Banken komen per 1 januari met mildere voorwaarden Confectieindustrie klaagt over goedkope importen Ferrydienst Europoort- Huil start deze maand Westduitse staalindustrie krimpt in Dividenden Ingrijpende wijzigingen na critiek Verwisseling EMS tot 15 januari Unitas wil ook CF-aandelen Trekking premielening 2lA Eindhoven '54 Drs. Coppes (NKV) directeur van de Volkskrant DDR-fietsen voor N oor d vietnamezen m SCHEEPVAARTBERICHTEN Kans op verbod tabak uit Rhodesië Kort economisch nieuws ZOH TE HUUR DONDERDAG 2 DECEMBER 1965 17 Onaangenaam PHILIPS HOOGTEZON VERHUUR MEDISCH INSTRUMENTHANDEL Hong Kong Streefgetal SS ISgü Gisteren op het Damrak WALL STREET: Hoger bij flinke omzet De algemene voorwaarden van de betrekkingen tussen de banken en haar cliënten zijn ingrijpend gewij zigd. Het bestuur van de Nederlandse Bankiersvereniging is hiertoe overge gaan als resultaat van een studie over de vraag, op welke punten er reden was die voorwaarden te veranderen, zulks naar aanleiding van de reacties op de algemene voorwaarden, die de Vereniging in juni 1964 bij de recht banken in Amsterdam en Rotterdam had gedeponeerd. In een toelichting wijst het bestuur van de Nederlandse Bankiersvereniging o.a. op de volgende punten: een belangrijke toe voeging is, dat thans in artikel 2 (nieuw) de algehele regel is opgenomen omtrent de wijze waarop de bank bij de uitvoering van opdrachten tewerk gaat en betreffen de de aansprakelijkheid, welke daarom trent op de bank rust. Het artikel zegt nu: „de bank zal bij de uitvoering van alle opdrachten van haar cliënten de no dige zorgvuldigheid in acht nemen en daarbij naar beste vermogen met hun be langen rekening houden. Zij is aansprake lijk indien de hierover bedoelde verplich tingen niet worden nagekomen." Dit beginsel geldt bij de beoordeling van de verdere voorwaarden steeds als uitgangspunt. Hetgeen thans in artikel 2 met zoveel woorden is vermeld, gold reeds voor alle banken als een axioma. Het niet opnemen van een dergelijke be paling voorheen in de algemene voor waarden was slechts toe te schrijven aan het feit, dat van de zijde van de ban ken geen enkele twijfel werd veronder steld aan deze primaire basis van de verhouding cliënt-bank. Door het uitdruk kelijk opnemen is thans iedere twijfel uit gesloten. Noodzaak Het nieuw artikel 4 vermeldt: „alle handelingen, voortvloeiende uit de betrek king tussen de bank en haar cliënten, zijn onderworpen aan de (regelementen van de Nederlandse Bankiersvereniging en van de Nederlandse organisatie van het effec tenbedrijf enz.' Daar de banken zelf on derworpen zijn aan de in dit artikel be doelde reglementen en voorschriften, acht te het bestuur een bepaling als in dit ar tikel opgenomen noodzakelijk. De laatste zin van de vroegere bepaling, welke tot kritiek aanleiding had gegeven, is komen te vervallen. Deze bepaling luidde: „in geval van twijfel stelt de bank vast wel ke regel wordt toegepast-" Het nieuwe artikel 15 zegt o.a.: „Voor de gevolgen van overmacht, waaronder in ieder gevat' medebêgrepen zijn beschik kingen en maatregelen van hogerhand, in ternationale conflicten, gewelddadige of gewapende acties, arbeidsongeregeldheden ook onder haar eigen personeel, storin gen in bedrijven van wier diensten gebruik wordt gemaakt, uitsluitingen en boycot, is de bank met aansprakelijk". Thans is duidelijk tot uiting gebracht dat het hier betreft een bepaling omtrent overmacht, hetgeen