Bondsrepubliek wil golf van lustmoorden gaan bestrijden HET ZILVEREN KRUIS! 11 L n i r Communicatie via de ruimte Sparen W Q Wereldnieuws J Worden premies voor ziektekosten verzekering opnieuw verhoogd met ingang van 1 januari? H het' Van dag tot dag Doden en gewonden door ontploffing in arsenaal Krupp wel, maar Niemöller niet ZILVEREN KRUIS Lagerhuis keurt maatregelen tegen Rhodesië goed Berlijners weer op familiebezoek ^^Praatótoel Niet bij DONDERDAG 25 NOVEMBER 1965 ld WW V Vrijwillige castratie als oplossing gezien BONN Het Westduitse ministerie van Justitie onderzoekt de mogelijk heden van een wetgeving, die het lust moordenaars mogelijk maakt door vrijwillige castratie van zijn ziekelijke aandrift af te komen. Bovendien zou dan ook zijn strafmaat verzacht kun nen worden. Hoewel al geruime tijd bij het ministerie van Justitie een on derwerp over een dergelijke wetge ving gereed ligt, is de kwestie weer actueel geworden door een golf van misdaden in de Bondsrepubliek, waar- Zuid-A frik a bij lustmoordenaars het vooral op jonge kinderen hebben voorzien. HAARLEM en OMSTREKEN OP DEZE PAGINA MORGENAVOND BELANGRIJK NIEUWS ALLÉÉN VOOR MANNEN Japan wil meer geld voor defensie uitgeven Europees parlement wil aan de nieuwbouw Ongeregeldheden in Panama Op de Lizzy Sara May HOORAPPARATEN! NAAR EEN SPECIAALZAAK „Beter Horen" N.V. Zakelijke mededelingen geven soms veel te denken. In Frankrijk bereikt men langzaam de „status" van kernmogend- heid met atoom- en waterstofbommen, raketten en kunstmanen. Wij lezen daar over dat in 1967 de „atoomfabriek" van Pierrelatte volledig in gebruik zal wor den genomen. Kosten 6500 miljoen gul den. Verdere jaarlijkse onderhoudskosten 400 miljoen gulden. De eerste waterstof bom zal worden beproefd op een Frans eilandje, in de Stille Zuidzee, dat na de ontploffing zal hebben opgehouden te be staan. De kosten van deze éne ontplof fing worden geschat op 5000 miljoen gul den. Er worden vliegtuigen gebouwd om later zulke bommen te kunnen vervoeren. Voorlopig 62 zogenaamde „zilveren pij len", die per stuk 30 miljoen gulden kos ten. En dan zal de Franse militaire macht nog bespottelijk gering zijn in ver gelijking met die van de Verenigde Sta ten en de Sovjet-Unie. Daarnaast lezen wij dat Algerije tot 1962 een deel van Frankrijk en sindsdien soeverein van het vroegere „moeder land" hulp heeft gevraagd voor de me dische verzorging. Toen de Europeanen (bijna een miljoen) uit Algerije vertrok ken omdat dit zich van Frankrijk los maakte, hielden 32 van de 147 ziekenhui zen op te bestaan. Sindsdien zijn er 15 kleine bij gekomen, met slechts 120 bed den, maar ook de inheemse bevolking is vermeerderd. In West-Europa zijn ge woonlijk 20 bedden beschikbaar per dui zend inwoners, in Algerije slechts 3%. Er zijn nog maar 2000 geneesheren, van wie er 1520 in de volksklinieken en ziekenhui zen werken, één arts op 7640 inwoners. Het minder ontwikkelde land (hoewel 130 jaar lang officieel een „integraal deel van Frankrijk") komt 6500 artsen en 4000 ver pleegsters tekort. Zouden vrede en veiligheid in de we reld niet meer zijn gebaat met doeltref fende hulp aan de arme volken dan met zelfmoordpogingen van de welvarende na ties? UVWVWWWUWWWWIAIWIIWWVWWVWyMVWVIWWWWWWVWVWW ^ft/WA/WWWWWWWWWUWWWWWWWWWWWMWVWWW KEIKU (Iowa)(AP) Een ontploffing en een brand hebben het arsenaal van de nationale garde verwoest. De ontploffing verraste ongeveer zestig paren die aan het dansen waren. Er zouden vijf doden en