Zambia wil geen Britse troepen met restricties KDFFIE VHflE Nieuw EEG-beroep op Parijs VAN NIEL Rhodesië: koren op China's molen r 's avonds koffie? Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten OMEGA HORLOGES mm droqe Wereldnieuws Van dag tot dag Het maximum Stok en hond Afrikaanse landen krijgen EEG-hulp Wilson onder druk conservatieven Zwaar vonnis voor Duitser in Ghana raatótoel KDFFIE WOENSDAG 1 DECEMBER 1965 Wilde tonelen Nazislachtoffers protesteren tegen nazirechters Tekenend De derde Afrikaanse topconferentie in oktober in Accra, de hoofdstad van Ghana, gehouden, werd geheel beheerst door de kwestie-Rhodesië. Met de leus „Geen woorden maar daden" namen de Afrikaanse leiders afscheid van elkaar. In een resolutie werd alle lidstaten van de Organi satie van Afrikaanse Eenheid aanbevolen „hun politieke, economische, diplomatieke en financiële betrekkingen met Groot-Brittannië te her zien als de regering van minister-president Wilson zich zou neerleggen bij de onafhankelijkheid van Rhodesië op basis van een minderheids regering". Neutraal blok N or maliseren I ruchtbaar CH1NA IN AFRIKA Op de i M. Mok Coutur confe bewi allure 'ene zerj dat e duuriaanftheid nu voor j oed verbonden zijn de meest zorgeloze chic van de moderne tijd Minister Suurhoff (Verkeer en Water staat) heeft blijk gegeven van een heel wat realistischer instelling tegenover de zorgelijke verkeerssituatie dan menig voorganger op deze post. Zijn tot dusver met snelle besluitvaardigheid doorgevoer de verbeteringen op diverse gebieden van de verkeersvoorziening getuigen daarvan, ofschoon de minister nog steeds moei zaam worstelt met ingekankerde "misvat tingen in hogere en lagere regionen der overheid. In de Kamer heeft de bewindsman tij dens de behandeling der Verkeersbegro- ting een van die misvattingen krachtig aangepakt, zeker niet in de laatste plaats om verkeersautoriteiten van regionale en plaatselijke orde te doordringen van een nieuwe en betere mentaliteit. Zonder zijn voorgangers in gebreke te stellen heeft hij er de nadruk op gelegd, dat niet iedere weggebruiker die een ongeluk krijgt een „piraat" is. Hij bedoelde daar mee kennelijk, dat automobilisten vaker het slachtoffer van gebrekkige verkeers- voorzieningen en verkeerd beoordeelde aanwijzingen worden dan van hun eigen roekeloosheid. Dit ontzenuwt de stelling die men vaak hoort, dat de „opvoeding" van de ver keersdeelnemer het aantal ongelukken drastisch zou kunnen verminderen. Dat is een onbewijsbare en naïeve stelling. De opvoeding hoort erbij, maar in de eerste plaats dienen verkeersvoorzieningen zoda nig te zijn dat zij de mogelijkheid tot ongelukken zoveel mogelijk uitsluiten, zelfs als de mentaliteit verkeerd is. Men moet eenvoudig geen ongeluk kunnen ma ken, ook al wil men het. Dat is natuurlijk een onbereikbaar ide aal, maar daar ligt toch het maximum waarnaar de verkeersvoorziening dient te streven. En als de minister dat uit gangspunt honoreert, zal er in ons land veel gebeuren dat tot dusver jammerlijk verwaarloosd is. Ons ministerie van Justitie heeft ontdekt dat een aantal Chinezen clandestien in Ne derland verblijft en vindt, dat de toela ting van Chinezen strenger moet worden beperkt. Als men de cijfers ziet van le gaal en illegaal in ons land verblijvende Chinezen, vraagt men zich af waarover onze justitie zich zorgen maakt. Gere kend naar het aantal Chinese restaurants in Nederland het nagenoeg uitstekende werkterrein der Chinese immigranten zijn er nog veel te weinig. Communistische infiltratie? Er is geen schijn of schaduw van aanwijzingen in die richting. Criminaliteit? De Chinese groep in ons land is de braafste en orde lijkste die men zich denken kan. De be hoefte aan personeel voor de veelvuldige Chinese eethuizen is evident en wordt door het ministerie van Justitie erkend. Waar maakt men dan een probleem van? Men zou natuurlijk