Vietnamese oorlog wordt deel van dagelijkse leven in de VS Meer militair vertoon Grote druk op critici „Praten met Hanoi" <k PARAPLU SCHOTH Haliplus Haliplus SCHRIJVENDELEZERSSCHRIJ Interessante wedstrijden op het programma zaalhandbal I joodse volksdeel de meest anti-Duitse ex ponenten van Nederland zijn? I. K A N m Alphenaar mP. N»54!5 Toch Herfsttocht van de KNAC Nieuw Flora krijgt Aurora op bezoek Wm VRIJDAG 26 NOVEMBER 1965 Wat sie je er leuk uit! DE ZEKER BIJ GEKOCHT? GROTE HOUTSTRAAT 47 HAARLEM V emielingen ses. Gebleken is dat de P.v.d.A. een par- V erbranaingen neemt. PLATENSPELERS HIFI STEREO INSTALLATIES BANDRECORDERS KRUISWEG 47-49 HAARLEM verhoogt uw weerstand tegen griep, vermoeidheid, slapte, nervositeit, verkoudheid. Dierenvrienden Anti-Duits HET „GOUDEN HART" VAN SINT KLOPT WARM VOOR IEDERE VROUW juwELiER--HORLOGER BARTELJORISSTRAAT 2 - TELEFOON 13004 Kruisbeeld of mascotte? Idee Bugdahl en Renz gaan in Münster aan kop Wie kinderen heeft, moet Norit in huis hebben - WASHINGTON. De oorlog in Vietnam begint langzaam maar zeker een routine-aangelegenheid te worden. President Johnson en de zijnen hebben wellicht niet meer het gevoel dat zij steeds nieuwe wegen in moe ten slaan om het Vietnam-probleem baas te worden en zij gaan gestaag verder op de ingeslagen weg van steeds meer militair machtsvertoon aan de ene kant en het aanbieden van onderhandelingen aan de andere. Het grootste deel van de publieke opinie lykt bovendien weinig geneigd de strijd in Indo-China als een dramatische, emotionele zaak te zien. Op de dagelijkse artikelen en berichten over de oorlog reageert bijna niemand meer. Men lijkt de strijd te aanvaarden als een noodzakelijke last, die nog voor onbepaalde tijd op Amerika's schouders zal blijven rusten. De Amerikaanse pers draagt er bovendien toe bij het Vietnam-pro bleem te ont-dramatiseren. Steeds minder controversieel nieuws uit Vietnam is in de Amerikaanse kran ten te lezen of op de televisieschermen te zien. Over het algemeen volstaan de berichten nu met een opsomming van de enorme verliezen, die de com munistische Vietkong in gevechten hebben geleden, waartegenover stel selmatig de Amerikaanse verliezen en die van de Zuidvietnamese regerings troepen verzwegen worden. Daardoor wordt de indruk gewekt dat de strijd voor de Amerikanen goed gaat en dat de politiek van president Johnson door de resultaten gerechtvaardigd wordt. Advertentie WELISWAAR sijpelen nu en dan be- Advertentie Het protest uit morele overwegingen zo wel tegen de Amerikaanse gewelddadig heid in Vietnam, als tegen geweld in het algemeen, werd in zijn meest gruwelijke consequentie gelanceerd door de drie Ame rikanen, die zich, in navolging van de zich in 1963 tegen de Zuidvietnamese pre sident verzettende boeddhistische mon niken, levend verbrandden. De eerste die dat deed was de 82- jarige Alice Strauss Herz, in maart van dit jaar, in Detroit. Veel publiciteit kreeg haar dood echter niet, ondanks het feit dat zij tegelijk met haar daad een schrif telijke oproep aan een aantal wereldlei ders richtte om in actie te komen en een einde te maken aan de militaristische po litiek van de Verenigde Staten. Meer publiciteit kregen de 32-jarige Quaker Norman Morrison en de 21-jarige rooms-katholieke Roger Laporte, die res pectievelijk voor het Pentagon en het ge bouw van de Verenigde Naties zichzelf met benzine overgoten en in brand sta ken. Hun dood, zo kennelijk het resultaat van richten door, die het beeld enigszins ver-1 0precbt:e morele verontrusting over de storen, zoals het nog altijd hoge heser- APmerikaanse vietnam-politiek, leek vele tiecijfer yan de Zuidvietnamese troepen Amerikanen een schok te geven en hielp de massale dienstplichtontduikmg in Zuid oQk ten dele de veel geuite boutade uit Vietnam, de opvatting van sommige Ame- de were]d dat alle demonstranten tegen nkaanse militairen dat hun commumsti- het yietnam-beleid „ongewassen beat- sche tegenstanders bijzonder moedige, nikg zijn die graag op willen vanen". idealistische en door oprechte nationale j-je Amerikaanse regering wist uiteraard gevoelens gedreven vechters zijn enzo- lt de boeddhistische protestzelfmoor- voort. Maar over het algemeen volgt he I den» nog mjnder raad dan met de ande pers de richtlijnen van de Amerikaanse rg vormen van moreel protest. De ambas- autonteiten m Zuid-Vietnam en in de Ver- ladeur bij de Verenigde Naties, Arthur enigde Staten erf vermijdt men conlrover- Goldberg, noemde de dood van de voor sieel nieuws. I het V.N.