Van ankers geslagen Ping An zit bij Hoek van Holland vast weekend-systeem voor zessen klaar! Tien doden bij mijnongeluk in Frankrijk Elisabeth van België overleden HET WEER MORRIS lamsvacht jasjes Twee percent ineens voor de bejaarden KEUKENS NU VERFT U GRAAG Kou wordt langzaam verdreven Gluurdersfestijn Reina Prinsen Geerligsprijs voor de Haarlemse auteur Henk van Kerkwijk Staalconcerns in Luxemburg gaan samen Spaanse geheime politie in ons land WIE WAT WAAR 1966? j N.V. AUTO-SHOP HAARLEM W. A. VERWOERD en ZONEN 51e JAARGANG NUMMER 19 WOENSDAG 24 NOVEMBER 1965 Kantoor: Lange Nleuwstraat 427, IJmtriden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-8484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Illlk M* Het woord is aan Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Achtergrond: Brits Guyana 3 Buitenlands nieuws 3, 9 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving 4, 5, 6, 7, 8 Langs sluizen en havens6 Radio en tv11 Kunst11 Topsy12 Feuilleton13 Beeldverhalen13 Economisch nieuws 15 Scheepsberichten 15 Beurs 15 Sport 17 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Minder wind Coaster op de Engelse kust Moeilijke redding SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN Deel van bouwwerk omver gewaaid Kamerlid beweert: N.V. de HOUTWERF Grote keuze ST. NICOLAAS GESCHENKEN voor de Automobilist FLEXA DEALER De Wolf van 1833 KOLEN IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V L S N-IJ M U 1 D N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK. EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije Chef van de redactie: EL Landré Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks „Liberiaan" vanmiddag bij IJmuiden gestrand Vanmiddag omstreeks een uur is het Liberiaanse schip „Santa Kyrlaki" op twee mijl ten zuiden van IJmuiden gestrand. De gezagvoerder had te voren, toen het schip op duizend meter van de strandlijn van Zandvoort lag, tot twee keer toe door de sleepboot „Titan" van Bureau Wijsmuller aangeboden hulp van de hand gewezen. Vanmorgen omstreeks elf uur bevond de „Santa Kyriaki" zich ongeveer duizend meter van de strandlijn bij Zandvoort. De „Titan" van bureau Wijsmuller was uitge varen om het schip van deze gevaarlijke positie weg te slepen. Vanmorgen voer de „Neeltje Jacoba" ook uit, toen de „Santa Kyriaki" IJmui den naderde en de indruk maakte de ha ven te willen indraaien. De Liberiaan bleef echter in zuidelijke richting koersen. ALBI (AFP) In een mijn in Car- maux in het Franse departement Tarn heeft zich woensdag een mijngasontplof- fing voorgedaan, die aan zeven mijnwer kers het leven heeft gekost. Tien mijn werkers worden vermist. Toen de „Neeltje Jacoba" vanmorgen bij de Liberiaan was, liep de „Santa Kyria ki" een normale vaart. Omstreeks een uur is het schip echter bij IJmuiden vast gelopen. Te kwart over een hedenmiddag is de reddingboot „Neeltje Jacoba" van IJmui den uitgevaren naar het Liberiaanse schip „Santa Kyriaki", dat ten zuiden van IJmui den is gestrand. Nadat gisteravond de zeesleepboot „Utrecht" in IJmuiden was teruggekeerd van hulpverlening aan het losgeslagen oliebooreiland „Transoeean 1" welk ge vaarte door een groot aantal Duitse sleep boten weer naar zijn plaats bij Borkum is gebracht is in de afgelopen nacht de „Titan" uitgevaren naar het Russische schip „Kara", dat ter hoogte van Wijk aan Zee gevaarlijk dicht bij de kust lag. De Rus had op nog anderhalve mijl van het strand het anker uitstaan, maar wei gerde de door de „Titan" aangeboden hulp. Later in de morgen, omstreeks ne gen uur is het Russische schip verstoomd om negen mijl uit de kust opnieuw het anker uit te gooien. Naar Russische gewoonte gaf de Rus geen antwoord op vragen. De kapitein gaf slechts te kennen, dat hij niemand nodig had. -.y Cicero: Vertrouw nooit op het oordeel der