IJsselmeer geeft geheimen uit de oorlog prijs VARKENS ROLLADE FRICANDEAU PIKANTE MEIKAAS is verreweg beste! Langer werken zou Duitse arbeider minder opleveren Beleid Holland Fund op hoge rentestand gericht KERKELIJK NIEUWS 21.90 Wrakstukken opgehaald van een Engelse „Stirling"-bommenwerper GEPELDE CALIFORNISCHE AMANDELEN Over drie weken Brits-Amerikaans topoverleg in VS ■v! Der Spiegelover plan-Erhard Rijdt veilig met melk Hatema verwacht weer 10 percent Misset kon de kosten opvangen Grote aankopen in de sector converteerbare obligaties MöM DONDERDAG 25 NOVEMBER 1965 11 OF 500 gr. Pracht kwaliteit 250 gr. 500 gr. van f2,15 voor Voor meer Voordeel Kijk in de Kijkgrijp folder die iedere week bij U in de bus valt. Je lijkt wel gek, datje al dat overbodige strijkwerk nog doet! Heb je dan nog nooit gehoord van Belofast poplin? Ik stop Jaap's shirts altijd gewoon in de wasmachine, hang ze op.... en zonder verder omkijken kan hij ze weer rimpelloos aantrekken. Trou wens, je kan ze zelfs koken, strijken hoeft nooit! En Belofast poplin is gewoon zui- ver katoen dus geel worden is er niet bij! !9!9 Nou, dat had je wel eens eerder kunnen zeggen! Dat lijkt me ideaal. En Dick zal er ook wel blij mee zijn. Dan kan hij dus gewoon de volgende dag weer hetzelfde shirt aan, helemaal schoon en glad? Fantastisch! Z'n eerstvolgende nieuwe shirt wordt van Belofast poplin! I x Gasten Geen beroep op kapitaalmarkt Originele Vulca-zool met speciale stormrand 6 maanden schriftelijke garantie. In zwart en oxblood. Voor vader en zoon in de maten 28 t/m 46. vanaf Bols Faillissementen Examens ENKHUIZEN. Met het verder in cultuur brengen van de polder Ooste lijk Flevoland, met het droogmaken van Zuidelijk Flevoland en met de in poldering van de Markerwaard geeft het IJsselmeer steeds meer zijn ge heimen prys. Sinds het einde van de tweede wereld oorlog is er zowel door de rijkswater staat, de PTT en de Koninklijke Marine als door vissers een groot aantal wrak stukken van vliegtuigen uit het IJssel meer opgehaald. In die jaren zijn meer dan honderd vliegtuigwrakken geborgen: Duitse, Engelse, Amerikaanse, Neder landse en vermoedelijk ook een Russisch toestel, dat door de Duitsers werd ge bruikt. Eind september werden ten noorden van Lelystad stukken van een Ameri kaans Lockheed Lightning-jachtvliegtuig naar boven gebracht en ten westen van Lelystad twee zuigermotoren en delen van een vliegtuigromp. Dezer dagen zijn op die plek ten westen van de polder Oostelijk Flevoland nog een zuigermotor met propeller en het staartstuk van een bommenwerpper gevonden. Aanvankelijk meende men met gedeel ten van een ,,Lancaster"-bommenwerper te doen te hebben. Een nader onderzoek wees uit dat het hier om een „Stirling"- bommenwerper van de Royal Air Force ging. Een bewijs voor deze identificatie waren de dubbele staartwielen. Het te voorschijn gebrachte staartstuk had een dubbele vork in één waarvan zich nog een velg met een volkomen gave band in opgepompte toestand bevond. De „Stir ling" was het enige type bommenwerper dat een dubbel stel staartwielen had. De aan dit stel ontbrekende band van het gevonden wrakstuk is naderhand ook op gehaald. Een plaatje aan de binnenkant van het Advertentie kjjk 9riJP SUPERMARKT 390 175 189 aluminium rompstuk bevestigde ten over vloede de juistheid. Het vermeldde onder meer Type S/29, de fabrieksaanduiding van de „Stirling", en het serienummer SH 20140". „SH" betekent „Short and Harland", de vliegtuigfabriek die in de tweede wereldoorlog afdelingen had in Rochester in Engeland en in Belfast in Noord-Ierland. Bij verder onderzoek van dit staartstuk bleek de koepel met vier machinegewe ren, waarin de staartschutter zich moet hebben bevonden, ontbrak. Wel lagen er nog banden met honderden patronen in dit staartstuk. Opvallend was dat het ma teriaal nagenoeg niet was aangetast door een meer dan 20-jarige onderdompeling in het IJsselmeerwater. Opvallend