Verklaring van McNamara: „Noord-Vietnam nog meer bombarderen" HET WEER Diamantairs weigeren gedenkboek over beurs UST Hoogovens wijzigt tantièmes directie Critiek uit Kamer op financiering van pijpleiding door de overheid MORRIS Saède en Nappa kleding ELZER's ƒ1.60 *0Êm Cholera aan boord van KLM-toestel? Teveel aandacht voor Duitse bezetting Politie nam een spoor in beslag Mijn nu op bodem van de Westerschelde Veel leden zijn hang voor precedent „Cycloop" uit IJmuiden bij gestrande tanker „Esso Deutschland" „Santa Kyriaki" hoog en droog op IJmuider strand doefcM, ktijwAtegeKlriMk „ojOm dl IamuL" Voor modieuze dames- en leenerkleding Grote Boterstaaf ^lp HAZENBERG 51e JAARGANG NUMMER 21 VRIJDAG 26 NOVEMBER 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJtmriden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 a. Zat 9-11 a. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-8484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. BËCKERING SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 ,9, 15, 17 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3,9, 15, 17 In de Vishal en op zee7 Uit stad en omgeving 4. 5, 7 Films 5 Medische verzorging 7 Schrijvende lezers9 Uitgaan in Haarlem17 Radio en tv 19 Kunst19 Feuilleton21 Beeldverhalen21^ Economisch nieuws 23 Scheepsberichten 23 Sport 25 Ferdinand26 Topsy28 Beurs 29 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit achtentwintig pagina's Weer veel wind -• - Het woord is aan „ELLEN" Aluminium voorzetramen DE STEENWERF modehuis PROFITEER VAN ONS 10 JARIG BESTAAN DEKKERS TEL. 8166 n Boterstaven Boterspeculaas Aparte Marsepeinfiguren Elke Droste-letter IJmuïder Courant DAGBLAD VOOR V E L S N-IJ M U 1 D N, SANTPOORT, DRIEHUIS» BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zoo- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Girorekening IJ muider Courant na 129288. Hoofdredacteur: Jos L Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C van der Mije WASHINGTON (AP en AFP) De bombardementen op Noord-Vietnam zullen met nog grotere hevigheid worden voort gezet. Dit heeft de Amerikaanse minis ter van Defensie, Robert McNamara, gis teravond voor zijn vertrek naar Londen verklaard. Hij deelde verder mee dat hij zich na zijn besprekingen in Londen en Parijs over de verantwoordelijkheden op kernwapengebied binnen de NAVO naar Zuid-Vietnam zal begeven. McNamara vertrok uit Washington in gezelschap van de chef van de Amerikaanse generale staf, generaal Wheeler. Wat betreft de aanzienlijke verliezen die de Amerikaanse troepen de laatste tijd leden zei de McNamara dat hij wilde wij zen op „de zeer gunstige afloop van de gevechten die de afgelopen tien dagen op de hoogvlakten zijn geleverd". Hij merk te op, dat de Vietcong ongeveer 2500 man had verloren en dat de Amerikaanse en Zuidvietnamese troepen „prachtig" had den gestreden met „opmerkelijke resul taten". De Britse premier, Harold Wilson, heeft gisteren gezegd dat hij nieuwe vredespo gingen voorbereidt in Washington en Lon den opdat „een grote landoorlog in Azië, of nog erger, wordt voorkomen." Het communistische bewind in Noord- Vietnam blijft volgens Wilson het belang rijkste struikelblok voor het bijeenroepen van een conferentie ter beëindiging van het conflict in Zuidoost-Azië. In antwoord op een stormvloed van vra gen, voornamelijk van de linkervleugel van zijn Labour partij, zei de Britse eerste minister dat hij van plan is op 17 de cember de toestand in Vietnam grondig met president Johnson te bespreken. Hij zei dat minister van Buitenlandse Advertentie Speciaalzaak voor handschoenen Haarlem - Gr. Houtstraat 52 Barteljorisstr„ Haarlem, tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Tetef (020) 22 35 96 Amsterdam Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met tijde lijk regen en in het noorden van het land mogelijk ook sneeuw. Ma tige tot krachtige wind, eerst krim pend naar zuid tot zuidoost, later weer ruimend naar west tot noord west. Vannacht temperatuur om het vriespunt, morgen overdag on