Bewapening verminderen Nieuw buitenlands beleid Moboetoe op Kasavoeboe's troon LTUt Eerste Franse satelliet gelanceerd i -m Jolie Wereldnieuws Van dag tot dag Harde slagen gentlemen prefer Witte Huis buigt zich over rapport Commissie Wiesner Pistool van zeep Auschwitzcomité vraagt hulp voor nazislachtoffer s 3 ïüTT ZATERDAG 27 NOVEMBER 1965 lËÉii TV-uitzending van de begrafenis van België's koningin-moeder Alle kernproeven Pentagon opgetogen Voor de tweede maal heeft de Kongolese generaal Moboetoe zich in de politieke rimboe van zijn land gewaagd. Hij heeft zichzelf voor de duur van vijf jaar tot president uitgeroepen. Deze militaire greep naar de macht betekent in feite een ruk naar rechts: de nationale figuur Kasavoeboe, die zich vijf jaar lang door alle ellende heen had weten te handhaven, is ontslagen. Zoals bekend elimineerde de Kongolese leger leider in 1960 de linkse Loemoemba. Dit is de lepel van het moderneJolie-bestek voor hedendaagse mensen met gevoel voor echte schoonheid In juwelierspleet en edelstaal verkrijgbaar bij de juwelier. c Op 10 november heeft het Chinese Volksdagblad een anti-Russische verkla ring gepubliceerd, die drie hele bladzijden besloeg. Deze week is de volledige tekst in het Westen beschikbaar gekomen en er blijkt uit, dat men in Peking de huidige Russische leiding beschouwt als „een bewind van bevoorrechte bourgeois," die geen klassestrijd meer voeren. Zij spre ken veel over „een verenigd front", zo luidt het, maar dit willen zij niet mobi liseren tegen de Verenigde Staten, de sterkste „kapitalistische en imperialisti sche macht". Evenals Kroesjtjev willen «ij met de Amerikanen een vorm van „vreedzaam samenleven", om de betrek kingen met Washington te verbeteren. Dit laatste is echter de doodsvijand van het revolutionaire Chinese volk en van de Vietnamezen. En wie niet onverbiddelijk breekt met de Amerikanen is contra-revo lutionair. Het zijn krasse beschuldigingen die worden gestaafd met vele citaten van Marx, Engels en Lenin. Maar afgezien van de „ideologie" gaat het er vooral om dat de Sovjet-Unie in haar buitenlandse politiek verscheidene malen de zijde heeft gekozen van tegen standers van China. Zo heeft Moskou aan gepapt met Joegoslavië en India, de „la keien van het Amerikaanse imperialis me", om te proberen in Vietnam een wa penstilstand te bereiken, zonder aller eerst te eisen, dat de Amerikaanse troepen Vietnam verlaten. Aan Tito wordt verweten dat hij 'n ver rader is. Aan premier Sjastri van India dat hij een vijand is van China ën van de wereldrevolutie. (Men herinnere zich de gevechten in het Indisch-Chinese grens gebied.) Doch de Sovjet-Unie heeft aan India dit jaar vele wapens en een krediet van 900 miljoen dollars verschaft. Van de Russen wordt voorts gezegd dat «ij met de Amerikanen samenwerking zoe ken „voor de gemeenschappelijke over heersing van de gehele wereld". Daarom blijven zij in de Verenigde Naties, dit „Amerikaanse werktuig", waarvan China is uitgesloten. Kroesjtjev heeft China aan zijn lot willen overlaten om de Ver enigde Staten in het gevlij te komen, en de huidige leiders in het Kremlin blijken van dezelfde soort, zo heet het. Wie nog mocht twijfelen aan de klove, die er sinds 1960 bestaat tussen Russen en Chinezen, zal thans wel overtujgd zijn. Er is echter weinig reden, zich daarover te verheugen, want de Sovjet-Unie heeft thans geen middel meer om China te ma tigen. In de ganse wereld zijn de Chi nezen bezig, linkse en revolutionaire be wegingen te onttrekken aan Russische in vloeden. Indien zij daarin slagen zullen binnenlandse tegenstellingen in