menigte. BRUSSEL (ANP). Elisabeth van België, de grootmoeder van ko ning Boudewijn, is dinsdagavond op 89-jarige leeftijd in Brussel over leden. De bejaarde vorstin werd voor de tweede keer in nog geen drie weken getroffen door een zware hartaanval, die onverwacht een eind» aan haar leven maakte. Het Belgische kabinet zou vanochtend bijeenkomen. Het zal vermoedelijk be sluiten dat drie dagen nationale rouw zal worden afgekondigd. Dit betekent dat de bioscopen en schouwburgen gesloten zullen worden. De begrafenis zal dinsdag plaatsvinden. Zie ook Van dag tot dag pagina 3, en pagina 9). Advertentie ■«■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■li Kocht u al ons jaarboekje De vliegende storm met windkracht 10 langs onze kust heeft vanmorgen het Chinese vrachtschip „Ping An" van bijna 9900 ton hij Hoek van Holland doen stranden. Bij de westkust van Engeland liep de Nederlandse kust vaarder „Herta" van 295 ton aan de grond. In Den Haag woei een deel van de gevel van een torenflat omver. Het onder Liberiaanse vlag varende vrachtschip „Ping An" uit Hongkong verspeelde voor de Nieuwe Waterweg een anker nadat de hoofdmachine was uitge vallen en zond S.O.S.-signalen uit. Toen ook het tweede anker brak liep het schip benoorden Terheijden aan de grond, ongeveer een mijl uit de kust. De sleepboten „Scaldis" uit Vlissingen en de „Schelde" uit Maassluis voeren ter stond uit, evenals de reddingboot „Konin gin Juliana". De zee was echter bijzon der onstuimig. Desondanks wist de red dingboot 26 van de 48 opvarenden van de „Ping An" aan boord te nemen en naar Hoek van Holland te brengen. Onder deze geredden, allen Chinezen, bevinden zich twee vrouwen. De „Konin gin Juliana" is daarna op verzoek van de kapitein van het Chinese schip terugge varen om zo nodig meer bemanningsleden in veiligheid te brengen. De zeesleepboten „Schelde" en „Scaldis" waren inmiddels bij de gestrande vracht vaarder aangekomen. Zij konden door de hoge zee echter geen verbinding tot stand brengen. Volgens deskundigen zal het vlot krijgen van het schip geen eenvoudige zaak worden, daar het door de -storm steeds verder op de kust gedreven wordt. JI Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk enkele regen-, sneeuw- of hagelbuien, afgewisseld door opklaringen. Morgen overdag van het westen uit weer toenemen de bewolking, later gevolgd door enige neerslag. Tot matig of zwak afnemende noordwestelijke wind, morgen draaiend naar zuid tot zuidwest. Vannacht in het binnen land temperaturen om het vries punt. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag Volledige weerrapporten op pagina twee. De Nederlandse kustvaarder „Herta" van 295 brt. is vanmorgen voor de west kust van Engeland aan de grond gelopen. Een reddingboot en een helikopter ver trokken uit Lytham om hulp te bieden. De kustvaarder is eigendom van J. Mooy in Groningen. Het schip was, geladen met schelpen, onderweg naar Preston. Aan boord van de „Herta" bevinden zich vijf opvarenden. Kapitein is J. Klootse- ma, een Nederlander die in Engeland woont. Er zou geen gevaar voor schip en opvarenden bestaan. Over de redding van 26 opvarenden van de „Ping An" vernemen wij nog, dat de nieuwe reddingboot van de Koninklijke Zuidhollandse Reddingmaatschappij, de „Koningin Juliana", daarmee haar eerste grote karwei heeft verricht. Onder bij zonder moeilijke omstandigheden slaagden de mannen van schipper Willem van See- ters erin 26 van de 48 opvarenden van het schip te halen. Men had daar ander half uur voor nodig. Metershoge golven dreigden de reddingboot tegen de romp van de „Ping An" te slaan. De 26 opva renden moesten langs een zwiepend touw- laddertje aan boord van de „Koningin Juliana" klauteren. Maar geen van de 26 liep zelfs ook maar een nat pak op. De „Ping An" had zondag de Rotter damse haven verlaten na