m Er zit muziek in de S.M.V. COR 0LY COR 0LY COR OLY COR OLY C0R OLY C0R OLY Familie Verwijk bakte miljoenen oliebollen Iets van U bij? RAIFFEISENBANK IJMUIDEN S u d e-, N a p p a en „Antica" prentleder ƒ159.- m Tien jaar Fotokring Velsen Mooie resultaten en toekomstmuziek Nationale vogelshow in IJmuiden Midgetown Jazzband speelt vrijdagavond bij Haarlemse jazzclub Zware rally voor de Rijmonders Sint Nicolaas-raliy voor kinderen Jubilaris bij de gemeente Aandacht voor het slechthorende kind vissers, timmerlieden, musici... Extra koopjes in BROMFIETSEN Koop nog vóór 1 januari Ook voor VERSE VIS R IJ W I E L E N AUTO- ACCESSOIRES DONDERDAG 25 NOVEMBER 1965 7 -<•• Pi De „Vico" heeft drie zilveren jubilarissen Groenteprijzen BREESTRAAT 108 - BEVERWIJK Vishandel M. O T T E BURGERLIJKE STAND HEEMSKERK Drukkerij P. W. Nijssen Zoals de wereld-oliemarkt door enkele grote concerns wordt beheerst, kan worden gesteld dat de Nederlandse oliebollenmarkt in handen is van enkele families, die zich reeds gedurende drie of vier generaties met het bakken van deze specifiek vaderlandse lekkernij bezighouden en aldus ongetwijfeld diverse miljoenen exemplaren voor hun rekening hebben genomen. Hierbij heeft de naam van de familie Verwijk een bijzonder bekende klank, omdat deze zoveel vertakkingen kent dat er bijna geen kermis in Nederland is, waar men het zonder de geurige produkten van een der Verwijks moet stellen. Ten einde eventuele verwarring te voor komen, wordt achter de familienaam dan ook geregeld die van de echt genote toegevoegd. Van hen heeft de familie J. H. M. N. E. Verwijk-Jansen haar tenten nu al weer voor het vierde jaar in IJmui- den opgeslagen, met het Marktplein als standplaats, welke tot en met 31 december zal worden ingenomen. Oude jaar betekent voor de oliebollenbak kers namelijk tevens het einde van het seizoen, zodat met januari de winter kwartieren kunnen worden betrokken. Niet voor het houden van vakantie, maar om verfkwast en hamer ter hand te nemen, om het materiaal weer voor de eerste kermissen die omstreeks Pasen worden gehouden in orde te maken- De heer Verwijk is aldus eveneens nazaat van een uitgebreide familie, waarvan de overgrootvader reeds om streeks 1850 langs de verschillende kermissen trok. Zelf beoefent de heer Verwijk deze stiel nu ongeveer veer tig jaar zelfstandig, zodat hij smake lijk kan vertellen over „die goeie ouwe tijd" toen de oliebollen nog voor één cent per stuk van de hand werden ge daan. Later werd de prijs twee cent, of dertien voor een kwartje. Diezelfde goeie ouwe tijd moet ech ter ook van een andere kant worden bekeken, toen het trekken langs de kermissen nog een hard en moeizaam bestaan opleverde. Mede omdat de mo- tortractie pas voor een verre toe komst was gereserveerd. In die tijd moest de oliebollenkraam nog op een oude trekschuit worden vervoerd volgens de heer Verwijk was dit altijd „pompen of verzuipen" waarbij het schip beurtelings door de gezins leden en volgens de klassieke metho de van de Wolgaslepers in het ga reel moest worden voortgezeuld. Zo nam de reis van Amsterdam naar Den Helder steevast twee moeizame dagen en nachten in beslag en wanneer moe der dan onderweg eens met een der mannelijke gezinsleden van plaats ver wisselde, kon vader Verwijk ervan overtuigd zijn prompt door zich aan de waterkant ophoudende hengelaars voor „vrouwenbeul" te worden uitge scholden. De samenstelling van het bakrecept is echter