Aziatische. Afrikaanse en Latijns-Amerikaanse lan den evenzeer toenemen als internationale ■panningen. Dan zou de kwestie-Vietnam wel eens een lont in een kruitvat kunnen blijken. Het zou goed zijn, wanneer staten «oals de Sovjet-Unie, Frankrijk en India er de Amerikanen van konden overtuigen dat het in ieders belang is te pogen de oorlog in Vietnam zo spoedig mogelijk te liqui deren en Indo-China te neutraliseren, Misschien zou men aldus de voedingsbo dem kunnen ontnemen aan de agressieve politiek der Chinezen. JtMMMMIWWWWWIflMAMiWVWVWWWVWWMWWVWWWWWWVI Advertentie -• .V- i' r.::—l-U-Vi--1*-'1'- i2.90af eenprodukt Dinsdag 30 november neemt de NTS op Nederland 1 van de Belgische televisie een rechtstreekse reportage over van de begrafenis van koningin-moeder Elisabeth ▼an België. De uitzending begint omstreeks 11 uur Een samenvatting van de plechtigheden wordt van 18.45 tot 19.00 uur, eveneens op Nederland 1, uitgezonden. In verband met de reportage 's ochtends komen de uitzendingen van de schooltelevisie te ver vallen. (Van onze correspondent) WASHINGTON. Terwijl Ameri- ka's militair krachtsvertoon in Viet nam nieuwe hoogtepunten bereikt, en er weer druk gepraat wordt over een cernstrijdmacht binnen de NAVO en de militaire begrotingen er records halen, is plotseling de politieke dis cussie in Washington naar de ont wapening verschoven. Begin vol gende week vindt in het Witte Huis een conferentie over internatio nale samenwerking plaats en daarop belooft de ontwapeningskwestie, die de Amerikaanse regering thans ook met China wil opnemen, het hoofd thema te worden. Een belangrijk onderwerp van ge sprek op deze conferentie zal het rap port zyn dat opgesteld werd door een commissie onder leiding van Jerome Wiesner, voormalig wetenschappelijk adviseur van de president, nu hoofd van een faculteit aan het Technisch Instituut van Massachusetts. In dit rapport waaraan ook de oud-on derminister van Defensie, Roswell Gilpa- tric heeft meegewerkt, worden suggesties aan de president gedaan die de bewa peningsspiraal terug zouden kunnen draai en, maar die bovendien op een aantal punten een drastische koerswijziging van de Amerikaanse buitenlandse politiek zou den inhouden. Het rapport suggereert bijvoorbeeld dat Washington bilaterale be sprekingen met Peking zou moeten voe ren, dat elk idee over een multilaterale kernstrijdmacht zou moeten worden opge geven, dat een niet-aanvals-verdrag tussen de NAVO en het Pact van Warschau zou moeten worden gesloten, evenals een we reldomvattende overeenkomst tegen de verspreiding van kernwapens. HET KERNSTOPVERDRAG zou moe ten worden uitgebreid tot alle soorten kernproeven, aldus het rapport, dat ver der voorstelt alleen in inspecties op na koming van het verdrag over bijvoor beeld ondergrondse kernproeven te voor zien, na beschuldiging van contractbreuk door een van de partners. Een pressie middel achter de inpsecties zou in dat geval kunnen zijn een eventuele terug trekking uit het verdrag door de klagen de partij. Vooral interessant is het voorstel in het rapport om tot een eventueel zwijgende overeenkomst met de Russen te komen over een uitstel voor drie jaar voor de produktie van anti-raket-raketten. Als dit niet gebeurt, zullen de V.S. en Rusland opnieuw de bewapeningswedloop opvoe ren, omdat de wetenschap dat de tegen stander effectieve anti-raket-raketten heeft, het afschrikwekkende aspect van de kernbewapening teniet zou doen. Over drie jaren, aldus het rapport, zou den Russen en Amerikanen beter inzicht kunnen hebben over de Chinese houding tegenover de kernwapenwedloop en een nieuwe lijn kunnen