Gemeente Velsen neemt voor de overschakeling maatregelen op aardgas Binnen enkele weken start inruil van oude toestellen voor nieuwe apparatuur Vouwblad ter voorlichting A ■vLEIJ A Nederlandse Studenten Raad wil vierde T.H. in Haarlem V ergoedingen en kortingen Beverwijk gaat aardbeienslof vervangen door houten bakje VISKER n 55 w I i 3 IE foto film GdlIS De meest gunstige vestigingsp laats Sinterklaas naar Foto Film Gans Spanen „ship" veel te duur Havenberichten Reus bij Hoogovens WOENSDAG 1 DECEMBER 1965 5 Onvoorziene omstandigheden voorbehouden zal over ongeveer een jaar in de gemeente Velsen het tijdstip zijn aangebroken dat van stadsgas zal worden overgeschakeld op aardgas. De omvangrijke voorbereidende werk zaamheden aan ontvangstapparatuur en distributieleidingen zijn thans in volle gang. De ombouw van de gastoestellen van de verbruikers begint in het najaar van 1966. Binnen enkele weken start een inruilactie van oude toestellen voor nieuwe apparatuur. Voorbereiding 'iMHH J,;. I Advertentie USSCHAAK^yV,?"' O Q LEUK OM TE GEVEN FIJN OM TE KRIJGEN tj w Inruil en ombouw Bezoek aan toonzaal Auto's botsten tegen portaal voor rijstrook aanduiding in Velsen WASAUTOMATEN De overschakeling vereist een omvang rijke technische voorbereiding. Doordal het aardgas een hogere verbrandings- waarde heeft èn onder een hogere druk wordt gedistribueerd, moeten alle hoofd en dienstleidingen op lekkage worden on derzocht. Ook moeten veel oude meters en gaskranen worden vervangen, moeten veel binnenleidingen bij de verbruikers worden gecontroleerd en dient bjj het gasbedrijf het gasontvangststation te wor den gewijzigd. Op het gasbedrijf aan de Trompstraat te IJmuiden wordt door en voor de Gas unie een ontvangststation gebouwd voor de reductie van de zeer hoge druk van het straks aan te voeren aardgas. Van het ontvangststation zal het gas dan naar het regulateurgebouw stromen, waar een verdere reductie van de span ning moet plaatshebben. De apparatuur in het regulateurgebouw (leidingen, meet apparaten en beveiliging) moet aan de nieuwe eisen worden aangepast. De werk zaamheden daarvoor zijn al begonnen. Ze zullen ongeveer een jaar duren. Eén gashouder wordt bestemd voor het handhaven van de hogere druk waaron der het gas door het distributienet naar de verbruikers wordt gevoerd en wordt daartoe nu omgebouwd. In verband met de ombouw van de toe stellen is het hoofdleidingnet in secties verdeeld. De daarvoor benodigde afslui ters zijn al gemonteerd. Ook is van de Over de voor de omschakeling op aardgas noodzakelijke maatregelen en ook over de mogelijkheden, die het ge bruik van aardgas zal bieden, zal de bevolking van de gemeente Velsen zo goed mogelijk worden voorgelicht. Ge zien de omvang van de te treffen voor zieningen en het directe belang dat de gasverbruikers hierbij hebben, zal iede re verbruiker een vouwblad ontvangen. Het zal in de loop van volgende week worden bezorgd. In dit vouwblad wordt op beknopte wijze „het hoe en waar om" van de te nemen maatregelen uit eengezet. er thans aan gasapparatuur aan de markt is. Er wordt vooral ook veel belangstel ling verwacht voor gaskachels. Men zal voor een bezoek aan de toonzaal worden uitgenodigd. De verzending van de uitno digingen zal volgens een vastgestelde volg orde half december beginnen. In de toonzaal van het gasbedrijf aan Plein 1945 te IJmuiden zal een ruim assortiment toestellen aan wezig zijn en zullen deskundigen alle gewenste inlichtingen verstrek ken. Zij die inruil van hun toe stel (len) overwegen, zullen hier rustig kunnen rondkijken, zoals op de foto wethouder Kolkman (links) en de heer De Klerk, directeur van het gasbedrijf (rechts) doen in gezelschap van twee demonstra- trices. Advertentie div. soorten ook in leder Lederen caps Vlaggestokken Vele soorten tassen Valhelmen Brillen Beenschllden Windschermen met spleet Ideale kleding voor