-gebouw verbrande Roger Lapor- Dit gaat trouwens hand in hand met de te verschrikkelijk ongelukkig en ver enorme druk die m Amerika zelf wordt schrikkelijk onnodig", uitgeoefend op de critici van het Viet- nam-beleid- Met het argument dat cri- Hij voegde daaraan toe dat er mis tiek alleen maar meehelpt om de com- schien ook schuld voor de zelfmoorden uit munisten te doen geloven dat de Ameri- protest bij de regering lag. „Misschien, kanen wel bakzeil zullen halen met hun aldus Goldberg, maken wij de volkeren Vietnam-politiek heeft de regering kans van de wereld onze toewijding aan de gezien een deel van de critiek min of vrede niet genoeg duidelijk", meer te laten verstommen. In dit kader heeft Washington trouwens ook allerlei maatregelen en opvattingen, die nog afgelopen zomer grootscheeps wer den aangekondigd, met grote discretie be handeld. Dat er op het ogenblik nieuwe troepenzendingen aan de gang zijn, die het totale aantal Amerikaanse militairen in Vietnam van 160.000 tot dicht bij de 200.000 zullen brengen, zal alleen de meest nauwgezette krantenlezer niet ont gaan zijn. Dat de strijd in Vietnam zelï steeds meer door Amerikaanse troepen wordt Af(fQntf gestreden is ook bepaald niet van de da-6 ken geroepen. Evenmin trouwens als de opvatting van een aantal militaire experts I Wanneer ik dit schrijf zijn de Kamer dat de oorlog zoals hij nu gaat voor on- debatten over de Toestemmingswet afge bepaalde tijd, wellicht tientallen jaren lopen. Het is wel een enorme afgang ge- door zal kunnen gaan. weest, vind ik. Regering en Kamer heb- ben gebogen voor de wil van een prin- tij is die ten koste van alles in het ga- DE CRITIEK, die de regering niet de reej me^ de conservatieve partijen wil mond heeft weten te snoeren, is de mo- i0pen zodat fractieleider Nederhorst rele- Er zijn namelijk duizenden Amen- zebfs zjjn excuses moest aanbieden. Dat kanen, die vinden dat ook al zou de re- dje partj_j zich zover wil vernederen ge- gering in haar analyse van de Vietna-1 tlbgt tocb niet van veel ruggegraat. Doch mese situatie gelijk hebben, ook al zou njet Nederhorst had zijn excuses moeten communistische expansiedrang aan de he- aanbieden, maar Claus von Amsberg, van- Ie kwestie ten grondslag liggen en zou wege het feit dat hij bij de Wehrmacht het voor Amerika's geloofwaardigheid en js gewees-t en nu ambieert, als prins-ge- prestige nodig zijn daaraan een halt toe maaj naast prinses Beatrix aan het hoofd te roepen, er dan nog altijd geen recht- van het Nederlandse volk te gaan staan, vaardiging gevonden kan worden voor het jk vjnd het huichelachtig van Schmelzer bombarderen van Noord-Vietnam en het en Gajs Zo boos te zijn over de oneerbie- met napalm bestoken van Zuidvietname- digheid tegenover 't koninklijk huis. Cals se dorpen die ervan verdacht worden wd aijes met liefde bedekken en citeert Vietkong-nesten te zijn. daarbij Paulus verkeerd. Tenslotte kwa- Deze duizenden geloven dat geen poli- men Koekoek met de P.B.O. en de provo tiek gelijk een oppermachtige staat als dje op de alarmschei drukte. Misschien de Verenigde Staten het recht geeft in een had de laatste wel geijk. op duizenden mijlen gelegen vreemd land Het volgende kwam naderhand nog bij oorlog te gaan voeren op zo grote schaal mjj op; dat dat land aan de vernieling wordt I j Onder geen enkele voorwaarde mag prijsgegeven. men toegeeflijk zijn tegenover het fascis- En helemaal bestaat dat recht met, zo me Zachte heelmeesters maken stinken- zeggen zij, als het