Canadese bevrijder zocht een naar hem genoemde tweeling Na twintig jaar gevonden in Oost-Flevoland PUROL HET ZILVEREN KRUIS! Samenwerking van kerken EXTRA JAM in handigel-persoons-verpakking voor dagelijkse variatie nu tijdelijk 3 stuks voor SLIK UW PIJN WEG MET EEN "AKKERTJE" Pagottan - aandeelhouders krijgen ruim 100 pet Worden premies voor ziektekosten verzekering opnieuw verhoogd met ingang van 1 januari? Speurtocht ZILVEREN KRUIS Nederlanders spekken Belgische schatkist JAM Hulpprogramma's VN samengevoegd „Voortbestaan geen zin meer Ook Pondok Gedeh ter ziele [W Glasscherfjes in schoolmelk Peking protesteert fel in Djakarta Niet bij Voor de DINSDAG 23 NOVEMBER 1965 HAARLEM en OMSTREKEN - Volfruitjam van Hero in de ideale kleinverpakking voor dagelijkse afwisseling - geen restanten, altijd vers. Dat is praktisch! i CITROENBRANDEWIJN FOCKINK ln Amsterdam WF CITROENBRANDEWIJN FOCKINK Burenruzie Brand (Van onze correspondent) DRONTEN. „Ik heb je toen even op mijn arm gedragen, maar dat hoef ik nu niet meer te proberen". Dit zei een glunderende Jack Hadley (47 jaar) tot de struise, blonde Anne Speerstra (20 jaar). Als één van de Canadese bevrijders stapte hij op 17 april 1945 's ochtends om elf uur op het erf van de boerderij in Molkwerum (Friesland) van zijn motor. Een opgewonden vader Speerstra had hem binnengeroepen en trots een twee ling getoond. Twee zoons. Of de Canadees maar even zijn voornamen wilde noemen. John en Aubrey? Hoe schrijf je dat? Bouwkundig opzichter Speer stra, thans Galjoenstraat 31 in Dronten, pakte papier en potlood. De eerste bevrijder schreef zijn voornamen op. „Dan noem ik deze zoon John en die Aubrey", zou Speerstra hebben gezegd. Advertentie RUWE HANDEN Zo ongeveer zag de Canadees „zijn" tweeling in april 1945. Hendrik en Anne in de armen van moeder Speerstra-De Vries. Twintig jaar later is de Canadees Jack Hadley om zakelijke redenen in Lon den. In zijn hotel ontmoet hij een Zwol se juwelier. Hij vertelt deze de graven van twee gesneuvelde broers in Frank rijk te willen bezoeken en vrienden in Lunteren en Gent bij wie hij na de ca pitulatie logeerde. En ja, dan zou hij eigenlijk ook zo graag te weten willen komen hoe het is gegaan met een twee ling ergens in het land, want die zou zijn namen dragen. Familie en vrienden in Prince Albert plagen hem wel met „zijn tweeling". Krant Dit toevallige contact was in eerste Instantie aanleiding voor een bericht in Een van onze correspondenten heeft met een Canadees die deel uitmaakte van de legereenheid die medio april 1945 Zwolle, Meppel, Steenwijk, Hee renveen, Sneek, Joure, en Makkum bevrijdde, een uitgebreide speurtocht door Noordwest-Friesland gemaakt. Tussen Sneek en Makkum zou op de bevrijdingsdag een juist geboren twee ling de voornamen hebben gekregen van deze Canadees. Naam, adres, woonplaats... elk gegeven ontbrak. Het moest een boerderij zijn bij een water en bij een brug... de tweeling werd ge vonden; niet in Friesland maar in Dronten (Oost-Flevoland). de Leeuwarder Courant, waarin werd ge ïnformeerd naar deze tweeling. Er werd niet op geantwoord, omdat na een uitge breide speurtocht bleek, dat het gezin Speerstra toentertijd was ondergedo ken in Friesland en nadien terugkeer de naar Dordrecht, vervolgens in Ens (Noord-Oostpolder) woonde en sinds drie jaren in Dronten (Oostelijk Flevoland). Voorts had de tweeling niet de namen John en Aubrey gekregen, maar Hen drik en Anne, naar de broers van de va der. Verdere bijzonderheid: de jongens tweeling werd binnen een jaar gevolgd door een meisjestweeling en zelfs groeide het gezin tot acht kinderen. Geheugen „Als ik dezelfde route rijdt als in april 1945 herinner ik me vast de boerderij", zei