Kampeerterreinen in N.-Holland zijn langs de kust overbezet „Willem Barendsz" probeert deel booreiland te slepen Vereniging De Tulp gaat zich uitspreken over marktordening ZENTVELD EN VAN BREEMEN Jiri lanka's „Midzomernachtdroom" Voor GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN Ondertrouw in Baam Kerstpakket voor militairen in het buitenland Vier gewonden bij aanrijding Amerikaanse opdracht voor de Netam Deskundigen van Wijsmuller naar Manilla Algemene ledenvergadering in Haarlem: „Draagt elkanders lasten" wordt nu wel erg moeilijk WIE 1966 WAT WAAR P R IJ S ƒ2.75 6 VRIJDAG 3 DECEMBER 196 5 v Croot poppenfilmer verheft zijn medium boven menselijk theater Hygiënische opvoeding zeer noodzakelijk i Sb Rajakovitsj toehoorder bij proces-Verhelen Austin-dealer voor IJmuiden en omgeving met A.N.W.B.-keuring Plaat- en spuitwerk - Quickservice - Calter service-station Actueel Boeiend Interessant Een boekje waar u als geschenk eer mee Inlegt. Dagelijks verkrijgbaar aan onze bureaus DE EERSTE INTERNATIONALE erkenning die de nu zo befaamde poppenfilmer Jiri Trnka verwierf, was op het Filmfestival van Cannes in '46 ,waar zijn teken film „De dieren en de rovers" een onderscheiding kreeg. Het was Trnka's tweede tekenfilm, want pas na de oor log was hij zich in die richting gaan ontwikkelen, nadat hij in de voorafgaande jaren voornamelijk bezig was geweest met het illustreren van kinderboeken, zich on ledig had gehouden met een poppentheater, „Trnka's Houten Theater" en zich toegelegd had op het ontwer pen van toneeldecors en kostuums. Tot 1958 heeft Trnka tekenfilms gemaakt, zijn laatste proeve op dat gebied was een propagandafilmpje voor de UNESCO, maar hij was toen al tegelijk druk doende met zijn poppenfilms, waarvan de eerste, het in '47 gemaakte „Spacilek", al dadelijk een overweldigend succes bleek en ontelbare onderscheidingen in de wacht sleepte. Van dat ogenblik af was het duidelijk dat Trnka zijn werkterrein gevon den had en het verwaarloosde genre van de poppenfilm met een slag in de internationale belangstelling had weten te brengen. Na „Spacilek" bevestigden „Des kei zers nachtegaal", „Het verhaal van de bas-cello", „Prins Bajaja", „Lied van de prairie" en „Soldaat Schwejk" het unieke talent van Trnka, die eenzaam en onimiteer baar het terrein van de poppenfilm beheerste. Een on uitputtelijke fantasie, een krachtig gevoel voor theater en een artistieke integriteit onderscheidden het werk van de Tsjechische kunstenaar van alle andere pogin gen en probeersels in dit genre dat vooral in de reclame film zijn toepassing vond, waarbij vooral getracht werd met behulp van plastisch materiaal en allerlei techni sche hulpmiddelen de poppenfiguren een zo groot mo gelijke natuurlijkheid van bewegingen en van mense lijke mimiek te geven. Trnka is niet in deze valkuil van verkeerd gerichte werkelijkheidsimitatie gevallen. Hij heeft het materiaal, waarmee hij werkte, nooit verloo chend en dus ook nooit getracht zijn poppen op echte mensen te doen gelijken. Zelfs het variëren van gelaats uitdrukkingen heeft hij altijd en terecht afgewezen, het verbijsterende en lang niet altijd door iedereen opge merkte aspect van Trnka's kunst is de onveranderlijk heid van het eenmaal geconcipieerde gelaat dat in het verloop van de film schijnbaar andere uitdrukkingen krijgt door een iets andere belichting, maar voorname lijk dank zij de suggestie van de voorafgaande en vol gende opnamen. TRNKA ZELF GELOOFT in de on begrensde mogelijkheden van de pop penfilm die hij niet tot bepaalde on derwerpen beperkt zou willen zien, al geeft hij er de voorkeur aan het genre vooral dan te gebruiken als de menselijke figuur in conflict dreigt te komen met de realistische werking van het filmbeeld. Daar waar sprake is van satyre en groteske overdrij ving, maar ook waar pathetische ge voelens en lyrische verrukking de boventoon voeren, is de poppenfiguur beter op haar plaats dan de mense lijke