Wel foto's maar geen vragen Kapitein van „Santa Kyriaki" vindt IJmuidens strand nog zo kwaad niet De „Salento" precies zevenendertig jaar geleden bij Zandvoort vergaan Coaster liep op Oostzee aan de grond door slordige navigatie I KEUKENS Tien geredde opvarenden keerden gisteren terug naar Griekenland Brand in loods van expediteur in IJmuiden Peter van Munster winnaar van fluitistenconcours hé Kapitein en stuurman gestraft door Raad voor de Scheepvaart Zevenentwintig opvarenden en redder uit IJmuiden verdronken IJmond-afdeling N.R.V. grootste van Nederland MODELLEN 1966 G. I N I A v.a. 6785.- ZAANLANDSCHE HOUTHANDEL, ZATERDAG 27 NOVEMBER 1965 Opgewekt Souvenir EXPOSITIE Westduits schip vergaan E.M.S.-cultiiurprijzen voor beeldende kunst ,Boot omgeslagen! UIT SPANJE bij VAN -DER KLEIJ Lange nuuwStraat 4gi Gouden colliers 99 99 (Van een onzer verslaggevers) Met één laars op een plankje van de touwladder, die langs de roestige buik van zijn schip op het droge omlaag bungelde, zei kapitein Constantinos Nikiforos in het Engels: "U kunt gerust aan boord komen en u mag net zoveel foto's maken als u wilt. Maar géén vragen alstublieft over de stran ding. 't Spijt me, maar daar kan ik niet op ingaan. Ook niet proberen bij mijn mensen. Afgesproken?" Zonder ons antwoord af te wachten beklom de 30-jarige Griekse gezagvoerder van de woensdag bij IJ muiden gestrande vrachtvaarder „Santa Kyriaki" behoedzaam de stuurboordzijde van zijn breeduit op het zand liggende schip. overal balken en kabels verspreid. De beplatingen zitten dik onder de roest. Het schip ziet er veel ouder uit dan de twin tig jaar die het telt. De „Santa Kyriaki" lijkt zoals ze daar hoog op het IJmuiden- se zuiderstrand ligt ten dode opgeschre ven. Als we de touwladder afdalen zijn de Grieken nog altijd bezig met het uit laden van hun halfbevroren vleesvoor- raad. Advertentie antcamo Vraag proefrit bij: KENNEMER GARAGE Kennemerlaan 222-226 - Tel. 4324-6238 De meest comfortabele wagen van zijn klasse. De pittige motor, de uitstekende remmen en het uitzonderlijk goede uitzicht maken van de Simca 1300 een veilige auto. Op de nauwelijks tachtig meter brede strook strand tussen de voet van de dui nen en de plompe boot stonden enkele 10- tallen toeschouwers zich aan de penibele toestand van de Liberiaan te vergapen. We klauterden de kapitein na naar de verschansing. Bij de trap die naar de brug voerde herhaalde de Griek: „Alleen foto's, geen vragen". DJarna poseerde hij gewillig bovenaan de trap met als achtergrond de nog altijd rusteloze zee en het Hollandse strand dat zijn schip zo'n ongastvrij onthaal had bereid. Het ziet er naar uit dat de „Santa Kyriaki" voor lopig nog wel meer zand dan water onder zich zal voelen. Kapitein Nikiforos, afkomstig uit het Griekse plaatsje O'Noussai en van zijn twintigste jaar op zee, bleek zijn goede humeur niet bij de stranding verloren te hebben. Opgewekt zei hij: „We blijven hier op het schip totdat besloten is wat ze er mee zullen doen. Zo te zien zitten we wel goed omhoog, hè? De tien man nen die woensdag per helikopter van boord zijn gehaald zijn nu op weg naar Griekenland. Wij vermaken ons hier wel. We leggen soms een kaartje of gaan pas sagieren in IJmuiden. Ja, ik ben al enke le keren in Holland geweest, maar", voegde de Griek er lachend aan toe, „ik heb nog nooit zo vreemd afgemeerd als afgelopen woensdag. Het was mijn eer ste stranding als zeeman. En ik kan u wel zeggen dat het geen plezierige ken nismaking was. Toch zijn mijn mannen geen moment echt bang geweest dat het schip in stukken zou breken. Daar is het te degelijk voor gebouwd". We vroegen kapitein Nikiforos waar om hij toen hij dicht onder de kust bij Zandvoort aan de grond dreigde te lopen geen sleepboothulp had aanvaard. De glimlach verdween van zijn gezicht. Geen commentaar" was het antwoord. Óp onze vraag hoe de schroefas was ge broken van het strand af is dat duide lijk waarneembaar zei de Griek „Dat is gekomen toen we over de zandbanken werden gesmeten. Toen konden we na tuurlijk helemaal niets meer uitrichten". In een van de gangboorden waren enke le opvarenden bezig met het neerlaten van grote stukken bevroren vlees op het strand. Ze werden in een kïeine vracht