TEXAS OP ZIJN BEST grootste en geweldigste sportbouwwerk OVERDEKT HONKBALSTADION HOUSTON IS EEN JUWEEL IN i Duizelingwekkend scorebord trekt alleen al toeschouwers DE OPSTELLINGEN Okker en Groenman bovenaan op tennisranglijst KNLTB Holland heeft een Herbergernodig Ceulemans weer klasse apart Perschef van Duitse voetbalbond - dr. Gerhardt - is van mening: Gaprindashwili en Kurajica beiden in de meestergroep Spassky daagt Petros jan uit Ruime zege van HOC (dames) Duinwijck-Haarlem in badmintonhal ZATERDAG 27 NOVEMBER 1965 11 Sensatie - ui» - Loges van 50.000 T exas-brein Okker ronde verder in toernooi Melbourne 99 Trainers II Kessler Jan Dassen H oogoven-schaaktoernooi Basketbalcompetitie (Door Frans Henrichs) Wat is de grootste trekpleister voor toeristen in de Westelijke wereld? Denkt u er maar eens rustig over na. De Eiffeltoren, het Empire State Building te New York, het Romeinse Colosseum, het UNO-hoofdkwartier of het Louvre, vermoedt u? Mis.Niets van dit alles. Het is het Astro dome van Houston in het zuiden van de Verenig de Staten, het eerste overdekte stadion voor honk bal en voetbal. De Eiffeltoren trekt jaarlijks gemiddeld 1.750.000 toeristen, het Empire Building anderhalf miljoen, het Colosseum en het hoofdkwartier van de Verenigde Naties een miljoen en het Louvre 1.250.000. Maar het in april geopende Astrodome kreeg in de eerste zes maanden van zjjn bestaan al meer dan twee miljoen mensen onder zijn im mense koepel en hoe ouder het gebouw wordt, hoe meer de belangstelling stijgt. Niet alleen op wedstrijddagen is het vol. Ook als er niets te doen is stromen de toeristen toe. Het aantal rondleidingen per dag onder aan voering van een leger getrainde gidsen stijgt gestadig. De inwoners van Texas, waar zoals bekend alles groter, hoger of dieper is, noemen deze gigan tische pannekoek het achtste wereldwonder. En ze hebben nog gelijk ook. Nog nooit ben ik van een bouwwerk zo verpletterend onder de indruk gekomen als van dit Astrodome, dat uit het vlakke land oprijst als een in de zon flitsende ver warrende creatie uit het ruimtetijdperk. Het ge welfde dak met zijn 4.596 glazen ramen ziet eruit als een bizar maanlandschap. Tweeëntwintig van de achtentwintig Amerikaanse astronauten waren bij de opening in april aanwezig en zjj moeten er zich voortreffelijk thuis gevoeld hebben. v. \"v -VC- vv-w- -v Ook op de tweede dag van het toernooi om de Gerrit Heese-beker zijn Raymond Ceulemans en Johann Scherz ongeslagen gebleven en het ziet er wel naar uit dat dit tweetal om de eerste plaats zal gaan kampen. Niet om de beker, want die kan alleen in het bezit komen van een Am sterdammer. Daarvoor staat nu Jan Swee- ring met twee verliespunten het best ge noteerd na een nederlaag van zijn groot ste concurrent, Cees van Oosterhout, te gen de op het goede pad terugkerende Lorist, die in 58 beurten ruimschoots won: 60-41. Bewondering moet men echter het meest hebben voor Ceulemans, die het zich niet meer kan permitteren om een partij met een gemiddelde van minder dan 1.000 te spelen. Toen hij vrijdagmid dag in 48 beurten de Volendammer Kok versloeg waren er al toeschouwers die zich min of meer bekocht voelden Blijkbaar rekent men er al op dat Ceu lemans iets meer dan 30 beurten voor iedere partij nodig heeft. In zijn vierde partij, die de Belg met een serie van 7 startte, was Ceulemans in 43 beurten uit, maar toen volgde er geen gemor meer, Stand: 1. Ceulemans 8 1.355, 2. Scherz 8 0.923, 3. Sweering 6 0.699, 4. Van Oos terhout 4 0.739, 5. Lorist 2 0.621, 6. Van Braan 2 0.594, 7. Brummer 2 0.557, 8. Kok 0 0.480. Het kolossale amphitheater, dat 140 miljoen gulden kostte, is zeventig meter hoog, dat zijn dus 2 miljoentjes