Voor industrie en woningbouw Zandbank Wijkerrib voor IJmuiden „verhuist" naar Amsterdam Zandwinning uit open zee steeds meer een uitkomst iWJ Haarlems gemeentebestuur contra standpunt van G.S. Nieuwe aanpak garnalenvisserij met Duitse overheidssteun Vangsten in het Skagerak houden grote belofte in f89.- r 7 0500 DCIJ sterker dan Heemstede Nog eens de kwestie van vierde T.H. T egen-argumenten gelden ook vóór Haarlem U kunt er één pakje van maken of 10 Duizend gulden boete voor overtreding van wet op afbetaling Bergers op de „Ping An" zitten werkeloos door de storm B/a ck el Decker j lastro DINSDAG 30 NOVEMBER 1965 Vindplaatsen uitgeput Zand uit zee De meest verkochte 8 mm boormachine MET ZILVER-ZEGELS Trampoline-successen voor leden van TVIJ Sportweek in Beverwijk Zoutbesmetting Rendabel Goede belangstelling voor oecumenische zondag Juwelier Geen studentenmaar wel olie Damclub Sportief zegevierde met 20-0 r ""V*1 pi "kf - Elke strip en plank en kast apart of een héle bergwand in één pakket: Pilastro kunt u in onderdelen kopen (en geven) of compleet laten monteren op maat. Altijd keurig en desgewenst kleurig, zelfs met inbouw-planten-manden en ingebouwd licht. En... altijd aantevullen bij WONINGINRICHTING Marktplein 29 IJmuiden 02550-7541 Tot 1 maart 1966 wordt door Rijkswaterstaat en de gemeente Amsterdam een proef genomen met de aanvoer van, in open zee gewonnen, zand naar Amsterdam. In feite wordt de „Wijkerrib", de 8 km uit de kust voor de IJmuider havenmond liggende zandbank, die om der wille van de scheepvaart verwijderd moet worden, naar Amsterdam getransporteerd. Slaagt deze proefneming dan zal hiermee de grondslag gelegd zijn voor een volkomen nieuwe structuur van de zandvoorziening voor weste lijk Nederland. Zolang de steden en woonkernen in Noord- en Zuid-Holland blijven groeien is er in deze provincies een welhaast on voorstelbare behoefte aan zand. Amster dam alleen al zal voor de uitbreiding in de z.g. oostelijke lob (Bijlmermeer en om geving) 100 miljoen kubieke meter zand nodig hebben. In het westelijk havenge bied, tussen de spoorlijn Amsterdam- Zaandam en de gemeentegrens bij zijka naal F, zal 75 miljoen m3 zand gebruikt worden. Voor de terreinen, die voor de pe trochemische industrie bestemd zijn bui ten de gemeente Amsterdam zal nog eens 40 miljoen m3 nodig zijn. In Amsterdam- Noord moet 25 miljoen m3 zand opgespo ten worden. De zandbehoeften van Rotterdam en van de groeiende agglomeratie 's Graven- hage zijn wellicht van gelijke grootte. In de komende decennia zullen derhalve ve le honderden miljoenen kubieke meters zand gewonnen moeten w,orden, zand dat in westelijk Nederland op het ogenblik van ƒ3 tot 5 a ƒ6 per kubieke meter kost. De tot dusver gebruikte vindplaatsen raken langzaam maar zeker uitgeput. Zandwinning uit putten midden in het land bergt het gevaar in zich dat, wanneer men op bepaalde diepten komt zout kwel water naar boven dringt en dat voor het weder opvullen van deze putten elders gewonnen bagger nodig is. Het IJssel- meergebied wordt door inpolderingen steeds kleiner en in het Deltagebied zijn, mede om technische redenen, de moge lijkheden tot zandwinning eveneens be perkt. Terwijl in westelijk Nederland de zand- behoefte gestaag stijgt is voor IJmuiden Rijkswaterstaat bezig met het wegzuigen van miljoenen kubieke meters zand om de toegang tot de IJmuider havenmond en daarmee tot het Noordzeekanaal en tot de havens, voor diepgaande schepen moge lijk te maken. Dat men in het verleden de gedachte aan zandwinning uit de Noordzee, behou dens in enkele ondergeschikte of inciden tele gevallen niet heeft gerealiseerd, heeft verschillende oorzaken. In de eerste plaats heeft de techniek eerst in de laatste ja ren zeewaardige zandzuigers ontwikkeld die onder vrijwel alle weersomstandig heden op open zee kunnen werken. En die bovendien bij het zuigen en-of het af- en