kunnen veronder stellen, dat de overheid de toeneming van Chinese restaurants zou willen beperken, maar dan komt men op een terrein waar ingrijpen van die overheid een zeer bedenkelijk tintje zou krijgen. De behoefte aan deze restaurants is duidelijk genoeg. Het bezoek aan Chinese eethuizen over treft de capaciteit ervan. Een duidelijke behoefte aan niet al te dure en efficiënt geleide eetgelegenhèden waar men snel en beleefd bediend wordt is in ons land voor het grootste deel door de Chinezen onderkend en gedekt. Dat is een compli ment voor hun zakelijk inzicht en hun aanpassingstalent. De overheid mag op dit gebied niet grijpen naar een stok om een hond te slaan onder welke overwegin gen ook, die buiten de perken der dwin gend noodzakelijke maatregelen zouden gaan. De veronderstelling dat de aanwezigheid van de legaal binnengekomen groep Chi nezen voor ons land een gevaar in een of andere vorm zou opleveren, is ner gens bewijsbaar of gerechtvaardigd ge bleken. Bezien in de totaliteit van in Ne derland werkzame buitenlanders zijn de Chinezen model-burgers. En aangezien zij bovendien nog zo'n gevoelig talent heb ben voor de onderkenning van Nederland se behoeften op het gebied van de voe ding-buitenshuis, zou een eventuele rigou reuze belemmering van hun werkzaam heid hier (illegale binnenkomst uiteraard uitgezonderd) slechts de schijn kunnen wekken, dat onze overheid andere belan gen dan die van orde en rust zou willen dienen. En die schijn moet uitdrukkelijk worden vermeden. VlAAAfWIAfWWWWWWVWWWWWWWIfWWVWV j.inniWUVUWUinA BRUSSEL De EEG-commissie heeft haar goedkeuring gehecht aan een nieu we serie ontwikkelingsprojecten in geasso cieerde Afrikaanse landen, waarmee 24 miljoen dollar gemoeid zal zijn. In totaal ls uit het Europese ontwikkelingsfonds voor de tweede vijfjarenperiode van de associatiehulp nu 193 miljoen dollar toe gezegd, ruim een kwart van het totale be drag dat beschikbaar is. LONDEN (Reuter en AP). Groot-Brittannië en Zambia hebben geen overeenstemming bereikt over de voorwaarden waaronder Britse troepen naar Zambia zullen worden gezonden. De Britse minister voor Gemenebest-zaken, Arthur Bottom- ley, is gisteravond spoorslags naar Lusaka vertrokken om te trachten de impasse te doorbreken. De Britse voorwaarden zouden zijn: de strijdmacht blijft strikt onder Britse controle; de militairen mogen niet in de om geving van de grens tussen Zambia en Rhodesië worden gelegerd; de troepen mogen uitsluitend op Zam- biaans gebied opereren. Premier Wilson en president Kaoenda van Zambia zouden het vooral niet eens zijn over de legering van de troepen. De Britse regering, zo meldt onze Lon- dense correspondent, staat ook onder druk van de conservatieve oppositielei ding, wie op haar beurt het vuur aan de schenen wordt gelegd door een groep uiterst conservatieven. Deze gruwen van de gedachte dat er Britse troepen in de richting van Rhodesië zouden worden ge stuurd. De oppositie steunt de regering echter zolang deze onwrikbaar blijft vast houden aan de eis dat de Britse troepen zullen dienen als een binnenlandse reser ve, die de Zambiaanse veiligheidsorga nen zal moeten bijstaan. Ook zonder represailles van het regime- Smith, dat zou kunnen overgaan tot af snijding van de elektriciteit voor de koper gordel, zal Zambia wellicht het eerste en meest-getroffen slachtoffer worden van de tegen Rhodesië gerichte sancties, om dat de Zambiaanse economie nauw ver vlochten is met die van Rhodesië. In hoofdzaak dient de Britse troepen macht om te voorkomen dat de Afri kaanse staten troepen sturen. In Ghana ACCRA (Reuter) Een Westduitse journalist van „Der Spiegel" is gisteren in de Ghanese hoofdstad Accra tot veertig jaar gevangenisstraf veroordeeld omdat hij zou hebben geweten dat er een kom- plot tegen de regering werd gesmeed zon der dat hij daarvan aangifte heeft gedaan. Hij kreeg voorts 25 jaar voor