Trainer en schrijver VAN GEORGE KESSLER NIEUWE BONDSCOACH K.N.V.B. Opbouwen voor Mexico ADO moest voorsprong op Ajax prijs geven sa Telstar schoot net iets tekort Europese spelen wens van Fransen en Westduitsers Geesink kon tevreden zijn over DOS Spartak Praag in kwartfinales voor Europa-cup Willem II gaf goed partij aan Feijenoord (3-4) Sparta behield na rust 1-0 voorsprong Amateurprogramma niet verschoven naar 5 december 11 FALENDE CARLOS WAS VELSER HANDICAP ondanks groot overwicht van Telstar MAANDAG 29 NOVEMBER 1965 99 99 Systeem - i -18M 1 - w Doelpunt tabak op ztjn best Kans tF (Van onze sportredactie) De nieuwe bondscoach van de KNVB, George Kessler, is een man, die helemaal „voetbal is". Ook in zijn vrije tijd houdt hij zich bezig met voetbal. Zo is hij examinator bij het afnemen van oefenmeesterdiploma's. Als hij zich 's avonds terugtrekt in zijn prachtig gelegen bungalow in Zeist bespeelt hij de schrijfmachine. Hij werkt aan een meerdelig voetbal naslagwerk. In het eerste deel, dat binnenkort zal verschijnen, bespreekt hij de technische vaardigheid, die ver eist is om een goede voetballer te zijn. In de andere delen worden tactiek, systemen enz. onder de loep genomen. (Van onze sportredactie) George Kessler is de nieuwe bonds coach van de KNVB. De drieëndertig jarige Duitser, die een Nederlandse moeder heeft en vanaf zijn zeventien de jaar al in Nederland woont, volgt Denis Neville op en krijgt al diens bevoegdheden. Tot nu toe was Kess- „Men mag van mij niet verwachten, dat ik nu ineens een plan klaar heb voor de periode van nu tot 1970 als de volgende wereldkampioenschappen voetbal in Mem- co plaats vinden," zegt de 33-jarige George Kessler, die met irtfjang van 1 de cember bondscoach van de KNVB is. „Dat zo'n plan er snel zal komen kan ik u verzekeren. Mexico stel ik als doel. Of we het ooit halen is een tweede, maar men moet een hoog doel stellen om energiek te kunnen klimmen. Dichterbij liggen de kort op elkaar volgende komende interlands van ons A-team tegen West-Duitsland (23 maart), België (17 april) en Schotland (11 mei). Dat nood zaakt mij tot een geforceerde aanloop. Echter niet tot geforceerde maatregelen!" „Ik pak met vertrouwen de taak aan die de KNVB me geeft: het trainen en coachen, selecteren en samenstellen van alle nationale teams, maar ook het orga niseren en doceren van de opleidingen voor trainers en spelers. Toen ik hier on geveer twee jaar geleden kwam had ik weer even moeite met mijn Nederlands, ook al omdat ik een Duits meisje trouw de. In die twee jaar heb ik in vijf afde lingen Utrecht, Arnhem, Nijmegen, Twente en Zwolle centrale trainingen georganiseerd voor 14-16-jarige spelers Straks zullen die vijf afdelingsteams hier op het Sportcentrum tegen elkaar spelen. Daaruit zal ik ten slotte het nationale 14- 16-team kiezen om met dat elftal wedstrij den te gaan spelen tegen West-Duitsland, Noord-Duitsland, Ierland, Zuid-Engeland of Londen. Daardoor hoop ik die jongens al internationale ervaring te laten opdoen Zo zijn mannen als Greaves, Matthews, Overath en Weber ook begonnen. Die heb ben als 15-jarige knapen op Wembley voor 100.000 toeschouwers tegen leeftijdgenoten uit andere landen gespeeld." „Ik hoop dat die centrale trainingen voor 14-16-jarigen spoedig in alle afdelin gen zullen plaats vinden, zodat uitblinken de spelers in heel Nederland zich via een afdelingselftal in een districtsteam kunnen spelen en daarna de kans lopen uitverko ren te worden voor het nationale team. Dat systeem wil ik ook doorzetten voor 16-18-jarigen, met dien verstande dat een speler die in het nationale 14-16-team zat als 17-jarige weer van de grond af moet beginnen dus uit de club in het afdëlings- Afgevaardigden van sportbonden in Frankrijk en West-Duitsland hebben zich zaterdag tijdens een gezamenlijke zitting in Baden Baden unaniem uitgesproken voor het houden van „Europese Spelen". De Franse delegatie stond onder lei ding van de minister voor jeugd en sport Maurice Herzog en de Westduitse afvaar diging werd geleid door de president van de Westduitse sportbond Willi Daume. De Europese spelen, zoals deze werden voorgesteld door Herzog, zouden steeds een jaar voor de Olympische Spelen die nen plaats te vinden. „Tezamen met de spelen