Demonstraties voor vrede in Vietnam Onzekerheid over standpunt van de paus HET WEER I Zware slag nabij Saigon Lonen in metaal 4.75 omhoog Vierde stormdepressie binnen zes dagen Duizenden naar „Santa Kyriaki" Sinaasappels 25 pet duurder door EEG B MORRIS ELZER's NEDERLAND Geboorteregeling Prijsstijgingen kunnen met nog eens 2 worden gecompenseerd Binnenschip zonk op West er schelde; schipper en dochtertje verdronken Tweed- en Cameljassen «■■IÉ WIE WAT WAAR 1966? doetM, dmk „aavi dl hmd" BOTERLETTER tof 's avonds 9 uur Weer stormachtig Het woord is aan Dokter Spock llii Onrust Kocht u al ons jaarboekje SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN BECKEBIN Gr UTTER I E D T 'T ESTE HAZENBERG In verband met Sint Nico- laas zijn onze zaken maan dag t./m. v'rijdag Ook dinsdag de gehele dag tot 9 uur 's avonds. IJmuiden Beverwijk 51e JAARGANG NUMMER 23 MAANDAG 29 NOVEMBER 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmmden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 il 7519. Tel. redactie 5389, na kantooraren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-ljMUlDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: EL Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije WASHINGTON (Reuter en AP). Tijdens het weekeinde zijn behalve in de Amerikaanse hoofdstad onder andere ook demonstraties en marsen voor vrede in Vietnam gehouden in Londen, Manchester. Milaan, Rome, Stockholm, Frankfurt en Miinchen. Aan de grote vredesmars in Washing ton namen 25.000 mensen deel. Dit aantal zou vermoedelijk veel groter zijn geweest als buschauffeurs in New York en Baltimore niet geweigerd had den deelnemers naar de Amerikaanse hoofdstad te vervoeren. Onze cor respondent in Washington meldt over de mars dat zelfs de meest afwijzen de toeschouwers het er ditmaal over eens waren dat het een waardige) demonstratie was. Natuurlijk was er een aantal beatnik-achtige figuren te zien en ook waren er weer een paar lieden, die door het laten wapperen van Vietcong-vlaggen en het dragen van borden met pro-Chinese opschrif ten, de hele betoging een radicaal en extreem accent probeerden te geven. Van onze correspondent) ROME Paus Paulus heeft vlak voor het sluiten van het concilie kenbaar ge maakt negatief te staan tegenover het gebruik van de anti-conceptiemiddelen. Hij heeft dit laten blijken aan de pause lijke commissie, die hem persoonlijk moet adviseren over bevolkings- en geboorte problemen. De paus wil enkele aanvullingen laten aanbrengen in het veelomstreden schema dertien, dat handelt over de kerk en de wereld. Over de geboorteregeling geeft dit schema nog geen uitsluitsel. De paus wenst nu dat er, met historische verwij zingen, wordt vastgelegd dat er voor rooms-katholieken een absoluut verbod bestaat middelen en methoden te gebrui ken die de natuurlijke voortplanting kun nen verhinderen. Dit betekent een ver bod op het gebruik van de anti-concep tiepil. In Rome is men in kringen van het con cilie nogal onthutst over het bekend wor den van de pauselijke inzichten. Men wist wel dat de paus de kwestie van het ge- boortevraagstuk als een groot probleem ziet. Herhaaldelijk heeft hij laten door schemeren dat hij een beslissing hier over ontzaglijk moeilijk vindt. Men houdt er ook rekening mee, dat de paus in grote onzekerheid verkeert. Vanuit conservatie ve katholieke kringen is er grote druk op hem uitgeoefend om de oude normen, zoals nog eens vastgelegd door paus Pius XII, onverkort te handhaven. De vergadering van de commissie die de eindredactie van het schema dertien voor haar rekening moet nemen, is het toneel geweest van nogal korzelige dis cussies. Men had een voorzichtig stand punt geformuleerd op uitdrukkelijke wens van de paus. Nu is alsnog van de leden van de com missie gevraagd om een uitgesproken «tandpunt te formuleren over de methoden van geboorteregeling. Vooral in de krin gen van het Amerikaans episcopaat en in die van de ontwikkelingslanden heerst ontstemming over de beslissing van de paus, die men als remmend beschouwt en- die bovendien geen rekening zou houden met de grote noden die door de ongeremde bevolkingsaanwas ontstaan. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving 4, 5, 6, 7 In de Vishal en op zee6 Radio en tv 8 Kunst8 Economisch nieuws 9 Scheepsberichten 9 Sport 1114 Feuilleton15 Beeldverhalen15 Ferdinand16 Topsy18 Luidsprekers 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met regen-, sneeuw- of hagelbuien. Aanvanke lijk tot krachtig afnemende wind, uit zuidelijke richtingen, daarna draaiend naar noordwest en toe nemend tot hard en aan de kust tot storm. Temperaturen enkele gra den boven het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. Maar de overgrote meerderheid van de betogers bestond uit rustige Amerikaanse staatsburgers, die ontspannen en opge wekt in de heerlijke najaarszon wandelen en borden meedroegen waarop betrekke lijk gematigde spreuken te lezen waren. Ik las teksten als „Stop het bombar deren", „Kom de overeenkomst van 1954 van Genève na," „Zelfbeschikkingsrecht en onafhankelijkheid in Zuid-Vietnam", en ook heel kort en bondig „Make love, not war", een tekst die vooral door jonge ren werd rondgedragen. De bedoeling van de hele demonstratie, georganiseerd door een nationaal comité, was trouwens om de regering te manen minder vernieling aan te richten in Viet nam en actiever te streven naar onder handelingen met de communisten. Paul Eldridge: De mens is bereid voor een idee te sterven, vooropgesteld dat het idee hem niet helemaal duidelijk is. SAIGON (Reuter en AP) Een regi ment van de Vietcong heeft een grote strijdmacht van de Zuidvietnamezen aan gevallen, die opereerde op de rubberplan tage van Michelin, 72 kilometer ten noordoosten van Saigon. Er vielen aan beide zijden vele honderden doden. Amerikaanse straalbommenwerpers hebben één van de twee voornaamste spoorwegverbindingen tussen Noord- Vietnam en China en een ondersteunings basis voor luchtdoelraketten op 35 kilome ter van Hanoi vernield. Nog nooit werd een doel zo dichtbij de Noordvietnamese hoofdstad bestookt. „Vrede in Vietnam"! Dat was het motto van de duizenden betogers die zaterdag uit alle delen van de Ver enigde Staten naar Washington waren gekomen om te demonstreren. Het werd een waardige betoging. De route van de stoet liep ook over Pennsylvania Avenue langs het Witte Huis. (Télefoto). Dat bleek ook uit de rede, die de be roemde kinderarts Benjamin Spock na af loop hield: „Wij zijn hier omdat wij ge loven dat oorlog wreed en immoreel is". Terwijl de anti-Vietnambetogers voor het Witte Huis demonstreerden, kwam er van de andere kant een tegen-demonstra tie van lieden, die de regering steunen. Het kaliber van deze betoging was niet alleen kwantitatief maar ook kwalitatief bepaald laag. Men droeg borden rond met opschriften zoals „Ho Tsji Minh moet hangen" en „Verbrand alle teach-in pro fessoren". Een lid van de Amerikaanse nazi-partij liep zelfs rond met een ben- zineblik en een bord waarop te lezen stond: „Gratis benzine en lucifers voor vredeskruipers", een onsmakelijke toespe ling op het feit, dat drie Amerikanen uit protest tegen de Vietnam-politiek zichzelf kortgeleden met petroleum of benzine hebben overgoten, en de vuurdood voor de vrede hadden gezocht. De betoging heeft wellicht enige indruk gemaakt op Amerika's