Gedeeltelijke omschakeling van het agrarische potentieel verliep zeer snel en soepel Haarlemmermeer heeft zeker 800 woningen per jaar nodig Bogaerswoningen 1 :C3EJ QUICK Reportage: Berry Zand Scholten Foto's: Hans de Boer DE LICHTSTE VOETBAL SCHOEN TER WERELD QUICK VOETBALSCHOENEN r flf ffi MAANDAG 29 NOVEMBER 1965 7 |*nr?f 't SPORTHUIS Examens Snel vooruit Beleid %Wm v 800 woningen 1 Haarlemmermeer maakt een gezonde industriële ontwikkeling door TOEN NA DE JAREN VIJFTIG de mechanisatie in de agrarische sector met forse hand werd aangepakt, werd het duidelijk dat in de zuiver agrarische gebieden vele arbeidskrachten werkloos zouden worden. Op vele plaatsen in ons land heeft men daarvoor de oplossing gezocht in het wondermiddel: industrialisatie. Soms lukte dat niet en werd een groot deel van de beroepsbevolking, die in het eigen woongebied niet voldoende emplooi kon vinden, weggezogen naar plaatsen waar de boterham beter belegd was. Op andere plaatsen echter gingen mechanisatie In de landbouw en industrialisatie hand in hand, waardoor er een gezond evenwicht ontstond en het woon- en werkgebied alle oude en vele nieuwe arbeidskrachten kon opvangen en een bestaan geven. Een van deze plaatsen is de gemeente Haar lemmermeer, met een oppervlakte van achttieneneenhalfduizend hectare, die enkele decennia geleden nog vrijwel uitsluitend agrarisch georiënteerd was, maar waar men de laatste jaren een prachtige industriële ontwikkeling heeft doorgemaakt. Desondanks bleef de uitgestrekte poldergemeente zijn agrarische bestemming hou den zeker drievierde deel van de totale oppervlakte wordt voor agrarische doel einden aangewend maar een zorgvuldig gestuurd industrieel beleid heeft het mogelijk gemaakt dat in de gemeente Haarlemmermeer iedereen werk kan vinden, dat het aantal arbeidsplaatsen tot nu toe met ongeveer achthonderd per jaar is ge- ■tegen en dat de welvaart groter is geworden. Industrialisatie heeft echter ook conse» quenties. Er moeten vele woningen wor den gebouwd, wegen worden aangelegd, industrieterreinen bouwrijp gemaakt, kortom vele kostbare voorzieningen ge troffen worden. Een moeilijke factor van de industrialisatie vormt bovendien tem po. Elders gaat het soms te langzaam en vestigde bedrijven zich traag, vaak gaat het razendsnel, zoals bijvoorbeeld in Nieuw-Vennep, Hoofddorp en Zwanen burg. Voor het slagen van de structuur verandering in Haarlemmermeer het afvloeien van agrariërs naar de industri ële sector is deze snelle ontwikkeling echter gunstig geweest. Advertentie 4 Worldmark with the blocks verkrijgbaar bij KENNEMERLAAN 94. TEL. 4071. IJMUIDEN Grote Gasthuis.. In het Grote Gasthuis in Haarlem slaagden voor het eindexamen de volgende zusters: H. de Borst, A. N. v. d Brandhof, M. C. B. v. d. Bijl, M. J. Dorn- seiffen, L. J. du Gardijn, E. M. Th. H. Gé- héniau, P. C. Jans, M. M. v. Katwijk, E. J. Labruyère, E. M. Landsman, P. K. v. d Leek,E. Chr. Meier, A. Rookmaaker— Swaab, J. v. d. Schaaf, W. E. Scaap, L Schornagel, A. M. Slauerhoff, E. C. van Veen, N. Visser, R. L. E. de Vries, M. Wes ■els, M. van Zuylen. Haarlemmermeer is een van de eer ste gemeenten in ons land geweest waar de goedkope woningbouw dooi middel van de zogenoemde Bogaers woningen gerealiseerd kon worden. Aanvankelijk zouden deze woningen ongeveer tienduizend, later veertien duizend gulden kosten. Maar tfians kost een Bogaerswoning ongeveer twintig duizend gulden. In Haarlemmermeer zijn deze goedkope eengezinshuizen in aanbouw in Nieuw-Vennep, Lynden en Buiten-Kaag. Men mag slechts