auto geladen. Het vlees zag er vrij on smakelijk uit. „Nu onze machines zijn uitgevallen werkt ook onze koelcel niet meer", verklaart kaptein Nikiforos. „Ze brengen het nu naar een koelhuis in IJmuiden zodat het niet kan bederven. We hebben levensmiddelen genoeg aan boord om het een tijd te kunnen uitzin gen. Alleen verse groente laten we bezor gen." De jonge gezagvoerder wijst naar bene den op het strand waar een kleine stapel dozen staat. In een van de kajuiten onder de brug roept iemand. Kapitein Nikiforos excu seert zich, geeft ons een hand en ver dwijnt in de hut maar niet voordat hij over zijn schouder heeft gezegd: „Mogen we ook een paar kranten hebben waar de foto's in staan. Dat is een aardig souve nir voor thuis". Op het licht hellende voordek liggen In een loods van een IJmuidense expe diteur aan de Industriestraat heeft de brandweer donderdagmiddag omstreeks half zes met schuim een begin van brand bedwongen. In de loods stonden enkele vrachtauto's en een tractor. Kort voordat het brandje werd ontdekt had een werk nemer de nog fel brandende oliekachel af gesloten door er de zogenoemde hoed op te zetten. Vermoedelijk heeft zich daarna gas gevormd dat ontplofte. Hoed en ka chelpijp werden eraf geslingerd en olie resten vielen op het hete onderstel van de kachel. De schade kon dank zij de snel le komst van de brandweer beperkt blij ven tot de kachel en een gesprongen glas ruit. Advertentie 5 modellen vanaf ƒ148.— Hang- en Legkasten vanaf 85.— ALNO luxe droomkeukens. SHOWROOM geopend ma. t/m vr. 8—12 uur; 13—18 uur. Kalverstraat 1—3 - IJmuiden Telefoon 7543 (02550) De 33-jarige eerste fluitist bij het Om roeporkest van de N.R.U., Peter van Munster, is gisteravond de eerste prijs van 7500,- toegekend van het nationaal fluitistenconcours in het kader van de E.M.S.-cultuurprijzen. De tweede prijs 2500,- kreeg de 19-jarige mejuffrouw Abby de Quant, die studeert aan het Bra bantse Conservatorium in Tilburg. De jury, gevormd door onder meer Kees van Baaren, Koos Verheul, Frans Vester en Frans Brüggen, verleende eer volle vermeldingen aan de 28-jarige Mag- dalena Kuhn, die bij de N.R.U. werkt, en aan de 20-jarige Peter Dieleman, eerste fluitist bij het Nationaal Ballet Orkest. STOCKHOLM, (Reuter) In de Oostzee is vannacht het 493-ton metende West- duitse schip „Ute" vergaan. Gevreesd wordt dat zes bemanningsleden zijn verdronken. De overige twee opvarenden zijn uit het ijskoude water opgepikt door een Zweedse loodsboot. Het schip, afkomstig uit Ham burg, was bij ruwe zee ten zuidoosten van Sandhamn, twee mijl uit de Zweedse kust, aan de grond gelopen. yryr*^>UtJOOOOfy)OtXX)OOOOOOOOOOOOOOOOCXX»OOOflOOC>OOOOOt XXOOOÜ WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Gezagvoerder Constantinos Nikiforos van de bij IJmuiden gestrande vrachtvaarder „Santa Kyriaki" is van plan zo lang als mogelijk is op zijn schip te blijven. „We kunnnen 't hier heel lang uithouden", zegt hij. Griekse opvarenden van de „Santa Kyriaki" halen hun vleesvoorraad van boord omdat de koelcel van het schip buiten werking is gesteld. Het vlees werd in IJmuiden opgeslagen. De Raad voor de Scheepvaart te Am sterdam heeft de gezagvoerder van liet motorschip „Inspecteur Mellema", dat op 30 juli van het vorig jaar op reis van Harmina naar Grangemouth aan de grond is gelopen in de Kaimar Sund (Oostzee), gestraft door hem de bevoegd heid om als kapitein te varen op zeesche pen te ontnemen voor de tijd van drie maanden. De betrokken stuurman is voor de tijd van twee maanden geschorst. Het aan de grond lopen van de „Inspec teur Mellema" (495,42 brt) is veroorzaakt doordat de stuurman onnauwkeurig en on oplettend heeft genavigeerd in dit nauwe vaarwater. Hij heeft verzuimd een vereis te koersverandering te doen uitvoeren, waardoor het schip oostelijk van het vaar water terecht is gekomen en op een al daar aanwezige ondiepte is gelopen. Voor deze navigatiefout treft de stuurman schuld. De kapitein had hem tevoren om standig omtrent de verandering der licht- sectoren van de vuren, die gepasseerd zouden worden, ingelicht en hem aan de hand hiervan duidelijk het moment uit eengezet, waarop de koers van het schip moest worden verlegd. De stuurman heeft op deze