een ketelrepa ratie. Het schip had geen bestemming. Maandag en dinsdag lag het buiten gaats voor anker, in afwachting van or ders van de rederij, die echter niet kwa men. Toen de „Ping An" vannacht te kampen kreeg met een defect aan de hoofdmotor en kort daarop een der an kers verloren ging, werd de situatie zeer hachelijk in de zware storm. Langzaam dreef de „Ping An" af naar het strand bij Terheijden, waar het om halfzes aan de grond liep. Nog geen half uur later was de „Koningin Juliana" uitgevaren. De reddingboot haalde 25 zeelui en een vrouw, de echtgenote van de hoofdmacht nist, van boord. Zij werden in Hoek van Holland in het Groene Kruisgebouw door helpsters van het Rode Kruis weer op hun verhaal gebracht. De overige bemanningsleden en de ka pitein zijn later allemaal van boord ge haald door de reddingboot „Prinses Mar griet", die wat kleiner is dan de „Konin- Advertentie Barteljorisstr., Haarlem, tel 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telef (020) 22 35 96 Amsterdam Vanmorgen steeg de temperatuur aan de kust tot 6 graden en in het binnen land tot 3 graden boven nul, maar ach ter de stormdepressie stroomt uit het noordoosten weer koudere lucht binnen met verspreide hagel- en sneeuwbuien. In de komende nacht zijn er tijdens opkla ringen weer temperaturen om of onder het vriespunt te verwachten. Ook kan het gaan opvriezen, doordat er nog vorst in de grond zit met als gevolg plaatselijk weer gladde wegen. Van de oceaan na dert een nieuwe depressie de Britse eilan den met regen en zachte lucht, zodat de koude lucht geleidelijk verder naar het oosten zal worden gedreven. Het feest, dat lord Snowdon en prin ses Margaret dinsdagavond in het Four Seasons restaurant in New York werd aangeboden was niet het enige. Recht tegenover het gebouw waarin het feest werd gehouden had een ver rekijkersfestijn plaats, waarvoor een persfotografe vijftig mensen had uitge nodigd. De gasten verschenen in avondkle ding, goed voorzien van verrekijkers, telescopen en ander „kijkgereed- schap". De gasten kregen aan de vens ters een voor een de kans om prinses Margaret te begluren. x 'N Als een lamgeslagen vogel op het strand van Ter Heijde gezet staat de Ping An aan de stormachtige bran ding bloot. De stranding en de red ding van de opvarenden trokken veel bekijks. gin Juliana" en daardoor beter deze red ding vanaf de kant van het strand kon verrichten. Zij zijn in Terheiden aan land gezet en voorlopig ondergebracht in een café. In Den Haag is door de storm van een in aanbouw zijnd torenflatgebouw in de Teunisbloemlaan een muur omverge- waaid, die op de steigers neerkwam. De bouwstelling bezweek door het gewicht. Drie geparkeerde auto's werden door de rondvliegende stenen getroffen en be schadigd. Over een lengte van ongeveer zeven meter brak het bovenste gedeelte van de topgevel van het twaalf verdiepin gen tellende flatgebouw af. De Haagse brandweer durfde de ook op instorten staande rest van de bouwstelling niet om ver te trekken. Zij, die een pensioen of uitkering uit hoofde van de AOW of AWW genieten, zullen een uitkering ineens van twee per cent ontvangen. Deze regeling zal ook gel den voor hen die een bijslag genieten in gevolge de interimwet invaliditeitsrente- trekkers, of een rente of uitkering krach tens een der ongevallenwetten, voor zover op die rente of uitkering een bepaalde wettelijke bijslag wordt genoten. Zij, die op 1 december 1965 aanspraak hebben op één der genoemde sociale ver zekeringsuitkeringen, ontvangen een uit kering ineens ten bedrage van twee per cent van het over de maand december 1965 uit te betalen bedrag vermenigvul digd met het aantal maanden onmiddellijk voorafgaande aan 1 januari 1966, waar over in 1965 onafgebroken een uitkering is genoten. De Reina Prinsen Geerligprijs 1965 voor België en Nederland