Komst Mobil Oil afhankelijk van de „pijpleidingwet" Directie presenteerde zich en ontvouwde de plannen Utrecht maakt aanspraak op het Gooi en polder Flevoland OadJoenSef heeft..»/ I wat Cj int graag I 22.90 c 19.95 speciale prijs OaMoenSe/ Fa. MATHOT 1 I 37.75 1 11.90 112.90 FRANSE haas IN'T GOEDE UUR Eerst Amerikaans later Nederlands personeel In de vishal en op zee Mobil Oil vond grote hoeveelheid aardgas Jeugdige diefjes in Heemskerk V erkeersongevallen in Heemskerk Meisje gewond bij aanrijding in IJmuiden-Oost Vechtpartij tussen Zweedse zeelui Boete van ƒ500 voor levensmiddelenbedrijf Afscheid J. van de Kieft Expositie bij De Weyman in Santpoort Olie in vat te Santpoort gestolen Inbraakje in een visrokerij Loodsdiensten in IJmuiden gestaakt i I I 1 s PHILIPS NokdMende es DINSDAG 30 NOVEMBER 1965 4 De directie van Mobil Oil n.v. heeft zich maandag tijdens een pers conferentie in het kantoor van de A.D.M. in Amsterdam, waar Mobil Oil tijdelijk is gehuisvest, gepresenteerd aan de Nederlandse pers. Daarbij werden tevens de plannen ontvouwd, indien deze onderneming „eventueel" zou overgaan tot vestiging van een raffinaderij en een petro-chemische in dustrie op de bekende 1500 ha nabij het Noordzeekanaal. Met nadruk werd het woordje „eventueel" beklemtoond, daar de zo ge noemde pijpleidingwet nog niet is aangenomen en tevens omdat 1100 van de 1500 ha een andere bestemming gekregen hebben, zodat de Mobil Oil- directie wat dat betreft nog geen stelligheid heeft. Kraken Luchtverontreiniging Strenge controle Geen presenteerschaal als cadeau bij koffie WARMOESSTRAAT 20 BARELD DE MEER s 2 5 e 3 5 5 e ZAAL Du Commerce franse Niettemin heelt de directie, bestaande uit de heren drs. D. J. Vreeken, alge meen directeur van Mobil Oil n.v.; A. C. Brightman, algemeen leider van het ge hele raffinaderij-project en E. Wilson, raffinaderij-directeur, toch met opgewekt heid mededeling gedaan van haar plan nen in het polderlandschap, waar een grote oppervlakte reeds bouwrijp wordt gemaakt. De eerste fase van de vestiging in Ne derland omvat de bouw van de raffinade rij, waarmede een bedrag van 222 miljoen gulden gemoeid zal zijn. Daar zal dan werkgelegenheid zijn voor 250 mensen, het merendeel vakbekwame arbeiders. In de aanloopperiode zal hiervoor Ameri kaans personeel worden aangetrokken, doch daarna hoopt men de raffinaderij geheel met Nederlandse krachten te be zetten. Een deel van de lichte fracties, die door de raffinaderij worden geproduceerd, de z.g. olefinen, kunnen door middel van een kraakproces worden gesplitst in drie andere produkten: ethyleen, propyleen en butadieen. Deze onverzadigde koolwater stoffen, waarvan ethyleen de belangrijk ste is, zijn onontbeerlijke grondstoffen voor de vervaardiging van o.a. plastics, synthetische vezels en synthetisch rubber. Dit kraakproces vindt niet plaats in een raffinaderij, doch wordt verricht door een aparte petro-chemische fabriek, die in uiterlijk weinig verschilt van een raffi naderij. Gezien de nauwe verwantschap tussen de beide produktieprocessen, zal een petrochemische fabriek bij voorkeur dicht bij een raffinaderij worden gebouwd Deze betekent de tweede bouwfase. De kosten van vestiging hiervan bedragen 75 miljoen gulden. Het afzetgebied van ethyleen e.d. be vindt zich daar waar industrieën zijn ge vestigd die ethyleen als grondstof nodig hebben. Ook voor deze industrieën is het om zowel technische als economische re denen aantrekkelijk zo dicht mogelijk bij de grondstofleverancier de petrochemi sche fabriek gevestigd te zijn. Hier door is de conceptie ontstaan van het pro ject zoals dat thans wordt voorbereid voor het 