verschijning. Trnka's voorkeur voor volksverhalen (Spacilek"), sprookjes („De nachtegaal van de kei zer") en satyrische gegevens („Sol daat Schwejk", „Het lied van de prai rie") wordt daarmee verklaard en wat het lyrische genre betreft, in de verfilming van Shakespeare's „Een midzomernachtdroom" toont Trnka de grote voordelen aan van het pop- pentoneel boven het menselijke the ater. Na „SCHWEJK" IS DEZE Shakespeare- verbeelding de meest ambitieuze onder neming in de langjarige carrière van de nu 53-jarige kunstenaar die in 1912 in Pilsen geboren werd. Tussen '57 en '59 werkte hij aan dit omvangrijke project dat als een avondvullende poppen-panto mime in kleur en op wide-screen werd op gezet. In die vorm is de film vijf jaar geleden vertoond bij gelegenheid van een door het Nederlands Filmmuseum geor ganiseerde tentoonstelling van Trnka's werk in het Amsterdamse Stedelijk Mu seum. Waarschijnlijk om de verkoopbaar heid van zijn kostbare produktie te ver groten is Trnka er inmiddels toe overge gaan toch nog gesproken tekst aan de film toe te voegen en de versie die thans in het Amsterdamse Studio K. boven Kri- terion draait wordt begeleid door de stem van Richard Burton als verteller, terwijl enige acteurs van de Old Vic de tekst inspreken bij de voornaamste 'Igu- ren uit Shakespeare's komisch sprookje. Wat de film daardoor aan duidelijkheid heeft gewonnen kan nauwelijks opwegen tegen het verlies aan irrëele sfeer en luchtigheid die in het oorspronkelijke, als muzikale pantomime gedachte poppen spel aanwezig waren, maar nu onder de druk van realistische mensenstemmen ver loren dreigen te gaan. Dat hoeft ons in tussen niet te beletten van harte een ini- Een scène aan het hof van koning Theseus uit „Een Midzomernacht droom" van Jiri Trnka. tiatief van Studio K. toe te juichen, waardoor Trnka's fabuleuze herschep ping van „Een midzomernachtdroom" nu eindelijk in ons land in openbare verto ning is gebracht en ieder zich kan over tuigen van het technische en artistieke meesterschap van deze poppenfilmer. Als men zich gaat realiseren dat iedere se conde van deze film 24 onderling vel schillende beeldjes vereist, wat betekent dat per seconde 24 veranderingen in de houdingen der aanwezige poppen moet worden aangebracht, dan komt men al gauw tot de erkenning dat hier zuiver materieel een topprestatie is geleverd. Maar deze waardering voor het tech nische vakmanschap van Trnka wordt gemakkelijk overschaduwd door bewon dering voor de artistieke kanten van het werk, waaronder zowel de geestige ka rakterisering der uiteenlopende figuren en de fantasievolle aankleding van het ge heel als de onuitputtelijke inventiviteit van de maker bij het dramatiseren van de handeling vallen. ALS IN HET STUK begint de film aan het hof van Theseus, hertog van Athene, waar de voorbereidingen tot diens huwe lijk met Hippolyta onderbroken worden door de moeilijkheden van Hermia die moet kiezen tussen haar beide liefdesri valen Lysander en Demetrius en tenslot te met de eerste naar het naburige woud vlucht om haar vaderlijke toorn te ont lopen. Naar het woud begeven zich ook een groepje Atheense handwerkslieden die een stuk willen instuderen voor het aan staande vorstelijke huwelijk en in de stad geen repetitie-gelegenheid vinden en in het woud is het spel al aan de gang tussen de jaloerse elfenkoning Oberon die zijn plaagzieke dienaar Puck uitstuurt om de liefdesbloem te vinden, waarmee hij de door hem aanbeden, maar koele Titania in hartstocht hoopt te doen ont vlammen. Vooral in de bosscènes kan Trnka zijn fantasie uitleven en hier be reikt hij dan oók sprookjesachtige effec ten die op het toneel niet of nauwelijks te realiseren vallen. Temidden van dit betoverende decor bevinden zieh dan de handelende personen, stuk voor stuk prachtig rake typeringen, waarvan voor al Spoel, de wever, de sierlijke Puck en de erotische vrouwenfiguren opvallen. Als in een goede speelfilm weet Trnka zijn scènes kort