Britse militaire actie tegen Smith is vrijwel uitgesloten Misschien - symbolisch - een politiemacht naar Zambia De Gaulle mengt zich toch in de Franse verkiezingsstrijd Renniesl Fransen onverschillig voor NAVO-conferentie in Parijs Critiek in Lagerhuis op dure Amerikaanse reis van Margaret schut schut POLLEN #*0 ELD NIEUWS Geen olie uit Iran meer naar Rhodesië Indische nota over concentratie van Chinese troepen Waarom niet een gasaansteker meteen bekroond ontwerp? ^Praatótoel Spaanse kredieten voor Zuid-Amerika PKI-leider Aidit in Solo gedood SILVERMATCH 0p de MAANDAG 29 NOVEMBER 1965 3 IliiÉ Huiverig R.-k. bisschoppen Brandend maagzuur? helpen direkt Franse politie pakt heroïnesmokkelaars Duitsers in nucleaire onderzoekcommissie .#|i ÏMéf PARIJS. De plaats van Frank rijk bleef weer eens onbezet toen zaterdag op het Par ij se hoofdkwar tier de ministers van tien NAVO- landen vergaderden om het probleem van de verantwoordelijkheden op het gebied van de kernwapenstrategie onder de ogen te zien. Weliswaar schitterden een viertal andere leden- landen als: IJsland, dat geen leger be zit, Noorwegen, Portugal en Luxem burg eveneens door afwezigheid. DE SPECIALIST 90 90 90 Volgens Japanse krant Maps Valk gezelligheid haalt u bij de slijter met dranken van China bewapent Cambodja Van onze correspondent) LONDEN Het ziet ernaar uit dat de Britse regering voldoen zal aan hét drin gende verzoek van president Kaoenda van Zambia Britse troepen naar de Kariba- dam te zenden. Dit verzoek heeft de vorm van een ultimatum. Indien Groot-Brittan- nië geen troepen stuurt, zal Kaoenda de Afrikaanse staten vragen dit te doen. Die vergaderen drie december over de situa tie in Rhodesië .In Ghana zijn alle mili taire verloven ingetrokken. De Britse regering staat onder zware druk van het Gemenebest om krachtiger maatregelen tegen Ian Smith te nemen. Hierbij wordt niet alleen aan een politie actie gedacht. Wilson heeft van het begin af duidelijk gemaakt dat hij niets wil we ten van militair geweld. Aangezien er in Londen ook geen geest drift bestaat voor het toepassen van olie sancties bij de Verenigde Naties in on derzoek ziet men in Londen slechts de mo gelijkheid van de afkondiging van een al gemeen handelsverbod met Rhodesië. Dit zou gepaard dienen te gaan met een af doende bescherming van Zambia, dat daarop aandringt. De conservatieve oppositie, die weinig voelt voor troepenzendingen zal er waar schijnlijk mee akkoord gaan, als kan wor den aangetoond dat de troepenzending door feiten en omstandigheden wordt ge rechtvaardigd. Alles hangt af van het rapport dat Mal colm MacDonald, Engelands speciale ver tegenwoordiger voor Oost- en Centraal- Afrika, zondagavond aan premier Wilson en Gemenebest-minister Bottemley heeft uitgebracht. Malcom MacDonald, de zoon van wijlen Ramsey MacDonald, die al jarenlang de meest gevierde Britse diplo maat in Azië en Afrika i shij was on der andere hoge commissaris in Kenia en heeft jarenlang voortreffelijk werk in Zuidoost-Azië verricht, is een man die het volledige vertrouwen bezit, zowel van opeenvolgende Britse regeringen, als van de meeste Aziatische en Afrikaanse leiders Hij heeft de afgelopen dagen uitvoerig met president Kaoenda van Zambia van gedachten gewisseld. De opvatting dat Britse troepen ln Zambia nodig zouden zijn om een invasie van Rhodesië door Afrikaanse troepen te voorkomen, is overdreven. De meeste Afri kaanse staten denken niet aan een mili- Advertentie dat iemand geven of krijgen kan, is een KOALA pyjama. Eén-en-al behaaglijkheid. Ze zijn er voor het hele gezin L taire actie, omdat zij militair niet opge wassen zijn tegen Rhodesië dat ingeval van een gewapend conflict bovendien zo goed als zeker door Zuid-Afrika zal wor den gesteund. Verder zijn de Afrikaanse staten huive rig om de actie tegen het regime van Smith van Engeland over te nemen. Vele Afrikaanse leiders gaan op het ogenblik dan ook niet verder dan steunverlening aan het Britse initiatief. Ze zouden heel wat geruster zijn wanneer