hoogst twijfelachtig is de wonden. Als men Claus aanvaardt als of een meerderheid van de inwoners van huwelijkspartner, wordt iemand met een het bewuste land, dat strijdtoneel is, ach-1 fascistisch verleden prins-gemaal. Dat ter die oorlog staat. vestigt bij de buitenwereld de indruk dat j. men het met het fascisme niet zo nauw 2. De verloofden van Irene en Beatrix DEZE CRITÏCI zijn verre van ver- pleiten voor de kringen waarin de stomd. Zij zijn het, die de rege S prinsessen verkeren. Misschien is het ben gevraagd de mogelijkheid voor Qok wgl een teken dat de monarchie uit dienstplichtigen open te stellen in plaats K üjd ig en dat slechts ultra-reactionaire van militaire dienst in Vietnam te mo- kri n0 ambities in die richting heb- gen dienen in het vredescorps of in ander ben verband, „waat men in plaats van ver- Amerikaanse betogers tegen de oor log in Vietnam. „Heeft een opper machtige staat als de Verenigde Staten het recht op zo grote schaal een ander land te vernielen?", zo vragen zij zich af over de Ameri kaanse bombardementen op Noord- Vietnam. Advertentie Netm nu «Ike dig zo'n kleine capsule Haliplus die bovendien 20 gemakkelijk is in te nemen. U komt dan gezond de winter door. MULTIVITAMINEN VOOR HET HELE GEZIN IOO CiH« f 3.BO 10 csfwlM I 7 21 Narcotica op Nederlands-schip. De politie in Nassau heeft vijf in plastic gewikkel de pakjes van boord gehaald op het Nederlandse motorschip Loppersum. Nog steeds blijken mensen in de me ning te verkeren, dat Dierenbescherming Ridderstraat geen dieren meer opneemt. Ik haast mij altijd te vertellen dat deze als tijdelijk bedoelde maatregel niet meer van kracht is. Het lijkt mij echter no dig hierop inmiddels de aandacht te ves tigen, dat misschien voorkomen kan wor den dat dieren in louche handen vallen en naar de vivisectie verdwijnen. Mag ik ook vragen, pasgeboren hondjes of katjes ogenblikkelijk naar de Ridder straat te brengen waar ze bedwelmd wor den en niet meer ontwaken? De natuur is helaas zo overvloedig dat lang niet al le dieren een goed tehuis krijgen en als het huis slecht is, lijkt mij, kunnen ze toch beter dood zijn. Maar het is zo vrese lijk voor~dierenarts Verhagen en de be heerdersfamilie om eventueel niet-plaats- bare gezonde grotere dieren te moeten afmaken (en dan spreken ze nog niet eens over wat het voor de dieren zélf is) dat we er steeds op aandringen de dier tjes te brengen als ze nog niet weten dat ze leven. Houdt er zo mogelijk één ka tertje bij voor de moeder, als u dat ten minste goed kunt plaatsen. Alstublieft, helpt u mee? Dierenvrienden, alstublieft Haarlem kan niet zonder dierenbescherming. De die ren kunnen niet zonder onderdak. Wordt u toch weer lid van „De Ridderstraat", nu, per 1 januari. U doet er zo'n goed werk mee. De dieren hebben u zo nodig. En achhaalt u een dier uit het asiel en maak het tot uw huisgenoot. Er zitten zulke aandoenlijk lieve stakkerds achter de tralies. Doet u het? J. C. STREBE-LANGENDONK, Haarlem. nielen opbouwen kan". Zij zijn het, die voor 27 november een I grote mars naar Washington organiseren om tegen de Vietnam-politiek te protes teren. En tot deze groep critici behoren ook de honderden professoren, theologen, schrijvers, enzovoort die geregeld in gro te advertenties de regering tot het om-1 gooien van koers manen. C. H. NEDERLOF, Velsen-Zuid. Gaarne wil ik het volgende opmerken over het artikel in de krant van 19 novem ber over de verklaring van zes joodse lei ders betreffende Amsterdam als plaats 1 I v00r het huwelijk -van Beatrix en Claus Zondag ontbrandt de zaalhandbalstrijd kans op een overwinning achtem1 wij zeer Hebben deze beide zich méér tegen pas goed, wanneer de hoofd-, overgangs- gering temeer daar de Amsterda de Duitsers verzet dan het overige Neder en districtsklassers aan het strijdgewoel gaan deelnemen. In de Dr. Prinsenhal te Heemskerk worden niet minder dan vier districtswedstrijden en één hoofdklasse ontmoeting gespeeld. Hoofdschotel is het duel tussen de damesploegen van De Blin- kert en Zeeburg. In het verleden waren deze ploegen steeds aan elkaar gewaagd en hebben altijd voor spannende en aan trekkelijke wedstrijden gezorgd. Na een onderbreking van anderhalf jaar is Wil Giebels weer bij de Haarlemse dames teruggekeerd en zal waarschijnlijk het doel verdedigen. Ook Truus Bies- brouck maakt weer deel uit van de ploeg. Ongetwijfeld valt er zondag om twee uur veel te genieten. In de eerste klasse staat er al direkt een derby op het program ma. 