een klein aantal van deze woningen per jaar bouwen, omdat de bouwcapaciteit voor de normale woningbouw er geen schade van mag ondervinden. Bogaerswoningen kunnen dus uit sluitend worden gebouwd waar een kleine bouwcapaciteit over is. De vo rige burgemeester van Haarlemmer meer was geen groot voorstander van deze goedkope woningbouw. Hij be titelde de Bogaershuizen met „krotten van de toekomst". Thans, nu ook de prijs van de Bogaerswoning opgetrok ken is, is het gemeentebestuur van oor deel dat de kwaliteit goed is en staat men niet onwelwillend tegenover deze bouw. Nu die afvloeiing voor een groot deel heeft plaats gehad, gaat men in Haar lemmermeer voorzichtig afremmen. Want industrialisatie heeft een vliegwiel effect, in die zin dat een ingezette ont wikkeling voortgaat, omdat bedrijven dik- wjls in eikaars buurt willen staan èn door uitbreidingen van de bestaande be drijven. De eerste rem heeft men in Haarlem mermeer aangetrokken door de industri alisatie nu te concentreren in Hoofddorp, Zwanenburg en Nieuw-Vennep. In de bei de eerste dorpen is al het beschikbare terrein nagenoeg uitgegeven, in Nieuw' Vennep werd nog wat nieuwe ruimte ge- creeërd. Thans gaat de actieve poldergemeente beginnen aan een tweede grote project: het realiseren van de woningbouwplan nen, want in Haarlemmermeer wil men zo'n achthonderdvijftig woningen per jaar bouwen. En dat is niet zo vreemd wan neer men bedenkt dat volgens het strue tuurplan van de gemeente in 1980 om en nabij de tachtigduizend inwoner^ ver wacht worden. Dat zijn er dertigduizend meer dan nu. In 1950 bedroeg het aantal arbeidsplaat sen in Haarlemmermeer, buiten Schiphol en Fokker, achthonderdzestig. In 1964 wa ren dat er achtendertighonderd, hetgeen ten opzichte van 1963 een stijging van ruim achthonderd plaatsen betekent. Een belangrijke vestiging in Haarlemmer meer wordt die van de bekende distilleer derij Erven Lucas Bols uit Amsterdam, welk bedrijf in Nieuw-Vennep tien hecta re gaat beslaan en waar zeker vijfhon derd werknemers geplaatst kunnen wor den. Aanvankelijk heeft men in de pol dergemeente grote moeite gehad dergelij ke bedrijven te interesseren. Toen de meubelfabriek De Cirkel in Zwanenburg en met name de Vicon in Nieuw-Vennep echter toonden wat de mo gelijkheden waren, nam de belangstelling toe. In Haarlemmermeer zelf was men bij voorbeeld in 1954 nog uitermate pessimis tisch gestemd. De agrarisch georiënteerde gemeente raad was ook niet erg happig op de in dustrialisatie, maar toen de werkloosheid begon door te zetten, zagen velen dat er toch iets gedaan moest worden. De gro te promotor werd burgemeester Van der Willigen, die in 1956 naar Haarlemmer meer kwam. In dat jaar waren er meer dan vijfhonderd werklozen ingeschreven, Toen de gemeenteraad daarop een be zoek bracht aan de meubelindustrie De Cirkel in Zwanenburg en werd geconfron teerd met de moderne industrie lieten ve len hun bezwaren vallen en het jaar 1958 bracht een omwenteling. Men adverteer de met industrieterreinen en kwam toen tot de conclusie dat het niet eens zo ge makkelijk was om industrie aan te trek ken. Ook bij het bedrijfsleven bestond na melijk een zeker barrière om zich in de uitgestrekte polder te vestigen. Na 1958 echter ging het snel vooruit. Nieuw-Vennep bloeide op, Zwanenburg in dustrialiseerde, Hoofddorp kreeg enkele forse bedrijven en ook de kleinere ker nen in Haarlemmermeer kregen aan dacht van de industrie. Thans is het al zo dat het terrein dat het gemeentebe stuur van Haarlemmermeer voor de in dustrie wil besteden