1500 ha grote terrein in het Wes telijk Havengebied: de vestiging van een raffinaderij, gevolgd door de vestiging van een petrochemische fabriek (de z.g. ole- finenkraker), die op haar beurt weer een aantal zelfstandige fabrieken als afnemers om zich heen krijgt. De komst daarvan zal dan de laatste fase zijn in de realise ring van het gehele complex. Een en ander is echter afhankelijk zo schreven wij in de aanhef van het aannemen van de „pijpleidingwet" en de bestemming van 1100 ha grond. Zou het gehele project hierop stranden en dus niet doorgaan, dan betekent dat voor Mobil Oil een verlies van ongeveer zes miljoen gulden. Overigens houdt het standpunt van de regering terzake de pijpleiding stellig niet in, dat de kans op niet doorgaan van het plan, groot is. Zij wil n.l. geen particuliere leiding en gezien de overcapaciteit er van is de komst van nog één of twee pe trochemische industrieën eerder te ver wachten, dan een afwijzing van de zoge noemde pijpleidingenwet. Een zeer belangrijk aspect bij de be sprekingen was de kwestie van de lucht verontreiniging. De verontrustende gelui den welke een jaar geleden kwamen uit Kennemerland en de Zaanstreek toen bekend werd dat Mobil Oil plannen had zich nabij Amsterdam te vestigen re- zulteerden in een besluit van de regering, dat er geen bezwaar tegen vestiging zou zijn, indien onder meer een bevredigende oplossing voor de luchtverontreiniging zou worden gevonden. Zo werd ingesteld de „Commissie Groen" met deskundigen uit rijk, provin cie en gemeente. De eisen van de com missie werden door Mobil Oil n.v. geac cepteerd, allereerst omdat de techniek zo ver gevorderd is, dat er aan voldaan kan worden dit in tegenstelling tot jaren geleden in het Waterweggebied. Daarnaast achtte Mobil Oil zich ook moreel verplicht de eisen te accepteren. Dit tegenover land en bevolking. Van het opslaan van de ruwe olie tot aan het toezicht op de zuiverheid van het gebruikte water dat uit de raffinaderij wegvloeit, zullen de modernste technische kennis en de modernste instrumenten toe gepast worden om verontreiniging van lucht, water en bodem te voorkomen. Opslagtanks zullen b.v. voorzien worden van drijvende daken of een soortgelijk damphoudend systeem, wanneer dit nood zakelijk is. Alle veiligheids- en ontluch- tingskleppen aan leidingen voor het trans port van kwalij kriekende stoffen zullen aangesloten worden op een leidingnet voor verbranding van deze stoffen in een vuur haard of fakkel. Geen kwalij kriekende, niet-condenseerbare gassen van de raffi naderij zullen ooit rechtstreeks in de lucht worden afgevoerd, maar worden verbrand in vuurhaarden aangesloten op een hoofdschoorsteen van 150 meter. Ten behoeve van een rookloze verbranding van de gassen zullen in alle fakkels branders met veelvoudige stoominblazing worden geïnstalleerd. Als te eniger tijd door ongunstige me teorologische weersomstandigheden de zwaveldioxide concentraties de normen, vastgesteld door bevoegde autoriteiten in Nederland, dreigen te overschrijden, zal stookolie of gas met een laag zwavel- gehalte worden gebruikt in de raffinaderij zolang deze ongunstige weersomstandig heden dit noodzakelijk maken. Olie-water mengsels in de raffinaderij zullen worden verzameld en gescheiden in water geschikt voor normale afvoer, en olie voor herbehandeling. Voor de controle op de maatregelen van Mobil voor het behoud van schoon water en schone lucht in de omgeving van de Amsterdamse raffinaderij, zal Mobiloil N.V. gebruik maken van de diensten van het onafhankelijke „Instituut van Gezond- heidstechniek-T.N.