zeker 40 gewon den zijn. Men vreest dat een aantal kin deren wier ouders aan het dansen waren in 'n souterrain opgesloten zitten. Ook ge looft men dat het aantal doden en gewon den nog zal stijgen. f» Zaterdag bereikt de protestbeweging van Amerikanen tegen de oorlog in Vietnam een hoogtepunt. Er wordt dan een massale mars naar Wash ington gehouden. Men rekent erop dat minstens honderdduizend be togers meelopen. In de New York Times van woensdag verscheen een advertentie van bijna een pagina, waarin tegen de oorlog wordt ge protesteerd. In ongezouten bewoor dingen! „Je vader stierf in de vallei van La Drang. Waar? De La Drang vallei. Waar? La Drang vallei. Waarom?" Een adhesiebetuiging was op de pagina niet vergeten. Die kun nen de tegenstanders van de oorlog getekend opsturen. De linkerkolom meldt het nieuws dat premier Wil son van Groot-Brittannië president Johnson 17 december zal bezoeken. (Van onze correspondent) JOHANNESBURG (AP) - Het onafhan kelijk blad Johannesburg Star heeft in een hoofdartikel de vraag gesteld waarom het zo lang duurt voor de regering een be zoekersvisum aan de Duitse dominee Martin Niemöller geeft. De dominee zou ruim een week gele den aangekomen zijn voor het houden van een aantal lezingen. De regering heeft geweigerd te zeggen waarom nog geen visum is uitgereikt. Na eraan herinnerd te hebben dat ds. Niemöller de laatste oorlog in een Duits concentratiekamp zat merkte The Star op dat „baron Alfred Krupp, de Duitse staalmagnaat die in Neurenberg veroor deeld werd wegens wapenproduktie voor de nazi's, nog de vorige week in Zuid Afrika geweest is. Indien er moeilijkhe den geweest zijn bij het verlenen van een visum aan hem, is daar in ieder geval geen melding van gemaakt." Minister van Justitie, Richard Jager, heeft verklaard de problematiek zo spoe dig mogelijk te zullen bestuderen. Hij vraagt zich echter af of een noemens waard aantal patiënten zijn toestemming voor de ingreep zal geven. In ieder ge val zal de minister op één van de vragen uurtjes in het Duitse parlement op de kwestie ingaan. Het ministerie van Justitie wijst overi gens op een uitspraak van het Bundes- Gerichtshof, de Westduitse Hoge Raad, die al in december vorig jaar castratie toestond voor zover het de enige mogelij ke medische ingreep was die het des betreffende slachtoffer van zijn abnorma le geslachtsdrift kon bevrijden en als er grote zekerheid bestond dat de ingreep kans op succes zou hebben. Een aantal ministeries van Justitie in afzonderlijke staten, met name Hessen, staat nog af wijzend tegenover de uitspraak van het Bundes-Gerichtshof. Het ministerie van Justitie in Bonn wijst nog op de gedwongen castraties in de tijd van Hitier. Het verklaart in dit verband: „De meerderheid van deze per sonen leeft volgens de onderzoekingen op het ogenblik als rustige en tevreden bur gers, die op geen enkele manier nog schade aanrichten." Advertentie Vraag meteen inlichtingen bij de afdeling Haarlem van het Zilveren Kruis, ondergebracht bij het Algemeen Ziekenfonds. Jansstraat 27, Haarlem. Tel. 02500-13318 Advertentie LONDEN (Reuter; AP en AFP) Het Britse Lagerhuis heeft vannacht met al gemene stemmen de regering-Wilson spe ciale bevoegdheden verleend ten aanzien van de crisis om Rhodesië. Zo krijgt de Britse regering bijvoorbeeld het recht wijzigingen aan te brengen in de Rhode- sische grondwet van 1961, die echter als geheel van kracht zal blijven. Verder wordt elke eventueel door de blanke minderheidsregering