aanvaren van onze zeehavens het nor male scheepvaartverkeer niet'hinderen. In de tweede plaats vreesde men dat met het zeezand zoveel zout naar bin nen zou komen dat het zoutgehalte in het Advertentie VAN DER LANGE NIEUWSTRAAf 491 Vier kandidaten van T.V.IJ. uit IJmui den hebben een diploma behaald bij de vaardigheidsproeven trampolinespringen, die door het K.N.G.V. werden afgenomen. De leiding van deze proeven berustte bij de heer Gerritsen, de voorzitter van de commissie trampolinespringen. De leden van T.V.IJ., die een diploma behaalden, zijn: mej- A. Jongejan en mej. E. van Oef- felen (diploma A) en mej. E. Meesters en Joop Dammers (diploma B), zwaardere oefenstof dan voor het diploma A. De Beverwijkse sportweek zal volgend jaar worden gehouden van 4 tot 12 juni. De start van de sportweek zal een wan deltocht met marswedstrijden zijn. De or ganisatie daarvan berust bij de wandel- «portvereniging De Zwervers. water rond de stedelijke bebouwing in of nabij de polders te hoog zou worden. Ten slotte kon men eerst gaan denken over zandaanvoer uit zee wanneer men een systeem gevonden had dat een eco nomisch verantwoorde zandwinning moge lijk maakte. De grote, moderne sleepzuigers kunnen een zeer groot aantal dagen van het jaar buitengaats werken. Maar dit betekent te vens dat bij het inzetten van baggerap- paratuur als de „Seaway" die wekelijks 150.000 m3 zand zuigt, en zeker van de onlangs bij het werk ingezette „Geopotus VI" met een nog grotere capaciteit, jaar lijks minstens 5 miljoen kubieke meters zand afgezet moeten kunnen worden. Het zoutprobleem blijkt bij de aan de gang zijnde proeven minder ernstig dan men vroeger had vermoed. Zeezout komt in het algemeen, via haventoegangen en op andere wijze, in zeer grote hoeveelhe den in Nederland naar binnen. Het Noord zeekanaal wordt op deze wijze met 170 kg. zout per seconde „besmet". Bij het nu aangevoerde zand uit zee gaat het om een „zoutbesmetting" van slechts 6 ons per seconde, zodat tengevolge van de aan voer van zand uit de Noordzee, in de hui dige hoeveelheden, de totale zout-„besmet- ting" met niet meer dan 3 4 4 promille wordt verhoogd. Het door de „Geopotus VI" buitengaats gezogen zand wordt in de IJmuider bui tenhaven gestort en door kleinere zuigers opgezogen en in bakken geladen. Voor hun vertrek naar Amsterdam wordt het zoute water uit deze bakken gepompt, zodat het zand vrijwel droog zijn reis door het Noordzeekanaal begint. In Amsterdam wordt het zand, gemengd met water uit de eigen omgeving, op de te bebouwen terreinen gespoten. Dank zij het baggerwerk dat de Rijks waterstaat voor IJmuiden en elders voor de kust laat uitvoeren, heeft men in de praktijk de baggertechnische problemen van zandwinning uit zee kunnen bestude ren en voor een goed deel kunnen oplos sen. Het ziet er op dit ogenblik naar uit dat men er in de toekomst in zal slagen van De oecumenische zondagviering, die door de Oecumenische Raad van Ker ken Beverwijk-Heemskerk is gehouden met een oecumenische avonddienst in de hervormde kerk „De Opgang" te Bever wijk, mocht zich in een goede belangstel ling verheugen. Dank zij de medewer king van de verschillende bij de Oecume nische Raad aangesloten kerken kon ds. H. Luikinga, doopsgezind predikant de dienst naar gebruik openen, waarna voor de oud-katholieke kerk de heer W. D. Wil- jouw de schriftlezingen hield en kapitei ne C. W. Ottevanger van het Leger des Heils de dienst der gebeden voor haar rekening nam. Predikant was ds. H. P. Huisman van de Nederlands hervormde gemeente van Velsen-Noord, die sprak naar aanleiding van Romeinen 13 vers 11; „Dat gij de tegenwoordige tijd kent en omdat thans het uur voor u gekomen is om uit de slaap te ontwaken." Deze tekst wendde ds. Huisman aan om te illustreren dat God de mens als instru ment gebruikt om de christenen te ver staan te geven, dat er grote dingen moe ten gebeuren. Oecumene