Na aanvaring hij Velsen-Zuid Duikers zochten vergeefs naar lichamen van de slachtoffers M J Opschudding in Haagse Beverwijk herdacht Kennedy over ver slag je schoolkrant st Vaders van de omgekomenen volgden op de wal de bergingspogingen Trekker met oplegger reed in Vogelenzang tegen spoorbrug aan 7f\ Na bezoek aan prinses Beatrix Urker vissers pikten Deen pech jacht op Goede resultaten yan de teams van DEM-volleybal Autobotsing op de Hagelingerweg Brand in werkplaats in Haarlems centrum Jongens die bus misten en fietsen stalen, aangehouden Groenten en bloemen uit Beverwijk DINSDAG 23 NOVEMBER 1965 5 Brandje in Santpoort Over nieuwsberichten Voor 't laatst Relaas van duikers Kikvors-set bij O.D. - im - lij wA: m MP 1 I fe. Am I v, v* - is i U i HB® Hg - pWE - Schade geschat op ruim 15.000 JlÉdtfK I In de keuken van een woning aan de Westerhoevelaan in Santpoort ontstond maandagavond brand doordat de slang van een brandend gasstel losschoot. Het vuur sloeg over op de keukenvloer die ge deeltelijk uitbrandde. Voordat de brand weer arriveerde hadden de bewoners het brandje geblust. De brandweer kon zich beperken tot de nazorg. (Van een onzer verslaggevers) Vijf kikvorsmannen van Bureau Wijsmuller uit IJmuiden hebben maan dag verscheidene uren vergeefs in het Noordzeekanaal bij het dorp Velsen gezocht naar de lichamen van schipper B. van der Haar, 22 jaar, en zijn 23-jarige vrouw Joke van der Haar-Van der Tier, die een aanvaring van hun binnenvaartschip Noord-Holland met de kustvaarder IJstroom niet overleefden. Ook het langdurig dreggen door de Rijkshavendienst en de Rijkspolitie te water leverde (nog) geen resultaat op. Een dezer dagen zal het in ongeveer dertien meter diep water gezonken schip met behulp van een drijvende bok worden gelicht nadat eerst de lading zand uit het ruim zal zijn weggezogen. Een duidelijk baken duidt de plaats aan waar maan dagmorgen in luttele seconden tijds twee jonge mensen jammerlijk het leven lieten. Twee mannen volgden gisteren met bijzondere spanning het werk van de kikvorsmannen. Op de modderige kanaaloever nabij de plaats waar vroeger het Velsense pontveer is geweest stonden ze uren lang te wachten: de 65-jarige zand- en grindschipper J. van der Haar uit Vreeswijk; vader van de omgekomen schipper en de 55-jarige carrosseriefabrikant D. van der Tier uit Utrecht. Zwijgend stonden de twee vaders naast elkaar. Zo nu en dan stampvoetten ze van de kou. Uren lang al hadden ze daar ge staan en geen moment de motorkruiser van Rijkswaterstaat in het midden van het Noordzeekanaal uit het oog verloren. Zo nu en dan sprong een kikvorsman het water in. Minuten leken uren. Dan klom hij weer aan boord. De twee eenzame mannen op de wal wisten het al nog voor dat van het kruisertje via de „walkie- talkie" het resultaat naar de ongevallen- dienst op de kant was doorgegeven. In hun ogen lag hetzelfde verdriet om het verlies van zoon en dochter. Als nu maar hun lichamen gevonden mochten worden. De wacht van de twee vaders op de Vel sense kanaaloever werd gisteren niet be loond. De heer Van der Haar vertelde: „Ik hoorde 's morgens over de nieuwsberich ten van acht uur dat er een binnenvaart schip op het Noordzeekanaal bij Velsen was overvaren. Het schoot door me heen dat 't mijn zoon wel kon wezen. Die kon om zes uur daar met zijn schip in de buurt zijn. Kort daarop werd ik gebeld door de heer Van der Tier, de schoonva der van m'n zoon. Van hem hoorde ik het verschikkelijke nieuws dat ze beiden wa ren verdronken. Hij was de jongste van mijn vijf zoons. Drie maanden waren ze pas getrouwd en nu dit. Ik heb er geen woorden voor." De heer Van der Haar staarde weer naar de plek op het kanaal waar een baken van de rijkshavendienst de scheepvaart voor het gezonken wrak waarschuwt. „Ik werd vanochtend door de politie ge beld," vertelde