Kenyaan Keino brak wereldrecord 5000 m. n -wm JUS D'ORANGE is puur sinaasappelsap op z'n fijnst 1 He ito Nederlandse boksers leden - ONDANKS GOEDE TEGENSTAND - nederlaag tegen W.-Duitsland FRANK SEDGMAN: „tennisamateurs" verdienen 100.000 per jaar mm zéé/i vootute&trf St.Nicolaas TOTOPROGNOSE Kijk Uit ernstige kandidaat voor provinciale schaaktitel Politieman uit Nairobi bleef onder „oude" recordtijd van Clark Bokser en judoka worden geschorst Okker dwong Stolle tot het uiterste Zesdaagse Münster voor Lykke-Eugen JUS D'ORANGE SINAASAPPELSAf 1 i te Nog maar 3 dagen, dan is het m WOENSDAG 1 DECEMBER 1965 17 BErOET mCT 3 SUIKER Heerlijk royaal schenken uit extra voordelige gezinsfles f. 1,95 JUS DE FRUITS Ook record op 3000 m Negen deelnemers in het Europees biljarttoernooi driebanden te Lissabon y. - uitsmijters geworden - Japanse bokser bleef wereldkampioen 123231132123 Kopcongo Keino, de fameuze hardloper van Kenya, heeft dinsdag tijdens atletiek wedstrijden te Auckland in Nieuw-Zeeland het wereldrecord op de 5000 meter, dat sinds 4 juni van dit jaar op naam stond van de Australiër Ron Clarke met 13 min. 25,8 sek. en gevestigd werd in Los Angeles, verbeterd en gebracht op 13 min. 24.2 sek. De negenduizend toeschouwers in het Western Springs Stadium te Auckland za gen honderd meter na de start Keino zich al los maken van de overige elf lopers. Na de eerste ronde, die Keino aflegde in 63.8 sec., gaapte er al een gat tussen hem en de concurrentie, die werd aangevoerd door Baillie. Zijn voorsprong was na 800 meter, die h ijaflegde in 2.00.5, aangegroeid tot tachtig meter en onweerstaanbaar ging Keino door. Op de mijl was zijn tijd 4.16.0 en na drie mijl (4827 meter) wezen de chronometers voor hem 12.58.5 aan, waarmee hij als tweede man op deze af stand onder de dertien minuten kwam. Clarke houdt het wereldrecord op de 3 mijl met 12.52.4. Onder de enthousiaste toejuichingen van het publiek verhoogde Kaino zijn tempo nog meer en als de nieuwe wereldrecordhouder op de 5000 meter ging hij door de finish. Advertentie HERO mi um* De Nieuwzeelander Bill Baillie, die als tweede finishte, had een achterstand van meer dan een halve minuut. Zijn tijd was 14 min. 1.2 sec. De Joegoslaaf Franc Cer- van ging in 14.02.0 als derde over de eind streep. De kersverse wereldkampioen, een 25- ;iarige politieman te Nairobi, is reeds we reldrecordhouder op de 3000 meter met .39.5, welke tijd hij op 27 augustus van dit jaar te Halsingborg liep, en neemt op de wereldranglijst op de mijl met 3 min. 54.2 sec. (augustus 1965, Londen) de der de plaats in achter wereldrecordhouder Michel Jazy (Frankrijk) met 3.53-6 en de oud-wereldrecordhouder, de Nieuwzeelan der Peter Snell, met .54.1. Aan het toernooi om het Europese kam pioenschap driebanden, dat van 8 tot en met 11 december te Lissabon wordt ge houden, zullen de volgende negen biljar ters, die negen landen vertegenwoordigen, deelnemen: Ceulemans (België) (titel houder), Scherz (Oostenrijk), Doggen (Nederland), Hanoun (Frankrijk), Vina- gre (Portugal) Tiedtke (West-Duitsland) Munte (Spanje), Sögaard (Denemarken) en Lopez (Zwitserland). Dit is Kopoongo Keino, de man die Ron Clarice in diens eigen land het wereldrecord ontnam. Keino werd uitbundig toegejuicht. SM'/ 'rijf/ MV De Nederlandse amateurboksers hebben gisteren in de Groningse Harmonie de tweede interland van dit seizoen niet tot een overwinning kunnen brengen. Na de zege op Wales, een maand geleden in Broughton, moesten