HET WARE GEZICHT VAN ZWEDEN II Vrije opvoeding moet de ruimte scheppen voor nieuwe normen De „Raggare" opereren in Stockholmse hoofdstraten In Nederland hebben nu al meer dan een miljoen gezinnen een betrouwbaar Ruton huishoudelijk apparaat! Dat zegt wel iets. Al uw was- en droogproblemen opgelost door RüIon Geraffineerde oplichting door pseudo-inspecteur van politie ARACHNE 1 T^nka/on— het overhemd met de vele troeven ^^TRICOT Minder VN-troepen aan de Gaza-grens Sjastri op bezoek De Gaulle? bij Alphenaar Vijf jongelui pleegden acht inbraken fea Utrechtse 250.- armer gemaakt 9 1ËI i ■M VRIJDAG 3 DECEMBER 1965 Nevenverschijnselen DE UILENBOOM" HOOFDSTRAAT 174 - SANTPOORT Telefoon 02560 - 8623 Open kaart Meer respect Italiaan in Duitsland had „eigen bedrijfje" Gestolen Morandi's te Rome opgespoord Ik heb het niet geweten Vrede op aarde Anton Geesink gaat zingen V makkelijk 4 nooit kreuken 4 ventilerend lang meegaan 4 zo droog 4 nooit strijken 4 snel gewassen 4 gecontroleerd alom verkrijgbaar Bijzondere Hulp Dienstweigeraars (Van een speciale medewerker) ONNESTAD. In de straten van Stockholm opereert in de avonduren een moeilijk te schatten aantal jongelui in de leeftijd van zestien tot vijfen twintig jaar. Zij noemen zich geen „provo's", „nozems", „teddyboys" of „halbstarken" maar „raggare". Nog onlangs verschenen in de kranten be richten over deze raggare, toen ze tot drie keer toe in het centrum van de hoofdstad slag geleverd hadden met de politie. Volgens sommige berichten zouden zij vierduizend man (en vrouw) sterk geweest zijn, maar in Zweden hoorden wjj van een onderwijsdeskundige dat er in Stockholm hooguit vierhonderd raggare rondlopen of beter gezegd: rondrijden. Als we een vergelijking moeten maken met hun soortgenoten in Duitsland, Engeland en Nederland dan komen de raggare er wel het slechtste af. Niet alleen omdat de Zweedse herrieschoppers mogelijk nog langere haren hebben, nog meer kreten gekalkt hebben op de hij hen zo geliefde Amerikaanse legerkleding, maar omdat hun gedrag en activiteiten tegenover hun vrouwelijke leeftijdgenoten opvallend is. De raggare rijden 's avonds en vooral in de weekeinden rond in goed opgeknapte tweedehands Ameri kaanse wagens. Zelf hebben ze de auto's in deugdelijke staat gebracht omdat ze weten dat de politie hen scherp controleert. Ze rijden wat rondjes totdat ze een meisje zien dat vaak nog jonger is dan ze zelf zijn. Na nog een rondje is het wel „ver sierd": het meisje stapt in de slag schipachtige wagen. Nu moeten wij er direct bij vertellen dat deze meis jes weten waaraan ze beginnen. Ze kennen de praktijken van de raggare uiteraard. HOEWEL HET onmogelijk is een per centage te geven, menen we met vele Zweden dat deze bandeloze teenagers geen grote categorie van de jeugd vor men. Niet groter dan in andere Westeuro- pese landen die ook met problemen van jeugdcriminaliteit te kampen hebben. Het valt weliswaar niet te ontkennen dat de sexuele losbandigheid van de ragga- Advertentie mSLt •w* Hotel Restaurant Taveerne vanouds Een van onze specialiteiten FONDUE BOURGUIGNONNE een gezellig pruttelende maaltijd in Oud-Hollandse omgeving. (Van onze correspondent) JERUZALEM. De troepenmacht van de Verenigde Naties, die sinds het begin van 1957 aan de Egyptisch-Israelische grens is gelegerd, zal sterk worden inge krompen. In plaats van uit vijfduizend man zal dit internationale korps, dat in het gebied van Gaza is gestationeerd, binnenkort nog maar uit drieduizend man bestaan. De drie regimenten kosten de Verenigde Naties jaarlijks meer dan «estien miljoen dollar. NEW DELHI (AP) Premier Sjastri van India zal vermoedelijk een bezoek aan Parijs brengen voor besprekingen met president De Gaulle. Verwacht wordt dat Sjastri in Parijs zal komen op door reis naar Washington voor een ontmoeting met president Johnson. Sjastri zal eind januari of begin febru ari een bezoek aan Amerika brengen. Met de Franse regering wordt nu over leg gepleegd over data die aanvaardbaar lijn voor De Gaulle. re een nevenverschijnsel van de in Zwe den hooggeprezen vrije opvoeding is. Een Zweed met wie we over deze vrij heid spraken, meende dat het experiment van Zweden om de jeugd op te voeden tot eigen verantwoordelijkheid door grote re vrijheid ook al op zeer jeugdige