bepalen. Deze laatste suggestie is op het Amerikaanse üniste- rie van Defensie nog slechter ontvangen dan de voorafgaande voorstellen. ER IS AL twee miljard uitgegeven voor onderzoek naar de produktiemogelijkheid van anti-raket-raketten, zo zegt men, ter wijl reeds toezeggingen aan de industrie- en zijn gedaan voor produktieopdrachten, die uiteindelijk rond twintig miljard dol lar zouden omvatten. Het gaat hierbij om de zogenaamde Nike" en „Sprinf'-projectielen die met kernladingen vijandige intercontinentale raketten zouden kunnen vernietigen. Vooral legerkringen in het Pentagon lijken opgetogen over het project, aange zien men verwacht dat de conventionele landstrijdkrachten in belangrijkheid weer enorm zullen stijgen, als de nucleaire drei ging door de anti-raket-raketten haar af schrikwekkendheid verliest. Bevriezing van de produktie voor drie jaar zou bo vendien de industrie, die nu al rekent op opdrachten, tegen de regering in het har nas jagen, zeggen Pentagon-kringen, die het voorstel in het rapport daarom wei- DUISBURG (DPADe verdachte, die deze week in Duisburg na het aan horen van zijn vonnis een pistool trok, rechters en bewaarders bedreigde en er vandoor ging, blijkt dit pistool van zeep vervaardigd te hebben. Hij werd gisteren in een café gear resteerd, nadat hij al tamelijk veel ge dronken had. Zijn zelfgemaakte pistool had hij nog bij zich. Tijdens zijn voor lopige hechtenis had hij het zorgvuldig in elkaar geknutseld. Het pistool lijkt bedrieglijk echt. Van zeep werd in de juiste vorm gekneed, voorzien van een blikken buisje ook de haan was van blik en met schoensmeer was het vervolgens zwart gemaakt. Toen de man na het vonnis zijn zeeppistool trok vluchtten de rechters in paniek de zaal uit, de president wierp zich op de grond. Een ongewapende bewaker moest hem wel laten gaan, naar de vrijheid die zo kort heeft geduurd. nig kansen geven om te verwezenlijken. Nog afgezien van deze argumenten speelt ook de politieke speculatie een rol, namelijk in kringen, die geloven dat de alliantieproblemen wellicht opgelost zouden kunnen worden door een kern strijdmacht van uitsluitend defensief te gebruiken anti-raket-raketten in het leven te roepen. Het voordeel daarvan is dat men de Russen veel minder in het har nas zou jagen dan met het oude MLF- plan, terwijl bovendien het veiligheids gevoel van de bondgenoten op deze wij ze vergroot zou kunnen worden. DEZE GEDACHTEN zijn evenwel vol strekt speculatief en houden ook geen re kening met het feit dat bijvoorbeeld de Westduitsers belangstelling hebben voor de multilaterale kernstrijdmacht, niet om hun veiligheid te vergroten, maar om als eersterangsmogendheid erkend te worden. Over de Duitse kwestie heeft het rap port van Wiesner ook een onorthodoxe paragraaf. Daarin wordt namelijk gesteld dat de steeds groeiende militaire integra tie van de bondsrepubliek in de Atlan tische alliantie onverenigbaar is met de Duitse en Amerikaanse wens tot Duits- lands hereniging, gezien de gewettigde Russische eisen voor veiligheid in Mid den-en Oost-Europa. Het Nederlandse Auschwitz Comité heeft een adres gericht aan de Tweede Kamer, waarin het zegt zich genoopt te zien „de aandacht van de Kamer te ves tigen op een vergeten categorie, mensen die nog steeds en in toenemende mate als oorlogs- en nazislachtoffers zijn te beschouwen, namelijk degenen die door de bezetters werden vervolgd wegens hun afkomst, geloof of wereldbeschouwing en die in een kamp of elders aan levensge vaar, mishandeling en honger hebben blootgestaan of als ondergedokenen in le vensgevaarlijke en mensonwaardige om