Stoffelijk overschot van schippersvrouw bij lichten van het binnenschip gevonden De heer G. Wessel 25 jaar in dienst der gemeente Velsen „Santa Kyriaki" zit nog hoger op strand dan „C. A.Banck" in 1949 ÜA IJ muider Harmonie met Jeugdorkest Dode bij nachtelijke autobotsing in Amsterdam éHuhAhh n» Graven van vaargeul van strand naar zee lijkt noodzakelijk I Steigerbouwer maakt val van zes meter ROND DE LOSPLANK wJêÈèkm lilllll ZATERDAG 27 NOVEMBER 1965 4 P. Zwaanswijk TAXI 6200 C. J. RADEMAKERS Het stormachtige weer dat deze week in heel West-Europa heeft gewoed, heeft de vishandel voor grote moeilijkheden geplaatst. Het sterkst werd dat gevoeld in de haring- en makreelverwerkende pakhuizen. Voorgaande jaren werden de schrale perioden opgevangen door de voorraden, die in de koel huizen lagen opgeslagen. Dit jaar echter heeft zich geen gelegenheid voor gedaan om voor een redelijke prijs geschikte partijtjes te kopen. Ander beeld T Llii BHM Kerkelijk nieuws er zijn zóveel aparte geschenken in de stoutenbeek AL UW DRUKWERK IS BIJ ONS IN VAKKUNDIGE HANDEN Drukkerij P. W. Nijssen Vanmiddag nieuw kabinet in Kongo geformeerd Water in de mond Vervelend Kleine schepen Drie drijvende bokken, waarvan de der de eri grootste in de loop van de dag was gearriveerd, hebben vrijdagmiddag om streeks half vijf in het Noordzeekanaal bij Velsen-Zuid het maandag na een aan varing gezonken binnenschip „Noord-Hol land" gelicht. De drie bokken werden vastgemaakt aan de op het gezonken schip bevestigde trossen en hesen het langzaam van de bodem op. Twee sleepboten hebben de bokken ver volgens naar de kant gemanoevreerd, waarbij het binnenschip zich nog onder water in de takels bevond. Vlak voorbij de los- en laadkade nabij de Velsertun- nel is het binnenschip toen in de duister nis op de zuidelijke oever gezet. Nadat omstreeks half negen het interi eur kon worden betreden, ontdekte men in het achter de kajuit gelegen achteron der het stoffelijk overschot van de 23- jarige schippersvrouw Johanna van der Haar-Van de Riet. Het lichaam van de schipper is nog niet gevonden. Het concert, dat de IJmuider Harmonie vrijdagavond in het Patronaatsgebouw te IJmuiden-Oost heeft gegeven, werd, na een welkomstwoord, begonnen door het jeugdharmonie-orkest dat als onderafde ling van de vereniging is gevormd. Onder leiding van de heer P. Lamars werd een aantrekkelijk programma door dit orkest van jeugdige muzikanten ten gehore gebracht: een vlotte mars, een „Ouverture", een kleine fantasie en een „pas-redoublé". Het spel van dit harmo niekorps kenmerkte zich door een veelbe lovende, aanmerkelijke vaardigheid, en door een toewijding, die voor de muzika le ontwikkeling het beste deed verwachten Een waarschijnlijk door temperatuursgril- len veroorzaakte stemmingsverstoring, die opeens bij de uitvoering van de „ouverture" optrad, kon de goede indruk van het optreden van het jeugdorkest niet benadelen. De toehoorders zullen in elk ge val goede herinneringen aan de vertolkin gen bewaren. De dirigent Jan Groot, die in septem ber na een vrij langdurige ziekte de teu gels van de IJmuider Harmonie weer in handen nam, leidde zijn korps deze avond bij de vertolking van harmoniecomposities voor het grootste deel arrangementen die geen geringe uitvoeringseisen stelden. Zo werd de vaardigheid van de klarinetten geducht op de proef gesteld bij de voor dracht van de ouverture „Leichte Cava lerie" van Franz von Suppé met haar flit- send-bewegelijke passages. Er was trou wens nog meer muziek gekozen, waar voor het gehele korps vast in de schoe nen moest staan. Ik denk hier vooral aan de eenvoudig schijnende, maar in werke lijkheid bijzonder moeilijke en kwetsbare componeerstijlimitaties, die Siegfried Ochs maakte over het volksliedje „Es kommt ein Vogel geflogen". De muziek is aardig, en soms frappant door de indivi dualiteit die voor enkele componisten bij zonder getrouw is weergegeven. Meer dan onderhoudend is zij bepaald niet. „Les Patineurs", de melodisch weelderi ge en ritmisch lenige wals van Waldteu- fel „doet" het nog altijd. Dit werd met