in Rhodesië door te voeren wet ongeldig verklaard. Deze maatregelen zijn ook bedoeld om de vor ming van een regering-in-ballingschap buiten Rhodesië te verhinderen. Andere maatregelen betreffen intrek king van de voorkeursrechten van het Gemenebest voor Rhodesië, ongeldigver- klaring van de Britse paspoorten van Rhodesische onderdanen en herziening van de immigratiebepalingen. Nigeria heeft gisteren de Veiligheids raad meegedeeld, dat het alle handelsbe trekkingen met Rhodesië heeft verbroken. Vliegtuigen op weg naar of van Rhode sië zullen geen toestemming krijgen door het Nigeriaanse luchtruim te vliegen. De Rhodesische politie is gisteren de Afrikaanse wijken rond Boelawayo bin- BONN (DPA) De Westduitse rege ring heeft woensdag een Oostduits voor stel aanvaard om voor de komende féést dagen een nieuwe pasjesregeling voor fa miliebezoek aan Oost-Berlijn te sluiten. Tevens werd het gewijzigd voorstel aan genomen het Berlijnse pasjeskantoor voor oijzondere gevallen tot 31 maart van het /olgend jaar open te houden. nengetrokken en heeft opnieuw 56 Afri kanen gearresteerd. Zij worden ver dacht van het intimideren van Afrikaan se arbeiders en het bevorderen van on rust en stakingen. De toestand in de 'tweede stad van Rhodesië begon weer normaal te worden. Er zijn nu in totaal 170 Afrikanen door TOKIO (AFP) Japan is van plan zijn militaire begroting voor de jaren 1967-1971 te verdubbelen. De begroting, die onge veer zes miljard gulden zal bedragen, blijft desondanks een van de laagste ter wereld in verhouding tot het nationale in komen, namelijk twee percent. Een groot deel van de Japanse bevol king verzet zich tegen hoge defensiekos- ten. Op het ogenblik omvat de „zelfverdedi gingsmacht" de officiële naam voor de Japanse strijdkrachten ongeveer 145.000 man, in plaats van de beoogde 171.500, als gevolg van wervingsmoeilijkheden. WASHINGTON (AFP en Reuter) Te gen het eind van de zomer zullen nog vier Amerikaanse communicatiesatellie ten in de ruimte worden gebracht. Deze zullen op een hoogte van 35.800 kilometer boven de evenaar televerbindingen over de Stille Oceaan verzorgen. Verder is het de bedoeling dat het ruimtevaartcentrum in Houston via deze satellieten in contact blijft met astronauten die, in de toekomst, reizen naar de maan zullen maken. de politie gearresteerd in de campagne ter beëindiging van de gewelddadigheden in Boelawayo. In de negerwijken van Sa lisbury, waar tot nu toe weinig wanorde lijkheden zijn geweest, zijn gisteren vijf Afrikanen aangehouden. Een Rhodesisch bedrijf heeft met een Spaanse onderneming een contract geslo ten voor de levering van twintigduizend ton staal in 1966. Het is de eerste gro- tere exportorder voor Rhodesië na de on af hankeli j kheidsverklaring. STRAATSBURG De leden van het Europese parlement beginnen genoeg te krijgen van de slechte omstandigheden waaronder zij in Straatsburg moeten wer ken. Zij hebben woensdag een resolutie aangenomen waarin zij een krediet van een miljoen dollar vragen om in de loop van het komende jaar voorbereidende werkzaamheden ter verbetering van de omstandigheden waaronder zij in Straats burg moeten werken, te beginnen. Een aan tal afgevaardigden denkt daarbij aan de bouw van een nieuw, speciaal Europees, parlementsgebouw. Dat is in de resolutie niet met zoveel woorden uitgesproken PANAMA (AFP) In Panama de hoofdstad van het gelijknamige land heb ben stakende leerkrachten en studenten ongeregeldheden veroorzaakt. Zij pro beerden