Het ware gezicht van Zweden I BANKET LETTER NYLON KOUSEN Reactionaire rede van Strauss in de Bondsdag VAN NIEL Chefarine .4 haar journaal GELDERSE ROOKWORST Hoi, da's een goed idee, HORLOGES Welvaartstaat met bewoners die de moderne dynamiek hebben aanvaard en ermee hebben leren werken Coördinatie Europees beleid geregeld Vietnam-comité vraagt gesprek met mr. Van Hall Moboetoe breidt zijn macht uit Delict: belediging van generaal Franco Griep? Chefarine „4"doet wonderen Koffiedrinken en slapen gaan Oorlogsslachtoffers Boterletter DONDERDAG 2 DECEMBER 1965 250 gr. 100% room boter 500 gr. Elisabeth Micromesh. deze week 2 paar Voor meer Voordeel Kijk in de- Kijkgrijp folder die iedere week bij U in de bus valt. Lusteloosheid Niet buitensporig Censuur nodig? lili» Dampende chocolademelk met slagroom: origineel en vurrukkulluk Kort nieuws CDU en SPD denken over medezeggenschap bij controle van Europese kernwapens hetzelfde ETERNA OMEGA TISSOT Vier middelen in één tablet helpen elkaar endoen wonderen! De vier middelen, verenigd in één tabiet Chefarine „4", ieder afzonder lijk al beroemd, werken tezamen nog beter en helpen vaak dan, wanneer andere middelen falen. Eén der bestanddelen is het betrouwbare maagmiddel Chefarox. Wanneer er teveel maagzuur ontstaat, wordt dit door Chefarox geneutraliseerd. (Van een speciale medewerker) ONNESTAD. Het is even na middernacht in Kristianstadt als we „The Old Fellow Club" verlaten. De club gaat schuil achter een indrukwekkende natuurstenen gevel. Slechts een verweerd bordje, in schrille tegenstelling tot de monumentale ingang, verraadt de bestemming van het gebouw. Binnen speelt tot half één een goed dansorkestje voor uitgebreid dinerende oudere heren met het voorkomen van gearriveerde zakenlieden. Een aantal is in gezelschap van jong en aantrekkelijk, blond gezelschap. Op het dans- vloertje maken soldaten van een plaatselijke militaire academie de Zweed se schonen het hof. Alles speelt zich af in een bijna lome sfeer. Min of meer toevallig waren we die avond verzeild geraakt in deze gelegenheid. Tot onze grote verbazing hadden we enige dagen eerder gehoord dat Zweden geen uitgaansleven kent zoals iedere andere Westeuropese stad van enige betekenis. Alleen Stockholm, de hoofdstad, en Malmö, de toegangspoort van Zweden voor alles wat door de lucht, over water en van het vasteland komt, hebben een beperkt aantal nachtclubs. Cafés en bars met volledige vergunning zijn er maar weinig. Tot 1954 waren zeer strenge wetten van kracht om niet alleen misbruik, maar ook gebruik van alcohol tegen te gaan. Aan drankmisbruik hebben veel Zweden gedu rende meer dan een halve eeuw geleden, daarom heeft de regering na de laatste wereldoorlog de Zweden beperkingen op gelegd om hen tegen zichzelf te bescher men. Onder de jeugd schijnt het alcoho lisme thans weer gevaarlijke vormen aan te nemen. WIE ALS TOERIST naar Zweden komt verbaast zich als hij hoort hoe beperkt het uitgaansleven er is. Wel heeft hij een enorme geestelijke bagage van vooroorde len en sensationele sexverhalen meege bracht. Zweden is voor hem het land van de midzomernachten met zwoele feesten in stad en dorp. In de populaire tijd schriften heeft hij gelezen over de toene mende jeugdcriminaliteit, de vrije liefde, de gemakkelijke en tot niets verplichten de sexuele contacten tussen jongens en meisjes, het naakt zwemmen in de fjor den en langs de prachtige stranden van de zuid-oostkust, de rivièra van Zweden. Hij heeft in zijn brave vaderland