betreft de hele wereld, bevolkt door alle schepselen; een wereld in nood, die aandringt om uit de slaap te ontwaken en de kerk in bewe ging te zetten om het leven ook mogelijk te maken. Ds. Huisman vroeg zich af of de hongerigen in de wereld niet dichter bij de stal van Bethlehem zouden staan dan zij, die hun leven in onze wereld in welvaart doorbrengen. De heer C. Bakker begeleidde de zang met orgelspel. Verscheidene bezoekers maakten na afloop van deze dienst ge bruik van de gelegenheid om bij een kop koffie met elkaar van gedachten te wis selen. Advertentie Kennemerlaan deze moderne wijze van zandwinning een rendabel bedrijf te maken. Of men op den duur zal overgaan tot het aanleggen van een zandtransportpijpleiding van de ha vens aan de kust naar het binnenland, of dat de grote sleepzuigers zelf naar binnen zullen doorvaren is een kwestie van het afwegen van economische factoren. Reeds denkt men aan de constructie van specia le zuigers z.g. „revolving hoppers", waar bij het laadruim van de zuiger verwisseld kan worden. Of aan min of meer zweven de en dus van de golfbeweging onafhanke lijke zandwinningsapparaten, naar het voorbeeld van sommige moderne olieboor eilanden. Hoe het ook zij, de techniek heeft zoveel mogelijkheden, en met het gehele object zijn zulke miljoenen bedragen gemoeid dat in de toekomst waarschijnlijk geheel nieuwe technische methoden zullen wor den toegepast. Dat damclub IJmuiden nog ernstig streeft naar het kampioenschap hoofd klasse van de K.N.D.B. werd bevestigd door het enthousiasme waarmede de club van B. Dakel ten strijde trok tegen dam club Heemstede. Weliswaar telde het team van Heemstede enkele invallers, doch de wijze waarop de IJmuidenaren de winst afdwongen boezemde ontzag in. D.C.IJ. bereikte een 15-5 uitslag in zijn voordeel. Mede door de onfortuinlijke ne derlaag welke de H.D.C. tegen damclub Schagen te slikken kreeg. (H.D.C. ver loor met een sterk verzwakt team met 11-9), bezet D.C.IJ. nu de tweede plaats op de ranglijst. Damclub Trefpunt blijkt volkomen uit vorm te zijn getuige zijn 5de nederlaag, nu zegevierde D.D.V. met 13-7 over Tref punt. K.D.A. leverde een verrassende prestatie door Zaandam een 10-10 gelijk spel af te dwingen. De ontmoeting D.D.D. -O.D.V., moest wegens de slechte weers omstandigheden naar een later tijdstip verschoven worden. D.D.D. behield met 10 uit 5 de leiding, gevolgd door D.C.IJ. met 10 uit 6. H.D.C. bezet met 8 uit 6 de derde plaats. K.D.A. heeft 7 punten, Heemstede en Diemen ieder 6. Het gemeentebetuur van Haarlem heeft gereageerd op de nota, welke Ge deputeerde Staten van Noord-Holland in zake de vestigingsplaats van de vierde T.H. hebben doen uitgaan. Zoal bekend luidde het advies, dat G.S. de minister gaf, het vestigen van een technische ho geschool in Alkmaar. B. en W. van Haarlem zijn het echter in het geheel niet eens met de argumen tering van Gedeputeerde Staten en heb ben zich nu in een schrijven gericht tot de leden van Provinciale Staten van Noord Holland teneinde hun standpunt nog eens nader uiteen te zetten. Van de Haarlemse formulering, dat de school zodanig gelegen moet zijn, dat zij voldoende studenten zal kunnen aantrek ken om haar bestaansrecht te verzeke ren, distanciëren G.S. zich van de aprio- ristische opvatting. Zij noemen deze stel ling een simplificatie, die niet op deugde lijke gronden steunt. Haarleihs gemeentebestuur acht dat met een dergelijke uitlating onrecht wordt gedaan aan het standpunt van de toen malige minister en leden van de Tweede Kamer, die plaatskeuze juist van impor tantie noemden. Evenmin is Haarlem het eens dat het alternatief van G.S-, dat ook bij een zui nig grondgebruik een relatief grote ter reinreservering noodzakelijk is. Haarlem stoelt deze afwijkende mening op grond van voorbeelden en het standpunt van de minister van onderwijs en wetenschappen. Met betrekking tot de