in het centrum het verkeer tot stilstand te brengen en winkeliers ertoe te dwingen, hun zaken te sluiten. De politie verdreef de betogers met traangas. Vier demonstranten werden gewond en ruim zeventig mensen werden gearresteerd. Grafologie Het is helemaal geen wonder, dat men sen hoe langer hoe onzekerder in het be oordelen van elkaar worden; daar heb je de Grote Vooruitgang op het gebied van schoonheidsmiddelen, plastische chirur gie, bodybuilding. Daar komen nog al die cursussen bij van: „hoe blijf ik lang jong", „welke kleren passen het best bij mijn persoonlijkheid", „hoe leer ik smoe zen", enz., enz.. In feite weet je dus eigenlijk nooit met wie je te doen hebt en om het wijzertje van de intuïtie een beetje naar de goede kant te helpen door slaan, heeft men de grafoloog uitgevon den. Dat is een handschriftkundige, als u het nog niet wist, die u niet verwarren moet met een handlijnkundige, hoewel het wel ergens familie is van elkaar. Zo iemand is tegenwoordig de rechterhand van een bedrijf en soms de linkerhand, als de sollicitant n.l. links is. Er was dus eens een werkgever, die op een door hem geplaatste advertentie een in keurig handschrift geschreven briefje kreeg, on dertekend met de naam Mien Kleinbrood. Hij zonderde dit briefje onmiddellijk af van de minder keurige en gaf het door aan „zijn" grafoloog. De grafoloog plaats te zijn loep in zijn rechteroog, verbond enige draadjes in zijn achterhoofdcompu ter, liet enkele vonkjes spetteren en 1-jpte daarna zijn advies dat luidde: Zeer aan te bevelen: Capabel. Zakelijk. Manlijk aanpakking svermog en. Gevoelig. Grote angst voor het andere geslacht. Aangezien de advertentie geplaatst wat met de bedoeling een dame voor de re ceptie te vangen, gaf vooral het laatste de doorslag voor de directeur. Tot nu toe had hij elk halfjaar zo'n advertentie moe ten plaatsen. Mien Kleinbrood kwam dus in dienst en het duurde niet lang of zij was niet meer weg te denken uit het bedrijf dat onder haar receptie meer dan ooit floreerde. Edoch, op een goede dag, toen er een kleine boodschap per telefoon doorkwam en de typemachine buiten haar bereik was, noteerde zij die per balpen. De no titie bereikte via, via de directeur die eerst eenmaal en toen andermaal naar de notitie staarde. Zijn blik werd gans wezenloos. Hij greep automatisch in de la van zijn schrijfbureau, haalde er een dossier uit, sloeg de letter K van Klein brood op en legde de sollicitatie voor zich, naast de notitie. En ja, het was zo, de notitie vertoonde een geheel ander handschrift dan dat van de sollicitatie. Hij liet onmiddellijk juffrouw Mien Klein brood bij zich roepen en sprak: - Mientje, sprak hij, (want het was al Mientje ge worden) ïk, eh, ja, hoe moet ik dat nou zeggen, nou goed, Mientje, ik heb hier een notitie van je voor me liggen en laat het nou zo wezen, dit is een heel ander handschrift dan je sollicitatie. Ademloos liet hij zich achterover in zijn bureaustoel vallen en keek Mientje aan, die de ogen neersloeg. Nou? vroeg de directeur, nadat er een groot zwijgen was neergedaald. Ja, dat zit zo, meneer, zei Mientje zacht, die brief, die sollicitatie heb ik niet geschreven, maar mijn broer. In een flits verscheen er een doortas tend zakenman voor het geestesoog van de directeur plus het woord personeelstekort. Wel, zei de directeur en legde in ty pische directeurshouding de vingertoppen tegen elkaar, vertel eens Mientje, wat doet je broer momenteel? - Hij is pater, meneer, fluisterde