openbare mening. Vele Amerikanen blijken niet precies te weten wat zij er mee aan moeten. Van de vjjf percent loonkostenstij ging, die per 1 januari in de metaal industrie zal ingaan, zal 4.75 percent worden besteed voor een verhoging van de feitelijke lonen en salarissen. Dit is inclusief de compensatie van de per 1 januari te verwachten huurver hoging van 1.25 percent. De huurbij- slagen 1960, 1962 en 1964 zullen extra in het salaris worden verwerkt. Een stijging der kosten van levensonder- ■>kw w v^-V'V "*V De vierde stormdepressie in zes dagen naderde ons vandaag uit het zuidwesten met sneeuw en regen en in de komende nacht en morgenoch tend weer windkracht negen tot tien. De storm van het afgelopen week einde was het hevigst in de zuidelijke helft van het land en eiste in Zeeland twee slachtoffers, de 31-jarige schip per P. Thyssen uit Made en zijn 6- jarig dochtertje. In de vliegende storm liep zijn binnen schip „Dinka" op de Westerschelde vol water en zonk. De vrouw van de schipper kon worden gered. Haar man had haar toen het schip ging zinken, toegeroepen, dat hij voor het kind zou zorgen, dat een zwemvest droeg. Hoe wel de schipper uitstekend kon zwemmen zijn hij en zijn dochtertje verdronken. Op de Westerschelde liepen voorts en kele schepen op zandbanken, maar kon den zondagmorgen weer vlotgetrokken worden. In Maassluis sloegen enkele sche pen los, maar zij konden tijdig weer vast gemaakt worden. Bij aanvaringen als gevolg van de storm liepen ter hoogte van Valkenisse op de Westerschelde enkele grote zee schepen schade op. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Vanmorgen waren in de Nieuwe Waterweg drie sche pen betrokken bij een aanvaring. Het Ca nadese schip „M. J. Boylen" van 21.300 ton en het Zweedse „Virihauze" (16.000 brt) liepen aan de. grond. Naar schatting 50.000 mensen zijn zon dag naar het strand bij iJmuiden geko men waar het Liberiaanse vrachtschip „Santa Kyriaki" bijna tegen de voet van de duinen ligt. De Velser politie, die voor de verkeersregeling nauw samenwerkte met de politie van Haarlem, Halfweg en Amsterdam schat dat ongeveer 10.000 auto's uit het gehele land naar IJmuiden waren gekomen. Ook de ten noorden van Hoek van Hol land gestrande „Ping An" trok een enor me belangstelling. Het ten zuiden van IJmuiden ge strande Liberiaanse schip „Santa Kyriaki" heeft zondagmiddag een enorme belangstelling getrokken. Duizenden en duizenden, van heinde en verre, zijn naar IJmuiden gegaan om het schip te zien. Het is daar drukker geweest dan ooit tevoren. Ontelbare automobilisten moesten hun wagen al parkeren reeds ver voordat zij het strand hadden be reikt. Tot ver in de omgeving waren de straten overvol met auto's, men sen op bromfietsen en fietsen en wandelaars. De politie heeft uren lang werk gehad om de enorme verkeersstroom in goede banen te leiden. Op de foto ziet u de ,JSanta Kyriaki", omringd door een grote schare nieuwsgierigen. Op pagina 5 leest u meer over deze geweldig drukke zondagmiddag in IJmuiden. houd, die boven een percent uitgaat, zal worden gecompenseerd met een loonsverhoging van ten hoogste twee percent. De extra-vakantie voor jeugdige werk nemers zal met twee dagen worden ver lengd tot twintig werkdagen ofwel vier weken. Voor werknemers van 55 jaar en ouder wordt een extra-vakantie van twee dagen ingevoerd. Een werknemers, die 25 jaar in dienst is en 55 jaar, krijgt in 1966 een vakantie van twintig werkdagen ofwel vier weken. In juni waren de partijen in de vakraad en in de centrale commissie voor be ambten overeengekomen per 1 januari CAO's af te sluiten, die een looptijd zou den hebben tot 1 november 1968. Er werd toen onder