uit de vorige tekst niet voldoen de bleek. Enige jaren geleden heeft de Neder landse Bankiersvereniging de uniforme ring ter hand genomen van de algemene voorwaarden, die de banken hanteren ter regeling van de relatie met haar cliën ten. Medio 1964 kwamen de leden op alle punten tot overeenstemming, en de ban ken werd verzocht de nieuwe tekst in te .voeren met ingang van 1 januari 1965, als een onaangename verrassing kwam het voor de banken, dat deze nieuwe ge- uniformeerde algemene voorwaarden zo vele reacties in de pers en van de zij de der cliënten hebben uitgelokt. De in voering van de nieuwe voorwaarden was door de banken beschouwd als een routi ne-aangelegenheid. Dit bleek echter een kardinale vergissing te zijn, aldus een toelichting van de Vereniging. Advertentie reeds vanaf 10,— per maand Wagenweg 124 Telefoon 14461 Schoterbosplein 19 Tel. 51088 HAARLEM De publikatie der nieuwe voorwaarden had tot gevolg, dat men reeds jarenlang geldende bepalingen ineens kritisch ging bezien. Bovendien werd de uniformering ondervonden als een soort frontvorming van de collectiviteit der banken tegen de cliënt. Een nauwkeurige analyse van de bezwaren bracht het bestuur van de bankiersvereniging tot het inzicht, dat een aantal daarvan inderdaad gerechtvaardigd was, hoewel in de praktijk van enig be zwaar tegen de hantering van de betrok ken voorschriften nimmer was gebleken. Derhalve werd besloten tot een herzie ning der algemene voorwaarden. Deze zijn door de ledenvergadering der ban kiersvereniging eenparig goedgekeurd en inmiddels gedeponeerd bij de griffie van de arrondissementsrechtbanken in Amster dam en Rotterdam. Daarbij hebben drie gezichtspunten tot leidraad gediend: 1. de algemene verantwoordelijkheid van de banken jegens de clienten dient dui delijk te worden omschreven. 2. nagegaan moet worden of al te strin gent aangevoelde bepalingen verder kun nen worden verzacht. 3. de bepalingen dienen te worden ver duidelijkt waar dat mogelijk is. Wenselijk zou het zijn als de re gering dezelfde zorgvuldigheid, die zij op andere terreinen aan de dag legt, zou betrachten ten aanzien van de in voer van confectie-artikelen. Der gelijke artikelen houden voor belang rijke delen van onze confectieindu strie ernstige gevaren in. Het gevaar komt van de artikelen, die worden ge ïmporteerd tegen prijzen, die in geen enkel opzicht vergelijkbaar zyn met de prijzenniveau's in de Euromarkt. Zij komen uit gebieden waar onder geheel andere sociale omstandigheden wordt gefabriceerd als bij ons. De ar beidskosten in Hongkong bijvoorbeeld liggen op een peil dat al te sterk af wijkt van dat in Europa. Door het onbeperkt toelaten van derge lijke goederen op onze markt dreigt de toekomstige werkgelegenheid in bepaalde sectoren van de confectie-industrie in sterke mate te worden aangetast. Bij mon de van haar voorzitter, jhr. mr. L. E. A. J. van Meeuwen, heeft de Nederlandse Economische Vereniging voor de confec tie-industrie de minister van economische zaken opgewekt om samen met zijn Bel gische ambtgenoot een beroep te doen op het katoenakkoord van Genève. De Exploitatie Maatschappij Scheve- ningen (EMS) n.v. heeft besloten de mo gelijkheid tot aanmelding voor omwisse ling van gewone aandelen EMS in con verteerbare obligaties EMS tot 15 janu ari 1966 open te houden. In haar pers communiqué van 8 november had de EMS aangekondigd dat deze mogelijkheid tot 15 december open zou