijn, maar ik vind het helemaal niet schokkend, zoals al die on- I derwerpen van-sexen-klaar behandeld wordenstel je voor dat die vroeger zo maar, open en bloot, in de krant had den gestaan. In het door-en-door solide Hollands Maandblad, vertelt de Amsterdamse hoogleraar K. van het Reeve zonder eni ge reden of aanleiding een scabreus grap je, waartegen ik alleen maar het be zwaar heb dat het een nogal geforceerd en opzettelijk gebaar is, maar dat dit .mopje in een eerbaar orgaan zwart op wit gedrukt staat doet me op zichzelf niets. Wel dacht ik: als een veritabel hoogle raar nog maar enkele tientallen jaren ge leden zo iets zou hebben uitgehaald, zou hij vermoedelijk on-eervol uit zijn functie zijn ontslagen. Ook op andere gebieden des dagelijksen levens zijn wij shockproof geworden: de manier waarop nu gesproken en geschre ven wordt over handelingen van de ko ninklijke familie bij voorbeeld, zou nog maar tweeduizend dagen geleden ondenk baar zijn geweest; de wijze waarop lek ker brutale jongelieden allerlei gerepu teerde heren voor het forum van enige miljoenen beeldbuizerds door het prikkel draad halen en vooral het feit dat die reputanten zich dit glimlachend laten doen.wij zijn zozeer aan deze techniek gewend geraakt, dat het ons onberoerd laat. Alleen de heel ouwetjes kunnen er nog ontsteld van geraken. De rest gelooft (Van onze correspondent) PARIJS President De Gaulle heeft gisteren, op zijn 75e verjaardag, ruim een uur uitgetrokken om met de leider van de Engelse Torys, Edward Heath, van gedachten te wisselen. De Britse par tijleider werd gisteren eveneens langdu rig door de Franse premier, Pompidou, en de minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, ontvangen. Aan zijn bezoek aan Parijs mag *dus wel enig ge wicht worden gehecht. In Londen werd gisteravond namens de Britse regering meegedeeld dat aan Heath's reis naar de Franse hoofdstad geen enkel officieel ka rakter mag worden toegekend. WASHINGTON (AP en Reuter) Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de berichten tegengesproken waarin werd gemeld, dat Roemenië had aangeboden om in de kwestie-Vietnam te bemiddelen. In een gisteren uitgegeven verklaring wordt gezegd, dat de Verenig de Staten geen verzoek om bemiddeling tot Roemenië hebben gericht en dat bij zijn weten dit land tot dusver niet naar een bemiddelende rol heeft gestreefd- „Er zijn wel geregeld diplomatieke contacten met Roemenië. De Verenigde Staten zou den aanwijzingen van Roemeense zijde, die tot een regeling van de kwestie-Viet- nam kunnen leiden, op prijs stellen", al dus de verklaring. Uit Washington is vernomen dat de kwes tie Vietnam aan de orde is geweest in een gesprek tussen de ministers van Bui tenlandse Zaken, Dean Rusk en Corne- lioe Manescoe in New York. Het was een van de vele gesprekken die Rusk toen voerde met collega's die de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties bij woonden. Manescoe nam toen een negatie ve houding aan ten aanzien van een actie ve rol als bemiddelaar. Hij zag niet in wat er kon worden bereikt met een dergelijke poging. De kwestie is de afgelopen dagen ook in Boekarest besproken door de vijf Ame rikaanse senatoren na hun bezoek aan ring'nu voor de Britse partijleider reser veren zou men dus kunnen afleiden dat de het tuei. Gaulle kandidaat Heath wellicht thans Ik heb er tuurlijk met het minste be- rijp acht voor een herexamen. U^aar tegen al vind ik t wel ee^ beetje 1 saai worden zo schok-blase te zijn ge- worden dat ik er niet vatbaar meer voor Opportuun bgn Inderdaad is in Franse ogen een her- Want: een ferme schok.goed voor u! In Parijs is men evenwel nog niet ver- h t probleem der Britse En: lékker kwaad worden.ja, gezel- geien dat het indertijd Heath is geweest waardering^ran EurQpa zelden 1^, die als lid van de regering MacMillan de njet te zeggen urgent, ge- Dat is er nu niet meer bij en dat maakt moeilijke onderhandelingen in Brussel opportuun om niet te gg e