de heer Van der Tier. „Ze vroegen of ik met spoed naar IJmuiden wilde komen omdat er iets ernstigs met het schip van mijn schoonzoon en dochter was gebeurd. We moesten ons op het erg ste voorbereiden. Ik heb de heer Van der Haar in Vreeswijk opgehaald en in de auto zijn we zo snel mogelijk naar Velsen ge komen." De heer Van der Tier zweeg. Op het kanaal maakte weer een andere kikvors man zich gereed om een onderzoek in te stellen in het gezonken schip. „Joke was mijn op een na oudste dochter. Ze had juist haar verpleegstersdiploma gehaald", zei hij. „Zondagavond hebben mijn vrouw en ik haar en haar man voor het laatst gezien. Ze moesten zondagnacht een la ding zand uit Utrecht naar IJmuiden brengen. Daar hadden ze in IJmuiden met spoed om gevraagd omdat ze niet genoeg zand hadden om de gladheid van de wegen te bestrijden. Daarom moesten ze wel 's nachts varen. Mijn vrouw en ik vonden dat geen prettig idee, maar 't is nu eenmaal zijn beroep. Als schipper moet je dag en nacht klaar staan". Schipper Van der Haar knikte. „Zo is 't," zei hij. „Het is een hard vak." Op het kruisertje van Rijkswaterstaat werd een teken gegeven dat het onder zoek door de kikvorsmannen was afgeslo ten. De motorboot zette koers naar de wal. De vaders van de twee slachtoffers luis terden gespannen naar het relaas van de heer F. J. Jonkman, chef bedrijfsuitvoe- ring van Bureau Wijsmuller. „We hebben het schip grondig van on der tot boven doorzocht maar niets gevon den. Het schip is pal van voren door de codster geraakt. Het is daar een enorme ravage, maar de roef is niet beschadigd," vertelde de heer Jonkman. Hij zei verder nog dat het binnenvaartschip recht in de vaarrichting op de bodem van het kanaal ligt. De heren Van der Haar en Van der Tier drukten de heer Jonkman en de kik vorsmannen van Wijsmuller de hand. „Hartelijk bedankt voor uw werk. We moeten nu maar afwachten wanneer ze gevonden worden." Toen stapten de twee vaders in de auto. Beiden vervuld van hetzelfde leed reden ze huiswaarts. Naar aanleiding van de tragische af loop van de aanvaring op het Noordzee kanaal bij Velsen-Zuid heeft Bureau Wijs muller n.v. te IJmuiden een complete kikvorsman-uitrusting in bruikleen afge staan aan de Velsense Ongevallendienst. Deze kostbare uitrusting zal toegevoegd worden aan het reddingsmaterieel van de gebroeders Kloosterhuis die nu al jaren het ziekenvervoer en de ongevallendienst in de gemeente Velsen op een voortreffe lijke wijze uitvoeren. Bij eventuele onge vallen op het water waar een kikvors man aan te pas moet komen zal Wijs muller een van deze in haar dienst zijnde specialisten ter beschikking van de onge vallendienst stellen. Op deze wijze zal een zo snel mogelijke hulpverlening bevor derd worden. De berging van het gezonken binnen vaartschip zal verricht worden door het Rotterdamse bergingsbedrijf De Graaf en Mulder NV. In de loop van morgen zal een drijvende bok ter plaatse aankomen om met het lichten van de „Noord-Hol land" te beginnen. Een 26-jarige transportchauffeur uit De Wilp is gistermiddag met een trekker met oplegger tegen de spoorbrug op de Leidsevaart in Vogelenzang gereden. Het voertuig kantelde en sloot het viaduct af. De chauffeur en twee inzittenden kwa men er zonder verwondingen af, maar een drie-jarig jongetje dat ook in de ca bine zat kreeg wonden aan zijn hoofd. Het kind is in het diaconessenhuis in Haarlem opgenomen. De spoorbrug heeft een doorrij hoogte van 2.90 m„ de trekker bleek 3.18 hoog te zijn. Drie takelwagens zijn tot gister avond negen uur bezig geweest om het gevaarte bij het viaduct weg te halen. Het verkeer werd omgeleid via de Vogelen- zangseweg. De vaders van de slachtoffers, de heren Van der Haar en Van der Tier, luisteren gespannen naar de uitslag van de inspectie door de kikvorsmannen. In witte jas de heer Kloosterhuis van de Velsense on gevallendienst. -Wiin'rïiiu. %-^/Zv..'