staan. In een op 10 deember te houden bui tengewone aandeelhoudersvergadering van Beleggingsmaatschappij Unitas N.V. zal een voorstel tot statutenwijziging aan de orde komen. De nieuwe statuten schep pen de mogelijkheid tot uitgifte van aan delen zonder dividendbewijzen, die te al len tijde kosteloos verwisselbaar zullen zijn met wel van dividendbewijzen en ta lon voorziene stukken. Zoals bekend gaat het hier om z.g. CF -stukken, waarvan de uitkeringen lopen over de centrale fondsenadministratie. Bij de trekking van de 1AA percent premielening 1954 der Gemeente Eind hoven is de premie van 25.000 geval len op nr. 6 van serie 10501. De premie van 5000 viel op nr. 9 van serie 4315 en de premie van ƒ2500 op nr. 4 van serie 6670. De premies van 1000 vielen op nr. 1 van serie 10383, nr. 5 van serie 1949, nr. 1 van serie 7055, nr. 10 van serie 3509 en nr. 10 van serie 10501. De premie van 250 viel op nr. 2 van serie 1949, nr. 3 van serie 8648, nr. 5 van serie 804, nr. 3 van serie 1949 nr. 6 van serie 11332, nr. 6 van serie 7055, nr. 7 van serie 6663, nr. 8 van se rie 8485 en nr. 7 van serie 10501. De overige niet genoemde obligaties lootten elk uit met 125. In Europoort, aan de Beneluxhaven bij de Waterwegmond, staat het meest mo derne „veerhuis" van Europa. Van zater dag 18 december af is het het centrum van Noordzee Veerdiensten N.V., de Ne derlands-Engelse maatschappij die een ferrydienst gaat onderhouden tussen Rot terdam en Huil. De minister van Verkeer en Waterstaat, de heer J. G. Suurhoff, komt de 18e de tros losgooien van de „Norwave", het eerste van de twee 4.000 ton metende rij-op-rij-af-schepen die de ze dienst gaan onderhouden. In maart komt daar de Norwind bij om tot een dagelijkse nachtdienst te komen. De schepen vertrekken 's avonds om 6 uur, de volgende morgen om 8 uur zijn ze in Rotterdam of Huil. Tijdverlies geeft de reis daardoor niet. Een vrachtauto die middags uit het Engelse industriegebied in de Midlands vertrekt, is daardoor de volgende avond al op vrijwel elke be- •temming in Duitsland en met een beetje geluk al in Zwitserland. De chauffeur heeft intussen aan boord een normale nachtrust gehad. Diner, hut en ontbijt zijn bij de passageprijs inbe grepen. De „Norwind" en „Norwave" heb ben een accommodatie voor 235 passa giers. Huil geeft behalve naar de Mid lands ook goede wegen naar Londen en Schotland, wat ook voor het toerisme ple zierige perspectieven opent. In Europoort heeft North Sea Ferries een terrein van zes en een halve hec tare, waarvan nu driekwart is bebouwd. Er is een met de beweging van -eb en vloed meegaand ponton, waaraan nu één schip kan meren, maar de kade geeft uit breidingsmogelijkheden tot vier schepen. Dan zou er een dag- en nachtdienst kun nen worden gevaren. Het terrein krijgt ook een aansluiting op het spoorwegnet. Afhandeling van passage- en douanefor maliteiten gaat heel gemakkelijk. Men rijdt met de auto door een grote loods langs controleposten en daarna zo aan boord. Wat de confectie-industrie als zeer on behoorlijk ervaart is, dat andere landen van de E.E.G., met name Frankrijk, Ita lië en België, in weerwil van gesloten verdragen, de import van de goedkope goederen nauwelijks toelaten. Daardoor ondervinden uitsluitend Nederland en West-Duitsland de druk van dergelijke im porten. In de periode van januari-augustus voer de Hong Kong in katoenen, geconfectio neerde artikelen als overhemden, broe ken, jassen, nachtkleding en dergelijke voor de volgende bedragen naar E.E.G.