onveranderd gebleven, het geen wellicht een verklaring vormt voor de populariteit, waar de ouder wetse oliebol zich nog altijd in mag verheugen. Wel is het met briketten en hout gestookte fornuis vervangen door een moderne apparatuur, terwijl ook het assortiment een belangrijke uit breiding heeft ondergaan. Successieve lijk werden aan de oliebol roomsoezen en Berliner bollen toegevoegd, waarbij van de laatste jaren de slagroomsoes en de ananas-, gember- en bananen- bollen dateren. Daarentegen moest de Parijse wafel wegens gebrek aan be langstelling van het bakprogramma De produktie van de n.v. viscopsei;- vonfabfiek „ViCO" aan de Middënhd- venstraat in IJmuiden zal vandaag wel licht enigszins beneden het nórmala- zijn gebleven, welke veronderstelling is gebaseerd op het personeelsfeest, waarmee het zilveren jubileum wordt gevierd van de heren A. Post (chef- inkoper), M. van der Steen en E. Gra- vemaker (bedrijfschefs). Toen zij hier een kwart eeuw geleden met hun werk zaamheden begonnen, was er nog slechts sprake van een betrekkelijk klein bedrijf, waar men zich in hoofd zaak bezighield met het inleggen van haring en andere vissoorten. De pro- duktie was daarbij voornamelijk afge stemd op de binnenlandse markt. Na de oorlog nam het bedrijf echter een grote vlucht, het assortiment werd uitgebreid, onder andere met viscon- serven, waarbij vooral in het buiten land voor de conserven een groot af zetgebied werd gevonden. Aldus wordt thans voor een belangrijk deel voor de export gewerkt, met als gevolg dat ook het aantal personeelsleden in de loop der jaren tot ongeveer vijfenzeventig is gestegen. In deze vijfentwintig jaar zijn de jubilarissen eveneens geheel met het bedrijf meegegroeid en met het toenemen van hun verantwoorde lijkheid stegen zij ook in functie, met hun huidige positie als resultaat. Er is vandaag dus feest bij de „Vi co", omdat niet alleen de drie jubila rissen op de gebruikelijke wijze zullen worden gehuldigd, maar ook door het diner in hotel „Royal", dat het voltallig personeel met dames ongeveer hon derdtien feestgangers door de direc tie wordt aangeboden. Welk culinair festijn dan tenslotte nog wordt afge rond met een gezamenlijk bezoek aan het Amsterdamse theater „Carré", waar de Snip en Snap-revue ongetwij feld als een bij deze feestelijkheden aangepast besluit kan worden be schouwd. Het bestuur van de automobielclub „De Rijmonders" uit IJmuiden heeft voor dit jaar opnieuw een Sint Nico- laas-puzzelrit uitgeschreven, waar ook weer actief door kinderen aan kan worden deelgenomen. Uiteraard is het hun nog niet toegestaan het stuur ter hand te nemen of de drie pedalen te bedienen, hoewel zij in plaats daarvan eveneens in de prijzen vallen. Hun va ders (of moeders) mogen zich met de respectieve kaartlezers tot het auto stuur en de route bepalen, terwijl de jeugdige passagiers zich met diver se opgaven en problemen moeten be zighouden. Zo wordt de kinderen tot zes .aar onderweg een opdracht verstrekt, wel ke zij op een vel papier moeten uit werken; daarnaast gelden voor de leef tijden van zeven tot en met tien jaar diverse speurinstructies, waarvoor de opgaven tijdens de route zijn te vin den aan lantaarnpalen of op andere plaatsen. Tenslotte moeten kinderen van elf tot en met veertien jaar uit vragenlijsten met drie antwoordmoge lijkheden de juiste beantwoordingen kiezen. Ter verhoging van de sfeer en de pret zal een der controleposten door Sint