De paus zal zelf een beslissing nemen over geboorteregeling Vraagstuk van „de pil" door redactiecommissie omzeild week-end weldaad' voor fijnproevers: VAN NIEL haar journaal UITGAAN IN HAARLEM® het fijnproevers wijnhuis f „PiF-grap sloeg heel goed in Verkiezingsstrijd in Oostenrijk is reeds begonnen Man sliep roes uit in auto op spoorrails Minder soldaten in België HM. Auto-shop Haarlem Roomborstplaat met noten Verpakte textiel als geschenk Rus in zijden das Laserstraal verdampt uw typefouten VRIJDAG 3 DECEMBER 1965 7 Port van het huis Croft „full rich ruby", mannelijk 6.70 Vin Rose d'Anjou demi-sec schikt altijd, past bij elke etentje 3.90 1957 Mercurey a.c.*** rode Bourgogne van klasse 7.75 GONNETSTRAAT 1-3 Grote keuze ST. NICOLAAS-GESCHENKEN voor de automobilist Ruime parkeergelegenheid. ENGELSE TAFELKLOKKEN TENTOONSTELLINGEN Ook Sinterklaas zegt het met en... hij bestelt tijdig. „Nachtscholier" pleegde 34 inbraken in Almelo MUZIEK parfum perfekt afgesloten kj^\ parfum nevelfijn verstoven "A? TONEEL DIVERSEN 18 ZAANSE KLOKKEN Horlogerie HERMAN MULDER KAMPERVEST 51 - HAARLEM TELEFOON 21101 (Van onze correspondent) ROME De hele nacht van woensdag op donderdag heeft de drukkerij van het Vaticaan onder hoogspanning gewerkt om maandag het eerste deel te kunnen druk ken van de nieuwe tekst van schema dertien handelend over de kerk in de he dendaagse wereld en de amendementen die de redactiecommissie in de tekst heeft ingelast. Dit deelde mgr. Felici mee toen het eerste deel van dit boekwerk aan de concilievaders werd uitgereikt. In het drukwerk vindt men de tekst van het schema naast de door de kerkvaders voorgestelde amendementen, die werden aanvaard en waarover zaterdag en maan dag zal worden gestemd. Het boekdeel telt 260 bladzijden. De tekst bevat nog niet de amendementen van het tweede deel van het schema. Dit zal in de loop van vandaag worden thuis bezorgd. Het gehele boek zal dan uit vierhonderd bladzijden bestaan. Men heeft tijdens de zitting van don derdagmorgen gestemd over het missie schema. Dit werd in zijn geheel goedge keurd met 2182 stemmen voor en acht tien tegen. Zeven december zal dit sche ma door de paus worden afgekondigd. Daarna heeft men gestemd over het de creet inzake de wereldgeestelijken, waar van de twee eerste hoofdstukken werden goedgekeurd. Tegen het einde van de ochtend bracht mgr. Garrone, aartsbisschop van Toulou se, verslag uit over de amendementen op het eerste deel van schema dertien. Hij deelde mee dat er een document was in gekomen, ondertekend door 333 concilie vaders, waarin veroordeling werd ge vraagd van het communisme. Dit docu ment, zei mgr. Garrone, is ernstig be studeerd, maar het voorstel is niet in de tekst verwerkt. Wél is er een nota in de tekst opgenomen, waarbij wordt verwe zen naar vroegere veroordelingen. Tenslotte deelde hij mee wat er over de huwelijksmoraal werd vastgesteld. Let terlijk zei hij daarover het volgende: „Aangezien dit hoofdstuk van bijzon der pastoraal belang is, heeft de com missie het met de grootste aandacht be studeerd, teneinde te vermijden dat er dingen in het schema zouden worden ge zegd, die door de tijdgenoten niet kunnen worden begrepen. Het belang van het verwekken van kinderen en van de op voeding der kinderen wordt méér naar voren gebracht, om duidelijker te zijn, Advertentie HÖOlJ Haarlem-centrum: Ged. O. Gr. hoek KI. Houtstraat 57, tel. 13676 Leidsevaart 132 hoek Leidsestr., tel. 17993 Italië- laan 202, tel. 20657 Schalkwijk: oost Amsterdamstr. 