wiel WRAKKENPERS; RADICALE OPLOSSING NIEUWS IN HET KORT wl)& Minister Fanfani oneens met de Italiaanse VN-politiek Dnessen héérlijk bij elke brood maaltijd Belangstelling voor de Reparatiedienst in steden veiligheidsgordel stijgt blijkt dringend nodig Verbond schenkt aandacht aan de wintergevaren Op iedere twintig aard bewoners thans één auto T elefoonsalade Né Geschenken Vragen in parlement India bedreigd door hongersnood Paus Paulus vraagt sociaal program voor Zuid-Amerika 11 Toerbeurt DONDERDAG 2 DECEMBER 1965 Ravijn Geen monteur bij pech in de nacht In verschillende grote steden van ons land blijft de automobilist, die de pech heeft om 's nachts in een van de straten met zijn wagen te blijven steken, vaak van iedere hulp verstoken. Het grote tekort aan geschoold personeel is een van de oorzaken, dat garages buiten de normale arbeidstijden om, geen mensen beschikbaar hebben voor noodreparaties. Dit is des te meer te bereuren, omdat het aantal auto's gestadig toeneemt en ook in de nacht het we gennet in of vlak buiten de stad een grotere bezet ting heeft dan voorheen. Nog een Japanse wagen op de Nederlandse markt Dit is de Japanse middenklasser Contessa 1300, die de Hino-fabrieken in de Benelux hebben ge ïntroduceerd. Deze Japanse fabriek die zich voornamelijk toelegt op de bouw van trucks, heeft met deze introductie het voorbeeld gevolgd van de concurrentie in Japan. Het is zelfs een stapje verder gegaan. In Vlissingen wordt een assemblagebedrijf gesticht, dat zowel Nederland als België binnenkort gaat bestrijken met onder meer deze wagens. De Contessa heeft een vier-cilindermotor met een cilinderinhoud van 1251 cc. De schakeling, vier versnellingen alle gesynchroniseerd, wordt bediend met een pook op de grond. Maximum snelheid: 130 kilometer per uur. Amerika produceert meeste wagens Kerkelijk nieuws FANTASIE COLLIERS A angrijpend weerzien Na j Sé, MWIIIA>WWIAWAft/WWW\»WWWWWW\A/\ArtA<WWW\AIWIAA/WWW>/\<WWWWW\A<tfWWVWWMVVIIW\AAWWWWWWWWWftlllW/WWWV'VWVA<WWWWIIIA/IWftlWWWWMWWWWII\A<WMMWIAAftAAIW* De enorme wrakkenpers die nu aan de Rotterdamse Waal haven staat opgesteld het apparaat is in november door het schrootbedrijf Hollandia in gebruik genomen betekent een van de vele oplossingen voor het probleem van de autowrak ken. In vijf minuten kan deze Amerikaanse machine een auto vermorzelen en in stukjes hak ken. Voorlopig is deze capaciteit nog te groot voor een land als Nederland. Maar de tijd zal ongetwijfeld ko men dat de machine heel wat meer werk zal krijgen, dan nu het geval is. Het aanbod van autowrakken zal naar verwachting rond 1970 tot een kwart miljoen per jaar stijgen. Ook dit afval van de welvaart zal dus op geruimd moeten worden, evenals de afgeschafte koelkasten en tv-toestel- len. Er zijn landen, waar deze wrakken in zee worden gegooid (Zweden), ter wijl in Duitsland de afgedankte auto's het ravijn ingaan. Voor Neder land is de vernietiging door middel van een wrakkenpers waarschijnlijk de meest gunstige oplossing. Na ver wijdering van de non-ferro metalen, gaat het schroot naar staalfabrieken in verschillende landen. De prijs, 85 gulden voor een ton schroot, is tamelijk laag. Het is lo gisch dat de schrootbedrijven die in de toekomst ook zo'n pers- en snij machine gaan aanschaffen ,de wrak ken niet over een grote afstand kun nen gaan ophalen. De vervoerskosten zouden dan de verkoopprijs flink aantasten. Het Rotterdamse bedrijf heeft daarom een contract gesloten met de reinigingsdienst in deze stad, die de wagens van de straten haalt (Uiter aard na overleg met de politie) en het afgedankte blik naar pier 6 aan de Waalhaven brengt, waar de ma chine staat opgesteld. Wellicht een oplossing voor andere grote steden, die met dit probleem te kampen hebben, waarbij als extra voordeel komt, dat de autokerkhoven nu eens eindelijk een deel van hun oud roest kunnen opruimen. Dit zou dan mogelijk zijn met de wagens die toch geen bruikbare onderdelen meer opleveren. In Amsterdam kent men voor noodgevallen de stedelijke wegenwacht, in Rotterdam functioneert