Westerkerk verloor veel van haar vroegere schoonheid week-end weldaad' voor fijnproevers: 1 HOFNAR GROEN Co UITGAAN IN HAARLEM® VAN WIJK a sa top :orm MERCEDES-BENZ AUTO-UNION AUDI meubelen Nu armste kerk van Amsterdam het fijne rokertje C van... „Vijf" gaan zich weer beraden over de crisis in de EEG het fijnproevers wijnhuis Duitser leurt met vliegtuigen uit Verenigde Staten Verzetsstrijders vragen betere pensioenen De post moet in één week twee miljoen pakjes verwerken Noord-Ieren kiezen weer voor de Unie Rampmijn in Carmaux niet goed beveiligd? uitsluitend verkrijgbaar bij VRIJDAG 26 NOVEMBER 1965 17 (Van onze correspondent) AMSTERDAM Westerkerk te Amsterdam: concierge F. M. Venema kijkt mistroostig om zich heen in een tamelijk vervallen interieur en stelt vast dat het een prachtige kerk is. Achter hem staan arbeiders op een hoge stelling van stalen buizen te werken aan de voorbereidingen van de restauratie. Zij stellen vast waar stenen los zitten, bikken zo hier en daar wat pleisterwerk weg in de buurt van muur-ankers en betreuren het noodlottige ongeval, dat ruim een week geleden een van hen overkwam, toen hij van de stellage viel. !ii8 a S» jer gCr°9£ Noonj^ MÈÊk SENORITAS SPECIAL uitsluitend tabak 1964 Beaujolais Villages bijzonder soepel en fruitig 3.85 Sherry Amontillado medium dry 4.95 Cognac Hobec*** zo echt frans, zachte smaak 11.45 VS-diplomaten aan banden in Hongarije Centrale verwarming „Duiker" oliebranders Duiker" aardgasketels Zeldzame penning TENTOONSTELLINGEN AUTOMOBIELBEDRIJF OVERVEEN Tel. 02500-11926 MUZIEK TONEEL AMATEURTONEEL VOLKSUNIVERSITEIT GABARET DIVERSEN Voor de techniker begint meestal alles op de rekenliniaal en het teken bord ARISTO NESTLER STAND.GRAPH GRAPHOS LOTTER POOL-PLEX REISS RADIOGRAPH KOH-I-NOOR HEBEL LINEX FABER SCHWAN ZIPPEL n.$MJIand Schoterweg 5 en 7 Tel. 60114 VS gaan door met de ondergrondse bomproeven Concierge F. M. Venema, drie jaar ge leden gepensioneerd maar thans weer te ruggehaald omdat zijn opvolger niet be viel, staat hoogstwaarschijnlijk aan de vooravond van het hoogtepunt van zijn carrière als beheerder van het antieke bouwwerk; de plechtige huwelijksinzege ning van kroonprinses Beatrix. De heer Venema heeft al heel wat mee gemaakt in zijn kerk: de dienst ter gele genheid van 't zilveren huwelijksfeest van het koninklijk paar, de Rembrandt-her- denking en nog een lange rij van luisterij- ke gelegenheden. De Westerkerk, de kerk met de keizers kroon van Maximiliaan van Oostenrijk zo pralend op de spits, is echter hard toe aan een restauratie die miljoenen gaat kosten. Bij wijze van proef is on langs in een half jaar werken een der 37 hoge ramen hersteld, met prachtig glas in lood, dat een flonkerend licht doorlaat, in tegenstelling tot de andere 36, waaraan het vuil en spinrag van ja ren kleeft. Twee van de honderden ruitjes zijn alweer stukgesmeten en concierge Venema lijdt daaronder. De Westerkerk, gesticht „tot oefeninge van de christelijke religie" en in elf jaar gereed voor de eerste predicatie op Pinxterdagh 1631, bewaart de gebeen ten van twee Nederlanders, die ieder op hun wijze beroemd zijn geworden: Rem brandt en Lucas Bols. Doch van de vroe gere rijkdom uit de tijd toen alle notabe len van Amsterdam daar ter kerke gin gen, zijn slechts een schitterend orgel en een fraaie akoestiek over: „De kerk is", verklaart de heer Venema treurig, „mo menteel vermoedelijk de armste van 's lands hoofdstad". De kunstschatten, schilderwerken uit glorieuze perioden der vaderlandse beel dende kunst werden verkocht, de magni fieke koperen kronen versierd met het Amsterdamse wapen gingen in Engeland van de hand. Nu hangen