een klankrijke en soepele uitvoering onbe twistbaar bewezen. De trompet werd met succes onder de bewonderende aandacht van het auditorium gebracht met de ver tolking van de Trumpet Voluntary van Jeremiah Clarke. Zo viel er op dit con cert, afgezien dan van enkele stem mingsoneffenheden en niet-welkome em bouchure-verrassingen, veel te genieten van goede harmonievertolkingen, die door uitdrukkingsrijke klank, melodische vorm geving en ritmische accenten kenmerkend waren voor de muzikaliteit van dirigent Jan Groot. Voor het concertgedeelte na de pauze vermeldde het programma uitvoe ringen van ongecompliceerde, onderhou dende werkjes, onder andere „Dixieland Jamboree" en „Dixieland Revel". Van avond wordt het concert herhaald. „Het is druk met jubilea bij deze dienst," merkte wethouder J. G. Kolkman vrijdagmiddag glimlachend op, toen hij in de kantine van Openbare Werken aan de Velserduinweg opnieuw het bij derge lijke gelegenheden gebruikelijk geschenk in enveloppe uitreikte, ditmaal aan de heer G. Wessel, die vijfentwintig jaar ge leden bij de gemeente Velsen in dienst trad. j vivi In zijn toespraak zei de wethouder, dat uit deze vele jubilea niet alleen blijkt dat er een goede onderlinge verstandhouding in het bedrijf bestaat, maar ook dat de promotiekansen bij de gemeente kennelijk gunstig zijn. De heer Wessel heeft na di verse bevorderingen de functie van hoofd timmerman bereikt. Wethouder Kolkman noemde hem een constructief en bedacht zaam man, die zich in en buiten het be drijf bijzonder verdienstelijk heeft ge maakt, mede door zijn diverse bestuurs functies bij het organisatieleven en als lei der van het jeugdvoetbal. Voorts staat hij bekend als een goed collega en raadgever. De wethouder dankte hem namens het ge meentebestuur dan ook hartelijk voor de vele goede diensten. Veelzijdig De directeur van Openbare Werken, de heer J. H. van der Burg, somde vervol gens nog meer goede eigenschappen van de jubilaris op, zoals zijn grote veelzijdig heid, waardoor hij in staat is gebleken op vrijwel elk gebied redding te brengen. Ook roemde de directeur zijn belangstel ling in het wel en wee van de collega's en zijn sterk sociaal gevoel, waardoor hij soms fel van leer kan trekken bij ver meend onrecht. De heer Van der Burg overhandigde de jubilaris een platenbon, en bood zijn beste wensen aan voor de ju bilaris en zijn gezin. Hierna wees de heer B. W. Beskers, technisch hoofdambtenaar bij de Plantsoe nendienst, ook al op de aparte plaats die de jubilaris bij het bedrijf inneemt en dankte hem voor alles wat hij in het be lang van bedrijf en het personeel heeft gedaan. De heer J. Feber kwam namens het jubileumfonds een fraaie gevulde plan tenbak aanbieden en een boeket anjers voor mevrouw Wessel. Hij voegde daar nog een grammofoonplaat aan toe, omdat de heer Wessel tevens twintig jaar voor zitter van de personeelsvereniging bleek te zijn. Er volgden hierna nog vier spre kers: de -heer.-J. Böhm namenj 4e Rei nigingsdienst, de heer Timmer namens de afdeling Santpoort, de heer P. de Jong namens de gepensioneerden en pater A. Brom, plaatsvervangend rector van het Haarlemse Mendelcollege. De heer Wessel zei „ondersteboven" te zijn van alle woorden van lof en hulde. Hij wilde daar een bescheiden woord van dank tegenover stellen. Advertentie DAG en NACHT Verhuur met en zonder chauf feur voor geheel Europa. Ook uw adres voor trouwauto's, toer ritten en zittend ziekenvervoer. RIJNSTRAAT 91 - TEL. 6200 -6285 Bij een hevige botsing tussen twee auto's op het kruispunt Buitenveldertse- laan-Van Nijenrodeweg te Amsterdam is vannacht de 25-jarige echtgenote van de bestuurder van een der auto's om het leven gekomen. De bestuurder, een 30- jarige musicus uit Amsterdam, en de twee inzittenden van de andere wagen, de 69-jarige G. Roché uit Amstelveen en diens 75-jarige echtgenote, werden ern stig gewond. Beide auto's werden totaal vernield. In Laren is de 25-jarige mevrouw M. Mannes-De Bok uit Hilversum om het le ven gekomen. De auto, die zij bestuurde, werd aangereden door een vrachtauto die plotseling naar