welgemoed Jacky Hadley, die intus sen een eigen reclamebureau heeft opge bouwd. In een hoek dat de geschiede nis van zijn regiment in tekst, foto's en kaarten weergeeft, liet hij ons die route zien. Het moest aan de lijn Sneek-Makkum zijn gebeurd. De Zwolse juwelier, die de Canadees en zijn vrouw Amy op hun speurtocht vergezelde, geloofde meer in het zwart, op wit gegrifte geheugen van de burgelij ke stand van de in aanmerking komende gemeenten. Sneek kon in zijn registers geen in april '45 geboren twee lingen ontdekken. De even bereidwillige ambtenaren van Wymbritseradeel even min. Zij adviseerden het in Witmarsum te proberen. Tot die gemeente behoren Advertentie Advertentie 7 dorpen. Dat schoot lekker op. En ze hadden een tweeling, echter pas op 29 april geboren, die kon het niet zijn. De secretarie in Warkum reduceerde het optimisme nog verder. De laatste ge meente in die uitgestrekte, vlakke hoek van Friesland, was Koudum. Warempel, een jongenstweeling, op 15 april gebo ren, op een boerderij. Een stafkaart leer de, dat inderdaad een brug en een water loop er vlak bij waren. Hier wist men bo vendien het ontbreken van een reactie op de kranteoproep die iedereen die wij vroegen op deze speurtocht had gelezen te verklaren. De familie had er alleen maar de laatste maanden van de oorlog gewoond. Anders Het was eenvoudig. Jacky Hadley kon de boerderij niet herkennen, want ze was afgebroken. Het stroompje dat hij in zijn herinnering had, was driemaal zo breed gemaakt en daarvoor had de boerderij moeten wijken. Even verderop was een nieuwe gebouwd, met nieuwe bewoners. De opgeblazen brug waarvoor zijn co lonne halt had moeten maken was even eens afgebroken. De werkzaamheden voor een nieuwe bleken in volle gang. Heel toepasselijk voerde een Baily-brug .naar het honderd tal meters .verder be ginnende Warns. Daar woonde de groöt- vader van de tweeling, Foeke de Vries, (78 jaar). Of hij zich de Canadees herin nerde? Best, niet van gezicht, maar hij wist nog precies dat deze met zijn mo tor achter het huis omreed op deze ge denkwaardige dag. De Vries liet een foto Vraag meteen inlichtingen bij de afdeling Haarlem van het Zilveren Kruis, ondergebracht bij het Algemeen Ziekenfonds. Jansstraat 27, Haarlem. Tel. 02500-13318 BRUSSEL Veel Nederlanders komen In België sigaretten kopen. Het prijsver schil is namelijk niet onbelangrijk. In Nederland kost een pakje van 20 stuks om gerekend tegen Belgische valuta 17,50 franc en een gelijkwaardig pakje dat dan echter 25 sigaretten bevat kost in Bel gië 13,50 franc. De Nederlandse douane laat ten hoogste een invoer van 100 si garetten toe, maar met deze maatregel wordt op alle mogelijke manieren de hand gelicht omdat controle vrijwel ondoenlijk is. Bovendien zijn er veel grensgangers, die dagelijks vier pakjes kunnen meebren gen zonder dat zij van smokkelarij kun nen worden beschuldigd. Alleen in Baarle Hertog worden naar schatting iedere maand 250.000 pakjes si garetten aan Nederlanders verkocht. Daar de kleinhandel 0,90 franc per pakje ver dient brengt die verkoop in één maand dus zo ongeveer 225.000 franc of 16.000 gulden op- De Belgische schatkist, die aan accijns 64 percent verlangt, krijgt daar mee dus in één maand 2.160.000 franc of circa 155.000 gulden. Baarle-Hertog voorziet vooral de inwoners van Eindho ven en omgeving van Belgische sigaretten. Maar ook in het op nauwelijks vier kilo meter van Maastricht gelegen Belgische Lanaken hebben de sigarettenwinkeliers hun omzet vertienvoudigd als gevolg van de Nederlandse aankopen. VATICCANSTAD (Reuter) Een werk groep van vertegenwoordigers van Wereldraad van Kerken en van de r.k, kerk heeft vorige week drie dagen Ariccia bij