Israels Arabieren vormen bedreiging voor de staat Westduits schip botst op ijsberg SfflffiBflHHI m RUW MEI®®® Interne strijd in de SPD de Anti'Chinees Indonesië (ép, Wereldnieuws Van dag tot dag Ontwapening Gemeenteraad van Nazaret voor de helft anti-joods G. Inia v/h Kennemer Garage N.V. Oosterse geschenken Dr. 4. Constandse over: €)p de raatótoel gemaakt voor uw hand VRIJDAG 26 NOVEMBER 1965 3 Vl44VmC€ JERUZALEM De verkiezingen in Israel hebben een rechtvaardiging op geleverd voor een onder normale om standigheden niet te dulden maat regel: de uitslagen hebben geleerd dat aan het bestaande stelsel van beper kende bepalingen waaraan de Israë lische Arabieren gebonden zijn niet valt te ontkomen. De nationale veilig heid eist zelfsdat op de naleving met nog grotere waakzaamheid wordt toe gezien. Niemand is in Israel erg gelukkig met deze, overigens nogal eens ver zachte, beknotting van de vrijheid speciaal van de bewegingsvrijheid. Óm van de Arabieren in de Negev en Galilea, de eigenlijke getroffenen, na tuurlijk niet te spreken. Ook de Israë lische autoriteiten en de grote meer derheid van de politieke partijen vin den dat de maatregelen indruisen tegen elementaire mensenrechten. VOOR U NOG EEN voor Theo, Dick, Paul, Peter, Ton, een weet, want zij geven een HUISHOUDDUSTER van Hensen als geschenk Paa>-:a3'sto Noodgedwongen W aak z aamheid Voor minder dan^Jd^izend paardje 4-deurs met de automobiel aan; .^Comfortabel *tten" eer «ogen. Zww euze voorzieningen- paneel, waarin o.a. de bestuurder. mfit attrak- De hele 220 tieve extra s. vra«»y u te tonen. - voor IJ muiden e. o. KENNEMERLAAN 222-226 - IJMUIDEN - TEL. 02550-4324-6238 MEER DAN 3000 APARTE Paarlaarsteeg 10 - Telef. 14615 Jansweg 30 - Haarlem Kort nieuws Cri Stellweg Is Amerika's instemming met het voor overleg over een wereldomvattende ont wapeningsconferentie, waaraan ook com munistisch China zou moeten deelnemen, een eerste stap op weg naar de uitein delijke erkenning van de Chinese reali teit, of is de Amerikaanse houding slechts een tactische manoeuvre om te vermij den, dat de Verenigde Staten in de Ver enigde Naties, die vrijwel unaniem voor ontwapeningsoverleg zijn, een geïsoleer de positie gaan innemen? Vast staat dat de Amerikaanse rege ring haar standpunt presenteert als een bewijs van de Amerikaanse vredelievend heid- Wat de Chinezen betreft betekent de instemming van Washington niet dat wordt afgeweken van het huidige beleid. Daarin bestaat immers ook ruimte voor contact met Peking, gezien de bekend bi laterale ontmoetingen in Warschau. Instemming met de voorbereiding van een wereldomvattend ontwapeningsoverleg heeft namelijk niets te maken met de diplomatieke erkenning van Peking of de wijziging van de Amerikaanse houding tegenover de Chinese toetreding tot de V.N. Men zou kunnen zeggen, dat Washington aan Peking nogmaals de kans wil geven om te bewijzen, dat het vre delievend is en tot samenwerking bereid als essentiële wereldproblemen op het spel staan, aldus redeneert men daar blijk baar in Washington. Deze opvatting wordt kracht bijge zet door het onloochenbare feit, dat de Amerikanen principieel afwijzend staan tegenover een wereld-ontwapenings conferentie, omdat zij vrezen dat een dergelijke bijeenkomst alleen maar een forum voor propaganda-aanvallen zal worden. Alleen al door de overweldigen de steun binnen de Verenigde Naties voor het voorstel om tot voorbereidend over lég te komen, waardoor het gevaar van een Amerikaans isolement zeker niet denkbeeldig- is, zou Washington dus een andere koers gekozen kunnen hebben. Anderzijds lijkt het onwaarschijnlijk, dat de Amerikanen na de stemming over China's toelating tot de volkenorganisatie, waarbij evenveel