zij hun volken konden aantonen dat het Engeland volle ernst is en dat de maatregelen tegen Smith een snelle uitwerking zullen heb ben. Een langgerekte actie zou in sociaal en economisch opzicht rampzalige gevol gen voor de jonge Afrikaanse landen met zich kunnen brengen. Afrika heeft haast. De Afrikaanse regeringen beschouwen Engeland als hun gangmaker, omdat het zich op de twee laatste gemenebestconfe renties moreel en politiek gebonden heeft in Rhodesië een meerderheidsregering tot stand te helpen brengen. Londen geeft toe dat de tot nu toe tegen Smith genomen financiële en economische sancties zich pas over vele maanden i ui len doen voelen. Een troepenzending naar Zambia zal bij alle betrokkenen de indruk wekken dat er tenminste iets dramatisch gebeurt, al is het wellicht in feite niet meer dan een psychologische pleister op de wonde. Britse troepen in de nabijheid zullen ze ker een morele steun zijn voor de gema tigden onder de blanke Rhodesiërs. Aan de onverzettelijke en onverstoorbare Ian Smith zal dit handjevol Britse militairen waarschijnlijk nauwelijks vrees inboeze men. Eerder zal het omgekeerde het ge val zijn. Namelijk dat de Rhodesische re gering Engelands demonstratieve aanwe zigheid juist als een beveiliging zal be schouwen tegen een Afrikaanse stormloop en een rassenoorlog. De vijf r.-k. bisschoppen van Rhodesië hebben zondag de eenzijdige onafhanke lijkheidsverklaring van de regering Smith veroordeeld. In een herderlijk schrijven verwijten de bisschoppen premier Ian Smith boosaardig de spot te drijven met de woorden christe lijke en westerse beschaving toen hij be weerde de onafhankelijkheid uitgeroepen te hebben om deze te bewaren. Volgens de bisschoppen kan de bescha ving in Rhodesië alleen verdedigd worden door de waardigheid van elk ras te er kennen. Advertentie SINT NICOLAAS SUGGESTIES VAN Gen. Cronjéstraat 38-44 - Haarlem Grote sortering in COL-TRUIEN voor heren en jongens. PULLOVERS van 19.75 tot 39.75 Alle surprises in luxe verpakking. ZIE ONZE ETALAGES LONDEN (AP en AFP) De regering van Iran heeft besloten de levering van Perzische olie aan Rhodesië te verbieden. Er ging uit Iran ruwe petroleum naar de raffinaderij in de Rhodesische plaats Oemtali. De ondernemingen hebben het verzoek ingewilligd. Canada heeft nieuwe economische sanc ties tegen Rhodesië besloten. De invoer van suiker en tabak uit Rhodesië is ver boden. Canadese exporteurs krijgen geen kredietgaranties meer voor transacties met Rhodesië. Premier Ian Smith heeft gezegd dat het mogelijk is dat communisten de hand hebben gehad in het opblazen van een hoogspanningsmast in Zambia bij de Ka riba-dam. De herstellingswerkzaamheden zouden tot vandaag voortduren. (Van onze correspondent) PARIJS President De Gaulle heeft zich bedacht. Nadat hij eerst hooghartig had geweigerd de televisie-spreekbeurten te vervullen waarop ook hij als kandi daat recht kon laten gelden, heeft hij zich gisteren door zijn ministers eindelijk laten overreden. De twee televisiespreek beurten, die nog op zijn naam staan, zal hij, op dinsdag en vrijdag volgende week, nu toch vervullen. Aangezien een zo spectaculaire omme zwaai ongebruikelijk is voor de generaal, mag men gerust aannemen dat hij ge gronde redenen heeft, dat zijn electorale positie door de oppositie wordt bedreigd. De cijfers van de jongste opinie-peilingen en de informaties van de prefecten in het land, wijzen in de richting van een geleidelijke toename van stemmen voor de oppositie, terwijl de papieren van de generaal eerder dalen. De Gaulle heeft de directeur van het statistiekbureau bij zich ontboden, om zijn concurrenten met officiële cijfers van repliek te kunnen dienen. De zwaarste ri vaal voor de president is wel de katho- lieke-centrum kandidaat Jean Lecanuet. Lecanuet staat op ongeveer 6 percent, en hij ligt dus nog een ruim stuk achter op de linkse kandidaat Mitterrand, die 17 percent der uitgebrachte stemmen wordt toegekend. Lecanuet echter richt zich direct tot de gaullistische cliëntèle die