bromfiets, scooter of motor Lederen laarzen alleen 1ste kwal. Schijnwerpers Knipperlichtsets enz. enz. ASBAKJES SIGARETTEN-ETUIS SLEUTELRINGEN WIELSIERRINGEN PLAIDS en PLAIDSETS RUGSTEUNEN ENZ ENZ. Woensdag, donderdag en vrijdag ook 's avonds geopend. ZAKMESSEN IhmHUI ROL SCHAATSEN Welkom* Zeer uitgebreide uitvoering. De geschenken. Nu kollektie. voor Brandkast voor nog volop keuzei iedere beurs wat. uw gereedschap. GEREEDSCHAP- STANLEY KISTEN GEREEDSCHAP In houten of stalen voor elke hobby. Stanley, het beste gereedschap "O BOREN kunt u op vele manieren. Wij hebben alle mo- un' bergen, dellen. SC GELDKISTEN AUTO- MOERSLEUTELS waarin u ook be- WASBORSTEL WATERPOMP- langrijke papieren Gevuld m. zuiver TANGEN haar. Krast niet. COMBINATIE TANGEN inm ELECTR1SCHE boormachines en HOBBYSETS O O ~0 BANK SCHROEVEN LUMTANGEN 180 km aan hoofdleidingnet al ongeveer 100 km op lekken onderzocht. Dit onder zoek (en het dichten van lekken) strekt zich tevens uit tot de dienstleidingen naar de huizen. Ook in de huizen wor den al voorbereidende werkzaamheden verricht aan leidingert, hoofdkranen en meters. Om de straks sterk toegenomen behoef te aan magazijnruimte te kunnen dek ken, komt op het terrein van het gasbe drijf een prefab-opslagloods van 15 bij 32 meter. Het is de bedoeling straks per week een sectie van plm. duizend aangesloten percelen over te schakelen van stadsgas op aardgas. Voordat het aardgas door de leidingen gaat stromen moeten alle ver- bruikstoestellen zijn omgebouwd. Vooraf gaande aan de omboujv zal een huis-aan- huis-enquête worden gehouden. Dan wordt van alle toestellen nauwkeurig merk, type, bouwjaar e.d. opgenomen. Daarmee krijgt men antwoord op de vraag welke onderdelen voor de ombouw nodig zullen zijn. De ombouw van de toestellen (tus sen herfst 1966 en voorjaar 1967) is een karwei, dat voor de verbruikers geen kosten met zich zal brengen. In principe is namelijk het uitgangs punt dat alle verbruikstoestellen zullen worden omgebouwd en dat het gasbedrijf alle kosten voor zijn rekening neemt. Maar elders in ons land is gebleken dat ondanks de gratis ombouw vele verbrui kers er de voorkeur aan geven hun toe stellen te vervangen door nieuwe, moder nere en grotere. Om de verbruiker hierin tegemoet te komen is een speciale rege ling ontworpen. Vóór de enquête en de ombouwperiode organiseert het gasbedrijf een bijzondere inruilaktie. Bij inlevering van een oud toestel kan namelijk tegen De reductie, die kan worden gege ven bestaat uit enerzijds een inruilver- goeding, gebaseerd op de ombouwkos ten van het oude, in te leveren toestel en anderzijds een procentuele korting op de verkoopprijs van het nieuwe toe stel. De meest voorkomende reducties (in- ruilvergoeding plus korting op ver koopprijs) zullen gemiddeld ongeveer zijn: bij inlevering van 2-vlams kom foor en aankoop 2-vlams komfoor 30 2-vlams komfoor en aankoop fornuis 55,- fornuis 100,- keukengeiser 80, radiator 100, haard 95, en gevelka chel 160. Om voor inruilvergoeding en korting in aanmerking te komen geldt dat: a. het oude toestel dat wordt ingeleverd in dagelijks gebruik moet zijn en b. het werkelijk gaat om inruil van toe stellen van dezelfde soort. Dus kook- toestel tegen kooktoestel en verwar mingstoestel tegen verwarmingstoestel. gereduceerde prijs bij het gasbedrijf een nieuw toestel worden gekocht. De nieuwe toestellen met een zgn. norm brander, die ook bij het huidige stadsgas kunnen worden gebruikt, kunnen met heel weinig moeite later thuis worden om gebouwd. Op aardgas zullen zij het grootst mogelijke rendement geven omdat ze daarvoor speciaal zijn gemaakt. De plaatselijke installateurs zullen de nieuwe toestellen aansluiten en de oude ingeruilde apparaten innemen. Voor een kooktoestel wordt hiervoor niets in reke ning gebracht, voor aansluiting van gei sers en van verwarmingstoestellen zullen matige tarieven gelden. Extra