van de andere continenten kunnen zij a's een soort kwalificatie-wedstrijden gelden voor de Olympische Spelen", al dus verdedigde Herzog zijn voorstel. Als proef voor een dergelijk groot eve nement zal in 1967 een grote landenwed- strijd in twintig takken van sport tussen Frankrijk en West-Duitsland worden g& houden. elftal en dan tvia het districtsteam in de nationale ploeg." „Dat geldt ook voor Jong Oranje en het At-eam. Ook nu zal iedere speler mij moe ten aantonen dat hij een plaats in het Nederlands elftal verdient Ik heb er zo'n stuk of 25 in mijn boekje staan voor de eerste interland tegen,West-Duitsland. Die 25 ga ik de komende maanden scherp ob serveren. Daarbij zijn spelers, die in de laatste wedstrijden 't oranjeshirt droegen maar ook mannen, die nog niet in het A- elftal speelden. Iedereen heeft bij mij een kans." Denk niet, dat ik drastisch het Neder lands elftal ga veranderen of verjongen. Er is in Nederland veêl jong talent, maar talent moet men koesteren. Daar moet men heel voorzichtig mee zijn. Alleen als de speler er rijp voor is en als de te genstander er geschikt voor is, als de at mosfeer van de wedstrijd goed lijkt, mag men een debutant de wei in sturen ,Men zegt dat ik hard ben, omdat ik bij voorbeeld een speler die een uur te laat binnenkwam vijf jaar lang niet meer wil zien. Ik ben niet hard, maar ik hou van discipline, van orde in en buiten het veld, van stiptheid. Dat is de basis waar op men een teamsport moet bouwen, waarop men een karakter moet ontwik kelen. Ik werk hard, keihard voor de ver betering van de persoonlijke prestaties van spelers, dan is het hun plicht hard te werken voor de prestatie van het team. Het moet tot de spelers doordrin gen dat zij uitverkorenen zijn, dat zij de eer hebben hun land te vertegenwoordi gen." Het door Anton Geesink's oefeningen gestaalde DOS heeft zondag op eigen ter rein F.C. Twente gemakkelijk bedwon gen (3-0). De Twentenaren waren op het zware, maar goed bespeelbare terrein dui delijk de minderen van de DOS-spelers, die veel directer opereerden. F.C. Twente „bracht" de bal teveel, Vooral Höher en Bulatovic bezondigden zich hieraan. De Twentse verdediging had heel wat meer moeite met de doortastende aanvalslinie van de Utrechters, waarin de jeugdspeler Jan van Veen een uitstekend debuut maakte en over een goed schot bleek te beschikken. Doelman Warringa stelde hij enkele malen zwaar op de proef. Toch scoorde hij niet. Dat was voorbehou den aan Wery en de goed op dreef zijnde Van der Linden (tweemaal). Ier al als oefenmeester van de KNVB in dienst en had hy onder andere de zorg voor het Nederlands amateur elftal, Jong Oranje en het UEFA- jeugdelftal. Hij woont in een bunga low op het complex van het KNVB- centrum in Zeist. Hij is dus daar letterlijk en figuurlijk thuis. Het bestuur van de KNVB heeft zater dag tot de benoeming van Kessler beslo ten, nadat het Denis Neville op diens ver zoek op eervolle wijze ontslag had ver leend als bondscoach en hem dank had gebracht voor diens werk voor het Neder lands elftal verricht. De KNVB heeft ook Holland Sport zijn erkentelijkheid be tuigd voor het tijdelijk afstaan van trainer Neville. George Kessler kwam op 1 september 1964 in dienst van de KNVB als oefen- meester. Nu is hij dus de hoogste tech nische leider, eigenlijk als opvolger van Elek Schwartz, want Denis Neville was slechts een tijdelijke coach. Hij heeft de bevoegdheid gekregen zelfstandig te be slissen inzake training en samenstelling van geselecteerde elftallen. De nieuwe bondscoach is tevens belast met de leiding van het technische werk van de KNVB, voorzover dat niet aan de technische com missie is opgedragen. De KNVB heeft besloten, dat Kessler een jonge Nederlandse assistent zal krij gen. De aanwijzing van die assistent zal via sollicitaties gaan. schule in Keulen, waar hij vervolgens een half jaar als hulp-docent werkzaam was. In de functie van "Verbandstrainer" in Hennef was hij een van de assistenten van de fameuze Duitse bondscoach Sepp Her berger. Hij was belast met de training van de jeugd teams, het amateurelftal, met de opleiding van oefenmeesters en de opvoering van de persoonlijke techniek van topspelers. In 1939 kwam Kessler, wiens moeder Nederlandse is en wiens