altijd het lekkerste kopje koffie FRIESCHE VLAG GOUDBAND Vernieuwde kerk in IJmuiden feestelijk in gebruik genomen massief metalen landen-speldies bij rekord Kort IJmond nieuws Sint Nicolaas in Beverwijk Nederlandse haring in Zeebrugge gelost Velser Kunstkring Voor de Uitspraken Haarlemse rechtbank Restauraties voor behoud van sfeer en karakter oud-Velsen Modern kerkgebouw aan Marconistraat 15 DONDERDAG 25 NOVEMBER 1965 14-karaats gouden Zwitserse horloges vèr beneden de vergelijkbare winkelwaar de. Vraag spaarkaart aan uw koffiemelk- leverancier. de meest gebruikte koffiemelk in Nederland Er zijn veel soorten koffiemelk. Maar niet voor niets is „Friesche Vlag" GOUDBAND de meest gebruikte koffiemelk in Ne derland. Een klein scheutje in het heerlijke kopje koffie, zoals u dat zet, mevrouw, en proef maar: dat is een zondags kopje koffie, waar mee u uw man en uw gasten écht kunt verwennen! WEEKABONNEMENTEN V rijgesproken A anrijding -GROOiïPAK- VASTE MElKBESTANDDEtEN d w z. zuinig in het ge bruin, méér voedzame opbouwstoffen. U wordt er niet dik van St. Nicolaastocht. De wandelsportver eniging „Natuurvrienden"* te Heemskerk gaat zondag 28 november op pad; men gaat dan de traditionele St. Nicolaastocht hou den, over 5 en 10 kilometer. De start is van het jeugdgebouw „De Schakel" tussen half elf en twaalf uur. Wie mee wil doen, kan zich opgeven bij de heer Roodt, Douwes Dekkerstraat 6. Politiek. De heer H. van Kuilenburg heeft in restaurant „De Jansheren" te Heemskerk 'n inleiding gehouden voor de plaatselijke afdeling van de Partij van de Arbeid over de socialistische politiek vroe ger en nu. De socialisten zijn niet alleen verantwoordelijk voor alle goede dingen die in Nederland tot stand zijn gekomen, maar in vele gevallen zijn zij de motor ge weest die tot een goed resultaat heeft ge leid. In wereldverband staan de socialisten voor een enorme opgave. Niet altijd kun nen de wensen geheel in vervulling gaan, veelal moet een compromis worden bereikt. Hiertoe in staat gesteld door zijn mys terieuze alomtegenwoordigheid zal Sint Nicolaas zaterdag 27 november ook Be verwijk met een bezoek vereren. De stoet, waarin zich onder meer vijfenvijf tig strooilustige Zwarte Pieten zullen be vinden, vertrekt om kwart over twee van de Schans, om, met de goede heilige in een open landuaer een begin te maken met een negen kilometer lange zege tocht door Beverwijk. Via de Breestraat, Zeestraat, Boeweg en Plantage arriveert de stoet op het Kennedyplein, waar burgemeester J. G. S. Bruinsma en Je wethouders bij de hoge gast hun opwachting zullen maken. Vervolgens wordt de glorieuze intocht voortgezet door Meerestein, waarna de stoet op de Dommelsingel weer wordt ontbonden. De onontbeerlijke marsmu ziek wordt daarbij voor rekening geno men door de Hoogoven-harmonie en de Beverwijkse harmonie. Ds. Geels, predikant te Haarlem, felici teerde de gemeente met de ingebruik neming van de vernieuwde kerk. „Maar," zo zei hij, „wij moeten de woorden van de apostel Paulus: God's gebouw zijt gij, steeds voor ogen houden." Met de wens, dat de nieuwe muren spoedig weer zullen wijken voor een nog grotere kerk, felici teerde de oud-dominee Van de Gronden de kerkeraad. Ds. van den Berg, hervormd predikant, bracht in zijn toespraak de prettige sa menwerking tussen de twee verschillende gemeenten onder de aandacht; de Chris telijke Gereformeerde Kerk heeft tijdens de verbouwingswerkzaamheden gebruik mogen maken van de