per meter. Die hoogte betekent, dat een hotel van achttien verdiepingen in het Astro dome zou passen. Er kunnen 45.000 men sen in om naar een baseballwedstrijd te kijken, 52.000 vinden er plaats voor Ame rican football en 66.000 voor een bokswed strijd. De verplaatsbare tribunes langs het speelveld staan op rails. Een machi ne rijdt ze van of op het terrein, naar gelang er 'n baseball- of een footballwed- strijd is. De toeschouwers zitten geriefelijk op zes verdiepingen en hebben een machtig uitzicht. Elk van die verdiepingen bezit een eigen kleur: rood, geel, oranje, paars, zwart en goud. Als het kunstlicht wordt ontstoken is het, alsof een schilderspalet uit elkaar spat, een explosie van kleur. Ik voelde me als Alice in Wonderland, was minutenlang sprakeloos en dat is iets, wat me slechts zeer sporadisch overkomt. Een man zei: „Het is alsof je de hemel binnenstapt," maar die kwam dan ook uit Texas. Die kleuren zijn er overigens niet alleen voor de show. De kleuren van de toe gangsbewijzen komen overeen met die van de verdieping waarop de houder van het kaartje moet gaan zitten Liften en roltrappen tillen de geachte clientèle naar hun plaatsen. Die klandizie behoeft geen honger te lijden. Er zijn vijf compleet ingerichte restaurants: de Skydome Club, Astrodome Club, Trailblazer, Count-down Cafetaria en Domeskeller. Ze serveren alles, van broodjes worst tot een verfijnde Franse «chotel. In de Domeskeller is het mogelijk om achter gaas vlak bij 't veld te dineren en zo nu en dan de dichtst bij zijnde outfielder in een baseballwedstrijd te voorspellen, dat hij de hoge bal, die nu op hem afkomt, gegarandeerd uit zijn reeds jaren versleten handschoen zal la ten vallen, omdat de brave veteraan nu eenmaal een jaartje of wat ouder wordt en zijn handen beven. Van deze moge lijkheid wordt een druk gebruik gemaakt. Sommige verrevelders zijn evenwel mees ters in het door gaas mikken van gravel in soepborden. Dat pleegt afdoende te zijn. Er zijn in Texas, het land van de on begrensde mogelijkheden nietwaar, na tuurlijk ook nog lieden, die niet tussen dat van 5 tot 15 gulden per plaats be talend plebs willen zitten. Ook aan hen is gedacht. Het Astrodome bezit 53 loges hoog in de lucht met een mooi uitzicht en een verfijnd meubilair. Deze loges zijn voorzien van een bar met een televisie toestel, zodat men van daaruit werkelijk niets mist. Oh ja, er is ook in iedere loge een telexapparaat, dat niet alleen nieuws geeft, maar ook de laatste beursberich ten. Natuurlijk zijn er ook telefoons in Men kan dus in zo'n loge naar baseball kijken, zo nu en dan via de televisie een ander programma volgen, de beursbe richten in de gaten houden en telefonisch opdracht geven bepaalde effecten te ver kopen. Is dat nu niet heerlijk ontspan nend? Deze loges worden voor een tijdsbestek van vijf jaar verkocht. Ze kosten mini maal 50.000 gulden. Dat blijkt hier een fooi te zijn, want ze waren al weg lang voor het Astrodome klaar was U begrijpt wel, dat de superlatieven van dit machtige bouwwerk uitbarsten. Het is eenvoudig nergens mee te vergelijken, het Is uniek. Dit Astrodome is het grootste project in zijn soort, dat ooit gebouwd werd het grootste indoorstadion ter wereld heeft het grootste niet door pilaren gesteunde dak met een spanwijd te van honderdtweeënnegentig me ter..