64, tel. 12612 noord en Kleverpark: Kleverparkweg 24, tel. 60997 Rijksstr.w. 8 bij Soendapl., tel. 51481 Rijksstr.w.242 bij J.Gijzenbrug. tel. 56757/ Marsmanpl. 35, tel. 63301 Overveen Bloemend.w. 337 bij Zijlweg, tel. 15123 Zandvoort: Potgieterstr. 26, tel. 3913. Een sociaal werker te Manchester, Engeland, vertelde dit voorjaar op een conferentie over de geboorteregeling een verhaal over een meisje van dertien jaar, dat de contraceptieve pillen van haar moeder gebruikte en verving door aspi rine. De moeder werd zwanger. De schrijver Hugh Mills vond het een prachtmop. Hij greep de kans en maakte er een novelle van onder de titel „voorzichtigheid en de pil". Het boekje was in een week uitverkocht. De rechten zijn door uitgeverijen in de VS en Frankrijk gekocht. Ook een filmmaatschappij heeft zich van de rechten verzekerd en thans wordt er In New York een musical van ge maakt. zonder dat de andere doelstellingen van het huwelijk worden verwaarloosd. De huwelijkstrouw wordt krachtiger onder streept." Wat die andere doelstellingen van het huwelijk betreft wees hij erop dat in de tekst duidelijk wordt gezegd dat één der hoofddoeleinden van het huwelijk de ech telijke liefde is, iets wat vroeger door de kerk niet als van bijzondere betekenis werd beschouwd. Verder zei mgr. Gar rone nog: „Sommigen hadden gewenst dat er praktische aanwijzingen zouden wor den gegeven over de geboorteregeling. Advertentie (hoek Friese Varkenmarkt) vlakbij het viaduct over het Spaarne Telefoon 12575,, WENEN Ofschoon de vervroegde al gemene verkiezingen in Oostenrijk eerst in maart volgend jaar zullen worden ge houden, zijn de twee regerings- en coali tiepartijen nu reeds begonnen met een verkiezingscampagne. Ze belooft feller en onbarmhartiger te worden dan ooit tevo ren. De Volkspartij wil nog twee zetels in het parlement winnen om de volstrek te meerderheid te veroveren waardoor ze niet meer aangewezen is op een coalitie met de socialisten. De socialisten van hun kant hopen er zoveel zetels bij te winnen dat zij als de sterkste partij uit de stem bus komen om eindelijk na twintig jaar de eerste viool te kunnen spe len in het nieuwe kabinet, met een socia listische kanselier en nog een paar socia listische ministers meer. In het Oostenrijkse parlement hebben zich de afgelopen weken zulke wilde to nelen afgespeeld dat het publiek er schan de van spreekt. De kleine man heeft het vertrouwen in dê partijen en in de politi ci verloren. Soms heeft de buitenlandse waarnemer de indruk dat zich in Oosten rijk een politiek klimaat ontwikkelt dat misschien tot een zelfde explosie komt als in de dertiger jaren, toen men tenslotte naar de wapens greep. Fouten worden nu gemaakt aan beide kanten. Vooral de secretaris van de Ka tholieke Volkspartij, Withalm, verstaat de kunst om de woede van de socialisten tot het kookpunt te brengen. De voorzitter van de socialisten, Pittermann, die als waarnemend-kanselier naast kanselier Klaus zit, heeft de premier op een onge kende manier beledigd. Volgens Pittermann heeft Klaus „nooit een risico op zich genomen voor de her leving van een vrij en onafhankelijk Oos tenrijk". Zelfs wanneer deze bewering juist zou zijn, slaat zij toch alleen op de tijd tussen 1945 en 1955, dus op een pe riode van tien jaar geleden, waarin Klaus nog een jonge advocaat was, die zijn po litieke loopbaan nog moest maken. Een 