standigheden hebben moeten leven. In vele gevallen zijn de gevolgen van het oorlogsleed pas de laatste jaren merkbaar geworden. Anderen zijn al sinds 1945 zwaar gehandicapt, herhaaldelijk ziek of doorlopend bedlegerig. In het adres aan de Kamer wordt een algemene financiële re geling voor deze categorie gevraagd. De betrokkenen hebben al 20 jaar op een dergelijke regeling gerekend. Het uitblij ven ervan heeft tot diepe teleurstelling en zelfs verbittering geleid, aldus het adres van het comité. De Franse A-l satelliet die gisteren vanaf de ruimtevaartbasis Hamag- guir in de Sahara is gelanceerd. PARIJS (AP en AFP Vanaf de ba sis Hamagguir in de Sahara is gister middag Frankrijks eerste satelliet de „A-I" de ruimte ingeschoten. De kunst maan werd gelanceerd met behulp van de drietrapsraket „Diamant". Door dit succes is Frankrijk na de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten het derde ruimtevaartland ter wereld gewor den. Gelanceerd is een 42 kilogram we gende satelliet die twee weken lang ra diosignalen moet uitzenden. Het ministerie van Defensie meldde dat het belangrijkste doel van de lance ring niet is om wetenschappelijke gege vens te verzamelen maar om de drie- traps Diamant-raket te beproeven, waar vier jaar lang aan is gewerkt. Frankrijk, dat ook vol trots beweert de beschikking te hebben over een kleine vloot van kernbommenwerpers, is van plan in het komende decennium zijn eer ste reeks van kernkoppen voorziene bal listische raketten te bouwen. Direct na de lancering verkondigde pre sident De Gaulle vol trots, dat „het bren gen in een baan om de aarde van de eerste Franse raket met behulp van een Franse raket een belangrijk Frans succes was". De lancering was niet van tevoren bekendgemaakt. Journalisten mochten niet naar Hammaguir komen om de lan cering te zien. juuuiajtnnnnjmnnnnnnnnnnnnnnnnnrvinnnnnnm Moboetoe heeft van 1949 af zeven jaar in het door Belgische officieren geleide Kongolese leger, de Force Pu- blique, gediend, waar hij ingedeeld was bij de administratie. In 1950 be gon hij, 21 jaar oud, te schrijven voor Kongolese bladen. Moboetoe verliet het leger in 1956 en werd redacteur bij een krant in Leopoldstad. In 1958 werd hij lid van de Kongolese Nationalisti sche Beweging, waarvan Loemoemba de leider was. Het jaar daarop stu deerde hij enige tijd in België, maar hij keerde naar Kongo terug als lid van een werkgroep om de onafhanke lijkheid van zijn land te helpen voor bereiden. Nadat Loemoemba tot premier van Kongo was gekozen werd Moboetoe benoemd tot staatssecretaris. Bij het uitbreken van een muiterij in het Kon golese leger in juli 1960 werd Moboetoe als kolonel benoemd tot stafchef onder generaal Victor Loendoela. Zijn ver houding tot Loemoemba werd intussen steeds slechter. Na de arrestatie van Loendoela nam Moboetoe het bevel van het Kongolese leger op zich. Handig manoeuvrerend nam hij in september van het chaoti sche jaar 1960 de macht in handen. Al le politieke activiteiten zouden tot het einde van het jaar worden geneutrali seerd, terwijl van „college van commis sarissen" een aantal jonge studen ten het land voorlopig zouden be sturen". Er is geen sprake van een staatsgreep, zo maakte Moboetoe be kend, „Eerder van een vreedzame re volutie. De politici krijgen de tijd om het met elkaar eens te worden". Maar de politici werden het niet eens. Op 1 december werd Loemoem ba, wiens aanhang in Kongo steeds meer groeide, gearresteerd. Volgens een rapport van de Verenigde Naties, opgemaakt door de Indiër Rajeshwar Dayal namens de voornamelige V.N.