Huisvrouw moet van het sloof-idee af en van het huis een thuis maken V V E E L L 0 O Strijd tussen Griekse kerk en regering bereikt hoogtepunt LLEN KERKELIJK NIEUWS Dnessen Helena Rubinstein A. R. de Boer VOL-WASAUTOMATEN Feiten en meningen tijdens de Dag voor de huisvrouw Liefste bezigheid: omgaan met de kinderen Politieschot op aangereden hond faalde Verzending van zeepost Ronselaar van Spanjaarden in arrest Minister opende „open" gevangenis Klacht bij justitie lokt nieuwe klacht uit 15 YEL0 - MIELE - CANDY e.a. I Papandreoe kijkt kat nog even uit de boom mm VRIJDAG 26 NOVEMBER 1965 Ruim 800 huisvrouwen hebben deze week deelgenomen aan de „Dag voor de Huisvrouw", in het congrescentrum van de RAI te Amsterdam. Het N.I.V.E. (Nederlands Instituut voor Efficiency) had deze dag ter gelegen heid van zijn veertigjarig jubileum, in samenwerking met de Nederlandse Huishoudraad, speciaal voor de huisvrouw georganiseerd. „Niet alleen om hulde te betuigen aan alle huisvrouwen in Nederland", zoals de algemeen voorzitter van het N.I.V.E., ir. J. Loopuyt, het in zijn welkomstwoord uit drukte, „maar ook om te proberen de huisvrouwen het dagelijks werk met nieuwe ogen een nieuw aanzien te geven". „Want", aldus de heer Loopuyt, „de vrouw gaat voor". In deze geest sprak ook een dagelijks lid van het bestuur van het N.I.V.E.drs. S. C. Bakkenist. Gerenommeerde merken Trompstraat 66-68 - IJmuiden - Telefoon 5198 gezelligheid haalt u bij de slijter met dranken van Examens DIAMANTEN SIERADEN ALLÉÉN Bartelj'orisstraat 1, hoek Smedestraat Haarlem Telefoon 13131 OSRAM Wlampen laak haar overgelukkig schoonheidspreparaten van 9.50 -15.35 CONSTANT "verlovingsringen SLAAP WARM A. J. BRASER Sint Nicolaasklanken over Velsen ft Deze zei dat bij het Nive met het oog op het jubileum de gedachte was opge komen ditmaal enkele bijeenkomsten te organiseren in levensgebieden buiten het bedrijfsleven en zo was de dag voor de huisvrouwen geboren, de eerste dag van de overige openbare bijeenkomsten ter gelegenheid van het NIVE-jubileum. Kan "t wel beter, was de vraag die de presidente van de Nederlandse Huishoud raad, mevrouw A. Th. Vos-Wamecke, stelde. Zij zelf vond dat de huisvrouw een moeilijk beroep heeft. Mét enkele voor beelden illustreerde zij hoe het leven veertig jaar geleden was. Daarnaast gaf zij vergelijkende voorbeelden, waaruit zou moeten blijken dat de tegenwoordige huisvrouw het veel beter heeft. Maar toch, aldus mevrouw Vos, blijven er vandaag nog veel dingen te wensen over en zijn er nog veel vraagtekens. De efficiency- van de huisvrouw kan vergeleken worden met die in een bedrijf: het verantwoord omgaan met tijd, energie en geld. Alle werkwijzen moeten ondergeschikt worden gemaakt aan de gezinsbelangen. Het gezin moet het rustpunt zijn. De huis vrouw moet haar tijd zo indelen dat zij beschikbaar is wanneer de gezinsleden haar het meest nodig hebben. Bij de be steding van het geld is planning nood zakelijk." Doelende op de energie zei mevrouw Vos: „Denken wij nog niet te vaak aan het beeld van onze grootmoeder, die steeds maar bezig was. Zou het zo erg zijn als er eens een beetje stof ligt? Zij meende dat veel vrouwen nog het gevoel Advertentie Verrassend nieuw: super elastisch in lengte en breedte. Wat een kous! Zo'n verrukkelijk weefsel heeft U nog nooit gevoeld. Het been wordt zacht en soepel om helsd. De nylon voegt zich naar iedere beweging van de huid. De hele kous zit mooier en gladder. 