landen vóór als tegen stemden, niet langzamerhand gaan inzien dat zij de politiek van diplomatieke en economische isolering tegenover Peking wellicht zullen moeten laten varen. Het is dan ook heel goed mogelijk dat de draai bij de ontwapeningskwestie ook bedoeld is als een eerste stap op weg naar een normalisering van de betrekkingen met Peking, dat misschien volgend jaar niet meer door de Verenigde Staten buiten de V N zal kunnen worden gehouden. Indien deze lezing juist is, kan worden aangenomen dat in sommige Amerikaanse regeringskringen, vooral binnen de Ame rikaanse missie bij de Verenigde Naties, de opvatting veld wint, dat de politiek van Isolering geen succes is. Anderzijds duidt nog niets op een wezenlijke verschuiving van het beeld van China binnen de rege ring van president Johnson. Nog altijd blijft men daar China zien als een hopeloos agressief land, dat met zijn miljoenen mensen een soort mierenstaat is. Dit beeld is voornamelijk ontstaan door het feit dat geen Amerikaanse jour nalisten naar China kunnen reizen aan vankelijk stond Washington dat niet toe, thans willen de Chinezen hen niet toela ten. Daardoor is de berichtgeving over China in de Amerikaanse pers geheel ge baseerd op gekleurde informaties uit For mosa, Hongkong en New Delhi. Het lijkt nog wat te zwaar reeds te «preken over een werkelijke ommezwaai In de Amerikaanse politiek nu Washing ton heeft ingestemd met voorbereidende ontwapeningsbesprekingen. Maar het is onloochenbaar dat, mogelijk voornamelijk onder de druk van de we reldopinie, de Amerikanen enige centime ters vooruitgeschoven zijn op weg naar een uiteindelijke beëindiging van de kou de oorlog die in Azië woedt. Op deze weg lijkt ook de enig mogelijke oplossing voor het Vietnam-probleem te liggen. Er is dan ook reden met spanning naar de Chi nese reactie op het Amerikaanse geschui fel uit te zien. WWlAAAMWWWtnAAAAMWVWWWIMVtfWWWWWWWVWMMWWWtft Advertentie SINT NICOLAAS SUGGESTIES VAN Gen. Cronjéstraat 38-44 - Haarlem Parapluies in prijzen van 10.90 tot 39.75 Dassenhangers 3.95 Mouwophouders ƒ0.75 en 1.95 Alle surprises in luxe verpakking. ZIE ONZE ETALAGES (Van onze correspondent) Tegelijkertijd echter beseft men in jood se, en zelfs ook in sommige Arabische kringen, dat de motieven, die tot de in voering van militair bestuur met de daar aan inherente beperkingen hebben ge- Advertentie Wij kunnen u een enorme kollektie laten zien, in effen, ruiten en div. andere dessins, in de kwaliteiten nylon, no-iron en terlenka. En de prijzen die zullen u meevallen, reeds vanaf 10.25 Een geschenk dat iets doet leid, verkozen moeten worden boven an dere overwegingen. DIE MOTIEVEN zijn namelijk ontleend aan Israels precaire militaire situatie. Dit land is omringd door vijanden, die van hun hart geen moordkuil maken. Zij verheimelijken hun plannen niet om, als zij de tijd daarvoor gekomen achten, de joodse staat te elimineren. Het aantal Is raëlische Arabieren, dat met de vijand heult, is onrustbarend groot. De resulta ten van de pas gehouden verkiezingen voor het parlement en 125 gemeentera den hebben dat opnieuw bevestigd. Aan die stemming hebben een hon derdduizend Arabieren deelgenomen. Bij de Kamerverkiezingen kregen in ronde cijfers de socialistische Mapai-Achdoet Haawodah en de daarmee verbonden Arabische lijsten 49.000 stemmen. Dade lijk daarop volgden de zogenaamde nieuw-communisten, die zich kort geleden van de oorspronkelijke communistische partij afscheidden en zich openlijk voor de anti-Israelische politiek van Nasser hebben uitgesproken. Hun lijst verenigde niet minder dan ruim achttienduizend stemmen, 18 per cent dus van het totale Arabische electo raat. Op de lijst van de op Israel ge