te houden, snel te variëren en tot een vloeiend geheel te monteren, een geheel dat de geest van Shakespeare ademt, maar de genialiteit van de man die dit alles uit dood materiaal tot leven heeft weten te brengen, de uiteindelijke eer bewijst. Charles Boost Uit een steekproefsgewijs ondernomen onderzoek is gebleken, dzt de situatie ten aanzien van de kampeerhygiëne in Noord- Holland in zijn totaliteit niet onbevredi gend is, doch ten aanzien van diverse on derdelen op vele plaatsen meer of min der ernstige tekortkomingen vertoont. Dit wordt gezegd in een door de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid in Noord- Holland uitgebracht rapport over de so ciaal-hygiënische aspecten van het kamperen. Bij dit onderzoek is gebleken, dat de slaapplaatsen in de verschillende kam- peeraccommodaties zeer ongelijkmatig over het voornaamste recreatiegebied, de kunststrook, zijn verdeeld. Het gebied tussen Camperduin en het Noordzeekanaalgebied, omvattende dus de gemeenten Schoorl, Bergen, Egmond aan Zee en Egmond Binnen, Castricum, Heemskerk en Beverwijk heeft veruit de meeste slaapplaatsen in alle categorieën, behalve de kamphuisjes. De commissie ad-hoc, welke het onder zoek voerde, heeft ter verkrijging van een inzicht in het peil van de kampeerhygië ne een aantal kampeergelegenheden in Noord-Holland onaangekondigd bezocht. Daarbij werd vastgesteld, dat het be wust hygiënisch kamperen bij vele kam peerders een manco vertoont. Dat bleek uit vervuilde toiletten en het niet zorg vuldig behandelen van de afvalemmers of -manden. Even gering is de mate, waarin getracht wordt de kampeerders op de ter reinen de nodige hygiënische voorlichting te geven. Reglementen hangen vaak op plaatsen, waar zij niet of nauwelijks ge zien worden. De drinkwatervoorziening bleek ook niet aan de gestelde norm te voldoen. Op de meeste terreinen verkeerden de wasgele genheden in een behoorlijke staat van reinheid. Bij sommige kleinere, particu lier geëxploiteerde forensenkampen was de wasgelegenheid echter vervuild. Het rapport stelt vast, dat Noord-Hol land een belangrijke kampeer-provincie is. Het valt te verwachten, dat over 20 tot 25 jaar het aantal Nederlandse kam peerders zal zijn toegenomen tot drie a vier miljoen en dat de trek naar de Noordzeekust behalve absoluut ook nog relatief zal toenemen. Indien men een be zettingsdichtheid van maximaal 100 kam peerders per ha toelaatbaar acht, zijn welhaast alle terreinen langs de Noordzee kust overbevolkt. Het verdient aanbeve ling de maximale bezettingsdichtheid te binden aan de sanitaire capaciteit van iedere kampeergelegenheid. Daarom moeten de vergroting en de ver betering van de kampeermogelijkheden, behalve in het creëren van nieuwe gele genheden, gezocht worden in het uitbrei den en verbeteren van de bestaande sani taire installaties, waardoor in bepaalde gevallen en op meer verantwoorde wijze dan nu, een groter aantal kampeerders per ha kan worden toegelaten. Prinses Beatrix en de heer Von Ams- berg zullen in ondertrouw gaan in Baarn, half februari. Het is mogelijk dat het aan tekenen in het paleis Soestdijk gebeurt en dat de burgemeester van Baam als ambtenaar van de burgerlijke stand zal optreden. Evenals voorgaande jaren zal de Pro testantse Contactcommissie voor Haar lems Garnizoen weer voor een pakket zorgen, dat is bestemd voor militairen, die tijdens de kerstdagen in het buiten land verblijven. Daarom verzoekt de commissie aan de ouders of echtgenoten van deze militairen aan de commissie het volledige militair adres op te zenden. Het secretariaat is gevestigd aan de Zaanenlaan 102 in Haar lem. Een 24-jarige mangelster uit Heemskerk is vanmorgen om zeven uur met rugklach ten en een hersenschudding opgenomen in het ziekenhuis Sint Joannes de Deo in Haarlem. Ze was gewond geraakt bij een botsing van de bestelauto waarin ze reed met een personenwagen. De bestuurder van de bestelauto zou op de kruising Ver- gierdeweg-Eksterstraat