geveer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Zaken, Stewart bij besprekingen volgende week in Moskou, er bij de Russen op zal aandringen zich met Groot-Brittannië in te spannen voor het opnieuw bijeenroe pen van de Geneefse conferentie van 1954, waarbij de Franse kolonie Indo-China werd verdeeld in Cambodja, Laos en Noord- en Zuid-Vietnam. Een deel van de in Vietnam gewonde Amerikaanse militairen zal in Japan wor den verpleegd. Men is al begonnen met het inrichten van een hospitaal met 400 bedden op de Amerikaanse luchtmachtbasis Johnson bij Tokio. Voor het einde van het jaar zullen nog drie hospitalen gereed zijn. De maatregel zo werd gezegd maakt deel uit van de krachtiger oorlogsinspan ning in Vietnam. Twee Amerikaanse oorloggschepen met kernaandrijving zijn vrijdag gevoegd bij de Amerikaanse zevende vloot, in het Westen van de Stille Oceaan, om in de Vietnamese oorlog te worden gebruikt. Het zijn het vliegdekschip „Enterpri se", het grootste oorlogsschip ter wereld, en het fregat met geleide projectielen „USS Bainbridge". In het Noordzeekanaal bij Velsen- Zuid is de firma De Graaf en Mulder uit Rotterdam bezig met de werk zaamheden voor het bergen van het maandagochtend na een frontale aan varing met de kustvaarder „IJstroom" gezonken binnenschip „Noord-Holland' Schipper B. van der Haar en zijn vrouw verdronken. De schippers knecht, die zich ternauwernood uit de stuurhut kon bevrijden, werd drijvend op een dekluik door de rijkspolitie te water opgepikt. Op de plaats waar het binnenschip is gezonken, liggen een kleine en een grotere bok, een zandzuiger en een lichter, een bergingsvaartuig en boten van rijkswaterstaat en politie. Een groot deel van het zand is nu uit het gezonken schip gezogen. In de loop van vandaag wordt nog een grotere bok verwacht om te assisteren bij het lichten van de „Noord-Holland". De stoffelijke overschotten van het echt paar Van der Haar zijn nog niet ge vonden. Jacob Cats: Een ander heeft altijt de schuit, Geen mensch en siet z'n eigen bult. Een DC-8 machine van de KLM uit Te heran (vlucht KL 506), die gistermiddag via Israel en München om kwart voor vier op Schiphol had moeten landen, is 's morgens op Lydda Airport bij Tel Aviv onder quarantaine aan de grond gehou den, omdat een kind van vier jaar, dat zich aan boord bevond, ziekteverschijnse len vertoonde, die op cholera leken. Het was het zoontje van de in Nederland werkende Brit Patchet. Het is terstond met de moeder naar een afdeling voor besmettelijke ziekten van het Hashomer ziekenhuis overgebracht. De vader, het broertje, de bemanning en veertig overige passagiers moesten geïso leerd aan boord van de DC-8 blijven. Gisteravond landde het toestel met een vertraging van ongeveer zeven uur toch op Schiphol. Bij aankomst op de luchthaven werden de inentingspapieren van de luchtreizi gers gecontroleerd door een vrouwelijke arts van de gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst. Voor alle zekerheid werden namen en adressen genoteerd. Het staat nog niet vast of het kind inder daad cholera heeft. (Van onze redacteur in Amsterdam) Het bestuur van de beurs voor de dia manthandel te Amsterdam heeft gewei gerd het gedenkboek ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de beurs uit te geven. Hierin zou teveel aandacht zijn besteed aan de oorlogsjaren, hetgeen het misnoegen van Duitse klanten zou kunnen oproepen, beweert de schrijver van het boek, de geschiedenisleraar en publicist M. G. Emeis jr., in een interview met een redacteur van het weekblad „Vrij Nederland. Het bestuur van de beurs voor de dia manthandel ontkent met klem dat aan de schrijver beperkingen ten aanzien van de geschiedschrijving zouden zijn opgelegd en is zo ontstemd over de beschuldiging van de heer Emeis dat het overweegt hem door de rechter het zwijgen te laten op leggen. De heer Emeis werd twee jaar geleden door het beursbestuur benaderd met het verzoek een jubileumboek te schrijven. In juli van dit jaar leverde hij het manu script in. Enkele weken geleden kreeg