Bethlehemkerk aan het Gijzeveldplantseen. Ds. Van den Brink gereformeerd predikant, wees op de af wijkende opvattingen, maar beide ker ken zijn gebouwd op hetzelfde fundament. Burgemeester Bührmann vertolkte de grote sympathie van de gemeente Velsen, die met veel belangstelling de bouw van de kerk heeft gevolgd. De burgemeester hoopte ook in de toekomst nauw contact met deze gemeente te mogen hebben. Ds- Vlietstra dankte alle bij de bouw van de kerk betrokken instanties voor de ondervonden medewerking. Twee Nederlandse vissersvaartuigen uit Den Helder hebben dinsdagochtend in de haven van Zeebrugge 30 ton haring ge lost, die zij ter hoogte van kaap Gris Nez hadden gevangen. Overvallen door een sneeuwstorm zochten zij een schuilplaats in de Belgische haven, waar zij gebruik maakten van de sinds 1 november in Be nelux bestaande mogelijkheid tot verkoop van de wederzijdse visvangsten in eikaars havens. De bemanningen van de twee vaartuige werden door de havendirectie hartelijk ontvangen en ontvingen van de directeur een geschenk ter gelegenheid van deze eerste toepassing van het Beneluxverdrag. De Velser Kunstkring „Voor Allen", die voor december nog twee abonnements voorstellingen heeft staan, heeft voor het nieuwe jaar een paar verrassingen kunnen verzorgen. Er komen namelijk in dit sei zoen nog twee extra voorstellingen, bui ten de abonnementen om dus, waarvoor zeker grote belangstelling zal bestaan. Het bestuur is er tot zijn genoegen in geslaagd om voor één avond het A.B.C.- cabaret van Corry Vonk en Wim Kan, als vrije voorstelling, te engageren en wel op dinsdag 4 januari 1966, in de Stads schouwburg. In feite wordt daarmee dus het nieuwe kalenderjaar bij de kunstkring geopend. Plaatsbespreking aan de kassa van dg Stadsschouwburg op zaterdag 18 decem ber a.s. van 10.00 tot 13.00 uur. Telefo nisch na 11.30 uur, onder no. 02550-5564. Met ingang van 20 december alleen bij het bureau van de Kunstkring Moerberg- plantsoen 22, dagelijks van 8.30 uur tot 12.30 uur en van 14.00 uur tot 17.00 uur. Zaterdags gesloten, of telefonisch zelfde tijden 02550-5789. Vrijdag 29 april wordt in de Stads schouwburg Velsen de Annie M. G. Schmidt-produktie „Heerlijk duurt het langst" gebracht. Volledigheidshalve vermelden wij hier nog even de eerstvolgende abonnements voorstellingen, waarvoor, zo lang de voor raad nog strekt, ook kaarten voor de los se verkoop bij het bureau beschikbaar zijn: 14 december, 20.00 uur in het City Theater te IJmuiden „De Wereld zonder zon", de met de Oscar 1964 bekroonde film van Cousteau; 17 december, Stads schouwburg, Toneelgroep Centrum; 11 ja nuari, Dr. Prinsenhal Heemskerk, concert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest. Xyv>yVVVVVyYinOOOOOOOOOOOOOOCOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOO dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE „Diefstal van auto's, bromfietsen, grammofoonplaten, portemonnaies en een sigaretteaansteker; heling van bromfiet sen en grammofoonplaten." Deze feiten waren drie Haarlemse jongens tenlaste- gelegd. De 18-jarige tegelzetter, 19-jarige retoucheur en 18-jarige metselaar ver schenen gisteren voor de politierechter in Haarlem. De retoucheur en de metse laar waren sinds 10 september in voor arrest. ,,'t Is een soort terreurbende", zei de officier van Justitie mr. J. van den Oever. Hij eiste tegen de retoucheur vijf maanden, waarvan één voorwaardelijk, met aftrek van voorarrest. De metse laar wilde hij