„Vrije" verkiezingen wijzigden niets in Salazars systeem Pleidooi van de oppositie voor onafhankelijkheid in koloniën was „hoogverraad Met een Ronson kun je geen spelletjes doen of toch? Adonis Soldaten met bajonet op het geweer bewaakten Durham héérlijk bij elke brood maaltijd EEK GREEP SINT NICOLAAS- GESCHENKEN TRICOT PORTUGAL: levensstandaard is de laagste in West-Europa nOSTWALD Franse licentie voor vier Twentse textielbedrijven dj Kerstpakketten voor 30.000 zeelieden PLAIDS zuiver wol v.a. EXTRA extra extra bescherming Provincies krijgen meer van het rijk DONDERDAG 25 NOVEMBER 1965 17 ,Ik schaam mij' Toen ik met hem wilde afrekenen, zei hij mij met diezelfde spottende glimlach: „U hebt het getroffen, sin- hor, ik sta aan de goede kant. Mijn schuilnaam, toen ik werkte voor de Partij (Communstische Partij) luidde Manuel Lourenzo." Ik ben nu echter getrouwd. Mijn vrouw wil niet dat ik nog aan politiek doe. Zij zegt altijd, dat politiek goed voor mannen is, die niet met werken hun brood moeten verdienen. Bovendien heb ik kinderen, sinhor, die ik groot moet brengen. deze groepering te onthullen Met dit ver- Kleine Smerige OOI'log raad van de oppositie wordt bedoeld de 1 uit onze grote sortering V rijheidsperiode' 45.- het overhemd met de vele troeven .Bedgenote" af Drie gezinnen door brand dakloos Treinrovers zorgvuldig gevangen gehouden LONDEN Buitengewone be schermingsmaatregelen in de Britse gevangenis van Durham deze week, hielden verband met een door Scot land Yard ontvangen tip dat een ge wapende poging zou worden gedaan om de drie gevangen treinrovers te bevrijden. De militairen behoren tot het Lancashire-regiment. Ze patrouilleer den buiten de speciale vleugel van de gevangenis met de bajonet op het ge weer en ze waren bovendien voorzien van automatische wapenen. Zij droe gen stalen helmen en gevechtsschoe nen met zachte rubber zolen.. Voort durend reden twee politie-auto's om de gevangenis heen. Hele nacht licht Beter maar ook duurder water in Rotterdam (Van een bijzondere medewerker LISSABON. Ik had een taxi genomen voor het hotel Ednardo VII om me naar Rossio, het centrum van Lissabon, te laten rijden. De chauffeur leek me een geschikte kerel. Ik sprak Spaans met hem, want hfj verstond Frans noch Engels. „De verkiezingscampagne is nogal plotseling afgesloten, vindt u niet", vroeg ik hem. Hij keek me spottend aan en beantwoordde mijn vraag met een wedervraag. „Had u als buitenlands journalist dat dan niet verwacht?" Ik keek hem enigszins verrast aan. „Hoe weet u dat ik een journalist ben?" Hij antwoordde: „In Portugal, sinhor, weet men alles heel snel. De bediende in het hotel heeft het mij verteld. Aangezien het leven in Portugal steeds duurder wordt, valt het de PIDE (de Politieke Politie) steeds gemakkelijker de mensen om te kopen". „Gracias", zei ik, „de kabeljauw en de sardines zijn alleen bestemd voor de maaltijden van de rijke families, maar u hebt nog geen antwoord op mijn vraag gegeven". Hij glimlachte opnieuw en zei: „Wij zijn gewend aan deze dingen. De regering speelt het spel met veel behendigheid. Zij heeft de publikatie van het oppositiemanifest toegelaten, omdat zij dan beter deze groepering als „verraders" kan kenmerken. De oppositie spreekt im mers over onafhankelijkheid van de koloniën. Verder organiseert de regering „spontane" betogingen met een aantal overheidsfunctionarissen en enkele tientallen leden van de burgerwacht. Dat deel van het Portugese volk, dat kan lezen en schrijven, heeft een heilig respect voor gedrukte teksten in de krant of voor wat verteld wordt via radio en televisie. Ons volk, mijnheer, laat zich leiden. Wat soep, wat brood en een glas rode wijn «n het is tevreden". Advertentie Een groot aantal oppositiekandidaten I besluit hun kandidatuur in te trekken. Vertegenwoordigers van buitenlandse kranten en buitenlandse persagentschap pen vragen zich af of werkelijk vrije ver kiezingen niet het einde zouden beteke- I nen van het Salazar-regime. 9 Portugese betogers „spontaan" I geleid door radio, t.v., de Geheime Politie (PIDE), de Republikeinse Garde, het Portugese Legioen komen bijeen voor het stadhuis van Lissabon. Zij proteste ren „krachtig" tegen het zelfbeschik kingsrecht van de „overzeese provin cies". 