naar de films van Ingmar Bergman en andere filmers gekeken en gedacht: hoe is het mogelijk, wat een land. Misschien trek ken veel toeristen niet eens naar Spanje of een ander zuidelijk land omdat ze met eigen ogen willen zien dat Zweden niet alleen betoverend natuurschoon heeft, maar ook betoverende vrouwen wier blon de haren al voldoende zijn om de buiten landers in zielsverrukking te brengen. Wie gedreven door deze nieuwsgierig heid naar Zweden gaat, komt teleurge steld terug. Hij zal zich bedrogen voelen door de berichten in tijdschriften, folders van reisbureaus, Zweedse romans en voor al films. In het gunstigste geval zal hij Advertentie kijk 9rijP SUPERMARKT 89 255 189 alleen nog geobsedeerd zijn door Zweden als welvaartsstaat met bewoners die de dynamiek van deze tijd volledig aanvaard hebben en ermee hebben leren werken. IS ER DAN helemaal niets waar van de stroom van berichten die Zweden een minder gunstig beeld geven? We hebben deze vraag gesteld aan de heer Söderquist directeur van de volkshogeschool in On- nestad, een man die behalve zijn eigen land ook Duitsland en Engeland goed kent. ,Het moet" aldus de heer Söderquist .niemand verwonderen dat Zweden in veel opzichten anders is dan de Westeuro pese landen die de tweede wereldoorlog meegemaakt hebben. Deze oorlog liet in Duitsland, loeder land, Frankrijk en in ze ker niet mirtdere mate ook in Groot-Brit- tannië een verwoesting achter die verder ging dan kapotte huizen, onklaar gemaak te fabrieken en een ontwricht verkeerswe zen. De oorlog heeft ook de mensen zelf in hun denken en handelen beïnvloed, ten goede en ten kwade. In de jaren na de oorlog heeft men zich moeitevol, maar met verrassende resul taten een nieuwe leefwereld opgebouwd. In Zweden lag de zaak anders. De oor log betekende voor ons eigenlijk een hoog conjunctuur die het mogelijk maakte de sociale evolutie, begonnen in de dertiger jaren, krachtige impulsen te geven. Al gauw na 1945 was er in Zweden niet alleen onder de jongeren, een gevoel van onbehagen en lusteloosheid van zich door de welvaart en sociale voorzieningen vol komen veilig wetende mensen bespeur baar. DE FILMS en litteratuur weerspiegelen deze geestestoestand natuurlijk in een enigszins geprononceerde vorm. Misschien signaleerden de filmers en schrijvers niet alleen bestaande toestanden, maar schil deren zij ook de situatie zoals zij die za gen over tien, twintig jaar. Niet alle Zweden zijn gelukkig met een man als Bergman. Nog meer betreuren zij de commerciële manipulaties van filmmaatschappijen in het buitenland die de titels van de Zweedse films een pikan te vertaling geven of een nieuwe naam creëren. Geen Zweedse film of de specu latieve woorden midzomer, sauna, zomer nachtdroom en alle samenstellingen met het woordje liefde worden in de titel ver werkt." Maar hoe zit het dan met de zelfmoor den en echtscheidingen in Zweden waar van de getallen niet liegen? Niet alleen de heer Söderquist maar ook de statistieken zeggen dat West-Duitsland, Zwitserland en Japan een nog hoger percentage zelfmoor den kennen en dat het aantal echtschei dingen vergeleken met de Verenigde Sta ten in Zweden niet buitensporig hoog ge noemd mag worden. WAT DE ZWEEDSE films betreft nog dit: van de 103 tussen 1945 en 1964 gepro duceerde films verdienen slechts 23 films de pejoratieve benaming „Schwedenfilm". Verder worden op het ogenblik in Zwe den onderzoeken ingesteld naar de invloed van de film op de jeugd om eventueel de staatscensuur anders te