Spectaculaire redding bij IJmuiden Marinehelikopter pikte tien opvarenden van de gestrande „Santa Kyriaki" op Zweefvlucht naar veiligheid Bemanning van reddingboot vol lof over doeltreffende actie li! 1 DONDERDAG 25 NOVEMBER 1965 5 Gevaarlijke zone Anker verspeeld uit om in de buurt van de „Santa Ky- 1 eleurgesteld riaki" te komen maar de zee was te r JlllÉ Niet bang Redding 1965 (Van een onzer verslaggevers) Met een bliksemsnelle en kundig uitgevoerde reddingsoperatie heeft een helikopter van de Koninklijke Marine woensdagmiddag aan het IJmuiden- se zuiderstrand opnieuw op spectaculaire wijze een aantal opvarenden van een in nood verkerend schip in veiligheid gebracht. De bemanningen van twee reddingboten, de motorreddingboot „Neeltje Jacoba" en de strand- reddingboot „Jhr. H. J. Ortt" van de K.N.Z.H.R.M. die zich uit IJmuiden naar het hoog aan de grond gelopen Liberiaanse vrachtschip „Santa Ky riaki" (2800 ton) hadden begeven, moesten met een bijrol genoegen nemen. De schijnbaar simpele maar uiterst efficiënte manier waarop de wentel wiek in korte tijd tien Griekse bemanningsleden van het hulpeloze schip oppikte dwong zelfs de meest verstokte aanhanger van het „varend red dingswezen" grote bewondering en waardering af. In één adem met de actie van de helikopter die onder leiding stond van luitenant ter zee der eerste klasse N. van Dam moet de feilloze samenwerking op de begane grond met de Velsense gemeentepolitie, de ongevallendienst en het Rode Kruis worden genoemd. Deze operatie onder zeer moeilijke omstandig heden was een treffend staaltje van snelle hulpverlening die ieder die er getuige van was met diep respect vervulde. De commandant van de helikopter in gesprek met schipper Zwart en twee bemanningsleden van de strandreddingboot „Jhr. H. J. Ortt". De marinemensen maakten na de geslaagde reddingoperatie nog even een praatje en moesten heel wat handen schudden. Twee van de eerste groep geredden behouden op de duintop waar een wagen van de ongevallendienst ge reed stond om hen naar IJmuiden te brengen. Op deze foto haasten de mannen, die uit de juist gelande helikopter zijn gesprongen, zich ge bukt (vanwege de wentelwieken) naar de wagen. Vanaf het achterschip van de „Santa Kyriaki" werden tien opvarenden door de helikopter opgepikt. Hier ziet u één van hen zwevend aan de kabel op het moment dat hij werd opgehesen tot in de helikopter. De tien geredde Grieken zijn gister avond per ambulance naar de Rode Kruis post „De Slingermuur" aan de Zeeweg in IJmuiden gebracht waar ze wat op ver haal konden komen. De zeven overige op varenden van de gestrande Liberiaan ga ven er de voorkeur aan op hun door zwa re zeeën belaagde schip te blijven. Onder hen is de 30-jarige kapitein Konstantinos Nikiforos, die het vermoedelijk wel zal heugen, dat hij, toen hij voor de Zand- voortse kust in moeilijkheden raakte, tot tweemaal toe de door de sleepboot „Ti tan" van Bureau Wijsmuller uit IJmuiden aangeboden hulp als onnodig van de hand wees. Weinige uren daarna kon de in bal last varende Liberiaan het tegen de ruwe zee en de westerstorm met windkracht 9 tot 10 niet bolwerken en werd hij stuur loos over de zandbanken gesmeten. Zwa re rollers zorgden er verder voor dat het schip steeds dichter in de richting van het strand werd „verlagerd". De „Santa Kyriaki" was van Cork in Ierland op weg naar Hoogovens in IJmui den om daar zogenoemde blooms (plak ken staal) te laden. Woensdagmorgen kruiste de Liberiaan in afwachting van gunstiger weer om binnen de pieren te komen tussen Egmond aan Zee en Zand- voort. Voor Zandvoort dreigde het schip aan de grond te lopen. De zeesleepboot „Titan" bood aan de Liberiaan uit de ge vaarlijke zone te trekken maar de gezag voerder accepteerde de hulp niet. Om streeks elf uur leek het er op of de „San ta Kyriaki" op eigen kracht de volle zee zou halen, maar toen het schip over bak boord de steven wendde om naar IJmui den terug te keren werd deze manoeuvre de Liberiaan noodlottig. De pal west staande wind en het tomeloze golvenge- weld deden de rest. Tegen half een liep het schip op ongeveer 1% kilometer ten zuiden van de IJmuidense pieren aan de grond. Bij een onder deze omstandigheden nut teloze poging voor anker te gaan verspeel de de Liberiaan zijn bakboordanker. De motorreddingboot „Neeltje Jacoba" voer woest om dit toe te staan. Om kwart voor twee rukte de strandreddingboot „jhr. H. J. Ortt" uit die een half uur later bij het toen dwars op het strand staande en door zware zeeën gebeukte schip arriveer de. De bemanning van de reddingboot maakte zich gereed om zee te kiezen maar op de Liberiaan liet niemand blij ken dat hij van boord wilde. Ook op licht signalen reageerde men niet. Intussen werd het schip steeds meer in de lengte richting van het strand gedwongen en in deze positie kreeg het keer op keer van de aanstormende baren de