I 1L J ffi 3 JJ Rentespaarbrieven B.N.G. SAUNDERS' „EEN GEUR VAN BLOEMEN" Ontroerend stuk door Centrum gaaf gespeeld Gemeente Haarlem neemt steekproef culturele met paspoorten VAN NIEL ili SU TONEEL IN HAARLEM HORLOGES Herdenking in het Concertgebouw en ontvangst ten Provinciehuize Onderscheidingen werden uitgereikt Schrijf-, reken en telmachines i. Japanners gaan op Schiphol vliegen Zwolse herrie om Berry Anderhalf maal uw geld terug Echtpaar verzamelde afval uit liefhebberij Stopzetting van alle kernproeven ZATERDAG 27 NOVEMBER 1965 ADLER ADDO-X WALTER FACIT EVEREST portables BROTHER ADLER ERIKA TRIUMPH OLYMPIA vanaf 164.- Jaarlem Schoterweg 5 en 7 Tel. 60114 Huldiging Onderscheidingen De verkoop van de Rentespaarbrieven B.N.G. 1965 is deze week begonnen. In 7 jaar en 1 maand groeit het nu gestorte bedrag met 50%. Stukken van 500,— en 100,— verkrijgbaar bij alle bankiers en commissionairs in Neder land, waar ook vrij verkrijgbaar is de folder met alle inlichtingen over de DOOD EN/OF LEVEN Prijsreductie o£ poging tot cultuurpedagogie en groepsvorming? Kort nieuws Hein Steehouwer Examens OMEGA SINT NIC0LAAS KWAM MET LEGE KOFFERS OP DE MARKT IS UW GULDEN EEN DAALDER WAARDI „Oogst" van dertig jaren met drie schuiten weggehaald Witte Kruis Noord-Holland vierde 90-jarig bestaan Op zeer waardige wijze heeft de Provinciale Noordhollandse Vereniging „Het Witte Kruis" vrijdag haar 90-jarig bestaan in Haarlem, gevierd. Aan leiding tot de viering van dit jubileum was de naamsverandering in „Het Groene Kruis" met ingang van 1 januari 1966. In aansluiting op een huishoudelijke vergadering in de morgenuren is daarom vrijdag in het Concertgebouw in Haarlem vrijdagmiddag een her denkingsbijeenkomst met daarna een receptie gehouden, waarbij vele ge lukwensen, onderscheidingen en cadeaus zijn uitgewisseld. Daarna heeft in het Provinciehuis een officiële ontvangst plaatsgevonden en is er 's avonds in het Rembrandttheater een toneelvoorstelling gegeven. der belicht. Tal van belangrijke gebeur tenissen en episoden uit de afgelopen 90 jaar releveerde dr. Lojenga, zoals het stichten van sanatoria, de samenwerking op het gebied van de t.b.c.-bestrijding, kraamcentra, opleiding van verpleegsters en vele andere; alsmede de samenwerking met het Wit-Gele Kruis en het ter hand nemen van de wijkverpleging in 1919 en de gezinsverzorging naderhand. Het ledental bedraagt op dit moment zo onthulde de voorzitter 216.554 perso nen in 114 afdelingen. Als eerste betrad dr. W. J. Lojenga, al gemeen voorzitter, uit Alkmaar het spreek gestoelte. Hij noemde de geschiedenis van de Noordhollandse afdeling van het Witte Kruis een bewogen geschiedenis en ging in korte trekken het ontstaan ervan na. Het doel, dat men bij oprichting voor ogen had was de ziekte te bestrijden; niet te genezen. Op deze wijze kon men een grotere massa bereiken, daar de interes se aanvankelijk gering was. Niettemin vond op 26 november 1875 de oprichting plaats. Langzaamaan begon het apparaat te draaien; er werden afdelingen opge richt en het werk breidde zich uit. Daar mee ook de taken. Verscheidene daarvan werden door de algemeen voorzitter na- Advertentie Begin april van het volgend jaar gaat Japan Air Lines een geregelde lijndienst van Tokio, via Anchorage en Kopenha gen op Schiphol openen. Dit betekent een verdubbeling op de verbinding Amster- dam-Tokio via de Noordpool, want