al enige tijd, met ruim succes, een particuliere autohulpdienst. Bezwaar van deze laatste dienst; de kosten van een hulpverlening op vrije dagen of nachtelijke uren kunnen fors oplopen. Dit is dan voorlopig alles wat de grote steden aan hulp verlening buiten de werktijden hebben te bieden. Welis-* waar is een particuliere service-organisatie in Den Haag nu aan het werk getogen; men zal moeten afwachten of deze opzet zich zal uitbreiden. In Alkmaar tenslotte nemen garages bij toerbeurt de dienst waar. Het is in de praktijk gebleken niet voldoende te zijn. Hoewel een uniforme regeling voor geheel Nederland nog wel lang een wens zal blijven, is het toch wel nodig dat in de steden zelf naar een oplossing wordt gezocht. De beste kans van slagen biedt wellicht een initiatief in de particuliere sector, al zal dit tot nadeel hebben dat door de grote investeringen (men moet wagens hebben, materi eel en monteurs) de prijzen te hoog komen te liggen. Het zal dan misschien voordeliger zijn de nacht in een hotel door te brengen en de auto de volgende dag door de eigen garage te laten ophalen. Maar dan schiet trouwens de opzet het doel voorbij. Het Verbond voor" Veilig Verkeer gaat de laatste kern thema-actie van dit jaar besteden aan de „Wintergevaren". Het verbond wil nogmaals de automobilist wijzen op de gevaren die een glad of nat wegdek opleveren. Door mid del van affiches en t.v. filmpjes hoopt men een breed publiek te kunnen bereiken. De cijfers bewijzen dat zo'n actie nodig is. In 1963 kwamen er bij regenachtig weer ruim 53.000 ongevallen voor. Het Centraal Bureau voor Statistiek heeft ondermeer aan de hand van dit voorbeeld uitgemaakt, dat er in Nederland meer verkeersongelukken gebeuren op natte wegen dan op gladde wegen. IJzel en sneeuw manen tot voorzichtigheid. Bij regen wordt deze voorzichtigheid niet zo snel in acht genomen, als wenselijk is. Daarom alvast deze adviezen bij regen: Rijd met aangepaste snelheid. Houd voldoende afstand tot uw voorganger In Engeland is een remcontrolelichtje ontworpen, dat aangloeit als bij het intrappen van het rempedaal de rem lichten achter aan de wagen defect blijken. Het controle lampje wordt gemonteerd op het dashboard. Bij dezelfde Engelse firma is een blauwe zwaailamp verkrijgbaar die politieagenten tijdens nachtelijk werk langs de wegen op hun helm kunnen monteren. De energie wordt geleverd door een 6 volts accu die aan de koppel wordt gedragen. Van donderdag 3 tot en met zondag 13 februari 1966 wordt in het Amsterdamse Raigebouw de tweejaarlijkse expositie van bedrijfsautomobielen gehouden. Dit wordt dan de 51-ste Raitentoonstelling. De belangstelling voor veiligheidsgordels in auto's blijft .stijgen. Aan de hand van de afgifte van keurmerken door het instituut Rai-T.N.O. kunnen de verkoopcijfers van deze gordels vrij goed worden bijgehouden. Er viel een stijging van veertig percent in vergelijking met het vorig jaar waar te nemen. Dat zou voor dit jaar een totaalverkoop van honderdduizend stuks betekenen. Men verwacht dat aan het einde van dit jaar een half miljoen veiligheidsgordels in het Nederlandse wagenpark zal zijn aangebracht. Twintig percent van het aantal wa gens in ons land is dan uitgerust met twee gordels. Ook de belangstelling voor de kindergordels blijft toenemen. De grootste autofabriek in Amerika, General Motors, produceert per dag bijna 13.000 auto's. De produktie van alle autobedrijven in dit land tezamen bedraagt nu ruim negen miljoen stuks per jaar. Dit record verheft Amerika met kop en schouders boven alle andere landen, althans op het gebied van de autoproduktie. De grootste, niet-Ame- rikaanse autofabriek ter wereld, is Volkswagen, waar jaar lijks 1,3 miljoen auto's worden vervaardigd. De positie van Japan op de ranglijst van autoproduce- rende landen is gunstiger dan enkele jaren geleden. De fabriek Toyota heeft zelfs enkele Europese autoconcerns op weg naar de top gepasseerd. De Japanse produktie beweegt zich voornamelijk om kleine wagens. Pas nu gaat men daar meer belangstelling