links ging om een over stekende bromfietser te ontwijken. In Bunschoten is de 69-jarige G. Nieuwboer door een bestelwagen aange reden. Hij was op slag dood. In Koudekerk is de 17-jarige J. van de Born door een personenauto aangereden en later in een ziekenhuis in Leiden overleden. Op een beveiligde overweg bij Ensche de is een 33-jarige inwoner van Northorn in Duitsland met zijn auto door een trein aangereden. Hij is tijdens het vervoer naar een ziekenhuis overleden. De enkele kisten haring, die te koop worden aangeboden brengen fantasieprij zen op. Deze hoge prijzen zijn er weer oorzaak van dat de mensen die haring aanvoeren zich heel veel moeite getroos ten om haring te bemachtigen. Zo stel de de rederij Oudehand te Katwijk aan Zee de hektrawler KW-123 „Holland" ter beschikking om in het kader van de experimentele visserij weer een poging in het Kattegat te wagen. Hopelijk haalt schipper Dubbelaar daar een reis van daan. Zoiets kan dan voor anderen een aan sporihg zijn ook in die wateren te gaan vissen. De vasthoudendheid van hen, die in het Engelse Kanaal visten, werd deze week wel beloond. Een berichtje van de KW-159 uit de Ierse Zee bracht de ge moederen wel wat in opschudding, maar de meesten bleven toch waar ze waren De KW-159, die in zijn eentje naar de Ierse Zee was gestoomd (inmiddels op de thuisvaart) meldde aan de collega's in het Engelse Kanaal een dagvangst van 200 kantjes haring. Aangemoedigd door dit bericht ging slechts een enkeling op weg naar de Ierse Zee. De anderen ble ven waar ze waren hoewel er over de gehele daar vissende vloot geen last ha ring was binnengekomen. Dinsdag evenwel was het beeld volko men anders. Omdat er meer schepen wa ren kon beter naar haring gezocht won den- Reeds dinsdagmorgen vroeg stuitten enkele schepen op mooie „plekken" ha ring en spoedig kwamen de eerste berich ten binnen over vangsten van tien tot vijftig kantjes in één trek. Toen uitein delijk de balans werd opgemaakt bleek dat er een dagvangst was geboekt van 50 tot 250 kantjes per schip. Woensdag was het weer te slecht om zelfs maar aan vissen te kunnen denken. Alle schepen hadden een veilige schuilplaats gezocht - 'j De positie van het Liberiaanse vracht schip „Santa Kyriaki" dat sinds woens dag hoog op het strand ten zuiden van IJmuiden ligt roept onwillekeurig herin neringen op aan de stranding van het Zweedse stoomschip „C.A Banck", dat in de nacht van 28 februari op 1 maart 1949 tijdens een zware storm ver op het Bloemendaalse strand werd geworpen. De 1700 ton metende Zweed zat daar zo on wrikbaar in het zand vast dat het precies vijf maanden heeft geduurd voordat de bergingsmaatschappij er in slaagde het schip vlot te krijgen. Op 28 juli 1949, 's avonds om kwart :*s|ëpgij£.. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Huizen (N.H.) (vak. G. H. v. Kooten) J. v. d. Velden te Amersfoort; te Rotterdam-Charlois (tqez.) J. de Olde te Steenwijk; te Veenendaal N. Kleermaker te Rotterdam-C. Geref. Kerken Beroepen te Garrelsweer T. J. Jansen te Tzummarum; te Maastricht S. de Vries te Bennekom. Deze archieffoto toont het moment waarop het Zweedse vrachtschip „C. A. Banck" op 28 juli 1949 langzaam maar zeker van het Bloemendaalse strand werd verwijderd. Het schip was daar op 1 maart van dat jaar aan de grond gelopen. Om de Zweed vlot te kunnen krijgen moest rond om en achter het schip naar zee een diepe vaargeul worden gegraven, een karwei dat verscheidene maan den heeft geduurd. over zes, trokken twee sleepboten van L. Smit en Co uit Rotterdam de „C.A. Banck" weer in haar element. Voordat het zover was moesten grote hoeveelhe den zand rondom het schip worden weg gezogen. Achter het schip was een brede en diepe vaargeul gegraven. Na ver scheidene vruchteloze pogingen kwam de „C.A. Banck" eindelijk vrij. Het gestran de schip was in de zomer van 1949 een grote trekpleister voor vele duizenden strandbezoekers. De sleepboten „Stentor" en „Nestor" van Bureau Wijsmuller brachten de Zweed IJmUiden binnen. Via de Noordersluis werd het zwaar bescha digde schip vervolgens naar de Amster