de KLM voert wekelijks eveneens twee re tourvluchten op deze route uit. Japan Air Lines nam ook verder geen halve maatregelen. De Japanners hebben rich in de Leidsestraat te Amsterdam verzekerd van een uit vier verdiepingen bestaand pand, dat thans wordt verbouwd en straks als boekingskantoor zal worden geopend. De geneeskundig inspecteur van de volksgezondheid in Noord-Holland, dr. De Jong herinnerde er aan, dat eens in ons land het aantal zieken groter was, dan waar ook ter wereld. Thans staat Neder land op het gebied van de gezondheid bo venaan! Dat is te danken aan het parti culier initiatief. De dokter en de ver pleegster - zo stelde hij - zijn de pijlers van de bereikte prachtige resultaten. De algemeen voorzitter van de Neder landse Vereniging Het Groene Kruis, mr. Van Gelder complimenteerde allereerst de Noordhollandse afdeling van Het Witte Kruis met het 90-jarig bestaan en bood een geschenk aan, zijnde de vlag van Het Groene Kruis, waaronder de afdeling zich vanaf 1 januari 1966 zal scharen. Vervolgens richtte mr. Van Gelder zich tot het hoofdbestuurslid de heer P. Waar denburg in Santpoort, die 25 jaar bestuurs lid is van de plaatselijke afdeling, tal van Kruis-bestuursfuncties bekleedt en steeds voor het Kruiswerk zich heeft ingezet. Spreker stelde hem vervolgens de gouden eremedaille van Het Groene Kruis ter hand. Namens de afdeling Hilversum en alle afdelingen in Noord-Holland voerde mr. drs. v. d. Leek uit Hilversum het woord. Hij wenste de jubilerende provin ciale vereniging van harte geluk met dit jubileum en bood uit naam van 73 van de 114 afdelingen een chèque aan ter grootte van 2872. Verscheidene afde lingen zullen nog geld storten. De voorzitter van het Wit-Gele Kruis wees er op, dat het Kruiswerk in Neder land zich midden in een storm bevindt. Mede om die reden wekte hij op tot goe de samenwerking. Nadat nog verscheidene sprekers het woord hadden gevoerd dankte dr. Lojen ga al degenen, die het woord hadden ge voerd voor hun gelukwensen en geschen ken. Daarop overhandigde hij de Witte Kruis-medaille aan dr. W. G. J. ten Pas, secretaris Witte Kruis Pensioenfonds; A. Loggers, voorzitter Witte Kruis Pensioen fonds; Jac. Baken, lid hoofdbestuur. Be stuursleden van afdelingen: J. Pierhagen, Opperdoes; J. Kamp, Wormer; J. A. de Boer, Zijpe-Callantsoog; H. K. Remmers, Texel; wijkverpleegsters: zr. E. van Leeu wen, Bennebroek, zr. G. de Boer, Berk' hout en zr. C. C. Dudok van Heel, Heem stede. Kraamverzorging: zr. J. J. van Breen, oud-leidster docente van het Kraamcentrum Haarlem; mej. M. Lan- genbach, Hilversum; mej. P. L. de Vries, Velsen; mej. W. de Haas, Amsterdam Gezinsverzorging: mevr. J. W. Merkel bach-Bohlken, leidster in Hilversum; mej D. Kwak, leidster in Den Helder; mevr Th. Kerkheide-Smit, gezinsverzorgster in Hilversum en mej. G. Roodzant, gezins verzorgster in Velsen. Voorts werd deze medaille ook toegekend aan de heren W, van de Kapelle in Wormer en P. F. de Boer in Bussum. In aansluiting op de bijeenkomst in het Concertgebouw, had om kwart voor vijf 's middags in het Provinciehuis in Haar- Een overzicht van de ontvangst van het jubilerende Witte Kruis van Noord-Holland ten provinciehuize. De Commissaris der Koningin in Noord-Holland mr. F. J. Kranen burg spreekt hier de genodigden toe. lem een officiële ontvangst plaats van het hoofdbestuur, de genodigden en de afge vaardigden van de