hij het terug met een aantal doorhalingen en correcties. Met name de pagina's 120 tot en met 138, die de oorlogsperiode beschre ven, waren grondig gekruist en van een aantal details ontdaan. Op 15 november volgde een gesprek tussen het beursbe- Advertentie Kant en klaar geplaatst. Korte leveringstijd. Telefoon 0 2500 - 58211 (5 Hjnen) Spaarndamseweg 48 - Haarlem stuur en de schrijver waarin de laatste werd meegedeeld dat het boekje niet in druk zou verschijnen. Het manuscript van het gedenkboek gaat overigens niet verloren. De heer Emeis heeft het aangeboden aan het ge meente-archief van Amsterdam, waar het voor iedere belangstellende ter inzage zal zijn. Vertraging voor vele treinen Het treinverkeer van Rotterdam naar het zuiden van het land heeft vanmorgen tussen kwart voor zeven en acht uur aan zienlijke vertragingen opgelopen, door dat de politie een spoor in beslag had geno men. Nadat om 6,45 uur op het viadukt tussen Rotterdam c.s. en Rotterdam Blaak iemand door een rangeerdeel was aangereden (de juiste toedracht is nog niet bekend) bepaalde de dienstdoende hoofdagent volgens N.S. dat er eerst fo to's moesten worden gemaakt voordat het treinverkeer mocht worden hervat. Hij gaf het spoor om acht uur pas vrij. Tot die tijd moesten de treinen in beide richtingen van het andere spoor gebruik maken. Omdat de moeilijkheden juist in het spitsuur vielen liepen de vertragingen van de treinen, ook van de internationale treinen, op tot een half uur. HERENMODEHUIS Kennemerlaan 108 HEEFT WAT U ZOEKT I a.s. Zaterdag als reklame van 2.20 voor Iedere klant kan één maal van deze aanbieding profiteren. Patisserie Prinses Beatrix heeft gisteren de openingszitting bijgewoond van de Europese conferentie van christelijke jonge werkgevers. De foto toont het moment waarop de prinses plaats neemt in de congreshal in Amster dam. De mijn, die gisteren van het anker van de „Esso Winchester" is geraakt, ligt op de bodem van de Westerschelde. Het dreggen in het ongeveer zestien me ter diepe water heeft tot nu toe geen re sultaat opgeleverd. De „Esso Winchester", die was gela den met 30.000 ton ruwe olie, is intussen in de haven van Antwerpen aangekomen. Aanvankelijk werd gisteren gemeld dat de mijn was gedemonteerd, maar dit bleek op een vergissing te berusten. Ook voor U het juiste adres DAMESKAPSALON LANGE NIEUWSTRAAT 471 - IJMUIDEN In de gisteren gehouden vergadering van prioriteitsaandeelhouders van de Konink lijke Nederlandsche Hoogovens en Staal fabrieken N.V. is besloten aan een op 9 december te houden aandeelhoudersver gadering een voorstel tot statutenwijzi ging voor te leggen, dat een verlaging beoogt van het percentage van de over winst, dat aan de raad van bestuur wordt uitgekeerd. Leden van de raad van bestuur krij gen volgens het voorstel elk twee percent van de overwinst, als deze vijf miljoen gulden of minder bedraagt Wanneer de Het twee maanden geleden door de mi nister van Economische Zaken, drs. J. M. den Uyl, ingediende wetsontwerp tot het verlenen van financiële medewerking bij de aanleg en exploitatie van een pijplei ding tussen de Niuwe Waterweg en het Noordzeekanaal heeft in de vaste commis sie voor economische zaken van de Twee de Kamer veel critiek ontmoet. Het gaat hierbij om het tegemoet ko men aan de wensen van het Amerikaanse concern Socony Mobil Oil, dat aan het Noordzeekanaal een aardolieraffinaderij met een aanvangscapaciteit van ongeveer vier miljoen ton wil stichten. Volgens het voorstel zal de regering deel nemen met een bedrag van twee en een half miljoen gulden in een op te rich ten n.v. Nederlandse pijpleiding maat schappij. Tevens zullen geldleningen van deze n.v. tot een maximum van 56 mil joen voor de helft worden gegarandeerd. Het ligt in de bedoeling, dat de gemeente Amsterdam dezelfde verplichtingen op zich neemt. Vele leden van de commissie zeiden nog niet overtuigd te zijn, dat het verlenen van financiële medewerking voor deze pijpleiding een taak van de overheid moet zijn. „Zal het wetsontwerp geen pre cedent