Ó." in Delft. Dit insti tuut zal voortdurend het gehalte van zwa veldioxide in de lucht meten op vier ver schillende plaatsen rondom de raffinaderij die in overeenstemming met de overheid zijn vastgesteld. Observatieposten met moderne meetap paratuur zullen geplaatst worden in de omgeving van de raffinaderij, in de omge ving van de gemeenten Halfweg en Zwa nenburg, in de polder van Zaandam en ten oosten van Spaarndam. Ook zullen er meteorologische observaties worden ver richt. Er zullen regelmatig rapporten van de waarnemingen door het T.N.O. worden ge zonden aan overheidsinstanties, zoals de gemeentelijke instanties van Amsterdam, de Arbeidsinspectie, het Ministerie van Volksgezondheid, zowel als aan de direc tie van de raffinaderij. Twee jaar voordat de raffinaderij in wer king gesteld wordt, zal met de metingen begonnen worden, zodat de bestaande toe stand en kwaliteit de lucht nauwkeu rig vastgesteld kunnen worden. Bovendien heeft de directie van de raffi naderij de medewerking gevraagd van de Provinciale Waterstaat in Noord-Holland om in die tijd ook monsters van het wa ter van het Noordzeekanaal, dat grenst aan de raffinaderij, te nemen. Maandag. Maandag werden te IJmuiden 7610 kis ten vis aangevoerd. Bij de aanvoer waren: 982 kisten tong en tarbot, 9 heilbot, 560 schol, 68 schar, 1070 haring, 90 makreel, 1990 schelvis, 190 wijting, 430 kabeljauw en gul, 27 haai, 2170 koolvis en 24 di versen. Per kilogram werd, in guldens, betaald voor: heilbot 4.603.00, gr. tong 7.377.07, grm. tong 7.387.17, kim. tong 7-397.24, kl. tong I 5.53—5.10, kl. tong II 4.65—4.12, tarbot I 6.406.00. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 2-48 1.12, gr. koolvis zw. 1.2494, gr. koolvis wit 180—154. Per 50 kilogram: gr. schol en grm. schol 9280, kim. schol en kl. schol I 9078, kl. schol II 8165, schar 4336, verse haring 4529, makreel 4523, gr. schel vis, grm- schelvis en kim. schelvis 7357, kl. schelvis I 5847, kl. schelvis II 5126, wijting 4627, gr. gul 7855, mid. gul 70—49, kl. gul 53—37, kl. haai 33—28, kl. koolvis zw. 3115, kl. koolvis wit 57—36. In IJmuiden werden maandag de vol gende besommingen, in guldens, gemaakt: KW 146-10.980, 33-4500, 226-15.180, 166- 6270, 174-13.120, 93-5220, 213-8510, 200- 4340, 180-6480, 145-6700, 34-6000, 51-6920, 172-5540, 29-6390, 84-2380, 126-6720, 194- 6370, 206-5830, 114-6140, 137-5540, 110-2000, 103-3240, 186-5730, 205-3780, 191-4840, 91- 3700, 97-3770, 28-3490, 17-4470, 128-3810, 156-4600, 188-1370, 63-5550, 116-4930, 59- 6940, 162-5380, 117-5140, 24-6360, 148-6990, 106-4160, 149-5460, 144-12-480, IJM 45-4970, 46-5920, 73-4390, 66-6460. Aanvoer van dinsdag Negen vaartuigen hebben dinsdagmor gen in IJmuiden aangevoerd: 5220 kisten vis en 140 stijve kabeljauwen. Bij de aan voer waren: 1269 kisten schelvis, 310 wij ting, 140 gul en kabeljauw, 1940 koolvis, 1240 haring, 1740 kleine kisten haring, 10 makreel, 240 varia en 80 haai. Prijzen van dinsdag Per 125 kilogram: grote kabeljauw 226- 180, middel kabeljauw 188-154, grote kool vis 112, middel koolvis 80, grote witte koolvis 174, grote leng 168-156. Per tien stuks: grote kabeljauw 154- 124, middel kabeljauw 77. Per hoop: vleet 146-50. Per stuk: haai 98. Per 50 kilogram: kleinmiddel schelvis 67, schelvis een 80, schelvis twee 41-31, schelvis drie 23-21, kabeljauw een 77-63, kabeljauw twee 70-60, kabeljauw drie 60- 50, poontjes 26-18, haai 41-28, gestripte wijting 45-33, dichte wijting 28-16, haring 46-27, makreel 54-32, ham 188, roodbaars 43. Scheveningen De aanvoer te Scheveningen bestond hedenmorgen uit: 30 kisten schelvis, 50 wijting, 40 gul en kabeljauw, 150 toters, 420 haring, 300 kleine kisten haring, 100 kleine kisten toters. De olieraffinaderij