ligging merken G.S. op, dat de huidige situatie op dit punt door het aanleggen van bruggen, tunnels, stedelijk onafhankelijk railver- voer enzovoorts over 7 a 8 jaar een evo lutie zal hebben ondergaan, waaraan bij het nemen van een beslissing oihtrent de plaatskeuze niet kan worden voorbijge gaan. Het is Haarlems Gemeentebestuur niet duidelijk welke vorm van stedelijk onaf hankelijk railvervoer en verbinding Ge deputeerde Staten voor ogen hebben. Ove rigens met betrekking tot het drukke ver keer in het oosten van de gemeente, moet het G.S. toch bekend zijn, dat de plannen voor het oplossen van deze moeilijkhe den in een vergevorderd stadium verke ren. Dat een vestiging in Alkmaar juist zo van belang is in verband met het Reactor centrum in Petten, kan Haarlem niet on derschrijven. Het gemeentebestuur vraagt zich af of de behoefte aan nucleaire in genieurs wel zo groot zal zijn. Voorts voeren G.S. aan, dat bij de ves tiging van een T.H. in Haarlem hier een bevolkingsaanwas zal ontstaan van 18 a 20.000 personen. B. en W- van Haarlem achten een raming van 10.000 personen beter op haar plaats. Daarnaast merken G.S. op, dat de be volkingsimpuls de in het streekplan voor ziene expansiemogelijkheden in één slag zou uitputten en in gevaar brengen, dat de gemeente Haarlemmermeer zou moeten worden verstedelijkt. Als motief acht het Haarlems gemeentebestuur dit niet aan vaardbaar. Immers G.S. accepteren wel in de nabijheid de vestiging van een olie raffinaderij en petrochemische industrieën, hetgeen een bevolkingsaanwas van 95 000 personen met zich gaat meebrengen vol gens de nota van B. en W. van Amster dam. Van de elementen, die G.S. aanvoeren ter adstructie van hun standpunt inzake de vestigingsplaats van de vierde T.H., gelden er verscheidene, soms nog positie ver voor Haarlem zo merkt het schrij ven van het Haarlemse college op. Evenmin kan men meegaan met het argument, als zou het in Haarlem gere serveerde terrein gelegen zijn in een „geluidstrog" van het vliegveld Schip hol. Ware dit wel het geval, dan zou In de vierde ronde van het damtoernooi om de clubtitel van Kennemerland heeft Sportief met 20-0 gewonnen van de tweede klasser Santpoort. Dat tien dammers in teamverband allen hun partij winnen is een zeldzaam voorkomend verschijnsel. De damclub Santpoort won met 15-5 van V K D 2. Sportief staat met Het Oosten aan de kop met acht punten uit vier wedstrijden. men op enkele honderden meters daarvan daan geen groot ziekenhuis bouwen. Tenslotte merken G.S. op, dat bij een vestiging in Alkmaar gemakkelijker staf leden van het Reactor Centrum bereid gevonden zullen worden op de T.H. te ko men doceren. Haarlems gemeentebestuur stelt daar tegenover, dat de afstand heden ten dage geen rol speelt. Daarnaast heb ben G.S- de omstandigheid niet vermeld, dat het bedrijfsleven en de hogere tech nische scholen in het Noordzeekanaalge- bied, waarschijnlijk meer docenten zullen kunnen leveren, dan het Reactor Centrum Nederland. Hetzelfde geldt voor de bui tengewone hoogleraren. Temeer, daar het slechts een afstand van circa 30 kilometer betreft. Advertentie 1 - -g=r r -fs:-? EUROPA MEUBEL° De lang versmade garnaal is de laatste jaren in Duitsland weer een delicatesse geworden. Dit houdt van de ene kant verband met het feit, dat het transport van de havens naar de verbruikscentra werd versneld, van de andere kant is dit ver schijnsel toe te schrijven aan de modernisering van de vloot. Met regeringssteun werden 161 kotters gesloopt en 170 nieuwe gebouwd, zodat de 450 vaartuigen tellende garnalenvloot vrij modern is. Een gedeelte hiervan is uitgerust met koel installaties en pel- respectievelijk droogmachines, waarbij de overheid financieel eveneens bijspringt. Bovendien verstrekt de regering per kotter een vangpremie van ruim duizend mark. Daar de vangcapaciteit per kotter sterk kon worden uitgebreid, namen de vang