Nicolaas in hoogst eigen persoon worden bezet, terjjl de overige pos ten door zijn Zwarte Pieten worden in genomen. Als speciale attracties voor de jeugd staat zelfs een ontvangst door Sint Nicolaas op de „Arosa Sun" op het programma. De datum van deze puzzelrit is vastgesteld op zondag 28 november en niet zondag 5 decem ber, zoals eerst werd gemeld waar bij de eerste deelnemers om één uur bij paviljoen „Schoonenberg" zullen starten. De lengte van de rit is onge veer 25 km., waarbij de gemiddelde snelheid is bepaald op 20 km per uur. Omstreeks drie uur begint voor jong en oud een gezellig samenzijn in de hal van de M.M.S., waarna om vier uur door Sint Nicolaas de prijzen zullen worden uitgereikt. Voor deze puzzelrit kan van twaalf uur af bij de start in paviljoen „Schoo nenberg" worden ingeschreven. De kosten voor deze, vooral voor kinde ren bijzonder attractieve puzzelrit be dragen voor leden van „De Rijmon ders" en de autoclub .Heemskerk" 6,- en voor niet-leden 7,50. worden afgevoerd. Op een punt zal er echter geen enkele twijfel bestaan, zo lang er in Nederland nog kermissen zijn zal daarop een standplaats wor den ingenomen door de oliebollen- kraam, omdat de kermissfeer zonder de penetrante en de eetlust prikkelen de geur van dit oud-vaderlandse bak- produk' eenvoudig ondenkbaar is. Bij de Velsense politie zijn de vol gende voorwerpen als gevonden aange geven: oorbel, duif, linker dames handschoen, twee bankbiljetten, ted dybeer, gymschoen, gulden, kinderpor temonnee, ring, autoped, ring met vier sleutels, sjaal, grammofoonplaat, bad handdoek, herenondergoed en zeep, portemonnee met foto's, hoofddoek, re gencape, regenbroek, sleutel, hond, rij wieltas, scooterpet, twee sleutels, alu minium kast, gympakje, wieldop, meis jesmuts, Lipssleutel, bal, damesporte monnee met geld en sleutel, een paar glacé handschoenen, paarïv gymschoe nen, een paar wanten, linker kinder handschoen, damesportemonnee met in houd, aktentgs met inhoud, plastic ta- bakzak, speelgoedauto, want. bont muts, ring met zeven sleutels, zak agenda, bankbiljet- Inlichtingen over deze voorwerpen zijn dagelijks te verkrijgen op het hoofdbureau van politie te Velsen, waar zij elke dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur eventueel zullen worden afgegeven. Vrijdag 26 november zal het vijfen twintig jaar geleden zijn, dat de heer G. Wessel in dienst kwam van de ge meente Velsen. Hij is thans hoofdtim merman bij de plantsoendienst. De ju bilaris zal des middags om vier in de kantine van openbare werken aan de Velserduinweg op de gebruikelijke wij ze worden gehuldigd. Dezer dagen werd in deze omgeving een causerie gehouden door de heer L. van Gelder, keel, neus- en oorarts aan de gemeentelijke school voor slecht horende kinderen te Haarlem. Hij ves tigde onder meer de aandacht op het bestaan van het Professor van Gilse- Steunfonds. Omdat de school in Haar lem ook door enige leerlingen uit de IJmond wordt bezocht, leek het ons ge wenst nog even in het kort op deze lezing terug te komen. De heer Van Gelder stelde vast dat de .nood van het slechthorende kind drie aspecten omvat, namelijk een me disch, een lichamelijk en een geeste lijk aspect. Op de school wordt het al dus gehandicapte kind dan ook opge vangen door een team, waarin o.m. een pedagoog, een logopedist, een psy choloog en een medicus zitting hebben. Naast het gebruikelijke onderwijs wordt ook de belangstelling voor kunst, muziek, flora