. m I h"- y -■ v Een van de kikvorsmannen van Bureau Wijsmuller uit IJmuiden klimt aan boord na een inspectie in het gezonken binnenvaartschip op de bodem van het Noordzeekanaal. Ondanks langdurig speuren werden de slachtoffers niet gevonden. ■V J ,A.' T, j. ,„Z' - WtmmSmm (Van onze correspondent) DEN HAAG. De 16-jarige Liesbeth Lobensteijn, leerlinge uit de vierde klas van de Haagse Johanna Westerman- school, heeft door haar verslagje in de leerlingenkrant over een bezoek van de jeugdige Madurodam-gemeenteraad aan prinses Beatrix en haar verloofde een op schudding veroorzaakt, die zelfs de Rijks voorlichtingsdienst niet ongemoeid heeft gelaten. Liesbeth schreef in haar eigen woorden neer wat zij op Drakensteyn van prinses Beatrix had gehoord over de tournee van het verloofde paar langs de provinciehoofdsteden. Zij houdt vol dat ze niets heeft verzonnen, dat ze heeft weer gegeven wat de prinses heeft gezegd. Prinses Beatrix vond volgens Lies- beths verslag Maastricht de leukste van alle hoofdsteden en „niet zo rellerig". Over de kinderen langs de routes zou de prinses hebben gezegd: „die kleine schof fies stonden al met hun handjes als vuistjes gebald om zakjes gevuld met confetti midden in onze gezichten te smij ten, wat behoorlijk aankwam, evenals bloemen, de stelen vast omwonden met touw, die dan als een bal in de auto wer den gegooid." Liesbeth schreef ook, dat Maandagavond hebben twee vissers schepen in de haven van Scheveningen een klein jachtje binnengebracht met een Deens echtpaar aan boord. Per Vildgaard oud-kapitein ter koopvaardij, en zijn vrouw Lilja waren in juni met dit jacht je uit Kopenhagen vertrokken om via Spanje naar Zuid-Amerika te varen. In Lübeck begon hun tegenslag. Terwijl zij sliepen sloop een dief hét scheepje bin nen en maakte zich met 5.000 mark en 350 dollar uit de voeten. Via de binnen wateren voer het echtpaar naar Hoek van Holland, waar het jachtje maandag zee koos. Na een tiental mijlen gaf de motor het echter op. De Urk 205 en Urk 207 pikten het stuurloos ronddobberende scheepje op om het naar Scheveningen te slepen. Zij maakten vast aan de mast die echter afbrak. Mevrouw Vildgaard werd hierbij licht aan het hoofd gewond- Het echtpaar heeft de moed niet opge geven. Als het scheepje is gerepareerd wordt de reis naar Zuid-Amerika toch voortgezet. In de heren eerste klas van de volley balcompetitie afdeling IJmond stonden twee ontmoetingen op het programma. De eerste was Tyfoon-Schorpioen. Vorig jaar twee klassen verschil, nu in dezeld- de klas. Met deze wetenschap kan men rustig concluderen, dat Schorpioen zeer goed partij heeft gegeven al werd het dan 3-0. (15-4, 15-12, 15-7). De tweede wed strijd was tussen DEM en Tyfoon 2. DEM was hier duidelijk superieur en won dan ook gemakkelijk 3-0. (15-4, 15-13, 15-10). Bij de dames had De Kennemers 2 geen moeite met Tyfoon dames. Het werd ook nu weer een duidelijke overwinning 3-0. (15-6, 15-8, 15-6). De enige die de reser ves van de Kennemers kunnen volgen is VCK, dat Odin terugwees. Het leek er niet op, want Odin won duidelijk de eer ste set (8-15). Maar toen was het afge lopen. VCK had nu haar draai te pakken. Odin kwam wel steeds dicht bij, maar als het er op aankwam drukten de VCKers door (15-10, 15-12, 15-12). De twee koplopers in de heren tweede klas, Kennemers 1 en Odin 2 wisten bei de hun wedstrijden te winnen, al waren geen van beide overtuigend. Keemer 1 won met 3-1 (15-9, 15-11, 9-15, 15-7) van VCY 3. Odin 2 won met 3-0 (15-13, 15-7, 15-9) van Kennemers 3. VCK 2 en Ken nemers 2 verdeelden de punten 2-2 (16-14, 11-15, 14-16, 15-6). De gedoodverfde kampioen bij de da mes tweede klas, Schorpioen, moest weer een punt afstaan. Nu aan DEM 3, 2-2 (15-8, 15-13, 3-15, 13-15). Bovendien won nen deze