99 „Ik krijg 50 escudo's meer van u, om dat ik u dit allemaal verteld heb." De taxichauffeur leek me goed op de hoogte te zijn met de Portugese aard, de regering en de oppositie. Ik begrijp nu be ter, waarom de Franse generaal de Be' nouville onlangs Salazar een „wijze uit volutie van de leiders zal de overwinning het oosten" heeft genoemd. De Portuge- 0p het kolonialisme niet tot stand bren- zen die ik tijdens mijn verblijf ontmoet- gen. te zijn allemaal „wijs", een instelling die Ik probeer haar een beetje moed in te de mogelijkheden van een revolutie in dit spreken. Maar ik geloof dat het volk van land sterk doet verminderen. Partugal is ingeslapen en berust in de tt/«- j huidige situatie. Veertig jaar onder een Wijsheid regime als dat van Salazar is daar onge twijfeld de oorzaak van. DIT IS ALLEMAAL echt niet overdre- Slechts een kleine bevoorrechte minder- ven, immers Salazar heeft zijn wijsheid heid heeft er belang bij, dat het Salazar- zo juist weer eens bewezen. Hij heeft de I regime in het zadel blijft. Deze groep Portugese oppositie toegestaan haar spel steunt Salazar om het land steeds meer te spelen. Het propaganda-apparaat van afhankelijk te maken van het buiten de regering was echter al lang voorbereid landse kapitaal, om wat zij noemt „het verraad" van eis van deze beweging om aan de „over- i IN HET KADER van zijn voorlopig ont zeese provincies (de Portugese regering wjkkelmgsplan 1965-1967, heeft Salazar nvtnnnlri- mnml- rttrrtT. IrrtloMlon 1 hot 7Q thü_ I een voorschot gekregen van 20 miljoen Advertentie Mimi-tafel 42.50 Voetschommel 22.25 Haardbankje 29.75 Krantenbak 19.25 Kapstok 31.50 Salontafel 97.50 Haardfauteuil 95.00 Plaid 10.95 tot 45.00 Sierkussen 6.75 tot18.90 Dressoirloper; Smyrna 35x180 20.50 Handweef 40x140 18.00 Tafelkleed; Smyrna 140x170 75.00 Handweef 140 x 170 26.90 - 45.00 Spreien; Chenille 2 pers. 38.25 tot 29.75 Terlenka 1 pers48.00 2 pers62.50 Lits-jumeaux 75.00 Wollen dekens; 1 pers. 150 x 200 39.00 tot 47.50 2 pers. 175 x 225 42.75 tot 65.00 KKUIbb I K. HAARLEM. TEL.11491 spreekt nooit over koloniën) het zelfbe schikkingsrecht te verlenen. I dollar in de vorm van obligaties met een De oppositie had geen ander aiternatief. Looptijd van 20 jaar tegen 5%% ver- Zij heeft echter de moed gehad de rege- handelbaar op de New Yorkse Beurs. Bo ring op dit uitermate gevoelige punt aan vendien heeft hij een krediet gekregen te vallen: het punt van de oligarchie, die yan de General Trade Company (Gene- het mogelijk maakt met de macht van £rade) jn Genève voor zeven tot elf jaar het leger en met die van de kerk de Por- tegen 5 5% tugese boer en de Afrikaanse arbeider uit te buiten. Het Portugese volk is wijs" geworden. Het heeft geen partij willen kiezen vóór of tegen de regering, maar ook niet vóór of tegen de oppositie. Ik sprak met een Amerikaanse journa- Europa, In de koloniën zijn de levensom- liste, die me zei, dat de oppositie dit al- standigheden nog veel slechter. De auto- riteiten in Portugal wijten dit lage levens Vier Nederlandse textielproducenten, Blij denstein-Willink, Menko, Scholten en Van Heek en de Koninklijke Textielfabrieken Nij verdal-Ten Cate hebben met Kora tron Technique Europe in Parijs overeen «temming bereikt over de produktie en de verkoop in Nederland van weefsels en fournituren onder het merk Koratron. De Twentse bedrijven zullen 'n assortiment weefsels voor sportpantalons, sport- en re genkleding, dameskleding, overhemdstof- fen alsmede bandfoumituren en trekslui- tingen in hun produktieprogramma opne men. IK WOONDE zo'n betoging bij met Maria Teresa, een studente. Zoals een grote meerderheid van de studenten katholiek of niet-katholiek is zij anti- Salazar. „Ik schaam mij er op het ogen blik voor Portugese te zijn", zei ze: „Maar helaas hebben wij een oppositie, die een burgerlijke geest ademt, die ver geten schijnt te zijn, dat gebruikmaken van legale middelen niets kan uitrichten tegen dictatuur. In Angola en in Mozam bique bestaat hetzelfde probleem. De re- Ondanks het succes van deze leningen en de investeringen