V Werkplaats voor minder validen krijgt een beter onderkomen HAVENBERICHTEN Inspecteur D. Boon deed intrede in politiekorps van Velsen Brandspuit als blikvanger „staal aan zee" Iets van U bij? Crijnssen of Crynssen? infe' ■■m Opnieuw prijzen bij „Fauna Felisena" im CRXNS5EN5TRAAT GEMEENTERAAD VELSEN J. Nuijens als fractievoorzitter door mr. G. J. Roozendaal opgevolgd Eerste narcissen uit Santpoort Groenten uit Beverwijk Gouden colliers DONDERDAG 2 DECEMBER 1965 4 De eeuwenoude brandspuit, in een ver verleden vervaardigd op de werkplaatsen van A. Bikken en Zn. te Amsterdam, welke curiositeit thans is opgesteld in het voortuintje van de antiekwinkel van de heren De Groot en Van Leeuwen aan de Hagelingerweg in Santpoort, fungeert hier als een hoogst originele blikvanger en is dan ook voorlopig niet te koop. Vandaar dat het bod van vijftienhonderd gulden van een Ameri kaan, die het museumstuk dolgraag naar de States zou hebben meegeno men, door de eigenaars van de hand is gewezen. „Schout, Burgemeesteren en Scheepenen van Egmond-Binnen, Rinnegum en Den Hoef, Hebben voor 't welvaaren van haar Inge zetenen, ten hoogsten dienstig en noodzakelijk geoordeelt te maken eenige ordres en nadere Brandkeu ren, waarna een ieder zoo Officie ren en Bediendes der Brandspuyt als alle anderen, zig in tyden van Brand (dat God genadelyk verhoe den) mitsgaders bij Exercitie res- pectivelyk zal moeten gedraagen, en ten dien einde de volgende Ar- ticulen geordineert, gekeurt en Ge- arresteert". „Voor hem die te laat bij de Brand-Spuyt is gekomen geit de volgende boete ten profijte van de Officieren van de Brandspuyt: Voor de Sakkedragers ieder 8 stui vers. De Brand des Nagts zynde verbeuren ieder een derde meer". i ïmmmmmÊSÈÉm Het viel nauwelijks aan te nemen dat het Velsense college van B. en W. tijdens de woensdagavond gehouden vergadering van de gemeenteraad enige tegenstand zou ontmoeten bij het voorstel, tot aankoop van het voor malige fabrieksgebouw van Hin aan de Kalverstraat over te gaan (koop som 500.000), ten einde deze ruimte te kunnen inrichten als tijdelijke gemeentelijke werkplaats voor minder valide arbeidskrachten. De raad was dan ook unaniem van oordeel dat het gemeentebestuur van deze unieke kans tot verplaatsing een dankbaar gebruik moest maken, omdat het huidige gebouw aan de President Krugerstraat al lang niet meer aan de te stellen eisen beantwoordt. Voorts werd deze uitwijkmogelijkheid als een behoorlijk tussenstadium beschouwd, tot over een tiental jaren de plannen voor een definitieve vestiging kunnen worden gerealiseerd. De wethouders C. Ockeloen en J. van Leeuwen, die de verscheidene sprekers hebben beantwoord, behoefden aldus niet naar nieuwe argumenten te zoeken om de raad van het gelijk van het college te overtuigen, zodat zij met enige algemene opmerkingen konden volstaan. ,A anfluiting' Overleg met Bevrwijk Ook klachten over publieke tribune Juwelier R. DE BOER WEEKABONNEMENTEN Restauratieplan ü#»'s pp gUr §7 Kennemer Kruimels vW, De heer De Groot ontdekte de spuit ongeveer anderhalf jaar geleden in Eg- mond-Binnen, waar hij na de gebrui kelijke onderhandelingen het apparaat tenslotte als zijn eigendom kon be schouwen. Compleet met alle toebeho ren, zoals slangen, emmertjes en stok ken. Deze laatsten moesten in de, op de foto duidelijk zichtbare, handvaten worden gestoken, waarna twee keer zes man tegenover elkaar konden plaats nemen, om aldus in geval van brand het gewenste water te kunnen oppom pen. In geval van brand. De rode haan werd door de uiteraard nog beperkte en in onze ogen primitieve bestrijdings middelen een tweehonderd jaar geleden meer gevreesd dan thans, zodat het ons wel interessant leek een klein gedeelte over te schrijven uit het boekje, dat de heer De Groot bij aankoop van de spuit ter hand werd gesteld. Het zijn de „ordres en brandkeuren" uit 1783, aan welke voorschriften de toenmalige brandbestrijders zich dienden te on derwerpen: Hierna volgen dan precies vijftien „Articulen", waarmee door de