Britse luchtmacht in Zambia geeft Rhodesië veilig gevoel GOLDEN FICTION FILTER Staatsgreep in Syrië mislukt? Regionale CDU-afdeling ging uit rancune op nazi-jacht Wereldnieuws Voor filterrokers met een eigen stijl Riemens Van dag tot dag Conservatieven niet langer bereid Wilson te steunen gentlemen prefer WIE WAT WAAR 1966? GOLDEN FICTION -0Ö VRIJDAG 3 DECEMBER 1965 AFTEH SHAVE ■H) ON Weer stroomstoring in Verenigde Staten Kocht u al ons jaarboekje Met het puur-witte mondstuk Exclusieve melange Vol smaak en toch zacht 20 stuks f 1.25 l* FILTER CIGARETTES Wie het op dit ogenblik in de Verenig de Staten waagt, te pleiten voor vrede in Vietnam, wordt het felst veracht door de mannen die in Vietnam vechten: de vrijwilligers en dienstplichtigen, blank en zwart, die dag in dag uit het hoofd bie den aan de gewiekste en onverschrokken Vietcong. Deze soldaten noemen de vredelievende burgers thuis de „Peace-niks", waarvan de Russisch klinkende tweede lettergreep moet aanduiden dat vredelievendheid en communisme synoniemen zijn. Natuurlijk is het een uiterst zorgwek kend verschijnsel dat afkeer van geweld en moord wordt verdacht gemaakt als onvaderlandslievend en verraderlijk. Het zelfde verschijnsel doet zich ook steeds meer elders in de wereld voor. Wie over vrede praat en over afschuw van de bloe dige opoffering van onschuldige mensen, wordt achterdochtig bekeken en in de hoek van de „linkse elementen" gescho ven. Men kan betogen dat de ware vre delievendheid zich daardoor niet mag la ten afschrikken en dapper door moet gaan de hoogste ethische en culturele waar digheid van de mens te verdedigen, maar de praktijk is duidelijk: vele vre delievende mensen worden schuw en hou den hun mond. Toch is voor de situatie in de Verenig de Staten deze Vietnam-oorlog niet ge heel en al zonder vruchtbare gevolgen voor die ethische en culturele waarden. Hoe uit het grootste kwaad nog iets goeds kan groeien, leert dit voorbeeld op nieuw: voor het eerst in de Amerikaanse geschiedenis vechten blanke en zwarte mannen geïntegreerd in dezelfde eenhe den onder blanke zowel als zwarte offi cieren, waarbij ieder symptoom van ras sendiscriminatie of ontrechting afwezig is. In Vietnam is een hechte solidariteit gegroeid tussen mannen van verschillen de huidskleur, uiteraard onder druk van de moeilijke omstandigheden en het le vensgevaar, maar ongetwijfeld sterk ge noeg om straks invloed te hebben op de verhoudingen tussen de rassen in het Amerikaanse vaderland. Ook in de Tweede Wereldoorlog is daarvan al iets te bespeuren geweest, doch meer bij incidentele en toevallige orrfstandigheden. In Vietnam is het uit gangspunt geworden, dat huidskleur geen enkel verschil maakt bij de indeling of de promotiekansen. Een blanke eenheid kan worden gecommandeerd door een zwarte officier, een blanke officier kan een zwarte als collega hebben, een eenheid kan bestaan uit een ongeregeld aantal manschappen van verschillende huids kleur. Met andere woorden: op de bloe dige slagvelden van Vietnam is de gelijk heid der mensen doorgedrongen tot de conventie. Dat is een enorme winst, die moeilijk zal kunnen worden tenietgedaan door extremistische uitbarstingen in de Verenigde Staten, van welke kant die ook komen. Het betekent ook, dat de kwaliteit van de soldaat in alle rangen onafhankelijk is gebleken van de huids kleur. Het is misschien voor velen over bodig, dit te constateren, maar de ras- zenmoeilijkheden in de zuidelijke staten werden en worden voornamelijk veroor zaakt door de invloed van een pseudo- wetenschappelijk