Mien tje. Onze Nederlandse taalschat bevat bijzonder veel zegswij zen en uitdrukkingen die met spaarzaamheid en met de ze genrijke gevolgen van het sparen te maken hebben. Daaruit blijkt temeer, hoe on ze voorvaderen het sparen als een deugd beoefenden en be schouwden. „Wie het kleine niet eert, is het grote niet weerd" wordt altijd nog ver manend voorgehouden aan jongelieden die in onze tijd van overvloed en dikke beur zen de neiging vertonen ach teloos om te springen met de geringe waarden des levens. „Iedere dag een draadje is een hemdsmouw in het jaar" betekent eigenlijk precies het zelfde, al mist het naar mijn indruk de overtuigingskracht, die in onze tijd noodzakelijk zou zijn. Eén hemdsmouw in een jaar is niet een resultaat waarover wij heden ten dage nog enthousiast kunnen zijn. Toch betekent sparen, ook het moderne sparen, een oefe ning van geduld. Het spaar bankboekje is een van de wei nige boekwerkjes in onze tijd die niet in één adem worden volgeschreven. De langzame manier waarop zijn bladzijden zich vullen maakt het bij de haastig gebakerde jeugd van onze tijd helaas steeds min der populair. Men zou het sparen in ze ker opzicht kunnen vergelij ken met het schilderen. In vroeger eeuwen zaten de leer lingen en jonggezellen in de ateliers der grote meesters oneindige tijden voor hun ezels, om streepje voor streep je en vlekje voor vlekje hun kunst te beoefenen. Jarenlang bekwaamden zij zich in het schilderen van één grote teen. En als zij eindelijk tot het meestergilde werden toegela ten, waren zij feilloos lopende uurwerken van geduld ge worden. Maar in onze tijd gaat dat anders. Een jongeman wordt kunstschilder tussen de soep en de aardappelen, en bij het dessert exposeert hij al in Pa rijs en New York. Hij heeft niet eens meer geduld genoeg om een penseel in de verf te steken hij spuit de tube leeg zodra hij zijn doek na dert en brengt de laatste kleuren op terwijl hij met zijn vriendinnetje telefoneert. In de haast van vandaag is het moeizaam bijeengaren van de kleintjes een onwerke lijke zaak geworden. Maar daar komt bij, dat de zin van het sparen voor een groot deel is achterhaald. Een gul den die men vandaag opzij- legt, is morgen negentig cen ten waard. De stijgende prij zen bespotten iedere zuinig heid en sporen eerder aan tot uitgeven dan tot bewaren. Bo vendien is het uitzicht van de jonge generatie pp de vruch ten van de toekomst niet kleurrijker geworden. Het mag zelfs ronduit een ont moedigende zaak worden ge noemd, wanneer twee jonge mensen op dit moment van de grond afaan moeten beginnen zich enige zekerheid op een eigen gezamenlijk home te verschaffen. Hun veelal niet uitvoerige inkomsten, waar van slechts een klein deel kan worden opzij gelegd, is in ver houding tot de mogelijkheden en prijzen van huizen en wo ninginrichting van ontmoedi gende proporties, vooral als ze een paar jaar vooruit den ken en de ontwikkelingen op dit gebied berekenen. Op wel ke schaal moeten jongelui van om en nabij de twintig spa ren, om over acht jaar een enigszins aanvaardbare huis vesting voor hun nieuwe gezin te verkrijgen? Op een niet al te duur huur huis behoeft niet gerekend te worden. Een flatje zal over vijf jaar wellicht dertig- a veertigduizend gulden kosten. De inrichting ervan, hoe so ber ook, vergt tenminste vijf duizend gulden. De hypotheek mogelijkheden in aanmerking genomen, zal zo'n jong stelle tje op het moment van zijn huwelijk over tienduizend gulden moeten beschikken. De jongelui zullen dus per jaar tweeduizend gulden moe ten sparen. Honderdvijfenze ventig gulden per maand wegleggen van hun salaris, dat zal niet eenvoudig zijn. Maar die honderdvijfenzeven- tig gulden brengen rente op. Hoeveel? 