- bezit het grootste electronisch bediende scorebord, dat groter is dan een voetbalveld heeft een gigantisch sys teem van airconditioning, waardoor de lucht in het stadion iedere twee en een half uur totaal gezuiverd wordt heeft een eigen meteorologisch stadion op het dak dat automatisch alle gegevens als windrichting, warmte, vochtigheid door geeft aan de controlekamer heeft par keerruimte voor dertigduizend auto's, die doordat het stadion in een spinneweb van brede wegen ligt, zeer snel afgevoerd kunnen worden. In de controlekamer beneden hangt een meters breed bord, voorzien van toetsen. De dienstdoende machinist drukt op een knop en weet van 50 verschillende plaat sen in het stadion precies, hoe het er daar voorstaat met de temperatuur, vochtig heid en rook. verblindend en die hebben we toen moete bedekken met een speciale verf. Alle vier duizend vijf honderdzesennegentig „Het is hier een afgesloten ruimte. Is het mogelijk om een curve te gooien, de bal van links naar rechts fen op en neer te laten bewegen?" ,Als je een curve kan gooien, wel," zei mijn gids en keek me aan met een blik, alsof hij niet veel gaf om mijn pitchers capaciteiten. Het ziet er naar uit, dat het scorebord in het Astrodome nog beroemder zal wor den dan het hele stadion zelf. Dat score bord, bediend door zes man met speciale schrijfmachines voor zich, is niet zo maar een gewoon scorebord. Ik meldde u al, dat het groter Is dan een voetbalveld, maar het heeft ook nog vele snufjes. Op Het idee voor het Astrodome is 2000 jaar oud. Rechter Hofheinz uit Texas was in 1960 in Rome en hoorde daar dat er al in de oudheid een velarium (soort van zon nescherm) over het Colosseum getrokken kon worden. De heer Hofheinz, die op zijn 19-de jaar al advocaat was, volgens de inwoners van Houston „hersens heeft zo snel als een kasregister" en die zelfs in Texas uit de toon valt, ging meteen aan het werk. Zijn plannen vonden weerklank. In slechts twee jaar tijds werd dit achtste wereldwonder gebouwd. Het ronde dak, dat 9000 ton staal bevat, was al aange bracht voor de muren rondom helemaal gesloten waren. „Wat zou er gebeurd zijn, als er toen een van jullie beruchte orka nen langs gekomen was?", vroeg ik mijn gids. „Dan had je de mooiste vliegende scho tel gezien uit de historie," antwoordde hij lakoniek. De toeschouwers komen graag naar het Astrodome, waar de Houston Astros base ball spelen en de National League en de universiteitsteams football. Ze hebben geen last van zon, regen of wind en zitten in een aangename temperatuur, die per manent op 72 graden Fahrenheit gehou den wordt. Er zijn deze zomer al vier wedstrijden doorgegaan, die in een open luchtstadion afgelast hadden moeten wor den. Dat scheelde even 150.000 toeschou wers. Er is niet alleen baseball en foot' ball, ook rodeo's, circussen, autotentoon stellingen en evangelist Billy Graham kunnen er terecht. „Raakt de bal in een baseballwedstrijd het dak nooit?", vroeg ik. „Dat hebben we getest," was het antwoord van mijn gids Wayne Chandler. „In een wedstrijd is dit het gehele seizoen niet gebeurd. Ed Roebuck uit Philadelphia heeft met een speciaal fungo bat, dat smaller is dan een normale knuppel en dat gebruikt wordt voor het slaan van hoge ballen naar out fielders, een keer een spant kunnen ra ken. Maar Roebuck was toen wel de beste fungo hitter in baseball. In een normale wedstrijd is het dit gehele seizoen nog nooit gebeurd." „Vonden de spelers het fijn om hier in actie te komen?" „Eerst stonden ze er vreemd tegen over, maar nu zijn ze er blij mee. De weersfactor is totaal uitgeschakeld. We spelen hier wel altijd met kunstlicht. Ook overdag. De ramen in het dak werkten dit bord is de wedstrijd natuurlijk precies te volgen, maar als er een homerun ge slagen wordt begint het pas echt specta culair te worden Dan verschijnt het Astrodome in kleur op het' bord, het dak vliegt onder knet terende geluidseffecten van het stadion, een bal suist het stadion uit, een regen van sterren achter zich latend, links ver schijnt een grote baseball met het