richten. Deze censuur waakt nu nog alleen tegen het schenden van de veiligheid van de staat, de militaire geheimen en tegen verruwing. Een nogal ruime formulering die misschien wel vatbaar voor verande ring zou zijn. Maar de Zweden zijn in hart en nieren democratisch en gehecht aan de vrijheden van het democratische bestel. Zweden, land van midzomernachten. Minister Luns verklaart: (Van onze parlementaire redactie) Minister Luns heeft alle vertrouwen dat de samenwerking' tussen zijn departement met dat van Economische Zaken in deze kabinetsperiode goed zal blijven lopen. „Ondanks de bestaande competentiekwes ties inzake het Europese beleid, is mijn verhouding met minister Den Uyl uitste kend", zei de bewindsman gisteren in de Tweede Kamer-commissie voor Buiten landse Zaken. In antwoord op vragen van de heer Pa- tijn (P.v.d.A.) deelde mr. Luns mee, dat binnen het kabinet inmiddels een afspraak is gemaakt over de coördinatie van het Europese beleid. De minister van Buiten landse Zaken blijft primair verantwoor delijk, doch de beleidsbeslissingen wor den genomen in de raad voor Europese Zaken, die is gevormd uit enkele leden van de ministerraad. Deze wordt voor gezeten door de minister van Economi sche Zaken. Mr. Luns sprak de verwachting uit dat de samenwerking goed zal blijven tot een volgende kabinetsformatie. „Ik zal met interesse zien wat men er dan weer van gemaakt heeft," aldus de bewinds man. Minister Luns beloofde de commissie de Kamer frequenter te zullen informeren over gebeurtenissen in het buitenland, als mede over het verloop van internationa le conferenties, zoals die over de E.E.G. in Brussel. Het verwijt, dat hij het contact met de Kamer vooral via de T.V.-kana- len onderhoudt, wees mr. Luns van de hand. „De Kamer zal uitzonderlijk onte vreden zijn als ze mijn televisie-verkla ringen zal moeten aanhoren," zei de be windsman. „Waarschijnlijk zou zij de voorkeur geven aan de Flintstones". Advertentie ■'p®' ili* De zestien jeugd- en studentenorgani saties, die indertijd het comité voor vre de en zelfbeschikking voor Vietnam heb ben opgericht, hebben een onderhoud aangevraagd met burgemeester Van Hall naar aanleiding van diens weigering van de door dit comité gevraagde vergunning voor het houden van een expositie over Vietnam op 10 november op het Rem- brandtsplein. De weigering bevreemdt het comité, zo wordt in een communiqué meegedeeld, omdat in 1960 en 1963 wel toestemming werd verleend voor op dezelfde plaats gehouden exposities over respectievelijk Zuid-Afrika en pver de strijd voor bur gerrechten van de negers in de Verenig de Staten. Het comité vindt het in d» brief van de burgemeester aan het co mité genoemde argument dat dit „een terzake gevolgde gedragslijn is" onbe vredigend. Johanniterorde. Als landcommandeur van de Johanniterorde in Nederland heeft prins Bernhard vanmiddag in Den Haag namens deze orde aan het Nederland- sche Roode Kruis een autobus aange boden, die geheel is ingericht voor het vervoer van invaliden of gewonden. (Van onze correspondent) BONN De bondsdagdebatten over de regeringsverklaring zijn pas op gang ge komen bij het optreden van Frans Joseph Strauss- Van negen tot vier uur hadden de haarkloverijen over de eventuele oor zaak van de economische en financiële crisis in de Bondsrepubliek geduurd, toen de zaal zich plotseling vulde omdat de vroegere minister van Defensie en voor zitter van de Beierse CSU het spreekge stoelte beklom. Commentatoren spraken al gauw van de meest reactionaire