sten toe, alhoewel de vloot verminderde. Normaal voeren Duitse kotters bijna 7 miljoen kilo consumptie- en 11 miljoen ki lo voergarnalen aan, die achttien miljoen mark opbrengen. Ondanks het feit, dat de garnalenvisserij zeer wisselvallig is en schommelingen van 25 percent vertoont, stegen de opbrengsten per kilo sinds 1957 van 0,97 tot 1,12 mark, wat consumptie garnalen betreft. Trekt men de uitgaven per kotter af van de inkomsten, dan blijft er een netto winst over van 7.429 mark. Dit komt neer op twintig percent van de inkomsten, hetgeen in vergelijking met an dere takken van nijverheid zeker niet on gunstig kan worden genoemd. Bij de beoordeling van deze bedrijfsre sultaten moet men er echter rekening mee houden, dat zes percent van de inkom sten uit vangpremies van de overheid be staat. Deze is er in geïnteresseerd de Duitse garnalenvisserij te intensiveren om de afhankelijkheid van importen uit Groenland, IJsland, Denemarken, Noor wegen en Zweden te verminderen. De in Sleeswijk-Holstein en Nedersak- sen gehuisveste garnalenvloot vist hoofd zakelijk in de Oostzee en de Noordzee, maar gaat zich nu meer concentreren op de diepzeegarnalenvisserij in de wateren van het Skagerak. De voornaamste reden hiervan is, dat het Duitse publiek steeds meer de voorkeur geeft aan diepzeegar nalen, die echter in hoofdzaak door de Scandinavische landen worden gevangen. Deze leveren hun vangsten gedeeltelijk in Duitse havens af, terwijl ook de importen uit Groenland en IJsland zich in stijgende lijn bewegen. Een dankbaar visserij gebied vormt het Skagerak, waar jaarlijks 8000 ton diep zeegarnalen worden gevangen. De Duitsers willen nu proberen de hegemonie van hun noorderburen te breken. Het instituut voor de kust- en de bin nenvisserij heeft dit probleem inmiddels met regeringssteun wetenschappelijk aan gepakt. Het heeft kotters met deskundi gen uitgerust, die gespecialiseerde re- searchtaken te vervullen hadden. Enkele van deze taken beogen uit te vinden welke technische uitrusting kotters nodig hebben om met succes op diepzeegarnalen te vis sen, welke visserij gronden in aanmerking komen, hoe de vangst aan boord kan wor den verwerkt en hoe de consumptieve en industriële afzet kan worden gegaran deerd? Proeven Proeven met 19,4 meter lange kotters, die door een moter met 150 pk. worden aangedreven, hebben resultaten opgele verd, die ook voor vissers in het buiten land van belang zijn. Gebleken is, dat de ingezette proefkotters op diepten van 200 tot 375 meter behoorlijke vangsten konden binnenhalen. Een belangrijk voordeel is echter dat zij met automatische koelin stallaties zijn uitgerust. In ijs verpakte, gekookte gemalen bleven negen dagen vers, terwijl ongekookte slechts vier da gen houdbaar waren. Deze kan men bij gevolg uitsluitend gedurende de laatste paar dagen vangen. Deskundigen hebben voorts vastgesteld, dat de kotters moeten zijn uitgerust met visnetlieren, die over een trekvermogen van minstens vier ton beschikken. De sleepnetkabel moet minstens 10 mm sterk en 12- tot 1500 meter lang zijn. Uit de onderzoekingen is voort gebleken, dat de diepzeegarnalenvisserij het niet kan stel len zonder twee paar speciale schaar- planken, een kookketel met propaangas- verhitting en verschillende mechanische zeven. Wat een kookketel met oliestook betreft heeft men minder gunstige resultaten be reikt. Voorts is het gebleken, dat het de kwaliteit niet ten goede komt, wanneer de diepzeegarnalen in lagen van meer dan 7 cm worden verpakt. Deze garnaal smaakt het best, wanneer zij slechts twee tot drie minuten gekookt wordt bij een toevoeging van 250 gram kookzout per 50 liter zeewater en een vis- gewicht van 12,5 kilo. De economische politierechter in Haar lem heeft gisteren een Haarlemse wo ninginrichtingsfirma veroordeeld tot vier boetes van vijfhonderd gulden, waarvan de helft voorwaardelijk, wegens overtre ding van