3Vi percent. De hy potheekrente echter bedraagt nu al 6V» percent en stijgt wellicht in vijf jaar tot 7 per cent. Straks zullen de jong gehuwden dus geld moeten lenen tegen een percentage dat meer dan het dubbele be draagt van de rente, die zij nu van hun eigen geld krij gen. Misschien lenen zij straks hun eigen geld terug, dat in middels wie weet hoeveel percent m waarde is gedaald en waarvoor zij een wie weet hoe hoog gestegen rente moe ten dokken. Dit rekensommetje is tame lijk eenvoudig, maar het is uiterst moeilijk om er een nieuwe generatie mee te in spireren tot vlijt, zuinigheid en optimisme. Is het verba zingwekkend dat de jongelui gaan leven als God in Frank rijk en hun centjes liever over de balk smijten, dan er mee naar de spaarbank te wandelen? De mentaliteit van de jonge generatie is vaak het onderwerp van ernstige be denkingen en aanmerkingen, maar er zijn tal van maat schappelijke omstandigheden geschapen die weinig beters kunnen doen verwachten. Uiteraard heeft de overheid een open oog voor deze soci ale en morele gevaarstoe stand. De overheid heeft al tijd een open oog voor alles. Zij kan natuurlijk niet aan alle trouwlustige jongelui woonruimte garanderen tegen draaglijke financiële voor waarden. Dat zou trouwens de mentaliteit niet ten goede komen, omdat karaktervor ming het best gebaat is met opofferingen en moeiten. Ze moeten er zélf iets voor doen. Maar als ze dat werkelijk wil len Dan ligt daar het schitte rende idee de „Zilvervloot", gereed om met iedereen uit te zeilen. Een spaaractie voor de jeugd, die door grote adver tentiecampagnes wordt aan bevolen en gouden premies zet op spaarzaamheid en deugd. De jongelui die willen mee doen aan de „Zilvervloot", moeten negen jaar lang twee honderd gulden per jaar spa ren. Aan het einde van die negen jaren krijgen zij, vol gens de advertenties, „een dikke 2200 gulden" terug. Ieder eenvoudig mens zou den ken dat zij een dunne 2200 gulden zouden terugkrijgen, want het is gemakkelijk te berekenen wat 200 gulden te gen 3>/2 percent gedurende negen jaar opbrengt. Neen, het rijk geeft na die negen jaar een zodanige extra premie, dat het een dikke 2200 gulden wordt. Men mag ook minder spa ren per jaar, maar dan wordt de opbrengst uiteraard min der. Men mag niet méér sparen, want dan wordt het voor het rijk een te dure aan gelegenheid. Als men met ne gentien jaar begint, beschikt men dus met zijn 28 jaar over een dikke 2200 gulden. Dankzij de gulle premie van het rijk, die de nood van de nieuwe generatie wil verlich ten. In feite komt het hele geval neer op een zo armoedige en zuinige bijdrage uit de rijks kas, dat het nauwelijks de moeite loont erover te praten. Dat men daar dan ook nog negen jaar op moet wachten, terwijl men al die tijd zijn geld niet aankan, maakt deze „Zilvervloot" tot een soort luchtballon, die weliswaar zo groot mogelijk is opgepompt maar waarin bij nader inzien enkel lucht zit. Het zou allemaal niet zo irritant zijn, wanneer niet zulke holklinkende en op niets gebaseerde leuzen deze vin ding introduceerden en bege leidden. Dezer dagen ver scheen een advertentie van een jongeman in een prach tige sportwagen, die zo op het oog ongeveer tienduizend gulden moet hebben gekost. Naast hem 'in het