43-jarige boekhouder uit Cothen is gisternacht, na rijkelijk gedronken te hebben op weg naar huis in zijn auto gaan slapen. Dat komt meer voor, maar de plaats die de man uitkoos was uniek: midden op de spoorwegovergang in de Ramstraat in Utrecht. Twee uur duurde deze „rust", want om vier uur werd de slapende waaghals gewekt door de Utrechtse politie. De machinist van een uit tegenovergestelde richting passerende trein had de auto met de slapende man op de rails gezien en de seinwachter ge waarschuwd. Deze lichtte meteen de po litie in. Bij zijn voorgeleiding vertelde de ontnuchterde man, dat hij versuft was ge raakt. De luide bel op de Ahob-overweg had hij niet gehoord, de passerende trein evenmin Maar de vele vragen daarover worden nog aan een nieuw onderzoek onderwor pen in de continuïteit van de katholieke leer. En de beslissing dienaangaande zal worden genomen door de heilige vader persoonlijk. Het concilie zal derhalve over deze vraag niet spreken." Dit betekent dus dat de amendementen die ingediend werden namens het staats secretariaat terzijde zijn geschoven, om dat zij inbreuk maken op de bedoeling, dat de paus zelf over deze zaak zijn oor deel zal geven. Mgr. Garrone vervolgde: „Meer ruimte werd gegeven aan de uit eenzetting van het gezinsleven. De rol van de vader en de rol van de moeder. De algehele gemeenschap in het leven van de echtelieden, het gezin als basis van de mensheid en van de menselijke gemeenschap." Zoals men ziet is de kwestie van de „pil" voor de geboorteregeling in het al gemeen dus omzeild. Zoals sommige persbureaus ten onrechte deden voorko men, wijzen wij erop dat de amendemen ten afkomstig zijn van het staatssecreta riaat en niet van de paus. Ook werd in die amendementen niet van de pil gepro- ken, maar over mechanische middelen ter voorkoming van de bevruchting. De „pil" is een chemisch middel. Het gehele onderzoek van de door de paus ingestelde commissie gaat juist over deze chemische middelen. Mits er geen leven vernietigd wordt, zouden deze che mische middelen eventpeel kunnen worden toegelaten. Doch de gemengde commis sie, de redactiecommissie voor schema dertien, heeft besloten de gehele zaak te omzeilen en de uiteindelijke beslissing over deze zaak aan de paus over te laten. BRUSSEL De Belgische strijdkrach ten zullen in 1966 ten hoogste 109-956 man tellen, bijna zevenduizend man minder dan in 1965. Dit blijkt uit het woensdag bij het parlement ingediende wetsontwerp tot vaststelling van de sterkte der strijd krachten. Advertentie ook met speelwerk GROTE HOUTSTR. 86 HAARLEM Speciaalzaak sinds 1883 Roomborstplaat maken we met twee kopjes suiker (250 g.), 2'/i lepel room, 1 eetlepel cacao, 4 eetlepels hazelno ten (plm. 40 g). Rooster de noten in de oven heel zachtjes. Vermeng de suiker met de ca cao, voeg de room toe en laat het ge heel zachtjes smelten. Als de massa vloeibaar is geworden, alles vlug in een pan laten inkoken tot de laatste drup pel, die van de lepel afloopt, een draad trekt. Neem daarna de pan van het vuur en roer in de massa tot deze dik en ondoorzichtig begint te worden. Giet de massa uit in ingevette borst- plaatvormen, die op ingevet papier ge zet. zijn. Duw de geroosterde hazelnoten erin en laat de borstplaten goed koud worden, alvorens ze uit de vorm te ha len. Dankzij de moderne verpakkings techniek, maar ook dankzij de fanta sie van de industrie, wordt huishoud- textiel meer en meer een geschenk waarmee