- landen uit (in duizenden Hong Kong dol lars) Frankrijk 300, Italië 1.550, België 1.770, Nederland 14.400 en West-Duitsland 89.000. De invoer in Nederland was dus bijna tienmaal groter dan in Italië. Met het oog op de toekomst is het wen selijk een deel van de fabricage te rich ten op de buitenlandse markten. Het is echter raadzaam het buitenland niet te zien als een afzetmarkt, waar men arti kelen kwijt kan raken, die men op de binnenlandse markt niet meer kan verko pen. Het zou noodzakelijk zijn om de export van confectie-artikelen jaarlijks met ca. 30 miljoen op te voeren. Van 1962 op 1963 is de uitvoer echter slechts met 17 min. toegenomen en van 1963 op 1964 was de stijging niet groter dan 13 min. Een lichtpunt is dat de achterstand in de ex port-ontwikkeling zich dit jaar niet heeft voortgezet. Gedurende de eerste negen maanden van 1965 heeft de export van confectie-artikelen uit ons land een op merkelijke vooruitgang te zien gegeven. In totaal werd er voor 22 miljoen meer uitgevoerd dan verleden jaar in het over eenkomstige tijdvak. Dit resultaat wettigt de verwachting, dat het streefgetal van de jaarlijkse exportvermeerdering met ca. 30 miljoen dit jaar de realisering nabij zal komen. Gelet op de positie van de Ne derlandse confectie-industrie in de Euro- markt is dit echter nog maar nauwelijks voldoende. Luxemburg (A.P.) Verscheidene grote Westduitse staalfabrieken hebben de produktie van producten van gewalst staal verlaagd, om zich aan te passen aan de verminderde vraag. De Hoerder Hütten Union in Dortmund zal de fabrieken in de tweede helft van december twee weken sluiten en deze tijd voor reparaties benutten. Inmiddels zul len 350 arbeiders een gedwongen vakan tie moeten nemen. De staalfabrieken in Bochum verminde ren het aantal werkuren per week van 42 naar 34 voor onbepaalde tijd, waardoor 129 arbeiders getroffen werden. De August Thyssen Hütte overweegt ar beiders te ontslaan, terwijl Bochumer Verein de werkweek gaat inkrimpen van 42 tot 40 uur voor 700 op de 20.000 ar beiders. Sinds geruime tijd worden binnen het Nederlands Katholiek Vakverbond bespre kingen gevoerd over mogelijke concentra tie van publiciteits- en uitgeversactivitei ten. Het N.K.V., zijn bonden en instellin gen, zijn eigenaars van het dagblad „De Volkskrant" te Amsterdam, de uitgeverij „De Lanteern" en de drukkerij „Lumax" te Utrecht, terwijl sinds kort opgericht is de stichting „Uitgave N.K.V.-bladen". In deze stichting is het merendeel van de periodieken van de bij het N.K.V. aange sloten vakbonden ondergebracht. De be spreking over deze concentratie en even tuele uitbreiding van de uitgeverstaken duren nog voort. In verband hiermee zal binnen afzienbare tijd een aantal beslis singen worden genomen. Commissarissen van de N.V. De Volks krant zullen binnenkort de aandeelhou ders van deze vennootschap voorstellen drs. Th. Coppes, tot nu toe algemeen se cretaris van het N.K.V., te benoemen tot directeur van De Volkskrant, waardoor alsdan de directie van de Volkskrant zal bestaan uit twee directeuren. Het dage lijks bestuur van het N.K.V. heeft in ver band hiermee de heer Coppes op de meest eervolle wijze ontslag verleend. De uit breiding van de directie van De Volks krant moet mede gezien worden in ver band met het in bedrijfstellen van een eigen industrieel apparaat en de eerder genoemde