het clan destien invoeren van Ghanees geld ter waarde van vijftig gulden. Ten slotte ver oordeelde men hem tot tien jaar wegens het voorbereiden van opruiende activiteit. De straffen zullen voor de 43-jarige Lutz Herold gelijktijdig lopen. hebben zich al 3000 vrijwilligers aange meld. De recrutering moest gisteren zelfs na wilde tonelen worden afgebroken. De Britse militaire steun is dus vooral een gebaar tegenover de Afrikaanse sta ten. De evenwichtige Kaoenda, voor wie men in Londen veel respect bezit, staat onder hevige druk van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid. Het is dan ook niet te verwonderen, dat hij bezwaar maakte tegen de door Wilson geëiste res tricties. De Britse premier staat voor de moeilijkheid dat als hij zwicht, hij de steun van de Conservatieven verliest. Advertentie coffeïnevrij Ja, als bekroning van de avond Koffie HAG mokka! u geniet van het échte koffie- aroma u slaapt rustig alsof u geen koffie had gedronken (Van onze correspondent) BRUSSEL De EEG-ministerraad heeft gisteren opnieuw een beroep ge daan op Frankrijk om terug te keren naar Brussel. Dat beroep is met opzet vóór de Franse verkiezingen gedaan, omdat de vijf van oordeel waren „dat het wel goed zou zijn" wanneer zij, in het openbaar het huidige Franse be wind nog eens op zijn verantwoorde lijkheid zouden wijzen. Het bewijst eens te meer dat de economische ge meenschap politieke bijbedoelingen heeft. Generaal De Gaulle heeft gis teravond in zijn toespraak voor de Franse televisie weer duidelijk laten blijken dat hij die EEG-raad en -com missie met argwaan beziet. Advertentie Dringt direct door tot aan de haard van de pijn Deumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en doorstraaltverlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt I Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. Bij de lunch na afloop van de begrafe nis van koningin Elisabeth bleek gister middag noch prof. Hallstein noch dr. Mansholt, de vice-voorzitter, aanwezig. Geen van beiden had een uitnodiging ont vangen. Dat was voor enige ministers aanleiding, na terugkeer in het congres paleis, prof. Hallstein te gaan vertellen dat zij hem tot hun spijt hadden gemist. Van minister Spaak kwam geen commen taar op de niet-verzonden uitnodiging. Een tweede incident werd gisteren aan vankelijk nauwelijks opgemerkt: dr. Mansholt kwam naar de garderobe, schoot met bleek gelaat zijn jas aan, zette zijn hoed op en spoedde zich weg. In het voorbijgaan zei hij tegen enige journalisten: „Ik laat me zo niet langer behandelen. Ik ga weg". Toen hij dit zei trilden zijn mondhoeken en het scheen alsof hij alle moeite deed zijn opgewon denheid te verbergen. Iemand wees hem erop dat zijn weggaan als een politieke daad kon worden.beschouwd. Zijn reactie was: „Het kan me niet schelen, men kan net uitleggen zo men wil". Wat was er gebeurd? Dat vernam men even later. De zitting van de E.E.G.-mi- nisterraad was even geschorst geweest en toen de ministers zonder de aanwezigheid van een lid van de E.E.G.-commissie overleg met elkander pleegden over de tekst van het communiqué betreffende Frankrijk, oordeelde dr. Mansholt dat de commissie buiten het overleg werd ge- BONN (Reuter) Het verbond van slachtoffers van de nazivervolging heeft de namen gepubliceerd van 34 Westduitse rechters en openbare aanklagers, die vol gens de bond S.S.-rechters of justitiële functionarissen tijdens het Hitler-bewind zijn geweest. In een brochure van de bond wordt een rechter in Baden-Württemberg ervan be schuldigd, deelgenomen te hebben aan be sprekingen met Adolf Eichmann over de uitroeiing van joden. „Het schijnt een on geschreven wet te zijn," aldus de brochu re, „dat gewone concentratiekampbewa kers berecht moeten worden, terwijl S.S.- advocaten gespaard blijven en heimelijk officiële functies krijgen." houden en ging hij weg. Prof. Hallstein bleef echter en wat later hebben de E.E.G.