die Mobil Oil in 1968 in Amsterdam in bedrijf wil stellen is bijzonder gebaat bij het ge bruik van aardgas als energiebron. Op de bijeenkomst gisteren liet de direc tie doorschemeren enig voordeel te verwachten van de aardgasvondst die Mobil Oil kortgeleden bij Ameland heeft gedaan. Mobil Oil boorde vorig jaar aardgas aan op Ameland-Oost. Een half jaar geleden trof deze maatschappij even eens aardgas in volle zee op een plaats vijf kilometer ten noorden van de eer ste vindplaats. Hoewel de geschatte grootte van de gasbel niet wordt prijs gegeven, heeft de directie van Mobil Oil gisteren bekendgemaakt, dat de hoeveelheid gas van dien aard is dat er een rendabele winning mogelijk is. Hierbij is rekening gehouden met de extra-voorzieningen die nodig zijn om het gas uit volle zee over te brengen naar het land. Mobil Oil heeft inmid dels concessie aangevraagd. Het Ameland-gas zal niet recht streeks door de Amsterdamse raffina derij kunnen worden gebruikt. Wel wordt mogelijk geacht, dat het gas wordt ingebracht bij Slochteren en dat dit wordt „verrekend" met het in Am sterdam van de NAM af te nemen aardgas. In Heemskerk zijn stelende kinderen op heterdaad betrapt. Zij be'zochten een le vensmiddelenzaak op het Europlein, waar zij een keus deden uit de ruime sortering, waarna echter vergeten werd om te beta len. De politie bemoeide zich met de jeugdige diefjes, die na verhoor aan hun ouders werden teruggegeven. In Heemskerk hebben twee verkeers ongevallen plaatsgehad, waarbij twee Italianen en een Nederlands meisje wer den gewond. Het eerste verkeersongeval vond plaats op rijksweg 9, waar een auto met drie Ita lianen op de oostelijke rijbaan door onbe kende oorzaak in een slip raakte. De wa gen schoot door de middenberm over de kop en kw&m 'over de westelijke rtjbhah vlak voor een tegenligger langs in de berm terecht. Eén der inzittenden moest met een schedelbasisfractuur in het St. Josefzie- kenhuis worden opgenomen. Op de hoek J. van Kuikweg-Van Riems dijklaan kwam een door een Italiaan be stuurde bromfiets door het niet verlenen van voorrang in botsing met een perso nenauto, welke bestuurd werd door een Italiaan. De bromfietser liep een beenbreuk op en ook de duopassagiere, uit Beverwijk, kreeg diverse verwondingen. Beiden wer den in het St. Josef ziekenhuis opgenomen. Op de splitsing Zeeweg-Lorentzstraat in IJmuiden-Oost sloeg een 13-jarig meis je maandagmorgen op haar fiets plotse ling linksaf. Een achter haar rijdende 22- jarige motorrijder kon een aanrijding niet meer vermijden. Het meisje en de jongeman sloegen beiden tegen de straat. De eerste kreeg een hersenschudding, terwijl de motorrijder klaagde over pijn in een schouder. Omstreeks middernacht is bij een auto matiek van een slager aan de Breestraat te Beverwijk een vechtpartij ontstaan tussen twee zeelieden, opvarenden van het Zweedse schip „Vasara", dat momenteel bij Hoogovens IJmuiden ligt. De ene zee man werd door de andere geslagen en in het gezicht getrapt. De man is met een hersenschudding opgenomen in het Rode Kruis ziekenhuis. De andere is door de politie ingesloten. Economische politierechter Tot vijfhonderd gulden boete heeft de economische politierechter in Haarlem gisteren een levensmiddelenbedrijf ver oordeeld wegens overtreding van de wet op de beperking van het cadeaustel sel. Het ging hier om een overtreding in het Middelburgse filiaal van het bedrijf dat de hoofdvestiging in de Zaanstreek heeft. Op 10 maart constateerde de con troledienst van de economische rechter- che dat er bij de verkoop van twee pak ken koffie of twee potjes poederkoffie een presenteerschaal cadeau werd gegeven. Dit