lichtsectoren niet gelet, doch uit sluitend uitgekeken naar het veel zuidelij ker gelegen vuur nabij Kalmar. De kapitein gaat evenmin vrijuit. Hoe wel de raad geen kritiek heeft op de wij ze, waarop hij de wacht aan de stuurman heeft overgedragen de achtergelaten instructies waren voldoende duidelijk en volledig is de raad, anders dan de in specteur voor de scheepvaart, van oor deel, dat hij de navigatie in het moeilijke vaargebied van de Kalmar Sund niet aan de stuurman alleen had mogen overlaten. Door op dit traject de brug te verlaten, heeft de kapitein een beleidsfout gemaakt, waardoor hem eveneens schuld treft. De raad acht dit een ernstige tekortkoming. Het schip is enkele uren na het vastlo pen op eigen kracht vlot gekomen en naar Kopenhagen gevaren, waar geconstateerd werd, dat het lek was. De EMS-cultuurrijs in het nationaal concours voor beeldende kunst is toege kend.'- Be eerste prijs van 7500 gaat naar Edith Imkamp-De Willebois uit Den Haag voor haar gezamenlijke inzending van drie beelden. De tweede prijs van 2500 is toegekend aan Perry Abramsen uit Rotterdam voor zijn beeld „Arabesk". Een eervolle vermelding kreeg Rob Ligt' voet uit Amsterdam voor zijn hardstenen composities. In totaal werden voor het concours door veertien kunstenaars tweeënveertig ver ken ingezonden. De werken werden be oordeeld door een jury, gevormd door drs. W. Jos de Gruyter uit Den -laag voorzitter, C. Doelman uit Rotterdam prof. dr. H. C. L. Jaffé uit Amsterdam Van de ingezonden werken zijn er zestien geselecteerd voor expositie in de Terras zaal van het Kurhaus. De tentoonstelling niet geopend op zondag, duurt tot en met donderdag 2 december. Advertentie GARAGE L. v. d. LEDEN R. CLAESZENSTR. 1 DAG en NACHT i De stranding van de „Santa Kyriaki" voor IJmuiden zal ongetwijfeld bij vele oudere lezers de bijna legendarisch geworden scheepsramp met het Italiaanse stoomschip „Salento" in de herinnering hebben teruggeroepen, welk schip tijdens een andere hevige novemberstorm en wel in de nacht van zondag op maandag 26 november 1928 tussen Zandvoort en IJmuiden met man en muis verging. Bij de reddingspogingen, welke van de duinen af door honderden nieuwsgierigen werden gadegeslagen, kwam voor hun ogen de 52-jarige Piet Visser uit IJmuiden om het leven, nadat de reddingboot waar hij zich in bevond in de dodelijke branding was omgeslagen. Een dag eerder was tussen Zandvoort en Noordwijk het 4300 ton metende Duitse stoomschip „Heinrich Podeus" reeds gestrand, maar hiervan konden de drieëntwintig opvarenden door de Zandvoortse reddingboot tijdig aan de veilige wal worden gebracht. Dit schip heeft hier nog wekenlang op het strand gelegen, waar het al die tijd een grote attractie voor toeristen is ge weest. Waarschijnlijk zal in vele oude fotoalbums nog wel een afbeelding zijn te vinden van de „Heinrich Podeus" op het droge. den. Het laatste levensteken van de „Sa lento" kwam maandagmorgen 26 novem ber van zijn marconist, die om 3.39 uur seinde dat de accubatterij defect raakte, zodat hij nog eenmaalom een, „lifeboat or tugboat" vroeg. In de loop van de volgende dagen zijn de lijken van de verdronken Italiaanse zeelieden bij de kust aangespoeld, waar mee de schipbreuk van de „Salento" de historie is ingegaan als een der grootste scheepsrampen aan de Nederlandse kust. Omstreeks tien uur werden des zon dagsavonds noodseinen opgevangen en vuurpijlen waargenomen van het Italiaan se stoomschip „Salento". Het schip lag ongeveer duizend meter uit de kust, waar bij hoge stortzeeën over de brug sloegen, waar de bemanning zich aan de leunin gen had vastgeklemd. De door paarden getrokken reddingboot uit Zandvoort werd ijlings aan het eind van de Zeeweg bij het Bloemendaalse strand voorgereden maar schipper Paap achtte het niet ver antwoord een dergelijk sterke branding te trotseren. De verdere loop der gebeurtenissen stelde hem helaas in het gelijk. Des mor gens om acht uur arriveerde achter een tractor de reddingboot uit IJmuiden, wel ke door vletterlieden zou worden be mand. Dit waren met schipper Piet Kra mer de roeiers B. Kramer, de Graaff, Stam, Janzen, Cramer, Dropman, Van der Wielen, Westerwal, Visser en King. De boot ging onmiddellijk in zee, waarbij