woord homerun, er ii), vervolgens worden twee cowboys te paard zichtbaar op het bord, die luid knallend met revolvers in de lucht schieten, de vlaggen van de Verenig de Staten en Texas verschijnen, een ra ket gaat vliegen, de cowboy probeert een stier te lassoën en wordt van zijn paard getrokken. Gebeurtenissen in het veld worden op het scorebord gevolgd met woorden als „vang," „val aan", „gogo, goen „au". Geen wonder, dat nu al mensen in Houston zijn, die zeggen „Laten we vanavond naar het scorebord gaan" in plaats van „Laten we naar honk bal gaan kijken IJSHOCKEY. In Tilburg is vrijdag een ijshockey wedstrijd voor het toernóoi om de Coupe der Lage Landen gespeeld. De plaatselijke TIJSC won met 10-4 van het Duitse Köln. TELSTAR (uit tegen Sparta): Stuy; Liptak, Kort, André en Bakker; Van Wijk en Van Egmond; Carlos, Althoff, Dikstaal en Clement. HAARLEM (thuis tegen HDVS): Scharrighuyzen; Wenting, Koster, Be- rendregt en Van Duffelen; Versluis en Duyster; Bosdijk, Smit, Couperus en Jonker. RCH (uit tegen Helmondia): Van de Meeren; Croes en Honout; Nanai, Ko ning en Koers; Hendriks, Franz, Mas- lo, Euwes en Van Doesselaar. EDO (uit tegen SVV): Dekker; Dis- selköter, Nijman, Krooder en Jooris; Van der Putten en Hup; Koek, Slisser, Peters en Spiers. Tom Okker, die een dubbel vormt met de Chileen Patricio Rodrigues, heeft vrij dag in Melbourne de tweede ronde heren dubbelspel bereikt van de kampioenschap pen van de staat Victoria. In de eerste ronde versloegen zij de Australiërs Rus- so en Philips met 7-5, 4-6, 7-5, 6-2. De natifmale kampioenen Tom Okker en Trudy Groenman zijn voor de tweede achtereenvolgende maal eerste geplaatst op de nationale tennisranglijst, die de KNLTB jaarlijkst publiceert. De ranglijsten over het seizoen 1965 luiden: Heren: (met tussen haakjes de plaat sing van het vorig jaar). 1. Tom Okker (1) 2. Evert Schneider (3-4) 3. Jan Hajer (2) 4. Piet van Eysden (5-6) 5. Ron van Gelder (5-6) 6. Eddy Knol (9) 7. Niek Fleury (11) 8. Peter Scholtz (10) Niet geplaatst wegens gebrek aan gege vens: Hans van Dalsum (n.g.), Henk Go- ris (7), Lex Karamoy (8) en Willem Ma- ris (3-4). Tweede catagorie: (alfabetische volgor de): Jaap Arends, Just Barth, Jan Beu kers, Jaap Geurts, Hans Haks, Siebe Hui- zinga, Richard Kasten, Peter Soeters, Dick Stradmeyer en Jaap Wittekamp. Dames: 1. Trudy Groenman (1) 2. Betty Stöve (3) 3. Elly Krocké (4-5) 4. Els Spruyt (6) 5. Jenny Ridderhof-Seven (4-5) 6. Lidy Jansen Venneboer (n.g.) 7. Marijke Jansen (8) 8. Hetty Baas (n.g.) 9. Koosje de Jongh 10. Ada Bakker (n.g.) Eervolle vermelding: Judith Salomé en Astrid Suurbeek. Tweede catagorie: (in alfabetische volg orde): Ineke Aalbers, Ria Houbs, Patricia Went-van den Heuvel en Tine Zwaan. Niets geplaatst wegens gebrek aan ge gevens: Anja Lepoutre. De KNLTB motiveerde de ranglijst als volgt: De plaatsing van Tom Okker als num mer één bij de heren is zonder meer duidelijk. Schneider werd boven Hajer geplaatst, omdat hij tweemaal van deze speler won. De Haagse student leed ver der alleen een nederlaag tegen van Dal sum en Van Eysden. Tegen laatstgenoem de boekte hij echter ook twee overwin ningen. Hajer dankt zijn derde plaats aan en- „Wij zijn het laatste land in West- Europa, waar de spelers als amateurs in het nationale team spelen. De waarde van de Duitse ploeg is te danken aan één man: Sepp Herberger en aan één besluit: hem „levenslang" te geven!", vertelt me op het kantoor van de Deutscher Fuszball-Bund aan de Frankfurter Zeppelinallee, pers chef dr. W. Gerhardt. „Hij heeft met ons elftal de hoogste tree bereikt: het wereldkampioenschap in lj)54. Maar velen zijn vergeten, dat dat team daarna van de dertien interlands