Ontwapening is een bereikbaar doel, meent „Pax Christi" Jolie KELJUÏ Kies een Kodak cadeau Kodak Autorijschoolhouder begint kinderkledingruilbeurs Vier Venlose intellectuelen willen SS-ers in gedenkboek laten Haliplus i Haliplus JUNGHANS Rapport „Met Pacem in Ter ris onderwegis verschenen \m m Sint-gemeenten pleiten voor Sint Laurens Huurverhoging van 1000 Papoea's mochten hun vlag niet hijsen in Utrecht Hoogspoor in Breda Vlieger ging buiten zijn boekje 9 DONDERDAG 2 DECEMBER 1965 Dit is de lepel van het moderneJolie-bestek voor hedendaagse mensen met gevoel voor echte schoonheid. In juwelierspleet en edelstaal verkrijgbaar bij de juwelier. voor een welkome verrassing! Ga eens kijken bij uw fotöhandelaar! Kerkelijk nieuws Zo mooi als deze de mooiste tijd verhoogt uw weerstand tegen griep, vermoeidheid, slapte, nervositeit, verkoudheid. De vrede wordt naar onze mening niet bereikt door een simpel verbod van kern wapens, maar vereist de geleidelijke en concrete omvorming van de wildernis van de internationale samenleving tot een ge ordende internationale gemeenschap. Ontwapening is in het atoomtijdperk een bereikbaar doel geworden. Maatregelen tot wapenbeheersing, wapenbevriezing en wapenbeperking liggen op de weg van dit proces naar alzijdige en totale ontwape ning" heeft de vice-voorzitter van de ka tholieke vredesbeweging Pax Christi, dr W. J. Schuyt verklaard in zijn toelich ting op het zojuist verschenen rapport „Met Pacem in Terris onderweg". Advertentie dll Koninklijke Van Kempen Begeer-Zeist De burgemeesters van de Nederlandse Sint-gemeenten hebben in Breda tijdens een jaarlijkse verbroederingsbijeenkomst gepleit voor het behoud ^an Sint Laurens, een van de elf Sint-gemeenten. Zij deden het onder ahdere in de radio-uitzending „Draaien Maar", die rechtstreeks vanuit een Bredase bar werd uitgezonden en in een telegram aan de minister van Binnen landse Zaken, waarin zij hun sympathie betuigen en tevens de hoop uitspreken dat de Sint-gemeenten mogen blijven voortbe staan. Zoals bekend is wordt de gemeente Sint Laurens met annexatie bedreigd. Het is de bedoeling dat deze gemeente bij Middelburg wordt gevoegd. De burge meester van Sint Laurens, de heer W. Baas, had aan het begin van de bijeen komst, die bijgewoond werd door de bur gemeesters van Sint Oedenrode, Sint Odi liënberg, Sint Philipsland, Sint Jansteen, Sint Annaland, Sint Michielsgestel en Sint Maartensdijk, zijn collega's de situatie uitgelegd. Hij zou een kort overzicht ge ven van de geschiedenis van de jaarlijkse «amenkomst van de Sint-gemeentenburge meesters, maar zijn speech kwam neer op een geestig en duidelijk pleidooi voor het behoud van zijn eigen gemeente. Als een van de grote verdiensten van het rapport beschouwt de bestuursraad de gefundeerde bijdrage, die het levert tot de plaatsbepaling van de Pax-Christi- beweging te midden van andere vredes bewegingen. „Pax Christi kan en mag niet staan op het standpunt van hen, die me nen in de huidige internationale situatie de totstandkoming van een oorlogloze wereld het beste naderbij te brengen met een politiek van volstrekte, eenzijdige ontwapening. „Gewezen wordt in dit ver band op de rechteloosheid van de interna tionale samenleving. Uitdrukkelijk wordt echter ruimte gelaten voor een persoonlij ke gewetensbeslissing ten aanzien van het gebruik van geweld." Over geweldloze weerbaarheid wordt opgemerkt, dat een aantal vredesbewe gingen voor dit vraagstuk terecht ver nieuwde aandacht heeft gevraagd. Het is een van de vele vraagstukken, waarover nog een duidelijker beeld moet ontstaan alvorens een standpuntbepaling mogelijk is. De vraag blijft open of en in welke ma te geweldloze weerbaarheid een vrede- scheppende functie kan vervullen in de huidige wereldsamenleving. In het rapport „Met Pacem in Terris onderwerp" wordt onder meer gesteld dat „ieder christelijk denken o ver het vraagstuk van oorlog en vrede er van uit moet gaan, dat er nauwelijks een meer fundamentele tegenstelling denkbaar is, Van onze correspondent) BREDA De bewoners van een aantal huizen in de Bredase Reigerstraat zijn hevig ontzet omdat de Nederlandse her vormde gemeente te Breda, die de eige naresse is van deze op de rijksmonumen ten staande panden, de huur drastisch heeft verhoogd. Onlangs hebben de huur ders een schrijven ontvangen, waarin me degedeeld werd, dat de huizen na de res tauratie, die overigens nog wel even op zich zal laten wachten, het acht a tien voudige van de huidige prijs moeten op brengen. Op het ogenblik betalen de bewoners van deze eeuwenoude, tegen de grote kerk aangebouwde, panden ongeveer tachtig gulden per maand. De huurders, die tevo ren niet over deze kwestie zijn geïnfor meerd, hebben meteen na ontvangst van de brief om uitleg gevraagd aan het col lege van kerkvoogden. Tot nu toe hebben zij hierop geen antwoord ontvangen. Even tueel willen zij een proces aangaafï, om dat een huurverhoging van duizend per cent toch wel wat te gortig is. dan die tussen oorlog en de opdracht, die het evangelie de mensheid voorhoudt. Zelfs in die gevallen, waarin zou kunnen worden gesproken van een rechtvaardige oorlog, kan de christen niet anders dan staan in 'n gesteltenis van innerlijke ver scheurdheid. Hij weet, dat er geen po litie^ mogelijk is zonder het beginsel van het minste kwaad". Stilgestaan wordt ook bij de beslissing, die de jeugdige dienstplichtige heeft te nemen. „Het standpunt, als zou de ge wetensbezwaarde meer een gerijpte gewe tensbeslissing hebben genomen dan de jongen die in dienst gaat, of omgekeerd, wordt hier principieel afgewezen. Als het goed is hebben beiden dat gedaan en on der omstandigheden kunnen beide beslis singen dramatisch zijn. Van de jongeman, die wordt opgeroepen voor de militaire dienst, wordt een be slissing gevraagd op een leeftijd waarop de mogelijkheid tot het nemen van gerijp te beslissingen niet gemakkelijk is. Hij heeft er recht op daarbij niet in de steek te worden gelaten, noch van geestelijke noch van werelijke kant. De komende we reld zal juist behoefte hebben aan men sen, die de moed hebben en in staat zijn in volle verantwoordelijkheid een persoonlijke keuze te doen," aldus het rapport. De burgemeester van Utrecht heeft ver gunning geweigerd voor het hijsen van de nationale Papoeavlag naast de Neder landse driekleur voor het gebouw van K. en W. in Utrecht. De nog in ons land verblijvende Pa poea's, die zich hebben verenigd in het comité front nationaal, vierden daar giste ren hun nationale dag. De Papoea's, die bijzonder verbaasd waren over dit verbod volstonden nu met het ontvouwen van hun vlag en het weer opvouwen. De Papoea's kunnen zich niet voorstel len dat de burgemeester het hijsen van de Papoeavlag heeft geweigerd. Vier jaar geleden werden de vlag en het volkslied van West-Papoea met veel vlagvertoon in gesteld. Dat gebeurde notabene bij ko ninklijk besluit, zei de voorzitter van het comité, de heer Fr. F. Korwa, die meent dat vlag en volkslied nog steeds officieel zijn, want het K.B. is nimmer ingetrok ken. Bovendien hebben de regeringen van Ne derland en Indonesië bij de overdracht van Nieuw-Guinea verklaard, dat zij de rechten van de Papoea's zullen eerbiedi gen. Dat heeft dus ook betrekking op on ze vlag en het volkslied, zo meent de heer Korwa. De burgemeester van Utrecht verklaar de desgevraagd, dat hij op eigen gezag, dus zonder overleg met andere instanties, de beslissing heeft genomen „gezien de huidige verhoudingen met Indonesië." Advertentie Kodak Instamatic Camera's (gemak kelijk te laden, niets in te stellen), vanaf f 31,- tot f 295,-. 