was ook dat het achter in de romp aange brachte toilet onbeschadigd was. Het is, onder meer voor de nabestaan den van als vermist opgegeven beman ningsleden van vliegtuigen der geallieer den, van belang na te gaan tot welk squadron de „Stirling" heeft behoord, hoeveel bemanningsleden het aan boord had en op welke datum het niet is terug gekeerd. Bij een dergelijk onderzoek komt het vaak op kleinigheden aan, die de deskundigen steeds een klein stukje verder brengen op de veelal lange weg naar het door duizenden nabestaanden gewenste resultaat: te weten waar de stoffelijke resten van de bemanningsle den rusten. Niet minder dan 606 toestellen van het type „Stirling" worden nog steeds ver mist. Uiteraard zijn niet al die 606 bom menwerpers, die tezamen ongeveer 4300 mannen aan boord hadden, in ons land neergekomen. Naar alle waarschijnlijk heid zijn er niet meer dan vijftien „Stir- lings" in de tweede wereldoorlog in het IJsselmeer verdwenen. Dat aantal van vijftien heeft in totaal een bemanning ge had van tenminste 105 personen. Leden van bemanningen van „Stirlings" liggen begraven in Amsterdam, Oldebroek, Har derwijk, Makkum, Middenmeer, Amers foort en Vollenhove. De „Stirling", waar het nu om gaat, kan niet vóór 1942 hebben gevlogen. Uit de munitie bleek namelijk dat deze in 1942 was vervaardigd. Het kan dus niet de „Stirling" zijn die op 18 juli 1941 het IJsselmeer stortte. Er zijn zeven Stirlings" in 1942 verdwenen en in het jaar daarop eveneens zeven. Het is niet onmogelijk dat bij het honderdtal wrak ken en delen daarvan, die in de afgelo pen jaren reeds zijn opgeruimd, zich en- lele van die „Stirlings" hebben bevon den. De rapporten over die bergingen zijn onlangs voor een nader onderzoek ter be schikking gekomen. Alle vindplaatsen zijn nauwkeurig in kaart gebracht, zodat een bestudering van deze rapporten en kaar ten kans biedt op het verder ontraadse len van nog onopgeloste vermissingen van geallieerde vliegtuigen. JOHNSON CITY CReuter en AFP) President Johnson zal op 17 december «en onderhoud hebben met premier Wil- »on van Groot-Brittannië. Zij zullen onder meer overleg plegen over de NAVO en de kernwapenvraagstukken in NAVO-ver hand. In het bijzonder zal het verlangen van West-Duitsland om meer zeggen schap bij het bepalen van de kernwapen- politiek van het Atlantisch bondgenoot schap worden besproken. De dag tevoren zal Wilson de Algeme ne Vergadering van de Verenigde Naties toespreken. Advertentie sdf-wumvg m cotton Belofast is het handelsmerk van de Deering Mil- llken Research Corporation voor zelfstrUkende stoffen. U.S.-patent nr. 2.985.501. Belofast poplin wordt in de Benelux vervaardigd door de licen tiehouder J. F. Scholten Zn. N.V. te Enschede. §mi% V v' (Van onze correspondent) BONN Bondskanselier Erhard vroeg zich in zijn regeringsverklaring van 10 november af of „men zich niet ernstig, en niet alleen theoretisch, de vraag moest stellen of het voor het volk niet beter was en of het in zijn toestand niet doelmati ger en zinvoller was, de volgens het ta rief vastgestelde wekelijkse arbeidstijd met een uur te verhogen". Erhard wil daarmee het goederenaanbod verhogen en daardoor de prijsstijgingen afremmen. De reactie op Erhard's opmerkingen kwam van de zijde van de vakbonden meteen: de chef van de metaalarbeiders bond, Otto Brenner, noemde het appèl van Erhard een „ongehoorde uitdaging aan alle werkende mensen". Toen de eerste storm echter bedaard was konden ook andere reacties worden gehoord. Brieven kwamen op het „Bun- deskansleramt" binnen van huisvrouwen, die kanselier Erhard schreven „wij val len 's avonds doodmoe in bed, terwijl on ze mannen maar wat rondhangen". Voor al ook oudere arbeiders, die de slechte tijden uit de republiek van Weimar nog hebben meegemaakt, staan niet helemaal afwijzend tegenover Erhard's plan. De plotselinge welvaart, gepaard aan korte werktijden, heeft hen onrustig gemaakt. „Dit kan