toespraak die Strauss ooit in de Bondsdag gehouden had. De Beier deed, als reactie op inter rupties van de sociaal-democraten, felle aanvallen op linkse auteurs als Günter Grass, schrijver van „die Blechtrom- mel" en Rolf Hochhuth „der Stellvertre- ter", van wie Strauss opmerkte: „ik schat de Duitse geest te hoog, dat ik hem bij Hochhuth en Grass zou laten begin nen en eindigen. Beiden kunnen niet ver langen dat hun mening ernstiger genomen wordt dan de mening van de eenvoudige man op straat." De tweede helft van zijn bijna twee uur durende rede besteedde Strauss aan de bui tenlandse politiek en het probleem van de atomaire medezeggenschap van West- Duitsland. De oud-minister stelde dat Europa als geografisch gebied atomair in staat moet zijn zich verregaand zelf te beschermen en door een geloofwaardig nu cleair afschrikkingswapen zijn veiligheid te bewaren. Zonder dat Amerika in de toekomst buiten beschouwing mag blijven vond Strauss, dat dit land in Oost-Azië zo sterk geëngageerd is, dat het „juist de plicht voor ons Europeanen is, de Ame rikaanse politiek in Europa te ontlasten". Als eis in het nucleaire probleem stelde Strauss, dat de Bondsrepubliek aan alle oplossingen mee moet doen, die haar meer inlichtingen kunnen verstrekken- Hij noemde als voorbeelden consultaties en verregaande medenzeggenschap in planning en organisatie vande atomaire verdediging, vooral bij het vaststellen van de doelen. Terughouding toonde Strauss tegenover plannen voor de oprichting van de MLF en ANF, vooral dan, wanneer deelneming aan deze projecten verbon den zou zijn met de beloften tot het on dertekenen van een verdrag tot het ver bod van kernwapenen, omdat deze ook door de zone Oost-Duitsland onder tekend zouden worden". Einddoel van Strauss is „een Europees kernwapenpo tentieel onder controle van een Europese regering." Strauss eiste verder politieke overeen' stemming tussen Frankrijk en Duitsland met het oog op de reorganisatie van de NAVO en de Oost-West-verhouding. Na de toespraak van Strauss wachtte men met grote belangstelling op het op treden van de SPD-expert voor militaire aangelegenheden en de eventuele toe komstige kandidaat-Bondskanselier van de socialisten, Helmuth Schmidt. De om zijn felle toespraken bekend staande Schmidt is vóór hij senator van Hamburg werd, al eens lid van de Bondsdag ge weest. De mondelinge gevechten tussen Schmidt en Strauss uit die tijd zijn be roemd. Schmidt toonde zich echter weinig strijdvaardig. Wanneer hij fel uitviel, maakte hij meer de indruk van een kef fer dan van een bezeten politicus. Ook hij ging uitvoerig op het atomaire probleem in. Hij nodigde de regering uit duidelijk te maken wat zij nu precies wil: mede werking, medebestemming of medebezit van een gemeenschappelijke atomaire strijdmacht. Schmidt verklaarde dat zijn partij voor medewerking aan een gezamenlijke ato maire planning is. Verder eiste hij dat de Bondsrepubliek ingeschakeld wordt bij de voorbereiding van maatregelen voor het geval van een actuele crisis. Ook zou de Bondsregering een „negatief veto recht" moeten krijgen voor het geval de Verenigde Staten het afvuren der kern wapens zouden voorbereiden vanuit Duits territoir. Op een interruptie van Strauss moest Schmidt toegeven dat dit laatste probleem moeilijk is, „omdat het alleen te gebruiken is voor kernwapens die zich al op Westduits gebied bevinden." Evenals Strauss is Schmidt vierkant te gen nieuwe verdragen over een gemeen schappelijk kernwapensysteem. De SPD