53s®£ Ook films zijn leuke cadeausKodak films voor zwart/wit foto's, kleuren foto's en kleurendia's. Kodak foto-uitrusting in speciale geschenkverpakking (gratis) met Instamatic 100 Camera f 67,80. met Instamatic 220 Camera f 101,25. De Haagse autorijschoolhouder en ex- hotelmanager J. van der Ruit is begonnen met een voor Nederland splinternieuw initiatief: een kinderkledingruilbeurs. In een paar vierkante meters groot etablis sement aan het Haagse Rijswijkseplein (vroeger koffiebar en bloemisterijstaan een paar rekken, hangen en liggen zo'n vijftig kledingstukken en zitten hij (als hij geen les geeft), zijn vrouw en zijn dochter te wachten op klanten. „Ik heb een dergelijke beurs voor het eerst gezien in Duitsland", zegt de heer v. d. Ruit, „in Westfalen. Daar is een arts, die van zijn patiënten wel eens wat hoorde over nog zoy goed als nieuwe kin derkleding die maar in de kast hing, er mee begonnen. In anderhalf jaar tijd heeft hij vijftien filialen geopend." „Zelf heb ik lange tijd met het idee rondgelopen. Door mijn autorijlessen heb ik nog al wat contacten met dames en die bleken allemaal met hetzelfde pro bleem te zitten: stapels kinderkleding, die onrendabel lagen opgetast en steeds maar nieuwe en hoge uitgaven voor nieuwe kle ding." Het principe van de ruilbeurs is een voudig: iemand brengt een manteltje en wil dat ruilen voor een manteltje van twee maten groter. Hij of zij betaalt een gering bedrag aan inschrijfgeld en het manteltje gaat aan het rek. Voor dat in schrijfgeld mag de klant een half jaar kledingstukken komen aanbieden. Voor elke tot stand gekomen ruil betaalt de klant weer een bedragje. Het is ook mogelijk de kléren thuis te laten ophalen. Daarvoor wordt iets ex tra's in rekening gebracht. In goede staat Breda is de laatste van de vier grote Brabantse steden, waar een modern sta tion zal komen en waar de treinen over hoogspoor geleid zullen worden. Den Bosch kreeg als eerste een vernieuwd station het oude werd in de oorlog grotendeels vernield. Eindhoven volgde enkele jaren later met een nieuw stations gebouw met hoogspoor en in Tilburg wer den gelijksoortige werken enkele weken geleden voltooid. In Breda zullen nu de treinen over een afstand van vier kilometer over hoogspoor worden geleid en zal het oude station door een nieuw gebouw worden vervan gen. De werkzaamheden, waarvoor een contract is gesloten tussen de gemeente Breda en de spoorwegen, zullen maximaal negen jaar vergen. De kosten worden op 44 miljoen gulden geraamd. Er komen in totaal acht tunnels voor het verkeer onder het hoogspoor, waardoor het noorden van Breda uit het huidige isolement wordt bevrijd. en gereinigd, dat zijn de voorwaarden, die aan elk kledingstuk, worden gesteld. Een andere mogelijkheid, die de kin derkledingruilbeurs Americain biedt, is de verkoop. Kleding, die de klant wil verkopen, wordt ook aan het rek gehan gen met de vraagprijs. Van elke geslaag de transactie krijgt de heer Van der Ruit tien percent. „Toch", zegt hij, „doe ik het niet in de eerste plaats uit geld bejag, maar gewoon omdat ik er enthou siast voor ben." Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Poortvliet R. W. Steur te Doornspijk; -voor 's-Gravenhage-Loos- duinen (7e pred. pl.) J. Monteban te Almelo; -voor Breda en voor Zundert P. A. L. Brinkman te Schoondijke. Geref. Kerken Aangenomen naar Hengelo (O) (vak. W. Baas) J. H. de Boer te Leiden. Bedankt voor Westbroek dr. M. J. Arntzen te 's-Gravendeel; voor Soesterberg H. Peper te Slootdorp. Advertentie hebben wij nog zesentachtig pendulettes U moet kunnen kiezen. Daarom maakt Junghans uurwerken in zo'n grote en smaakvolle verscheidenheid. Een daarvan is beslist de pendulette die u zoekt. (Van onze correspondent) Venlo Nu iedereen dacht dat de ge schiedenis rond het dodenregister in Ven lo eindelijk achter de rug was, hebben vier vooraanstaande Venlonaren zich in een adres tot de Venlose gemeenteraad gewend. De vier intellectuelen