Politieboot voor Ned. Antillen in IJmuiden overgedragen Mulder en Rijke n.v. bouwde snelle en fraaie motorbarkas kom er eens kijken.. Scheepswerf bestond een halve eeuw BOKST F CAdvaUS van hit ARTISTiEKE SINT! ZWIER t foto film Gans Havenberichten Sinterklaas naar Foto Film Gans WONINGINRICHTING TAUNUS Personen - automobielen LM WERELD VRIJDAG 26 NOVEMBER 196 5 5 Tafeükleden Spreien Süaapkamerkleedjes Plaids Rota si fauteuils Elektr. dekens Qud-Hcll. ladenkastjes Kapstokken Boekenrekken Geheel van teakhout Vijftig jaar scheepsbouw Opgang van polyester Getuigschriften X Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Liber- tas, van Rotterdam; Memnon, Paramaribo; Hoog land, Stettin, IJmuiden; Thaletas, Rotterdam; Braunschweig, Port Said; Hamnoe, Kemi, IJmui den; Frieda Buss, Ipswich; Karachi, Hamburg; IJstroom, Londen; Ostara, Swansea; Hado, Swansea; Waverstroom, Londen; Jongkind, Duinkerken; Mars, Leith, IJmuiden; Bodenstein, Antwerpen; Lucas M., Teignemouth; Eastwood, Londen; Alouette, Londen; Silversea, Bale Co- meau; Naviero, Hamburg; Triumph, Ipswich; Jans, Londen; Catharinapolder, Leith; Palamedes, Antwerpen; Maria W., Londen; Hada 2, Par; Rep. de Columbia, Antwerpen; Texelstroom, Hull; Mare Liberum, Dagenham; Nordholm, Rotterdam; Yewarch, Swansea; Graveland, Bre men; Aristoteles, Antwerpen; Buka, Noord zee, IJmuiden; Schuerek, Rotterdam; Benito, Rochefort, IJmuiden; Nerlandia, Gothenburg; Santo Domingo, Gyon, IJmuiden; Eastern Gulf, Rotterdam; Irish Willow, Rotterdam, IJmuiden; Senator, Noordzee, IJmuiden; Christina, Rotter dam; Atlantik, Dakar; Gefion, Kalmar; Drie bergen, Londen, IJmuiden; Kapellnes, Egersund, IJmuiden; Saarland, Bremen Axel, Goole; Annelies Wuepper. Gefle, Zaandam; Deborah, Londen; Anita Schuett, Noordzee, IJmuiden. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Midas, naar Rotterdam; Leonidas, Rotterdam; Leonce Vieljeux, Antwerpen; Senior, Londen; Sleipner 1, Sundsvall; Buka, Londen; Dependance, Bos ton; Bataan, Bremen; Loulea, Hamburg; Arabert, Gefle; Leo. Bergen; Emsland, Felixtowe Ulanga, Bremen; Sofia T., Middlesborough, IJmuiden; Brake 1, Kopenhagen, IJmuiden; Ina, Stettin, IJmuiden: Mercurius, Gibraltar, IJmuiden; West Riding, Goole; Elbstrand, Polen, IJmuiden; Blis- worth, Palermo, IJmuiden; Noblesse, Londen; Swift, Kalundborg; Antornios Michalos, Grimsby, IJmuiden; Breda, Trinidad; Markborg, Delfzijl; Montferland, Antwerpen: Ruby, Exmouth, IJ muiden; Senator, Rotterdam; Hoc Vinces, Lon den; Athel Beach, Dagenham; Rosscape, Seven Islands; Bram, Dagenham; Rheint, Lugenhagen; Warma, Wismar, IJmuiden; Saga Surf, Livorno; Reestborg, Stralsund; Fossheim, Bore, IJmui den; Trito, Rotterdam; Kroonborg, Delfzijl; Egret, Antwerpen; Vechtstroom, Rotterdam; Wiszlica, Stettin; Graigfelen, Duinkerken; Ka- tendrecht, Rotterdam. Vrijdag kwam in IJmuiden aan: Stoerort, van Antwerpen, IJmuiden. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betékent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). De politieboot, die Mulder en Rijke in IJmuiden voor het gouvernement van de Nederlandse Antillen bouw de, toont hier in het Noordzeekanaal dat zij niet voor een grote golf opzij gaat. Van een onzer verslaggevers) Het leek een dot schuim op de kolkende en tollende golven, verloren tussen de IJmuidense pieren. Het rees en dook met de zware deining mee. Een schijnbaar gewillig hapje voor duizenden opengesperde muilen. Maar het schuimpje kwam telkens weer boven, een bruisend kielzog achter zich trekkend. Als je goed keek ontdekte je wat het dappere kleinduimpje eigen lijk was. Een slanke grijze voor welke golf ook niet bange motorboot. Om precies te zijn een gloednieuwe patrouilleboot voor de havenpolitie op de Nederlandse