oriënteerde communisten werden in de geheel of merendeels Arabische distric ten 8000 stemmen uitgebracht. DUIDELIJKE taal spreken ook de verkiezingsresultaten voor Nazaret, Is raels grootste Arabische centrum. Daar werden op de nieuw-communistische lijst resp. 4.600 en 4.100 (parlementsverkiezin gen en gemeentelijke verkiezingen) stem men uitgebracht. Op de tweede plaats kwam de Mapai- Achdoet Haawodah met gemiddeld 3.100, op de derde Mapam met 800. In feite betekent dit dat van de vijftien zetels in de gemeenteraad van Nazaret zeven door vijanden van de staat zullen worden bezet. Dingen als deze kunnen in een democratische staat voorkomen. Maar de objectieve waarnemer kan er zich niet over verbazen, dat diegenen, die voor de binnenlandse veiügheid verant woordelijk zijn, in de verkiezingsuitsla gen voor de Arabische districten aanlei ding hebben gevonden om hun waak zaamheid nog te verscherpen HAMBURG (DPA-Reuter) Het West- duitse vissersvaartuig „Bürgermeister Smidt" uit Bremerhaven is donderdag ten zuidoosten van Groenland op een ijsberg gestoten en zwaar beschadigd. Het schip had machineschade en was door het Duitse fabrieksschip „Weser" op sleeptouw genomen. Tijdens een zware storm brak de sleeptros, waarna het stuur loze vaartuig afdreef. Gedurende de nacht liep het 1.102 ton metende schip op een ijsberg. De gezagvoerder liet noodsignalen uitzenden. Donderdagmiddag vond de „Weser" zijn sleep terug, ging langszij en nam* de be manning van het schip aan boord. De re derij kon niet mededelen of er gewonden onder de bemanningsleden zijn, maar het Groenlandse radiostation Godthaab seinde dat dit wel 't geval was en dat onmiddel lijke medische hulp gewenst was. Enkele trawlers uit Denemarken en West-Duitsland en een Deens visserij-in spectievaartuig houden zich bij de „Bür germeister Smidt" op. Het schip maakt water maar drijft nog steeds, aldus een radiografische boodschap aan de rederij. Advertentie BONN De interne strijd in de socia listische partij in de Bondsrepubliek over de verkiezingsnederlaag houdt aan. Hoe wel hiervan naar buiten weinig doordringt was een opmerkelijke symptoom het on verwachte initiatief van de voorzitter van de afdeling Baden-Württemberg van de partij, om uit het presidium van de SPD te treden. Alex Möller was van 1950 af fractievoor zitter van de SPD in de Landdag van Ba den- Württemberg en van 1961 af afgevaar digde in de Bondsdag. In deze laatste functie was hij tevens de expert van de SPD voor financiën, belastingen en het budget. In een SPD-regering zou hij het waarschijnlijk tot minister van Financiën hebben gebracht. Möller is zeer gefortu- Advertentie neerd. Hij is „General-Director" van de Karlsruher levensverzekeringsmaatschap pij, voorzitter van de raad van toezicht van tal van grote ondernemingen en lid van de raad van toezicht van vele andere bedrijven. Het besluit van Möller werd bekend op een bijeenkomst van de SPD waar vooral over het verkiezingsdebacle in Ba den-Württemberg gediscussieerd werd. In dit land behaalde de SPD namelijk per centsgewijs minder stemmen dan in ande re landen. In Bonn gaan ook geruchten over een poging die men binnen de SPD zou doen om de waarnemend-partijvoorzitter en sterke man binnen de partij, de oud-com munist Herbert Wehner, op dood spoor te manoeuvreren. Wehner was in de verkie zingscampagne de chef van de generale staf en het intellectuele brein van de ver kiezingstactiek. Men zou Wehners val wil len bewerkstelligen door het produceren van een zelfbeschuldiging van Wehner in de stalinistische periode toen hij nog lid van de communistische partij was. Dit do cument zou „plotseling" zijn opgedoken. De CDU/CSU steekt haar tevreden heid over de interne