de wedstrijd tegen Schorpioen 2, 3-0 (15-12, 15-4, 15-7). Door deze twee uitslagen heeft DEM 2 nu een voorsprong van 4 punten genomen. Tyfoon 2 dat steeds moeite heeft volledig te verschij nen won op het nippertje van VCK 2 3-1 (15-13, 13-15, 15-11, 15-13). De standen in de tweede klas dames en heren. Dames: DEM 2 5-10, Tyfoon 2 5-6, Schorpioen 1 4-5, Kennemers 3 4-4, DEM 3 3-3, Schorpioen 2 4-0, VCK 2 3-2. Heren: Odin 2 5-8, Kennemers 1 5-8 Schorpioen 2 4-6, Tyfoon 3 4-5, Schor pioen 3 4-5. VCK. 2 5-5, Tyfoon 4 4-4, VCY 3 4-2, Kennemers 2 5-1, Kennemers 3 4-2. Op de Hagelingerweg te Santpoort werd vanochtend een zonder toezicht loslopen de hond, waarvan de eigenaar nog niet bekend is, doodgereden door een auto. Toen na deze aanrijding ander verkeer stopte, is een kleine auto tegen een stil staande andere wagen gebotst en zwaar beschadigd. Een vrouwelijke inzittende van de klei ne auto liep een hevig bloedende verwon ding op aan het rechteronderbeen. Zij werd nadat ter plaatse eerste hulp was verleend naar het Antoniusziekenhuis ge bracht en is daar verder behandeld. Burgemeester J. G. S. Bruinsma heeft gistermiddag namens de gemeente Bever wijk een krans gelegd aan de voet van het monument op het President Kennedy- plein dat daar werd opgericht ter herin nering aan het twee jaar geleden ver moorde staatshoofd van de Verenigde Sta ten van Noord-Amerika. Het voltallige col lege en de meeste gemeenteraadsleden waren bij deze plechtigheid aanwezig, alsmede een groot aantal scholieren uit de woonwijk Meerestein en een kleiner aan tal ouderen. De burgemeester van Beverwijk her dacht president Kennedy als een man aan wie de gehele wereld veel dank ver schuldigd is voor hetgeen hij heeft ge daan in het belang van de wereldvrede en in het bijzonder voor zijn pogingen om de honger in vele landen te bestrijden. Beverwijk zal wijlen president Kennedy nooit vergeten. Na de kranslegging door de burgemees ter legden scholieren bloemen bij het mo nument. die kindergezichtjes volgens de prinses een echt gemene uitdrukking hadden ver toond, dat Claus in al die drukte zo kalm bleef en dat ze haar met plakkerige con fetti besmeurde kleding „onmiddellijk kon weggooien". Madurodams jonge loco-burgemeester Bas Voorbrood heeft onmiddellijk afstand genomen van het stukje van zijn „ge meenteraadslid". „Zij had die dingen an ders kunnen zeggen. Het zijn trouwens niet dezelfde woorden. Als je 't zó leest, lijkt het minder prettig dan het was." Ook mevrouw Glastra van Loon-Boon, voorzitster van het bestuur van de stich ting Madurodam, keurt het schoolkrant stukje af. „Het kind heeft zich vergalop peerd; het heeft de woorden van de prin ses absoluut niet juist weergegeven." Mevrouw Van Loon heeft haar inlichtin gen over de bijeenkomst op Drakensteijn uit de tweede hand, maar ze hecht on voorwaardelijk geloof aan wat loco-bur gemeester Bas Voorbrood en zijn 17-jari- ge secretaresse Gwen Vrins haar hebben verteld. Gelukkig voor Liesbeth Lobensteijn staan haar ouders en ook de directrice van haar school achter haar. Deze direc trice zegt: „We hebben het artikeltje ge accepteerd voor wat het is, een subjectief, kinderlijk verslag van een bijeenkomst op Drakensteijn, bestemd voor de leer lingen van de school". De directrice staat op het standpunt, dat een leerlin ge, die zo iets bijzonders als een visite bij de kroonprinses meemaakt, daar ook over moet schrijven. „We hebben on* niet gerealiseerd dat het zó opgevat zou worden, maar wij nemen de verantwoor ding, hoewel de hele zaak achteraf na tuurlijk te betreuren is. Ik zie niet in waarom het meisje de waarheid niet zou spreken. Zij blijft volhouden dat het daar op Drakensteijn zó is gezegd." Het gemeentebestuur van Madurodam zal een vergadering aan de kwestie wij den. Op de terugweg in de bus van Dra kensteijn naar Den