vooroordeel, dat aan kleurlingen een „van nature" lagere orde aanwijst dan aan de blanken, ook wat betreft hun arbeidsprestaties, intelli gentie en beschavingscapaciteit. Dit verwarrende sprookje is in Viet nam ontzenuwd en het is aan te nemen dat de Amerikaanse legerleiding die dankbaar gebruik maakt van kwaliteiten der kleurlingen-militairen ertoe zal wil len bijdragen dat deze nieuwe ontdekking van een oeroude waarheid gemeengoed wordt aan „het thuisfront", wanneer de heilloze en gruwelijke oorlog in Vietnam op een of andere wijze in vrede zal zijn verkeerd. Denkende over de mogelijkheid van be ëindiging der vijandelijkheden in Viet nam, komt men steeds weer tot de vraag of een land als Nederland in zijn rol als NAVO-partner niet evenzeer een verant woordelijkheid draagt voor de gang van zaken in Vietnam als Amerika zelf. Mi nister Luns ontkende dat gisteren in de Kamer, maar dat lijkt sterk op een uit vlucht. Wellicht is de vrees van gewone mensen om als „peace-niks" te worden gebrandmerkt, ook bij regeringen aanwe zig. Een vredesinitiatief van Nederlandse kant zou in Amerika bij de groep der „doorzetters" een slechte indruk maken. Minister Luns praatte de Amerikaanse weigerachtigheid om te onderhandelen weg met beschuldigingen van „onoprecht heid" aan de zijde van Hanoi. Het is te hopen dat hij bijwijze van uitzondering nu eens ingewijde in de Amerikaanse po litiek is, zodat hij precies weet hoe het zit. Maar als bondgenoot van Amerika kan Nederland volgens de opvattingen van de heer Luns geen initiatief nemen dat de Amerikaanse politiek doorkruist. Dat is de conclusie die de Kamercommis sie heeft te trekken, hoezeer een aantal harer leden ook bereid bleek de scheld naam „peace-nik" in dit geval te trot seren. ^WWWWWAft/WWAWWMWWWWWWWWWWWWWWW (Van onze correspondent) LONDEN. De eerste Javelin-straal- jagers van de Royal Airforce zijn in Zambia geland. Over hun stationering daar werd op het laatste ogenblik, vlak voordat de conferentie van de Organisa tie voor Afrikaanse Eenheid in Addis Abeba, vrijdag, zou bijeenkomen, defini tief overeenstemming bereikt. Eigenlijk was die overeenstemming er woensdag al, maar toen was er nog verschil van mening over de legering van het batal jon Britse infanterie, een kwestie die nog steeds niet is opgelost. President Kaunda van Zambia kon de beslissing over Britse vliegtuigen niet langer ophouden, omdat hij dan het risi co liep dat de hele zaak zou afspringen, met het gevolg dat hij waarschijnlijk politiek gedwongen zou worden om Egyp tische Migs en Ethiopische en andere Afrikaanse troepen, die op directe agres sie tegen Rhodesië aansturen, te accep teren. Kaunda hoeft zichzelf niet zozeer tegen Ian Smith, als wel tegen zijn Afri kaanse vrienden beschermen. Kaunda heeft wel laten weten dat hij zich het recht voorbehoudt militaire steun aan andere landen te vragen, in dien dat voor de bescherming van de Ka- ribadam nodig zou zijn. In dit verband is het van belang dat een vooraanstaan de zegsman in Salisbury heeft beweerd Advertentie wmBBm r van 2.90 af een produkt dat de regering van Ian Smith plannen heeft opgesteld om de dam te vernielen, indien Britse troepen Rhodesië zouden binnenvallen. Dit is later herroepen. Het militaire aanbod van Wilson kwam voornamelijk voort uit de gedachte dat het vormen van een buffer in Zambia tegen de Afrikanen uit het noorden en Rhodesië gewenst is. Militair optreden door de Afrikaanse landen wordt nu veel moeilijker. Het lijkt erop dat Smith het spel van Wilson meespeelt. Verbonden In een interview met