Enorme belangstelling voor het bij IJmuiden gestrande schip Velsense politie had handen vol met geweldige verkeersstroom f I m 1 i Duizenden kijkers naar de kust Om en nabij de 50.000 bezoekers Ernstige botsing te Heemskerk VW-busje kantelde van versmalde weg Kringvergadering van „De Tulp" Inbraak in woning te Santpoort Automobilist reed door na aanrijding Botsingen door de gladheid Beslissing over berging van de „Santa Kyriaki" Dronken automobilist in nachtelijk IJmuiden Dr. G. Houwink volgt dr. J. R. H. Schaank op Vechtpartijtje aan boord van schip Bromfietser botste tegen voetgangster Zware autobotsing op Santpoortsedreef Laatste hokkenshow van Ons Genoegen Gelicht binnenschip naar Amsterdam m MAANDAG 29 NOVEMBER 1965 5 Onafzienbare stroom Ook door de duinen In Provinciaal ziekenhuis Voorzichtige schattingen van de po litie te Velsen aan de hand van de be vindingen van de mensen die op vele punten urenlang het verkeer hebben staan regelen, wijzen in de richting van tegen de 50.000 mensen, die giste ren naar IJmuiden zijn getrokken om de gestrande „Santa Kyriaki" te zien. Een niet onbelangrijk deel van hen heeft vanwege de drukte dit doel niet eens kunnen bereiken. Omtrent het vermoedelijk aantal auto's dat zondag middag in IJmuiden is geweest houdt de politie het op ongeveer 10.000, maar zo deelde men van die zijde mede, het kunnen er ook wel 15.000 zijn ge weest. Uit vluchtige steekproeven is geble ken dat er mensen waren uit het ge hele land. Er kwamen kijkers uit de drie noordelijke provincies en ook uit Noord-Brabant. Voor het volgende weekeinde wordt weer grote drukte verwacht, temeer omdat de eredivisie club Telstar dan een thuiswedstrijd speelt Kapitein Constantinos Nikiforos en zijn zes nog aan boord zijnde beman ningsleden van het woensdag ten zuiden van IJmuiden gestrande Liberi aanse schip „Santa Kyriaki" zullen zich zondag de ogen hebben uitgewre ven. Nog niet toen tegen de middag tientallen nieuwsgierigen naar de ge strande Liberiaan kwamen kijken. Wellicht ook nog niet toen de stroom aangroeide tot honderden, maar zeker wel op het moment dat het leger kijk- lustigen was uitgedijd tot duizenden. Vanaf hun hoge post op het strand hadden zij een riant uitzicht op de kust. En langs deze kust heeft zich zon dagmiddag een wriemelende mensenmassa naar en van het schip bewogen. Zowel uit als naar de richting IJmuiden als die van Bloemendaal. Tot de duisternis inviel zijn ze gekomen, mensen van heinde en ver, langs de kust en door de duinen om het unieke schouwspel dat een zo hoog op onze kust geslagen schip biedt, vooral niet te missen. Tegen de middag is het zondag begon nen. De invasie van een overweldigend aantal nieuwsgierigen in IJmuiden, allen in de richting van het strand. Kort na het middaguur was het het grote parkeerter rein al niet meer bereikbaar. De tot een Na het middaguur werd het drukker en drukker. Tegen drie uur was het verkeer op de Planetenweg te IJ muiden al vastgelopen. Degenen, die toch naar het strand wilden, moesten vanuit die buurt te voet verder. onafzienbare stroom aangezwollen rij auto's, die langzaam door IJmuiden kron kelde naar de zee, moest toen voor par keergelegenheid al gaan uitwijken naar plaatsen tot ver van het eigenlijke par keerterrein. IJmuiden heeft gisteren met het ver keer de drukste middag beleefd tot nu toe. Niet alleen in de nabijheid van het strand was er geeft doorkomen meer aan. Ook bij de tunnel ontstonden mpeilijkhe- den met het verwerken van het verkeer. De Velsense politie had alle beschikba re mankracht en materieel ingezet om de enorme verkeersstroom in goede banen te kunnen blijven leiden. Het was al zon dagavond zeven uur geworden eer de verkeersdrukte zover was geluwd dat de