afdelingen, kraam centra en overige instellingen. De Commissaris der Koningin mr. F Kranenburg merkte in zijn toespraak op, dat er levensmoed voor nodig is om zich als 90-jarige thans onder de vanen van Het Groene Kruis te scharen. Hij wees vervolgens op het vele vruchtbare werk van Het Witte Kruis, dat als een der eerste de besmettelijke ziekten ging bestrijden. Daarnaast verklaarde hij ver heugd te zijn, te zien hoe Het Witte Kruis erin slaagt de burgerzin en het verant woordelijkheidsgevoel bij de mensen wak ker te maken. En dat zelfs in provinciaal verband, door mannen en vrouwen teza men. Waardering had spreker tevens voor de opleiding van het personeel. Hij sloot zijn toespraak af, met een gelukwens aan het adres van de heer P. Waardenburg in Velsen, die de gouden Groene Kruis medaille in ontvangst had mogen nemen Een zeer geanimeerd samenzijn sloot de ze ontvangst af. In de avonduren kwamen allen bijeen in het Rembrandttheater, waar de Ko ninklijke Letterlievende Vereniging „J.J Cremer" het toneelstuk van Johan Fabri- cius: „Leentje Marijn begint haar leven" voor het voetlicht bracht. Advertentie (Van onze correspondent) ZWOLLE Enkele tientallen scholle ren kunnen de komende dagen thuis na denken over het luidruchtige bezoek dat hun favoriet Dave Berry gisteren aan Zwolle heeft gebracht. Dit „Strange Ef fect" heben zij bereikt door van school weg te blijven. Vele schooldirecties heb ben de spijbelaars van school gestuurd- Misschien kunnen zij in deze vrije tijd verloren geraakte schoenen en afgeruk te knopen opsporen en de plukjes hoofd haar inlijsten, die zijn hun idool uit de schedel hebben getrokken. Doodrustig waren de straten, die de langharige Engelsman in een door twee paarden getrokken open calèche bereed. Toen de koets de Grote Markt voorbij reed zag Berry duizenden tieners keurig netjes op de trottoirs opgesteld staan. Hij zag het maar enkele seconden, want on middellijk doorbrak de menigte de poli- tie-afzetting. MEISJES VIELEN Dave Berry om de hals, kusten hem, vielen in zwijm en be leefden de gelukkigste ogenblikken van hun leven. Tussen het rumoer verdwaalde voorbijgangers werden onder de voet gelo pen. Een dame kwam te vallen en brak haar pols. Enkele tieners werden door een etalageruit gedrukt. Duwend, trekken en trappend slaagden politiemannen erin Dave Berry naar de achteringang van een nieuwe grammofoon platenwinkel te loodsen. Daar schreef hij een uur lang handtekeningen op grammo foonplaathoezen, op meisjeswangen en witte boorden. Toen zevenhonderd tieners een door Dave Berry gesigneerde plaat hadden ge kocht vond de politie het genoeg. De stra ten werden schoongeveegd en Berry kon vertrekken. N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten, L.Vijverberg 10, Den Haag. Een gave opvoering van een ontroerend spel. Dat bleef dc eindindruk van James Saunders' „Een geur van bloemen"gisteravond door de Toneelgroep Centrum in de Haarlemse Schouwburg gespeeld. Het is een spel, waarin leven en dood van een jong meisje even wonderlijk als vanzelfsprekend met elkaar verweven voor het oog van de toeschouwer ontstaan. Absurd dus, een dode, die bij haar begrafenis niet alleen toeziet, maar tegelijkertijd met de omstanders in flashbacks nog eens haar leven leeft. Dit stuk is en dat gebeurt niet vaak één werkelijke creatie. Het geeft de indruk, dat het door Saunders zeer toege wijd i? geschreven