nooit goed gaan", denken ze en ze zijn er voor een eventuele ramp af te wenden door langer te werken. „Der Spiegel" rekent zijn lezers deze week echter voor, dat het plan van de ar beidstijdverlenging in feite op een lagere verdienste neer_ zal komen. En aan dit facet van de zaak schijnen de betrokke nen nog weinig te hebben gedacht. In de metaalindustrie werden volgens Der Spiegel in januari van dit jaar van de 40 arbeidsuren er 3,7 als overuren be taald. Voor de metaalarbeiders zou de nieuwe regeling een salarisvermindering van ongeveer D M4 per maand en onge veer DM 50 per jaar betekenen. De on dernemer zou in hetzelfde geval DM 140 miljoen aan lonen sparen. In de praktijk leidt Erhard's plan er immers toe dat het loon voor overuren in het algemeen tot het normale tarief loon kan worden teruggebracht. Overigens is de kanselier ook niet zo naïef om te begrijpen dat zijn plan het in de praktijk nooit zal halen. Hij is al tevreden als hij voor el kaar krijgt dat al overeengekomen con tracten over verkorting van de arbeids tijd later dan oorspronkelijk was voor zien in werking zullen treden, en dat nieuwe op de lange baan worden gescho ven. een miljard extra arbeidsuren zal opleve ren, dat is de prestatie van 460.000 ar beidskrachten, oftewel de prestatie van de helft van de in de Bondsrepubliek werkende gastarbeiders. De Bondsrepu bliek is overigens al lang niet meer het land waar het hardst wordt gewerkt- De Duitser werkt 1987 uur per jaar. In Bel gië is dat 1994 uur, in Frankrijk 2083 uur, in Italië 2105 uur, in Nederland werkt men het hardst van de Westeuropese lan den: 2157 uur per jaar. Een andere reden waarom bepaalde ar beiders niet helemaal afwijzend tegen over de plannen staan, is dat ze graag de zogenaamde gastarbeiders zouden zien verdwijnen. Men hééft al uitgerekend dat «en uur langer werken per week per jaar Advertentie Neem vijf diepe teugen melk: om innerlijk bij te tanken, energie in te drinken zonder loom en zwaar te worden. U wordt weer helder, wakker, kwiek door vijf diepe teugen melk! Vraag per briefkaart aan Nederlands Zuivelbureaupostbus 4575 te Rijswijk (Z.H.) het zelfklevende M-embieem (7x8 cm) voor de achterruit van uw auto. Dan steunt u de aktie Rijdt veilig met melk". Dankzij een ver doorgevoerde rationali satie is het Hatema N.V. in Helmond ge lukt in het op 15 oktober geëindigde boek jaar opnieuw een bevredigend resultaat te behalen. De directie spreekt in een tussentijdse mededeling de mogelijkheid uit dat aan aandeelhouders een onveran derd dividend van tien percent over het door de conversie in januari van dit jaar van 4,8 tot 6,4 miljoen verhoogde kapi taal zal kunnen worden voorgesteld. Door de uitgegeven converteerbare obligaties ad 4,8 miljoen en door het afsluiten van de middellange lening ad 5 miljoen is de financiële positie van het bedrijf ver sterkt. De resultaten over de eerste drie kwar talen 1965 van de Uitgevers Maatschappij C. Misset N.V. te Doetinchem zijn ondanks een kostenstijging van bijna 13 percent (waaronder de post lonen met 16 percent) vrijwel niet achtergebleven bij de resul taten over dezelfde periode van 1964. Ver wacht mag worden, dat deze ontwikkeling zich ook in het laatste kwartaal zal voortzetten. Door de hoge graad van bezetting van het produktie-apparaat zullen op korte termijn investeringen noodzakelijk zijn, zoals o.m. een verbouwing van het be drijfspand en aanschaffing van een nieu we rotatiepers. Dankzij de in het verleden gevormde ruime liquiditeit, verwacht de directie deze investeringen te kunnen financieren zonder dat een beroep op de kapitaalmarkt gedaan behoeft te worden Het aantal door Misset uitgegeven pe riodieken is gestegen tot 37. De omzet van de boekuitgaven steeg ten opzichte van dezelfde periode van het vorige jaar met 70 percent- Over 1964 verhoogde Misset het divi dend van 18 tot 20 percent, werd een her- kapitalisatiebonus uitgegeven uit de alge