hij in het bij zonder de gevaren van de Europese of beter anti-Europese politiek van gene raai De Gaulle onder ogen brengt. Bo vendien is Lecanuet, die nog jong is, na melijk 45 jaar en met zijn gefatsoeneer de Eddy Constantine gezicht nogal succes bij de dames schijnt te hebben, „een nieuwe figuur" die zich voor de buitenwe reld tenminste nooit met het bewind van de Vierde Republiek heeft gecompromit teerd. Advertentie PARIJS (AFP) De Franse politie heeft zondag op het vliegveld Orly drie mannen aangehouden, die verdovende middelen naar de Verenigde Staten wil den smokkelen. Zij nam ongeveer negen kilo heroïne in beslag. (Van onze sportredactie) De Amerikaanse minister van Defen sie McNamara had de NAVO-landen voorgesteld weer eens bijeen te komen in de hoop de Westduitsers, die steeds lui der hun eisen stellen om in de nucleaire keuken te worden toegelaten, langs een zoet lijntje met een kluitje in het riet te kunnen sturen. McNamara deelde zijn ambtgenoten eerst mee dat de Vereftigde Staten nu 10.000 kernladingen bezitten, waarvan de helft ter beschikking van de NAVO-bondgenoten is gesteld. Die inven tarisatie had vooral tot doel de Duitsers te doen besefffen dat hun verdediging met kernwapens een blijvende kwestie van Amerikaanse zorgen is. De Duitsers wil len nu echter een stem in het kapittel hebben ten aanzien van de procedure voor het gebruik van die vergeldingswa pens. De Westduitse minister van Buitenland se Zaken, Schroder, had vorige week bij voorbaat nog eens herhaald dat zijn land met schijnmaatregelen geen genoegen meer zal kunnen nemen en geen enkele discriminatie aanvaardt. Of hij de toela ting van de Bondsrepubliek tot een on derzoekscommissie die nog niet zo heel veel om het lijf lijkt te hebben, als een schijnmaatregel wenst te beschouwen zal Schroder wel onthullen als hij met kan selier Erhard zich op 19 december naar Washington begeeft om door president Johnson ontvangen te worden. De Franse minister van Oorlog, Mes- mer, liet duidelijk doorschemeren dat hij zijn tijd beter kon gebruiken omdat de discussie in het NAVO-hoofdkwartier toch zonder enig belang was. De Fransen staan, zoals bekend, met de Russen op het standpunt dat de Duitsers op grond van de internationale overeen komsten met betrekking tot de kernwa pens geen enkel recht van spreken kan worden toegekend en om die reden, meende generaal De Gaulle dan ook een Siberische onverschilligheid over het sa menzijn der tien ministers in Parijs voor te moeten wenden. NEW DELHI (A.P.) De regering van India heeft uiting gegeven aan haar „ernstige bezorgdheid" over concentra ties van troepen van communistisch Chi na in alle belangrijke sectoren van de grens in de Himalaya en over hun „agres sieve en provocerende daden, vooral in de twee afgelopen weken". Dit verklaarde de regering in New Del hi in een nota die zaterdagavond aan de Chinese ambassade is overhandigd. Ge zegd wordt dat Chinese grensschendingen en provocaties die zich de laatste twee weken bijna dagelijks hebben voorgedaan nu eens in de ene, dan weer in de ande re sector, getuigen van Pekings „oorlogs zuchtige en agressieve plannen tegen India". Advertentie FIRST CLASS Ultra Plat v.a.f 27.50 LONDEN (AP) In Groot-Brittannië is een storm opgestoken over de kosten van het bezoek van prinses Margaret aan de Verenigde Staten en over de vraag hoeveel de Britse belastingbetalers hier aan moeten bijdragen. Parlemetsleden hebben scherpe critiek op de kwistige wij ze waarin de 35-jarige prinses en haar fotograaf-echtgenoot lord Snowdon twin tig dagen door de Verenigde Staten heb ben gereisd. Twee socialistische parle mentsleden hebben vragen gesteld over de kosten, waarop ook in de pers critiek is geleverd. De parlementsleden willen weten hoe het Amerikaans bezoek, dat een aaneenscha keling was van dure banketten en ont vangsten, past in het beeld van een land dat strijdt voor hogere produktiviteit en grotere export. Het lagerhuislid William Hamilton ver klaarde: „Het is een schandaal dat de