-ministers laten weten dat zij ook niet werkelijk hadden vergaderd maar al leen enige gedachten hadden uitgewis seld. Zij hadden trouwens prof. Hallstein bij monde van een hunner op de hoogte gebracht van het besprokene. HET INCIDENT is tekenend voor twee dingen. In de eerste plaats voor de ver warring waarin Frankrijk zijn vijf part ners in de E.E.G. heeft gebracht, voor het onderling argwaan tussen minister raad en commissie en voor de geheim zinnigheid waarmee de vijf trachten te ca moufleren dat er tussen hen niet zoveel eenheid en overeenstemming bestaat dan zij de buitenwereld wil doen geloven. Ten tweede toonde het dat dr. Mans holt zich het lot van de E.E.G. als ge volg van de Franse moeilijkheden, uiter mate aantrekt. Eergisteren had hij al een heftig debat met minister Spaak, die toch een socialistische medestander van hem mag worden genoemd. Reeds toen was hij uitermate zenuwachtig. Gisteren was hij alleen: zijn kabinetschef Mozer, had de zitting van de raad eerder op de middag verlaten. Zonder diens -advies nam hij dus het besluit weg te gaan. Dat heengaan had overigens zó weinig indruk gemaakt dat minister Luns het na afloop van de zitting niet eens had gemerkt. Uiteraard werden in Europese kringen in Brussel door een en ander weer de geruchten bevestigd dat dr. Mansholt wel licht wat overwerkt is en dat hij er goed aan zal doen enige rust te nemen. Advertentie GR. HOUTSTRAAT 86, HAARLEM Speciaalzaak sinds 1883 (Van onze redactie buitenland) Van de 36 Afrikaanse landen ontbra ken er acht. Behalve deze voormalige Frans-Afrikaanse landen verzetten de drie Gemenebestlanden Zambia, Mala wi en Nigeria zich tegen vérgaande stappen van de OAE tegen Rhodesië. Het is niet denkbeeldig dat dit verzet met name van Malawi en Zambia voortkwam uit angst. Deze t -e nauwelijks één jaar onafhankr r landen zijn voor hun in- en uit -r aangewezen op Rhodesische spoorwe gen en de havens van Mozambique. De onbesuisde stap van Ian Smith heeft het hele zwarte continent in grote beroering gebracht. De tegenstelling blank-zwart kan er, onnodig, door wor den verscherpt. Bovendien kan de la biele politieke situatie in sommige Afrikaanse landen er door beïnvloed worden. Vooral toen in Afrika na 1959 een groot aantal gebieden hun onafhanke lijkheid verkregen en het er op leek dat het dekolonisatieproces na een for se stroomversnelling nagenoeg voltooid werd, kreeg een groep Afro-Aziatische landen gestalte in een blok dat zich noch met het Westen, noch met het Oosten wilde verbinden. Deze neutra len, die het internationale politieke to neel verrijkten met een derde dimen sie, zouden in hun onmacht hun Rho- desisch-Afrikaanse broeders te hulp te komen een voedingsbodem voor radi cale politieke ideeën kunnen worden. Een uitvoerig artikel „Afrika en het Oosten" van H. Steijn in „Afrika", maandblad van het Afrika-Instituut, krijgt in verband hiermee extra ge wicht. Hij beschrijft hoe ondanks de groeiende activiteiten, die het commu nistische blok op politiek, economisch en cultureel terrein ten opzichte van Afrika aan de dag heeft gelegd, het communisme tot dusverre nog in geen enkel land van dit werelddeel de vol strekte macht heeft kunnen verkrijgen. Afrika ligt, geografisch gezien, ver van de Sovjet-Unie en China verwij derd. Noord-Afrika behoort bovendien tot een wereld waar weliswaar de poli tieke invloed van het Westen na de oorlog geheel verdwenen is en waar om verschillende redenen van tijd tot tijd een flirtation met Peking of Mos kou wordt georganiseerd, maar waar ook een wereld ontstaat, die langzaam uitgroeit tot een macht met een heel eigen gezicht: de Arabische wereld. Tot na de tweede wereldoorlog schonk de Sovjet-Unie praktisch gèen aandacht aan Afrika. Pas na de vijfti ger jaren gaan de Oosteuropese landen onder leiding van Moskou een rol mee spelen in de