nagenoeg uitgege ven is. „Het is nu de tijd om voor het restant een selectief uitgiftebeleid te voe ren" zo zegt men. Want men wil Haar lemmermeer dat staat ook duidelijk in het structuurplan zijn agrarisch karak ter laten behouden. In 1980 wil men nog zeker 13000 hecta re (dat is 72 percent) agrarisch gebied hebben. Voor de dorpen denkt men in to taal 1800 hectare te besteden, voor Schip hol 1200 hectare, voor de wegen 1000, voor de waterwegen 400, voor de nieuwe spoorweg naar Schiphol 50, voor recrea tie 400, en voor bijzondere projecten (waarbij onder meer gedacht wordt aan terrein voor de vierde technische hoge school waarvoor Haarlem ijvert) 200 hec tare. Door 'n doordacht planologisch beleid is de afvloeiing van de agrarische sector naar de industrie uitermate soepel en on opvallend verlopen. Ook in deze sector zelf heeft een sanering plaats gehad door dat vele landbouwers naar de tuinbouw overschakelden. De cijfers wijzen dit ook uit. Van de 14,7 percent uit de beroeps bevolking die nog in de agrarische sec tor werkzaam is heeft de tuinbouw al 6,1 percent opgeëist. Het gemeentebestuur van Haarlemmer meer verwacht dat de huidige voorraad industrieterrein die nog voor uitgifte in aanmerking komt, dat is ongeveer tien hectaren, in 1966 verdwenen zal zijn. De secondaire ontwikkeling zet dan nog vele jaren door, dat wil zeggen de bedrijven breiden uit, er moeten wegen worden aan gelegd, woningen worden gebouwd etc. Men heeft dan in enkele jaren een goed verdeeld industrieel potentieel gekregen, met de grotere industrie geconcentreerd in Nieuw-Vennep,.Zwanenburg en ,Ifft$$r dorp en de kleinere bedrijven, dikwijls m de semi-agrarische sector, in Badhoeve dorp, Cruquius, Vijfhuizen, Rijsenhout en Abbenes. Procentueel ziet de verdeling er dan als volgt uit: Zwanenburg 35 percent, Nieuw-Vennep 25 percent, Hoofddorp 17 percent en Badhoevedorp 7 percent, het restant bevindt zich in de kleinere rand- kernen. Het spreekt vanzelf dat men er met het uitgeven van industrieterrein en het bou wen van woningen alleen niet komt. In Haarlemmermeer wordt dan ook terdege aandacht geschonken aan de recreatie. In de uitbreidingsplannen is een groot aan tal projecten opgenomen. Zeker tien tot twintig hectare zullen voor de actieve re creatie bestemd worden. Zwanenburg kreeg al een fraai zwembad en verder staan sportvelden en een zwembad voor Nieuw Vennep als eerste op de lijst. De woningbouw in de poldergemeente gaat nu in een fors tempo. Aanvankelijk was dat niet zo. In 1955 heeft het gemeen tebestuur van Haarlemmermeer namelijk een rapport laten maken over de moge lijkheden van industrievestiging. Dat rap port was bepaald niet optimistisch. Men verwachtte geenszins zo'n grote toeloop van grote bedrijven, zeker geen grote uit Amsterdam, en men gaf dan ook een <w>gr"t uitermate bescheiden prognose ten aan zien van de verwachte woningbehoefte. Daar heeft men jarenlang de wrange vruchten van geplukt. Thans is het echter zo dat men per jaar ongeveer achthonderd woningen no dig heeft. Alleen voor vervanging en krot opruiming zijn al ruim honderdvijftig nieuwe woningen per jaar nodig. Verder moet de gemeente nieuwe huizen hebben voor duplexontsplitsing, afbraak voor openbare werken (bijvoorbeeld de nieuwe wegen rond Schiphol) en ten gevolge van de gezinsverdunning. Hjerbij heeft men hog steeds geèn rekenirtg gehouden met de op til zijnde grote uitbreidingen van de luchthaven. Vftrwacht wordt wel dat de woningdruk op de Haarlemmermeer steeds groter zal worden en het gemeen tebestuur