acht- tiende-eeuwse autoriteiten de gedrags lijn van hun ondergeschikten bijna stap voor stap werd voorgeschreven, wanneer zij door brandalarm werden opgeroepen. Wee hun echter, die op de een of andere manier waren verhin derd zich tijdig op hun post te melden. Want: Het komt ons voor dat op deze ma nier de brandweercommandanten er in die tijd echt niet rouwig om waren, wanneer de „Sakkedragers" zich te laat op de appèlplaats meldden. Het leverde hun immers van de man acht stuivers op. Bij de Velsense politie zijn de vol gende voorwerpen als gevonden aan gegeven: étui met inhoud, regenbroek, huissleutel, linker herenhandschoen, want, damesportemonnee met inhoud, dameshorloge, tas met boeken, broche, autoped, Lipssleutel, hoofddoek, vijf kg suiker, aktentas, paar herenhand schoenen, contactsleutel, ring met vijf sleutels, damesarmbandhorloge, paar kinderwanten, kindersjaal, bankbiljet, gympakje, kindertasje, hondehalsband, autohoes, blokfluit, armbandje, vulpen, twee sleutels aan ring, herenhand schoen, sjaal, kindergymschoentje, ro zenkrans, postduif, want, portemonnee met inhoud, slede, rechter dameshand schoen. Inlichtingen over deze voorwerpen worden dagelijks verstrekt aan het hoofdbureau van politie te Velsen, waar zij elke dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur eventueel zullen worden afgegeven. De directie van Hoogovens is zo attent geweest de vertegenwoordi gers van de plaatselijke pers in de gelegenheid te stellen kennis te nemen van haar nieuwste vierde bedrijfsfilm „Staal aan zee", die zoals bekend op het onlangs in Luxemburg gehouden Staalfilm- festival met een eerste prijs werd onderscheiden. Op de vele kwali teiten van deze, door Jan Moonen vervaardigde film werd in deze ko lommen kort daarop door Charles Boost reeds voldoende aandacht gevestigd, zodat wij thans met enige korte aantekeningen menen te kunnen volstaan. Deze zijn ons vooral mogelijk gewor den omdat de chef van de afdeling pu bliciteit van Hoogovens, de heer L. C. A. van Kuyk bij wijze van curiositeit eerst de in 1947 door Rudi Hornecker vervaardigde bedrijfsfilm nog eens liet vertonen. Deze combinatie lever de bijzonder interessant vergelijkings materiaal op, niet alleen wat de waarlijk gigantische ontwikkeling van het bedrijf betreft, maar ook ten op zichte van het verrassend grote ver schil in werkmethode van beide ci neasten. Zo werd het vooral voor insiders een welhaast vertederende gewaarwording weer eens te worden geconfronteerd met verschillende bekende figuren uit het bedrijf in de gedaante van twintig jaar geleden, evenals men thans met een verwonderde glimlach de in zulk een betrekkelijk korte tijd reeds sterk verouderde arbeidsmethoden gade slaat. Alleen de manier reeds waarop in die dagen door de arbeiders bij het gieten van staal het hels-gloeiende ma teriaal in de primitieve zandvormen moest worden gestort, resulteerde in een serie filmbeelden welke op aspi rant-werknemers een weinig stimule rende invloed moet hebben uitgeoefend om zich in drommen bij Hoogovens voor een dergelijke functie te melden. Het zou daarom wellicht aanbeve ling verdienen op de zogenaamde „wervingsavonden" beide films te ver tonen, omdat de beelden van „Staal aan zee" een verbluffend en gerust stellend contrast opleveren met dit voor werknemers ongetwijfeld weinig attractief verleden. Thans bestaat zijn taak immers voor een groot deel uit een controlerende functie, waarbij het gevaarlijkste werk hem inmiddels door een vernuftige apparatuur uit handen werd genomen. Al is zijn verantwoor delijkheid hierdoor waarschijnlijk in niet geringe mate toegenomen. Opnieuw is een aantal leden van de volièrevereniging "Fauna Felisena" met diverse hoge bekroningen naar Velsen teruggekeerd. Ditmaal op de nationale tentoonstelling in Amstel veen, waar de volgende prijzen werden toegekend: W. Vunderink: kampioen, met eerste en ereprijs bij de parkieten; H. Korf: kampioen, met eerste, twee de en ereprijs bij de bastaarden; J.T. Kiewiet: kampioen, met eerste, twee