twisten van de SPD niet onder stoelen of banken. De rege ringspartij krijgt echter haar verdiende loon, wanneer ze er door de SPD op wordt gewezen, dat het binnen haar gelederen, ondanks het winnen van de verkiezingen, niet veel fraaier gesteld is dan bij de SPD. Bloed. De artsen van een ziekenhuis in Cleveland in Ohio deden woensdag een dringend beroep op bloedgevers om het leven te redden van een vrouw die vier tot zes flessen bloed per dag nodig heeft. Zij heeft een weinig voorkomende bloed ziekte. Ze heeft al zo'n duizend flessen bloed toegediend gekregen. tan De legerleiding heeft in In donesië de macht gegrepen, om te proberen een einde te maken aan de pro-Chinese politiek Van president Soe- karno en zijn plaatsvervanger Soebandrio. Er zal wel geen einde komen aan de „confron tatie" met Maleisië, dat ge vormd wordt door Malakka en Noord-Borneo. Maar de ge neraals hopen dat de Maleiërs en Dajaks in deze gebieden zich bij Indonesië zullen aan sluiten om een dam op te werpen tegen het gevaar van Chinese expansie. Dit kan men althans concluderen uit de bijzonderheden, die bekend zijn geworden over de bloe dige „incidenten" van de af gelopen maand. Op 30 september heeft ko lonel Oentong, een der leiders van de lijfwacht van Soekar- no, een „revolutionaire raad" ingesteld en, zo men weet, een aantal generaals laten ar resteren. Van hen zijn er ze ven vermoord, onder wie de opperbevelhebber Jani. Kolo nel Oentong houdt vol, dat deze commandanten op 5 ok tober president Soekarno had den willen afzetten en dat zij daartoe troepen concentreer den in Djakarta. De kolonel wilde hen vóór zijn „om het leven van de president te be schermen". En des te meer, omdat de leiding van de luchtmacht het met hem eens was, dat „het complot der ge neraals" moest worden ver ijdeld. Soekarno heeft aan vankelijk geloofd, dat deze lezing juist was. Toen er ge vechten ontstonden riep hij op tot eenheid en verzoening en later verklaarde hij slechts voorlopig de vermoorde mili taire leiders te beschouwen als „helden van de (nationale) revolutie". Misschien waren zij wel „verraders" geweest De generaals, die zoals Nasoetion, de minister van defensie ternauwernood aan de dood waren ontkomen, sloegen echter hard terug. Na een korte campagne namen zij op hun beurt Oentong ge vangen. Sindsdien is ook Soe karno in hun macht, hoewel zij hem handhaven als sym bool der nationale eenheid. En van hun machtspositie maakten zij onmiddellijk ge bruik om over te gaan tot aan vallen op China en de com munisten. Zij vormden een „raad der generaals" die spoe dig begon, de communistische organen te verbieden, zoals het voornaamste partijblad Harian Rakjat. Een groot aan tal universiteiten en acade mies, waaronder het Multatu- li-college, werd tijdelijk ge sloten, omdat daar veel com munisten onder de studenten zouden zijn. De Harian Rak jat had nog op 2 oktober het communiqué gepubliceerd van Oentong, waarin deze zeide de beginselen der nationale revolutie te zullen verdedigen, en de zogenaamde Nasakom, de eenheid van nationalisten, islamitische organisaties en communisten. Daarbij schreef het blad: „De staatsgreep, wel ke de raad der generaals pro beerde de ondernemen, onder welk voorwendsel ook, is een contra-revolutionaire actie en behoort te worden veroor deeld". Op 3 oktober verscheen Soekarno voor de radio, om te verklaren, dat de lucht macht geen aandeel had ge had aan de moord op de gene raals. (Men weet dat niette min de vice-luchtmaarschalk Dhani het land heeft moeten verlaten.) De president riep opnieuw op tot eenheid en „het sluiten van het incident". Op 5 oktober echter eiste de soldatenkrant „Strijdkrach ten" dat de leiders van de 30- september-beweging (dus ook Oentong) opgehangen zouden worden. Weliswaar vroeg Soekarno de dag daarna, in de ministerraad, „dat geen wederzijdse beschuldigingen meer zouden worden geuit", en hoewel hij nu het optreden van Oentong afkeurde sprak hij kleinerend van een „inci dent in onze nationale revo lutie". Dit verhinderde niet dat de legerleiding (Nasoeti on en Soeharto) honderden communisten liet arresteren en demonstraties inspireerde of toeliet, waardoor kantoren en woningen van communis tische leiders werden vernield of verbrand. Nog sterker dan de afkeer van communistische organi saties kwam echter de anti- Chinese mentaliteit tot uiting. Op 6 oktober schreef het le- gerorgaan Berita Yudha, dat de actie van Oentong was geïnspireerd door de Chine zen. Vier dagen later nam het blad „Strijdkrachten" dit the ma over. In demonstraties en pamfletten werd aangedron gen op het verbreken der be trekkingen met Peking. Het leger eiste, dat overal de vlag gen halfstok zouden waaien als teken van rouw over de vermoorde generaals. Maar de Chinese ambassade weigerde: zoiets gebeurde alleen, als een staatshoofd was overle den. Chinezen en communis ten betoogden, dat het 30- september-incident een inter ne kwestie was van de strijd krachten en dat zij er volko men buiten stonden. Weldra echter kwam van Chinese zij de de beschuldiging, dat de „raad van generaals" een werktuig was van de Ameri kaanse Central Intelligence Agency. Nu is deze inderdaad betrokken geweest bij aller lei „putschen" in de wereld, maar het feit dat Amerikaan se bladen de generaals toe juichten was daarvoor in dit geval geen bewijs. Uit de Rus sische Izwestia van 16 okto ber bleek, dat men ook in de Sowjet-Unie kolonel Oen tong als een „rebel" be schouwde, die de felle reactie van het leger had uitgelokt. Duidelijk was dat de Sowjet- Unie niet gaarne zou zien, dat Indonesië en India vazal len zouden worden van Chi na. En in Moskou vond men, dat de Indonesische commu nistische partij al veel te ver in het vaarwater was geko men van Peking. Maakt men de balans op van de gebeurtenissen dan blijkt dat Natoetion, de tegen woordige „sterke man", in elk geval gebruik heeft gemaakt van „het incident", om te pro beren de pro-Chinese politiek van Soekarno te torpederen. Wel zal de president nog al les doen om te voorkomen dat de communistische partij bui ten het Nasakom-front wordt geplaatst: zij is sterk en kan de binnenlandse rust in hoge mate verstoren, als zij onder gronds wordt gedreven. Maar het is de vraag of hij zijn pro- Chinees beleid kan voortzet ten. Het is namelijk zo, dat de radicale leiders van de Indo nesische volken (zoals de Ma leiërs op Sumatra, de Dajaks in Borneo en de Javanen) weliswaar „anti-imperialis tisch" zijn en een einde wil len maken aan de invloed van Engelsen en Amerikanen in Maleisië, met name in de oor logshaven Singapore, maar evenzeer bevreesd zijn voor Chinese penetratie. Soekarno is naast Peking komen te staan, toen hij in januari opdracht gaf, de Verenigde Naties te verlaten, omdat Maleisië („va zal van de Anglo-Amerika- nen") werd gekozen als lid van de Veiligheidsraad der V.N. In de jaren 1955 en 1957 echter heeft Indonesië dui zenden Chinezen het land uit gezet tot woede van Peking en van Tsiang Kai-sjek! De tegenwoordige politieke kleur der Chinezen is niet zo belangrijk: hun invloed wordt eenvoudig gevreesd. In het niet-communistische Singapore vormen de Chine zen bijna 90% der bevolking, in Noord-Borneo zijn zij een sterke minderheid. De Indo nesiërs maken aanspraak op het vroeger Britse deel van Borneo. Zij dringen aan op een federatie met de stamver wante Maleiërs in Malakka en op controle over Singapore, vooral om Chinese penetratie te voorkomen