uitbreiding en concentratie van de publiciteitsactiviteiten van het N.K.V., waarover te gelegener tijd meer medede lingen zullen volgen. De aanvulling van de directie van De Volkskrant is enigszins verhaast in ver band met de gezondheidstoestand van de heer J. H. I. Grundmeyer. Over de op volging van drs. Coppes bij het N.K.V. is nog niets bekend. BERLIJN (AP) Oost-Duitland fieeft bekendgemaakt, dat het een solidariteits- geschenk zal geven aan „het heldhaftige Noordvietnamese volk". Het schenkt vijf duizend fietsen. De fietsen, die ongeveer een miljoen Oostduitse marken waard zijn, zijn het duurste geschenk dat Oost-Duitsland tot dusverre aan de Vietnamezen heeft ge geven. Een deel van de partij is reeds onderweg naar Hanoi. 20% >A 7W,. 4 m* VAN DER GRINTEN FLAUW De beurs is gisteren verrast geweest door de aankondiging van 'n dubbele emis sie Van der Grinten. Er kan zoals gemeld vrijdag 10 december worden ingeschreven op 665.500 gewone aandelen met claim recht tegen een koers van 500 percent, alsmede op 13,31 min 6 percent conver teerbare obligaties a pari eveneens met claimrecht. De conversiekoers is 750 per cent. De claimhandel begint vrijdag 3 de cember. De beurs acht de inschrijvingskoers voor de aandelen te hoog, die voor de con verteerbare obligaties normaal. Het Dam rak heeft zeker niet op een dubbele emis sie van deze maatschappij gerekend. Hoe wel het nieuws nog heel vers is verwach ten de hoeklieden dat de aandelenemissie koersdrukkend voor de aandelen zal kun nen gaan werken, temeer daar deze emis sie in een minder gunstige beurs terecht komt. Aandelen Van der Grinten werden op 820 laten geadviseerd, tegen dinsdag 84014 als gedane koers. De stemming voor de internationale waarden was bij de opening licht ver deeld. Unilever zette het herstel verder voort tot ƒ114.20 (ƒ113.40). Kon. Olie daarentegen brokkelde verder af tot 146 146.90). Philips kon zich goed handha ven op 115.20 Hoogovens en KLM wer den lager geadviseerd. De handel in alle hoofdfondsen was wederom zeer kalm. VERHANDELDE FONDSEN 30 nov. 1 dec. Totaal 409 399 Hoger 115 (28.1%) 131 (32.9%) Lager 197 (48.2%) 174 (43.7%) Gelijk 97 (23.7%) 94 (23.4%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U. Hoogovens Kon. Olie 145.80-146.30gl Philips 115-115.20 - Unilever 114-114.30 K.L.M. VOORBEURS VAN HEDEN 2de tijdv. lste tijdv. A.K.U. Hoogovens Kon. Olie145.60-145.80 Philips 115 Unilever 113.80-113.90 K.L.M. 145.70 115 113.80 Aagtekerk 1 v. Aden n. Suez. Acmaea 2 te Tripoli verw. Acteon 1 te Singapore. Adrastus 2 te Amsterdam. Alamak 2 te Beyrouth. Alblasserdijk 2 te Savannah verw. Aldabi 2 v. Rotterdam n. Santos. Ammon 1 te St. Vincent. Amstelland 1 v. Bahia n. Hamburg. Amstelmolen 1 te Aden. Angolakust 1 v. Amsterdam n. West-Afrika. 2 te Antwerpen. Area 2 v. Rotterdam n. Gefle. Ares 1 ten anker rede Valparaiso. Argos 30 v. Istanbul n. Izmir. Artemis 1 v. Amsterdam n. Hamburg. Attis 1 v. Amsterdam n. Hogenaes. Balong 2 te Genua verw. Barendrecht 2 te Lavera. Beninkust 30 v. Rouaan n. Bordeaux. Blitar 2 te Kaapstad verw. Caltex Arnhem 2 v. Beira n. Bahrein. Caltex Rotterdam 1 v. Rastanura n. Suez. Camphuys 3 te Mombasa verw. Cartago 30 v. Seattle n. Costa Rica. Celebes 2 v. Aden n. Port Said. Charis 2 te Rotterdam. Chiron 1 v. La Guaira. 