geen voorrang aan de andere auto hebben verleend. Nog twee andere inzittenden van de bestelwagen alsmede de bestuurder van de personen auto liepen verwondingen op. Deze wa ren echter van lichte aard. De nv Nederlandsche Tank-, Appara ten- en Machinefabriek „Netam" in Rot terdam heeft een opdracht van een der grootste vervoersondernemingen in de Verenigde Staten ten bedrage van ca. 2,5 min ontvangen. Het booreiland ,JSedco 138 b" dat, losgeslagen van de sleepboot „Wil lem Barendsz" in de Zuidchinese Zee is gebroken. (Telefoto). (vervolg van pagina 1) Hoewel aanvankelijk werd aangenomen dat het booreiland in tweeën was gebro ken bleek uit latere berichten dat de sedco 135 b in drieën uiteen is gevallen. Het weer en de zee waren op dat mo ment vrij normaal zodat de breuk van het booreiland als een donderslag bij hei- De zeesleepboot „Willem Barendsz" van Bureau Wijsmuller uit IJmuiden die het booreiland „Sedco 135 b Bruyard" van Hiroshima naar Noord-Borneo zou slepen. Vier leden van de sleepbootbemanning die zich op het booreiland bevonden lieten het leven. Gisteren redde de „Willem Barendsz" een Canadese technicus die tot de veertien vermisten be hoorde uit zee. Ml I M dere hemel moet zijn gekomen. Een van de secties, het gedeelte met de boortoren en andere installaties, is na te zijn om geslagen vrijwel onmiddellijk gezonken. De „Willem Barendsz" zal, nadat het zoeken naar andere overlevenden is ge staakt, trachten aan een van de nog ronddrijvende pontons met opbouw vast te maken om dit naar Manilla op sleeptouw te nemen. Vermoedelijk zal voor het an dere deel assistentie worden ingeroepen van een of meer sleepboten. Inmiddels zijn deskundigen van de Shell en van Bureau Wijsmuller naar Manilla vertrokken om zich daar van de situatie en bergingsmogelijkheden op de hoogte te stellen. Een van hen is kapitein H. Stal van het IJmuidense sleepvaartbedrijf. Waarschijnlijk zal vandaag ook de be- drijfschef van Wijsmuller, de heer F. J. Jonkman naar Manilla vliegen. Over de financiële konsekwenties van de ongeluk kige afloop van het sleeptransport kon men ons nog niets meedelen. WENEN Erich Rajakovitsj die vorig jaar in Wenen veroordeeld werd en kort geleden, na het uitzitten van zijn straf, in vrijheid werd gesteld, heeft op de vierde dag van het proces-Verbelen de zitting bij gewoond. Hij zat, bijna onopgemerkt, op de achterste bank van de publieke tribu ne. (Van onze medewerker voor bloembollencultuur) De vereniging „De Tulp" houdt maandagmiddag in Haarlem een al gemene vergadering, waar bekend zal worden hoe de tulpenkwekers denken over marktordening in de toekomst. Het bestuur van de vereniging denkt in de richting van een afschaffing van alle maatregelen, alleen zal er een opkoop van grote overschotten mogelijk moeten zijn. Men denkt dit te doen tegen lage prijzen. De uitersten zijn, alles weg en houden wat je hebt, zo lang dat in de E.E.G. mogelijk is. De kwekers hebben vrij rustige vergaderingen gehouden, waar de meningen weinig botsten, want iedereen begrijpt, dat Nederland geen eiland meer is en mee zal moeten in de maal stroom van de vrijheid in een groot binnenland. Er zijn onder die kwekers heel wat mensen, die zich de situatie van een jaar of dertig geleden nog zeer goed her inneren. Toen produceerden ze met el kaar in volle vrijheid zo verschrikkelijk veel bloembollen, dat het vak zonder een economische crisis toch aan de rand van de afgrond zou zijn gekomen. Met uiter ste zelfbeheersing heeft het grootste ge deelte zich achter de heer Krelage ge schaard en besloten zelf de narigheid op te knappen door ongeveer de helft te GARANTIE EN OOK DAARNA ONZE VOLLEDIGE SERVICE naar automobielbedrijven IJMUIDEN Wflk aan Zeeërweg 194 hoek Umulderatraatweg - Telefoon 2181 BEVERWIJK Jan de Winditraat 2 (tegenover Alkmaarseweg 210) - Telefoon 23174 Zaterdags de gehele dag en zondags tot 6 nar n.m. geopend I gaan telen van het voorgaande jaar. Vol gens dr. Busé