verklaren zich tegen het verwijderen van de namen der zeventien Venlonaren die in het regis ter vermeld staan naast de 672 namen van andere Venlonaren, die door oorlogshan delingen om het leven zijn gekomen. Vrij kort na de bevrijding ijverde een Venlo's comité ervoor een boek aan te leggen waarin alle namen werden opge tekend van die Venlonaren, die door oor logshandelingen waren omgekomen. Het boek met namen kwam er en werd neer gelegd in een gedachteniskapel. De namen van de omgekomen priesters werden in rode kleur geschreven, de overige namen in het zwart. Al gauw bleek dat in het register ook de namen stonden van de zeventien Ven lonaren, die de zijde van nazi's hadden ge kozen en daardoor, veelal in Rusland, wa ren gesneuveld. De joden voelden er van het begin af aan niets voor hun slachtoffers samen met de landverraders in het register te herden ken. Na tal van pogingen, al negen jaar ondertussen, scheen het eindelijk te zijn gelukt. De vier adrssanten protesteren niet ter verdediging van de S.S.'ers, doch zij zijn verontwaardigd over de schending van het recht van de katholiek om in zijn kerk zijn doden te mogen herdenken, zo schrij ven zij. Burgemeester en wethouders hebben de gemeenteraad voorgesteld het adres voor kennisgeving aan te nemen, Van joodse zijde kregen we het volgende commen taar: „Laten ze desnoods Rauter en ande re heren in het boek noemen als ze maar niet samen met de joodse slachtoffers in één en hetzelfde gedachtenisboek her dacht worden. De S.S.'ers kunnen er rustig in blijven staan, doch dan gaarne de joden eruit". Voor de vogels is het een barre tijd. Daarom, strijken ze bij duizenden neer in fruit- en bessentuinen en pikken er de nu reeds aanwezige knoppen weg. Men heeft nu een soort glasivol ontwikkeld, die over een boom wordt getrokken. De vogels raken er met hun poten in verward en komen na een eerste kennismaking nooit meer terug. Bovendien verteert het glaswol op den duur vanzelf. De centrale raad van beroep heeft be slist dat vlieger A. van der Veen uit Kat wijk ten onrechte enkele malen heeft ge probeerd tijdens een vlucht zijn meerde re, die een toestel bestuurde, te corrige ren. Deze meerdere, de luitenant ter zee eerste klasse Van Meerwijk, vindt dat de tweede vlieger in de periode van 17 au gustus tot oktober van het vorig jaar minstens driemaal heeft ingegrepen tij dens situaties waarin dit volmaakt over bodig was. De luitenant leidde een squa dron helikopters van het vliegdekschip „Karei Doorman". Dat de luitenant het optreden van de tweede vlieger onjuist achtte, had hij la ten uitkomen in het conduite-rapport. De vlieger op zijn beurt vond dat hem geen recht was gedaan reden waarom hij be roep aantekende bij de centrale raad. Deze heeft nu uitspraak gedaan. De raad verklaarde het beroep ongegrond. Zij acht geen redenen aanwezig om het conduite-rapport nietig te verklaren. De dubbele besturing van een helikopter ver eist teamwork, daardoor is het de twee de vlieger toegestaan om opmerkingen te maken, maar aldus de centrale raad vlieger Van der Veen is veel verder ge gaan door rechtstreeks in de besturing in te grijpen. Het is voorts gebleken dat dit niet driemaal was gebeurd, maar al di verse keren eerder. Advertentie lOO captuli 50 capiulat Neem nu elke dag zo'n kleine capsule Haliplus die bovendien zo gemakkelijk is in te nemen. U komt dan gezond de winter door. MULTIVITAMIN E>l VOOR HET HELE GEZIN IM I 2.2t boekenboeken boekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboeken boekenboeken Uil I HUTlflNRCH boekenboeken VTIu UlllVmUCIl boekenboeken boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl In de serie PRISMA-boeken zijn als tweede (en herziene) druk drie delen ver schenen „In de ban van de ring" van J. R. R. Tolkien, uit het Engels vertaald door Max Schuchart. Het eerste deel van dit