Veertien opvarenden van de Sedco 135 b" vermist HET WEER Mr. Luns handhaaft zijn traditionele politieke koers Fel strijdende vakcentrales eisen minimumloon van f 125 Weinig kans op akkoord in Stichting van de Arbeid ELZER's Vier jaar wegens zedenmisdrijf Vrijstelling voor dienstplichtige bouwvakkers Tragisch einde van sleeptransport door Willem Barendsz" Drie doden en een zwaargewonde bij autobotsing Nederlands beleid toegelicht Scherk Gezichtsmelk Nieuw en ideaal! SCHERK 4EEF m MIJ MAAR cfwcdadedttm/c Voor modieuze dames- en teenerkleding BOTERLETTER DAMES, en HEREN PARAPLU'S WILMS FL0ET Patisserie DEKKERS 51e JAARGANG NUMMER 26 DONDERDAG 2 DECEMBER 1965 ff1 Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7, 8, 9, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 De Kleine Wereld3 Buitenlands nieuws 3, 7, 8, 9, 11 Kennemer Kruimels4 Uit stad en omgeving 4, 5 In de Vishal en op zee5 Weg en Wiel 11 Radio en tv 13 Kunst 13 Topsy14 Feuilleton15 Beeldverhalen15 Economisch nieuws 17 Scheepsberichten 17 Beurs 17 Sport 19 Ferdinand120 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Hogere temperaturen KVP tilt zwaar aan ton van Luns pagina 2 Het gezicht van Zweden pagina 7 Banken wijzigen voorwaarden pagina 17 Het woord is aan mÊÊ ÉlKm. „V oorschot" HAZENBERG Banketbakkerij SCHMIDT ook KNIRPS Kennemerlaan 67 - Tel. 6258 ZWARTE PIET BOTERLETTER, per stuk 6.20 in zeer exclusieve verpakking Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmoiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Tel adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLADVOOR VELSKN-IJ M U IDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Joa L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. HL C van der Mije Booreiland brak in zware zee doormidden (Van een onzer verslaggevers) Op ongeveer 90 mijl ten westen van de noordpunt van Luzon op de Philippijnen is woensdagavond in de Zuid-Chinese Zee het reusachtige booreiland „Sedco 135 b Bruyard" van de Shell, dat door de sleepboot „Wil lem Barendsz" van n.v. Bureau Wijsmuller uit IJmuiden van Hiroshima naar Brunei aan de noordkust van Borneo werd gebracht, doormidden ge broken. Veertien opvarenden van het booreiland zijn als vermist opge geven. Hiervan behoorden tien man tot het personeel van de Shell en vier tot de bemanning van de „Willem Barendsz". De oorzaak van het door midden breken van het booreiland is nog niet bekend. Alle schepen in de buurt van het ongeluk zijn gewaarschuwd naar de vermisten uit te zien. Volgens de laatste berichten zijn de twee helften van het booreiland blijven dryven. De rechtbank in Rotterdam heeft een 25-jarige veehouder en een 23-jarige koop man, beiden uit Schiedam, veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek wegens het meeplegen van verkrachting en diefstal met geweld. De officier van justitie had tegen het tweetal vijf jaar ge vangenisstraf met aftrek geëist. Het mis drijf dat door de rechtbank „afschuwwek kend" werd genoemd, werd gepleegd in de nacht van 7 op 9 augustus van dit jaar. Bij een dancing in Rotterdam sleurde het tweetal een 44-jarige typiste in hun auto. Zij reden haar naar een afgelegen plek bij Hoek van Holland waar zij haar verkrachtten na haar ernstig te hebben mishandeld. Ze beroofden de typiste van haar sieraden en haar handtasje en lie ten haar, geheel ontkleed, in een greppel achter. Ook de bouwvakkers van de lichting 1967 krijgen van de minister van Defen sie weer vrijstelling van militaire dienst. De voorwaarden voor het verkrijgen van vrijstelling zijn: de dienstplichtigen moe ten als bouwvakarbeider in de nieuwbouw van woningen in Nederland werkzaam zijn; onder bouwvakarbeider wordt ver staan: metselaar, voeger, betonwerker, be- tonvlechter, beier, opperman, stukadoor, steengaaswerker, tegelzetter, terraswerker, timmerman, schilder, loodgieter, elektri- ciën, dakdekker en centrale-verwar mingsmonteur. Nieuw is hierbij de tarief calculator of arbeidsanalist, mits hij in loondienst is van een woningbouwbedrijf in Nederland en mits hij het F£BO-ge- tuigschrift werkvoorbereiding/tariefcal- culatie of arbeidsanalyse, dan wel het getuigschrift UTS of HTS bezit. Als de vrijstelling zes jaar een tijde lijk karakter heeft gehad kan ze voorgoed worden verleend, mits betrokkene aan verschillende voorwaarden voldoet. Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met nu en dan buien. Matige tot krachtige, aan de kust nu en dan harde westelijke wind. Hogere températuren. Volledige weerrapporten op pagina twee. De „Sedco 135 b Bruyard" is het grootste booreiland ter wereld. Het meet 9500 ton, is negentig meter lang en tachtig meter hoog. Het driehoekige stalen gevaarte zou voor de kust van Brunei naar olie boren. De „Willem Barendsz", het vlaggeschip van de Wijsmullervloot, is met zijn 5375 ipk een van de sterkste zeesleepboten van Nederland. Op 10 november was het sleeptransport uit Hiroshima in Japan ver trokken voor de 2200 mijl lange reis naar Noord-Borneo. Op 1 december hadden sleepboot en booreiland reeds 1300 mijl af gelegd. Men had enkele dagen met storm weer te kampen. Woensdagavond berichtte de gezagvoerder O. Edelenbosch uit IJmui den dat het booreiland in tweeën was ge broken en de veertien opvarenden werden vermist. Tot diep in de nacht wachtten de direc teur van N.V. Bureau Wijsmuller, de heer A. Wijsmuller, in het kantoor te IJmuiden met zijn staf gespannen op nadere berich ten die klaarheid konden brengen in de ramp. De namen van de vermisten zijn nog niet alle bekend. Vast staat dat tien van hen behoorden tot het personeel van B.I.P.M.-Shell en vier tot de bemanning van de „Willem Barendsz". De vier ver miste bemanningsleden van de sleepboot zijn: R. P. Keur, 20 jaar, ongehuwd, adspi- rant-stuurman uit Heemstede; K. Gebuis, 24 jaar, ongehuwd, matroos-runner uit Katwijk aan Zee; H. van Beek, 36 jaar, ongehuwd, runner uit Breda en M. van Toor, 32 jaar, ongehuwd, matroos-runner uit Vlaardingen. De familieleden van deze vier vermiste opvarenden zijn op de hoog te gesteld. Drie personen zijn vanmorgen om het leven gekomen bij een verkeersongeluk op de Groene Kruisweg in Poortugaal. Zij zaten in een personenauto die voor een kruispunt bleef staan, vermoedelijk om linksaf te slaan. Een vrachtauto reed van achteren tegen deze wagen aan, die daar door op de andere weghelft terecht kwam. Daar werd de auto gegrepen door een tegenligger. Drie van de vier inzittenden kwamen om het leven, de vierde is met zeer ern stige verwondingen overbracht naar een ziekenhuis in Rotterdam. De vier inzittenden van de auto, allen mannen, zijn vermoedelijk afkomstig uit Zwijndrecht. In de Tweede-Kamercommissie voor Buitenlandse Zaken heeft minister Luns het beleid van de Nederlandse regering inzake kernmacht, NAVO, Duitse splitsing en toelating van China tot de V.N. toege licht. In het kort komen zijn uitspraken op de volgende punten neer: Nederland vindt de Duitse hereniging noodzakelijk. West-Duitsland moet gelijke medezeg genschap in het gebruik van atoom wapenen hebben. Nederland wil eerder verspreiding van atoomwapens voorkomen dan zelf me dezeggenschap krijgen over het gebruik ervan. Nederland wil de Oder-Neisse-grens aanvaarden, mits deze door onderhan delingen wordt vastgesteld. Nederland is in principe niet tegen de toelating van China tot de V.N., maar houdt bij stemming daarover telkens rekening met de „politieke situatie van dat moment". Advertentie Een verrukkelijke chocoladedrank met slechts 1% vet,. Fris en pittig van smaak. Tosti lest de dorst, is lekker luchtig en eerbiedigt de slanke lijn! Minister Luns voorziet geen groot scheepse hervorming binnen de NAVO, echter wel een aanpassing aan de veran derde omstandigheden met betrekking tot de Franse politiek. De kleinere landen hebben geen behoefte aan meer zeggen schap over NAVO-strategische onderwer pen. Wat er moet gebeuren als Frankrijk uit de NAVO treedt, is onderwerp van ge- dachtenwisseling. Sint-Nicolaaspakketdrukte heerst op alle postkantoren. Men werkt met man en macht om de stroom de deur uit te krijgen. Alexander Woolcott: De decors waren prachtig, maar de acteurs gingen er voortdurend voor staan. Advertentie Hebt u een droge huid, mevrouw? Of een niet meer zo jeugdige huid? Kies dan de nieuwe, wonderlijk-weldadige Scherk Ge zichtsmelk voor het veilig, intensief reini gen van de huid. Scherk Gezichtsmelk maakt stralend schoon, is mild, be schermt! Royale flacon 5,40 Gebruik ook Scherk crèmes voor voeden en beschermen van de huid. Tubes 3,- en f3,85. Gezichts melk. Deze