damse Droogdok Maatschappij gesleept waar de „C.A. Banck" een grondige re paratie moest ondergaan. De ligging van de „Santa Kyriaki" op het IJmuidense is, naar wij menen, voor een mogelijke berging nog moeilijker dan destijds die van de „C.A. Banck". De Liberiaan zit niet alleen hoger op het strand dan de Zweed maar zij ligt ook evenwijdig aan de kust terwijl de „C.A. Banck" vrijwel dwars op het Bloemen daalse strand aan de grond werd gezet. Het lijkt zeer waarschijnlijk dat men bij de berging van de „Santa Kyriaki" niet teveel zal vertrouwen op het opkomend getij. Daarvoor is de Liberiaan te ver aan lager wal geraakt. Vermoedelijk zal, evenals dat bijna zestien jaar geleden bij de „C.A. Banck" is gebeurd, de „San- ta Kyriaki" gedeeltelijk uitgegraven moe ten worden om haar bij vloed voldoende vaarwater te geven. Zo te zien heeft de Liberiaan nog een zwaar en langdurig karwei voor de boeg. De KW 159 „Marian Ellen", onder schipper T. v. d. Oever, is deze week in zijn eentje in de Ierse Zee gaan vissen. Nadat in de omgeving van het Engelse Kanaal reeds diverse et malen zonder resultaat was gevist, werd koers gezet naar de Ierse Zee. Daar was de vangst zo goed dat woensdagmorgen al aan de thuisreis kon worden begonnen met aan boord 475 kisten haring, 250 kleine kistjes haring en 265 kantjes gezouten ha ring. Zouden de weersomstandig heden het toelaten dan zou op de thuisreis getracht worden de vangst nog wat te vergroten door een paar trekken te doen in het Engelse Ka naal. Het is wel de bedoeling de la ding te IJmuiden aan de maandag- m.arkt te verkopen. Op de foto de „Marian Ellen" vissende in de Ierse Zee. Advertentie Advertentie sunart de kunst- nijverheids afdeling van WONINGINRICHTING BEVERWIJK VOORHEEN FIRMANT DRUKKERIJ „NIJKO" OOSTERDUINWEG 31, IJMUIDEN TELEFOON 2029 D« drukkar dia ar tavana woont, ook 'aavonda gaopand Bij de bouw van een steiger voor het ketelhuis van het P.E.N. in Velsen-Noord is vrijdag een 27-jarige steigerbouwer uit Haarlem boven de stookplaat zes meter naar beneden gevallen. Hij viel ruggelings op de grond op de stalen hamer, die door hem in een riem op de rug werd meege dragen. Hij is met rugklachten door de Ongevallendienst naar het Roode Kruis- ziekenhuis in Beverwijk overgebracht. LEOPOLDSTAD (AF en Reuter) De nieuwe Kongolese premier en kabinetsfor mateur, kolonel Leonard Moelamba, hoop te zijn nieuwe regering vanmiddag aan het parldtnent voor te stellen. De stafchef van het Kongolese leger, ko lonel Moelele, heeft bekendgemaakt dat de voormalige vice-premier onder Loemoem- ba, Antoine Gizenga, is vrijgelaten. Presi dent Moboetoe zou Gizenga gisteren ont vangen. en lagen, zoals dit wordt genoemd „aan de grote stikker". Nadat de weersom standigheden donderdag enigszins waren verbeterd, begaven allen zich weer op het visserspad en hoewel er diverse uitvallers waren mochten velen toch het genoegen smaken een dagvangst bij elkaar te schrapen. Deze varieerden van een kistje tot honderd kantjes. Reeds voor het invallen van de duisternis moest deze visserij echter weer worden beëindigd, omdat de wind opnieuw begon op te ste ken. Desondanks werd ook vrijdag weer gevist, waarbij het verlangen naar huis uiteraard ook een hartig woordje heeft meegesproken. Wanneer het immers luk te nog een partijtje haring te vangen, bestond de kans dat de reis kon worden beëindigd, desnoods zonder de zo zeer begeerde verse haring. De spanvissers hebben onder 't ruwe weer meer te lijden gehad dan de grote traw lers, zodat deze kleine scheepjes slechts tot een enkele trek in staat zijn geweest. Wat nog door deze vissers werd gevan gen is voor het grootste deel in Bres- kens van de hand gedaan. De spanvis sers die hun geluk hier voor de kust heb ben beproefd, slaagden er niet in haring te vangen. In plaats daarvan kwamen zij binnen met mooie partijen sardien- Veel hiervan werd gekocht om naar Duitsland te worden verzonden. De schipper van de IJM 28 „Amster dam" liet bij vele haringschippers het spreekwoordelijke water in de mond ko men. Tijdens de thuisvaart werd name lijk door