volle laag. Zo nu en dan werd de Liberiaan zelfs door huizenhoge golven overspoeld. Dit is het ogenblik waarop het ge strande schip door het geweld van de zee werd gedraaid en evenwijdig aan de kust kwam te liggen. De eerste huizenhoge zeeën sloegen er toen overheen. Omstreeks drie uur hielden schipper G. Zwart en zijn mannen van de strandred dingboot het voor gezien en keerden de „Santa Kyriaki" de rug toe. Enigszins te leurgesteld over het uitblijven van een klassieke reddingsactie van de redding boot keerden ook de meeste toeschouwers naar IJmuiden terug. Bij de strandpavil joens aangekomen kregen de mannen van de reddingboot te horen dat de kapi tein van „Santa Kyriaki" over Schevenin- gen Radio had gemeld toch maar van de diensten van de „Jhr. H. J. Ortt" ge bruik te willen maken. Omdat het schip echter intussen zo hoog op het strand was gekropen de afstand tussen schip en eerste duinenrij bedroeg nauwelijks hon derd meter dat het inzetten van een reddingboot weinig zin had werd beslo ten een wippertoestel naar de plaats van de stranding te brengen. Met behulp van een lijnverbinding en de reddingsbroek zouden de opvarenden dan van boord ge haald kunnen worden. aan de Zeeweg verder werden verzorgd. In twee vluchten haalde de helikopter met hetzelfde verbluffende gemak nog zes bemanningsleden van de „Santa Kyriaki". „Prachtig werk", luidde het oordeel van mr. J. R. van Eerde, voorzitter van de commissie IJmuiden van de Redding maatschappij, over het optreden van de helikopter. „Jaloers dat het weer een een helikopter is die onze taak heeft overgenomen? Helemaal niet. Het gaat immers in de eerste plaats om het red den van mensen. Wie het doet komt er niet op aan. Over de hulpverlening door de helikopter is overleg gepleegd tussen het hoofdkantoor van de Reddingmaat schappij en de marine-autoriteiten. Voor alle zekerheid hielden we het wippertoe stel bij de hand." Ook de bemanning van de strandreddingboot was vol lof over de kundige en snelle reddingsactie van de marinemannen. Waarderend sta ken de mannen van de „Jhr. H. J. Ortt" hun duimen omhoog toen de helikopter voor de laatste maal over de duinen scheerde. Geen afgunst, geen ongezonde rivaliteit, maar onvermengde voldoening over de redding van tien mensen. man van de „Santa Kyriaki", weinig zeg gen over de mogelijke oorzaak van de stranding van zijn schip. „We konden niet tegen die zware zeestroom op", zei hij in het Engels. „Waarom de kapitein die aangeboden sleepboothulp niet heeft aanvaard? Well, hij vond het nog niet no dig op dat moment. Bovendien is dit een zaak van de kapitein. Dat gaat mij niet aan." Stuurman Kaperonis zei dat de be manning niet bang was gweest tijdens de stranding. Voor de reddingsoperatie van de helikopter hadden alle geredden de grootste bewondering. Ze waren ook onder de indruk van de hartelijke ontvangst in de Rode Kruispost. De tien Grieken werden in hotel Augu sta in IJmuiden ondergebracht. De ove rige bemanningsleden van de "Santa Kyriaki" hebben op hun gestrande schip weinig gevaar te duchten. Bij laag water zal het in 1945 in de vaart gekomen schip waarschijnlijk geheel droog komen te lig gen. Zoals de Libanees nu op het strand ligt zal zijn terugkeer naar zee nog wel enige moeilijkheden opleveren. In de Rode Kruispost aan de Zeeweg wilde Dimitrios Kaperonis, eerste stuur- Drie van de tien geredden van wie twee in Rode-Kruisuniform in ,£lingermuur" aan de Zeeweg te IJmuiden, waar ze eerst weer op verhaal konden komen. De andere zeven wilden beslist niet op de foto. De tien bemanningsleden van de „Santa Kyriaki" zijn later naar hotel Augusta te IJmuiden gebracht. Totdat om half vijf een helikopter van de marine boven strand en schip kwam cirkelen en de overgebleven belangstellen den een reddingsactie anno 1965 in het vooruitzicht stelde. Als een donsveertje zo zacht landde het vliegtuig op de top van het duin pal tegenover het gestrande schip. Een marineman wipte uit het toe stel en overlegde snel met enkele functio narissen van de politie, de reddingmaat schappij en de ongevallendienst over het verloop van de reddingsoperatie. Even later hing de helikopter als een reusach tige libel en schijnbaar moeiteloos een vijftiental meters boven het achterschip van de „Santa Kyriaki". Het was alsof de wentelwiek zich ver boven windkracht ne gen en de kolkende zee verheven achtte. Een figuurtje maakte zich uit het toestel los en daalde langs een kabel op het schip neer. Kort na elkaar zweefden vier opva renden tussen hemel en aarde waarna de helikopter in een wijde boog koers zette naar zijn landingsplaatsje op de duintop. Daar stond een ambulance van de gebroe ders Kloosterhuis al klaar om de wat be duusd kijkende Grieken dwars door het duin naar IJmuiden te brengen waar ze in de Rode Kruispost „De Slingermuur"

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5