extra maatregelen konden worden opge heven. Schattingen over aantallen mensen en auto's waren gisteravond nog niet te geven. Over de vraag of de dag van gis teren een recordzondag is geweest be stond evenwel geen twijfel. Het is in IJmuiden nog nooit zo ontstellend druk geweest met het verkeer. De mensen, die in de richting van het strand wonen kunnen er van meepraten. Zij zagen de straten waarin zij wonen steeds meer dichtstromen met auto's, waaruit vaak hele families zich naar de kust repten en zich daartoe in de stroom van auto mobilisten, bromfietsers of wielrijders tot voetgangers geworden kijklustigen voeg den. Naast de weg over het strand, waar nog een stormachtige wind stond, bleek ook de wat kortere, beter begaanbare en ook meer beschutte weg door het parti culiere duinterrein duidelijk in trek te zijn. Het betreden van dit terrein leverde on danks de afgesloten hekken, prikkeldraad Automobilist reed door In de nacht van zaterdag op zondag omstreeks half een heeft een automobi list in de Jan van Kuikweg nabij de split sing met de Koningin Wilhelminastraat te Heemskerk een ernstige aanrijding ver oorzaakt, waarbij de 25-jarige mevrouw J. A. B. uit Heemskerk een heup- en lin kerbeenbreuk opliep. De bestuurder van de vermoedelijk licht gekleurde personenauto, die deze aanrijding veroorzaakte, heeft niet de moeite genomen zich om zijn slachtoffer te bekommeren en verdween in de rich ting Beverwijk zonder zijn identiteit be kend te maken. Mevrouw B. zat bij haar man achter op de duo van de bromfiets, toen de hun tegemoetkomende auto hen aanreed. De vrouw werd van de brommer geslingerd en kwam in de berm van de weg terecht. Gezien haar verwondingen moest zij naar het St. Jozef ziekenhuis in Heemskerk worden overgebracht. De personenauto moet door de botsing aan de linkervoorzijde beschadigd zijn. De groep Heemskerk van de rijkspolitie verzoekt iedereen, die inlichtingen kan geven, zich te melden op het bureau van de rijkspolitie aan de Maerten van Heemskerckstraat hoek Poelenburglaan (telefoon 32841). Op de oostelijke rijbaan van rijksweg 9 naar de Velsertunnel is zondagmiddag een VW-busje op de plaats waar de rij baan is versmald vanwege de aanleg van de nieuwe verbinding naar de tunnel, van het talud gereden, gekanteld en op de zij kant op de nieuwe, nog afgesloten weg blijven liggen. In de auto werd een be wusteloze 2I-jarige man uit Naaldwijk aangetroffen. Hij is opgenomen in het Antoniusziekenhuis te IJmuiden. Het ongeval moet gebeurd zijn tussen 16.40 en 17.00 uur. Pas tegen half zes werd de politie gewaarschuwd. Dat ge beurde door een wegenwacht, die in de Bellatrixstraat te IJmuiden door een on bekend gebleven automobilist hierover was benaderd. Nader bleek dat de bestuurder van het busje indertijd geleden heeft aan toeval len, waarvan hij echter de laatste vijf jaar geen last meer had gehad. Hij was ook goedgekeurd voor de militaire dienst. Volgens de behandelende geneesheer van het ziekenhuis moet evenwel worden aan genomen dat hij nu weer een toeval heeft gehad. fX --V*v-r F:K OIS 'S Zo was het dichter bij het parkeer terrein nabij het strand. Een ontel bare massa geparkeerd staande auto's en een stroom nieuwsgierigen, onderweg naar het gestrande schip. en bordjes „verboden toegang" helemaal geen probleem op voor de nieuwsgierige massa. Vanuit alle mogelijke richtingen krioelde men ook door het duin naar de „Santa Kyriaki", tot jonge echtparen met zuigelingen en kleuters toe. De politie had voor het nemen van ex tra maatregelen het voordeel dat zij dit weekeinde niet geheel onvoorbereid tege moet was gegaan. Maar wat gistermid dag aan verkeer op IJmuiden is afgeko men was veel meer dan verwacht was. Toen al kort na de middag bleek, dat