en dat het experimen tele karakter ervan noodzakelijkerwijs voortvloeide uit de moeilijke taak, die hij zich oplegde. Het „vreemde" in het spel doet nergens geforceerd aan, schijnt logisch uit zijn vraagstelling voort te vloeien en wordt volkomen acceptabel voor de toeschouwer, die zich het irra tionele al spoedig niet meer bewust is. Het verhaal is eenvoudig. Een jong en té emotioneel meisje, erotisch labiel, (Van onze kunstredactie) DE GEMEENTE HAARLEM, met name de afdeling Culturele Zaken, zal een proef nemen met culturele paspoorten voor jeugdigen. Elders in ons land is deze instelling een succes gebleken en Haarlem wil nu op eigen wijze met een proefneming de mogelijkheid ervan onderzoeken. In aanmerking voor een cultureel paspoort komen althans in principe alle jongelui, die geen scholier meer zijn, in Haarlem wonen of werken en op 1 december 1965 tenminste 15 of ten hoogste 20 jaar zijn. In totaal zullen een zevenhonderd paspoorten 2,50) worden verstrekt. Men kan het pas poort aanvragen (uiterlijk op 3 december) bij het bureau Culturele Zaken, stadhuis te Haarlem. Men dient naam, voornamen, adres (eventueel telefoonnummer), geboorte datum, beroep, werkgever te vermelden en een pasfoto in te sluiten (aan de achter zijde waarvan men naam en geboortedatum moet schrijven). DE VOORDELEN VAN HET culturele paspoort houden een reductie van 50 pet in voor een aantal openbare toneel- en balletvoorstellingen in de Haarlemse schouwburg, voor een aantal N.Ph.O.-con- certen in het Gemeentelijk Concertgebouw voor de Haarlemse musea en voor door de gemeente georganiseerde tentoonstellin gen (die overigens in Haarlemse musea plegen plaats te hebben), voorts voor bij zondere filmvoorstellingen en andere, nog nader bekend te maken uitvoeringen op het gebied der kunsten. Als motivering voor het geringe aantal paspoorten (700) dat zal worden uitge reikt wordt in een stencil van het Bureau Culturele Zaken het volgende gezegd: „Een nieuw plan heeft vaak meer kans van slagen als daaraan niet te veel men sen meewerken: die kunnen namelijk, als ze dat willen, gemakkelijker contact met elkaar houden. Daarom zijn er bui ten dat, wat de houder van een paspoort zelf uitkiest om te gaan bijwonen, een aan tal bijeenkomsten voor allemaal tezamen". Omdat dit lijkt op „hoe minder zielen hoe meer vreugd" is de meer zakelijke reden waarschijnlijk, dat het Bureau Cul turele Zaken zich niet wil overbelasten. Dat het culturele paspoort niet alleen ten doel heeft jonge mensen een goedkopere ge legenheid te geven kunstmanifestaties bij te wonen, maar ook pedagogische doelen nastreeft blijkt niet alleen uit de „bijeen komsten voor allemaal tezamen", maar ook uit het feit dat de uitgifte van de paspoorten (op woensdagavond 15 decem ber, in de Hildebrandzaal te Haarlem van 19.30 tot 20 uur) gevolgd zal worden menzijn". „Met wie"? wordt in het stencil gevraagd „Met elkaar, met de ambtenaren van het bureau culturele za ken van het stadhuis, die het werk voor het „paspoort" doen, en als belang rijkste een kennismaking met de kunst." We vervolgen het citaat: „Een groot woord! Maar Pierre Janssen en Wil lem Hielkema zullen die kennismaking tot stand brengen! Als er tijd genoeg is op deze avond kunnen namelijk vragen wor den gesteld zal er gedanst kunnen wor den". VOOR PASPOORT-HOUDERS zujjen er filmvoorstellingen worden gegeven, in to taal drie; er