in het gebied, dat door Maleiërs en Javanen wordt beheerst. Op grond van de thans beschikbare gege vens moet dit de betekenis zijn van het feit, dat de gene raals het „30-september-inci- dent" hebben aangegrepen, om te proberen 't buitenlandse beleid van Indonesië om te buigen in anti-Chinese rich ting. T ienervraagjes Dat kind van mij, zestien lentes... zo pril..., schiet soms pijlen op mij af waar aan ze de wonderlijkste vragen gehecht heeft en ik heb de grootste moeite ze uit mijn vlees te trekken, ze al dan niet be antwoord retour te zenden. Hier zijn er een paar, een vluchtig bijeengezocht bun deltje. „Als jij nou een derde oog kon krijgen waar zou je het dan willen hebben?" (Op m'n knie, zodat 'k mijn hoofd recht en hoog kan houden terwijl ik uitkeek naar dubbeltjes, een bananeschïl, een stoeprand en de eerste tree van de rol trap). „Ik zou het op mijn wijsvinger willen hebben, kon ik in m'n eigen mond kijken, zien of m'n haar van achter goed zat, als ik jeuk had op m'n rug kijken of er wat zat, hem om het hoekje van de deur ste ken en zien, wie er was." „Als ik nou eens een onwettig kindje moest krijgen wat deed jij dan?" (Vechten met de lafaard die de Vader zou zijn). „Als ik een sjoowgirl zou worden op de televisie, zou je dan trots zijn en het iedereen vertellen?" (Ik zou nog minder televisie kijken en het heel stil trachten te houden). ,Jk zou dolgraag een staart hebben. Om recht in de lucht te zetten als ik hard liep, zacht met het puntje te kwispélpraten als ik het naar m'n zin had, hem heel dik te maken als ik vertoornd was" (zeker, vertoornd, men leest Vondel op school) „om in een krul om me heen te draperen als ik ergens ging zitten, zou jij niet graag een staart hebben?" (Ja, dat zou ik). „Wat zou je ervan zeggen als ik met een Spaans edelman thuiskwam later?" (Weinig, ik ken geen Spaans en tegen over het edele voel ik me altijd wat onbe haaglijk). „Gaat dat Moeder-zijn jou nou nooit eens vervelen?" „Als jij nou wist dat je morgen dood ging wat zou je dan vandaag nog doen?" (kas opmaken, testament uitschrijven, enkele mensen bellen, naar de kapper). „Als jij nou ineens verliefd werd. op een ander dan Pap, morgen of zo, wat zou je dan doen?" mensen met Pappen worden niet geacht ooit nog op anderen verliefd te worden, dus.) „Maar stél je nou eens vóór! 't Zou toch best kunnen! Zó oud ben je nou toch ook weer niet?!" (Jawel. En moest jij Marjan niet op bellen? Zei je dat niet?). Advertentie 0.95 - 1.50 - f 1.95 - 2.75 - 3.75 Spijt. Ongeveer de helft van de man schappen van de Britse marine heeft tatoeages laten aanbrengen, maar 50 percent van hen heeft er spijt van. Dit onthulde de Britse marine-arts Ronald Scutt na een onderzoek van twee jaar. Rouw. Het Deense hof zal naar aanlei ding van het overlijden van koningin Elisabeth van België voor een week rouw aannemen. Schade. In San Gimignano bij Siena in de Italiaanse provincie Toscane is het dak van een uit de twaalfde eeuw dateren de romaanse kerk ingestort. Een fresco uit de dertiende eeuw werd ernstig be schadigd. De getroffen kerk wordt „delle cellole" genoemd. Nazi-verleden. De Westduitse ambassade raad in Tel Aviv, dr. Alexander Török heeft verzocht een officieel onderzoek in te stellen naar aanleiding van be schuldigingen over een nazi-verleden. Brand. Bij een brand in een krotwoning op een boerderij bij Kaapstad zijn vijf kinderen van gemengd ras, variërend van twee maanden tot zeven jaar, om het leven gekomen. Drama. In Altenhagen bij Bielefeld (West'falen) heeft een fabrieksarbeider zijn vrouw, zijn 15-jarige zoon en zijn verlamde broer met een slagersmes vermoord. Daarna pleegde hij zelf moord.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3