veroordeeld zien tot vier maanden, ook met een maand voorwaar delijk en aftrek van voorarrest. Voor de tegelzetter, die alleen bij de heling be trokken was geweest, was de eis lichter; een boete van honderdvijftig gulden en een maand voorwaardelijke gevangenis straf. De politierechter maakte er voor de retoucheur vijf maanden met aftrek, waarvan twee voorwaardelijk van, en voor de metselaar twintig weken, waar van tien voorwaardelijk met aftrek van voorarrest. De tegelzetter veroordeelde hij conform de eis. De jongelui gaven alle feiten direct toe, zij noemden echter als aanstichter van van de bende een jongeman die nog voor de meervoudige kamer van de Haarlem se rechtbank zal verschijnen. Behalve auto's en bromfietsen stalen de jongelui ook grammofoonplaten van The Everly Brothers en The Rolling Stones. Deze platen verkochten zij voor de halve prijs of hielden ze zelf. Het meest verontwaar digd was de politierechter mr. J. D. Vink over het stelen van portemonnaies uit tasjes van bezoeksters van de Haarlem- Een 27-jarige brander uit Zaandam en een 20-jarige typograaf uit Amsterdam zijn door de Haarlemse rechtbank con form de eis respectievelijk veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en anderhalf jaar gevangenis |met aftrek. In de nacht van 4 op 5 september had- I den zij ingebroken in het NS-kantoor in Zaandam. Zij werden bij de brandkast betrapt door spoorwegpersoneel. Een 53-jarige Haarlemse koopman werd veroordeeld tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf met aftrek van voorar rest. Hij had op 13 juli in de Elswoutslaan I in Overveen zijn fiets gegooid voor een 19-jarige bromfietser. Er was een jaar met aftrek tegen hem geëist. Een 20-jarige fabrieksarbeider uit Am- I sterdam en een 34-jarige transportarbei der zonder vaste woonplaats werden con form de eis respectievelijk veroordeeld tot vijf en acht maanden gevangenisstraf met aftrek. Zij hadden op 1 juli ingebro- ken in de Brederodeschool in Santpoort en dertig gulden meegenomen. Een 23-jarige kantoorbediende uit Zand voort werd veroordeeld tot een boete van 100 en een week hechtenis voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar voor ongecontroleerd wapenbezit. Hij had een Mauserpistool in zijn bezit gehad. Er was een week hechtenis tegen hem geëist. se jeugdsociëteit Ekestos. In de rappor ten werden de jongelui beschreven als karakterzwak en snel te beïnvloeden. De raadslieden vroegen aandacht voor de ook in de rapporten genoemde positieve kan ten van de jongelui. Vrijgesproken werden gisteren een 18- jarige los-werkman en een 21-jarige per ser, beiden uit Haarlem. Uit de gang van zaken bij de zitting bleek dat het hen tenlastegelegde niet helemaal klopte met de dagvaarding. Zij moesten terecht staan voor gezamenlijk en in vereniging ge- weldplegen. Het bleek dat alleen de los- werkman aan het geweldplegen had deel genomen. Hij had op 6 september in de Grote Houtstraat in Haarlem bij de Ane- gang een 19-jarige jongen mishandeld. Het begon met een klap op zijn oog, waarna de los-werkman de jongen nog schopte toen deze al op de grond lag. Als slot van de voorstelling 's nachts om een uur trok de los-werkman het jasje van de jongen bijna door midden. De perser zou slechts een keer de jongen hebben vastgehouden, om hem aan de kant te leggen naar hij zei. Volgens het slachtoffer, dat veer tien dagen niet had kunnen werken ten gevolge van de mishandeling, was er geen enkele aanleiding tot