men voor de dag kan komen. Wat dacht U van een doos waarin een lunchlaken met zes bijpassende servet jes én... een origineel Italiaans brood,- mandje. Of babyhanddoekjes alle vier in een andere pastelkleur, met een fleurige strik verpakt in één doos? Drie verschillende parfums badzout in een doos met (met roos-motieven) handbedrukte baddoek plus was handje. Of werkdoekjes en drie stof doekjes verpakt in doosjes, die het ge bruik tonen: voor meneer een auto op het doosje, voor mevrouw een koffie molen. In de landen achter het IJzeren Gordijn worden thans veel zijden dassen ingevoerd. Een marktonderzoek in die landen heeft uit gewezen dat „de man" zich aldaar thans de aanschaf van dit luxe-artikel kan en mag veroorloven. Het dragen van een dure das is niet langer een aanwijzing van een kapita listische mentaliteit van de drager. De afzet van zijden dassen is de laatste maanden ook In landen als Ghana, Koeweit, Lihanon, Pa nama en Ethiopië aanzienlijk toegenomen. Het adagium „Kleren maken de man" blijkt dus steeds weer niet alleen op de „rijke" landen van toepassing te zijn. (ETEP). Een lederwarenfabriek in Arnhem heeft de „Beat swingbag", een gi- taarvormige tas, gepresenteerd. De tas heeft een enorme bergruimte en bo venop nog een apart vak voor kleine spulletjes. De brede, lederen riem maakt het mogelijk de tas speciaal voor tieners op verschillende manie ren te dragen. Dat universiteiten zich bezighouden met het zoeken naar een oplossing voor snel en onzichtbaar herstel van type fouten ligt niet direct in de lijn der verwachtingen. En in wat voor dwaze situatie de Stanford Universiteit in Ca- lifomië misschien ten gevolge van een typefout is geraakt blijft een geheim, maar klaarblijkelijk is zij ernstig ge noeg geweest om dr. A. L. Schlawlow aan te sporen tot een grondig onder zoek. Dat resulteerde in de mogelijkheid ie type-inkt met behulp van een la serstraal te verdampen. Een dergelijke laser-„uitwisser" zou in een schrijfmachine kunnen worden ingebouwd. Door even op de knop te drukken komt een flits laser-energie vrij die de foutieve letter verdampt zon der op het papier enig spoor achter te laten, waarna de juiste letter kan wor den ingetikt. Vishal: „Moderne kunst uit eigen bezit", waaronder nieuwe aanwinsten. Dage lijks van 10 tot 17 uur en zondags van 13 tot 17 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Permanente expositie van oude reli gieuze kunst, schilderijen, middeleeuw se beeldhouwwerken, handschriften en kunstnijverheid. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10 tot 12.30 u. en van 13.30 tot 17 u.; zon- en feestdagen van 14 tot 17 u. Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62: Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. (Dagelijks 10 tot 17 u., zon- en feestdagen 13 tot 17 u.; zater dags ook van 20.30 tot 22.30 u). Prenten kabinet: expositie uit eigen verzameling. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend op donderdag van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 u. Zon- en feestdagen van 14 tot 17 u. Cruquius Museum, Heemstede. Historische stoommachine en grote maquette van Nederland met waterstanden en over zicht overstromingen. Van 9 tot 12.30 en van 13.30 tot 17.00 u.; zaterdags na 12 u. en zondags gesloten. Teylers Museum, Spaarne 16: Expositie van aquarellen, tekeningen en etsen van Adriaen van Ostade. Permanente expo sitie van schilderijen 19de en 20ste eeuw. Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse school 16de tot en met 19de eeuw. Fossielen, historisch-natuurkun- dige instrumenten, mineralen, 31-toons Fokker-orgel. (Dagelijks, behalve zon dag en maandag 10 tot 16 u., zondag van 13 tot 16 u.). Artificia (Binnenweg 95, Heemstede)Ex positie van tekeningen van H. L. Pre- nen en beeldhouwwerken van Anneke Höfte. Op werkdagen van 9.30 tot 18 u. Tot 10 december. De Waag: Expositie van tekeningen van Freek Souwer en aquarellen van Jan van Geen. Dagelijks van 13-17 uur. Tot 5 december. Kunstzaal In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein/Korte Houtstraat): Expositie van tekeningen van Jo Klingers. Dage lijks van 10 tot 18 u. en van 20 tot 22 Advertentie EXAMENS AMSTERDAM (V.U.) Doctoraal wiskun de en natuurwetenschappen: H. G. Bod- dendijk (natuurkunde) (Badhoevedorp); A. P. Morgenstern (scheikunde), (Amstel veen); C. A. Veldt (wiskunde) (Oegstgeest). Doctoraal economie: M. A. D. H. Schale- kamp (Hilversum) (cum laude). Doctoraal sociologie: H. S. Wouters (Diever). AMSTERDAM (Gem. Un.). Gepromo veerd tot doctor in de letteren J. Dedner te Haren, op een proefschrift getiteld „Le rhin de Victor Hugo. Commentaires sur un recit de voyage". Promotor was prof. dr. A. H. v. d. Weel. Kandidaats wiskunde en natuurwetenschappen P. B. van Dam (Velsen), W. Hoffman (Haarlem). Docto raal wiskunde C. A. J. Bouwmeester (Am sterdam); doctoraal natuurkunde L. J. Halvers en H. Ohm (Amsterdam); docto raal scheikunde mevr. M. van Wijnen-De Vries en L. J. Schultink (Amsterdam) en met lof G. S. P. Groot (Amsterdam); doc toraal biologie mej. J. Groenveld en K. P. Dingemans (Amsterdam); doctoraal En gels mej. T. D. Bruynooge (Eindhoven) en J.Daalder (Bergen N.-H.) jdoctoraal god geleerdheid R. G. Scholten (Amsterdam); doctoraal economie R. F. Weyerman .Am sterdam); doctoraal examen soc. weten schappen A. E. Bayer, S. N. A. Rachmat Subur, A. F. Kouthoofd en P. M. Verhaar (Amsterdam); doctoraal soc. geografie P. Ph. Dordregter en W. Gortzak (Amster dam). UTRECHT. Gepromoveerd L. J. Koop man uit Amsterdam tot doctor in de wis kunde en natuurwetenschappen op het proefschrift: „Work and effort". Promotor was prof. dr. H. C. Burger; De heer D. van der Most van Spijk uit Utrecht is gepro- veerd tot doctor in de geneeskunde op het proefschrift „Ischias, klinische en electro- myografische aspecten". Promotor prof dr. W. G. Sillevis Smitt. (Van onze correspondent) ALMELO De Almelose recherche heeft een vijftienjarige jongen gearres teerd die zich sedert maart van dit jaar schuldig heeft gemaakt aan 34 inbraken. Achtien ervan werden gepleegd in scho len, zodat de onbekende inbreker in de loop van dit jaar de naam „de nachtscho lier" kreeg. Negen maal verschafte hij zich toegang tot clubhuizen, meestal door een ruit in te slaan,, zeven keer bezocht hij andere huizen. De totale buit van 34 inbraken bedroeg slechts 125 gulden, wat snoepgoed en rookartikelen. Ongeveer zes weken geleden vond de recherche na een inbraak een vingerafdruk van een jongen die het vorig jaar na een kleine diefstal werd gearresteerd. Hij werd ge arresteerd en bekende toen de hele reeks van kleine inbraken welke hij steeds al leen en altijd 's nachts pleegde. Zaterdag zal de Amerikaanse folk- singer Paul Simon de gast zijn van Cobi Schreyer in de Haarlemse WaagtaveernePaul Simon werd 23 jaar geleden in Newark (New Jersey) geboren en verdient sinds vijf jaar zijn brood met zingen. Hij trad aanvankelijk op voor scholen en muziekavonden, daarna volgde de grote stap naar het Gerde's Folk Musiccentrum. Hoogtepunten waren zijn optreden in Gaslight en Bitter End in New York City, de Columbia University, het Edenburg Folk Festi val en in de Troubadour en Enter prise in Londen. Paul Simon compo neert en arrangeert zijn muziek zelf. Zijn langspeél- en 45 toerenplaten (op CBS) hadden een goede ont vangst. Advertentie u. Zondags van 14 tot 17 u. en van 20 tot 22 u. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilg- land)Van 5 december af expositie van gouaches, pastellen, tekeningen van Helmuth Heystek. Op werkdagen van 10 tot 20 uur. Tot 2 januari. Stadsschouwburg: In de wandelgangen. In de maand december expositie van monotypes van Jacques Benoit. Dinsdag 7 december, Concertgebouw, 20.15 uur: Concert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest o.l.v. Alberto De Step verstuiver beschermt en behoudt de kracht en de geur van uw parfum (zelfs in het vliegtuig). Voor die ragfij ne, uiterst zuinige ver stuiving: alleen Step. Grote kollek- tie elegante modellen. Nu zelfs een after-shave verstuiver voor heren. Alleen een verstuiver van Step biedt haast on beperkte garantie en wereld beroemde service. Let dus op! Een echte Step-verstuiver herkent u aan de blauwe verpakking. Let op het merk: PARIS Voor Nederland: Fresiaplein 3 Wassenaar Tel. 01751-4247. Bolet. Solist: Jorge Bolet. Programma: Copland, Liszt en Dworsjak. (serie D). Vrijdag 10 december, Waalse Kerk (Be gijnhof), 20.15 uur: Kerk-concert door Wim Daim (orgel) en Rob Visser (ho bo). Programma: Telemann, Bruhns, Messiaen, De Fesch, J. S. Bach, Zipoli en improvisaties. Vrijdag 3 december, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep Ensemble met „Dat zonderlinge dier" van Gabriël Arout (naar Tsjechov). Regie: Claude Regy. M.m.v. Ina van Faassen, Roger Coorens, Heieen van Meurs, Chris Baay, Herman Vinck en Geert Tijssens. Maandag 6 december, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie met „Niet als bewijs toegelaten" van John Osborne. Regie: Henk Rigters. M.m.v. Bob de Lange, Allard van der Scheer, Nell Koppen, Kitty Coubois, Hetty Ver hoogt, Wim van den Brink, Vera Beths en Lous Hensen. (abonnement B). Dinsdag 7 december, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie met „Niet als bewjjs toegelaten" van John Osbor ne; zie maandag, (abonnement C). Woensdag 8 december, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie met „Niet als bewijs toegelaten" van John Osborne; zie maandag en dinsdag, (abonnement D). Donderdag 9 december, Stadsschouwburg, 20 uur: De Haagse Comedie met „Gla zen speelgoed" van Tennessee Williams. Regie: Joris Diels. M.m.v. Ida Wasser man, Do van Stek, Carl van der Plas en Guido de Moor. Vrijdag 10 december. Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep Theater met „Geor ge Dandin" of „De stomgeslagen echt genoot" van Molière. Regie: Hans Croi- set. M.m.v. Enny Mols de Leeuwe, Mar- tine Crefcoeur, Margreet Blanken, Bern- hard Droog, Jacques Snoek, Joop Kees maat, Siem Vroom en Cor van den Brink. Jeugdsociëteit Ekestos, vrijdag 3 decem ber, 20 uur: Dansavond m.m.v. „The Maestro's". Jeugdsociëteit Ekestos, zaterdag 4 decem ber, 20 uur: Dansavond m.m.v. „The beauty five". Advertentie Voor de Sint ontvingen wij nog op het laatste moment RUIME PARKEERGELEGENHEID

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7