wacht af wat de provincie en het rijk zullen doen om de toch al zwaar belaste gemeente in deze bij te springen. In 1964 kwamen 466 woningwetwoningen gereed, maar men verwacht dat het cijfer van het afgelopen jaar veel hoger zal zijn. Wanneer men beseft dat Haarlemmer meer voor het overgrote deel (laagbouw) woningwetwoningen bouwt, dan is dat voor een gemeente met vijftigduizend in woners lang geen gek resultaat. De grote promotor van de woningbouw is wethouder Van Stam, die met zijn enorme stuwkracht een zodanig krachtig beleid voert, dat thans bijna overal in de gemeente aan grote complexen gebouwd wordt. Deze complexen verrijzen thans in Hoofddorp, Nieuw-Vennep en Badhoeve dorp. In april van dit jaar had men on geveer elfhonderd woningen in aanbouw, dus de prognose dat het jaar 1965 een grote piek zal geven is niet uit de lucht gegrepen. Dat is ook nodig wanneer we de nuch tere cijfers bezien. In het structuurplan wordt gesteld dat, te beginnen met 1964, een jaarlijks contingent van 750 wonin gen oplopend wegens de gezinsverdunning tot 900 per jaar tot 1980 waarschijnlijk de woningbehoefte kan opvangen. In dat ge val is echter nog niets gedaan aan de achterstand, mede als gevolg van de snelle groei van de werkgelegenheid in de afgelopen industrialisatieperiode. Deze achterstand kan gerust op vijftienhon derd woningen gesteld worden. In de periode 1965-1980 heeft men dan ook nodig: voor de groei van de werk gelegenheid (minimale cijfers) 400 wonin gen per jaar, de groei van het Schiphol- personeel 50, de krotopruiming 90, de BIJ DE FOTO'S: Links boven: Naast Zwanenburg en Hoofddorp maakt vooral Nieuw-Vennep een krachtige industriële ontwikkeling door. In Nieuw-Vennep is thans nog wat industrieterrein voorradig, maar het slinkt zo snel, dat het ge meentebestuur uitermate selectief te werk gaat. Deze foto toont een over zicht van het Vicon-complex, gezien van de toren van de Nederlands hervormde kerk. lechts boven: De woningbouw in Nieuw-Vennep, waar 'door de nieuwste industrie vestigingen een groot aantal wo ningen nodig is. Haarlemmermeer wil zijn landelijk karakter behouden en bouwt dus, op enkele uitzonde ringen na, laagbouw-eengezins- huizen. Per jaar zullen ongeveer achthonderd woningen moeten wor den gebouwd. Rechts midden: Hoofddorp ontwikkelde zich als een mooie woonkern met een groot ver zorgingsgebied. Het nieuwe winkel centrum floreert. j Onder: Industrievestiging in het voornaam ste industriedorp van Haarlemmer meer, Zwanenburg. De industriële ontwikkeling van Zwanenburg heeft de impuls gegeven voor een even wichtige verdere industriële ont wikkeling in de Haarlemmermeer, die de arbeidskrachten, vrijgekomen door de mechanisering van de land bouw, prachtig heeft opgevangen. ontsplitsing 15, ontruiming van noodwo ningen 20, afbraak ten behoeve van open bare werken 25, gezinsverdunning 150 en inhaling van de bestaande achterstand 95, hetgeen een totaal geeft van achthonderd vijfenveertig woningen. De ontwikkeling in Haarlemmermeer is interessant. In een zeer korte tijd is een uitgestrekt gebied met een voornamelijk agrarische bestemming en bevolking om gevormd tot een woon- en werkgebied met een sterk uitgedunde, maar evenveel of zelfs meer producerende agrarische be roepsbevolking en een prachtige expansie ve industrievestiging, waardoor de werk gelegenheid groter werd, het bevolkings aantal zelfs toenam en het er in de ge meente door het bereikte evenwicht in d« toekomst zeer gunstig uitziet.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7