men trachtte zich op de stroom naar het gestrande schip te laten afzakken. Om de ze reden liet schipper Kramer de red dingboot het strand 800 meter ten noor den van de Zeeweg verlaten, in de hoop op deze manier de „Salento" gemakkelij ker te kunnen bereiken. De reddingboot dreef echter steeds meer naar het zuiden af, zodat na een half uur de eerste po ging als mislukt kon worden beschouwd en men was gedwongen onverrichterzake naar het strand terug te keren. Om half elf werd door de dappere vlet terlieden een tweede tocht gewaagd. De reddingboot werd opnieuw van het noor den uit in zee gebracht, maar ook nu slaagde de bemanning er niet in tegen de huizenhoge golven op te tornen. Af en toe was de boot achter de muren van wa ter zelfs geheel onzichtbaar. bij nog een hoofdwond te hebben opgelo pen. Piet Visser kreeg de begrafenis wel ke de omgekomen zeeheld toekomt. Aan zijn graf stonden drie burgemeesters, de Italiaanse gezant en talrijke andere auto riteiten. Schipper Willem Paap motiveerde zijn besluit om niet uit te varen later met de verklaring, dat hij en zijn mannen uiter aard beter bekend waren met de geva ren van de Zandvoortse branding dan de IJmuidenaren. Deze laatsten hebben hier van door hun haven minder last. Inmiddels werden grootscheepse acties ondernomen om te trachten de schipbreu kelingen van de „Salento" van boord te halen. De genie uit Utrecht zou de red dingspogingen met zoeklichten ondersteu nen en ook de „Dorus Rijkers" uit Nieu- wediep en de „Noordzee", een 750 pk sterke sleepboot uit Rotterdam waren ter assistentie onderweg. Toen deze schepen eindelijk het wrak bereikten veerden er geen overlevenden meer aangetroffen. De brug was vernield, evenals het want, zo dat niemand van de zevenentwintig op varenden zich hier meer aan had kunnen vastklemmen. Voorts was het dek stukge slagen, zodat het voor de bemanningsle den ten slotte onmogelijk werd zich onder de overslaande golven staande te hou- Plotseling een grote ontsteltenis bij de toeschouwers bij de kreet: „De boot is omgeslagen!". Inderdaad had het dappe re scheepje zijn strijd tegen de golven verloren en was gekapseisd, gelukkig zo dicht bij de kust dat de meeste beman ningsleden het strand te voet konden be reiken. Alleen Piet Visser werd vermjst. Toen met behulp van een aantal omstan ders de omgeslagen boot op het strand was getrokken, ontdekte men hieronder zijn stoffelijk overschot. Hij bleek onder de boot te zijn terechtgekomen en daar- Advertentie ZAKNAES5EN Advertentie Juwelier R DE BOER Kennemerlaan 60 Tel. 4938 Nadat ruim een half jaar geleden de heer H. Nooi, consul van de Nederlandse Reisvereniging, erin slaagde een afzon derlijke afdeling in de IJmond op te rich ten, die gevestigd werd in Beverwijk, kan hij vrijdagavond tijdens een matig be zochte bijeenkomst in het Hervormd Ver enigingsgebouw aan de Schans meedelen, dat sindsdien de nieuwe afdeling zich trots de enige mag noemen, welke ruim vijfhonderd leden telt. Zij neemt nog elke dag in ledental toe. De bedoeling van deze bijeenkomst was om van de leden van de afdeling sugges ties te ontvangen voor te ondernemen activiteiten, waarbij de vraag rees of men meer filmavonden wenst of een groter aantal bustochten, zoals deze thans door het district worden uitgeschreven. Bij stijgende belangstelling zou de afdeling dan eigen bustochten kunnen gaan on dernemen. Ook financieel is de afdeling vrij krachtig geworden. Inmiddels is reeds een eerste filmavond vastgesteld op 1 februari. De attractie van deze bijeenkomst was een diavertoning door een drietal leden, van wie de heer W. Natte zijn in 1957 ge maakte dia's van een NRV-kampeertocht via Luxemburg, Duitsland en Zwitser land op het scherm zette. De heer K. Kindt vertoonde dia's van een vakantie in Zwitserland. De beide heren hadden met hun fraaie en fleurige kleurendia's veel belangstelling en succes. Niet minder echter mejuffrouw Gorter, die met een eenvoudig en onopgesmukt verhaal haar dia's over een treinreis naar Lapland be geleidde. Juist met het huidige gure weer was deze diavertoning een aansporing om zich nu reeds te gaan bezinnen op een goede vakantie in het komende jaar. i

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5