zal voor hen een speciale to neel voorstelling worden georganiseerd; het N.Ph.O. zal een speciaal concert ge ven onder leiding van Henri Arends; in de musea zullen speciale rondleidingen worden gehouden en het seizoen zal worden besloten met een speciale gezellige samen komst, tijdens welke „de paspoorthouders zullen zeggen wat hun van de verschillen de programma's is tegengevallen, waar aan zij plezier hebben beleefd, wat hun kritiek is en wat hun wensen voor de toekomst zijn". Blijkens het stencil kunnen alleen zij een paspoort aanvragen, die daartoe een uitnodiging hebben ontvangen. Over de wijze waarop de selectie wordt uitgevoerd zijn geen gegevens verstrekt. Geoloog. Op 61-jarige leeftijd is in Oxford overleden professor L. R. Wager, geo loog en ontdekkingsreiziger. Hij ver richtte baanbrekend werk bij het ge steente-onderzoek op Oost-Groenland. wordt na een speelse verhouding met een halfbroer minnares van een van haar leraren. Deze liefde trekt haar even onweerstaanbaar als dat ze deze verfoeit. Haar geloof schenkt haar geen kracht, ondanks haar biecht en het schijnbegrip var; een priester, die in het stuk tevens de begrafenisondernemer is. Een vlucht naar een sprookjesvertellende oom, die haar tracht te verleiden, lost evenmin het dilemma op. Zij pleegt zelfmoord. Isis is het type van het meisje, dat als een vlinder fladderend om de kaars haar vleugels té zeer heeft geschroeid om ver der te kunnen blijven leven. Alles wat op het toneel gebeurde is de herbeleving na die dood: de lijkkist als pièce de milieu en daaromheen het graf ritueel, gelijktijdig met de flashbacks. Hoewel het stuk na de landelijke pre mière in deze kolommen is besproken, hebben wij toch opnieuw het karakter ervan belicht; eigenlijk in de hoop toneel liefhebbers te „verleiden" een Volgende voorstelling beslist te gaan zien. Nu niet zo veel meer over de opvoe ring. De regie van Kees van Iersel was kundig, maar had iets meer „droom sfeer" kunnen hebben. Centraal stond Marielle Fiolet, die Isis had te vertolken, gelijktijdig aanwezig in de werelden van de dood en het leven,' en die dit zó deed, dat ze volkomen geloof waardig was. Het was heel goed en even zeer ingeleefd. Alle anderen ook noemen? Frans Vorst man als priester en begrafenisonderne mer heel goed genuanceerd in het vlak van de bedoelingen van de Schrijver. Lex Goudsmit als de sprookjes-vertellende oom en profiteur van het labiele karakter van het meisje, zette een bijzonder eng mannetje neer. Knap geacteerd! Als Eduard, de vader van het meisje, bleef Lou Steenbergen ons te onpersoon lijk, te vlak. Ingehouden en tóch sterker geëngageerd was Ingeborg Uit den Bo gaard als kille stiefmoeder. Freek Kamerman en Ad Noyons gaven goede typeringen van „kistdragers" die de relatie tot de dood en tot de dode, tot uitdrukking brachten. De decors óók van Kees van Ier sel vormden een eenheid met zijn re gieopvatting, binnen zijn stijl dus volko men juist, naar onze opvatting iets te kil. Dat kan natuurlijk ook ónze fout zijn. AMSTERDAM (Gem. Un.). Dr. Ruys is gepromoveerd tot doctor in de genees kunde op een proefschrift getiteld „De koraalsteen". Promotor was prof. dr. A. Kummer. GRONINGEN. Doctoraal sociologie mej. J. Albers (Assen). Doctoraal psychologie: L. H. Dorreboom (Groningen). Advertentie GROTE HOUTSTRAAT 86, HAARLEM Speciaalzaak sinds 1883 Advertentie Zoals bekend, is de goede