er nog slechts blikken imitaties, alleen met een vettige doek nog tot een bescheiden glans te bren gen, die zich in geen enkel opzicht kun nen meten met de oorspronkelijke luch ters. „Prinses Beatrix kent de kerk wel", weet concierge Venema, „ze was hier bij de huwelijken van freule Roell en freule Van Lanschot". Onder een gedenkplaat, die er de herinne ring aan levend houdt dat de fameuze Willem Bilderdijk op steenworps afstand van de Westerkerk een aanvankelijk niet zeer stralend levenslicht aanschouwde, staat hij stil en wijst: „De luiken voor het orgel, dat is het enige dat er van al het moois is overgebleven. De Lairesse heeft ze geschilderd. Kijk, overal ziet u de drie kruisen van het Amsterdamse wapen. Dan loopt hij verder naar de verwar mingsinstallatie die met drie reusachtige oliebranders de temperatuur van het ge bouw tot tropische hitte kan opjagen. „Hier was vroeger het knekelhuis", ver klaart hij vergenoegd. „Bij de aanleg van Advertentie Advertentie BRUSSEL De vijf partners van Frankrijk in de E.E.G. Duitsland, Ita lië en de drie Beneluxlanden vergade ren maandag en dinsdag in Brussel. Het voornaamste punt van bespreking is de crisis in de Europese integratie. De „vijf" zullen zich maandag in de zelfde positie bevinden als op 26 oktober, de dag waarop Frankrijk werd uitgeno digd zijn plaats in de gemeenschappen weer in te nemen en de toestand op een speciale bijeenkomst van de E.E.G.-mi- nisterraad in Brussel te bespreken. De Franse regering heeft op deze uit nodiging nog geen officieel antwoord gege ven, doch slechts in bilaterale gesprekken op diplomatiek niveau de voorwaarden aangegeven, waarom Frankrijk bereid is weer aan het Europese werk deel te ne men. In Brussel heeft men uit deze con tacten op geen enkele wijze kunnen aflei den, dat de Franse voorwaarden minder krachtig gesteld worden en dat de Franse houding „soepeler" zou zijn geworden. In Europese kringen schrijft men dan ook de verklaringen, die de jongste tijd door de regering in Parijs zijn afgelegd De Westerkerk deze installatie zijn hier karrevrachten botten gevonden. Die moesten eerst naar het kerkhof, mqar dat kostte drieduizend gulden en toen heb ik voorgesteld om een groot gat te graven, daar naast het or gel. Met bulldozers en alles is dat gebeurd. Tegen die muur aan liggen nu de been deren. Ook die van Rembrandt, denk ik, want niemand heeft zijn botten ooit kun nen terugvinden." HOOIJ Haarlem-centrumGed. 0. Gr. hoek KI. Houtstraat 57, tel. 13676 Leidsevaart 132 hoek Leidsestr., tel. 17993 Italië- laan 202, tel. 20657 Schalkwijk: oost Amsterdamstr. 64, tel. 12612 noord en Kleverpark: Kleverparkweg 24, tel. 60997 Rijksstr.w. 8 bij Soendapl., tel. 51481 Rijksstr.w. 242 bij J.Gijzenbrug tel. 56757/ Marsmanpl. 35, tel. 63301 Overveen Bloemend.w. 337 bij Zijlweg, tel. 15123 Zandvoort: Potgieterstr. 26, tel. 3913. HONGKONG (Reuter) De Westduit- se zakenman Seidenschnur heeft in Hong kong gezegd zondag naar Peking te zul len gaan om te trachten Amerikaanse transportvliegtuigen, die deel uitmaakten van het oorlogssurplus, aan China te ver kopen. Seidenschnur, die werkt voor vier Zwit serse firma's, voegde er aan toe dat hij in Europa 170 vliegtuigen heeft die hij aan China, Indonesië en Pakistan wil verko pen. Met Pakistan worden reeds onder handelingen gevoerd. BOEDAPEST (AFD) Hongarije heeft een aantal gebieden voor leden van de Amerikaanse diplomatieke vetegenwoor- digingen verboden verklaard. De maat regel is een represaille voor soortgelijke beperkingen die voor Hongaars diploma tiek personeel in de Verenigde Staten gelden. en waarin de mogelijkheid van een spoe dige hervatting van