mene reserve in de verhouding van 2 op 1, en werd een herkapitalisatiedividend van 12'A percent in contanten uit de alge mene reserve verstrekt. Het Holland Fund, gemeenschappelijk bezit van Nederlandse effecten, heeft in het op 30 september afgesloten boekjaar 1964/'65 het aantal uitstaande participaties met elf percent kunnen verhogen tot 35.600. Het vermogen nam toe van 17,4 miljoen tot 17,6 miljoen. De afgifteprijs van Holland Fund daalde door de terug gelopen Nederlandse aandelenkoersen van 563,95 tot 514.01. De inkomsten uit di vidend en rente namen in bevredigende mate toe, zodat de uitkering weer kon worden verhoogd, nl. tot 25 (v.j. 23,50) per participatie, waarvan 7,35 7,70) uit gerealiseerde koerswinst. Advertentie Geref. Kerken Beroepen te Vlaardingen (vak. H. J. Heijnen) L. Zwanenburg te Groningen- O.; te Voorburg (vak. dr. J. M. Vlijm) J. Couvée te Schiedam. Aangenomen naar Maassluis (4e pred-pl.) P. A. Bohlmeijer, legerpredikant te Arnhem; naar Poortu- gaal I. Vergeer te Tzum; aangenomen naar Zoetermeer (2e pred.pl.) T. W. Penning te Dirkshorn. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Bedankt voor Pernis A. C. Haitsma te Heerde. Ned. Herv- Kerk Beroepen te 's-Gravenhage-Loosduinen (vak. W. v. Beem) A. P. Nauta te Middel burg; te Colijnsplaat R. P. Ytsma 4e Hemelum (Fr.). J. Treffers, em. pred. te Rotterdam- Feijenoord is benoemd tot geestelijk ver zorger van het ziekenhuis Ikazia te Rot terdam- Chr- Geref. Kerken Tweetal te Maarssen D. Biesma Jr. te Aalsmeer en P. v. Zonneveld te Benne- kom. SUPRA SOLID Het beleggingsbeleid werd vooral afge stemd op de hoge rentestand, zonder daarbij de mogelijkheden van kapitaal- groei uit het oog te verliezen. Daarom werd blijkens het verslag de groep con verteerbare obligaties versterkt met o.m. Drie Hoefijzers, Grasso, Hoek's Machi ne- en Zuurstof fabriek, Hoogovens, Van Ommeren, Houthandel Pont en Wilton- Fijenoord-bronswerk. In de sector „internationals" werden de posten AKU en Unilever uitgebreid. Van de verzekeringsaandelen werden de certi ficaten Hollandsche Sociëteit verkocht. Het belang bij Nationale-Nederlanden nam toe. De sector banken onderging eni ge uitbreiding, o.m. door aankoop van een pakket Verenigde Bankbedrijven. In de groep bouwnijverheid werden de posten Bataafsche Aanneming mij en „De Kon- dor" geliquideerd. Overigens werd het to tale belang bij deze groep vergroot door inschrijving op de emissies van Bouwstof fen Braat en Bredero Bouw en door uit breiding van het bezit aan Havenwerken en Holl Beton. In de chemische sector werd een belang genomen bij „Naarden" en in de groep levensmiddelen en dranken bij limonade- fabriek Wilson, terwijl de post Albert Heijn werd verdubbeld. De aandelen Lu cas Bols werden uitverkocht. Na de fusie tussen Thomassen en Drijver en Verbli- fa werd het belang bij dit concern inge krompen. Ook het aandelenbezit Indoheem werd na de fusie verminderd. Bij de pa pieraandelen werd de post Van Gelder ge halveerd. In de groep uitgeverijen werd het belang bij Misset verkocht. De scheep vaartsector werd uitgebreid door aan koop van Van Ommeren en Scheepvaart Unie en van inkomstenobligaties haven en scheepvaartbedrijven. Bij beschikking van de arrondissements rechtbank te Haarlem van 16 november 1965 is voorlopig surséance van betaling verleend aan: de naamloze vennootschap Onstein Bouwbedrijf Aerdenhout, geves tigd en kantoorhoudende te Aerdenhout, gemeente Bloemendaal, Generaal Foul- keslaan 1, procureur mr. S. Groen, met benoeming van mr. A. J. Fibbe, advocaat en procureur te Haarlem, Tempeliers- straat 8, tot bewindvoerder. Het verhoor van schuldeisers is bepaald op 22 februari 1966 's middags om 14.00 uur in raad kamer dezer rechtbank in het gerechts gebouw te Haarlem, Jansstraat 81. AMSTERDAM. Geslaagd voor het kan didaatsexamen sociale wetenschappen J. H. Moerkerk, Haarlem.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 11