werd ook op raambiljetten aangekon digd. Na het bezoek van de controledienst werd de actie direct gestaakt. De officier van Justitie vond dat dergelijke feiten steeds vaker gebeuren en eiste tweedui zend gulden boete, waarvan duizend gul den voorwaardelijk met twee jaar proef tijd. De gemachtigde voor het bedrijf, mr. A. J. Hellema uit Amsterdam, bestreed de mening van de officier van Justitie. „Het is beslist onjuist dat het steeds maar weer geprobeerd wordt", zo zei hij. Het leek de gemachtigde ook nog de vraag of het presenteerschaaltje bij de koffie wel een branchevreemd artikel was. De politierechter was van mening dat het hier wel een branchevreemd ar tikel betrof. Hoewel de heer J. van de Kieft, leider van de gemeentelijke werkplaats "De Pa lissade" in Beverwijk, de pensioengerech tigde leeftijd nog niet heeft bereikt, heeft hij zich wegens gezondheidsredenen toch genoodzaakt gezien deze functie neer te leggen. Ter gelegenheid van dit afscheid was maandagmiddag een bijeenkomst ge organiseerd, waar zowel door wethouder E. Gerritse als door de directeur, de heer C. P. Bossers, werd herinnerd aan de eer- te jaren van de werkplaats, toen in 1958 met vijf mensen werd begonnen. Hierbij heeft de heer Van de Kieft het zich allerminst gemakkelijk gemaakt en door zijn activiteiten is het inmiddels mogelijk geworden in twee werkplaatsen vijfenzestig mensen tewerk te stellen. Helaas verkreeg de functie van de heer Van de Kieft hierdoor zulk een omvang, dat hij zich om de reeds bovengenoemde reden zag genoodzaakt een andere positie bij deze dienst te accepteren. Door beide sprekers werd de scheidende leider dank gebracht voor zijn bijzonder grote verdiensten, welke erkentelijkheid daarop nog werd onderstreept door de heren Th. Koelman, H. van -Cauteren en J. Stark. Ook zij waren vol lof over de ca paciteiten van de heer Van de Kieft en zijn prettige omgangsvormen. Deze woor den van dank verkregen tastbare vorm met diverse geschenken, waaronder pla ten- en boekenbonnen. In een' der zalén van het restaurant De Weyman aan de Hoofdstraat te Sant poort-Noord is een tentoonstelling inge richt van schilderijen en tekeningen uit diverse landen in Europa, vervaardigd door Jan Makkes. De tentoonstelling is he den- en morgenavond geopend. Bewoners van een huis aan de Patri- ciuslaan in Santpoort kwamen gisteren tot de onaangename ontdekking dat het in hun tuin staande olievat was leegge- tapt zonder dat ze het wisten. In het vat zat ongeveer honderd liter olie. De dief stal moet zondagnacht gepleegd zijn. In een visrokerij aan de Rondweg in IJmuiden is in de nacht van zondag op njaandag ingebroken. De dader kwam binnen door een niet afgesloten raam. Enig gereedschap uit de visrokerij wordt vermist. Nadat igsteravond te 22.45 uur in IJmui den de loodsdienst voor kleine schepen was gestaakt, werd te 23.30 ook de loods dienst voor grote schepen gestopt. Op de Nieuwe Waterweg gebeurde dit respec tievelijk te 22.15 en 22.40 uur en voor het Oostgat en de Wielingen te 19.15 uur. Omstreeks een uur werd in de afgelo pen nacht te IJmuiden windkracht tien gemeten. Vanmorgen was de windkracht acht. PRAKTISCHE GESCHENKEN zoals Personenweegschalen, Hanau Hoogtezonapparaten, Elektrische Dekens en -Kussens Kwaliteitsstaalwaren, Verbandtrommels en -kastjes Kamer- en Buiten-thermometers, Elektrische massageapparaten, VINDT U BIJ DE OUDSTE SPECIAALZAAK OP MEDISCH GEBIED VOOR KENNEMERLAND Gedeputeerde Staten van Utrecht me nen, dat het Gooi en de nieuwe IJssel- meerpolder Zuidelijk Flevoland bij de provincie Utrecht moeten komen. Het Gooi maakt nu deel uit van Noord-Hol land. Als motief voeren