en fauna gestimuleerd. Ook de zelfwerkzaamheid wordt geani meerd. Het is dus aangepast normaal onderwijs. De heer H. E. Stenfert Kroese gaf als voorzitter van het fonds een korte uit eenzetting over de doelstellingen daar van, welke onder meer bestaan uit het verlenen van steun ten behoeve van slechthorende kinderen en in het bij zonder aan de Professor Van Gilse- school, voor zover de overheid nog niet in staat is de noodzakelijke middelen te verschaffen. Nieuwe leden en dona teurs voor dit fonds kunnen zich voor de IJmond aanmelden bij mevrouw E. van Eerde-Van Eerde, minister Lely- laan 5, Velsen-Zuid, telefoon 02550- 4169. Het gironummer is 524528, ten name van het Professor Van Gilse- Steunfonds. De Fotokring Velsen bestaat volgende maand tien jaar. Er is in die tien jaar veel gebeurd, met vallen en opstaan. Maar het bestuur kan dankbaar en met een zekere mate van trots terugzien op een vruchtbare perio de. Een periode waarin vele successen ge boekt werden, in binnen- en buitenland. In het overkoepelend orgaan, de Ned. Bond voor Amateur Fotografen Verenigingen, heeft de Fotokring Velsen een zeer goe de naam. Er wordt dan ook regelmatig een beroep op de vereniging of haar le den gedaan. Sloot de Fotokring Velsen de eerste vijf jaren van zijn bestaan af met een ten toonstelling, welke in de expositiezaal van Felison werd gehouden en die toen door zeer velen is bezocht, ook nu zal weer een grote expositie worden georganiseerd. De Fotokring Velsen prijst zich bij zonder gelukkig met de toestemming van burgemeester en wethouders om als eer ste vereniging en juist ter gelegenheid van het tienjarig bestaan deze tentoonstelling te mogen houden in het nieuwe stadhuis. Buiten werk van de eigen leden, zullen enige gastinzendingen uit het buitenland aan het publiek worden gepresenteerd. De tentoonstelling opent op 18 december haar poorten. Advertentie Ook zij kozen onze bank. Om plezierig te sparen. Voor al hun hartewensen. Doe als de visser, de timmerman, de musicus en vele anderen. Spaar bij onze bank. de spaarbank met volledige bankservice Kennemerlaan 57 Ter afsluiting van het cursusjaar geeft de Stichting Muziekschool Velsen op maandag 13 en dinsdag 14 december in de Stadsschouwburg Velsen eind-uitvoerin gen, vooral bestemd voor ouders van de leerlingen. Beide avonden zullen geheel in het teken staan van het samenspel. Nieuw hierbij is, dat de Muziekschool Velsen voor het eerst voor het voetlicht komt met een eigen zij het bescheiden orkest van strijkers en blazers. Dit orkest zal onder andere het Concert voor piano en orkest uitvoeren van Karl Ditters von Dittersdorf, waarbij een leer linge van de school de solopartij speelt. Met deze uitvoeringen wil de Muziek school Velsen een beeld geven van de wij ze, waarop het samenspel op verschillende hoogten van gevorderdheid en in ver schillende samenstellingen van ensembles wordt beoefend. Aan de uitvoeringen wer ken circa 100 kinderen mee, onder andere een jongen, die een concerto voor klari net met pianobegeleiding van Weber speelt. Ook een Orff-cantate staat op het programma. De school sluit een goed jaar af met circa 1300 leerlingen. Op zaterdag 11 de cember, dus niet tijdens de uitvoeringen, vindt in beslóten kring van de betrokken leerlingen, hun ouders en de docenten, de uitreiking van de einddiploma's plaats. Vraagt men, waarin nu specifiek het goe de vap het afgelopen jaar zit, d,an is dat mét zo*n verscheidenheid