Keltische heldenverhaal heet „Reis genoten", het tweede „De twee torens" en het derde „De terugkeer van de ko ning". Ook verschenen'als Prisma-boeken „Kruidwoordraadsels (Duits-Frans en Frans-Duits) van Lily Powell-Froissard; .Memoires van een oorlogsvlieger" van J. D. McDonald, vertaling G. Mosmans; „Agent voor Moskou" van Alexander Foote. vertaling H. Barkhof-Wesly; „Test uzelf", een speelse handleiding tot zelf kennis van William Bernard en Jules Leopold, vertaling J. Baars; „Elektrici teit zonder dynamo", een revolutie in de energievoorziening, van John W. Gard ner, vertaling H. Leydens; „Moderne Azi atische verhalen" vertaald door M. de Sain; „Janet en Manica" van Jane Dun can, vertaald door D. Menger-De Neyn van Hoogwerff. „Onze kinderen" van drs. W. de Hey, is uitgegeven door de Drukkerij DE SPAAR- STAD in Haarlem- Weer zijn twee delen (7 en 8) versche nen van de vierde druk van „Wat is dat?", encyclopedie voor jonge mensen, samengesteld door D. A. Cramer-Schaap. Elke twee maanden verschijnen twee de len bij de Uitgeverij en Drukkerij HOL- LANDIA n.v. in Baarn. De zesde druk is uitgekomen van „Koen" van Jan Mens en de achtste druk van „Jokoenda, het zwarte licht" van Arnold Krieger bij de n.v. Uitgevers maatschappij KOSMOS in Amsterdam; C. J. Kelk verzorgde de vertaling van laatstgenoemd boek. „Een volk zoekt zijn geschiedenis" van Walther Heissig, vertaling A. Frans Len ders, is gewijd aan de Mongolen en da verloren documenten uit hun gouden tijd. De schrijver is hoogleraar aan de univer siteit in Bonn. De Nederlandse uitgave verscheen bij de Uitgeverij N.I.B. in Zeist. Bij N.I.B. zag eveneens het licht „De tien geboden" (de mens en zijn recht) van Hermann Schreiber, uit het Duits vertaald door Frans Lenders. De vier on derdelen handelen over „De Heer zij on ze rechter", „Aan de onbekende God", „Licht en duisternis" en „De God der wrake". „Gara-Yaka", het verhaal van een jachtluipaard, van Desmond Varaday ver scheen in de geautoriseerde vertaling van Tim Maran bij H. MEULENHOFF in Amsterdam. Bij J. J. ROMEN Zonen in Roermond en Maaseik verscheen „De bijbel over ge loven", toegelicht door drs. J. Heijke C. S. Sp.; het betreft no. 28 in de reek» „De bijbel over In „Tin en tinnegieters in Nederland" belicht B. Dubbe de geschiedenis van het tinnegietersambacht in ons land; de uitga ve is van W. DE HAAN in Zeist. Bij de Uitgeversmaatschappij A. W. SIJTHOFF in Leiden zijn verschenen „Een verbond met de dood" van Stephen Becker uit het Amerikaans vertaald door Ary van Nierop; „Speelgoed voor spionnen" van John de Carré (schrijver van „Spion aan de muur") vertaald door J. F. Kliphuis; „Een stille kreet" van Michèle Saint-Lo, uit het Frans vertaald door Johan W. Schotman; „Een verre neef" van Simon Troy, vertaald door E. D. Künzli-Boisse- vain. Onder de titel „Voeten en vleugels" verscheen bij de uitgeverij NIJGH VAN DITMAR 's Gravenhage een bundel ge dichten van Edith de C.lercq Zubli. In het Thijsse-jaar is de vijfde druk verschenen van „Het vogelboekje" van dr. Jac. P. Thijsse met 78 pentekeningen en 16 aquarellen in vierkleurendruk door Rein Stuurman; het boekje is bijgewerkt door dr. Fop I. Brouwer. Uitgave: A. G. SCHOONDERBEEK, Laren. In de Nederlandse vertaling is bij J. J. ROMEN ZONEN in Roermond en Mas- eik verschenen „Wegen van wijsgerig den ken" van J. M. Bochenski, bewerkt door dr. J. H. M. M. Loenen, lector in de wijs begeerte aan de Universiteit te Leiden. Bij de zelfde uitgeverij zijn verschenen „Mijn levende schaduw" van Paul de Wispelaere'; „De nacht van Mougins" van Roger Vrigny, winnaar van de Prix Fé- mina, uit het Frans vertaald door Elisa beth Bekius; „De gevangenen" van José Giovanni, uit het Frans vertaald door J. F. Kliphuis; „Dichter bij Achterberg", sa mengesteld door W. Hazeu.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 9