is vanmiddag in de aula van de universiteit van Am sterdam uitgereikt aan de 25-jarige Henk van Kerkwijk uit Haarlem voor zijn ver halenbundel „Geweer met Terugslag". Eervol vermeld werden de 23-jarige Lidy van Marissing uit Kortenhoef voor haar gedichtenbundel „Aan de Strop van de Stilte" en de 24-jarige Peter Andriesse uit, Amsterdam voor zijn verhalenbundel „Het Web". De jury bestond uit mevr. Nel Breevoort-Noordzij, W. M. B. Kloos ter (Willem Brandt), Kees Stempels, Ju- lien Weverbergh en Paul de Wispelaere. In het gebouwtje van het Groene Kruis te Hoek van Holland kwamen de geredden van de Ping An op verhaal. De twee grote Luxemburgse staalcon cerns de Arbed en de Hadis hebben be sloten nauw te gaan samenwerken. Hier door zal het mogelijk worden de produk- tiecapaciteit van de twee bedrijven op te voeren tot in totaal vijf miljoen ton staal per jaar. In de KSG wordt naar wij vernemen verwacht, dat de samen smelting de volgende maand nog zal wor den goedgekeurd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De dr. Wiardi Beekman- Stichting, het wetenschappelijk bureau van de Partij van de Arbeid, is tot de conclusie gekomen dat de Spaanse gehei me staatspolitie haar werkzaamheden tot in ons land heeft uitgestrekt. Dat bleek althans uit de woorden van het P.v.d.A. Tweede Kamerlid de heer Wieldraayer, die het probleem van de buitenlandse ar beiders gisteren in de Tweede Kamer ter sprake bracht. Volgens een commissie van de Wiardi Beekman-stichting, waar van de heer Wieldraayer lid is, komen deze Spaanse geheime agenten als arbei der naar ons land. Vooral in de grote steden zouden zij werkzaam zijn. Het ministerie van Sociale Zaken wei gerde vanmorgen commentaar te leve. ren. „Wij laten deze mededelingen geheel voor de verantwoordelijkheid van de heer Wieldraayer," zei een woordvoerder. De Reina Prinsen Geerligsprijs voor Zuid-Afrika 1965 is toegekend aan de heer A. P. Brink, voor zijn romans „Lobola vir die Lewe" en „Die Ambassadeur". De jury voor deze prijs bestond uit prof. dr. G. Dekker, dr. E. Lindenberg en prof. dr. D. J. Opperman, met als adviserend jurylid prof. dr. W. E. G. Louw. Uit Ne derland en België waren er dit jaar 35 inzendingen, waaronder zestien verzen bundels en een toneelstuk. Over het werk van Henk van Kerkwijk zegt de jury in haar rapport onder meer „dat de kwalitei ten daarvan alle juryleden meteen zijn op gevallen, hetgeen reeds aangeeft hoe over tuigend Henk van Kerkwijks talent is. Uit de negen verhalen die de bundel bevat blijkt dat hij beschikt over een scala van mogelijkheden. Hij kan zowel een eenvou dig geconstrueerd verhaal schrijven als een uit fragmenten opgebouwd verhaal. Daarbij slaagt hij er steeds in de lezer voldoende informatie te verschaffen, zon der afbreuk te doen aan de raadselachtig heid van de verhalen. Ook wat de onder werpen betreft is de auteur veelzijdig. Het gebruik van gewone taal voor onge wone ontwikkelingen geeft het proza een sterke werking, waartoe het opnemen van schijnbaar onbetekenende details bij draagt. De verhalen zijn trefzeker en ge tuigen van taalbeheersing, een groot inle vingsvermogen en een goed begrip voor de functie van details" aldus de jury. Advertentie Alleen donderdag a.s. is op ons terrein aanwezig de grote toon- wagen van de Duitse Variant keuken. Heb't u belangstelling voor keukens, wij zullen u graag ontvangen. Het is de moeite waard. KAMPERSINGEL 22 - HAARLEM Advertentie GONNETSTRAAT 1-3 (hoek Friese Varkenmarkt) vlakbij het viaduct over het Spaarne Telefoon 1 25 75 Ruime parkeergelegenheid Huygensstraat 15 - IJmuiden - Tel. 6121 Alkmaarseweg 50-52 - Beverwijk Tel. 23417 Hoofdstraat 140 - Santpoort - Tel. 7362 UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 442Q (47 jaar Rijksleverancier).

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1