HET LAND ACHTER DE BERCEN 33 PANDA EN DE GRUBBEL POLLE PELLI EN PINGO iets vaar hun fiets! BRAMMETJE FOK Rechter Tie en het geheim van het landhuis Ons vervolgverhaal door John Boland Zes bruidsmeisjes voor Beatrix Slecht begin van j huwelijk V erenigingsleven in cijfers Snellere röntgenfoto's door dr. Robert van Gulik WOENSDAG 1 DECEMBER 1965 13 (Vertaling Maraot Bakker) „SI JOL IE" M O L E N D IJ K, Kerkelijk nieuws 'n nuttig geschenk voor de kinderen 32) Ondanks herhaalde waarschuwin gen van de artsen, deed de regering niets. In vertwijfeling beraamden de artsen een plan. Zij wezen erop, dat het belangrijk was, patiënten te ge nezen, maar dat een preventieve ge neeskunde nog belangrijker moest heten. Indien de gezondheidszorg zo danig kon worden georganiseerd, dat zij meer tijd voor onderzoek kregen, meenden zij na verloop van tijd de post voor de volksgezondheid tot op een tiende van het benodigde bedrag te kunnen terugbrengen. De artsen, die in hun streven wer den aangemoedigd, richtten zich het eerst op de meest algemene klacht onder de burgers van Yademos. Het ging daarbij om een pijnlijke opzwel ling van een klier in de hals en na heel wat experimenteren kwamen de artsen tot de conclusie, dat de op zwelling kon worden bedwongen door een bepaald mineraal aan het voed sel toe te voegen. In bepaalde stre ken van het land kwam dit mineraal niet in de bodem voor en het in die streken verbouwde voedsel was dan ook niet geheel volwaardig. Een pa tiënt kon genezen worden door een minimale hoeveelheid van het bewus te mineraal aan zijn dieet toe te voe gen. Naderhand werd er nog een een voudiger methode tot toedienen van het mineraal ontdekt. Men kon het even goed in water laten innemen en dus werd er een afgepaste hoeveel heid aan het leidingwater toege voegd. Het resultaat was opzienbarend. Binnen twee jaar waren alle slacht offers van deze ziekte geheel her steld, met uitzondering van enkelen, die aan een overdosering van het mi neraal waren overleden. Deze inci denten was men evenwel bereid als tol van de vooruitgang te beschou wen. Het ging erom dat de grote meerderheid baat bij de maatregel had gevonden. Voor het eerst sedert jaren koesterden artsen zich in de dankbaarheid van publiek en regering. De preventieve geneeskunde bewoog zich in stijgende lijn. Geleidelijk wer den ziekten bedwongen of, zo zij niet geheel bedwongen konden worden, aan banden gelegd. Eén van de pro blemen die men aanpakte was de taodcariës. Vertegenwoordigers van het medische beroep meenden dat tandbederf geheel kon worden voor komen, althans in vergaande mate kon worden vertraagd, door een an dere stof aan het drinkwater toe te voegen. Men nam de proef. De stof, fluori ne, werd aan het leidingwater toege voegd, zonder dat hierover ook maar iets gepubliceerd werd. Na verloop van tijd bleek, dat de stof precies deed wat men ervan verwacht had; de tandcariës bleek met ruim negentig percent afgenomen te zijn. De artsen deden nog een zeer boeiende ontdek king. Er waren mensen, die overge voelig voor de stof bleken en die stierven aan fluorinevergiftiging, maar het aantal sterfgevallen door deze oorzaak was zo gering dat men - er geen rekening mee hield. Er werd slechts één voorzorg tegen deze kwa- was dit een zeer verstandige maatre gel, daar de artsen inmiddels voor de samenleving zo kostbaar waren ge worden, dat het dwaasheid leek, zelfs maar één doktersleven gevaar te laten lopen. Juist hun feitelijke onmisbaarheid voor het land veroorzaakte evenwel een crisis. Sedert lang beseften de staatslieden, dat de macht hun ont