van cursussen, niet eenvoudig te definiëren. Maar een bewijs ervan vindt men vooral in het feit, dat een uitvoering als die voor 13 en 14 december kon worden opgezet met eigen orkêst. Dit bewijst, dat er perspec tief in zit. In het nieuwe cursusjaar is de koorklas, die ingaande 1 januari 1966 aan de school zal worden verbonden, een nieuwe loot aan de stam. Het ligt in de bedoeling met het te vormen koor zeer bijzondere aan dacht te besteden aan de technische as pecten van de koorzang. De aanmelding staat open voor dames en heren van 20 tot 35 jaar. Enige kennis van het noten schrift en elementaire muziekbegrippen is gewenst. Bij alle voldoening over hetgeen kon worden bereikt en bij alle enthousiasme om weer een nieuw cursusjaar te begin nen blijft, hoe jammer en hoe lang al (en hoe lang nog') het probleem van de huis vesting, gespreid over de gehele gemeente, met lessen op misschien wel een veertig plaatsen, zonder centrum. De Muziek school Velsen mist nog altijd een hart. En men mag het de vele docenten niet euvel duiden, dat zij toch wel een tikkeltje ja loers zijn op hun Beverwijkse collega's die in Westerhout een thuis hebben gevonden. Op de groenteveiling te Beverwijk wa ren de prijzen als volgt: andijvie 45-75, sla 8-25, bospeen 42-44, waspeen 40-58, prei 45-65, selderyknollen 28-57, witlof 110-170, spruiten 65-180, rodekool 22-34, groenekool 24-35, uien. 22-35, breekpeen 22-32, boerenkool 22-45. Advertentie De volièrevereniging „Fauna Felisena1 houdt op 10, 11 en 12 december in het patronaatsgebouw te IJmuiden-Oost een nationale jubileumtentoonstelling van zang- en kleurkanaries, grote parkieten, grasparkieten, tropische en exotische vo gels. Bestuur en leden hebben grote ver wachtingen van deze expositie. Zij reke nen op meer dan duizend vogels, waar onder beslist vele, die hier nog nooit zijn gezien. Bestuur en leden hebben kos ten noch moeiten gespaard om de show zo goed mogelijk in te richten. Iedereen is dan ook van harte welkom. Advertentie GROENEWEG 46 - IJMUIDEN - TEL 2226 Op vrijdagavond 26 november speelt de Midgetown Jazzband onder leiding van Hans Herwarth voor de Haarlemse Jazz Club. De HJC heeft voor de komende weken trouwens toch een interessant program ma met levende muziek. Op vrijdagavond 3 december speelt het kwartet van Joop van Enkhuizen. Deze formatie won dit jaar de eerste prijs in de moderne categorie van het jazzcon- cours in Loosdrecht. Op vrijdagavond 10 december spelen de Stablemates" onder leiding van Huub van der Reijden in de lokaliteiten van de Haarlemse Jazz Club in de Koudenhorn- kazerne. De Midgetown Jazzband speelt met in de frontline: trompettist Peter van Litsen- burg, trombonist Hans Herwarth, klarinet tist-tenorist Ruud Ditmarsch, pianist Wim Deutekom, banjoïst Jan Deutekom, tu- baïst Frans Hoekemeijer en drummer Jim Swinkels. Na het concert zullen weer session-groepen worden geformeerd. Gisterenavond hebben Rijmonders de autorally die verleden week woensdag avond wegens de gladde wegen was uit gesteld verreden. Aan de dertig kilometer lange rit werd deelgenomen door 26 in schrijvers. Om hal'facht startte de eerste equipe vanaf paviljoen Schoonenberg aan de Mi nister van Houtenlaan. Storm en regen vergden de uiterste in spanning van de rijders. De heer F. Ree- sinck, die, voor de eerste keer, de route had uitgezet, heeft het de automobilisten niet gemakkelijk gemaakt. De strijd werd grotendeels in IJmuiden