Antillen. Het vaartuig, gebouwd door Mulder en Rijke N.V. in IJmuiden, keerde triomfantelijk terug van een bikkelharde proeftocht, waarbij van schip en machine het uiterste werd gevergd. Advertentie naar de vele nn^ice geschenken Scherp oplettende toeschouwers bij het examen waren onder meer de heren J. A. de Bakker, inspecteur voor de scheep vaart van de Nederlandse Antillen en J. F. Valkenberg, hoofd materiële zaken van de politie in dit overzeese rijksdeel. Ook de heer Hanson, hoofd van de scheepvaartinspectie in het eerste dis trict, maakte de proefvaart mee. Hun oordeel over de kwaliteiten van de nieu we politieboot luidden onverdeeld gun stig. Begin december gaat het vaartuig als deklast scheep naar Curasao. De tweede bij Mulder en Rijke bestelde po litieboot vertrekt nog voor het eind van dit jaar naar de West. De twee in IJmuiden gebouwde motor barkassen, die binnenkort in de wateren rond Curagao en Aruba dienst zullen doen, zijn 11 meter lang, 3,50 meter breed en hebben een diepgang van 1,10 meter. De boten zijn geheel van 27 milli- In de werkplaatsen van Mulder en Rijke zijn en worden velerlei scheepstypen gebouwd. Het bedrijf bestond deze maand 50 jaar. (Foto Loek Anderson). meter teakhout (opnaads) vervaardigd, een bouwwijze die niet zo vaak meer voorkomt. Een zes cilinder viertakt wa- tergekoelde Kromhout-scheepsdieselmotor met een continuvermogen van 105 pk. kgn voor een snelheid van lS km uür zorgen. Onder de waterlijn is de politieboot, die ook licht sleepwerk kan doen, beslagen met koperplaat. De opbouw is van alumi nium. De barkas biedt plaats aan acht personen. Aan de afwerking van zowel het uiterlijk als het inwendige van deze politieboten is zeer veel zorg besteed, wat niet zo vreemd is voor een bedrijf dat een uitstekende naam heeft op het ge bied van jachtenbouw. De heren De Bak ker en Valkenberg toonden zich dan ook bijzonder tevreden over de nieuwe aan winst van de Antilliaanse politie. De lieer G. Rijke heeft gistermiddag de motorbar kas aan de vertegenwoordigers van het gouvernement der Nederlandse Antillen overgedragen. Daarbij sprak hij de wens uit dat het niet bij deze eerste regerings opdracht voor Mulder ën Rijke zal blijven. Op 15 november jl. was het vijftig jaar geleden dat de heren R. Rijke en H. Mul der in het pand Industriestraat 25 in IJmuiden een scheepsreparatiebedrijf be gonnen. Beiden waren tevoren werkzaam bij de werf van Bais en Zonen. Naast repara ties aan allerlei soorten schepen ging Mulder en Rijke zich toeleggen op. het maken van reddingssloepen en roeivlet- ten. Het bedrijf breidde zich gestaag uit en tal van loggers en trawlers zijn in de jaren voor de oorlog door Mulder en Rijke onder handen genomen als er iets PLANETENWEG 38-42 - TELEFOON 5991 Advertentie Spaans flessenkof- fertje met sluiting en leren handvat 4,50 Houten pollepel met verschillende inge brande dessins 2,75 Bijpassend boterstempel 4,50 Zeef van fijngevlochten riet in diverse maten 5,95 «rvTXlTWW ft-.A Artistieke kettingen van gekleurde bonen 2,95 Spaanse wijnkaraf van groen glas, decoratief om woeld met pitriet 9,75 bijpassende glazen vanaf 1,25 Originele spaanse stenen spaarpot 1,50 WONINGINRICHTING - BEVERWIJK hersteld of vernieuwd moest worden. In 1947 stapte het bedrijf bij de scheeps bouw over van hout op staal. In die na oorlogse jaren was er een enorme vraag naar tankschepen. De constructiebouw ging bij Mulder en Rijke een belangrijke plaats innemen. Nadat van 1949 tot 1952 veel aluminium was toegepast was Mulder en Rijke in 1953 een van de eerste verwerkers van het nieuwe bouwmateriaal polyester-glas vezel. Gebrek aan uitbreidingsmogelijk heden in IJmuiden deed de directie uit zien naar geschikte bouwgrond elders. De