communistische betrek kingen met Afrika en pas in 1956 ver schijnt China op het Afrikaanse conti nent. Het zag er in 1960 naar uit dat Gui nee wel eens communistisch zou kun nen worden. De benoeming van de uit stekend geschoolde Sovjet-ambassa deur D. Solod gaf voedsel aan deze verwachtingen. Maar de volgzaamheid van president Sekou Touré werd over schat en in 1961 werd Solod tot persona non grata verklaard en moest hij naar Rusland worden teruggeroepen. We gens „gezondheidsredenen". De presi dent van de Sovjet-Unie, Anastin Mi- kojan, die toen nog vice-premier was, bezocht in 1962 Guinee en wist de nete lige diplomatieke betrekkingen weer te normaliseren. Afgezien van de diplomatieke betrek kingen de Sovjet-Unie heeft in 25 Afrikaanse landen een ambassade en economische relaties kan door de Sov jet-Unie gerekend worden op een aan tal internationale organisaties en be wegingen, die op velerlei gebied opereren. Zo is er de Afro-Asian Peoples Solidarity Council, opgericht in 1957, met Cairo als hoofdkwartier. Deze organisatie heeft tot doel de strijd te gen het neo-kolonialisme te versterken. Zich losscheurend van de Russische politieke inzichten ontwierp China een eigen Afrikaanse politiek. In tegenstel ling tot de Moskouse visie, indirecte verbreiding van het communisme, is de Chinese opvatting gebaseerd op „het klassieke type van de revolutie in de imperialistische landen, die van de Russische oktober-revolutie." Of zoals Mao Tse-Toeng, de leidende theoreti cus van de Chinese communistische partij, in 1950 schreef: „De weg die het Chinese volk is ingeslagen teneinde het imperialisme en zijn lakeien te over winnen en de volksrepubliek China op te richten zullen de volken van alle koloniale en halfkoloniale landen moe ten inslaan om hun onafhankelijkheid en een volksdemocratisch regime te verkrijgen." In de ogen van de Chinezen blijven de landen in Azië, Afrika en Latijns- Amerika een vruchtbare voedingsbo dem voor revoluties volgens Chinees- communistisch concept. Toen China in 1949 zijn leiderschap in de strijd van de revolutionaire bewegingen in de ko loniale gebieden opeiste, zat dit land nog in een geïsoleerde positie. In Azië heeft China thans in betrekkelijk korte tijd een zo belangrijke plaats veroverd dat men in dit werelddel ter dege rekening houdt met Peking. Voor Afrika ligt dit anders. China ligt geografisch ver weg. Het voorspel voor een Chinees-Afrikaanse ontmoe ting vond plaats in 1955 op de eerste conferentie van Afro-Aziatische staten. Daar ontmoette Tsjoe en-Lai presi dent Nasser. Het eerste land waarmee China relaties aanknoopte was even eens Egypte. Op 31 mei 1955 werd een cultureel akkoord gesloten, gevolgd door een handelsverdrag in augustus van dat jaar en tenslotte in het jaar daarop volgde de volledige erkenning van China door de regering in Cairo. De ambassade in Cairo werd de ba- CHINESE HULPAAN - AFRIKAANSE LANDEN Marokko Somali Angola □ma Z-Afrika A Chinese kredieten Chinese ontwikkelingshulp Chinese militaire hulp ftPlj] sis voor Chinese activiteiten in Afri ka. Soedan en Marokko volgden twee jaar later met de erkenning van Pe king. In 1965 onderhielden zeventien Afrikaanse landen diplomatieke be trekkingen met de Chinese Volksrepu bliek. Op het kaartje staan de landen die Chinese kredieten, ontwikkelingshulp of militaire steun, ontvangen. In totaal hebben de Chinezen eind 1963 voor een bedrag van ruim 500 miljoen gulden aan financiële steun toegezegd. Vol gens schattingen is dit bedrag vorig jaar opgelopen tot 900 miljoen. Be trouwbare gegevens ontbreken echter. Wat de hulpverlening betreft blijven de Chinezen ver achter bij de Russen. Het is echter duidelijk dat zij op di plomatiek terrein de Russen scherpe concurrentie aandoen. Het is begrijpelijk dat de racistische politiek van Ian Smith cs en de eer ste tekenen van een opstand tegen diens bewind deze week is in Rho