de, derde, vierde en twee ereprijzen bij de tropen. mptm straat, in allerlei bochten uit het por tierraampje moeten wringen om het opschrift van de meestal ver verwij derde bordjes te ontcijferen. In het kader van deze plannen zijn ook in de Crijnssenstraat enige bord jes dichter bij het weggedeelte op pa len geplaatst, waarbij het hem die deze onlangs in ontvangst heeft geno men kennelijk ontging, dat de fabri kant bij de spelling van de naam van de uit de historie bekende Zeeuwse vlootvoogd een vergissing heeft ge maakt. Ter geruststelling van onze abonnee en van eventueel andere be woners kan hieraan worden toege voegd, dat deze onjuistheid zo spoedig mogelijk zal worden hersteld. Door een onzer abonnees werden wij erop attent gemaakt, dat er in de Crijnssenstraat in Santpoort-Noord nieuwe straatnaambordjes worden aangebracht, die een klein verschil vertonen met. de oude. Dit verschil be staat uit de letter ij, die op de nieuwe bordjes werd veranderd in een y- Bij informatie is ons gebleken dat hier inderdaad van een vergissing sprake is. De kwestie is namelijk dat men er bij de gemeente Velsen naar streeft de tegen de huizen aangebrach te bordjes successievelijk over te bren gen naar plaatsen, waar het opschrift gemakkelijk kan worden waargeno men door automobilisten,, zonder dat deze zich, op zoek naar een bepaalde Als eerste spreker baseerde de heer Kruisman (C.P.N.) zijn instemming met de voorgenomen aankoop op de in drukken, die hij tijdens een recent bezoek aan het oude gebouw heeft opgedaan en waardoor bij spreker onder meer de vraag was gerezen hoe het mogelijk is, dat mensen in een dergelijk pakhuis nog tot werken in staat zijn gebleken. Welis waar noemde hij de prijs van een half miljoen aan de stevige kant, waar „Hin wel weer het een en ander aan zou ver dienen," maar in dit geval moest de be stemming prevaleren. Dat Beverwijk niet bereid is gebleken aan dit project mee te werken, werd door de heer Kruisman niet betreurd. Volgens zijn mening is dit gemeentebestuur op de ze wijze genoodzaakt ook voor de overzij de van het Noordzeekanaal de oprichting van een dergelijke werkplaats te bevorde ren, waarmee de daar wonende minder validen alleen maar kunnen zijn gebaat „Het oude gebouw is een aanfluiting ge worden," meende ook de heer T a n i s (Prot.Chr.), zodat hij het college de com plimenten van zijn fractie met dit verstan dige besluit niet wilde onthouden. In te genstelling tot de heer Kruisman betreur de hij het echter wel dat Beverwijk niet aan deze plannen heeft willen meewerken waardoor het opnieuw onmogelijk is ge worden in de IJmond „iets groots te ver richten". Al bestond er bij spreker geen enkele twijfel aan de mogelijkheid voor Velsen, het gebouw geheel zelfstandig te exploiteren. De heer Andriesma (K.V.P.) mocht eveneens namens zijn gehele frac tie verklaren, dat men het plan en alle consequenties daarvan volledig zou onder steunen. Spreker wilde dan ook gaarne even van deze gelegenheid gebruik maken om een woord van dank te richten tot de ambtenaren, die bij deze werkplaats hun sociale taak zo voorbeeldig verrich ten. Nadat mevrouw Hoek - Feenstra (P.S.P.) het eveneens had afgekeurd dat Beverwijk pas in een laat stadium van medewerking heeft afgezien, stelde de heer Van Os van den Abelen (P.v.d.A.) vast, dat Velsen het ongetwij feld nimmer zal betreuren dit gebouw te hebben aangekocht. Gelegen in het een trum van de gemeente blijft het immers een kostbaar bezit. Overigens zou spreker er Beverwijk nog gaarne van willen overtuigen, dat de mo gelijkheid tot redelijk overleg nog altijd aanwezig is. Volgens de heer Van Os be staat er immers geen enkele behoefte aan een nieuwe controverse. Dit laatste werd door wethouder Ocke loen volledig onderschreven, vooral om dat hij ontkende dat over dit punt tussen Na 'afloop van de woensdagavond ge houden vergadering van de gemeente raad van Velsen, werden wij staande gehouden door een der (weinige) be zoekers van de publieke tribune, die als zijn mening