hem aan de schipper van de KW 85 „Rijnmond IV" meegedeeld, dat er rond IJsland door Russen en Polen grote partijen flinke haring werden ge vangen. Een groot aantal van deze sche pen gaf zijn vangst elke avond over aan de daar eveneens aanwezige moeder schepen. Eén trawler uit Bremerhaven was daar toevallig tussen gevallen en pik te daardoor een behoorlijk graantje mee Door het in Bremerhaven uitgegeven vis serijberichtenblad is inmiddels bekent geworden, dat door dit schip 4000 kistei verse haring werd aangevoerd. Daar naast bevatte de lading nog een parti diepgevroren haring. Van dit schip wa verder bekend dat het zijn reis begon oi in het Kattegat te gaan vissen. Nada men hier echter twee dagen zonder eni resultaat had doorgebracht, werd dood leuk de reis naar IJsland ondernomei Of zou de marconist van deae Duits trawler misschien het een en ander va de Russische vangsten hebben vemo men? Op de Nederlandse trawlers hoorde men via de radio dat de collega's in de noordelijke" Noordzee goede resultaten boekten met kleine schelvis en koolvis en ook nog met wat „blankwerk", een enke le kist makreel enz. Nadat deze schepen binnen geweest waren werd ook nog vernomen dat voor en een ander toch nog een goede tot vrij goede besomming was gemaakt. Dit was voor velen een aansporing de haringvisserij los te laten en hun geluk ook in de noord te beproe ven. Daardoor had de handel bepaald geen tekort aan rondvis. Zeker niet aan schelvis, want maandag draaiden er on geveer 150 kisten door en dinsdag zelfs circa 750 kisten schelvis. Aan de donderdagmarkt was nog een vervelend voorval.. De KW-85 „Rijnmond IX" bracht o.a. ongeveer 450 kisten ge stripte schelvis en gestripte wijting in de markt. Om nog onverklaarbare redenen had de bemanning deze vis hoewel ge stript dit zij nadrukkelijk gesteld door elkaar gemengd in de keeën opge borgen. Bij de lossing was het vrijwel on doenlijk dit alles weer uit te zoeken. In overleg met de vertegenwoordiger van de rederij zijn deze gemengde schelvis en wij ting zonder meer in de daarvoor bestem de kisten gedaan om gemengd te worden verkocht. De halchef dacht er anders over en wilde de partij zo niet verkopen. De rederij was echter niet van zins om deze vis alsnog te laten sorteren, wat ook de kwaliteit niet ten goede zou zijn geko men. Wat hierover verder nog binnenska mers is gezegd is niet bekend geworden, maar feit is dat de partij omstreeks kwart voor tien werd verkocht. De handel toonde zich erg gretig. Alles werd opge nomen voor een prijs van 23 tot 26. Het is onbegrijpelijk dat de bemanning bij het strippen de vis niet apart heeft gehouden en dat geldt zeker voor de be manning van een hektrawler, waarvan vele keeën leeg waren. De aangevoerde kleine koolvis is deze week allemaal ver kocht. Er werd niets doorgedraaid. Ka beljauw en gul was hoog in prijs, maar ieder heeft toch kunnen kopen wat hij no dig had. Van IJsland kwam aan de don derdagmarkt de IJM-28 „Amsterdam" met 500 roodbaars, 250 zwarte heilbot, 50 koolvis en 150 kabeljauw en gul. Het was geen grote lading, doch de prijzen vielen niet tegen, zodat het ook met besomming nog best losliep. Een pleistertje op de wonde voor beschadigingen aan het vis tuig. Wanneer de „Amsterdam" weer voor een nieuwe IJslandreis wordt uitge rust, is het misschien wel dienstig het schip een paar haringnetten (pelagisch) mee te geven om te proberen daarmee ook haring te vangen. De kleine schepen, die het eerst moei lijkheden kregen in het slechte weer, hebben op zee niet veel kunnen uitrich ten. De platvis, anders grotendeels door deze scheepjes aangevoerd, was daardoor zeer schaars aan de markt. De storm le verde nog wel dit voordeel op voor IJmui den dat schepen die regelmatig elders hun vangst verkopen, nu in IJmuiden bin nenliepen en hier aan de markt kwamen. Het totale aanbod van platvis beliep de ze week ongeveer 120.000 kg. tong, 200 kisten tarbot en griet en 2000 kisten schol en schar De kleine slips is deze week in prijs weer opgelopen tot boven de 4 per kg.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 4