glanzende vehikel zat een oudere, wijze heer, kaalhoofdig en gebrild. Die twee waren in een ern stig gesprek gewikkeld. Vol gens de tekst werd gezegd: „Jij bent zeker wel blij dat je toen bent gaan sparen?" Nu is het waarschijnlijk de bedoeling dat onze moderne jongemannen met hun beken de liefde voor sportwagens hun centjes naarstig naar de „Zilvervloot" gaan brengen, zodat zij binnen afzienbare tijd in een Isotta Frachini of een Jaguar kunnen rondrazen. Maar ik vraag mij toch af of dergelijke, volkomen aan de nuchtere werkelijkheid ont trokken aanbevelingen van zo genaamde reclame-psycholo gen niet een heel andere uit werking zullen hebben dan waarvoor ze door het rijk worden betaald. Het komt mij namelijk voor dat de zin: „Jij bent zeker wel blij dat je indertijd bent gaan sparen?" eerder kan worden toegeschreven aan de jongeman, op spottende toon gezegd tot de oude, verpau perde lifter, die hij goed gunstig in zijn sportwagen meeneemt. Zelfs de vreemdsoortige aanbeveling voor het sparen die indertijd zo populair is ge weest: „Spaarzaamheid met vlijt bouwt huizen als kaste len" is in snel tempo een wrede grap geworden. Het is dubbel jammer dat de deugd der spaarzaamheid en die deugd blijft eeuwig in leven, hoe de tijd ook moge worden! door de sociale voorzienin gen niet met wat meer voor liefde, zorg en takt wordt om ringd. De morele basis van een generatie ligt verankerd in deze en dergelijke deug den. Als zij verloren gaan, raakt een jong geslacht op drift. Maar men zal dan, met de bezorgdheid om de spaar zaamheid aan te wakkeren, mogen vergeten dat men een reëel en de moeite lonend toe komstbeeld zal moeten bie den aan hen, die nu enigszins verloren en ontmoedigd in een mistige wereld staan, ter wijl ze nog moeten beginnen er voor zichzelf een plaatsje in te ontdekken. Met zure grapjes over sportwagens helpt men hen van de wal in de sloot. Advertentie waar de aandacht uitsluitend is gericht op beter horen Vakkundig advies over gebruik. Vakkundig helpen bij aanpassing en afstelling. Levering na medisch advies. Reparaties, service, onderdelen, batterijen. Specialisten in PHILIPS HOOR APPARATEN. WAGENWEG 124 - TEL. 14461 SCHOTERBOSPLEIN 19 - TEL. 51088 Landonteigeningswet. President Frei van Chili heeft een landonteigeningswet on dertekend waaronder alles wat een eigenaar meer bezit dan ongeveer 200 hectare door de staat kan worden ont eigend. Naar verwachting zullen daar door honderdduizend gezinnen aan land kunnen worden geholpen. Het water in Chili wordt staatseigendom. Kunstmaan. De eerste Franse kunstmaan zal waarschijnlijk zeer binnenkort van de Sahara worden gelanceerd. De kunst maan wordt in een baan om de aar de gebracht door middel van de geheel in Frankrijk vervaardigde „Diamant"- drietrapsraket. De satelliet weegt 40 ki logram. Franse volgstations in Zuid- Af rika, Libanon en Opper-Volta zullen het verloop van de lancering nauwkeu rig volgen. Kernproef. In de V.S. zijn seismische sig nalen geregistreerd die wijzen op een kernproef in het Russische proefgebied Semi-Palatinsk. De gegevens wijzen er op dat het een ondergrondse proef was met een lage tot laag-middelbare explo sieve kracht. Kontiki. Drie mannen hebben met een vlot van balsahout 6.500 kilometer af gelegd in de Stille Oceaan. Zij waren uit Zuid-Amerika vertrokken en kwamen vorige week na een reis van bijna vier maanden op het eiland Fakarava in de Toeamotoe-archipel aan.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3