koesteren voor de zoge noemde middenklasse auto's. In Europa geeft West-Duitsland bij het vervaardigen van auto's nog de toon aan. In dit land rollen in totaal bijna drie miljoen wagens per jaar van de band. De cijfers van de landen achter het ijzeren gordijn zijn vrijwel niet bekend. Aangenomen mag worden dat Rusland van de communistische landen de meeste auto's maakt; een pro duktie die naar schatting schommelt om de 600.000 per jaar. Op iedere twintig aardbewoners is er thans één auto. lil'WVVWWWW,AArtAAAAAA#IAA«AA«A#VVWMVWWWWlAAIVWlAAAIlJVVWVVWWWWUWinAIUWWWMVlAAAAHAAAAAIWMW1 (Van onze correspondent) BONN Een 19-jarige telefoniste in de Westduitse plaats Nordenham meng de zeven maanden lang de in- en uit gaande gesprekken tot een telefoonsa lade. Telefonerende employés van een grote fabriek in deze plaats werden steeds weer geconfronteerd met een onverstaanbaar gemurmel in hun hoorn. Technici zochten maanden lang naar een fout in de leidingen, maar vonden niets. Compromitterend werd het zelfs voor de langzamerhand aan een psychose lijdende aangeslotenen op het kantoor net, toen ze via de telefoon bij hun troetelnaampje werden aangesproken door een onbekende meisjesstem. Nadat het onderzoek naar de „fout" het bedrijf al 30.000 mark gekost had, werd het meisje op heterdaad betrapt. Dit gebeurde bij een van haar gelief de bezigheden, namelijk het verbinden van een binnenkomend gesprek met twee aangeslotenen in het gebouw te gelijkertijd. Terwijl ze zich al verkneu kelde over de gevolgen van haar kun dige technische ingreep, daalde de hand der gerechtigheid op haar smal- \e schouders neer. Ze werd op staande voet ontslagen. Geref. Kerken Bedankt voor Arnhem (vak. N. Willem- se), Boechout (België) en voor Rijnsburg (vak. H. Post) P. Melse te Voorthuizen. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Wormerveer M. Baan te Zeist. Tweetal te 's-Gravendeel C. Langbroek te Veenendaal en J. P. Versteeg te Wor merveer. Advertentie TOSCA Qeschenkverpakkingen TOSCA van 5,50 tót 27,50 Van onze correspondent) ROME De Italiaanse staatsman Fan fani, op het ogenblik voorzitter van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties is het niet eens met de politiek van zijn land ten opzichte van China. Dat heeft veel opschudding veroorzaakt. Be grijpelijk als men weet dat Fanfani ook nog de leider van de Italiaanse buiten landse politiek is, want officieel maakt hij nog steeds deel uit van de Italiaanse rege ring, waarvan hij de politiek nu afkeurt. V.N.-voorzitter en Italiaanse mi- Italië heeft bij de recente stemming van nister van Buitenlandse Zaken, de Verenigde Naties over China's toela- Fanfani. ting, het Amerikaanse voorstel dat er tenminste tweederde van alle stemmen 0p de moeilijkheden die voortvloeien uit nodig zullen zijn, om aan China de deur het feit dat China niet deelneemt aan de der Verenigde Naties te openen, gesteund, gesprekken over de beveiliging van de Dat was merkwaardig, omdat Fanfani in wereldvrede. Men had dus de indruk ge- september in het parlement had gewezen kregen dat Fanfani China het liefst in de Verenigde Naties opgenomen zou zien. Men kan uit een vraaggesprek met Fan fani de gevolgtrekking maken dat de re gering Moro gehandeld zou hebben tegen zijn raad in. Fanfani zegt verder in dit interview dat hij, na tot voorzitter der Verenigde Naties te zijn gekozen, tot drie maal toe aan de Italiaanse eerste minister zijn ontslag heeft aangeboden als minister van Buitenlandse Zaken en slechts op aandrang van Moro is aangebleven. De Italiaanse VN-delegatie heeft heel anders gestemd dan verwa'cht werd en waarschijnlijk ook heel anders dan zij graag had willen doen. De Italiaanse stem was belangrijk, omdat er 47 stemmen voor en 47 tegen een AFRO-Aziatische resolu tie waren waarin China's entree werd ge vraagd, zodat die ene stem van Italië be slissend had kunnen zijn voor het lot van de motie. Uit het vraaggesprek met Fan fani krijgt men de indruk dat hij het beslist niet eens is met door de regering in deze kwestie gevolgde beleid. In het