het gesprek tussen Frankrijk en zijn vijf partners in het uit zicht werd gesteld, toe aan verkiezings overwegingen van De Gaulle. De verkla ringen zouden er toe moeten dienen de Franse kiezers, die op vijf december een nieuwe president moeten aanwijzen, ervan te overtuigen, dat het huidige Franse be wind geen „anti-Europese" politiek voert. Advertentie OVERVEEN TELEFOON 54855 Onlangs is opgericht een.landelijke con tactgroep „Gepensioneerde oud-verzets strijders 1S40-1945". Het doel van deze groep, die is ontstaan uit samenvoeging van de Contactgroepen Verzetslieden in enkele provincies is, de belangen van de oud-verzetsstrijders en van nabestaanden van overleden verzetsstrijders te beharti gen. De contactgroep heeft reeds een tele gram aan de minister van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk gezon den, waarin verzocht wordt spoed te be trachten met het wetsvoorstel tot verbete ring van de buitengewone pensioenen van invalide oud-verzetsstrijders en hun na bestaanden. De landelijke contactgroep verlangt pri mair het inhalen van de door prijsstijgin gen en geldontwaarding ontstane achter stand en daarnaast een belastingvrij pen sioen, verbetering van de pensioenen tot het niveau van wat de verzetsmensen in een maatschappelijke functie zouden kun nen hebben verdienen, premievrije AOW naar het voorbeeld van de ambtenaren, niet geheel inhouden van de interimuitke ring en een aanzienlijke verhoging van de pensioenen voor de nabestaanden van oud-verzetsmensen. Gevraagd wordt dit alles met terugwerkende kracht tot 1 ja nuari 1963 te doen ingaan. PTT verwacht dit jaar in de week van 29 november tot en met 4 december twee miljoen postpakketten en briefpakjes te moeten verwerken. Normaal worden per week een miljoen pakketten en pakjes verzonden. In de week vóór St. Nicolaas zal dit aantal ruim twee miljoen bedra gen. Een tijdige bestelling kan PTT dan ook alleen garanderen als de afzenders hun St. Nicolaaspakketten en pakjes uiterlijk dinsdag 30 november ter post bezorgen. Op zaterdag 4 december zal PTT ook postpakketten en briefpakjes bezorgen. Oud-ambassadeur G. P. Luden zal maandagmiddag aan de burgemeester van Amsterdam een gouden legpenning van bijzonder grote historische waarde aan bieden. De penning is namelijk geslagen ter gelegenheid van de opening van het stadhuis op de Dam in 1655. Er werden toen vier gouden penningen geslagen. Een daarvan komt nu in het bezit van Am sterdam. Vishal: Van 20 november af „Moderne kunst uit eigen bezit", waaronder nieuwe aanwinsten. Dagelijks van 10 tot 17 uur en zondags van 13 tot 17 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Permanente expositie van oude reli gieuze kunst, schilderijen, middeleeuw se beeldhouwwerken, handschriften en kunstnijverheid. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10 tot 12.30 u. en van 13.30 tot 17 u.; zon- en feestdagen van 14 tot 17 u. Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62: Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. (Dagelijks 10 tot 17 u., zon- en feestdagen 13 tot 17 u.; zater dags ook van 20.30 tot 22.30 u). Prenten kabinet: expositie uit eigen verzameling. Museum van Looy (hoek Kamperlaan- Kleine Houtweg): Expositie van Israë litische schilders. Geopend dagelijks van 10 tot 17 u. en 's zondags van 13 tot 17 u. Tot 29 november. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend op donderdag van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 u. Zon- en feestdagen van 14 tot 17 u. Cruquius Museum, Heemstede. Historische stoommachine en grote maquette van Nederland met waterstanden en over zicht overstromingen. Van 9 tot 12.30 en van 13.30 tot 17.00 u.; zaterdags na 12 u. en zondags gesloten. Teylers Museum, Spaarne 16: Expositie van aquarellen, tekeningen en etsen van Adriaen van Ostade. Permanente expo sitie van schilderijen 19de en 20ste eeuw. Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse school 16de tot en met 19de eeuw. Fossielen, historisch-natuurkun- dige instrumenten, mineralen, 31-toons Fokker-orgel. (Dagelijks, behalve zon dag en maandag 10 tot 16 u„ zondag van 13 tot 16 u. Waagtaveerne: Expositie van tekeningen van Freek Souwer en aquarellen van Jan van Geem. Op werkdagen van 13 tot 17 uur en op zondag van 14 tot 17 uur. Tot 5 december. Artificia (Binnenweg 95, Heemstede)Ex positie van tekeningen van H. L. Pre- Advertentie oooo nen en beeldhouwwerken van Anneke Höfte. Op werkdagen van 9.30 tot 18 u. Tot 10 december. Kunstzaal In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein/Korte Houtstraat): Expositie van tekeningen van Nic. Jonk. Dagelijks van 10 tot 18 u. en van 20 tot 22 u. Zon dags van 14 tot 17 u. en van 20 tot 22 Tot 30 november. Van 1 december af expositie van teke ningen van Jo Klingers. Stadsschouwburg: In de wandelgangen expositie van werk van Kees Okx. In de maand december expositie van mono types van Jacques Benoit. Vrijdag 26 november, Concertgebouw, 20.15 uur: Concert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest o.l.v. Jerzy Kat- lewicz. Solist: Bernard Michelin (cello). Programma: Rossini, Haydn, Lutoslaws- ky, Beethoven. Zaterdag 27 november, Concertgebouw, 20 uur: Concert door Les Solistes de Bruxelles. Programma: Gluck, Vivaldi, Espejo, e.a. Vrijdag 26 november, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep Studio met „Een geur van bloemen" van James Saunders. Regie: Kees van Iersel. M.m.v. Marielle Fiolet, Piet Kamerman, Ad Noyons, Frans Vorstman, Lex Goudsmid, Inge borg Uyt de Bogaard, Ralph Wingers en Lou Steenbergen. Zaterdag 27 november, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep Ensemble met „De zaak J. Robert Oppenheimer" van Hei- nar Kipphardt. Regie: Karl Guttmann. M.m.v. Senne Roeffaer, Jan Retèl, Ben Royaards, Cor van Rijn, Guus Verstraete, Lucas Wensing, Arnold Gelderman, Sjef van Leeuwen, Joop van Hulzen, Jos Knipscheer, Dich Scheffer, John Leddy, Jan Apon en Paul van Gorcum. Zondag 28 november, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep Ensemble met „De zaak J. Robert Oppenheimer" van Heinar Kipphardt. Zie zaterdag. Donderdag 2 december, Stadsschouwburg, 20 uur: Haagse Comedie met „Glazen speelgoed" van Tennessee Williams. Regie: Joris Diels. M.m.v. Ida Wasser man, Do van Stek, Carl van der Plas en Guido de Moor. Vrijdag 3 december, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep Ensemble met „Dat zonderlinge dier" v. Gabriël Arout (bew.) v. Tsjechov). Regie: Claude Regy. M. m. v. Ina van Faassen, Roger Coorens, Heieen van Meurs, Chris Baay, Herman Vinck en Geert Tijssens. Vrijdag 26 november, Lingezaal (Haarlem- Noord), 20 uur: Toneelgroep Gruno met „Als de klokke woarschaatrwt" van R. en H. C. Feenstra. Maandag 29 november, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneel en zang door scholieren. Dinsdag 30 november, Concertgebouw (Tuinzaal), 20 uur: R.K. Toneelvereniging Rokato met „Adem van de dood". Brinkmann (Grote Markt), zaterdag 27 november, 20 uur: Jongerenclub „De Twintigers" (dansavond). Frans Halsmuseum, maandag 29 november, 20 uur: „De ontmythologisering van de bijbelse boodschap" door prof. dr. mr. J. A. Oosterbaan (derde en laatste cur susavond). Frans Halsmuseum, dinsdag 30 november, 20 uur: „Joodse woorden in de Neder landse spreektaal" door dr. J. Meijer (tweede en laatste cursusavond). Frans Halsmuseum, woensdag 1 december, 20 uur: „Pyramiden, rotsgraven, de ver zorging der doden, hemel en hel in het oude Egypte", door dr. J. Zandée (derde en laatste cursusavond). Waagtaveerne, vrijdag, zaterdag en zondag van 21 tot 2 uur: Cobi Schreijer met haar internationale programma. Gast: Boude- wijn de Groot (chansonnier). Minerva Theater, dinsdag 30 november, 20.15 uur: Het Haagse Cabaret Pepijn met „Oh, pardon". M.m.v. Paul v. Vliet, Liselore Gerritsen, Ferd. Hugas, Judith Bosch en Rob van Kreeveld (piano). Jeugdsociëteit Ekestos, vrijdag 26 novem ber, 20 uur: Dansavond m.m.v. „De Groep '65". Jeugdsociëteit Ekestos, zaterdag 27 novem ber, 20 uur: Dansavond m.m.v. „The Hangmen". Jeugdsociëteit Ekestos, zondag 28 novem ber, 20 uur: Dansavond m.m.v. „The Vol cano's". Jongerensociëteit „Haerlem" (Kantine Sportveld Kleverlaan), zaterdag 27 no vember, 20 uur: Dansavond m.m.v. „Het Haarlems Quartet". Advertentie BELFAST (A.P.) De Noordierse Unionistische Partij die betrekkingen onderhoudt met de Britse conservatieven heeft de verkiezingen gewonnen. 45 van de 52 zetels in het Noordierse Lager huis zijn toegewezen. Daarvan hebben de unionisten er 32, dus de absolute meer derheid. Labour heeft twee zetels, zes ze tels gaan naar de nationalisten en vijf naar andere minderheidsgroepen. Premier Terence O'Neill en zijn partij zijn er zeker van dat ze de komende vijf jaar aan het t>ewind blijven. Advertentie INTERIEURVERZORGING Barteljorisstraat 13—17 Haarlem maandags de gehele dag GÈSLOTENI officieel TOP-FORM adviseur (Van onze correspondent) PARIJS Donderdagavond waren ein delijk de twaalf lichamen geborgen van de mijnwerkers die woensdag bij een ex plosie in de mijn van Carmaux om het leven zijn gekomen. De hele dag zijn gisteren mijnwerkers in het departement van de Tarn gemo biliseerd om aan de reddingspogingen deel te nemen. Het werd echter al gauw duidelijk dat geen enkele mijnwerker, die zich op het moment van de explo sie in de schachten bevond de ramp had kunnen overleven. De mijndirectie heeft gisteren meege deeld dat het ongeluk niet was te voor zien en tot nu toe nog maar gdeeltelijk verklaard kon worden. Door een gasont ploffing is waarschijnlijk een lawine van gloeiend gruis door de onderaardse gan gen geblazen, waardoor alle aanwezige mijnwerkers levend zijn verbrand. Een expert van de mijnwerkersvereni- ging, die gisteren uit Parijs naar de plaats des onheils kwam, heeft tegen die ver klaring van de directie echter protest aangetekend. Volgens hem was de mijn niet voorzien van de moderne apparaten die het mogelijk maken het stof gruis uit de onderaardse gangen weg te zuigen. Hij verzekerde bovendien dat de directie door de vakverenigingen tevoren tegen de gevaren van deze gebrekkige outillage was gewaarschuwd. Een commissie van onderzoek zal op last van de regering een onderzoek instellen. NEW YORK (A.P.) De Verenigde Staten hebben een verzoek van dertig landen om een opschorting van onder grondse kernproeven, van de hand gewe zen. William Foster, de Amerikaanse ont wapeningsonderhandelaar, zei in de grote politieke commissie van de algemene vergadering van de V.N.: ,Wij hebben al een stilzwijgende overeenkomst gehad over het opschorten van ondergrondse proeven. De Sovjet-Unie is opnieuw met deze proeven begonnen, ondanks officiële verklaringen dat zij niet de eerste zou zijn die er opnieuw mee zou beginnen. „Wij zijn niet bereid een dergelijke on gelukkige ervaring opnieuw mee te ma ken. Een moratorium op ondergrondse proeven is voor de V.S. onaanvaard baar."

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 17