van de Duitse Bonds republiek, de Verenigde Staten, Groot Brittannië en Frankrijk in Portugal, is de levensstandaard de laagste van West- de tijdelijke „vrijheid" gebruik gemaakt om te bewijzen, dat de Portugezen een fascistische regering hebben. MEN KAN DE „periode van vrijheid" de campagne voor de parlementsver kiezingen van 7 november in een aan tal punten samenvatten: niveau dikwijls aan de „kleine smerige oorlog" in Angola, Mozambique en in Guinee. In weerwil van alle beperkingen, dwingen deze oorlogen de regering-Sala zar ongeveer 43 percent van de jaarlijkse begroting aan zijn strijdkrachten te be steden. Natuurlijk, om te beginnen een behen digheidsspel om van de 3 seconden vultijd 2.5 te maken (in Heemstede kan iemand het al in 2.8.3). Dan het duur- zaamheidsspel om inderdaad 3000 vuur tjes uit één vulling te halen, inclusief het snel weer inleggen van een nieuw Ronson-steentje. Dan is er nog vlam metje-wip: kijken wie z'n Ronson het verst van de sigaret of sigaar kan houden en 'm toch aansteekt. En het laatste spelletje is een stukje acteren: net doen alsof het maar een heel gewone aan steker is. Dat is moeilijk, want u weet wel beter... Dit Ronson Varaflame model is er v.a. ƒ37.50 WILLIAM RIKKERS N V, BEURS. DAMRAK, AMSTERDAM Naar schatting 30.000 zeelieden, opva renden van ongeveer 600 koopvaardij schepen, zullen met de Kerstdagen door bemiddeling van de „Zeemanscentrale" op zee een kerstpakketje krijgen. Ieder koopvaardijschip, dat met de kerstdagen buitengaats is, zal een kerstkist aan boord hebben, die voor de bemanning kerstgeschenken bevat. Reeds nu zijn kis ten verzonden voor schepen, die tegen die tijd in verre streken zullen verblijven. Het initiatief tot deze actie is in 1961 genomen door een Helderse drogist, de heer P. Plaatsman, die aanvankelijk al het werk alleen deed. Toen dat te veel werd, nam de directeur van de Hogere Zeevaart- en Visserij school in Den Hel der, de heer C. P. Sabelus, gesteund door mejuffrouw B. J. Buma, de actie over om de benodigde gelden bijeen te bren gen. In verscheidene steden worden daartoe acties op touw gezet. ten zich steeds meer mobiliseren. Advertentie De verkiezingen hebben ook deze keer geen wijziging van het systeem tot ge volg gehad. Het volk van Portugal zal w De katholieken en de monarchisten I voorlopig in armoede blijven leven en de van de oppositie hebben zich rustig ge- Afrikanen m de kolomen zullen voorlopig houden op verzoek (lees: bevel) van de n.°0 slaven zijn. Indien er een verande kardinaal Cerejeira. Dit na de formele \nn9 komt m Portugal, dan zal die ver beschuldiging van Salazar en van de I wndering hoogstwaarschijnlijk komen voorzitter van de Nationale Unie (de eni- I vanuit de koloniën, waar de tegenkrach ge partij in Portugal) dat zij verkapte communisten waren. De katholieke gees telijkheid in Portugal is voor Salazar en verdedigt zijn koloniale politiek. Afwijken de meningen, zoals die van de bisschop van Oporto in ballingschap te Rome en die van de bisschop van Beira (Mozambique), Soares de Resende, heb ben geen enkele waarde in Portugal. De „Sociaal Democratische Actie" is de enige groepering die met 44 kandida ten tegen 130 van de regeringspartij, aan I de verkiezingen tracht mee te doen. De kansen van de „SDA" bij de verkiezin- gen worden vergeleken met een stieren gevecht, waar de „matador" altijd zeker is van zijn overwinning. Nog voor een persconferentie van de oppositie unieke gebeurtenis tijdens de verkiezingscampagne waar de inhoud van het manifest wordt bekendgemaakt, komen er al telegrammen uit het binnen land en uit de koloniën. De leden van de oppositie worden voor „verraders" uitge maakt. De regeringskrant Diario da Man- ha en de Portugese televisie doen de meest virulente aanvallen op de leden van de oppositie omdat zij ijveren voor de onafhankelijkheid van de koloniën. 