belastingbetalers de rekening voor dit be zoek moeten voldoen. Vooral nu de arbei ders wordt gevraagd hun produktie op te voeren en hun looneisen te matigen. Vol gens mijn inlichtingen zal de rekening die het Britse volk moet betalen op zijn minst een half miljoen gulden bedragen, maar misschien zelfs wel het dubbele van dit bedrag. Als het doel was de export op te voeren, dan hadden we ervaren ex porteurs moeten sturen. Als de regering de betrekkingen met de Verenigde Staten wil verbeteren, dan moet zij geen echt paar gebruiken dat het grootste deel van zijn tijd lijkt doorgebracht te hebben met het verkeren in het gezelschap van de Amerikaanse top society". Advertentie Rood Zand Maron ECHTE LAMSVACHTEN Vacht KOOP IN DE OCHTENDUREN I Vacht vanaf DEZE-, EN 101 ANDERE SOORTEN w////////////>v//////////////////////// Grote Houtstraat 153 t./o. Proveniershuis Een Amerikaanse nazi zette een tegendemonstratie op touw, toen de betogers tegen de oorlog in Vietnam door Washington marcheerden. De politie hield hem op een afstand van de andere betogers. Op het bord dat hij draagt biedt hij gratis benzine en lucifers aan voor hen die zich in brand willen steken om tegen de oorlog in Vietnam te protesteren. (Telefoto). RIO DE JANEIRO (AFP) Spanje zal de Zuidamerikaanse landen de komende tien jaar één miljard dollar krediet geven voor de financiering van de economische ontwikkeling van dat werelddeel. Dit heeft de Spaanse ambassadeur in Brazilië, Jaime Alba, op een vergadering van ministers van Buitenlandse Zaken van de Zuidamerikaanse landen in Rio de Janeiro meegedeeld. De ambassadeur zei dat Spaanse mis sies spoedig Latijns Amerika zullen bezoe ken voor het opstellen van het hulppro gramma. Het geld zal via de ontwikke lingsbank rechtstreeks aan de landen ter beschikking worden gesteld. a n - TOKIO (Reuter en AP) Volgens het in Tokio verschijnende dagblad „Asahi" is de voorzitter van de Indonesische Communistische Partij (PKI), D. N. Aidit, op 22 oktober toen hij uit een ge vangenis in Solo wilde ontvluchten, dood geschoten. De correspondenten van het blad in Djakarta zouden dit van „be trouwbare zegslieden" hebben vernomen. Volgens „Asahi" zou ook president Soe karno hiervan op de hoogte zijn. President Soekarno heeft zaterdag de luchtmachtbevelhebber, vice-luchtmaar- schalk Omar Dhani, ontslagen en vervan gendoor diens plaatsvervanger vice-lucht maarschalk Moejono Herlambang. In de door het Indonesische persbureau Antara gedane mededeling werd geen reden op gegeven. Na de befaamde persconferentie begin deze maand in Den Haag hoorde nie mand meer iets van Dhani. Hij verdween na een dag of tien met de noorderzon uit ons land. In tegenstelling tot zijn aan komst lukte het toen wel zijn vertrek ge heim te houden. Feest Mijn dochtertje keek toe terwijl ik mij verkleedde voor het galafeest waarvoor wij uitgenodigd waren. Ze was uit zichzelf stilletjes tegen de muur gaan staan om niet in de weg te lopen en volgde zwijgend mijn bewegin gen. Ze hield haar adem in van bewonde ring toen ik de avondjapon op het bed uit spreidde en haar ogen blonken toen ik de sieraden uit hun doosjes lichtte en de vergulde avondschoentjes te voorschijn haalde. Nog steeds zonder één opmerking maak te ze mijn gedaanteverwisseling mee tot tenslotte als 'n afgeworpen huid mijn da gelijkse kleren leeg bijeen lagen op een stoel en ikzelf geurend en ruisend en schit terend voor haar stond. „O," fluisterde ze, „wat heerlijk om naar zo'n feest te gaan!" Bij het weggaan herhaalde ze: „O, zo'n feest, wat heerlijk!" Het feest was, zoals al te veel galafees ten, saai, vervelend. Wij ontberen te weinig, wij moge te veel om op een feest nog feestelijk te kunnen zijn. Feestvieren is aan kinderen en armen voorbehouden. Wij, op dat feest, drentelden, precies alt ieder ander, van de een naar de ander. We knikten lachten, bewonderden elkaar en vonden ongetwijfeld, dat we er alle weer ouder uitzagen en dikker waren ge worden. En we dansten en babbelden onderhand mee over de elandenjacht