Sint reeds in ons land aangekomen. De douanebeambten, gewend dat htJ elk jaar met koffers vol geschen ken arriveert, waren stomver baasd toen zi) zagen dat alle koffers leeg waren. Angstig vroe gen zfl of dit betekende dat er dit j aar geen geschenken zouden wor den gegeven. maarSint antwoord de, breed lachend: „Integendeel - een heleboel zelfs! Maar ik heb besloten alles hier op de marktte kopen. Veel voordeligeren een enorme keus!" Het voorbeeld van de verstandige Sint zal vermoedelijk door vele goede gevers gevolgd worden - en terecht. Marktkoopman en straathandelaarbiedeneenroyaal assortiment in honderden prak tische geschenken voor ieders beurs en ieders wens. Sint-Nico- laas-inkopen doen op de markt is bovendien extra gezellig, dank zij de genoeglijke sfeer in dit voordeligste koopcentrum. Wie een „wereld vol verrassingen" wil ontdekken, koopt op de markt. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Tot grote opluchting van de omwonenden heeft de brandweer uit een huis aan de Kromboomsloot in Amsterdam een enorme hoeveelheid af val weggehaald, die de bewoners geduren de ruim dertig jaar hadden verzameld. Het afval, dat was bijeengezocht uit de vuilnisbakken van de buurt, bleek een berg te vormen die reikte tot de eerste etage van het pand. De 82-jarige bewoner van het huis, in de buurt bekend als „Ome Huib", had als hobby het verzamelen van oude spullen, zijn eveneens 82-jarige vrouw deelde die liefhebberij. Hun wo ning was tenslotte één grote vuilnishoop. Voor het bejaarde echtpaar was het een trieste dag. Niet alleen raakte het zijn „verzameling" kwijt, maar ook werd de vrouw opgenomen in een ziekenhuis, „Ome Huib" ging naar het gemeentelijk be jaardentehuis. De oudjes begrepen niets van dit alles. „Waarom mogen wij niet verzamelen wat wij leuk vinden?" vroegen zij. In drie schuiten lag hun collektie opgetast: roes tige emmers zonder bodem, zakken vol lompen en textielafval, ijzerdraad, spij kers, kapotte stoelen en oude pannen. „Ome Huib" verzamelde alleen uit lief- hebberij. Nooit voelde hij behoefte om het afval bij een handel in oude meta len en lompen te gelde te maken. Aan de overzijde van de gracht is zo'n lompenhandel gevestigd. Eén van de per soneelsleden zei: „Ik ken die oudjes al jaren. Iedere ochtend trokken zij er op uit met een oude kinderwagen. In bij na iedere vuilnisbak vonden zij wel iets van hun gading. Het zijn hele aardige men sen, die niemand kwaad doen. Het is ons een raadsel waarom „Ome Huib" nooit za ken heeft willen doen met zijn rommel. Wat uit het huis is weggesleept was al tijd nog wel een paar duizendjes waard!" De omwonenden zijn blij dat de rom mel bij de oude buren weg is maar vin den het jammer dat zij deze schilderach- tigen mens kwijtraken uit de buurt. NEW YORK (Reuter en AFP) de politieke commissie van de algemene ver gadering der Verenigde Naties heeft een resolutie aangenomen waarin het stopzet ten wordt gevraagd van alle kernproeven. De Sovjet-Unie onthield zich van stem ming, de Verenigde Staten stemden voor. De resolutie doet voorts een beroep op de Geneefse ontwapeningsconferentie met spoed aan een akkoord inzake stopzetting van alle kernproeven, met inbegrip van de ondergrondse, te werken. De stemverhouding was: 86 landen voor, geen tegen en dertien onthoudingen, waar onder Frankrijk en de Sovjet-Unie.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7