9 Het manifest van de oppositie wordt I in de dagbladpers opgenomen. Een koor van ultra's zorgt voor een passende ver siering. De pers en de radio van Luan da (Angola) richten zich tendentieus en lasterlijk tegen de opposanten. De S.N.I. (Nationaal Bureau voor I Voorlichting), een organisatie die bezoe ken van buitenlandse journalisten aan Mozambique en Angola regelt, bericht kranten en buitenlandse persagenten over de aankondiging van een „spontane beto- ging" tegen de oppositie. Ongeveer 170 studenten zijn geschorst door de Universiteit van Lissabon. De minister van Binnenlandse Zaken verklaart, dat de verkiezingen vrij zijn. Hij doet een aanval op het manifest. De len. Het parlement van nationalistisch kwestie van de koloniën wordt deze keer China heeft eindelijk een wetsontwerp niet genoemd. De Nationale Unie be- goedgekeurd waardoor de verandering schuldigt de oppositie van „hoogver- van „smakeloze en vulgaire namen" mo- raad". „De koloniën zijn provincies. Zij gelijk wordt. maken een integraal deel uit van Portu- Lin Sjoei-Pan betekent namelijk bedge- gal". Inote. Advertentie VAN LIEMT VERWULFT 9 Aabe Zaalberg makkelijk snel gewassen zo droog nooit strijken V nooit kreuken 4 lang meegaan aangenaaTh ventilerend 4 gecontroleerd alom verkrijgbaar TAIPEH (DPA) Juffrouw Lin Sjoei I Pan op Formosa kan weer vrij ademha In Heesch (N.B.) heeft woensdagmid dag een felle brand een huis in de as ge legd dat bewoond werd door drie gezin nen Bijna de gehel inboedel en vier per sonenauto's, die in de benedenverdieping stonden, werden een prooi der vlammen De schade, geraamd op vijftigduizend gulden, wordt gedeeltelijk door verzeke ring gedekt. (Van onze correspondent) De drie treinrovers die elk tot dertig jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld be vinden zich in cellen die in ïeite stalen kooien zijn. De kogelvrije ramen zijn voorzien van een alarmsysteem dat het op vijftig meter afstand gelegen politie bureau waarschuwt. De speciale gevangenisvleugel werd drie jaar geleden gebouwd uitsluitend be stemd voor opnieuw gepakte uit alle Brit se gevangenissen ontsnapte gevangenen en zij die ontsnappingspogingen hebben gedaan of van wie verwacht mag worden dat zij dit zullen doen, zoals in het ge val van de drie topfiguren onder de trein rovers. De beruchtste daders van de grote treinroof zijn: Gordon Goody, Roy James, bijgenaamd „De Wezel" en Thomas Wis- bey. Zoals men zich herinnert zijn twee van de dertien gedetineerde treinrovers uit andere gevangenissen ontsnapt. Sindsdien wordt er geen enkel risico meer geno men. Nadat in september de eerste van de genoemde drie treinrovers naar Durham was overgebracht, patrouilleerde buiten de gevangenismuren politie voorzien van honden. In de cellen van de drie mannen brandt de gehele nacht het licht- Elke beweging wordt onder andere op een te levisiescherm gevolgd. Het drietal wordl bovendien afzonderlijk en op onregelmati ge tijden gelucht. De laatste geslaagde uitbreekpoging in Londen van een der treinrovers samen met een drietal buitenstaanders, waarvan er één inmiddels is gepakt, geschiedde bij het gezamenlijke luchten, dat op een vast en daardoor tevoren bekend tijdstip plaatsvond. Een speciaal van buitenaf werkende ontsnappingsorganisatie uit de onderwe reld speelde het klaar de mannen over de gevangenismuur heen te krijgen en in een oogwenk te doen verdwijnen. In een ander geval kon een treinrover vanuit zijn cel de weg naar de vrijheid vinden. Advertentie ■TB VOLKOREN KROKANTBROOD Dnnbrod 80 ct. per pak Advertentie De minister van Binnenlandse Zaken heeft de uitkeringen uit het Provincie fonds voor 1965 verhoogd. In de miljoenennota-1966 is de opbrengst van de rijksbelastingen voor 1965 ge raamd op 14.999 miljoen. De middelen van het Provinciefonds voor 1965 worden begroot op 122.241.000, een vermeerde ring ten opzichte van de oorspronkelijke raming met 4.424.600. Het voorschot voor de provincie Noord-Holland wordt met 477.833 tot 14.271.680 verhoogd. Omdat voor 1966 een exploitatietekort van 4 miljoen wordt verwacht bij het gemeentelijk waterleidingbedrijf van Rot terdam zullen andermaal de tarieven verhoogd moeten worden, voor kleinver bruikers met twintig percent en voor grootverbruikers met dertig percent. Als het nieuwe modernewaterbedrijf op de Berenplaat in 1966 gaat draaien zal de kwaliteit van het Rotterdamse water aan zienlijk beter worden.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 17