ze werd gevonden in Lemmer waar in 1962 een modern opgezette scheeps- bouwwerf in gebruik werd genomen. Hier worden speciaal polyester vaartuigen, dakspantelementen, jachten en bedrijfs- vaartuigen vervaardigd. Tal van schepen in binnen- en buitenland zijn uitgerust met aluminium en polyester reddingboten die door Mulder en Rijke zijn gebouwd. De onderneming telt op het ogenblik 110 personeelsleden, waarvan ongeveer 70 in IJmuiden. In verband met het overlijden dit jaar van de heren H. Mulder en R. Rijke sr., de oprichters van het bedrijf, is het 50-jarig bestaan van de n.v. slechts op sobere wijze en in besloten kring ge vierd. Advertentie Nu nog te leveren voor onder staande prijzen 12 M vanaf ƒ5795.— 17 M vanaf 7885.- 20 M vanaf 8995.— Vraag propectus en demonstratie bij: (OFFICIAL FORD - DEALER) Bloemstraat 34 - Telefoon 4208 Zaterdag 11 december worden des mid dags om vijf uur de getuigschriften uit gereikt aan de leerlingen, die de vierja rige cursus in algemene muzikale vor ming van de Muziekschool Velsen met goed gevolg hebben doorlopen. Deze bij eenkomst wordt gehouden in de foyer van de Velsense Stadsschouwburg. (Stadsschouwburg). Van Victor Cannings roman „Castle Minerva" werd door regisseur Basil Dearden een tegelijk spannende en komische avon turenfilm gemaakt, die als „Spionnendans" een geslaagde parodie is ge worden op het genre, dat gewoonlijk de een of andere Geheime Dienst tot onderwerp heeft. Daarnaast bevat het verhaal ook voldoende opwindende elementen om als boeiend divertissement te worden ondergaan. Om die spanning niet voortijdig aan de film te ontnemen, zullen wij niet al teveel ingaan op de details, waardoor alleen wordt vermeld dat kolonel Drexel van de Britse Geheime Dienst (Jack Hawkins) van zijn regering opdracht krijgt een veertienjarige Arabische prins te ontvoeren en onder toezicht te houden, totdat deze als meerderjarige de troon zal bestijgen, om als zijn eerste regeringsdaad met Engeland een voordelig oliecontract af te sluiten. GEVREESD WORDT namelijk, dat de jonge prins vroegtijdig door zijn regent die bekend staat als anti-Engels uit de weg zal worden geruimd. Voor deze interessante opdracht vindt Drexel een onbetrouwbare helper in een vriend uit de oorlog, de Amerikaanse avonturier Frazer (Cliff Robertson) en samen beleven zij al lerlei opwindende avonturen in Spanje, waar zij denken de ontvoerde prins in vei ligheid te hebben gebracht. Met wat iro nie en zelfspot, maar ook met veel ge voel voor humor en voor de spannende kanten van het verhaal heeft Dearden een allerplezierigste film gemaakt, vol onver wachte wendingen en grappige complica ties, die de bezoeker tot het laatste film beeld in het onzekere laat over de af loop. Eigenlijk jammer dat deze voortref felijke amusementsfilm hier alleen maar zaterdag en zondag wordt vertoond. Zon dagmiddag verloopt dan alles weer vol gens gebruik, want dan speelt de beroem de cowboy Roy Rogers de hoofdrol in de traditionele western: „Olie in Oklahoma". (City). Verleden week hebben wij onze lezers in deze rubriek al uitvoerig inge licht over de goede kwaliteiten van de oorlogsfilm „Operatie Crossbow", met als inhoud de enerverende avonturen van een sabotageploeg, die wist binnen te drin gen in de ondergrondse fabriek waar door de Duitsers de dodelijke V-2's worden vervaardigd. Deze film wordt met uit zondering van maandag thans tot en met woensdag in City vertoond. DE LEGENDARISCHE vrijheidsheld Zorro, gespeeld door Guy Stockwell, is zondagmiddag het middelpunt van de strijd, verraad en liefde in de avonturen film „Zorro kruist de degens", waarna dit weekprogramma donderdagavond wordt beëindigd met „De Indringer", een bijzon der knap gemaakte film over de actuele