glipte en in handen van de artsen overging. Op zekere dag werd er zon der enige waarschuwing een aantal vooraanstaande medici gearresteerd. Dit had op het volk een merkwaar dige uitwerking. Een etmaal lang on dernam het niets, daarna overstroom de het, als door één man geleid, de wijken waar de artsen gevangen werden gehouden. De medici wer den in vrijheid gesteld. De regering trad snel op. Hoewel er nauwelijks sprake was van geweld daden, bleek uit alles dat men het volk maar nauwelijks in toom had kunnen houden. Dat was een toe stand, waarin de regering zich moei lijk kon voegen en er werden nieuwe plannen gemaakt. Men meende, dat in de vrijheid gebleven artsen de bevolking hadden opgezet: men had er verkeerd aan gedaan ook maar een van hen niet op te sluiten. De volgende keer zou men niet dezelfde fout begaan; alle afgestudeerde art sen zouden gearresteerd worden en de onmisbare medische zorg en be handeling zou voor rekening van stu denten komen. Enige tijd wachtte de regering af en verbeterde nog steeds de plannen. Toen men het juiste ogenblik geko men achtte, werden deze plannen ten uitvoer gelegd. Alles verliep zonder opwinding; binnen enkele uren wa ren alle bevoegde mannelijke en vrouwelijke artsen gearresteerd, zon der dat het publiek er iets van ge merkt had. Maar de geschiedenis herhaalde zich. Binnen het etmaal was het volk in opstand en een golf van razernij zweepte de massa op tot de kwalijkste excessen. In een week van vernielzucht en moord werd de regering tot de laatste man gedood en de meeste chefs van minis teriële afdelingen deelden hun lot. Er ontstond een chaos en het ra derwerk van het leven kwam tot staan. De artsen, die en masse wa ren ontsnapt en zich schuilhielden tot het ergste gevaar zou zijn geweken, herstelden snel de orde. Zij brachten de watervoorziening weer op gang en het duurde maar een paar uren, eer de woede van het volk was bedaard en bijna in apathie was omgeslagen. De Vakbonden, zich hun verantwoor delijkheid bewust, trachtten ieder voor zich het bewind in handen te nemen, maar slaagden daarin niet. Daarna kwamen de artsen met een open brief aan het volk. Zij, beho rend tot de medische stand, hadden als zodanig vele jaren het volk van Yademos trouw gediend en zich vele offers getroost. Nu wilden zij een voorstel doen. In alle nederigheid we zen zij erop, dat zij inmiddels uit er varing wisten, hoe het volk gediend wilde worden en zij verzochten meer armslag om het nog beter te dienen. Met andere woorden: zij verzochten het volk, een regering te mogen vor men. (Wordt vervolgd) de kans genomen: de artsen en hun gezinnen dronken slechts speciaal ge filterd water. En vanzelfsprekend Advertentie Naar wij van betrouwbare zijde verne men, zal prinses Beatrix bij haar huwe lijk op 10 maart begeleid worden door zes bruidsmeisjes. Drie van haar heten Christina: prinses Christina van Oranje, prinses Christina van Zweden en Christi na von Amsberg, de jongste zuster van de bruidegom. Het .is nog niet bekend wie de drie an dere bruidsmeisjes zullen zijn, maar wanneer zij zouden moeten behoren tot andere koninklijke families in Europa, zouden naar verluidt prinses Ann van Groot-Brittannië, prinses Benedikte van Denemarken en prinses Irene van Grie kenland in aanmerking komen. De bruids meisjes zullen gelijk gekleed gaan. IMMWVMMMMWVMMMfWIMMMVWMAMWWlMMMWWWMMVl Het juist getrouwde Bossche echt paar Bodde-Bossink heeft weinig ple zier aan zijn huwelijksdag beleefd. Toen het 's avonds de feestzaal ver liet om op huwelijksreis te gaan bleek de auto van de bruidegom gestolen. Mèt de