de drukte zeer groot zou worden en de stroom nieuwsgierigen maar bleef aan groeien, werden nog meer politiemensen en materiaal ingezet. De drukte werd zelfs zo groot dat een aantal bezoekers aan IJmuiden hun doel naar het strand gaan en kijken naar de „Santa Kyriaki" niet eens hebben bereikt. Velen konden in de drukte namelijk niet eens zover ko men en keerden voortijdig terug. Voor het weer afvoeren van de enorme verkeersstroom dat tot in de avond duur de, werd tijdig contact opgenomen met de politie te Amsterdam, Halfweg en Haar lem opdat ook daar maatregelen genomen konden worden om de drukte te verwer ken. De leden van de kring Kennemerland van de Vereniging De Tulp hebben in Pro menade te Beverwijk hun kringvergade ring gehouden, waarvoor, net als elk jaar, heel weinig belangstelling bestond. De aanwezigen besloten om de huidige teelt maatregelen te handhaven en dit besluit kenbaar te maken aan de algemene ver gadering op 6 december in Haarlem. Welke plaats gaat de Hollandse bloem bollenkweker straks in de E.E.G. inne men? Over dat onderwerp sprak de heer Jac. Huibers, voorzitter van de vereniging De Tulp. Hij gaf een viertal punten aan die men straks in het E.E.G.-beleid zal moeten na streven. Ten eerste een registratie van de produktie, ten tweede 'n gemeenschappe lijke kwaliteitsnorm voor de binnen E.E.G.-verband werkende landen, ten der de zelfde handelsvoorwaarde en ten vier de een gemeenschappelijke politiek tegen over derde landen. De aanwezigen kwa men tot de slotconclusie dat men de hui dige maatregelen moet handhaven totdat er wat anders, wat beters voor in de plaats komt. Tijdens afwezigheid van de bewoners van een huis aan de Dokter de Grootlaan te Santpoort is in die woning een inbraak gepleegd. Men heeft zich toegang ver schaft door inklimming via een slaapka merraam aan de achterzijde van het per ceel. Alle vertrekken in het huis werden doorzocht. De woning werd weer verla ten via de bijkeuken. Er worden enkele sieraden vermist. Vanuit een woning aan de Zanders straat te IJmuiden werd, zaterdagnacht een 36-jarige man met een verwonding aan het hoofd naar het Antoniuszieken huis gebracht. Later bleek dat deze man de bestuurder was geweest van een zwaar beschadigde auto, die in de Lange Nieuwstraat werd aangetroffen. Van de rijkspolitie te Limmen kwam bij de politie Velsen bericht binnen dat deze auto te Limmen in botsing was ge komen met een andere wagen en na de botsing was doorgereden. De gewonde bestuurder werd, nadat hij in het Antoniusziekenhuis was behandeld, overgebracht naar het bureau van de rijkspolitie te Heiloo. Ten gevolge van de gladheid op de weg werd zaterdagmiddag op de Parkweg te Velsen een lichtmast omver gereden. Op de Vinkenbaan te Santpoort-Zuid botsten twee auto's tegen elkaar. Evenzo op de Driehuizerkerkweg. Ook in die gevallen bleven de gevolgen beperkt tot materiële schade. Van de duizenden bezoekers, die naar de „Santa Kyriaki" kwamen kijken, gingen ook velen door het duin. Prikkeldraad of een afgesloten hek bleken gistermiddag helemaal geen onoverkomenlijke hindernissen te zijn. Er is nog geen beslissing gevallen over de berging van het ten zuiden van IJmui den gestrande Liberiaanse vrachtschip „Santa Kyriaki". Naar wij vernemen zal een beslissing daaromtrent in de loop van vanmiddag worden genomen. Dan zal ook worden bepaald op welke wijze men te werk zal gaan om het hoog op het strand geslagen schip weer vlot te krij gen. Een automobilist waarschuwde zater dagnacht de politie van Velsen dat hij op de Lange Nieuwstraat te IJmuiden een andere automobilist had zien rijden, die vermoedelijk onder invloed van alcohol houdende drank verkeerde. Hij reed in de richting van het stadhuis, had bij het