wil vóór alles medewerken aan het be staande apparaat. „We moeten voorzich tig zijn, dat we niet op zekere dag volle dig geïsoleerd tegenover onze vrienden staan", aldus Schmidt. LEOPOLDSTAD (Reuter) De nieu we president van Kongo, generaal Mo boetoe, die verleden week door een staatsgreep aan het bewind kwam, heeft zijn macht woensdag uitgebreid door zich zelf bevoegd te verklaren te regeren bij decreet. In een verklaring die werd om geroepen door radio-Leopoldstad wordt gezegd dat de president zelf wetten zal opstellen. Advertentie MET GOUDEN BAND VANAF f 435.— GROTE HOUTSTRAAT 86, HAARLEM Speciaalzaak sinds 1883 MADRID (AP) Het openbaar minis terie in Madrid heeft negen jaar geëist te gen de 52-jarige Noorse financier Niels Kristen Halding die ervan wordt t gehul digd in juli van dit jaar generaal Franco te hebben beledigd. Halding werd ervan beschuldigd dat hij in het Engels zou hebben gezegd: „ik heb middelen genoeg om het terreurregime van de „bloody bastard" Franco omver te werpen." De Noor is sinds juli in Malaga gevangengehouden tot de vorige maand toen hij voor zijn berechting naar de Ca- rabanchelgevangenis in Madrid werd overgebracht. Advertentie rr BEROEMDE MIDDELEN IN ÉÉN TABLET DOEN WONDEREN! Koffie drinken vlak voor het naar bed gaan is voor velen taboe. Wie ech ter een nachtje wakker wil blijven, drinkt juist koffie- Suggestie schijnt echter een grote rol te spelen in het vertrouwen in de stimulerende wer king van de cafeïne-houdende koffie. Er is namelijk gebleken dat inder daad na het drinken van een kop kof- fië een kleine verbetering in het con centratie- en reactievermogen optreedt. Dit neemt echter weer snel af en de curve zakt dan terug tot een lager peil dan genoteerd werd vóór de betrokke ne de koffie dronk. Een o nderzoek door Duitse artsen heeft bewezen dat koffie vooral niet gecombineerd moet worden met (popu laire) zenuwstillende middeltjes. Kof fie met een tranquillizer kan makke lijk ongelukken geven (Consu). Bij het Italiaanse parlement is een wets ontwerp ingediend waarin wordt voorgesteld aan tenminste 60.000 Italiaanse vrouwen die tijdens de tweede wereldoorlog zijn ver kracht, een levenslang pensioen te geven. Dit zou de regering vijf miljard lire per jaar gaan kosten. In het voorstel staat dat de vrouwen als oorlogsslachtoffer dienen te wor den gepensioneerd, zelfs al heeft de aanran ding geen zwangerschap, een ziekte of een blijvende psychische schok veroorzaakt. Voor het deeg: 150 g. bloem, 150 g. roomboter, dl. water, zout, enkele druppels azijn. Voor de vulling: 150 g. amandelen, 150 g. suiker, 1 eierdooier, citroenrasp. Wel de amandelen alvorens ze te pel len, droog ze af en maal ze. Vermeng ze met de suiker, de eierdooier en de citroenrasp. Maak deze amandelspijs enkele dagen tevoren. Snij voor het deeg de zéér harde boter door de bloem en vorm hiervan met het water en de azijn een samenhangende bal (de boterklontjes blijven hierin te zien). Een vlot pak voor de weekenden: een blazer met bijbehorende knicker bocker en baret van grove ribfluweel (Irma Spruit Couture). Rol het deeg enkele malen uit en vouw het weer op Maak er een lange lap van en vorm de gewenste letter. Leg de amandelspijs in de vorm van een lange rol op dit deeg. Vouw dit om de spijs heen en plak het met water vast. Bak de letter, na deze bestreken te hebben met losgeklopt ei, in een zeer hete, voorverwarmde oven in on geveer 35 minuten gaar en goudbruin.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7