Rome overleg gepleegd over de mogelijkheden van samenwerking, zal een rapport aan het centrale comité van de Wereldraad en het Vaticaan wor den voorgelegd. Het comité houdt in fe bruari in Genève zijn jaarvergadering. De deskundigen hebben gesproken over het wezen van oecumenisme en oecumenische dialoog en vormen van praktische samen van de oude situatie zien. Enthousiast schudden zij elkaar de hand. Ja, zo was het. „Voor mij zijn het zulke mensen", zegt Foeke de Vries en hij bracht met zijn hand aan het hoofd een saluut. ,Mensen, toen ik hem zag, wist ik dat we vrij waren". Grote dag Luttele uren later zei zijn schoonzoon Hylke Speerstra in Dronten ongeveer het zelfde. Een telefoontje had hem op de hoogte gebracht van het onverwachte be zoek. „Wat ben ik blij deze man weer te zien," herhaalde hij wel zes maal. De tweeling, Henk en Anne, wisselden intus sen allerlei persoonlijke informaties uit met „Peetvader" Jack. Henk is in dienst, maar zijn carrière als technisch tekenaar bij het kadaster heeft zich al afgetekend. Anne voert met twee oudere broers een heidebedrijf. De hele familie praatte en lachte. „Wie zou nu John en wie zou nu Aubrey zijn," vroeg de bevrijder van 1945. Pa Speerstra wees zonder aarzelen op Henk, die een half uur eerder werd geboren. „Dat is John", en wijzend op Anne: „Dat is Aubrey!" „Teleurgesteld," vroegen we Jack, toen we hem in de nacht terugreden naar zijn hotel,in Utreoht. ^Misschien een klein beetje," antwoordde hij. „Het fijnste is échter, dat ik ze terug gezien heb, dat het goed is gegaan met de hele familie en dat „mijn tweeling" is opgegroeid tot bomen van kerels. Het was een dag die ik nooit zal vergeten!" O- V .-.V.V.V.- De aanhangmotor die drie Amsterdam se jongens in Badhoevedorp op 18 sep tember wilden stelen was zo zwaar dat de motor in het water verdween voor zij hem konden meenemen. Terwijl de 22- jarige chauffeur, 38-jarige timmerman en evenoude los-werkman bezig waren met de motor te lichten arriveerde er een auto. Twee van de jongens draafden snel naar hun eigen auto, maar zij liepen re gelrecht in de armen van de politie die kwam kijken wat daar 's nachts aan de waterkant werd uitgevoerd. De los-werkman ging er echter vandoor en werd enkele dagen later gepakt. „Wat is dat nou, het is toch samen uit, samen thuis, al is het dan het huis van bewa ring",'zo zei gisteren de Haarlemse poli tierechter mr. J. D. Vink tegen de los- werkman. Het drietal bleek af te hebben gesproken om een aanhangmotor te gaan stelen. „Om te verkopen?" informeerde de politierechter. De jongelui bevestigden de ze vraag, zij waren van plan geweest de ibuit te verkopen op het Waterlooplein „of Advertentie NEW YORK (AFP) Met 98 stemmen en negen onthoudingen heeft de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties maandag besloten tot samenvoeging van het programma voor technische bijstand en het speciale V.N.-fonds tot een „ont wikkelingsprogramma van de Verenigde Naties." Dit nieuwe programma zal onder be heer komen te staan van een uit 37 leden bestaande raad, waarin vertegenwoordi gers van negentien ontwikkelingslanden en zeventien geïndustrialiseerde landen zitting hebben. De samenvoeging van de hulpprogram ma's van de organisatie was al goedge keurd door de economische commissie van de V.N.-Assemblee. Het besluit van de Algemene Vergadering heeft de weg geopend naar grotere doeltreffendheid en betere coördinatie van de internationale inspanningen. De aandeelhouders van twee oud-Indi sche cultuurmaatschappijen, die thans beide worden beheersd door het Amster damse bankierskantoor Gebr. Teixiera de Mattos: Pagottan Handel- en Landbouw Maatschappij N.V. te Bloemendaal en de n.v. Cultuur-Maatschappij Pondok Gedeh, hebben zich in de respectieve jaarverga- Advertentie f 7.