de aanval ge weest. De los-werkman zei dat de jongen in een provocerende houding op hem toe was gekomen. Op 17 augustus reed een 23-jarige schrijver van de belastingen uit IJmui den met zijn bromfiets door de Grote Houtstraat in Haarlem. Voor de Anegang stak een 78-jarige man over. De bromfiet ser zag de man aarzelen en hield toen links aan om hem te ontwijken. De be jaarde man liep echter door en vlak voor het trottoir reed de bromfietser hem aan. De man kreeg een gebroken been. Na een eis van honderd gulden boete werd de bromfietser veroordeeld tot zestig gulden boete. De rijksdienst voor de monumenten zorg heeft steeds gepleit voor het behoud van de panden Hoofdbuurtstraat 5-7 en Zuiderdorpstraat 6 in Velsen-Zuid, die te zamen een bouwwerk vormen, omdat het van essentieel belang is voor de sfeer en het karakter van oud-Velsen. Verkeers- en parkeermoeilijkheden bij het toenmalige raadhuis waren er de oor zaak van dat Zuiderdorpstraat 6 niet was opgenomen in het reeds in 1963 ont worpen restauratieplan, waarvoor in de gemeentebegroting 1965 een bedrag van 52.500 is uitgetrokken, waartegen Gede puteerde Staten van Noord-Holland geen bezwaar hebben. Door de ingebruikneming van het nieu we stadhuis is het bezwaar om Zuider dorpstraat 6 wel te betrekken in het res tauratieplan komen te vervallen. Mede omdat de kosten inmiddels zijn gestegen, menen burgemeester en wet houders dat voor het gewijzigd restaura tieplan een aanvullend krediet van 24.080 nodig is. Het college is voorne mens om verhoging van het rijkssubsi die (voor het oorspronkelijke plan be paald op maximaal 18.600) te verzoe ken. De raad moet nog beslissen. Gisteravond is het gerestaureerde en gemoderniseerde kerkgebouw van de Christelijk Gereformeerde Kerk aan de Marconistraat in IJmuiden feestelijk in gebruik genomen. gratis Radi Op de fundamenten van het oude Gods huis heeft men binne n een jaar tijds een geheel gemoderniseerde kerk gebouwd. De binnenzijde van de kerk is stemmig gehouden, mede veroorzaakt door de strakke indeling van de zitplaatsen en de fraaie in natuursteen uitgevoerde preek stoel. Om technische redenen heeft de kerk nog geen orgel; de nog niet uitge werkte salpeterzuren in de muren zouden een slechte uitwerking op het mechanis me van het orgel hebben. De oude kerk heeft 43 jaar lang dienst gedaan. Vele stormen heeft dit gebouw getrotseerd, waarbij in het bijzonder aan de donkere oorlogsjaren van 1940-1945 wordt gedacht, toen het kerkgebouw als paardenstal door de bezetters werd ge bruikt. Onder de talrijke genodigden bevonden zich burgemeester mr. J. C. Bührmann en wethouder J. G. Kolkman. Alvorens de kerk aan de kerkeraad over te dragen merkte de heer T. Verduijn, voorzitter van de bouwcommissie dank baar op dat de aannemer, de heer R. de Boer, er in geslaagd is onder de gestelde financiële grens te blijven. In woorden van gelijke strekking richtte hij hierna het woord tot de architect, de heer G. P. ten Broeke uit Driehuis. Na de aanvaarding van het kerkgebouw door ds. M. Vlietstra, voorzitter van de kerkeraad, sprak deze de hoop uit dat God zijn discipelen op deze gewijde grond vaak mag ontmoeten. Hierna boden de heren Ten Broeke en De Boer, die zich dankbaar toonden voor de bijzonder prettige samenwerking met allen die bij de bouw waren betrokken, een doopvont aan, welk geschenk door twee jeugdige gemeenteleden werd ont huld. Atmusjk.no.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 15