te kennen gaf dat, wanneer het gemeentebestuur het bezoeken van •■aadsvergaderingen wil stimuleren, men eerst de publieke tribune van enigszins gemakkelijker stoelen dient te voorzien. „Ik zou het niet langer hebben uitgehouden" verzekerde onze zegsman, „dat was eens, maar nooit meer!" Hieruit bleek dus dat niet al leen de vertegenwoordigers van de pers zich over hun plaatsen in de nieuwe raadzaal menen te mogen be klagen. Advertentie Kennemerlaan 60 Tel. 4938 Aan de bloemenveiling Het Centrum te Beverwijk zijn de eerste narcissen aange voerd door de firma Gebr. Nijssen uit Santpoort. Voor deze primeur, die acht dagen vroeger was dan vorig jaar het ge val was, werd 2,05 per bos betaald. Het waren deze keer Yellow Sun-narcissen. De prijzen op de Beverwijkse groente veiling waren: andijvie 60-85, sla 8-19, bos- peen 45-55, witlof 110-165, prei 25-46, sel- derijknollen 15-45, spruiten 50-125, rode kool 23-41, boerenkool 25-46, uien 20-27, breekpeen 12-30. Woensdag kwamen ln IJmuiden aan: Iberian Coast, van Londen; Edda, Gefle; Adelheid, Sibum, Sandvik; Stevnsland, Bilbao, IJmuiden; Nederrijn, Rotterdam; Parthenon, Rotterdam; Dahomeykust, Antwerpen; Castor, Porsgrunn; Fionia, Hull, IJmuiden; Adrastus, Birkenhead; Buntenstein, Bremen; Ariel, Antwerpen. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Vliestroom, naar Sheerness; Memnon, Hamburg; Isise Fun- chal; Graveland, Santa Cruz; Netherlands Coast, Rotterdam; Dania, Kopenhagen; Zaanstroom, Fecamp; Artemis, Hamburg; Karachi, Hamburg; Atlantik, Bremen; Attis, Hoegenaes; Mars, Avi- lez, IJmuiden; Triumph, Londen; Loudima, Duinkerken; Schuerbek, St. Thomas; Angola- kust, Antwerpen; Koningswaard, Rotterdam; Heerengracht, Nantes; Gannet, Le Havre; Grace Church, Newcastle; Axel, Goole; Yewarch, New castle; Argonaut, Zeebrugge; Drittura, Selby; Bram, Dagenham; Jean E., Londen; Bruse, Halden; Hamnoe, Canada, Velsen; St. Philippe, Duinkerken; Dry burgh, Leith; Brage, Antwer pen, Velsen; Kappelness, Egensand, IJmuiden: Jans, Londen; Herman Buisman, Avonmouth, Wormerveer; Yorksand, Kemi, Zaandam; Zelos, Rotterdam, IJmuiden; Hollandia, Norwich; Hoogland, Stettin; Jacco, Rotterdam; Albert V., Londen; Annelies Wupper, Rotterdam; Pergo, Ipswich. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Veritas, van Londen; Frieda Buss, Ipswich; Taras, Rot terdam; Romandie, Pepel, IJmuiden; Willem stad, Southampton; Albia, Bremen, Velsen; Tristan, Antwerpen; IJstroom, Grangemouth; Hamrafell, Lissabon; Alouette, Londen; Herma, Martens, Holmsund; Menje, Swansea; Senior, Londen; Martha Friesecke, Ipswich. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Ostro- botnia, naar Delfzijl; Minos, Rotterdam; Mar tini, Rotterdam; Sylvia, Antwerpen; Ardeas, Rotterdam; Willemijn, Poole; Driebergen, Bir kenhead, IJmuiden; Caravelle, Falkenberg; Carola, Hamburg, IJmuiden. dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE beide gemeenten een controverse zou be staan. Wethouder Van Leeuwen was dezelfde mening toegedaan en hij beves tigde met nadruk dat de besprekingen met Beverwijk in goede harmonie zijn verlo pen. Ten slotte behoeft dit college zich toch niet te binden aan de persoonlijke visie van een der wethouders. Dit neemt niet weg dat men in Velsen alsnog zal trachten Beverwijk met de plannen mee te krijgen, vooral omdat Heemskerk zijn positieve medewerking reeds heeft toege zegd. Tijdens de replieken richtte de heer Kruisman nog een waarschuwend woord tot het college, om te voorkomen dat over een aantal jaren geestelijk en lichamelijk gehandicapten in één gebouw zullen worden ondergebracht. Volgens wet houder Van Leeuwen bestaat er voor deze vrees echter geen enkele aanleiding. De heer Van Os van den Abelen brak de spreekwoordelijke lans voor een instructiebad en een gymnastieklokaal voor gehandicapten, mits de ruimte dit in het aan te kopen gebouw zou toelaten. Wat dit laatste betreft kon wethouder Van Leeuwen hem echter maar weinig hoop geven. Ten slotte werd, zoals uit het boven staande