Haag heeft het meis je de uitlatingen van de prinses nog met de bevindingen van haar mederaadsleden vergeleken. Bas Voorbrood heeft toen ge waarschuwd: „Wees voorzichtig met wat je zegt." Zijn gemeenteraadslid Liesbeth heeft daar maar één antwoord op: „Het is zó gezegd." De 17-jarige loco-burgemeester van Ma durodam, Bas Voorbrood, heeft in het schoolblad VODO geschreven dat het hem pijnlijk getroffen heeft, dat een lid van de jeugd-gemeenteraad van het miniatuur stadje het vertrouwen geschonden heeft door datgene, dat in een gezellig samen zijn op Drakensteijn werd besproken, op een niet juiste wijze weer te geven in een schoolblad. Volgens Bas Voorbrood had prinses Beatrix erop mogen rekenen, dat uit een besloten zitting niets openbaar gemaakt zou worden. „En zeker niet, dat haar uitspraken in de mond zouden wor den gelegd, die in deze zin en samenhang zeker niet gezegd zijn," aldus Bas Voor brood. Een kortstondige uitslaande brand in een magazijn annex werkplaats in de Vogelkoopsteeg in de Haarlemse binnen stad lieeft naar een voorlopige schatting een schade aangericht van ruim 15.000. Er is een vlakbank beschadigd en een grote hoeveelheid materiaal van een han del in auto-onderdelen die in de werk plaats was gevestigd. Om tien over één vannacht werd de po litie gewaarschuwd dat de vlammen uit het pand sloegen, direct werd de brand weer gewaarschuwd, die om 13 minuten over één met twee wagens ter plaatse was en de brand met 2 hoge- en 1 lagedruk- straal bestreed. De schade aan het perceel kon worden peperkt. Vermoedelijk is een blik, waarmee het stookgat was afgedekt van een schoor steen waarop een oliekachel was aange sloten, doorgeroest, waardoor een vonkje achter het behang is geraakt. De brand weer veronderstelt dat het brandende be hang gevallen is op een dot poetskatoen, die in brand is geraakt en de olieleiding van de kachel heeft doen doorsmelten. Maandagavond omstreeks 6 uur heeft de brandweer een binnenbrand geblust in een woning aan het Veenberkplein. Vermoedelijk door oververhitting van de centrale verwarmingsinstallatie is de hou ten vloer van de badkamer om het rook kanaal in brand geraakt. Deze houten vloer was bedekt met een granieten vloer. Brandweerlieden hebben het gra niet weggekapt om de houten vloer te kun nen blussen. Er werd een gat gevonden in het rookkanaal en er is een stookver- bod opgelegd. De Haarlemse politie heeft maandag een 19-jarige monteur en een 20-jarige drukker, beiden uit Lisse, aangehouden. Het tweetal wordt verdacht van diefstal van twee fietsen, een in Haarlem en een in Heemstede. Beide jongens hadden zon dagavond samen met een 19-jarige broer van de drukker, en een 19-jarige melm- planter uit Lisse de bus naar huis gemist. Het viertal meende toen wel met twee fietsen thuis te kunnen komen. WNV-U-X, Op de groenteveiling in Beverwijk is het heel goed merkbaar, dat de winter zijn intrede heeft gedaan. De aanvoer is veel kleiner geworden en zo ook de ver scheidenheid van de produkten. De prij zen zijn opgelopen. Er waren maandag geen spinazie, bloemkool en tomaten te zien, wel andij vie en sla uit de kassen. De noteringen waren: andijvie 45-80, sla 6-20, waspeen 45-65, prei 50-70, selde- ryknollen 50-82, witlof 170-195, spruiten 80-190, groene kool 18-35, uien 12-35, breekpeen 10-30, boerenkool 35-62. Op de bloemenveiling waren veel an jers, fresia's, gerbera's en rozen; de aanvoer van chrysanten was niet groot. De anjers kostten tussen de 20 en 36 cent per stuk; voor de gerbera's werd tot 58 cent per stuk betaald. Rozen, waarvan nog heel mooie partijtjes aan de veiling komen, onder andere uit de Noordoostpol der, gingen grif weg. Er waren mooie fresia's die het tot 2,40 per bosje brach ten. Nerine noteerde royaal boven de gul den per stuk.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5