de Londense „Evening Standard" verklaarde Smith geen plannen te hebben tot vernietiging van de dam, of tot een economische boy cot van Zambia. Beide landen zijn sinds een halve eeuw nauw met elkaar verbon den. Hij verwelkomde de Britse lucht macht in Zambia, omdat ook Rhodesië belang heeft bij orde en rust in dat land. Door dit vertoon van welwillendheid pro beert hij Wilson in een belachelijk dag licht te stellen en de Britse premier scherp te laten voelen dat hij zich door de Afrikaanse extremisten op sleeptouw laat nemen. Deze zelfde stemming valt er bij een deel van de Britse Conservatieven te con stateren. Het eenheidsfront wankelt door Wilsons dreiging met een militaire opera tie tegen Rhodesië en ook door de ver scherping van de Britse financiële en eco nomische sancties. Ian Smith heeft Wil sons verklaring over een eventuele actie tegen de Karibadam „dom geklets" ge noemd. De meegaandheid van de oppositie is verdwenen. Oppositieleider Heath kreeg van de autoriteiten gedaan dat hij Wil sons radio- en televisietoespraak van woensdag over de nieuwe actie tegen Rho desië vandaag mag beantwoorden, omdat die toespraak een element van partijpoli tieke controversen bevatte. In het Lager- uis kwam het donderdag enkele ogenblik ken tot een felle botsing tussen Heath en Wilson. EL PASO (Texas) (AFP) Don derdagavond heeft zich in een elektrici teitscentrale bij de Amerikaans-Mexicaan se grens een storing voorgedaan, waardoor delen van Texas en Nieuw-Mexico en de Mexicaanse grensstad Juarez in het don ker zaten. In El Paso, dat 250.000 inwo ners telt, maakten de ziekenhuizen ge bruik van hun noodinstallaties. De enige verbinding met de buitenwereld liep over de radiocentrale. Twee militaire bases, de luchtmachtbasis Biggs en de installaties van fort Bliss, werden eveneens door de storing getroffen. Advertentie Advertentie 'Iftrmn//// 7/////////MMMMBr//////// i/juêuim//. r< ISTANBOEL (AP) Tanks van het Sy rische leger hebben een poging tot een staatsgreep van pro-Nasser elementen on derdrukt. Er zouden honderd personen om het leven zijn gekomen bij de coup tegen de sterke man van Syrië, generaal Amin Eihapez, aldus persberichten in de Turk se kranten. De berichten komen uit de stad Kilis bij de grens met Syrië. De poging tot staatsgreep zou het werk zijn geweest van enkele honderden officieren, allen aanhangers van Nasser. Tanks van loyaal gebleven eenheden zouden de opstand heb ben onderdrukt. (Van onze correspondent) BON De afdeling Paderborn van de CDU is uit rancune op nazi-jacht gegaan, toen het ministerie van Culturele Zaken in Düsseldorf besloot dat de nieuwe uni versiteit voor Westfalen niet in Paderborn zou komen. Zes plaatsen in Westfalen hadden zich ais vestigingsoord voor de nieuwe universiteit opgegeven. Toen Pa derborn verloor tegen Bielefeld, besloot de CDU de ondergang te bewerkstelligen van de plaatsvervangend voorzitter van het comité van vestiging, de in Münster docerende prof. Helmut Schelsky. MMUiMiflwvwuinnnnnnnnMvinwwmwvwwimHAMnnnnMinniviAnwMMmnMvimnMWHwuwMMvwiivuwiwuinnMHwmiiwwwiMHi^^ Aziatische zaken en ons buitenlands beleid /wvwwifwwtfvwinAnnnniinnnnnnnnmnnnnnnnnAnj innrMvmnwwinnnnnnnnnmuummuvinjuumm Het zou een vergissing zijn te menen dat Nederland na het verlaten van Nieuw Gui nea geen groot belang meer had bij Aziatische zaken.. Ook een land dat nimmer koloniën in Azië bezat, en dat naar be volking kleiner is dan het on ze, Denemarken namelijk, heeft in het Verre Oosten grote economische belangen. Evenals dat het geval is met Denemarken liggen de