- per hele liter (Van onze correspondent) AMSTERDAM Een groot aantal van de 505 leerlingen van de Goeman Bor- gesiusschool in Amsterdam mag van de werking op het gebied van hulpverlening.ouders geen schoolmelk meer drinken. Advertentie f7,- per hele liter HONGKONG (Reuter) China heeft fel incidenten in Makassar. Daar hebben, bij Indonesië geprotesteerd tegen de ver- I volgens de nota, op tien en elf novem volging op grote schaal van Chinese ber enkele duizenden „oproerlingen op staatsburgers door Indonesische rechtse georganiseerde en stelselmatige wijze wo- elementen. Dat meldt het persbureau ningen, scholen en winkels van Chinezen Nieuw-China. bestormd en vernield.". Deze actie zou De Chinese ambassade in Djakarta had zijn georganiseerd door „Indonesische vrijdag de Indonesische autoriteiten een krachten"en er werd aan deelgenomen protestnota gestuurd naar aanleiding van door militairen, aldus de nota. Twee van de kinderen hebben enige we ken geleden met de melk glassplinters naar binnen gekregen. Eén van de twee moest in een ziekenhuis behandeld wor den. Het hoofd van de school heeft laten we ten dat hij niet langer de verantwoorde lijkheid voor het drinken van schoolmelk wil dragen. De fabriek heeft hem verze kerd dat de scherfjes niet daar in de melk gekomen kunnen zijn. Het vervoer van de flessen naar de school is in handen van particulieren. Om de gevaren zoveel mogelijk te ondervangen heeft het school hoofd bevolen dat zijn leerlingen de schoolmelk met een rietje consumeren. De scherfjes waren echter zo klein dat ook dit geen zekerheid biedt. De voorzitter van de oudercommissie twijfelt eraan of de opmerking van de fa briek wel juist is. „Er wordt inderdaad enorm met de kratten melk gesmeten maar in de flesjes komen we toch ook wel dingen tegen die er beslist in de fa briek ingekomen zijn. Geregeld worden er oude capsules in de flesjes gevonden.'" De enige oplossing lijkt de schoolmelk niet meer in flessen, maar in kartons te verpakken. Dit zou echter een aanzien lijke prijsverhoging betekenen. deringen uitgesproken voor ontbinding van de vennootschappen. De liquidatie-uitkering zal bij Pagottan iets meer zijn dan 100 percent. Voor Pon dok Gedeh is deze uitkering thans nog niet te berekenen, „maar veel zal het niet zijn," aldus het bestuur. De Indonesische belangen van Pagottan worden buiten de liquidatie gehouden en doorgeschoven naar de Centrale Trust Compagnie N.V., die hiervoor aan de oude aandeelhouders bewijzen van deelgerechtigdheid zal uit reiken. „Alle tijd, die wij nog aan de Indonesische belangen besteden, is verlo ren tijd," zo meende de voorzitter, de heer J. P. Senff. In de vergadering van Pagottan waren drie buitenstaanders-aandeelhouders aan wezig en van die zijde ontstond enige op positie tegen het liquidatievoorstel. Een aandeelhouder verklaarde uit sentiments overwegingen tegen ontbinding gekant te zijn; een tweede meende dat er misschien via een bod op de aandelen wat meer uit te halen zou zijn. De heer Senff deel de mee dat het bestuur na een uitvoeri ge studie tot de conclusie is gekomen dat voortbestaan weinig zin meer heeft. De aandeelhouders B (alle bij de groep Tei- xeira) wilden hun geld terug (ruim een miljoen gulden nominaal) en na een der gelijke terugbetaling zouden er onvol doende middelen overblijven voor nieuwe activiteiten. Het geplaatste aandelenkapitaal A is groot 187.500. Dit is het oude aandelen kapitaal van Pagottan, dat indertijd door afstempeling is teruggebracht tot 12,5 per cent van de toenmalige nominale waar de. De bewijzen van deelgerechtigheid in de schadeclaim op Indonesië