overleden vader de Duitse nationaliteit bezat, naar Neder land. Op 17-jarige leeftijd maakte hij zijn debuut in het eerste klasse voetbal. Hij kwam toen voor Sittardse Boys uit en speelde met Frans de Munck in één team. Twee jaar later kreeg hij overschrijving naar Maurits, waar hij eveneens deel uit maakte van het topteam. In de returnwedstrijd voor de achtste finales van de Europese beker voor lands kampioenen heeft de Tsjechische club Spartak Praag zondag in Chorzow met 2-0 gewonnen van de Poolse club Gor- nik Zabre. De stand bij de rust was 1-0. De Tsjechen die de eerste wedstrijd reeds met 3-0 hadden gewonnen, hebben zich Kessler, die op 23 september 1932 bij Saarbrücken geboren werd, behaalde in "thans geplaatst voof de kwartfinales van 1960 het einddiploma van de Sporthoch- de Europese bekercompetitie. s V///f. '//Ai ff,/ Zeven minuten lang verkeerden de ADO-supporters in feeststemming tijdens de wedstrijd tegen Ajax: vanaf de vijfen zeventigste minuut, toen „Henkie" Hou- waart op schitterende wijze een voorzet ineens omzette in een voor Bals onhoud bare boogbal, tot de tweeëntachtigste, toen de wat verloren in de Ajax-voorhoe- de rondlopende Sjaak Swart bij gebrek aan steun zijn heil zocht in een solo, langs Villerius en Van Vianen gleed en de bal in het doel liep. Willem II en Feijenoord hebben voor een boeiende voetbalmiddag gezorgd. Met knap spel gaf de jonge Tilburgse ploeg de Rotterdammers uitstekend par tij. Tot tweemaal toe bezorgde Willem H de Rotterdammers, die weer over Hans Kraay beschikten een achterstand. Tenslotte moesten de Brabanders echter buigen voor de routine van Feijenoord en voor de doeltreffendheid van Piet Krui- ver, die met drie doelpunten de grote man in de aanval van Feijenoord was (3-4). Naast Kruiver schitterde ook Coen Moulijn in de stormlinie, waarin Bouw meester daarentegen ver onder de maat bleef. Bij Willem II kwam het voornaam ste werk van Sanders en Mettes, van wie de laatste twee maal scoorde, maar ook tweemaal een prachtige kans voorbij liet gaan. Scoreverloop: 23 Mettes 1-0, 30 Kruiver 1-1, 56 Mettes 2-L 60 Kruiver 2-2, 78 Weering 2-3, 86 Kruiver '2-4, 88 Senders 3-4- t. v Dit is een geen foto van een hand balwedstrijd maar van het voetbal duel ADOAjax. Het is alsof Soete- kouw van Ajax de bal met de hand langs zijn eigen doelman Bals zal gaan werken, maar dat is uiteraard gezichtsbedrog. Van Miert (rechts) heeft namelijk ingekopt. De treffer van Houwaart bezorgde ADO voor het eerst een voorsprong (2-1) die de Hagenaars volkomen verdienden. ADO had op dat moment de wedstrijd in handen, maar gaf het initiatief prijs door te vroeg in de verdediging te gaan. Swarts doelpunt betekende voor de thuisclub nog niet het einde van de misère. Met nog vier minuten te spelen braken de arro gante Cruyff en de deze middag wat wis selvallige Keizer op links moeizaam door een cordon van drie Haagse verdedigers. Keizer kwam, bijna op de doellijn staan de, vrij en besloot de actie met een flit send schot, waarop doelman Van Vianen totaal niet gerekend had. Tussen zijn be nen door schoot de bal in het doel: 2-3. Bijna was het nog 2-4 geworden, want nog geen dertig seconden later kon de verdwaasde Van Vianen slechts moeizaam de doorgebroken Cruyff stuiten. De Ajaxploeg, knap gegroepeerd voet bal spelend in dit boeiende, door hoog tempo gekenmerkte duel, verdiende door beter spel in de beginfase een snel ver kregen voorsprong, (Henk Groot) maar werd later door het fellere ADO steeds meer in het nauw gebracht. Twee treffers van Houwaart brachten de Hagenaars op winst, maar de verkeer de ADO-tactiek bood Ajax toch nog gele genheid terug te komen. Suurbier en Mul ler waren de beste Ajaxieden, Van den Burch, Mansyeld en Jochems de uitblin kers bij ADO. Er wareti 25.000 toeschou wers. Het KNVB-amateurvoetbalprogramma, dat voor gisteren en oorspronkelijk voor 21 november was vastgesteld, zal niet wor den opgeschoven naar a.s. zondag 5 decem ber. IJs en weder dienende zal die dag het programma worden afgewerkt, dat oor spronkelijk was vastgesteld voor zondag 28 november. (Van onze sportredactie) Het heeft een gehandicapt Telstar gisteren tegen Sparta ontbroken aan verrassingen in het aanvalsspel. Daar door is een opvallend overwicht