meer een verhoging van de loonkosten van driemaal vijf percent afgesproken. Hiervan wordt dit jaar dus 4.75 percent aan de feitelijke lonen be steed, de overblijvende 0.25 percent be staat hoofdzakelijk uit de verwerking van vroegere huurcompensaties in de lonen, waardoor het basisloon gunstiger komt te liggen. In juni was ook al overeengekomen dat met ingang van 1 juli 1967 allen, die nu nog 45 uur per week werken, een werk tijdverkorting krijgen van een en een kwart uur per week. Daarnaast is toen af gesproken dat de in 1965 in twee gedeel ten verstrekte bijzondere uitkering van in totaal twee percent met ingang van 1 ja nuari 1966 zal worden gebruikt om de va kantietoeslag op te trekken van vier tot zes percent, zonder dat dit van invloed is op de afgesproken loonkostenstijging om> dat de twee percent er buiten vallen. Het resultaat van het loongesprek in Den Haag heeft hier en daar veel onrust verwekt. De voorzitter van de katholieke bond van werknemers in de industriële be drijven „St. Willibrordus" heeft al actie aangekondigd. Op de bedrijfsgroepenver gadering in Utrecht zei hij: „Als er in derdaad een maximum van zeven percent als norm voor de loonstijging wordt ge hanteerd, zal St. Willibrordus in een aan tal bedrijfstakken niet meer meewerken aan het afsluiten van CAO's en een „he^ leboel herrie" schoppen." „Het is duidelijk", zei voorzitter De Groodt, „dat de P.v.d.A. weer in de re gering zit: dat betekent altijd bestedings beperking en bezuinigingen." Hij ver wachtte hardere onderhandelingen dan in her verleden, zeker als de werkgevers het recente advies van prof. Witteveen, de ar- beidsbezetting in de onrendabele sectoren tijdig in te krimpen, volgen. St. Willibror dus zal in de komende jaren het accent leggen op het verbeteren van de gehele inkomenspositie (inclusief bezitsvorming) van de werknemèrs. NKV-voorzitter Mertens heeft gezegd niet enthousiast te kunnen zijn over de beslissing van de regering dat bij een ge- Advertentie middelde verhoging van de contractlonen in 1966 van zes a zeven percent de „ge varenzone" is bereikt. „Voor de vakbon den, die in de diverse bedrijfstakken en ondernemingen opereren, worden de on derhandelingsmarges wel bijzonder ge ring", zei hij. De heer Mertens meent dat een beleid van de regering, dat zou uit monden in een absolute afgrendeling van de lonen op een gefixeerd niveau, niet met de opvattingen van de vakbeweging over een grotere vrijheid in de lonen strookt. (Van onze correspondent) DEN HAAG Het bedrijfschap voor de groothandel en tussenpersonen in groenten en fruit signaleert dat de si naasappels voor de Nederlandse consu ment nu reeds 25 percent duurder zijn door de dreigende EEG-maatregel dat het prijspeil moet worden opgetrokken tot een door de dure Italiaanse teelt bepaald niveau. De sinaasappels zijn in de winkel vijftig percent duurder dan vorig jaar. De helft daarvan wijt het bedrijfschap aan de EEG-plannen, de rest aan de oogstom- standigheden enz. Als de maatregel door gaat zal de consumptieprijs daardoor vol gens het schap veel hoger stijgen dan de officiële verwachtingen luiden. Advertentie Berteljorisstr., Haarlem, tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Iel et (020) 22 3594 - Amsterdam Speciaalzaak voor handschoenen Haarlem - Gr. Houtstraat 52 HERENMODEHUIS Kennemerlaan 108 HEEFT WAT U ZOEKT I DINSDAG KOOPJESDAG 250 gram HACHËVLEES met kruidenSo Ct Botermalse RIBLAPPEN 500 gram 2.78 Overheerlijke Gelderse _0 rauwe ROOKWORST, per stuk 88 Ct Spaar onze COTÉ-ZEGELS; 40 SPAARWINST KENNEMERLAAN 43 - 45 BESTEL TIJDIG Uw mmmmmm TELEFOON 6479 HEERLIJK

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1