Gedeputeerde Staten aan, dat de provincie Utrecht in toenemen de mate wordt geconfronteerd met de ge volgen van de „uitstraling" van het Gooi. In de periode dat de tegenover het Gooi droogkomende polder Zuidelijk Flevoland nog niet voor bebouwing geschikt is en dat zal nog vrij lang duren zal het Gooi uitwijkingsmogelijkheden trachten te vinden op Utrechts gebied- Volgens Gede puteerde Staten zal de druk van het Gooi op het Utrechtse gebied in hevigheid toe nemen, omdat het nieuwe poldergebied de eerste tientallen jaren nog niet voldoende aantrekkelijkheid heeft om de Gooise overloop daarheen te kunnen afleiden. De Utrechtse gebieden die aan het Gooi grenzen oefenen een sterke aantrekkings kracht uit op de overloop van het Gooi. Daarom meent het college, dat de ge bieden met een zo nauwe samenhang van problemen en belangen, samen met de toekomstige polder Zuidelijk Flevoland onder één provinciaal bestuur, namelijk dat van Utrecht, behoren te worden ge bracht. Gedeputeerde Staten hebben ook la ten weten, dat het plan tot herziening van de provinciale grens bij Woerden, zon der dat de gemeente Woerden van Zuid- Holland naar de provincie Utrecht over gaat, voor hen volkomen onaanvaard baar is. Geheel onverwacht heeft de Here tot zich genomen onze beste vriend en buur op de leeftijd van 43 jaar. Fam. H. VAN HOUTEN Fam. A. KUIJPER Fam. J. J. WESSELIUS IJmuiden, 29 november 1965 Hazevlak 42 2 A 2 5- 2 zwart g donkerbruin greige c Favoriete schoen voor vlotte jongelui en moderne 6 mannen. Soepel suède. Sterke relief-zool. omber 2 Robuste auto-bottine voor sportieve heren. Soe- c pel, licht en lekker warm. Sterke anti-slipzool. zwart bordeaux Originele Italiaanse pantoffel. Pracht cadeau voor moderne vaders. Dit model met vierkante neus is geheel met soepel leer gevoerd. bruin croco-medoc Moderne pantoffel van leer in krokodil-dessin. S Stevige hiel. Voering in bonte ruit. Zachte zool. donkerbruin 3 s Comfortabele herenpantoffel. Heerlijk warme voering. Zachte sponsrubber zool. i 2 Kwaliteitspantoffel van soepel runderleer. Spe- ciaal versterkte hiel. Een cadeau om te onthouden. C bruin s Amsterdam: Kalverstraat 59 Haarlem: Grote Houtstraat 41 Dr. J. Smalbraak Vrouwenarts Tot nader aankondiging AFWEZIG Waarn.: G. A. Vrouwenarts Leendertz, Radio, TV, Stereo Speciaalzaak Steenbokstraat 9 IJmuiden. Telefoon 6244 vrijblijvend advies en de monstratie; 100% service en garantie; betalingen in overleg: en reparatie van alle T.V. merken; desgewenst ook s avonds. Wij willen allen die mee hielpen om onze Bazar, zéér tot onze blijdschap, tot een succes te maken, langs deze weg hartelijk danken. Het lootje van de grote pop was 72, is af te halen bij Mevr. v. d. Bent, Snelliusstraat 49. Bestuur Chr. Geref. Vrou wen- en Meisjesvereniging B(j het reageren op ad vertenties, die onder num mer worden geplaatst, ge lieve men er rekening mede te houden dat wfl alleen de bezorging op ons kunnen nemen van brieven, die een recht streekse aanbieding be vatten. De verzending van re clame-drukwerk valt daar dus niet onder. Huur voor bruiloften, par tijen, vergaderingen enz. onze intieme feestzaal. Vraagt pr.- opgave. Marktplein 2, telefoon 4583. combinaties va f 2,— Nieuwe Kerksplein Tel. 21942, Haarlem. y. v mm/wi DE KOPPEN TEGEN ELKAAR I Onder dieren wellicht een bruikbare methode om concurrentieprobla- men op te lossen. In het zakenleven is er een betere weg, nl. het adverteren in de IJmuider Courant U komt dan dagelijks bij bijna 10.000 abonnees in huis, die naar u willen luisteren. Profiteer daarvan en adverteer in de IJmuider Courant

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 4