3 Sterren nylons f. 2.95 en f 1.95. hebben een beetje slaaf te moeten zijn van haar gezin. Uit het forum kwam o.m. naar voren dat de huisvrouw het voor haar gezin ge zellig moet maken: van haar huis een thuis. Niet alles opofferen aan de zake lijkheid. Ieder gezin heeft een eigen werk schema nodig, maar een huisvrouw moet van dat schema durven afwijken. De huisvrouw, die naar is gebleken 200 ver schillende werkzaamheden per dag ver richt, moet er voor waken niet twee ver schillende zware werken achter elkaar te doen, want: ze moet fit blijven. De huis vrouw moet haar kinderen van jongs af aan laten meehelpen en ook de hulp van de echtgenoot, als deze wordt aangebo den, gebruiken. Voor ieder voorwerp moet een vaste plaats zijn. Leg altijd al les daar waar u het altijd nodig hebt, aldus adviseerde de voorzitster van het forum. Een bepaalde communicatie in het gezin is nodig, b.v. door middel van een bord of blocnote in de keuken, waarop iedere huisgenoot kan laten weten hoe laat hij of zij thuis komt, weg gaat of hoe lang ieder wegblijft. De efficiency in de huishouding is af hankelijk van de woning die men ter be schikking heeft. Daaraan is niets te doen. Wel heeft men zelf de meubilering in de hand. Adviezen: een rollende dienwagen die in een kast kan worden geschoven, een koelkast, ingebouwd op ooghoogte, berging in huis daar waar men de zaken nodig heeft. Gebruikmaken van de appa ratuur die in huis is. Hoewel deze, aldus forumlid mevrouw B. Kortekaas, door huisvrouwen soms niet bewust maar al leen als statussymbool wordt gekocht, waarvan het schoonhouden meer tijd kost dan de besparing, die is beloofd, oplevert. Vragen uit de zaal waren o.m.: zou het niet mogelijk zijn dat wij vrouwen, in dien onze arbeid als beroep wordt be schouwd, een klein salarisje krijgen; kun nen er door architecten niet meer vrou wen bij het inrichten van woningen wor den ingeschakeld. Een van de aanwezige dames was van oordeel dat in Nederland de samenleving aan gezelligheid ten on der gaat. De vrouw moet volgens deze spreekster niet haar vrije tijd aan geleU' ter en gezelligheid besteden maar iets doen dat de samenleving en baar geest kan verrijken. Een antwoord uit het fo rum: voor de Nederlandse vrouw zou dat een grote overgang zijn om van de beslo tenheid van haar eigen gezin de eerste stap te doen naar buiten. Deze stap zou dan via vrouwenverenigingen moeten lo pen. Forumlid de heer P. W. Russel meende dat de vrouw niet moet denken dat de man haar zo nodig heeft: zij moet af van het sloofidee. Een beetje make-up 's avonds maar ook in de ochtend zou hij graag zien en niet direct dat werkschort aan. Het middagprogramma, gewijd aan de onderwerpen „De vrouw en het huishoud geld" en „Kiezen uit de overvloed", werd weer ingeleid door mevrouw Vos. Uit een enquête was gebleken dat de meeste vrouwen het omgaan met haar kinderen het plezierigst vonden. Als nummer 6 op het lijstje stond inkopen doen en als laat ste nummer was opgegeven dweilen en schrobben. Wat de inkopen betreft, vol gens mevrouw Vos moeten de huisvrou wen kritisch staan tegenover de gevoerde reclame, die overigens nodig en nuttig kan zijn. Ze waarschuwde tegen beïnvloeding. Leer onderscheiden, leer ook uw kinderen reeds jong kritisch in te kopen, dan zul len ze later voor veel teleurstellingen be spaard blijven, aldus mevrouw Vos. Het forum, dat een wijziging had onder gaan en waarin o.m. mevrouw M. A, Veenhoven-Wilson namens de Consumen tenbond en een vertegenwoordiger van een groot warenhuis zitting hadden geno men, was over het algemeen van mening dat de kinderen moeten leren meer zorg vuldig met geld om te gaan. Het geven van te veel zakgeld is vaak