gestreden, waar bij het industrieterrein in de nabijheid van het strand een pittig onderdeel vorm de. Ook in Driehuis raakte menige deel nemer danig in de knoei. Tenslotte kwam men tot de hieronder volgende uitslag. klasse A.: 1 equipe Wonink-Reints (76) 2. Swier-Swier (184); 3. Peek-Peek (273) Klasse B.: 1 equipe Huybers-Huybers (390); 2. Ritter-de Vries (418); 3. Hey blok-Doevendans (420) en Maas-Bakker nes (420). Daar er twee equipes eindigden met 420 strafpunten was er een gedeelde der de prijs. Advertentie DE SPECIAALZAAK VOOR UW Voor aan de BREESTR. 12 - BEVERWIJK TELEFOON 25629 Advertentie HET ADRES voor NU ook PEUGEOT-jongensrijwielen met debrailleur. IETS APARTS BREESTRAAT 108 - BEVERWIJK GEBOREN: Saskia G. M. d. v. P. J. M. Zuidweg en Y Wever; Michael z. v. A. Ruiters en G. Apeldoorn; Anna M. d. v. J. Hoek en A. A. Pekel; Eric H. z. v. C. C. A. Spitsbaard en M. A. Hegmann; Eddy z. y. J. den Hollander en A. Ros; Franciscus W. J. z. v. M. Vlegels en M. H. J Dijkmans; Johanna E. d. v. P. J. Faaij en M. J. W. Hoogeland; Roelfina d. v. J. Kruit en G. Hendriks; Barbara T. d. v. W. F. Kleian en J. A. van Vliet; Kornelis W. z. v. K. L. Zomer en J. van den Berg; Petrus S. T. z. v. P. F. van der Kolk en C. W. Schut; Gerarda J. d. v. G. J. N. de Bree en J. G. Oostenbrink; Petronella C. d. v. G. J. N. de Bree en J. G. Oosten brink; Richard z. v. E. G. J. van Oordt en G. JorenCornelis C. z. v. J. M. Hageman; en M. E. Spruit; Eric J. z. v. P. H. Smit en A. Klopper; Antonie z. v. K. Kragt en M. Schenk; Renée d. v. H. Sajet en G. van Dreumel; Sophia M. d. v. J. G. Haeck en N. Keukelaar; Bartholomeus M. A. z. v. M. A. Bakkum en M. E. van Zijl; Hendrik R. J. z. v. H. Reijenga en A. A. Verkerk; Ro nald A. z. v. J. N. Hoebe en E. A. Schou ten; Willem N. z. v. E. Roorda en J. L. van der Boom. ONDERTROUWD: Cornelis Vonk en Anna M. W. Meijland; Adrianus C. van Kampen en Maria C. Scholten. GETROUWD: Johannes A. de Ruyter en Anna G. M. Sinneger; Engelmundus J. Mudde en Anna P. Beemsterboer. OVERLEDEN: Nicolaas T. Welagen, 73 jr;Johannes Welboren, 69 jr.; Gerardus Beentjes, 68 jr. Advertentie GEBOORTE- VERLOVINGS- HUWELUKSKAARTEN VOORHEEN FIRMANT DRUKKERIJ „NUKO" OOSTERDUINWEG 31. IJMUIDEN - TEL. J029 De drukker die er tevene woont, ook 'eevonds geopend BURGERLIJKE STAND VAN VELSEN BEVALLEN: L. J. J. M. Hollander- Francken, d., Papenburghlaan 2, Sant poort; C. Spoelstra-Jongema, z., Molenstr. 7, Santpoort; H. van Dikken-de Geus, z. Stationsweg 63, Velsen (Zuid); V. C. Nijs- sen-Lindeman, d., Charivariusstraat 9III, Haarlem; M. L. C. van Wetten-Wijtenburg z., Geelvinckstraat 9, Velsen (Noord); M. Mandala-Ligthart, d., Rijksweg 341, Sant poort; M. Zwart-Tervoort, z., Kanaalstraat 84, IJmuiden; G. H. Waijenberg-Luttik, d., Spanjaardsberglaan 14, Santpoort; M. Petalo-Ferret, d., Woonwagenkamp, Vel sen; A. Bakker-Iskes, z., Koningin Wilhel- minakade 48 rd, IJmuiden; G. M. Schaats- bergen-Plas, d., Roos en Beeklaan 69, Santpoort; W. M. Kors-Harsveld, z., Rijks weg 416, Santpoort; B. M. J. Maas-Matte- bogr, z., Grahamstraat 196, IJmuiden. OVERLEDEN: J. Meijer. 67 jr., echtge noot van A. J. de Vries, Willemsbeekweg 60, IJmuiden (Oost); G. H. Stapper, 79 jr., weduwnaar van C. Zwart, Walravenstraat 44, Velsen (Noord). Advertentie juuuuinjumiuuuinnnnnnnniwww heeft de grootste sortering tegen de scherpste prijzen BREESTRAAT 108 - BEVERWIJK

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7