parlement heeft de liberaal Ma- lagodi gevraagd, hoe deze houding van de minister van Buitenlandse Zaken gerijmd moet worden met de politiek van de Itali aanse regering. De fascisten hebben ge vraagd welke consequentie de regering denkt te trekken uit de houding van de minister van Buitenlandse Zaken, die het nodig vindt te verklaren dat hij het niet eens is met de gevoerde buitenlandse poli tiek, en of de huidige samenstelling van de regering gehandhaafd kan blijven na zulk een tegenspraak. Advertentie JUWELIER HORLQGEft Prachtig goudsmeed werk. Gevlochten goud of schakelmodellen. Ook kunstzinnig bezet met edelstenen. BARTELJORfSSTRAAT J HAARLEM NEW DELHI (Reuter) De Indische regering heeft in een rapport over de voedselsituatie in het land meegedeeld dat door langdurige droogte de graanoogs tien percent minder is dan vorig jaar. Bovendien staat de winteroogst in acht staten er slecht bij. Er is dit jaar dertig tot veertig percent minder regen gevallen dan normaal. In september en oktober is de rijst en gerst ernstig beschadigd, omdat in die maanden geen druppel re gen viel. In Calcutta, Madras en Coimbatore wordt het voedsel gedistribueerd. In New Delhi wordt de distributie volgende week ingevoerd. Voor steden met meer dan honderdduizend inoners is distributie van levensmiddelen in voorbereiding. De ergste hongersnood in India deed zich in 1943 voor. Toen stierven miljoenen mensen in Bengalen: BERGAMO (AP). Nicola Conelli, een 88-jarige inwoner van Bergamo in Noord-Italië zag zijn zoon Pietro, oud 55 jaar, voor het eerst in twintig jaar terug. Pietro had al die tijd op Sardinië gewoond. Enkele ogenblikken na het weerzien werd Pietro getroffen door een hart aanval en stierf. Enige uren later over leed ook de bejaarde Nicola, eveneens aan een hartaanval. Terwijl vele inwoners van de Zweedse hoofdstad de lange latten gingen onderbinden, hakten anderen een bijt in het ijs en namen bij 10 graden Celsius onder nul een ver frissend bad. Toegegeven, het werd eerder gepresteerd. Maar hei blijft boeien. VATICAANSTAD (Reuter) Ongeluk kigerwijze zijn er in Latijns Amerika nog steeds mensen „die blind blijven voor de tekenen van de verandering en niet alleen tonen dat ze geen menselijk gevoel heb- gen maar ook dat ze een christelijke kijk" missen op de problemen waarvan het rondom hen vol is". Dat heeft paus Paulus op een audiëntie voor Latijnsame- rikaanse bisschoppen gezegd. Hij voegde er aan toe dat in een dergelijke toestand van onrust gevaarlijke krachten binnen dringen die de godsdienstige en morele eenheid van de maatschappij ondermij nen. Hiervan was het atheïstisch marxisme „het gevaarlijkst en het aantrekkelijkst met zijn sociaal messianisme dat van de menselijke vooruitgang een mythe maakt en alle hoop grondvest op economisch en aards welzijn." Latijns Amerika is in beweging. Er vol trekken zich daar snelle en diepgaande veranderingen. De uitbreiding van de be volking alleen al veroorzaakt een ernsti ge terugslag in alle sectoren van het le ven, aldus de paus. Ten overstaan van de aangroeiende mil joenen is de eerste reactie van de ziele- herder het bestaande verdedigen niet genoeg, omdat het bestaande niet toerei kend is voor de gehele bevolking. De kerk moet een wakend oog houden op het pro bleem van de verstedelijking waardoor rondom de grote steden gordels van een veelsoortige bevolking worden geschapen, aangelokt door de gemakkelijker ver diensten in de industrie. Doordat de steden niet op de ontvangst van zoveel nieuwe bewoners voorbereid zijn, rijzen er zeer ernstige godsdienstige en sociale problemen, met name door de verderfelijke gevolgen van het gebrek aan behuizing. De massa van de bevolking wordt zich haar moeilijke levensomstan digheden steeds meer bewust en brengt soms op heftige wijze een niet te onder drukken en volkomen gerechtvaardigd verlangen naar verandering tot uiting, al dus paus Paulus. Advertentie VOLKOREN' KROKANTBROOD fmnbrod 80 ct per pak V.;f *V--^ ..TloSw'-.- T „ij

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 11