scheppen, waarvan de gevolgen niet te overzien zijn?" vragen zij zich af. Vele andere leden daarentegen spraken waardering uit voor de voortvarendheid, waarmee de verantwoordelijke bewinds lieden streven naar een concrete verbete ring van de regionale economie in de noordelijke sector van de randstad. Verscheidene leden achtten de weg, die de regering thans gaat bewandelen onge bruikelijk en niet zonder grote bedenkin gen. Ook zij zijn bang voor precedenten. Algemeen werd gepleit voor de meest duidelijke garanties van de regering voor de lucht- en waterverontreiniging. Nederlandse bergers staan in het buiten land opnieuw voor een groot karwei. Don derdagmorgen is op de Noord-Afrikaan se kust van Libye in een noordwester storm met windkracht 8 tot 9 gestrand de West-Duitse supertanker „Esso Deutsch land", die 53.535 ton bruto meet en die hiermede tot de kleine groep van de grootste tankschepen ter wereld behoort. De „Esso Deutschland", die in 1963 werd gebouwd, is in de storm gestrand nabij de haven van Marsa el Brega (Li bye) en heeft dringend om sleepboothulp gevraagd. De rederij van het schip, dat gedeeltelijk met ruwe olie is geladen, de Esso Tankschiff Reederei GMBH te Ham burg heeft met de zeesleepvaart en ber gingsmaatschappij N.V. Bureau Wijsmul ler te IJmuiden een bergingscontract op basis „Lloyd's open form, no cure no pay", afgesloten om de „Esso Deutsch land" vlot te brengen en te bergen. Van Wijsmuller is de zeesleepboot „Cycloop" reeds ter plaatse. Meer mate riaal is onderweg. Een van de bergings inspecteurs van het IJmuidense bedrijf is donderdagavond nog per vliegtuig naar Libye vertrokken. overwinst hoger uitkomt dan 5 min, krij gen de leven van de raad over dit meer dere slechts een vierde gedeelte van hun normale percentage, dus een half per cent. Onder de geldende statuten ontvangt de raad van bestuur zes percent van de overwinst, wanneer de raad uit twee le den bestaat, alsmede twee percent voor elk verder lid. Ook thans is aan deze re geling een maximumoverwinst verbon den van 5 min, doch het gedeelte dat d« leden van het meerdere genieten is een derde van het normale percentage. De tantièmes van commissarissen blij ven onveranderd: 3% percent per com missaris van de overwinst (maximaal ƒ5 min) en een-derde van dit percentage over het bedrag, waarmee de overwinst d* 5 min te boven gaat. In de aandeelhoudersvergadering van S december zal tevens de heer W. Polak worden voorgedragen ter benoeming tot lid van de raad van commissarissen. Dez# voordracht geschiedt ter vervulling in de vacature, ontstaan door het aftreden van mr. R. van den Bergh. Het woensdag in de zware storm op twee kilometer ten zuiden van de IJmui dense zuidpier gestrande Liberiaanse schip „Santa Kyriaki" zit hoog op de kust. Het schip ligt bij laag water ge heel droog en rust evenwijdig aan de kust op het Noordzeestrand. De kapitein en zes leden van de bemanning zijn nog altijd aan boord. Tien andere opvarenden van de „Santa Kyriaki" werden woens dagmiddag door een helikopter van de Koninklijke Marine naar de wal gebracht. Vast staat, dat veel werk zal moeten worden verzet om het hoog op het strand geworpen schip weer vlot te krijgen. Gis teren zijn vertegenwoordigers van Bureau Wijsmuller en van de verzekeringsmaat schappij ter plaatse geweest om de situa tie in ogenschouw te nemen. Een beslis sing omtrent de berging van de Liberiaan is nog niet genomen. Deze beslissing zal na nader overleg vandaag of morgen val len. Het gestrande schip zal dit weekeinde en waarschijnlijk nog enkele volgende een extra attractie zijn. Zijn de weersomstandigheden enigermate rede lijk, dan worden heel wat kijkers ver wacht. Van de zuidpier te IJmuiden af is de „Santa Kyriaki" over het strand bereikbaar. De exploitanten van de strand paviljoens houden rekening met een extra druk bezoek aan het strand. Morgenmid dag is het om 13.57 uur laag water, zon dag om 14.30 uur. Advertentie Bestel vroegtijdig uw boterletter. mmmheerlijk t

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1