gemakzucht van de ouders. Wat de reclame betreft eerst goed uitkijken voordat tot aankoop wordt overgegaan. Er is een zekere angst het verkooppersoneel tegen het hoofd te stoten. Ook uit de zaal kwamen van de zijde van de huisvrouwen wensen naar vo ren: liever geen cadeautjes bij aankopen en graag vermelding van het gewicht van een artikel op de verpakking. Een koop avond eens per week bleek bijzonder op prijs te worden gesteld, vooral door wer kende vrouwen. Voorts pleitte mevrouw Veenhoven voor zogenaamde afkoelingsdagen, waarin een huisvrouw, die bij een colportage aan de deur een groot stuk op afbetaling heeft gekocht en daarvoor een contract heeft getekend, deze aankoop kan annuleren. Zij hoopte dat in Nederland, net zoals thans in Engeland het geval is, hiervoor een regeling kan worden getroffen. De huisvrouwen zouden het verder heel prettig vinden wanneer er bij demonstra ties aan huis vooral eerlijk zou worden gedemonstreerd ARNHEM Een politiekogel kon geen einde maken aan het lijden van een her dershond die door een trein was aange reden. Een dierenarts moest er ten slot te aan te pas komen om de hond af te maken. Er kwamen eerst enkele politiemannen met een karabijn. Een van hen loste een schot, maar de hond was niet dood en ging er vandoor. Dertig meter verder viel het dier neer. De politie ging toen weg. Omwonenden hebben toen een dierenarts gebeld en gevraagd of hij een einde aan het leven van de hond kon maken. De dierenarts heeft aan dat verzoek vol daan. De omwonenden waren veront waardigd over het feit, dat de politie niet meteen een einde aan het leven van de hond 'heeft gemaakt. Geen van de agen ten overtuigde zich ervan of het dier wel dood was. De politie gaf het volgende commen taar: „Het is niet eenvoudig om een hond dood te schieten. Wij zijn geen slagers. We moesten oppassen met schieten, want de kogels zouden op de bevroren grond kunnen ketsen en er stonden veel mensen omheen. Die wisten het allemaal veel be ter dan wij." Van onze correspondent) ATHENE De strijd tussen de Griek se regering van premier Stefanopoelos en de 36 bisschoppen die onwettig vijftien nieuwe collega's hebben verkozen heeft een hoogtepunt bereikt. De afgelopen da gen zijn reeds in diverse kerken in en buiten Athene de meest nieuwe bisschop pen ingehuldigd. Daarbij is het tot inci denten gekomen in de Irenekerk, doordat betogers de inhuldiging trachtten te belet ten en de bisschoppen probeerden te moles teren. Deze verdedigden zich met stoelen. Na alles wat er de afgelopen zomer is gebeurd, was het herstel van de orde voor de politie echter een peuleschil. Voor woensdagmiddag stond, als een soort climax, de inhuldiging van de me tropoliet van Piraeus op het programma. Deze is een van de twee die met het om streden en onwettige „metatheton" ver kozen is, d.w.z. dat hij al eerder elders metropoliet is geweest.Tevens is hij de leidende kracht van de rebellie en de man die verklaarde dat er een aardbe ving zou komen erger dan Agadir als de regering de inhuldiging zou trachten te verhinderen. Als bekroning van de hele onderne ming droeg de plechtigheid in Piraeus dan ook een zeer triomfantelijk karakter. Vooral binnen de kerk van de heilige Drieëenheid die hiermee tevens werd in gewijd nadat de voorganger was wegge schoven, had zich bijtijds een groot aan tal aanhangers van de nieuwe prelaat ver zameld, deels uit zijn vorige kerkprovin cie aangevoerd. Maar daarmee alleen is het succes toch Advertentie niet te verklaren. Men moet erbij weten dat het ook vöor de stad Piraeus een grote