en het noor derlicht van de afgelopen zomer in het ho ge noorden, en over de barbecue op het gazon van het buitenhuis en de boot in de nieuwe jachthaven. En ik vroeg mij af wie van ons zich het rimpelende water langs de scheepsromp herinnerde en of iemand gezien had hoe het hoge gras zich plot seling gebogen had onder een windvlaag. Ik ademde rook in en ik rook naar al cohol en we moesten boven het lawaai van de band uitschreeuwen om verstaan baar te zijn voor onze naaste. En mijn ogen prikten en mijn keel werd rauw en ik verlangde naar een glas gewoon helder water uit 'n keukenkraan en naar de stille, donkere nacht buiten,enkele deu ren van mij af. En ik dacht aan dat dochtertje van mij, dat met glanzende ogen mij had nagekeken. „Het was vervelend, ik wilde naar huis," antwoordde ik haar in gedachten. Maar tegelijkertijd zag ik haar verschrik te kindersnoetje voor me, de teleurstel ling, de vervlogen verwachting. Een feest, waar je op vergulde schoen tjes danste, waar je de allermooiste jurk droeg en juwelen, die anders op fluwelen bedjes rustten, hoe kon je op zo'n feest naar huis verlangen? Hoe kon zoiets ver vélend zijn? Nee, ik zou haar vertellen, dat het heer lijk was geweest, dat we de allerlekker ste dingen gedronken hadden, hoe mooi alle dames er uit gezien hadden, hoe prachtig de muziek geklonken had en dat het duurde, duurde tot in de morgen, zo als gebeurt op een groot festijn. Dat vertellen we aan kleine meisjes, om voor hén een feest een feest moet blij ven. Zo lang mogelijk. Advertentie j^VIEUXffO Kosmos-98. De Sovjét-Unie heeft een nieu we kunstmaan in een baan om de aar de gebracht. Het is de Kosmos-98. Autopark. De omvang van het Italiaanse autopark is de afgelopen vier jaar meer dan verdubbeld. Het aantal per sonenauto's steeg in deze periode van 2.450.000 tot 5.400.000. In Italië is er thans op elke 11,2 inwoners een auto. Pil. Een geestelijke in Sidney is een campagne begonnen voor strenger toe zicht op de verstrekking van de pil ter voorkoming van zwangerschap, omdat zo zei hij vele moeders in Sidney hun dochters de pil geven. Meisjes van twaalf jaar zouden de pil al gebruiken. Byzantijns. Ongeveer 35 kilometer ten zuiden van de Jordaanse hoofdstad Am man zijn resten gevonden van een klooster uit de Byzantijnse periode. PHNOMPENH (Reuter) Het Cam bodjaanse staatshoofd, prins Norodom Si- hanoek, heeft bekendgemaakt, dat China heeft beloofd te zullen zorgen voor lich te en zware bewapening van 20.000 man infanterie, voor luchtdoeluitrusting, acht vliegtuigen en drie marinepatrouillevaar tuigen. Frankrijk zal Cambodja vijftig vracht auto's en vijftig jeeps leveren. Aardverschuiving. Bij een aardverschui ving in Manizales in West-Columbia zijn zeker dertig mensen om het leven ge komen. Elf lijken zijn geborgen. Zes huizen werden door de aardverschui ving, waaraan zware regenval vooraf ging, weggevaagd. Tragisch. Op een spoorwegovergang bij Bahia Blanca in Argentinië zijn acht mensen om het leven gekomen en is er een ernstig gewond, toen de auto waar in zij zaten door een trein werd gegre pen. Het waren leden van één gezin. Propaganda. Aan de westelijke kant van de Berlijnse muur is een bord versche nen, waarop drie gevluchte Oostduitse grenswachten een beroep op hun colle ga's aan de andere kant doen, niet meer te schieten op landgenoten die naar het Westen willen uitwijken. On langs schoten Oostduitse grenswachten een collega neer die over de muur trachtte te klimmen. Vrijwilligers. Vrijwilligers uit een gevan genis in de Amerikaanse staat Connec ticut doen mee aan proeven ter voor bereiding van een Amerikaanse beman de ruimtevlucht naar de maan. Onder de vrijwilligers die zich beschikbaar hebben gesteld vcor experimenten be treffende gewichtloosheid en tempera tuurswisselingen, en daarvoor een ver goeding van 25 dollar krjigen en kwijt schelding van drie dagen van hun straf, bevinden zich een valse munter, een oplichter en een belastingontduiker.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3