2 te Guanta. Colytto 2 te Liverpool. Congokust 1 v. Luanda n. Lobito. Dahomeykust 1 te Amsterdam. Diogenes pass. 1 Guadeloupe n. Curasao. Dorestad 1 v. Curagao n. Punta Cardon. Echo 1 v. Nordfjord n. Rostok. Eemhaven 1 v. Londen n. Kaapstad. Eos 30 v. Hamburg n. Antwerpen. De Nederlandse regering staat positief tegenover een verbod op invoer van ta bak uit Rhodesië. Dit zei staatssecretaris Van der Stoel gisteravond in de openbare commissievergadering in de Tweede Ka mer over de begroting van buitenlandse zaken. Probleem is nog, dat het Beneluxver- drag aan de Beneluxlanden een gemeen schappelijke handelspolitiek oplegt. Met de regeringen van België en Luxemburg is nog overleg gaande. De regering hoopt, dat België en Luxemburg tot dezelfde stap bereid zijn als Nederland, zo liet de onderminister weten. Mr. Van der Stoel deelde mee, dat de regering geen enkele betrekking wil on derhouden met het onwettige regime- Smith. Dat de regering zich tegelijkertijd heeft gekant tegen gewapend optreden vloeit voort uit de overweging „dat je wel weet, waar het begint, maar niet waar het eindigt". Wel is de regering ervoor, via krachtige economische druk de rege- ring-Smith onmogelijk te maken. Kostenstijgingen iiebben het resultaat van H. Smits en Co. Kledingindustrie op gelijk niveau gehouden, ondanks de 7 percent hogere omzet, die gedurende de eerste 9 maanden van het lopende boekjaar werd behaald ten opzichte van de overeenkomstige periode van 1964. De direc tie verwacht dit jaar met een gelijk resultaat als verleden jaar te kunnen afsluiten. Eemland pass. 1 Fernando Noronho n. Rio de Janeiro. Friesland 2 te Calcutta verw. Ganesella 1 v. Pladju n. Djakarta. Geestland pass. 1 Terceira n. Barbados. Giessenkerk 2 te Rotterdam. Guineekust 2 te Freetown verw. Gulf Hansa 1 v. Bandar Mashur n. Suez. Gulf Swede 1 v. Port Said n. Nynashamn. Hathor 2 v. Rotterdam n. Hamburg. Hercules pass. 1 Curagao n. Mobile. Hilversum 2 v. Amsterdam n. Bremen. Hollands Diep 2 te Pointe Noire verw. Hollands Duin 1 v. Moji n. Yokkaichi. Hoogland 1 v. Amsterdam n. Stettin. Isis 1 v. IJmuiden n. Funchal. Johannes Frans pass. 1 Straat Magelhaen n. San Nicolas. Kabylia 2 te Curagao verw. Karachi 1 v. Amsterdam. 2 te Hamburg. Kennemerland 1 v. Recife n. Las Palmas. Kermia 2 te Rotterdam. Kloosterdijk pass. 1 Key west n. Le Havre. Kloosterkerk 1 v. Marseille n. Barcelona. Koningswaard 1 te Rotterdam. Laarderkerk 1 te Hamburg. Ladon 2 te Willemstad. Laertes 1 v. Surabaya n. Panarukan. Liberiakust 2 v. Rotterdam n. Freetown. Limburg 1 te Khorramshar. Madison Lloyd pass. 1 Gibraltar n. Port Said. Marathon 1 te Rotterdam. Medon 30 v. Bonaire n. Nassau. Memnon 2 te Hamburg. Mentor 2 te Malta verw. Minos 2 te Rotterdam. Montferland 1 v. Vlissingen n. Antwerpen/ Curagao. Munttoren 1 rede Recife. Mijdrecht 1 te Rotterdam. Naess Tiger 1 te Constanza. Neder Rijn 1 te Amsterdam. Neder Waal 1 v. Djibouti n. Penang. Neder Weser 1 v. Durban n. Luanda. Nestor 2 te Beiroeth. Nieuw Amsterdam 1 te Le Havre. Nijkerk 2 te Le Havre. Ommenkerk 2 v. Mombasa n. Aden. Oostkerk 2 v. Suez n. Fremantle. Oranjestad 1 v. Barbados n. Paramaribo. Osiris 1 te Rotterdam. 