impressie van de zeeschilder Reint de Jonge toont het gigantische Shell-booreiland „Sedco 135 b Bruyard" aan de sleepkabel van de „Willem Barendsz" van n.v. Bureau Wijsmuller uit IJmuiden. Het groot ste booreiland ter wereld brak woensdagavond in de Zuid-Chinese Zee bij de Philippijnen door nog on opgehelderde oorzaak in tweeifn. Het sleeptransport was van Hiroshima op weg naar Brunei in Noord- Borneo. Tussen de landelijke werkgevers organisaties en de vakcentrales in de Stichting van de Arbeid is gisteren een scherpe strijd ontbrand om het minimumloon voor 1966. Daarmee worden opnieuw de C.A.O.'s voor 1966 vastgelegd. De werkgevers willen het minimumloon voor zover dit nodig is per bedrijfstak regelen, of het anders landelijk zo laag mogelijk vaststellen omdat zij vrezen dat het anders als „koevoet" wordt gebruikt in de ver dere loonontwikkeling. De vakcen trales, die een minimum prefereren van circa 125, hebben laten weten dat zij, als er geen centrale overeen stemming over komt, ook de kwesties van duurte-aanpassing, werktijd en gelijk vrouwenloon in de bedrijfstak ken willen laten uitvechten. Volgende week woensdag komt de Stichting van de Arbeid weer bijeen. Er is wei nig kans op overeenstemming. Na ruim drie uur vergaderen was de stichting woensdag nog niet toegekomen aan, zoals werkgeversvoorzitter ir. J. Bosma het noemde „de fase van loven en bieden". „Wij hebben elkaar nog niet genoeg gevonden over het principe van het minimumloon", zei hij. „In een klei nere groep zullen wij voor volgende week woensdag de zaak nader bespreken. Dat wil niet zeggen dat wij er van over tuigd zijn dat wij tot overeenstemming zullen komen." De heer Bosma legde er de nadruk op dat van de werkgevers, gezien de door de regering op 7 percent begrensde loon ontwikkeling voor volgend jaar en de wij ze van controle op de realisering van die begrenzing, het eventuele stijgingspercen tage van de minimumlonen persé niet mag worden gebruikt om druk te zetten achter de rest van de loonontwikkeling. Werknemersvoorzitter A. H. Kloos zei daarover: „wij hebben begrip getoond voor die vrees voor „koevoetwerking." Wij hebben daarom de gedachte op tafel gebracht van een systeem zoals bij de sociale voorzieningen, met een soort voor schot op de ontwikkeling en een herbere kening achteraf. Tot welk systeem de vak beweging tenslotte in de verdere onder handelingen zal overhellen, zij komt er in elk geval mee tot een bedrag dat te gen de 125 per week loopt. Zij leidt dit af van het huidige mi nimumloon van 110 plus de 2 percent uitkering-ineens van dit jaar en daarover een percentage van wat meer dan 7 per- Advertentie BESTEL TIJDIG Uw mmmmmmHEERLIJK TELEFOON 6479 cent voor 1966 om de minimum-inkomeni wat extra van de „ruimte" te laten pro fiteren. De werkgevers daarentegen willen het minimumloon zo laag mogelijk houden. Naar verluidt denken zij het te koppelen aan de prijsindex van het levensonder houd. Dat wil zeggen, als het toch cen traal zou worden geregeld, want het liefst houden zij deze zaak binnen de bedrijfs takken. Maar volgens het ultimatum van de vakbeweging ontgaat hen dan ook de begeerde centrale matiging van de werk tijdverkorting. De heer Kloos zei desgevraagd dat, als het minimum in de bedrijfstakken moet worden geregeld, er wat hem betreft ook geen reden is dat men zich bij de C.A.O.- onderhandelingen houdt aan de 7 percent van minister Veldkamp. Daarmee is dui delijk dat de vakcentrales het minimum loon door een centrale richtlijn in de prak tijk ook buiten de ruimteverdeling willen houden. Het minimumloon weegt overi gens niet zo zwaar in het geheel van de loonvorming. Het geldt voor naar schat ting enkele tienduizenden mannelijke werknemers van 23 jaar en 'ouder, onder meer in de administratieve sector en de landbouw. Advertentie v/h HILLEGE biedt u voor het Sint Nicolaasfeest o.a. BOTERSTAVEN p. st. 2.50 BOTERLETTERS p. 500 gr. ƒ6.00 SPECULAASPOPPEN p. st. v.a. ƒ1.60 SAUCIJZENLETTERS p. 500 gr. 5.50 SAUCIJZENBROODJES p. stuk 0.40 KROKETTEN p. stuk 0.40 Liefst tijdig bestellen. Da Costalaan 1 - Driehuis - Tel. 4728 HERENMODEHUIS Kennemerlaan 108 HEEFT WAT U ZOEKT I Met bezorgen wij uw Onze automatiek is 5 december van 6.30 uur af gesloten.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1