- secretaris-generaal Hammarskjöld, zou Loemoemba slecht behandeld zijn in zijn cel van het militaire kamp in Thijsstad. Moboetoe verklaarde daar op dat hij geen ambtenaren van de Verenigde Naties zou toestaan Loe moemba te bezoeken. De voormalige minister-president zou berecht worden op beschuldiging van pogingen tot veroorzaken van rebellie. Begin 1961 brachten Kongolese mili tairen Loemoemba uit Thijsstad over naar Katanga, het land van zijn doods vijand Tsjombe, omdat in het hele land en ook buiten de grenzen van Kongo zijn aanhang bleef groeien en overal verzetsbewegingen die zijn in- vrijheidsstelling eisten uit de grond schoten. Op 13 februari werd bekend dat Loemoemba met twee van zijn me dewerkers, Mpolo en Okito, „tijdens een vlucht door dorpelingen waren ge dood". De moord had grote internationale gevolgen. De Sovjet-Unie eiste in een regeringsverklaring onder meer dat Tsjombe en Moboetoe zouden worden gearresteerd en berecht als moorde naars van Loemoemba. Als het enig wettige gezag werd de tegenregering van vice-premier Gizenga in Stanley- stad erkend. De Verenigde Staten ech ter verklaarden zich niet bereid „deze pro-communistische marionettenrege ring" te steunen. Ex-president Kasavoeboe De Veiligheidsraad kwam een aantal malen bijeen om de kwestie-Kongo te bespreken, waarbij op de publieke tri bune hevige gevechten uitbraken tus sen suppoosten en bezoekers, die met hun „Vive Loemoemba" duidelijk te kennen gaven dat zij het Amerikaan se standpunt afkeurden. De voorzitter van de Raad, de Brit sir Patrick Dean was genoodzaakt deze zitting te schor sen. Commentaar van de toenmalige Ame rikaanse gedelegeerde Stevenson: „De ze uitbarsting was kennelijk georgani seerd." Moboetoe droeg, toen het Loemoem- bistische gevaar enigszins geweken was de macht weer over aan president Ka savoeboe. Als tegenprestatie werd Mo boetoe tot opperbevelhebber van het Kongolese leger benoemd met de rang van generaal. Moboetoe wijdde zich vervolgens geheel aan de reorganisatie van het leger, waarbij hij dankbaar ge bruik maakte van Belgische militairen. Hij maakte een aantal reizen naar Europa en de Verenigde Staten. De 35-jarige Moboetoe is gehuwd en heeft vijf kinderen. Begin van dit jaar werd hij opgenomen in een ziekenhuis in de Zwitserse plaats Lausanne. Waarvoor hij werd behandeld is niet bekend. Zijn jeugdige leeftijd speelt hem overigens pog parten: om in Kon go president te worden moet men min stens veertig jaar zijn, zo staat in de Grondwet van dit land. Onmiddellijk na de staatsgreep van afgelopen don derdag zei de nieuwbakken president dat hij het Congres zou verzoeken om in dit verband „bepaalde grondwets wijzigingen" aan te brengen. Opvallend is verder dat de voormali ge medewerker van Loemoemba, de gewezen vice-premier van het eerste Kongolese kabinet Antoine Gizenga, onmiddellijk na de staatsgreep zou worden vrijgelaten uit zijn huisarrest. Joseph Kasavoeboe werd president van Kongo toen hij in 1960 kort nadat zijn land onafhankelijk was geworden, de strijd met Patrice Loemoemba om het premierschap had verloren. Onder meer door zijn toedoen verdween Loe moemba op geheimzinnige wijze van het politieke toneel. Kasavoeboe werd opgeleid door rooms-katholieke missionarissen. Hij kreeg een priesteropleiding en kwam op de kweekschool, waarna hij amb tenaar werd in het Belgische rege ringsapparaat. In 1955 werd Kasavoeboe voorzitter van de Abako, een culturele en socia le vereniging van de Bakongo-stam, waaruit Kasavoeboe is voortgekomen. De Bakongo's noemden hem „onze ko- Generaal-president Moboetoe ning". Bij de verkiezingen in 1957 be haalde de Abako een grote verkie