gebeurtenis was. Deze ressorteer de tot nu toe kerkelijk onder Athene en kreeg hiermee zijn eerste metropoliet. Pi- raeërs die willen trouwen of scheiden, hoeven nu voortaan niet meer helemaal naar het aartsbisschoppelijk paleis in Athene. En om het helemaal mooi te ma ken is de eerste metropoliet in de stad zelf geboren en getogen, iets waarvoor men in Griekenland altijd zeer gevoelig is. 1 Terwijl dus de autoriteiten van de staat schitterden door afwezigheid hadden de autoriteiten van de stad het besluit geno men de plechtigheid niet alleen bij te wo nen, maar ook te vieren. Piraeus was ge- illumineerd en de fanfare liep lustig door de straten. De burgemeester hield zijn stadgenoten voor, en dat was om hen he lemaal van hun jalouziecomplex tegen over de hoofdstad Athene af te helpen, dat het hier was dat Paulus zijn eerste schreden zette op het vasteland van Europa. Buiten de kerk had zich een groot aan tal betogers opgesteld die „onwaardig" en „schande" riepen toen de metropoliet naar buiten trad. Zijn auto moest spits roeden rijden tussen deze spreekkoren door. Men kan echter zeggen dat er zich in dit conflict een duidelijke overwinning van de 36 begint af te tekenen. De regering krijgt voor haar rigoureuze wetsontwerp waarmee ze de kerk uit de middeleeuwen wil optrekken van rechts noch van links duidelijke steun. Papan- dreou heeft in een verklaring zowel de 36 als de regering beschuldigd en heeft daaraan toegevoegd dat de zaak niet op de spits moet worden gedreven. In kringen rond Papandreoe die zich zondag op Rhodos gaat laten toejuichen wint de hoop veld dat Stefanopoelos wel eens over de kerk zou kunnen struikelen Maar er is ook weerzin tegen de eigen machtigheid van de kerkvorsten. Dezen hebben binnen de indrukwekkende sfeer van de kerk hun greep op het kerkvolk, en vooral op de vrouwen, nog niet verlo ren. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Cap San Diego" (1 dec.); Australië: ms „Regenstein" (1 dec.); Bra zilië: ms „Aldabi" (28 nov.), ms „Cap San Diego" (1 dec.) en ms „Amazon" (2 dec.); Canada: ms „Kerkedijk" (1 dec.); Chili: ms „Buntenstein" (28 nov.) en ms „Achilles" (1 dec.); Indonesië: ms „Adrastus" (30 nov.); Kenya, Oeganda, Tanganjika: ms „Pierre Loti" (28 nov.); Ned. Antillen: ms „Parthe non" (30 nov.); Nieuw-Zeeland: ms „Car- natic" (29 nov.) en ms „Limerick" (2 dec.); Suriname: ms „Marathon" (1 dec.); Ver. Staten: ms. „Kerkedijk" (1 dec.); Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.-W.-Afrika: ms „Pretoria Castle (28 nov.) en ms „Sloterkerk" (1 dec.). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. Vrije Evang. Gemeenten Bedankt voor 's-Gravenhage W. de Goede te Nijverdal. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Scnerpenzeel-Munneke- buren en te Oudemirdum (toez.) W. E. Steenbeek, kand. te Lisse; te Zundert P. A. L. Brinkman te Schoondijke. Aange nomen naar Austerlitz J. N. Dansen te Urmcnd-Geleen-West. Bedankt voor Bennekom (vac. wijlen P. J. F. Lamens) A. den Hartogh te Bodegraven. Geref. Kerken Aangenomen naar Dinteloord D. H. Elderman, kand. te Midwolde, die be dankte voor Koudum, Mariënberg, Pesse en voor Pingjum-Wons. Beroepen te Rot- terdam-Schiebroek (vac. wijlen J. Ver- lare) G. L. R. Riphagen te Leidschendam. Aangenomen naar Amstelveen-Noord- Buitenveldert (4de pred.pl.) W. v. d. Lin den te 's-Gravenhage-West. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Aangenomen naar Leek H. W. Ophoff te Houwerzijl. Beroepen te Cloverdale (Brits Columbia) J. T. van Popta te Edmonton (Alberta, Ca nada) voorheen te Mussel. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Kinderdijk A. den Hartogh te Bodegraven. Geref. Kerken Beroepen te Hengelo (O.) (vac. W. Baas) J. H. de Boer te Leiden. Bedankt voor Berkum, Middenmeer en voor Rotterdam-Pernis G. Sinia te Ee (Fr.). Ds. T. L. Schuddebeurs te Denderleeuw (B.) is benoemd tot pred. voor de geestelij ke verzorging van de doven, dit als opvol ger van ds. J. Firet, die met emeritaat ging. Geref. Gemeenten Bedankt voor Nieuw-Beijerland A. Hof man te Zeist. Vrije Evang. Gemeenten Beroepen te Dordrecht (2e pred.pl.) J. Moerland te Zaandam. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Amsterdam-West D. Bies ma jr. te Aalsmeer. Beroepen te Werkendam M. Baan te Zeist. Leiden. Doctoraal n.w. sociologie: W. L, Becker (Hilversum). Amsterdam (V.U.). Doctoraal rechten: H, Nijssen (Blaricum), mej. M. R. Veldhuyzen van Zanten (Amsterdam). Amsterdam (Gem. Un.). Kandidaatsexa men Spaans: mevr. KampmanPorcelijn (Haarlem). Delft. Kandidaats werktuigkundig inge nieur: A. M. Heeman (Haarlem). Kandi daats vliegtuigbouwkundig ingenieur: G. J, Alders (Haarlem). Ingenieurs geodetisch ingenieur: J. C. A. Heidweiller (Schevenin- gen), J. Helmendach (Utrecht), R. E. Hoff (Delft), J. A. J. van der Salm (Nootdorp), W, Takke (Breukelen). Ingenieurs bouwkundig ingenieur: R. J. Jongepier ('s-Gravenhage) Rotterdam (Stichting klinisch hoger on derwijs). Semi-arts J. J. van As, Heemstede, Nijmegen. Artsexamen: J. H. H. van Bo ven (Roermond), P. J. M. Reutelingsperger (Venlo), Advertentie Advertentie JUWEDER 9 w*TCi HORLOGER Een diamant is voor eeuwig. Daarom zijn diamanten sieraden van diepe betekenis. BARTEyORISSTRAAT 1 HAARLEM Elf Spanjaarden die enige dagen gele den in Rotterdam aankwamen om er werk te vinden maar dat niet kregen, zul len niet naar hun land worden terugge zonden. Het gewestelijk arbeidsbureau is er in geslaagd voor de Spanjaarden een werkkring te-vinden. De elf waren door een landgenoot, die hen werk in het voor uitzicht had gesteld, met een autobusje uit Sevilla gehaald. Voor zijn diensten hadden de Spanjaarden ongeveer 400 be taald. Bij aankomst ontdekten zij dat zijn verhaal over' Werk in Holland geen enke le grond van waarheid bevatte. De ronse laar is door de vreemdelingenpolitie ge arresteerd. Hij stond bij de politie ook te boek voor diefstal van ƒ500 in de Zaan streek. Bij zijn aanhouding had hij vrij veel geld bij zich, dat in overleg met de Spaanse consul is verdeeld onder de elf Spanjaarden, die onder valse voorspiege lingen naar Nederland werden gehaald. Advertentie Advertentie 3 voorbeelden uit een 30 tal mogelijkheden Apple Blossom TALC POEDER van Helena Rubinstein niet zo maar een toilet- poeder doch: een aureool van heilzame werking en Beur 6.95 Helena Rubinstein's FOAM BATH in 2 aparte geuren. Een aantal weelde-baden in bijzonder aantrekke lijke verpakking Complete Apple Blossom verrassing EAU de RUBINSTEIN en LUXE ZEEP in gelijke verheven parfu mering compleet 14,25 (ook in het exotische „Nóa-Noa" verkrijgbaar). In Almelo heeft de minister van Justi tie, prof. Samkalden, de vierde open ge vangenis van het Nederlandse gevange niswezen geopend. Het is tevens de eer ste die geen afgelegen werkkamp is of deel van een gesticht. De gevangenis heet „Niendeure" en de minister gaf een verklaring van deze naam. „De niendeu re is in Oost-Overijssel de grote, in vie ren gedeelde boerderijdeur, die geheel wordt opengezet voor oogstwagens en an dere grote gebeurtenissen in het leven van de bewoners. In dit nieuwe „Niendeure" zullen de deuren geheel geopend