er twaalf verloor, o.a. in 1956 tegen Hol land in Düsseldorf. Herberger had nog tien wedstrijden kunnen verlie zen, dat had aan zijn positie als bonds- trainer niets veranderd. Zoals ook Helmut Schön gewoon door had kun nen werken als we ons deze maand niet voor „Engeland" gekwalificeerd hadden". „Holland heeft een „Herberger" nodig", zegt Wilfried Gerhardt peinzend. „Een man, die weet wat hij wil en zich door niemand van zijn doel laat afhouden. Zo'n persoonlijkheid moet groeien, kan alleen maar groeien als men bij u doet wat het bestuur van de DFB in 1936 na de Olym pische Spelen deed en in 1949 bekrachtig de: alle vertrouwen geven aan die coach en hem voortdurend in de rug dekken!" „Dat het vinden van zo'n man als Her berger geluk is, kan men niet ontkennen Maar niet alleen geluk. Ook aanvoelings vermogen van de toonaangevende be stuursleden, die dadelijk durfden te zeg gen: Die man is goed, die laten we wer- - ken. Vergeet niet dat Sepp Herberger toen hij in 1936 werd aangesteld jong en on ervaren was. Hij is nooit trainer van een club ge weest. Ja, heel even, tijdens zijn studie aan de Sporthochschule in Berlijn aan het eind van de twintiger, begin dertiger ja ren. Toch gaf merj hem in '36 het hele nationale voetbal in handen, van A-team tot het jongste jeugdelftal. Hij kreeg enke le assistenten. De grote verdienste van Herberger is, dat hij zijn eigen werk ge zien heeft, ik bedoel hij heeft zijn functie opgebouwd en uitgebouwd, zodanig dat hij nu op het hele Duitse voetbal een stem pel heeft gedrukt. Hij was er ook de man naar, vasthoudend, door niets of niemand van een eens genomen besluit af te krij gen." Een van de opgaven die Herberger zich stelde was de opleiding ter hand te ne men van voetbaltrainers. Hij heeft het systeem en de richtlijnen voor het werk van voetbaltrainers samengesteld en zelf de examens afgenomen aan de Sporthoch schule in Keulen voor de diploma's van A-trainers (Fuszballlehrer) en anderen (Uebungsleiter). Daardoor kan men nu zeggen, dat bijna alle bekende Duitse trai ners Herberger-leerlingen zijn. Alleen een trainer, die onafhankelijk is van inciden tele successen kan iets bereiken. Moet hij zich door resultaten van het team handha ven dan stuurt zo'n trainer steeds het op dat moment sterkste elftal in het veld, zonder aan de toekomst te bouwen. Die fout wordt in vele zelfs de meest professionele bonden gemaakt. Een jon ge speler moet twee, drie keer slecht kun nen spelen in een nationaal team en toch gehandhaafd worden om tot goed spel te komen. Men vergeet maar al te gauw welk een grote stap het is van clubvoetbal naar internationaal voetbal. Een coach die met de gedachte rondloopt: de volgen- v Dr Gerhardt de interland kan mijn laatste zijn als ik die niet win, bouwt alleen maaj voor die wedstrijd, probeert met geweld te winnen en komt soms tot de meest dwaze, onbe grijpelijke kansberekeningen. Het hoéft geen betoog, dat een derge lijke trainer niet bevorderlijk is voor de geest in het team, omdat de spelers niet alleen niet aan hem gewend zijn, maar ook zijn gokcapriolen moeilijk kunnen be grijpen en waarderen. Spelers voelen dan dat zij alleen gekozen zijn om een inci denteel succes te behalen en niet omdat zij de beste spelers zijn. De lange carrière van Herberger heeft er alles toe bijgedra gen dat de sfeer in ons nationale team is als die van een clubelftal. De trainer weet wat hij aan de spelers heeft, kent ze na jarenlange ervaring en beoordeling en de spelers weten wat zij aan hun trainer heb ben. Dan krijg je de sfeer, dat de spelers voor de trainer werken en de trainer voor spelers zwoegt. Dan ontstaat eenheid: nog steeds het sterkste wapen in een team