vgt_ I voerde die tot doel hadden Groo-Bnttan- ™«^^d^ra_nationale clausu- me tot de Euromarkt toe te laten. ambities van het verdrag van Ro- Engeland tenslotte in de ogen van gehaald waardoor het dossier over Gaulle voor-zijn toelatingsexamen zakte I gehaa kandidatuur in een heel ander heeft toch geen afbreuk.gedaan aan d C ht is gekomen. Die herziening van de égards waarmee hij m Parijs ontvangen Q ronkelijke opzet van de EEG die ge werd. neraal De Gaulle hoopt door te kunnen Heath staat hier nog altijd aangeschre- drijven, ligt zeker in de lijn van de heer ven als een der eerlijkste en actiefste Heath die indertijd al hardop dacht over voorstanders van de Engelse aansluiting een correctie van het verdrag van Rome bij de club van zes. En uit de belang- Het is trouwens met uitgesloten dat gast stelling die de Franse president en rege- en gastheer op het Elysee gisteren ook sieinng me f I nog wel andere punten van overeenstem ming hebben ontdekt. De Westduifsers die steeds luider roepen om medezeggen schap in de nucleaire verantwoordelijkhe den, vinden in Parijs en in Londen een even onwelgevallig oor. Die conservatieve wrevel over de West duitse aanspraken die zich op geen enkele juridische maar helaas wel op enige RIO DE JANEIRO (AFP)De Ameri- v j I politieke argumenten kunnen beroepen, kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Moskou. Hierbij, aldus de zegslieden, is I ^,ordt zo is na de ontmoeting tussen heeft in Rio de Janeiro de vorming van niet gesproken over een bemiddelaarsrol Schröder en Stewart van vorige week in een inter-Amerikaans leger aanbevelen, voor Roemenië. I Londen wel gebleken, door Labour ge- op basis van vrijwilligheid, dat bij ver- Het Amerikaanse ministerie van Defen- storingen van de vrede op het halfrond sie heeft gisteren zijn grootste verlieslijst De Europese staatkunde van generaal kan ingrijpen. De hulp van zulk een le- tot dusver tijdens de oorlog in Vietnam Gaulle heeft zich, afwisselend, altijd ger zou kunnen worden ingeroepen, het- gepubliceerd. Daarop komen de namen dg steun of de adhesie van Bonn of zij door de organisatie van Amerikaanse voor van vijfentachtig bij recente gevech- d Hericht. In de dagen van de in- Staten, hetzij in groter verbond, door de ten gesneuvelde Amerikaanse militairen. g vriendschap tussen De Gaulle en Verenigde Naties. Bij deze opgave zijn de verliezen inbegre- Adenauer kon parijs zich veroorloven de Rusk deelde mee, dat de V.S. bereid pen die werden geleden bij de slag van gUropese deur voor de neus van de Brit- zijn de hulpverlening aan Latijns Amerika verleden week in de Ia Drang-vallei bij ten dicht tg gooien ook na 197i te laten voortduren. De Ver- de Cambodjaanse grens. Nu de afstand tussen Bonn en Parijs enigde Staten zijn voor de instelling van In Zuid-Vietnam heeft een bataljon weer groter geworden, is generaal De I 'n kernwapenvrije-zone in Zuid-Amerika. Zuidvietnamese keurtroepen zware ver" Qaupe blijkbaar van plan die Europese De leiding van de O.A.S. moet, aldus liezen geleden bij het afslaan van een I deur voor de Britten weer te openen en Rusk, worden gereorganiseerd. De secre- Vietcong-aanval op hun basiskamp aan de djg bereidheid heeft hij de heer Heath taris-generaal zou een grotere rol moeten kust 500 kilomter ten noordwesten van zonder officieel verzoek die bood- spelen. Jaarlijks zouden alle internationale schap aan Downingstreet over te brengen vraagstukken besproken moeten worden gisteren vermoedelijk dus gegeven. I in de organisatie. het leven er niet prettiger op. Floris Flaneur Advertentie PARIJS (AFP) Het is sinds veer tig jaar in Europa in de maand novem ber niet zo'n winter geweest als nu. Dat wijzen de statistieken uit. Sneeuw, ijzel en mist worden ons in overvloed bezorgd. In Engeland zakte het kwik maandag tot omstreeks het vriespunt. Er viel sneeuw. In Zweden vormden sneeuwban- ken, die soms een hoogte van zes meter bereikten, een zware hindernis voor het verkeer. De