rassendiscriminatie. In de hoofdrol Wil. liam Shatner, die als een veelbelovend ac teur wordt aangekondigd. Beverwijk (Luxor). „Het meisje en de twijfelaar", welke film hier van maandag tot en met woensdag wordt vertoond is, wat in toneel- termen met „Kammerspiel" wordt aange duid. De handeling voltrekt zich tussen twee mensen, in dit geval een op schei ding staande advocaat uit Nebraska en een grillig, artistiek meisje uit het New Yorkse Greenwich Village, die zich sterk tot elkaar voelen aangetrokken, maar door allerlei kortsluitingen en toevallige omstandigheden niet bij elkaar kunnen blijven. De ontwikkeling van deze wonder lijke romance wordt dus bepaald door ka rakterverschillen en psychologische nuan ces, die aan deze film meer diepgang ver lenen dan men gewoonlijk van Ameri kaanse zijde is gewend. ROBERT MICHUM en Shirley MacLai- ne spelen de hoofdfiguren en het is jam mer dat Robert Wise, die uiteenlopende produkten op zijn naam heeft gebracht, zoals ,,I want to live" en „West Side Story", er niet in is geslaagd de vrou wenrol even goed onder controle te hou den als hem met de acteur Michum is gelukt. Shirley blijkt iets te veel en iets te nadrukkelijk de gerenommeerde veel zijdige comédienne, om de tragische kant van het meisje Gittel Mosca volledig waar te maken. Niettemin een film met talrijke aantrekkelijke aspecten en met voldoende eerlijke openhartigheid om hem tot de, althans voor Amerika „gedurfde" films, te kunnen rekenen. TOT EN MET ZONDAG heeft hier dan de oorlogsfilm „Commando des doods" al gedraaid, ook reeds eerder besproken naar aanleiding van vertoningen in IJmui den, met als uitbundig komisch intermez zo voor zondagmiddag de klucht „Abbott en Costello zwaaien af." (W.B.-theater). Vrijdag en zaterdag weer eens een verhaal uit de fascineren de circuswereld, welke sfeer op het pu bliek nog altijd een grote aantrekkings kracht blijkt uit te oefenen. Welnu, met „Brandend circus" komt men in dit op zicht weer volledig aan zijn trekken. Zon dagmiddag zijn Stan Laurel en Oliver Har dy weer eens van de partij, om door mid del van de klucht „Turf in je ransel" hun reputatie op dit gebied te bevestigen, waarna zondag en maandag Anita Ekberg die zich weer op een andere manier de nodige bekendheid heeft verworven, in „De blonde venus" komt demonstreren op welke wijze dit is geschied. (Kennemer theater) De directie van dit theater heeft de avonturenfilm „Ipcress, streng geheim" voldoende attractief ge acht, om deze de gehele week in het pro gramma op te nemen, zodat deze rolprent hier tot en met woensdag zal worden ver toond. Dit kon wel eens een verstandig be sluit zijn geweest, want de regisseur is de man die verantwoordelijk is voor drie James Bond-films, zoals „Dr. No" en „Veel liefs uit Moskou". Zijn naam is al dus een voldoende garantie voor enige uren van spanning en amusement. IN DE VOORSTELLING van zaterdag nacht wordt de bezoeker via „Expresso Bongo" een kijkje gegund achter de scher men van de showbusiness, terwijl voor zondagmiddag met „Spionnen op Safari" voor dit programma de tweede avonturen film werd gereserveerd. Advertentie Waarom doet de Sint ieder jaar weer zijn foto-inkopen bij Foto Gans in de Kenne- merlaan 5 (bij de brug)? Wel, zegt hij, omdat ze bij Foto Gans zo fijn veel hebben op foto- en filmgebied. Maar ook omdat ze daar de tijd voor je nemen om je alles uit te leggen. Wat ik ook zo prettig vind, zegt Sinterklaas, is dat je bij Foto Gans rustig met iets terug kunt komen. Bijvoorbeeld met iets wat je wilt ruilen, of waarvan je de werking nog niet helemaal door hebt. Ja hoor, zegt Sint, voor foto en film ga ik altijd naar KENNEMERLAAN 5 (bij de brug)

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5