Marktplein een verkeersbord omver ge reden en had toen slingerend zijn rit met de auto vervolgd. De bemanning van een surveillancewa gen van de politie trof de bewuste auto mobilist in zwaar beschonken toestand aan op de parkeerplaats achter het stad huis. Degene die had gewaarschuwd hield in de nabijheid de wacht. De beschonken automobilist bleek een 25-jarige Duitser te zijn, die in een pension te IJmuiden verbleef. Hij is ter ontnuchtering inge sloten. De auto werd in beslag genomen. Als opvolger van dr. J. R. H. Schaank, medisch adjunct-directeur van het Provin ciaal Ziekenhuis in Santpoort, die vrijdag afscheid nam wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, is per 1 de cember dr. G. Houwink benoemd, sinds 1959 werkzaam in genoemd ziekenhuis als afdelingsgeneesheer. Dr. Houwink werd op 28 januari 1925 in Diepenveen geboren- Hij bezocht het gym nasium in Deventer en ging daarna medi cijnen studeren aan de gemeentelijke Uni versiteit van Amsterdam. Vervolgens heeft dr. Houwink zich ge specialiseerd als zenuwarts, waarvoor hi. zijn opleiding begon in het Provinciaal Ziekenhuis in Santpoort, welke studie hij voltooide in het Wilhelmina Gasthuis in Amsterdam op de psychiatrische afdeling onder leiding van prof. dr. L. van der Horst, hoogleraar in de psychiatrie aan de Amsterdamse universiteit. Daarna keerde dr. Houwink als zenuw arts (afdelingsgeneesheer) naar Santpoort terug. Sinds 1955 is dr. Houwink lid van het centraal bestuur van de landelijke ver eniging van artsen in dienstverband. Zondagmorgen vroeg werd assistentie ge vraagd van de Velsense politie in ver band met een vechtpartij aan boord van het in de buitenhaven van Hoogovens ge meerd liggende Zweedse schip „Seelus" Toen de politie ter plaatse arriveerde wa ren de gemoederen inmiddels weer zover bedaard, dat niet meer behoefde te wor den ingegrepen. Een 19-jarige scholier uit Driehuis, die gisteravond op de Driehuizerkerkweg even achterom keek om te zien of het achter licht van zijn bromfiets brandde, is tegen een voetgangster uit Velsen gebotst. De jongeman liep bij de botsing een onder beenfractuur op. De vrouw kreeg kneuzin gen aan rug en benen. Zondagmiddag omstreeks een uur heeft zich op de kruising Santpoorsedreef-Valc- kenhoeflaan een zware autobotsong voor gedaan. De door een 19-jarige inwoner van Santpoort bestuurder auto werd totaal vernield, de andere wagen, gereden door een ingezetene van IJmuiden-oost liep zware schade op. Het ongeval ontstond toen de automo bilist uit Santpoort, die vanaf de Valcken- hoeflaan de Santpoorsedreef zou opdraai en, geen voorrang verleende. Hij liep bij de botsing een hersenschudding op en een sleutelbeenfractuur. Onder zeer grote belangstelling is zon dagmorgen in café Sport te Beverwijk d« laatste hokkenshow van Ons Genoegen gehouden. Het waren nu de oude doffers die ge keurd werden. Na afloop van deze keu ring werd de totaaluitslag van deze vier- keuring bekend gemaakt waarbij de heer F. de Roos van Ons Genoegen als win naar uit de bus kwam. Tweede: A. de Bot jr. A.733.5 p., 3 A. van Leeuwen OG 732,5 p., 4 W. Rijndert OG 732,5 p., 5 R. Zoontjes 732 p. OG. Na afloop was er een verkoop van dui veneieren en van jonge duiven waarvoor veel belangstelling bestond. Er werden prijzen tot boven de vijfentwintig gulden betaald voor goede nakomelingen van prominente vogels. Het vrijdagnamiddag door drie drij vende bokken in het Noordzeekanaal bij Velsen-Zuid gelichte binnenschip Noord-Holland is zaterdagochtend naar Amsterdam gebracht. Vrijdagavond werd het aan de voorsteven ernstig be schadigde schip nabij de Velsertunnel verder op de wal gehesen en toen pro visorisch gedicht met dekzeilen.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5