zingsoverwinning. Felle critiek van Kasavoeboe op de Belgische regering en een opstand van zijn volgelingen kwamen hem op 2 maanden gevan genisstraf te staan. Bij de verkiezingen in maart 1961 behaalde Gizenga, politiek erfgenaam van Loemoemba, enige zetels meer in het parlement dan de aanhangers van Kasavoeboe. Het nieuwe parlement benoemde echter Cyrille Adoela op een voorstel van Kasavoeboe tot minister-president. Tijdens de parle- mentszitting stond een strijdmacht van de Verenigde Naties om het gebouw opgesteld. Juli vorig jaar haalde Kasavoeboe de Katangese ex-premier Moise Tsjombe terug naar Kongo om hem premier te maken. Door zijn toedoen werd Tsjombe enkele maanden gele den ook weer aan de kant gezet. Dit maal is Kasavoeboe aan de beurt om te vertrekken: hij werd ertoe gedwon gen door de jonge militair die hijzelf tot opperbevelhebber van het Kongole se leger had benoemd. Oud-premier Tsjombe die zich on- middelijk enthousiast toonde over de staatsgreep kreeg van Moboetoe een koude douche als antwoord: „Ik zal zeker Tsjombe niet vragen terug te komen aan het bewind." Advertentie Koninklijke Van Kempen Begeer-Zeist Schip. Voor rekening van communistisch China wordt aan de Franse Atlantische kust een passagiersschip van 10.500 ton gebouwd, dat plaats zal bieden aan 500 tot 800 passagiers. Het schip zal gaan varen tussen de Chinese haven Kanton en Mombassa in Kenia en Dar-es-Salaam in Tanzania. „Kameel". Murray Humphreys, bijge naamd de Kameel, is op 66-jarige leef tijd in Chicago overleden. Hij behoor de tot het misdaadsyndicaat van Chi cago en werd verscheidene malen gear resteerd, voor het eerst in 1916. Hij bracht echter slechts een jaar in de cel door: in 1933, wegens het niet betalen van zijn belastingaanslag- Onrust. Op de universiteit van Madrid blijft 't onrustig. Ruim duizend studen ten hielden woensdag in het gebouw va de faculteit van politieke en economi sche wetenschappen opnieuw een „vrije vergadering" waarop besloten werd „vrije verkiezingen" te organiseren om „waarlijk representatieve afgevaardig den" in de diverse studentenraden te kiezen. De autoriteiten hebben de studen ten met sancties gedreigd. Orde. President Mikojan van de Sov- jes-Unie heeft woensdag, ter gelegen heid van zijn zevenstige verjaardag, de Orde van Lenin ontvangen. Eruit. De president van de Afrikaanse re publiek Dahomey, Soeroe Migan Apithy is uit de regeringspartij gestoten. Aan genomen wordt dat Apithy ontslag zal moeten nemen. Verdovend. Een commissie uit het Britse kabinet heeft vastgesteld dat het aantal aan verdovende middelen verslaafden in Engeland sinds 1959 verzesvoudigd is. Auto. Een op de vier inwoners van het departement Seine (Parijs) bezit een auto, een percentage dat hoger ligt dan dat in Londen of New York. Gepakt. De twee jongens die woensdag uit een tuchthuis in het Britse graaf schap Dorset ontvluchtten na een bewa ker te hebben gedood zijn na een groot scheepse opsporingsactie, waaraan on geveer vijfhonderd politiemannen, een afdeling van de B.B. en twee helikop ters van de marine deelnamen, gegre pen. Vonnis. Een Portugees echtpaar is don derdag in Lissabon veroordeeld tot ge vangenisstraf wegens subversieve activi teit en lidmaatschap van de verboden communistische partij. De 32-jarige Jose Manuel Rodrigues dos Santos kreeg IVz zijn vrouw twee jaar. Ontbinding. De uiterst rechtse Duitse Rijkspartij die sinds de oprichting van de Nationaal-Democratische Partij Duitsland, emd 1964, niet meer op de voorgrond is getreden, zal vier decem ber worden ontbonden.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3