onzi; landgenoten nu hun meerdere erkennen in West-Duits land, dat met 6-14 zegevierde. De Neder landse amateurs hebben het in Groningen toch niet slecht gedaan. Vooral Tonny Deckers, Jan Huppen en de Nederlandse kampioen in het halfzwaar Rudy Lubbers boksten technisch voortreffelijke wedstrij den. Nadat Nederland door nederlagen van bantam Te Paske en vedergewicht Van de Kerkhoff, op het laatste momeht inge sprongen voor de Amsterdammer Jan de Rooi, die geen vrij van zijn werkgever had gekregen, een 0-4 achterstand had op gelopen, werkten Deckers en Huppen het nadelige verschil weg. De Bosschenaar Tonny Deckers bestreed de Duitse licht gewicht Ruzicka in een hoog tempo met prachtige directe stoten. De lange blonde Brabander gunde zijn donkere tegenstan der geen moment rust en al halverwege was de Duitser, die duidelijk gebrek aan conditie had, een geslagen man. Vooral in de laatste ronde werd Ruzicka door de ring gejaagd. Deckers vocht uitstekend in en bouwde met zuivere hoeken op het li chaam en flitsende directen een grote puntenoverwinning op. Jan Huppen revancheerde zich tegen de geroutineerde Duitse ex-kampioen in het vlieggewicht Körper uitstekend voor zijn nederlaag in Wales. De Amsterdammer was als vanouds op dreef met fraaie se ries op het lichaam en snelle directen naar het hoofd van zijn tegenstander. Vlak voor het einde van de eerste ronde kwam Kör per voor het eerst in gevaar, toen Huppen een snelle serie op het lichaam afrondde met een rechtse opstoot, waarvan de Duit ser duidelijk hinder ondervond. De gong redde hem echter. In de tweede en derde ronde beheerste de felle Nederlander het gevecht volko men, hoewel hij geen kans op een eind- stoot kreeg. Rudy Lubbers demonstreerde tegen Eichberger opnieuw zijn sublieme tech niek. De elk risico vermijdende Amster dammei; bleek ook nu weer aan zijn linkse vlodoende te hebben om ruim op punten te zegevieren. Herhaaldelijk flitste de VMftfW.AASi Rudy Lubbers linkse directe van de Nederlandse kam pioen door de Duitse dekking. Wanneer de rechtse van Lubbers eens meekwam, dan was dat meer als „gezelschap", hoe wel Eichberger, die over een groot incas seringsvermogen bleek te beschikken wel ervaren zal hebben dat er achter deze stoot ook voldoende kracht zat. De Groningse welter Jacques Roossien kreeg de rechtsvoorstaande weiter Foss te bestrijden. De noorderling stelde zich veel te laat op zijn tegenstander in, waar door hij zijn achterstand, die hij in de eerste ronde had opgelopen, in een felle slotronde niet meer kon wegwerken. Te Paske, de Nederlandse kampioen in het bantamgewicht, kwam tegen Dehn moeilijk op gang. De Amsterdammer kon niet in zijn normale doen komen en toen hij in de laatste ronde na een rechtse hoek door de ringtouwen vloog en acht tellen rust moest nemen, was het gevecht bekeken. Na de pauze, die nog met gelijke stand (6-6) was ingegaan werd de Duitse zege snel een feit. Eddy Kiks bood Gunther Renz aanvankelijk goed tegenstand. De Duitse zwaargewichtkampioen bleek ech ter te snel voor de wat statisch boksende Nederlander, terwijl ook het rechts voor staan van Renz een grote moeilijkheid voor onze landgenoot betekende. Renz ze gevierde verdiend op punten. De Amsterdamse middengewicht Joop Kruis, die de laatste maanden al zijn par tijen door k.o. won, kreeg tegen de mili taire kampioen Wichert geen kans zijn ge vaarlijke stoten te plaatsen. Kruis (pas vijftien partijen gebokst) kwam eenvou- De Australiër Frank Sedgman, voor zitter van de