2 v. Rotterdam n. Ant werpen. Ouwerkerk 1 te Rotterdam. Parthenon 1 te Amsterdam. Peperkust 3 te Lagos verw. P. G. Thulin 30 v. San Nicolas n. Clarentia. Pieter S. 1 v. Rotterdam n. Swansea. Poolster 1 te Den Helder. Prins Frederik Willem pass. 1 Kaap Finisterre n. Hamburg. Reza Shah the Great pass. 1 Keywest n. New Orleans. Rijndam 2 te Rotterdam. Schelde Lloyd 1 v. Londen n. Amsterdam. Simonskerk 1 v. Newcastle n. Sydney. Sinon 1 te New York. Sloterdijk 1 v. Bremen n. Rotterdam. Socrates 1 te Rotterdam. Spaarnekerk 1 v. Bremerhaven n. Antwerpen. Stad Maastricht 1 v. Baltimore n. Joegoslavië. Statendam 1 v. Cristobal n. Kingston. Straat Cook 2 v. Adelaide n. Fremantle. Straat Johore 1 v. Lorenco Marques n. Beira. Straat Soenda 30 v. Dakar n. Cotonou. Straat Van Diemen 2 te Kaapstad verw. Tegelberg 1 v. Santos n. Kaapstad. Telamon 2 te Santo Domingo verw. Tero 1 v. Genua n. Casablanca. Theano 2 te Rotterdam. Tjiliwong 2 v. Auckland n. Bumie. Togokust 1 v. Pasajes n. Le Havre. Towa 1 v. Dar es Salaam n. Beira. Utrecht 1 ten anker St. Lawrence Seaway n. Montreal. Vasum 2 te Mena al Ahmadi. Westertoren 1 te Singapore. Willemstad 2 te Amsterdam. Witmarsum 1 te Savannah. Woltersum 2 v. Antwerpen n. Le Havre. Wonorato 1 v. New York n. Tripoli. Zaankerk 2 te Whyalla verw. Slot- koersen 1 dec. Slot- koersen 1 dec. A.K.U. 368 Hoogovens 471% Philips 115.40 Unilever 114.30 Kon. Petroleum 663% Amsterd. Rubber 99 H.V.A. 133 Deli-Mij 109 Holl.-Am. Lijn 119% K.L.M. 237 K.N.S.M. 116% Kon. Paketvaart 198 Van Ommeren 207% Ned. Sch. Unie 142% 5% Ned. 1964 89 5%% Ned. 1964-11 91% 1 5%% Ned. 1965 96% 6% B.N.G. 1965 98% 5%% Ned. G. U. 9611 4'/j% A.K.U. 114 5%% Hoogovens. 112 Alk. Bank Neder 1. 265% Amro Bank 54 HolL Bank Unie. 224 N at. -Nederlanden 525% Ned. Midd.st. B. 101.50 R.V.S 540 221 188 94 Ver. Bezit 113.50 Unitas 444 Albert Heijn 656 Alg. Norit 201.50 gb Amstel Brouwerij 358 Amsterd. Ballast. 4251 Amsterd. Droogd. 109% BèïfiSdorp 417 Van Berkel 214 Billiton II 385% Blaauwhoed 371 Bredero 458 Brocades-Stheem 846% Bühr.-Tetterode 636 Bijenkorf 584 Centr. Suiker Mij 377 Curag. Handel Mij 172% Elsevier 176 Erdal Fokker 234 Ford Van Gelder Zn. Gelderl.-Tielens. Gist- en Sp.fabr. Grasso v. d. Grinten Hagemefjer Hatema Havenwerken Heineken Bier Hoek's Machine! Holec HolL Beton Indoheem Internatic Kempen-Begeer. Key en Kramer Kon. Ned. Papier Kon. Zout-Ketjen Koudijs Leidsche Wol Lindeteves- Jacob Meneba Muller Co. Chem. F Naarden Ned. Dagbl. Unie Ned. Kabelfabr. Ned. Sch. Mij. Van Nelle Nijvera. Ten Cate Oranjeboom Bier Overz. Gas William Pont Rott Droogdok Sch. Expl. Mij. Scholten FoxhoL Schuttersveld Smit Transform. Spaamestad Stokvis Zn. Technische Unie. Texoprint Thom. en Drijver Ver. Glasfabr. Ver. Machinefabr. Vredest. Rubber Wessanen Wilt Fijen.-B. Wyers Zwanenberg-Org. 955 115 443 325 188 8201 484>/t 200 260 446 255 335 41.50 270 gb 128 gl 444 244 770 gl 169 320 154% gb 375 319 462 225 325 83 222 117 358% 86.20 260 213 210 gb 409 137 b 240 557 174% 145% 457 135% 148% 436 163 552 167.50 30 nov. 1 dec. 30 nov. 1 dec. Atch. Topeka Baltimore Can. Pacific Illinois Cent N.Y Centr Pennsylvania South Pac Union Pac Allied Chem Am. Can. A.C.F. Ind. Am- Smelting Am. T. and T. Am. Tobacco Anaconda Beth. Steel Boeing Chrysler City Bank Cons. Edison Dougl. Aircr Dup. de Nem. Eastm. Kodak Gen. Electr. Gen. Motors Goodyear T. Wall Street heeft gisteren de dag hoger kunnen afsluiten na een omzet van niet minder dan 10.Ï4 miljoen shares tegen 8.99 miljoen dinsdag. Laatbeurs nam de bedrijvigheid toe, waarbij de ticker een achterstand van enkele minuten opliep. Televisiefondsen gaven enig terrein prijs en IBM was zelfs 9 punten lager. Er werd 32% 32% Amer. Motors 8% 88/8 40% 39 Int Harvester 41% 4P/2 64% 64% 92 92% 64% 65% Int T. and T. 66% 66% 72% 75% 122% 122 58% 60% Mont Ward 34 33% exd. 44% 44 Radio Corp 48% 48 44'/. 