zullen uit sluitend aan deze oude aandeelhouders worden uitgereikt. De claim beloopt ruim twee miljoen gulden. Het ontbindings voorstel werd ten slotte met vijf van de 18.807 stemmen tegen aangenomen (Tei xeira bezit slechts ca. 49 percent van iets dergelijks". Daarom namen zij in d« nacht van 17 op 18 september een beton- ijzerschaar mee en knipten daarmee de kabels door waarmee de aanhangmotor was bevestigd. Geen van hen was echter in staat de buit ter waarde van 3200 te tillen. De motor viel in het water en aan ophalen kwamen de jongens niet meer toe, door de komst van de politie. De officier van justitie hield er reke ning mee dat de chauffeur al eens eer der voor diefstal was gestraft. Hij eiste tegen de chauffeur een straf van vier maanden met aftrek en tegen de beide andere jongens drie maanden met aftrek in voorarrest. De raadsman van de chauffeur, mr. Swaab, meende dat de diefstal niet voltooid was en dat daarom niet van-diefstal koa w-orden gesproken. De politierechter veroordeelde de chauf feur tot vi'jf maanden met aftrek, waar van fwee maanden voorwaardelijk, en de achttienjarige jongens tot elk vier maan den met aftrek, waarvan ook twee maan den voorwaardelijk met drie jaar proef tijd. Dat het in de gemeente Haarlemmer meer, ondanks alle ruimte, toch niet al tijd rustig wonen is werd duidelijk in een zaak tegen een 46-jarige chef-monteur uit Badhoevedorp. Er bleken geregeld ruzie» en plagerijen tussen het gezin van de chef-monteur en de buren te bestaan. Zo zetten de buren hun vrachtauto steeds voor de deur bij de chef-monteur. Op de verjaardag van de monteur op 22 juli kreeg de visite in de huiskamer het uit zicht op een aantal opgeschoten jongelui, waaronder de zoon van de buren, die gek ke gezichten voor het raam stonden te trekken. De jarige begaf zich naar buiten, evenals zijn zoon. De twee buurjongens zouden elkaar toen in de haren vliegen maar de chef-monteur scheidde de jon gens. Daarbij zou hij dan de 17-jarige buur jongen een elleboogstoot tegen de kin heb ben gegeven. „Is dit uitgelokt om aangifte te kunnen doen?" zo vroeg de raadsman van de monteur aan de buurjongen die als getuige werd gehoord. Dit ontkende de jongen. Nadat de buurjongens uit elkaar waren gehaald voelde een 23-jarige monteur uit Amsterdam, die ook bij het stel jongens hoorde, zich geroepen ook een duit in het zakje te doen. Hij duwde de 46-jarige in de heg. De officier van justitie eiste tegen de chef-monteur een tientje boete en tegen de jonge monteur 75. De politierechter sprak de chef-monteur vrij en veroordeel de de jongeman tot een boete van 45. Een 56-jarige constructiewerker uit Am sterdam werd veroordeeld tot honderd gul den boete. Op 10 augustus had hij bij het werken met een snijbrander op een werk plaats op de luchthaven Schiphol niet de nodige voorzorgsmaatregelen gefaomen. Het dak van de werkplaats was in brand geraakt door rondspringende vonken en gloeiende metaaldruppels. De schade be droeg zesduizend gulden. de aandelen A, maar alle aandelen B - Red.) In de vergadering van Pondok Gedeh waren geen buitenstaanders aanwezig. Het liquidatievoorstel werd derhalve met algemene stemmen aangenomen. De li quidatie-uitkering zal voor de gewone aandeelhouders betrekkelijk gering zijn, want de cumulatief preferente aandelen gaan voor. Het bestuur wil zich nog be raden in hoeverre het gebruik zal maken van het zes percent cumulatierecht. Alle cum pref. aandelen berusten bij de groep Teixeira, alsmede negentig percent van de uitstaande gewone aandelen. Bij bei de vennootschappen werd de heer J. C. Keylard tot vereffenaar benoemd. Advertentie HOOFDSCHOTEL? VLEES

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 9