heeft men het mes er toen nog niet diep genoeg ingezet. De zwakke bedrijven bleven nog te lang meedobbe- ren op het principe „draagt elkanders lasten". „We behoeven er geen doekjes om te winden, dat draagt elkanders lasten wordt met de dag moeilijker. De hoofd oorzaak daarvan is wel, dat de loonpost constant stijgt en met moeite kan wor den opgevangen door mechanisatie maar nooit geheel. Er is in de wintermaanden een vrij grote leegloop in dit agrarische bedrijf en daar helpt geen mechanisering tegen. Men moet al zijn best doen om de handicap te overwinnen, zoekt nieuwe methoden of zelfs cultures om ook die wintermaanden rendabel te maken. De handel in gladiolen heeft daaraan zijn huidige omvang te danken. Als men al zoveel werk doet en zelf weinig bloembol len aan het surplus heeft afgeleverd dan wordt het wel moeilijk om te blijven ge loven in het nut van deze offers. Te meer daar men weet, dat buitenlandse kwe kers net zo veel bollen kunnen telen als ze willen en nergens mee belast zijn. Er ger nog, zij kunnen tegen iedere prijs in Nederland en andere landen verkopen. In veel gevallen doen Nederlanders daaraan mee als de produktie hier niet voldoende is. De teelt en de handel in tulpen is vrij sterk geïnternationaliseerd. De voorzitter van de vereniging „De Tulp", de heer Jac. Huibers, heeft op de kringvergaderingen erop gewezen, dat die buitenlandse kwekers zich vrij veilig voe len bij het feit, dat Nederland zichzelf de beperkingen oplegt. Beperkingen die dienen om de rust op de buitenlandse markten te handhaven. Dr. A. J. Verha- ge houdt deze stelling bij discussies steeds voor ogen. Zij heeft echt handen en voeten, maar er zijn exporteurs die er niet meer in geloven. Ze wijzen op de knievallen, die Nederland doet voor En geland. Daar worden veel bloembollen geteeld en hoewel hun handel vrij moet zijn mag Nederland toch beslist niet met lage prijzen op die markt komen. Er lopen veel meningen door elkaar, maar tegenwoordig voelen steeds meer mensen zich bekneld en willen de strijd om de markt in Europa wel aan. Ze wil len zich zakelijk vrijer bewegen en ne men het risico van schommelingen in de markt. Men is er de laatste jaren steeds meer aan gewend geraakt, dat eens de maatregelen weg zouden gaan. We zullen niet zeggen, dat men staat te trappelen, maar „hoe eerder alles weg is, hoe be ter". In hoeverre de onzekerheid van de laatste jaren hier ook op inwerkt, is niet na te gaan. De maatregelen zullen niet in de E.E.G. in te passen zijn. We moeten ze maar gauw afschaffen, aldus de voorzitter van de vereniging „De Tulp". De gespreks partners uit de E.E.G. landen zullen dan vermoedelijk hun houding wijzigen als ze merken dat Nederland ernst maakt met de concurrentie. Hij krijgt niet van iedereen gelijk, want er zijn onder de kwekers mensen, die met moeite een zaak hadden opge bouwd en omstreeks 1932 in één klap hun gehele wereld in elkaar zagen storten. Ze zijn echt wel voorzichtig. Veel mensen hebben de hoop, dat de kwekers als ze géén vergunning meer nodig hebben zich zelf beperkingen zullen opleggen bij de uitbreiding van de teelt. M.a.w. men ge looft, dat de eigen verantwoordelijkheid voor het bedrijfsbeleid beter zal zijn dan leunen tegen de overheid. De ouderen „moeten het eerst nog zien". Maandag kan in de vergadering van „de Tulp" historie in het bloembollenvak worden gemaakt. De ontwikkelingen heb ben de eens zo nuttige „sanering", later geleide economie, achterhaald en men heeft zich met die gedachte verzoend. Geen gillende plakkaten of kladderingen op de muren. De sanering is bezig een zachte dood te sterven na een moeilijk en veelbewogen leven. Komt het einde niet dit jaar dan zal wellicht het volgend jaar een ernstige poging doen om dit tijdperk af te sluiten. „En dan zullen we misschien weer door een EEG chaos moeten om weer een soort ordening te krijgen", aldus een jon ge kweker-exporteur.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 6