Neder landse Aziatische belangen voornamelijk in het Verre Oosten, en worden zij aller eerst behartigd door onze kooplieden, reders en ban kiers voorts ook wel door onze fabrikanten en haven bouwers. Het ware logisch, en wen selijk, wanneer de officiële politiek van Nederland zich richtte op alles wat deze be langen kan dienen, zonder zich op een zijspoor te laten brengen door de verlangens van deze of gene grote mo gendheid, die ginds nog „gro te" politiek wil bedrijven en daarvoor mede onze steun zoekt. Maar de werkelijkheid is anders tenminste in eni ge gevallen. Daarbij denken wij voor eerst aan de farce van de Nederlandse stemonthouding op het verzoek tot toetreding van de Verenigde Naties van de Chinese Volksrepubliek. Een farce, omdat Nederland in de juist voorafgegane stem ming had helpen vaststellen dat het hier om een belang rijke aangelegenheid ging (waarvoor een tweederde meerderheid vereist is.) Maar wanneer men dadelijk daar op zich in die belangrijke aan gelegenheid van stemmen onthoudt, geeft men dan zich zelf niet een brevet van on vermogen om belangrijke za ken in de Naties te beoorde len? Bovendien betekent stem onthouding onder de proce dureregels van de Algemene Vergadering in feite het zelf de als tegenstemmen, want de onthoudingen worden geteld bij de tegenstemmen. Wilde de Nederlandse stem werke lijk „neutraal" zijn dan kon onze gedelegeerde dat tot uit drukking brengen door niet mee te stemmen. Maar kennelijk wil Neder land, wil het officiële Neder land, niet neutraal zijn en al les blijven doen om Peking buiten de Verenigde Naties te houden. Dat dit de beste ma nier van handelen zou zijn om onze belangen in China te dienen, zal niemand willen volhouden. De zaak wordt nog vreemder, wanneer men be denkt dat Nederland sedert vele jaren wèl diplomatieke betrekkingen met Peking on derhoudt, en niet langer met Formosa. Daardoor druist on ze politiek in de Verenigde Naties ten aanzien van Peking in tegen onze politiek je gens Peking zelf. Zij kan dus niet alleen schadelijk zijn voor onze economische be trekkingen met dat grote land, zij is bovendien onlogisch Wij komen nu tot Vietnam. Weliswaar zijn onze zakelijke belangen daar gering, maar de oorlog in Vietnam brengt de gehele Aziatische wereld, die op grotere of kleinere af stand van de vuurhaard gele gen is, in een staat van voort durende onrust. In deze ko lommen hebben wij eerder betoogd dat bij het conflict zelf strikte afzijdigheid onze beste gedragslijn leek. Komt het eens tot een vrede dan zal er zoveel op te bouwen zijn dat onze eventuele hulp daar bij goed van pas kan komen. Eerdere steun aan Zuid-Viet- nam is in feite interventie. Het is gezegd door nie mand minder dan de Ameri- kaanseminister van Buiten landse Zaken Dean Rusk dat het succes van de Ameri kaanse wapenen ook Europa's succes zou betekenen, en en kelen in ons parlement heb ben het hem nagezegd. Na tuurlijk is het waar dat een ernstige verzwakking van het grote Amerika schadelijk zou zijn, ook voor de kracht van de NAVO doch zover ziet niemand het komen. Maar welk succes kan Amerika be halen aan de verre stranden van Vietnam welk duur zaam succes wel te verstaan? Blijvende vernietiging van de Vietcong zoals ook Groot- Brittannië, na jaren strijd.de communistische guerrilla's in Maleisië eronder kreeg? Wel licht. Maar dan? Zullen de Amerikanen dan niet uitein delijk het land moeten verla ten een land dat groten deels vernield is en dat een verbitterde bevolking zal heb ben? Is het niet een sprookje te geloven dat Zuid-Vietnam dan „safe for democracy" ge maakt zal zijn? Of gaat het toch uiteinde lijk om het bezit van enkele bases, zoals de Baai van Cam- ranh en vliegvelden rondom Saigon en zal dat dan het uiteindelijke succes zijn? Wie het Verre Oosten eni- zins kent krijgt de indruk dat hier in wezen nog heel andere dingen aan het gebeuren zijn. De meest geweldige gebeur tenis daar was, na het onaf hankelijk worden van Indo nesië, de afval van Singapore want Singapore is als het hengsel van een grote deur, en met de val van Singapore komt de Britse positie in Hongkong, zo goed als de Amerikaanse in Vietnam, in de lucht te hangen. In zulk een perspectief be zien vechten de Amerikanen de laatste strijd van de blanke man op het Aziatische conti nent. Een van de tragische aspecten daarvan is, dat zij niets geleerd schijnen te heb ben van de vergissingen, de fouten en de goede ervaringen van hun voorgangers Fran sen, Britten, Nederlanders. Zo overviel het hen, na enige ja ren vechten in Vietnam, dat de tropische malaria zo ge vaarlijk was, en men bleek onvoldoende kinine voorradig te hebben Op politiek ge bied zouden èn de Britten èn de Nederlanders èn de Fran sen de Amerikanen kunnen zeggen, dat de enige wijze po litiek in het Azië van vandaag die is, welke het aan de Azi aten overlaat om zichzelf te besturen. Wij willen niet de fout ma ken van de beste stuurlui, die aan de wal staan. Maar zomin als wij de Amerikanen willen raden hoe zij het zou den moeten doen, zomin kun nen wij hen nazeggen dat hun succes ook ons succes zou zijn. Indonesië is het land van Azië dat ons het meest blijft interesseren. Banden zoals die met geen ander land ter wereld bestaan, binden ons met Indonesië. Na de enorme crisis, waarin de betrekkingen tussen beide landen zo lang hebben verkeerd, begint de tijd terug te komen voor een nieuwe, betere verstandhou ding. Het lijkt verstandig en dit is ook de recente poli tiek van de Nederlandse rege ring geweest om de nieuwe betrekkingen geheel in het licht te zien van zakelijke be langen en overwegingen. Na tuurlijk zou inmenging in de binnenlandse aangelegenhe den wel het allerlaatste zijn wat ons te doen stond, maar ook in zaken de buitenlandse politiek van Indonesië betref fende, past afzijdigheid en soms het nemen van een zekere afstand. In zijn con flict met Maleisië kan Indone sië menige stelling die het verkondigt schragen met een beroep op de geschiedenis, de taal- en de volkenkunde. Ook haar stelling dat een bewind als dat van Koeala Loem- poer, krachtig gesteund als het is door Britse troepen, in wezen nog koloniaal is, valt niet zonder meer af te wijzen. Maar het zijn alle Indone sische zaken, en van ons ge zichtspunt uit beschouwd zijn goede betrekkingen met Groot- Brittannië nóg weer belang rijker. Derhalve komen wij tot een politiek van afzijdig heid waarvoor, naar wij ho pen en ook verwachten, Indo nesië begrip zal hebben. Van die afzijdigheid profiteert het weer wanneer wij onze han del met Indonesië voortzetten en ontwikkelen, ook al mocht Groot-Brittannië dit anders wensen. Wy willen hopen dat de Nederlandse politieke lijn welke is gevolgd tegenover Indonesië, zeer binnenkort wordt doorgetrokken met be trekking tot Vietnam en tot China. Dan, en ook pas dan, zal onze politiek jegens Azië een zekere allure krijgen en zal zij niet op belangrijke punten worden doorbroken omdat onze regering gezwicht is voor Amerikaanse druk. Want een andere feitelijke beweegreden is er kennelijk niet. En voor Amerikaanse druk zwichten behoeven wij niet en mogen wij nietze ker niet als