wellicht reeds duidelijk is gewor den, het voorstel tot aankoop met alge mene stemmen aangenomen. Daarvoor had de raad nog tot het aan schaffen van een frankeermachine beslo ten, waarbij de heer Andriesma (K.V.P.) van de voorzitter, burge meester J. C. Bührmann de toezegging ontving dat zijn suggestie, om het post stempel van een propagandaslogan voor Velsen te voorzien, in de commissies zal worden onderzocht. Voorts gaven de leden hun fiat op de restauratie van drie panden in Oud-Velsen waarbij de heer Groen (P.S.P.) infor meerde naar een eventueel compleet res tauratieplan voor de dorpskern. Het be staan hiervan werd door wethouder Ockeloen echter ontkend, hoewel hier door het college binnen een redelijke ter mijn wel naar wordt gestreefd. Op een vraag van de heer Lips (Prot.-Chr.) ant woordde dezelfde wethouder, dat een der te restaureren woningen reeds voor een leraar aan de muziekschool is bestemd. Aan het begin van deze vergadering werd de raad nog door de voorzitter in kennis gesteld van het besluit van de heer J. Nuijens, van 1 januari af niet meer als voorzitter van de K.V.P.-fractie te fungeren. Deze taak zal worden over genomen door mr. G. J. Roozendaal. En het laatste besluit van deze avond was de benoeming tot directeur van de dienst voor lichamelijke opvoeding, sport- en jeugdzaken en recreatie van de heer A. H. Wedemeijer, hetgeen geschiedde met dertig stemmen voor en twee blanco. In het hoofdbureau van politie in IJmui den is gistermiddag de heer D. Boon beëdigd en geïnstalleerd als opsporings ambtenaar in de rang van inspecteur van gemeentepolitie te Velsen. Dat ge schiedde door de korpschef commissaris W. Sepp in aanwezigheid van mevrouw Boon en een aantal leden van het Velsen se politiekorps. Voordat commissaris Sepp de nieuwe inspecteur de eed afnam zei hij verheugd te zijn dat de heer Boon tot het Velsense korps is toegetreden. Diens overgang van een grote stad de heer Boon maakte voorheen .deel uit van de Amsterdamse gemeentepolitie naar een middelgrote gemeente zal mogelijk in het begin niet zonder moeilijkheden gepaard gaan, maar de commissaris had er het volste vertrouwen in dat de heer Boon zich spoedig in zijn nieuwe werkkring thuis zal voelen. Na inspecteur Boon de zuiverings eed en de ambtseed te hebben afgenomen speldde de commissaris hem het korps brevet van de gemeente Velsen op. Mede namens het gehele korps wenste de heer Sepp inspecteur Boon en diens vrouw hartelijk geluk met zijn aanstelling waar bij hij tevens de wens verbond dat de heer en mevrouw Boon zich binnenkort in Velsen zullen kunnen vestigen. Com missaris Sepp zei verder dat het in een politiekorps als dat van Velsen meer dan in een grote stad aankomt op het initia tief van elk korpslid. Er is in een kleine- In het Velsense hoofdbureau van politie is gistermiddag de heer D. Boon als nieuwe inspecteur van politie geïnstalleerd. De foto toont het moment waarop de korpschef commissaris W. Sepp inspecteur Boon de eed afneemt. re gemeente ook meer contact tussen de korpsleden onderling en met het gemeen telijk bestel. De heer Sepp stelde er prijs op zijn waardering uit te spreken over de persoonlijke inzet die de Velsense poli tie nog zeer onlangs heeft getoond bij het ongeval in de oxystaalfabriek bij Hoog ovens, het vergaan van een binnenschip op het Noordzeekanaal en de stranding van de Santa Kyriaki. Deze daadkracht en de bereidheid direct klaar te staan dragen in belangrijke mate bij tot de goede sfeer in het korps, aldus de heer Sepp, die de verwachting uitsprak dat in specteur Boon met jeugdig enthou siasme en voortvarendheid zijn nieuwe taak in Velsen zal opvatten. Namens de commissie van beheer van het korpsfonds sprak vervolgens de hoofd inspecteur G. J. Timmermans een woord van welkom tot de heer en mevrouw Boon. Hij bood mevrouw Boon een bloem- stukje aan. Hierna was er in de kantine van het hoofdbureau gelegenheid met de nieuwe inspecteur en zijn vrouw kennis te maken.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 4