worden bij de grote gebeurtenis van de geheel of gedeeltelijk herwonnen vrijheid van een bij wijze van straf gedetineerde mens", aldus de minister, die wees op de nieuwe beginselen voor het gevangeniswezen. „De beslotenheid van muren kan een teveel aan beveiliging geven. Binnen die muren wordt alles geregeld, de veroor deelden behoeven niet zelf te denken en voelen dan ook geen verantwoordelijkheid. Als de deuren dan plotseling open gaan, is de overgang vaak te groot." Of de open gevangenis de gevangenis van de toekomst zou worden, kon de mi nister nog niet zeggen. De risico's vond hij niet groot. Het aantal gedetineerden dat zich sedert de oprichting van de eer ste open gevangenis aan de detentie ont trok, was namelijk maar 2,8 percent. Het leven in de open gevangenis achtte hij een zware opgave, daar de gedetineerde voortdurend beseft vrij in onvrijheid te zijn, wanneer hij vanuit de open gevan genis in contact komt met de dagelijkse maatschappij. Advertentie ALLE MODELLEN LANGE NIEUWSTRAAT 413 - TELEF. 6321 Onlangs heeft de heer D. ter Veen uit Amsterdam de officier van Justitie ver zocht om een strafvervolging in te stellen tegen mevrouw A. Romein-Verschoor we gens opzettelijke belediging van prinses Beatrix. De heer J. Talsma uit Amersfoort heeft nu aan dezelfde officier van Justi tie, mr. J. F. Hartsuiker, gevraagd een on derzoek in te stellen naar een passage uit de brief van de heer Ter Veen. Deze spreekt in zijn brief aan de officier name lijk over „de kleine groep onverantwoor delijke elementen die zich aan deze hetze (tegen het huwelijk) schuldig maken". De heer Talsma vraagt de officier om een onderzoek „waaruit duidelijk wordt of de gebezigde term „onverantwoorde lijke elementen" kwetsend is voor die groep Nederlanders die uit bezorgdheid voor onze democratische instellingen meenden te mogen wijzen op de gevaren die aanneming van de Toestemmingswet voor het huwelijk van prinses Beatrix met zich mee zou kunnen brengen". „Het onderzoek", zo schrijft de heer Talsma, „zou duidelijk kunnen maken of het verlenen van het predikaat „onver antwoordelijk element" aan andersden kenden op het gebied van politiek tot het democratische recht van vrije menings uitingen behoort". De briefschrijver meent dat een dergelijk onderzoek de rechtsze kerheid zal bevorderen. Advertentie Neem een keurkapok matras en een extra wollen deken Grote kollektie bij woninginrichting Koningsplein 8 - IJmuiden - tel. 4540 Stadhuisbeiaardier Hein de Ligt zal za terdag 27 november tussen 4 en 5 uur in zijn wekelijks concert op het stadhuis carillon een gevarieerd programma brén gen va noorspronkelijke beiaardmuziek en speciale bewerkingen. Natuurlijk zal op dt dag dat de Sint in Velsen arriveert, een potpourri van St. Nicolaasliedjes niet ont breken. Ook het automatisch speelwerk zal tot 5 december ieder kwartier Sinterklaas klanken over Velsen uitstrooien. Het volledige programma voor zater dag luidt: 1. Fuga voor klokkenspel M. van der Gheijn; 2a. Het zou een jager uit jagen gaan; b. 's Nachts rusten meest de dieren; c. Willen wij het haasken ja gen 3 Nederl. volksliedjes. 3a. Menuet J. B. Baustetter. b. Andante J. H. Fiocco; c. Gavotte e double W. de Fesch. 4. So natine voor beiaard W. Paap. I Allegro giocoso; II Andante sostenuto, III Alle gretto amabile. 5a. Daar was lestmaal een kwezelken; b. In de hemel is ene dans; c. Zeg kwezelke wilde ge dansen 3 Nederl. volksliedjes. 6. Potpouri van St. Nicolaas liedjes. 7. Mars voor beiaard L. 't Hart.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 15