internationale bond van beroepstennisspelers, heeft te Mel bourne op scherpe wijze de methodes bij de amateurs gehekeld. „Geen spe ler op de wereld streeft alleen naar roem en de overwinning. Op de achter grond lonken de onkostenvergoedingen waarmee de amateurs op de toernooi en grote sommen gelds verdienen kun nen. Ik ken amateurs, die dit jaar zo rond honderdduizend gulden verdiend hebben. Het is geen wonder, dat zij er niets voor voelen om professional te worden," aldus Sedgman, die hieraan toevoegde: „Ook ik heb vroeger onkos tenvergoedingen gekregen, die boven het toelaatbare lagen, ofschoon ze lang als tegenwoordig niet zo hoog waren gebruikelijk is." De vroegere Wimbledonkampioen be weerde bovendien, dat de officials in de gehele wereld van deze praktijken op de hoogte zijn, maar deze stilzwijgend goedkeuren. „Ze verzetten zich tegen open toernooien voor profs en ama teurs, daar zij er niet van overtuigd zijn hiermee het tennispeïl op te voe ren. Bovendien hecht elk invloedrijk land zoveel waarde aan 't winnen van de Davis Cup, dat men voor de goede spelers de ogen sluit, alleen maar om ze niet naar de rijen van de professio nals te zien vertrekken. Het wereldten- nis is oneerlijk geworden." Advertentie BANANEN Als blijkt dat de bokser Frits Al en de judoka Evert van der Spek inderdaad aan het hoofd staan van een pas opgerich te particuliere Haagse organisatie van uitsmijters en lijfwachten (vooral bij beat-feesten) zullen zij waarschijnlijk door de betreffende sportbonden voorlopig worden geschorst. De besturen van de Nederlandse Boks Bond en de Nederlandse Jiu Jitsu Bond zullen zich over te nemen maatre gelen beraden. Verbazing en verontwaar diging maakten zich meester van de heer J. P. Baan, vice-voorzitter van de boks- bonds, en ir. A. M. Pingen, voorzitter van de judobond. Bij ons verzoek com mentaar te geven op deze affaire bleek namelijk, dat zij hiervan nog niets had den vernomen. „Als het waar is dat Frits Al een knok ploeg heeft opgericht of als blijkt dat iemand overlast van hem heeft gehad wordt hij onmiddellijk voorlopig geschorst. Daar vloeit dan na een nader onderzoek vanzelfsprekend een levenslange schorsing uit voort", aldus de heer Baan. Het commentaar van de heer Pingen ..as: „we kunnen het niet goedvinden dat Evert van der Spek op deze wijze de ju- dosport in diskrediet brengt, anders krijg je een degradatie van deze sport. Een voorlopige schorsing ligt zeker in de lijn". De Japanner Masahiko Harada heeft gisteren te Tokio met succes zijn wereld titel in het bantamgewicht verdedigd te gen de Brit Alan Rudkin. Harada, die in mei van dit jaar als wereldkampioen de opvolger werd van de Braziliaan Eder Joffre, versloeg Rudkin in een gevecht over vijftien ronden op punten. Advertentie dig klasse en routine te kort om Wichert ook maar een moment te bedreigen. De avond kreeg nog een rumoerig slot, toen in de laatste partij de Amsterdam mer Hol door zwaarwelter Milich na een onregelmatige stoot k.o. werd geslagen. Nadat de Duitse scheidsrechter étop geroepen wegens een te lagestoot, sloeg Milich zijn tegenstander na. Hol ging neer en hoewel het neutrale Belgische jurylid Lengey de Duitser wilde diskwalificeren, werd Milich volkomen ten onrechte tot winnaar door k.o. uitgeroepen. Tom Okker heeft de afgelopen dagen zijn naam nog eens extra naar voren ge schoven. Weliswaar heeft de Haarlemse tennisser zich niet verder kunnen plaat sen in het sterk bezette toernooi van Vic toria in Melbourne