desië de eerste dode gevallen ko ren op de molen is van de Chinese ad viseurs in Afrika. Zieltogend heldendom Van alle narigheden die de gladheid onlangs heeft opgeleverd, heeft één mij zeer hevig geschokt. En wel dat in ver schillende plaatsen de officiële intocht van Sint Nicolaas niet op het vastgestel de ogenblik kon doorgaan. De reden was blijkbaar heel eenvoudig: men durfde het edele ros van de goede grijsaard niet door de beijzelde straten te laten stappen. Alles goed en wel, maar dit is lang geen eenvoudige zaak. Sinds ik voor het eerst mijn kinderschoentjes bij de schoor steen mocht zetten, was mij verteld dat Sinterklaas te paard over de daken reed als een andere ruiter door bos en beemd. Hij verrichtte daarboven zijn filantropi sche bezigheden zonder dat daaruit enig ongemak voor hemzelf en zijn rijdier voortvloeide. Of laat ik het nauwkeuriger zeggen: van mogelijke ongemakken werd niet eens gerept. Het sprak allemaal van zelf. Sinterklaas was een bijzondere fi guur en zijn paard was dat niet minder. De hoogte, de steilte, de glibberigheid van daken waren problemen die volko men buiten hun gezichtskring lagen. Nu was er niet eens sprake van steile of glibberige daken, maar louter van een glad aardoppervlak. En wat gebeurt er? De koene daktoeristen blijven bij de war me kachel zitten. De helden van weleer gedragen zich als voorzichtige Hollanders, van het soort dat niet over één nacht ijs gaat. Misschien zijn er mensen die zich geen rekenschap hebben gegeven van de draag wijdte van dit voorval, maar voor mij, die me als 't ware er bovenop gedrukt voel de worden, was het een bittere ontgooche ling. Ik kan daar moeilijk overheen ko men en probeer dus iets te bedenken dat de teleurstelling verzacht. Zo heb ik me afgevraagd of die gladheid maar een voorwendsel was en of het niet gewichti ge bezigheden waren, die Sint, Piet en paard belet hebben hun intocht te hou den. Met gewichtige bezigheden kan men zich altijd excuseren. Daar hebben de mensen respect voor en hun Sinterklaas- geloof wordt er niet door ondermijnd. Maar als dat het geval was, waarom is het dan niet ronduit gezegd? Nee, op die manier komen we niet uit de nesten. Er blijft weinig anders over dan de feiten te aanvaarden zoals ze ons gepresenteerd zijn. Geen feit echter zon der oorzaak. Vandaar dat de vraag niet langer te ontwijken is, hoe het komt dat ruiter en rijdier een prestatie, die voor hen een peuleschïl had. moeten zijn, niet hebben kunnen leveren? Met enige aarze ling opper ik het vermoeden dat we hier te maken hebben met een stukje deca dentie zoals onze tijd wel meer te aan schouwen geeft. Het heldendom zieltoogt. De Sinterklaas van onze jeugd is aange vreten door de hedendaagse gemakzucht. Terwijl hij met opgeheven wijsvinger bo ven de storm dezer tijden behoort te staan, is hij er midden in gevallen. Straks komt het wellicht nog zover dat hij op de openbare weg rellen bij beeld jes gaat organiseren in plaats van op de openbare daken zijn goedhartigheid bot te vieren. Het is treurig gesteld met een wereld waarin zelfs Sinterklaas aan bederf on derhevig blijkt. We zullen de verdere tekenen des tijds scherp in het oog moe ten houden. Advertentie /Cilenka N.V. WOLLENSTOFFENFABRIEK GEORGE DROGE. TILBURO Apartheidsslachtoffers. De secretaris-ge neraal van de V.N., Oe Thant, heeft meegedeeld, dat in totaal ruim 10 mil joen gulden is toegezegd door elf lan den voor hulp aan gezinnen van men sen die door de Zuidafrikaanse rege ring vervolgd worden wegens hun ver zet tegen de apartheidspolitiek. De meest recente bijdragen waren onder andere van de Sovjet-Unie, 35.000 gul den. Uitgeschakeld. De Amerikaanse kunst maan Oso-2, die tien maanden lang gegevens heeft verzameld over de zon, is uitgeschakeld. De kunstmaan heeft tweemaal zo lang gefunctioneerd als verwacht werd.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3