temperatuur was er ver be neden nul. In Denemarken nam de storm, die er en kele dagen woedde, in kracht af. Er ligt overvloedig sneeuw. Op verscheidene plaatsen in West-Duits land viel sneeuw. Vele wegen zijn als ge volg van ijzel onberijdbaar. In Polen ligt overal minstens twintig cen timeter sneeuw. Scheepvaart op de Oostzee is nagenoeg onmogelijk geworden. Ook Frankrijk heeft zijn deel van de winter. Het heeft gesneeuwd in Straats burg, Grenoble en op vijfhonderd meter hoogte in de Pyreneeën. Een groot aan tal wegen is spiegelglad. Saigon. Straaljagers van de Amerikaanse lucht macht hebben twee raketinstallaties in I Noord-Vietnam gebombardeerd en een daarvan vernietigd. Andere toestellen vie len een vliegveld aan. NEW YORK (Reuter) In de Domini caanse Republiek is een staatsgreep ver ijdeld. De leiders er van zijn gearres teerd. Dit heeft een correspondent van de Amerikaanse radiomaatschappij NBC maandag gemeld.De leider van de rebel lie, Elcibiares Espinoa, is in hechtenis genomen, nadat zijn volgelingen belangrij ke gebouwen in de stad Santiago hadden bezet en hij zich tot president had uit geroepen. Zondagavond zijn Amerikaanse troepen, waaronder een compagnie luchtlandings troepen, in de omgeving van Santiago aangekomen. De NBC-correspondent deel de niet mee of deze troepen, die deel uit maken van de inter-Amerikaanse vredes macht, hadden onderdrukken. Advertentie DAAR STAAT ACHTER maKen van ae mter-AmeriKaanse vreaes- macht, hadden geholpen de opstand te Gevecht. gij een hevig gevecht tussen Ma- onderdrukken. I leisische en Indonesische militairen in het grensgebied van Serawak zijn drie Maleisische militairen gedood. Aan de Indonesische infiltranten zouden zware verliezen zijn toegebracht, voordat zij zich onder artillerievuur over de grens tpn pfrnkkpn NEW YORK (AFP) Jordanië, Malei sië en de Ivoorkust hebben maandag in Reis. De Poolse president Ochab is voor ~r, nntwprnrpsnliitip een staatsbezoek naar Egypte vertrok- ken. Na dit bezoek gaat hij naar Ethio pië. de Veiligheidsraad een ontwerpresolutie ingediend, waarin om erkenning van het recht op zelfbeschikking van de overzee se gebiedsdelen van Portugal, boycot van Portugals handel en stopzetting van de wapenleveranties aan Lissabon wordt ge vraagd. De Veiligheidsraad ging tot vanmiddag uiteen om de afgevaardigden de gelegen heid te bieden, een resolutie op te stel len die voor een meerderheid van de elf leden aanvaardbaar is. Het Afro-Aziatische verzoek om een vol ledige handelsboycot van Portugal zou niet het benodigde aantal stemmen krij gen. De Westelijke gedelegeerden hebben laten weten dat ze er niet achter kunnei staan. Driftig. Een zestienjarige glazenmakers leerling in Berlijn, die een ruit had in gezet maar dit volgens de 71-jarige be woonster niet snel genoeg deed, nam een hamer en sloeg haar schedel in. Na vijf dagen zoeken is hij door de politie gearresteerd. Afgetreden. De rector van de universiteit in Regensburg (Beieren), Götz Freiherr von Pölnitz, wegens zijn uitlatingen tij dens de nazi-tijd een omstreden figuur, is afgetreden- Handel. 345 Franse firma's doen mee aan de industriële tentoonstelling die maan dag in Peking is geopend. Diefstal. Uit de Mariakerk van de Ita liaanse plaats Spello zijn zondagnacht vier zilveren kruisen, twee miskelken en andere voorwerpen ontvreemd ter waarde van bijna 300 000 gulden. Import. Van de naar schatting vijftien miljoen kerstbomen die tijdens de kerst dagen de Westduitse huiskamers zullen sieren, moeten er ongeveer 2% miljoen worden geïmporteerd. Kraak. Brandkastkrakers hebben in het weekeinde uit een juwelierszaak in de Londense Regent Street juwelen en hor loges gestolen die een waarde vertegen woordigen van waarschijnlijk ruim 2' miljoen gulden. Neo-nazisme. In de Berlijnse wijk Char- lottenburg zijn zondagnacht weer huis deuren met hakenkruisen beklad. Ook werd het woord „jood" aangebracht.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3