werkzaam heden. als bijv. het vervangen van be staande of het maken van een nieuwe aansluiting, zullen ook door de verbruiker moeten worden betaald. Zij die gebruik willen maken van de inruilaktie kunnen zich tijdens een bezoek aan de toonzaal aan Plein 1945 te IJmui den nader oriënteren omtrent datgene wat De Commissie „Vierde Technische Ho geschool" van de Nederlandse Studenten Raad pleit in een heden gepubliceerd rapport voor vestiging van de Vierde Technische Hogeschool te Haarlem. Zij baseert deze keuze op de redenering dat de vierde T.H. een groot aantal studenten moet aantrekken en in een aantrekkelijk sociaal-cultureel woonklimaat gevestigd moet zijn; tevens laat zij planologische redenen gelden. De commissie begint er op te wijzen, dat een vierde T.H. in de toekomst zeker nodig zal zijn; nu men officieus in 1980: 120.000 studenten verwacht en de T.H. Delft langzamerhand wel aan zijn maxi male grootte komt. Vervolgens herinnert zij eraan, dat reeds 6 jaar geleden ope ning van een vierde T.H. in de omgeving van het Noordzeekanaal werd geadvi seerd; intussen werd weliswaar de plaats van vestiging nader door de minister ge preciseerd als de omgeving van Amster dam, doch het openingsjaar werd steeds weer verschoven. Minister Diepenhorst Advertentie Waarom doet de Sint ieder jaar weer zijn foto-inkopen bij Foto Gans in de Kenne- merlaan 5 (bij de brug)? Wel, zegt hij, omdat ze bij Foto Gans zo fijn veel hebben op foto- en filmgebied. Maar ook omdat ze daar de tijd voor je nemen om je alles uit te leggen. Wat ik ook zo prettig vind, zegt Sinterklaas, is dat je bij Foto Gans rustig met iets terug kunt komen. Bijvoorbeeld rhet iets wat je wilt ruilen, of waarvan je de werking nog niet helemaal door hebt. Ja hoor, zegt Sint, voor foto en film ga ik altijd naar KENNEMERLAAN 5 (bij de brug) De aardbeienslof gaat verdwijnen. De Beverwijkse veiling heeft honderdduizend bakjes besteld, die de slof gaan vervan gen. Andere veilingen in Nederland zijn daartoe al eerder overgegaan. De veiling „Kennemerland" te Bever wijk heeft geen andere keus: doorgaan met de slof is financieel niet langer ver antwoord. De Beverwijkse veiling heeft tot dusver hardnekkig vastgehouden aan de slof, ondanks aandringen van vele zij den om over te schakelen op het bakje, zoals de meeste veilingen al geruime tijd geleden hebben gedaan. Elk jaar werden opnieuw grote kwantums sloffen besteld, spanen mandjes met elk een inhoud voor vijf pond aardbeien. De spanen mandjes, ook wel „ships" genoemd, werden veelal in de zuidelijke provincies van Nederland gemaakt. Maar de vraag naar sloffen werd steeds klei ner en de meeste „ships"-makerijen hiel den er mee op. Het veilingbestuur te Be verwijk heeft nog pogingen gedaan om sloffen te betrekken uit Polen en Duits land, waar nog' vele sloffenfabrikanten zijn, maar dit zou, inclusief vrachtprijs en invoerrecht, neerkomen op zestig cen ten per slof neerkomen, een prijs die niet draagbaar zou zijn, gezien de concurren tie elders in het land, waar men het goed Twee personenauto's zijn maandag avond op rijksweg 9 in Velsen-noord te gen een portaal voor de rijstrookaandui ding gebotst. Een 21-jarige vrouw, die in een van de wagens zat, liep kneuzingen en een zware hersenschudding op. Zij weigerde in een ziekenhuis opgenomen te worden. Per ziekenauto is zij naar haar woning in Amsterdam gebracht. De twee botsingen waren het gevolg van een fout van een derde automobilist die bij de splitsing van de oostelijke afvoe- weg in verboden richting de rijksweg op reed. E en34-jarige elektrotechnisch in stallateur uit Amsterdam moest met een snelheid van ongeveer 80 km plotseling remmen. Hij raakte in een slip, schoot door de middenberm en botste vervolgens tegen het portaal. De bestuurder van een uit tegenovergestelde richting naderende auto zag de auto van de installateur op zich afkomen, remde