wagen waren ook alle huwe lijkscadeaus verdwenen, die de feest vierenden een uurtje tevoren hadden ingeladen. De politie heeft nog geen spoor van de dader gevonden. Advertentie DE NIEUWE LIJN geeft U een vlot elegant kapsel. Haute Coiffure - Salon de Beauté Santpoorterplein 1, Haarlem, Tel. 60643 12. „Justitia delendam esse," mompelde Joris onte vreden. „Zoals onze klassieke leermeesters zeiden om vit te drukken dat het met de gerechtigheid maar ellendig gesteld is Maar juist op dit dieptepunt van- zijn overpeinzingen werd de celdeur opengeworpen en op de drempel verscheen Brigadier Breedschuiver met de norse woorden: „Meekomen! Voor de commissaris verschijnen!" „Ge hebt me lang laten wachten, amice!" sprak Joris. „Dat moet in het vervolg een beetje rapper, of ik zal mijn beklag indienen bij de Raad van State, waar ik héél goede relaties heb Geen praatjes!" beval de diender, terwijl hij zijn arrestant onzacht door de gangen dreef. „Jij hebt ge noeg gepraat ;het wordt tijd dat je nu eens gaat luisteren!" „Zeker niet naar uw grove taal!" protes teerde Joris. „Die geeft in het geheel geen pas, en de manier waarop gij een hooggeplaatste gast behandelt, zal onderwerp worden van een gepeperd rapportje aan het Internationale Hof, daar kunt ge op rekenen Maar op dat ogenblik verging hem zijn overmoed, want de brigadier duwde hem binnen in de kamer van Commissaris Overthoofd, en deze staarde hem aan met de strenge blik die al menige verharde misdadiger op de knieën had gebracht. POLLE, MUM WA6EN IS KAPOT, KUN IP H6M R6PAREREN 'zo, IS t>6 KlNOeRWAfefcN KLAAR? die is weu in Di6foeteN, IK HOOP DAT IK HET VOOR M6KAAR KRU6"? l ntliMl l i"U'"i"' "'I' "11l""["1irl RiNDeRWAoeN? WAS HET DAN666N NATUURLIJK, MEVROUW WET E6N UORT16 STAAT HU STARTKLAAR AUTO? 1954-D- COPENHAGEN yMMWMVWMWWWWMWWWWWWWWWWWWWWMWW Geref. Kerken Aangenomen naar Stathroy (East Church) (Ontario, Canada) H. v. d. Plaats te Wil liamsburg (Ontario, Canada) (voorheen te Dieren). Geref. Kerken (vrijg.) Aangenomen naar Nijmegen J. Kew ning te Haulerwijk. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft onder de titel „Verenigingsleven in Nederland, zomer 1963" cijfers gepubli ceerd, waaruit onder meer blijkt dat ruim de helft van de Nederlandse bevol king van 12 jaar en ouder, lid is van een of meer verenigingen. Hierbij is de man nelijke en vrouwelijke deelneming respec tievelijk 65 en 40 percent. Het verenigingsleden is verdeeld in twee sectoren, die met een grote partici patiegraad (actief deelnemen der leden) en met een lage graad van participatie. Gebleken is dat vooral beroeps- en poli tieke verenigingen zeer veel „papieren le den" hebben. Daarentegen hebben ideële organisaties, zoals jeugd-, vrouwen- en godsdienstige verenigingen vaak zeer ac tieve leden. Dit geldt ook voor de ontspan ningsclubs en voor zang-, muziek-, toneel- en sportverenigingen. De meer ideëel georiënteerde verenigin gen met een hoge participatiegraad gaan in ledental achteruit. Zij komen nu het meest voor op het platteland, bij de ker kelijk meelevende protestanten en bij de oudere bevolking. Het ledental van de sportclubs nam echter sinds ongeveer 1955 voortdurend toe. De meeste aanhang komt van de jeugd, de onkerkelijken en de stedelijke bevolking. Het aantal leden der vak- en beroepsverenigingen is in dezelfde perio de relatief weinig toegenomen. Het onderzoek wees uit dat 31 pet. der mannelijke bevolking lid is van een be roeps- of vakvereniging, 25 pet. van een sportvereniging en 10 pet. van een poli tieke vereniging. Bij de vrouwen genieten de vrouwenverenigingen (14 pet.) en de sportverenigingen (13 pet.) veruit de grootste belangstelling. Volgend jaar zal een nieuw automa tisch ontwikkelsysteem voor röntgenf ilms in de handel worden gebracht, waarmee het mogelijk is een belichte röntgenfilm in negentig seconden te ontwikkelen en te drogen. Dat betekent een tijdsbesparing van meer dan vijf minuten in vergelijking met de tot nu toe snelste automatische apparatuur in Nederland, die zeven minu ten nodig heeft (een niet automatisch proces vergt ongeveer één uur). De voordelen voor medische instellingen snellere informatie voor de verschillen de specialisten en voor de patiënten kortere wachttijden springen in het oog. Het systeem, dat Kodak X-Omat Rapid Processing gedoopt is, werd zondag 28 november in Chicago geïntroduceerd tij dens het congres van de Radiological So ciety of North America. Het is de bedoe ling dat voor de bestaande X-Omat ma chines een ombouwmogelijkheid wordt ontworpen, waarmee ontwikkel- en droog tijd ook in deze machines tot negentig se conden wordt teruggebracht. Het nieuwe systeem kan worden be schouwd als een belangrijke bijdrage aan de oplossing van een ernstig probleem; de gestadige groei van het aantal pa tiënten voor röntgenonderzoek. Advertentie 31. De volgende morgen, bij zons opgang, staat Tsjiao Tai weer op het dak. Hij is op zijn tenen de kamer uitgeslopen, want Rechter Tie sliep nog. En niets roerde zich in het landhuis. Hij zoekt met zijn ogen de rotswand af, terwijl hij bij de linkerhoek van het dak van de grote hal staat. Hij ziet in de rotswand een spleet die hem de vorige avond ontgaan was. Die spleet is breed en hoog genoeg om een man door te laten. Dat zou wel eens de ingang van een grot of zo kunnen zijn! En die klimopranken, die schijnen er te zijn om je aan op te trekken! In een wip staat Tsjiao Tai in een rotsspleet die een paar meter diep is. Achterin groeit een massa wilde planten. Hij duwt die opzij en ziet dat daar een nis is. Aan alle kanten rijst de rotswand steil om hoog, heel ver boven hem ziet hij een stukje van de grijze ochtendhemel. „Dat is dus ook weer niks!" moppert hij. „En wat stinkt het hier! Vandaar zeker al die vieze vliegen!" Opeens hurkt hij neer, vlak bij een hoop stenen en luistert aan dachtig, met zijn hand achter zijn oor. „Word ik nou gek? Het is nou weer net alsof ik ergens hier beneden een kind hoor huilen!" 397. Het duurde even, voordat Bram- metje Fok besefte, hoe hij door Knoeste- veger in de val was gelokt. Treurig keek hij naar de smeulende resten van het vuurwerk, dat hem de ka juit had binnengelokt. „Weet je Karo," zei hij langzaam, „ik heb een idee, dat we dit aan die zoge naamde schipbreukeling hebben te dan ken. Knoesteveger is de man, die dit vuurwerk naar binnenwierp en we zijn er als de eerste de beste sufferds ingevlogen." „Maar wat is hij dan van plan?" vroeg Karo. Bram krabde eens onder zijn muts. „Daar heb je het iedereen zou er zijn ingevlogen, want we konden onmoge lijk vermoeden, dat die schipbreukeling iets kwaads in de zin zou hebben." Boos opeens trommelde Bram op de deur van de kajuit, maar dat had aan de andere kant slechts een smalend lachje van Knoesteveger tot gevolg. De bedrieglijke man hield het roer van de Kokanje vast in handen en stuurde het schip naar de steiger, waar zijn baas wachtte. Boven hem klonk geklapwiek, maar hij keek niet eens op. Hij wist ook niet, dat Tutu daar naderde. En hij had er geen flauw vermoeden van, dat hij kennis zou maken met de kracht van de sterkste papegaai ter wereld. I L

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 13