43%exd. Republic St 40% 40% 47% 48% Royal Dutch 42% 42% 57% 57% Sears Roeb 648/4 64% 43'/» 43 Shell Oil 65 exd. 64% 67 668/4 Soc. Vacum 97% 968/8 61% 61% Stand. Br. 74% 748/4 37% 38% Stand. Oil N.J. 79% 80 81 exd. 81% Studebaker 21% 21% 36% 36% 80% 81% 139% 139% Un. Aircraft 8P/8 808/2 51 50% 8% 8% 54 55 25% 258/4 41% 41% Us. Rubber 71% 72% 72% 73% Us. Steel 48% 488/, 235 235% 628/s 62 106 105% Woolworth 29 288/4 113% 1138/1 Ford 55% 55 103 102% K.L.M. 66% 65'/, 45% 45% groot gewicht gehecht aan mededelingen dat Johnson eventueel maatregelen zal gaan nemen om de inflatie te beteugelen. Van de 1412 verhandelde fondsen waren er 617 hoger en 563 lager. De Dow Jones indices: industrie 947.60 (+0.89); sporen 243.15 (+0.62) en openbar» nutsbedrijven 153.24 (—0.66). Het dividend van American Enka Cor poration, de Amerikaanse dochteronderne ming van AKU, zal over het 4e kwartaal van 1965 27% dollarcent per aandeel be dragen, tegen 25 dollarcent over het der de kwartaal. Voorts werd een extra divi dend over 1965 van 22+2 dollarcent per aandeel gedeclareerd. Hierdoor komt het totale dividend over 1965 op dollars 1.25 per aandeel. In 1964 bedroeg het totale di vidend, omgerekend in verband met de aandelensplitsing, die dit jaar plaats vond, dollars 1.00 per aandeel. BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier geldend in Amsterdam luiden: Engelse pond 10.0510.15; Amerikaanse dollar 3.58'/i3.62'/;; Canadese dollar 3.321/;3.37'/!; Franse frank (100) 73.30—73.80; Belgische frank (100) 7.18'/!7.23'/i; Duitse mark (100 89.85 90.35; Zweedse kroon (100 69.2070.20; Zwit serse frank (100 83.20—83.70; Italiaanse lire (10.000 56.50—58.50; Deense kroon (100 51.70— 52.70; Noorse kroon (100) 49.9050.90; Oosten* rijkse schilling (100) 13.90—14.00; Portugese escudo (100) 12.50—12.65 en Spaanse peseta (100, gr. coup.) 5.928.07. In de aandeelhoudersvergadering van de Ko ninklijke Textielfabrieken J. A. Raymakers en Co. N.V. zijn de heren R. F. J. A. M. Raymakers en A. Voogdgeert met ingang van 1 januari 1966 tot directeuren benoemd. Beiden zijn thans ad junct-directeur. In de loop van dit jaar werd opdracht voor de bouw van een 35.000 tdw bulkcarrier en een 13.000 tdw lijn vrachtschip ontvangen, waarmee de afdeling nieuwbouw van zeeschepen in 1966 en 1967 vol bezet zal zijn. Ook voor de meeste overige afdelingen werden regelmatig opdrach ten geboekt, waardoor een redelijke bezetting in 1966 gehandhaafd zal kunnen worden. Dit deelt de directie van Van der Giessen-De Noord N.V. in een tussentijds bericht mee. Het perso neelsbestand bleef onveranderd. Tussen Nederland en de Braziliaanse staat Sao Paulo is in principe overeenstemming bereikt over de vestiging van een sociaal en technisch ontwikkelingsinstituut in de landbouwnederzet ting Holambra 2. Deze nederzetting is door Ne derlanders in 1962 gesticht, in 1948 was Holambra 1 in het leven geroepen. Aan de stichting van het instituut zal door de Nederlandse regering 1,2 miljoen gulden worden bijgedragen. Er zal door Nederlanders les worden gegeven onder meer in landbouwkunde. Pennsylvania railroad zal het kwartaaldividend verhogen met 0,15 dollar tot 0,40 dollar. Boven dien keert de maatschappij een extra dividend van 0,85 dollar uit. Het totale jaardividend komt daarmee uit op 2 dollar tegen 1,25 dollar.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 17