sport." Als ik heel voorzichtig meedeel, dat in Holland stemmen opgaan om George Kessler de taak van bondscoach te ge ven, springt dr. Gerhardt op: „Nou kijk eens, dat is ook een Herberger-leerling hij is onder Herberger hier Verbandstrai ner geweest. Hij kent de school, het systeem, de persoonlijkheid van Herber ger. Als hij die taak aanvaardt geef hem dan de volle kans, alle vertrouwen, jaren lang." kele goede uitslagen tegen buitenlanders en aan het feit, dat hij zich tegen lager geplaatsten altijd de sterkste toonde. Zo boekte hij bijv. twee overwinningen op Van Eysden. Op zijn beurt won Van Eys den tweemaal van Van Gelder en boekte zoals vermeld een mooie overwinning op Schneider. Bij de dames won Trudy Groenman overtuigend de nationale kampioenschap pen. Gedurende het gehele seizoen behaal de zij geen verrassende overwinningen. Een uitzondering is de overwinning op de nummer één van Rhodesië Pat Walkden, van wie zij op de internationale kam pioenschappen van Hilversum echter\ verloor. In de meestergroep van het Hoogoven schaaktoernooi in Beverwijk dat op 11 ja nuari volgend jaar van start gaat zullen twee wereldkampioenen aan de start ko men. Het zijn Nona Gaprindashwili uit Georgië en de jeugdwereldkampioen Ku rajica uit Joegoslavië, die beiden in de meestergroep uit zullen komen. De Russische titelhoudster heeft on langs haar rivale Kusjnir een verplette rende nederlaag toegebracht en daarmee haar schaakkroon weer voor drie jaar vei lig gesteld. Hoe sterk zij is, is wel ge bleken op het Hoogovenschaaktoemooi in 1963, toen zij de damesgroep won met 9 uit 9. Trouwens een jaar later werd zij in Hastings vijfde in de hoofdgroep, waar bij zij verschillende sterke Britse spelers achter zich liet. Kurajica won dit jaar in Spanje op fraaie wijze de jeugdwereldtitel. Na de voorlaatste ronde was hij al onbereikbaar geworden voor de Rus Toekmanov en de Nederlander Hartoch. Deze laatste klopte de Joegoslaaf in de slotpartij en werd zodoende nog juist gedeelde tweede met de Rus. Of „reservewereldkampioen" Hartoch ook in de meestergroep zal mee spelen is nog niet zeker. De Russische grootmeester Boris Spass ky heeft vrijdag in Tiflis het recht ver worven wereldkampioen Tigran Petrosjan uit te dagen voor een titelwedstrijd. Spass ky zegevierde vrijdag in de elfde partij van de tweekamp met oud-wereldkam pioen Michael Tal. Spassky kwam daar door op zeven punten, een totaal, dat door Tal, die op vier punten staat, niet meer behaald kan worden. De dames van HOC behaalden gister avond in de eredivisie een verwachte royale overwinning. Ondanks het feit dat het scoren in de beginfase moeizaam ver liep (getuige 14-11 na 15 minuten) stond HOC bij rust al met 27-18 voor. Na de hervatting liep HOC vooral door de tan dem Kuiper-Biesbrouck verder weg en won via tussenstanden 35-22 en 44-29 met 53-35. Tegenscoorsters HOC: Huigen 6-2, Kuiper 8-6, ten Have 8-3, Fransen 3-5 en Biesbrouck 2-7. Voor Agon H. v. Wijk 7-9. De overige uitslagen luiden: Dames: RapiditasHCK 2: 8-11; White Stars 2—Akrides: 33-24; HOC 3—HCK: 26- 51. Heren: AkridesSea Devils: 29-35; Ty phoons 2HOC 2: 55-30. In de badmintonhal te Haarlem krijgt Duinwijck zondagmiddag (2 uur) voor de badmintonhoofdklasse Haarlem op bezoek. Vooral de damespartijen met Imre Riet veld en Marja Ridder (Duinwijck) en Agnes Geene en Felice de Noyer (Haar lem) vragen de belangstelling. Velsen duelleert voor eigen publiek met het Haagse De Kortenaer. IJSHOCKEY. Ook de tweede ijshockey- interland tussen Tsjechoslowakije, tweede bij het laatste wereldkampioenschap, en titelhouder Rusland is in een Tsjechische zege geëindigd (2-4).

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 11