Se afbetalingswet. De firma le- leverde voornamelijk op afbetaling. Als de aankoopsom beneden de 250 is be hoeft men geen eerste aanbetaling te be talen. In vier gevallen waarbij de koop som wel boven de ƒ250 lag hadden de klanten echter ook geen aanbetaling ver richt. De firma werd conform de eis ver oordeeld. De directeur van een groothandel in le vensmiddelen in Lisse werd veroordeeld tot een boete van achthonderd gulden, waarvan de helft voorwaardelijk. Het was deze groothandel die voor een kruide nierszaak in Lisse de actie had verzorgd waardoor klanten met een boekje vol spaarzegels een soepkop kregen. Vol gens de wet op de beperking van het ca deaustelsel is dit verboden, aangezien het een branchevreemd artikel betreft. Hier bestaan echter nog meningsver schillen tussen handel en industrie. Deze wenst minder, de handel meer zout. De mechanische uitrusting van een mo derne kotter voor de diepzeegarnalenvis serij wordt geschat op 23.500 markt. Verder verdient het aanbeveling ge mengde vangsten vlug te ziften, omdat de pasiphea bijvoorbeeld op de kwaliteit een ongunstige invloed uitoefent. De vangsten van de testkotters in het Skagerak namen toe van oost naar west. Per visuur werden in het westelijke ge deelte 21,6 kilo diepzeegarnalen gevangen, terwijl deze hoeveelheid in het ooste lijk en centraal gedeelte slechts 8,4 res pectievelijk 15,3 kilo bedroeg. Ook de diepte is van invloed. Tussen 200 en 250 meter is de vangst dubbel zo hoog als tussen 300 en 375 meter. De gunstigste visserij grond bevindt zich 25 zeemijlen buiten de kust. Per dag kan een moderne kotter rekenen op een vangst, die varieert van 200 tot 400 kilo. De veilingprijs komt neer op vier tot vijf mark per kilo. Van Duitse zijde worden momenteel on derzoekingen voortgezet in de Noorse kunstwateren om vast te stellen, of er nog betere visserij gronden van het Ska gerak bestaan. Hieraan neemt ook een zuiver research- schip deel, dat zich op experimenten met de elektrische visvangst concentreert. De Duitse diepzeegarnalenvisserij, nu pas in het eerste stadium van haar ont wikkeling verkerend, zit dus niet stil. Fi nancieel en wetenschappelijk wordt gelei delijk aan de basis gelegd voor een econo misch verantwoord bedrijf, waarbij ook de conservenindustrie in toenemende mate wordt ingeschakeld. De Duitse diep zeegarnalenvisserij, die in vergelijking met de normale garnalenvisserij nog van weinig betekenis is, zal ongetwijfeld spoe dig sterk naar voren komen. Sinds de stranding van het Liberiaan se vrachtschip „Ping An", dat vorige week bij Terheyde op het strand liep, is het vrijwel onafgebroken slecht weer geweest met windkracht 9 of 10, zater dagavond bij Hoek van Holland zelfs windkracht 11. De tien bergers, die sinds zaterdag aan boord van de „Ping An" verblijven, werden gistermiddag gewaar schuwd - voor een storm met wind kracht 10. Het ziet er dus nog niet naar uit dat de slepers van L. Smit en Co's in ternationale sleepdienst op korte termijn kunnen beginnen aan hun bergingskarwei. Wanneer de storm gaat liggen zal eerst het bergingsvaartuig „Dolfijn" in de buurt van de „Ping An" moeten verschijnen om kabels uit te brengen en bergingstankers uit te zetten. Tot nu toe heeft de „Dolfijn" nog geen kans gezien uit te varen door het slechte weer. De tien man aan boord van het ge strande schip zijn erin geslaagd de gene ratoren in werking te stellen, zpdat er weer licht en warmte is aan boord. De bemanning van de „Ping An" weigert on danks herhaald aandringen van de ber gers aan boord te gaan. De Chinezen zijn de onplezierige ervaringen van vorige week nog niet vergeten. De „Ping An' 'heeft bij de stranding wei nig of geen schade opgelopen. De rui men staan nog steeds droog. Er is alleen enige lekkage geconstateerd bij de voor- piek, waar het schip op een strekdamme tje zit.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7