nadat hij met Ro driguez (Chili) de Australiërs Fletcher en Jacques tot het uiterste gedreven had in een marathonpartij dwong hij nu Stolle tot een alleseisende krachtsinspanning maar hij staat te boek als een zeer, zeer lastig te kloppen speler. Met de Australische crack Stolle lever de hij een slopend gevecht. En opnieuw moest de partij worden afgebroken we gens de duisternis. Dat was bij de stand 16-14, 4-0 in het voordeel van de Austra liër. Beide spelers waren sterk met ser veren. In de zestiende set moest Stolle zich redden van een setpoint. Daarna duurde het heel lang voordat hij door Ok- kers service heen kon breken. Vandaag werd de partij voortgezet. De eindstand werd 16-14, 6-2, 7-5 voor Stolle. DE GASAANSTEKER met wereldservice en volledige garantie In vele modellen en prijzen: 5,95/7.95/ 10.-/11.-/12.50/16.50 VOOR DE HANDEL: B.D.LEEFSMA NV, KERKSTR. 25, AMSTERDAM TEL. 23 50 47-2312 27 (Van onze sportredactie) „Het is enorm, wat je van Kessler leert. Hij weet wat er in een voetbal ler kan omgaan. Er heerst in Zeist een strenge discipline, maar daar kan iedereen het mee eens zijn, omdat het de goede voetbalzaak dient". Deze zin nen, uitgesproken door een 18-jarige voetballer, die deel uitmaakt van de selectie voor het UEFA-jeugdteam, zo als die onder Kessler traint, geven blijk van een grote bewondering voor de nieuwe bondscoach van de KNVB. Dick Dekker, de voetballer, die tot deze bewonderende uitspraken over Kessler komt, geeft zijn oordeel inge geven door ervaring. Want Dekker, spil in RCH's jeugdélftal, neef van EDO- doelverdediger Wim Dekker en boe zemvriend van Telstars jeugdkeeper Gerding, maakte dit seizoen al vele trainingen mee op het KNVB oefen centrum in Zeist, die onder leiding van Kessler stonden. WWWWVW%AA#%A#WIAA»WWWWWWVW»AA#*A#VVVUWWWlA#WWW»fl#MWV%IV%AfW»*WWWlAA#WVVWVi-'WWWV4#WW%AAA/VWWVV\AA#WWVWWV%i Met de derde zege in 't verschiet heeft de IJmuider schaakclub Kijk Uit een stap voorwaarts gezet in de richting van de kampioenschap in de overgangsklasse van de Noord-Hollandse Schaakbond. De schaakclub ZSC uit Zaandam werd naar een 4-1 achterstand gespeeld en staat voor een zekere nederlaag. De tweede klassers kregen in groep A twee leiders. Het in herstel zijnde Schaak mat deelt met het Alkmaarse VVV 2-eer- ste plaats. De schakers uit Noord-Schar- woude blijken na enkele jaren van fikse tegenslagen over het dieptepunt heen te zijn en tellen weer volop mee. Het top- duel MSC-Het Witte Paard 2 in groep B kwam nog niet tot een beslissing. Teleur stellend is tot nu toe in groep D het optre den van Hoofddorp dat met drie nederla gen moederziel alleen de ranglijst sluit. Aartswoud schijnt op weg naar de twee de klasse nu het met twee gewonnen duels in de derde klasse A de leiding heeft ge nomen. De Pion (Wormerveer) leidt in 3B. Een gedeelde eerste plaats is wegge legd voor VHS 4 en Excelsior (Beverwijk) in 3C met elk drie punten. Ook het der de team van de Haarlemmers doet het goed en voert de ranglijst aan in 3D na een gelijkspel tegen Heemstede 3. Drie huis 2 verpletterde hier Excelsior 2. In de vierde klasse viel het op dat in de B-afdeling de verliezers van de eerste ronde nu de overwinnaars werden. In het oog sprong ook de 1-9 overwinning van HWP 2 op plaatsgenoot VHS 5. De HPW'- ers bezetten in 4A de eerste plaats. De uitslagen zijn: OVERGANGSKLASSE, Kijk Uit-ZSC, 1. Steijn-May afg.; Zwemstra v.d. Stadt 1-0; Schelhaas-Brandsma 1-0; De Jong-Veersma afg.; 5. Beekhuis-Peters afg.; 6. Blok-De Vries 1-0; 7. Walda-Couwenhoven afg.; 8. Hölscher-Vermeulen afg.; 9. Van Nieuwen- huizen-v.. Beijeren sr. 1-0; 10. Artmanni- Van Beijeren jr. 0-1. Totaal 4-1 voorlopig. Weenink-Heemstede, vooruitgespeeld; Wortel-Muusze 1-0. 