uit alle macht maar reed daarbij eveneens tegen het portaal op. De auto van de installateur werd vol komen vernield. De andere wagen werd vrij ernstig beschadigd. De politie stelt een onderzoek in naar de bestuurder van de auto die na zijn verkeersfout in de richting van Alkmaar is doorgereden. kopere houten bakje gebruikt. Het hou ten bakje heeft een inhoud voor twee kilo aardbeien. In het komende aardbeienseizoen zullen de Beverwijkse aardbeien zowel in slof fen als in houten bakjes naar de veiling komen, want de aanwezige voorraad slof fen zal eerst opgebruikt moeten worden alvorens men totaal overschakelt. Het houten bakje biedt vele voordelen vergeleken bij de spanen slof. De karton nen interieurtjes kunnen steeds ver nieuwd worden, zodat de aardbeien fris ser blijven. Het vullen van de bakjes gaat bovendien gemakkelijker. In het begin van deze eeuw, toen de aardbeienteelt rond Beverwijk zich begon te ontplooien, werden teenen mandjes ge bruikt. Deze mandjes werden in de win ter door de tuindersgezinnen gemaakt Naarmate de produktie van aardbeien groter werd, groeide de behoefte aan een efficiënter middel. De slof heeft het lange tijd volgehou den, ondanks de vele nadelen die eraan waren verbonden. Enorme stapels sloffen zijn in de loop der jaren door brand verwoest, sloffen broei hee'ft bovendien menige boerderij in de as gelegd. Dinsdag aangekomen in IJmuiden: Sloterkerk van Antwerpen. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Cameroun- kust, naar Rouaan; Draco, Aarhus; Hille Olden- dorff, Emden, IJmuiden. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aam duiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). heeft thans 1972 als jaar van opening aangeduid. In het rapport worden zes eisen gefor muleerd, waaraan de plaats van vesti ging zal moeten voldoen. Als een der be langrijkste eisen ziet men dat de vierde TH veel studenten zal moeten aantrekken, vooral om meer technici op te leiden. Er wordt op gewezen dat dit zal moeten gebeuren door de studiekeuze van hen, die thans aan een der Amsterdamse uni versiteiten studeren te verschuiven en door de intellectreserve in Noord-Holland te benutten. De commissie acht het van groot belang, dat de T.H. Delft ontlast wordt, vandaar dat zij het noodzakelijk vindt dat het aantrekkingsgebied van de nieu we T.H. zich zover mogelijk naar het zui den moet uitstrekken. Een TH te Haarlem voldoet het beste aan deze eis. Als een belangrijke eis ziet men de aanwezigheid van een aantrekke lijk sociaal-cultureel woonklimaat. Haar lem kan hieraan zeker beantwoorden. Bo vendien is goede samenwerking met de beide Amsterdamse universiteiten en de Noordhollandse industrie goed mogelijk. Andere plaatsen Vestiging van de vierde TH te Amster dam werd afgewezen om ruimtelijke en planologische redenen bovendien is het probleem van de studentenhuisvesting welhaast onoplosbaar. De vestiging van de nieuwe TH te Alk maar acht de Commissie niet wenselijk vanwege de geringe uitgestrektheid van het aantrekkingsgebied in zuidelijke rich ting, met andere woorden de geringe ont lasting van Delft vormt een groot be zwaar. Verder acht men daar het soci aal cultureel woonklimaat onvoldoende. Om deze laatste reden is ook de ves tiging van de 4e TH te Wijde Wormer afgewezen. Bovendien speelde dit argu ment ook een rol bij de afwijzing van Be verwijk, en Weesp. Van beide laatste plaatsen berekende men voorts, dat de aantrekkingsgebieden weinig gunstig lig gen. Advertentie AEG - ZANUSSI - IGNIS - ZANKER dagelijks demonstratie MARKTPLEIN IJMUIDEN TEL. 4262 Deze gigant, een motorschuiver met manshoge banden en een motor van 260 pk is werkzaam op het kolen veld bij Hoogovens in IJmuiden. Hier schuift hij, met een schuif van vijf meter breed, kolen naar de bunkers, met een capaciteit van 15.000 ton kolen per keer.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5