in de tweede helft van de wedstrijd op Spangen voor de Velsenaren zonder succes gebleven en kon Sparta een 10 voorsprong, die voor de rust was verkregen, handhaven. En dat was dan een onbevredigend resultaat voor Telstar, dat gehandicapt was door de aanwezigheid van Carlos, die hope loos faalde, en dat scheidsrechter Aal- brecht graag anders had willen zien beslissen toen hij het enige doelpunt goedkeurde. Prinssen had toen in de Velsense ogen hands gemaakt. Ook op het moment in de tweede helft, dat Clement in het strafschopgebied om ver werd gelopen door Lazeroms was Telstar het niet eens met de heer Aal- brecht, die alle geroep om een pe nalty negeerde. Het is duidelijk, dat Sparta's aanvals spel gemaakt moet worden door Bosveld en Madsen en die combinatie liep in de eerste helft goed. Het was voor Telstar een moeilijke aangelegenheid om hun ac tiviteiten te bedwingen. Dat lukte, in het begin aarzelend, later door groter zelf vertrouwen goed. Bosveld deed (evenals de teruggekeerde Bosselaar) overigens veel en goed voorbereidend werk vana'f de middenlijn, waar hij zich voor rust regelmatig vrij opstelde. Madsen was de man, die door goede passes voor de af werking leek te moeten zorgen. In de achtentwintigste minuut werd het school voorbeeld gegeven hoe het moest. Een pass van Bosselaar, een korte sprint van Madsen en een ideale schietkans voor de Deense Spartaan. Dat het geen doelpunt werd dankte Telstar aan Stuy, die met een schitterende sprong schuin achter waarts de bal koelbloedig greep. Telstars aanvallen werden voornamelijk gericht op Dikstaal, die Eijkenbroek wel last bezorgde, maar het koppel Eijken broek Lazeroms niet kon misleiden en dat duo werd ijlings stevig in elkaar gezet, toen Dikstaal al te gevaarlijk leek. De rust voor Doesburg werd verstoord toen Clement uit een corner de bal op de voet van Van Egmond plaatste. Van Egmond schoot echter recht op Doesburg af. Sparta zorgde voor een marge in de stand, toen in de vijfendertigste minuut een onoverzichtelijke situatie voor het Telstar-doel de Velser verdedigers te veel werd. Stuy had slecht uitgeschoten, de bal was voor het doel terug gekomen en Prinssen miste toen een ideale kans. Bos veld schoot echter hard in. Zuiver was het bovendien op de enkele meters, die hem van het doel scheidden. Het was 1-0. Telstar protesteerde voor vermeend hands van Prinssen, maar de heer Aal- brecht gaf geen gehoor. In de tweede helft zorgde voornamelijk Telstar voor het zeer goede karakter van de wedstrijd, die door 12.500 toeschou wers werd bekeken. Van Wijk en Van Egmond speelden toen bijzonder goed op het middenveld. Telstar was niet in staat dat patroon samen te stellen, dat de ach terhoede van Sparta, die uit bijzonder ste vige voetballers bestaat, alleen Clement kreeg gisteren de te forse charges te verwerken en daaronder leed de kleine Amsterdammer zichtbaar uit elkaar te spelen. Telstars handicap Carlos faal de schrijnde toen opvallend. Hij was niet ijverig, verloor vrijwel alle persoon lijke duels en was slechts uit op louter individuele eer. Advertentie W KS.Jj Het voorspel tot het doelpunt van Sparta. Bosveld vuurt. Stuy (half zichtbaar)Althoff, Liptak en Kort van Telstar kunnen de bal niet achterhalen. Telstar deed wat verlangd werd: aan vallen. Maar schoten van de bewegelijk# Dikstaal en van Clement en kopballen van Van Wijk en Althoff misten vaart. Spar ta werd dan wel hoofdzakelijk tot verde digen aangezet, maar Madsen bleef ge vaarlijk, als enige Spartaan. De kleine, wat gebogen lopende Deen ontsnapte en kele malen aan de toch wel doorlopen de aandacht, die André hem schonk. Stuy bedwong evenwel tot twee maal aan toe schoten van Madsen op voortreffelijke wyze. Een grote kans op de gelijkmaker werd Telstar onthouden door scheidsrechter Aalbrecht, die tolereerde, dat Lazeroms Clement in het strafschopgebied tegen de grond liep. Dat werd geen strafschop in de vijfendertigste minuut en Telstar zelf was daarna niet meer in staat een speler zo vrij te brengen als Clement in dat ge val. Sparta kon dat ironisch gewijs nog wel. Bouman was tot twee maal aan toe de speler met kans op succes, maar Bou man schoot beide malen zeer onnauwkeu rig.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 11