2e KLASSE, afd. A: Caïssa 2-Wieringermeer 6-4; Schaakmat- Schaaklust 2 8-2; Oppositie 2-VVV 2 2-8; afd. B: Saende-VVV 3 3V«-4'/i voorl.; Westzaan-ZSC 2 2Vt-7MSC-Witte Paard 2 4-3 voorl.; afd. C: Bloemendaal 2- Weenink 2 3-4 voorl.; Aalsmeer 3-Pat Mat 2, Pat Mat wint (uitslag niet bekend)afd. D; Heemstede 2-Zandvoort 4-2 voorl.; Pat Mat 3-Hoofddorp 6-4. 3e KLASSE, afd.A: Aris de Heer-Schoorl 5'/2-4V»; Wieringer- meer 2-Aartswoud 3'/2-6'/2; afd. B: De Pi- on-Saende 2 5lh-Vh; DOS-Bergen 4-4 voorl.; afd. G: Kijk Uit 4-Excelsior 4'/s- 51/»; afd. D: Driehuis 2-Excelsior 2 7'/ï-2V»; Heemstede 3-VHS 3 5-5. 4e KLASSE, afd. A: Wieringermeer 3-Aartswoud 3-7; MSC 4-Castricum 4 5-5; afd. B: Purmerend 3 Lasker uitgesteld tot 9 dec.; Witte Paard 3-Castricum 3 7-3; Zaanstreek 2-Assen delft 2 7i/ï-2,/s; afd. D: VHS 5-HWP 2 1-9; De Uil 2-Het Oosten 6 3-3 voorl.; Rolland 3-Excelsior 4 4-6. Dekker accepteert zijn uitverkiezing voor de UEFA-selectie, die ook van daag weer in Zeist bijeen komt, als een bijzonder aangename bijkomstig heid van zijn liefhebberij: voetballen. Hijondergaat die, met gepaste trots maar weet dat er voorlopig belangrij ker zaken dan voetbal zijn. Dat is in ieder geval de HBS-A-studie aan het Mendelcollege, waar hij volgend jaar eindexamen hoopt te doen. Ook daar na is studie het voornaamste doel voor deze voetballer, die als 10-jarige DIO begon, een seizoen, als 15-jarige bij Renova speelde, daarna weer te rug ging naar DIO, en dit seizoen voor RCH ging spelen. Het neemt overigens niet weg, dat zijn belangstelling voor het betaalde voetbal bijzonder leven dig is; een interesse, waarvan RCH dat hem nog geen jeugdcontract heeft aangeboden, kan profiteren. Overigens heeft Ajax al een onofficiële belang stelling laten blijken voor deze jeugdi ge Haarlemse voetballer. De prognoses van Dekker voor wedstrijden, die op het totoformulier staan, zijn: HeraclesDOS Go AheadSparta TelstarDWS PSVFortuna MVV—ADO Ajax—GVAV ElinkwijkWillem II Feijenoord—FC Twente NAC—DHC VolendamRBC Holland SportNEC VeendamZwartemeer Roda JC—SVV de De vijftiende zesdaagse van Münster kende in de nacht van dinsdag op woens dag een boeiende finale. Terwijl favoriet Rudi Altig door enkele zwakke momen ten van zijn gelegenheidspartner Lothar Claesges twee ronden achterstand opliep, namen het Deense koppel Lykke-Eugen en de Duitse formatie Bugdahl-Mav een ronde voorsprong op Junkermann-Olden- burg (Did.) en Pfenninger-Faggin (Zwits.-Italië). Ondanks tal van tegenaanvallen behiel den de leiders hun ronde winst. De zeg» ging tenslotte naar Lykke-Eugen, die ook in 1963 de zesdaagse op hun naam had den gebracht. De eindstand: 1 Lykke-Eugen (Den) 425 pnt., 2. Bugdahl-May (Did.) 347 pnt. Op een ronde: 3 Junkermann-Oldeburg (Did) 437 pnt., 4 Pfenninger-Faggin (Zwits-It) 342 pnt., op twee ronden: 5 Altig-Claesges (Did) 680 pnt. De Nederlanders Piet van der Lans en Henk Cornelisse eindigden als achtste en laatste met 32 ronden achter stand en 462 punten. Morgen worden op de kunstijsbaan van Deventer langebaan invitatie selectiewed strijden voor b-rijders (dames en heren) gehouden. De afstanden voor de heren zijn 500 en 5.000 meter en voor de dames 50i en 1.000 m.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 17