's Avonds om acht uur komen de da mesploegen van Full Speed en IJmond binnen de lijnen. Laatstgenoemde ploeg debuteert in de hoogste distriktsklasse maar zal Full Speed handen vol werk ge ven. Wij verwachten zelfs een kleine over winning voor de Velser dames. De heren van IJmond (ook eerste klasser) krijgen het zwaar tegen Niloc 2 (aanvang 15 uur). De Velsenaren zonder de naar Niloc teruggekeerde Groenhof komen met een sterk verjongde ploeg in het veld en de waarschijnlijk met de gebroeders Pont jand? zullen verschijnen. Inderdaad was het aantal weggevoerde De ploegen van Rapiditas spelen ook al joden uit Amsterdam het grootst, maar voor eigen publiek. De damesi openen H motief kan dlt mijns inziens niet blij_ het middagprogramma tegen Sug ven tegenover Claus von Amsberg. Was (om 13 uur) en de heren zorgen om 16.15 dat het geyal dan zQu men met alles uur voor het sluitstuk tegen het Alkmaar- se AOG. Een voorspelling is uitermate moeilijk. Rapiditas promoveerde dit sei zoen, doch niet door eigen verdienste Doordat Amstel zich terugtrok kwam er een plaats in de tweede klasse vrij. AOG vertoonde het vorig seizoen zeer matig handbal, en kon ternauwernood degrada tie ontlopen. De herenploeg van De Blinkert speelt in .de Beatrixhal in Utrecht tegen UD, een zeer sterke tegenstander. Het vorig sei zoen kwam De Blinkert tegen deze ploeg tot zeer sterk spel en mogelijk kunnen de Haarlemmers dit herhalen. Concordia dat voorlopig alleen maar uitwedstrijden te spelen heeft ontmoet in de sporthal Zuid te Amsterdam Unitas en krijgt het erg moeilijk, vooral ook om dat de rood-witten meestal een paar wed strijden nodig hebben om zich in te spe len. Gebrek aan oefenwedstrijden is hier niet vreemd aan. wat Duits en Duitser is nooit meer iets van doen willen hebben. Daarover denken (ook de Amsterdamse) zakenlieden wel anders. S. WIERDA, Haarlem Advertentie Advertentie In deze rubriek worden eenmaal per week brieven opgenomen, die met uit drukkelijk verzoek tot publikatie aan de redactie worden toegezonden; voorwaar den tot publikatie zijn: Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd. De Inzender moet de briet met zijn volle naam en adres ondertekenen en instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats. (Dus geen pseudo niem ot initialen). De brief moet gesteld zijn in behoorlijk Nederlands en in begrijpelijke, beknopte vorm. De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publikatie te bekorten op niet essentiële punten, of opneming te weigeren. Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie het eens is met daarin vervatte meningen of argumenten. Hoevelen onzer landgenoten geraken in toenemende mate in gewetensnood bi; het welhaast dagelijks vernemen van steeds intenser napalm-, fosfor-, en che mische luchtbombardementen op Vietnam met steeds méér slachtoffers bij „de vij and" en lichtste verliezen bij „onze bond genoten"? Zij vragen zich af, hoe het toch komt. dat onze geestelijke leiders ons via kan sels, pers, radio en t.v. organen niet op roepen tot een laaiend protest tegen de ze massamoord, zich hullen in diploma tiek stilzwijgen, zich verliezen in algemeen moraliseren waarop niemand „neen" kan zeggen, dat niets aanwijst en steeds her haald kan worden zonder dat aan deze om wraak roepende toestand iets veran dert. Hoevele geloofsgenoten stelden hun hoop en verwachting op de plaatsbekle der die onlangs niet alleen aan de V.N doch ook een persoonlijk bezoek aan pre sident Johnson bracht met wederzijdse woorden van „hoogachting", „Vrede „Vrijheid" enzovoort? En wéér veranderde er niets, integen deel het werd. alleen nog erger dan het al veel eerder was. Worden zó de kruisbeelden in onze huis kamers niet gedegradeerd tot politieke mascottes? Wordt zó de plaatsbekleder niet tot een nieuwe „Stellvertreter"? Moeten wij niet zó de toenemende onkerkelijkheid verkla^ ren? Of moesten we maar niet liever óók onze polissen verbranden en Jezus Christus een nieuwe kans geven ons en vooral onze kinderen te redden uit ver wording en ondergang? Want niet alleen liegen, doch óók zwijgen kan de even naaste in doodsnood brengen; beide zijn een om wraak roepend kwaad! H. R. WOLFF, Den Helder Naar aanleiding van het bericht in uw blad over negentig bejaarden die niet naar hun kinderen kunnen, het volgende idee Zouden de werkgevers die vele buiten landse arbeiders in dienst hebben, deze be jaarden niet kunnen helpen? Onze emigranten zij meestal alleen met vrije overtocht vertrokken, zonder verder steun. R. J. KOPER Haarlem. Vlucht. Twee negentienjarige gevangenen uit een strafinrichting in Borstal in het Engelse graafschap Dorset hebben woensdag, toen zij met een groep ande re delinquenten buiten aan het werk waren, een bewaker neergeslagen en de vlucht genomen. De bewaker is aan zijn verwondingen bezweken. Advertentie SKODA DEALER: Autobedr. VERBEEK N.V.. Bloemen- daalsew. 1-9, Bloemendaal, tel. 52301 De KNAC-Herfsttocht, die vorige week werd afgelast in verband met de slechte toestand van de secundaire wegen rond om Zwolle, zal alsnog worden gehouden. De sportcommissie van de automobiel club is teruggekomen op de, oorspronke lijke beslissing dat de rit niet zou wor den verplaatst naar een latere datum. De vijfde en laatste wedstrijd tellend voor de Nederlandse kampioenschappen betrouwbaarheidsritten 1965 is vastgesteld op vrijdag 21 en zaterdag 22 januari 1966. De enige belangrijke consequentie van het besluit is dat de Tilburger Haans zich nog niet kampioen van Nederland bestuurders in de B-klasse mag noemen. Door een overwinning in de winterse herfsttocht van de KNAC zou de Hilver summer Kok hem namelijk nog van de eerste plaats kunnen verdringen. In de A- klasse en bij de navigators in de B-klas se waren de titelhouders al bekend na dat er vier ritten voor het kampioenschap waren gereden. In de zesdaagse van Münster was de stand donderdag aan het begin van de avond als volgt: 1 Bugdahl - Renz (Did) 30 punten; 2 Junkermann - Oldenburg (Did.) 25 op 1 ronde. 3 Rudi Altig - Kemper (Did) 25; 4 Lykke - Eugen (Den) 17. De overige koppels hadden twee of meer ronde achterstand. De Nederlanders Van der Lans en Cornelisse waren tien de en laatste met dertien ronden achter stand en 43 punten. Advertentie Norit is een befaamd middel bij gewone maag-en darmstóornissen. Maar Norit is meer; Als kinderen ver giftige stoffen hebben gedronken of gegeten kan Norit levens reddend zijn. Bel in zo'n situatie direct de dokter, maar begin alvast Norit te geven, véél Norit. Vraag Norit bij Uw apotheker of drogist. De korfbalclub Haarlem gaat zondag op bezoek bij de reserves van Luto, waar tegen in de thuiswedstrijd een gelijkspel (6-6) werd bereikt. De bezoekers zouden reeds met eenzelfde resultaat tevreden mogen wezen. Tweedeklasser Animo Ready krijgt bezoek van Hespa en dat zal wel op een Haarlemse zege uitdraai en. De taak van Watervliet, dat bezoek krijgt van Landlust, is niet zo eenvoudig. De gasten beschikken over een zeer schotvaardige ploeg. In de derde klasse staat de plaatselijke ontmoeting Nieuw Flora-Aurora op het programma: de eer ste ontmoeting tussen deze twaalftallen eindigde in een 6-5 zege van Aurora. Het zal ook thans weer een spannende wed strijd werden, waarbij de uitslag niet ver van een gelijk spel zal liggen. Neptunus, dat bezoek krijgt van D.E.V.D.Z., is ze ker niet kansloos. Oosthoek gaat naar Utrecht om aldaar het sterke S.K.V. te bestrijden: weinig gunstige perspectieven voor de gasten.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 9