lid van de Volke ren-organisatie waarin ieder land gelijke rechten en gelijke plichten heeft. Maar daarbui ten bestaat er evenmin aan leiding toe Amerika heeft aan Nederland een volgzame bondgenoot in de NAVO, en buiten dit bondgenootschap staat het elk land vrij eigen belangen te behartigen en een eigen politiek te voeren. Zoals Amerika zelf bij herhaling ge toond heeft, ook jegens ons land. De CDU van Paderborn had een bro chure in handen gekregen, die de toen 21-jarige Schelsky in 1934 had geschreven. Onder de titel „socialistische levenshou ding" schreef Schelsky in deze nationaal socialistische dingen als: „Een socialisti sche daad is bijvoorbeeld het onvrucht baar maken van ongeneeslijke erfelijk be laste mensen". Behalve het schrijven van deze brochu re heeft men Schelsky nooit iets kunnen verwijten De minister voor Culturele Zaken voor Noordrijn-Westfalen, prof. Mikat, verklaarde dan ook op een pers conferentie dat hij geen begrip voor de actie tegen Schelsky zou kunnen opbren gen, wanneer deze in verband stonden met het regeringsbesluit om de geplande uni versiteit niet in Paderborn op te richten. Schelsky zelf noemde de brochure: „De onrijpe uitlating van een onrijp mens". Het wachten is nu op een verklaring van de CDU, die zich nooit bijster veront waardigd heeft getoond wanneer werke lijke nazi's op sleutelposities werden ont maskerd. Toen het bijvoorbeeld ging om mannen als Seyss Inquart's zetbaas Con- ring die in de Volksvertegenwoordiging werd afgevaardigd. Brug. Een Spaanse vrachtboot van 1500 ton heeft woensdag bij Stockholm in een sneeuwbui een brug geramd, waar door een overspanning van tachtig me ter vernield. De schade wordt op mil joenen kronen geschat. Het herstel zal een half jaar duren. Frans. Om de Franse taal te bescher men en te verbreiden zal onder voor zitterschap van de Franse premier een speciale commissie worden benoemd. Kleuren-T.V. Een door de Britse regering ingestelde adviescommissie heeft aan bevolen dat het Westduitse „pal"-sys- teem wordt gebruikt voor kleurentele visie in Groot-Brittannië. Mijngas. In een Turkse kolenmijn te Ere- gli zijn negen mijnwerkers door een mijngasontploffing omgekomen. Negen arbeiders werden ernstig gewond. Verbod. Tsjechoslovakije heeft de leden van de Amerikaanse ambassade in Praag de toegang tot bepaalde Tsjechi sche gebieden verboden. Dit is een ant woord op soortgelijke maatregelen te gen Tsjechische diplomaten in de V.S. Radioactviteit. Van zes tot tien decem ber wordt in Wenen een conferentie ge houden over de behandeling van radio actief afval. Er zullen 150 geleerden uit 26 landen aan deelnemen. Neo-Nazi's. De Westberlijnse politie heeft voor het bekladden van muren met ha kenkruisen een 22-jarige P.T.T.-ambte- naar gearresteerd. Hij en drie anderen die na een verhoor zijn vrijgelaten waren in het bezit van nazi-littera tuur en hadden elkaar S.S.-rangen ge geven. Beperking. Een commissie uit het Deen se parlement is het er bij de bespre king van procedurewijzigingen over eens geworden, dat er in de volksver tegenwoordiging teveel gepraat wordt. Zij besloot voor te stellen om de twin tig minuten die elke spreker wordt toe gestaan te spreken te halveren. Vurig. De afgelopen drie maanden heb ben de Britten vrijwillig 40.000 vuurwa pens ingeleverd die zij zonder vergunning in bezit hadden. Binnenkort is de am nestie verstreken. Dan staat er weer maximaal drie jaar gevangenisstraf of een onbeperkte geldboete op het clande stien bezit van vuurwapens.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3