leeftijd, meer respect zou verdienen in het buiten land. Volgens hem zou Zweden hierin op andere landen voorliggen en zou Zweden over een aantal jaren een voorbeeld kun nen zijn. Inderdaad moet gezegd worden dat de overheid in Zweden veel doet om ook deze jeugd te bereiken. Vaak zijn de rag gare echter het slachtoffer van de sociale welvaartstaat: een goed gevulde beurs maakt nog niet gelukkig. Ze weten geen raad met hun vrije tijd, het werk in de fabrieken maakt hen door de zeer inten sieve mechanisatie wezenloos. Daarom zoeken ze 's avonds een uitweg in nar cotica, alcohol of en dit is het goed koopst sex. Het contact tussen meisjes en jongens is daarom gemakkelijk omdat het „in" is al heel jong op kamers te gaan wo nen, soms al op zestienjarige leeftijd. Hier ligt ook een van de oorzaken van het woningtekort waarmee Zweden te kampen heeft. De overheid doet veel in de vorm van huursubsidies om aan deze blaam op de welvaartsstaat een einde te maken. Een oorzaak van de grote vraag op de woningmarkt is ook het urbanisa tieproces: het platteland stroomt leeg. Wat vinden de Zweden nu zelf van het vrije contact tussen hun zoons en doch ters? Een aantal mensen die we deze vraag stelden, vonden dat het noodzakelijk is op de scholen sexuele voorlichting te geven, óók om de jeugd op de hoogte te brengen van het gebruik van preventie ve middelen die overal te koop zijn in automaten op straat. Men oordeelt dat het beter is om open kaart te spelen en na gewezen te hebben op de risico's van geslachtsverkeer voor het huwelijk de jonge mensen zelf te laten beslissen. Een leraar van een middelbare school zei ronduit dat hij de Nederlandse men taliteit conservatief en puriteins vond. Volgens hem ligt dat ook aan de invloed van de kerken: „Voor de gemiddelde Zweed is de kerk niet meer dan franje. Met geboorte, huwelijk en dood krijg je ermee te maken omdat de kerk ook de gegevens van de burgerlijke stand bij houdt. Toen in 1952 de lutherse kerk geen staatskerk meer was, nam men niet eens de moeite om de kerk officieel te verlaten". Advertentie KRUISWEG 47-49 HAARLEM Een bezoeker van een café in Hoog vliet bij Rotterdam die het wat vreemd vond, dat een jongen in anderhalf uur tijd ruim 50,- stuk sloeg, heeft vijf jeug dige inbrekers tegen de lamp doen lo pen. De jongelui bekenden acht inbraken in Rotterdam en omgeving, waarbij zij aan geld en sieraden vele duizenden guldens buit maakten, die bij een huis zoeking tevoorschijn kwamen. De vijf jeugdige arrestanten zijn inmiddels voor de officier van justitie geleid. Hij wees er verder nog op dat de ka tholieke moraal in Zweden geen invloed heeft. Slechts een half percent van de bevolking is katholiek. Uit gesprekken wordt steeds weer een ding duidelijk: Zweden experimenteert met nieuwe normen. Men zoekt naar nieuwe vormen en regels om de samen leving gezond te laten functioneren. Misschien verdient dit aspect inderdaad meer aandacht in het buitenland en zal over een aantal jaren blijken dat Zwe den de andere landen van West-Europa de weg heeft gewezen ook de jeugd ver trouwd te maken met vrijheid en zelf verantwoordelijkheid. Advertentie EB I; .ii'iiu in Volautomaat IH 7120. Met thermische sturing, automatische wasmiddel- inspoeling (2x), overloop, beveiliging etc. 1798.-. Automatische trommelwascombinatie IH 7135. Aparte centrifugemotor, dus wassen en centrifugeren tegelijk. Speciaal no-iron programma en handige zwenkwieltjes. ƒ1099.-. Automatische trommel wasmachine IH 7130. Oneindig aantal wasprogramma's. 5x spoelen, 899.-. Centrifuge. Capaciteit ca. 3 kg. Uw was strijkdroog. Met 'zelfremmend' deksel./198.-. (Van onze correspondent) Een zestigjarige Utrechtse heeft de re cherche in kennis gesteld van een oplich ting door een pseudo-inspecteur, die haar „medewerking inriep om een bende op te rollen die het op haar huis had gemunt". De Utrechtse gaf voor dit nobele doel een beurs met 250,- die als lokmiddel moest dienen. De „inspecteur" kwam niet terug en de beurs is, met de oplichter, zoek. Het verhaal had alle schijn van be trouwbaarheid en het is niet zo verwon derlijk dat de alleen wonende vrouw in ging op het verzoek „de politie" te hel pen. Kort voordat de oplichter bij haar kwam werd zij opgebeld door een man die zich aankondige als „de hoofdcommis saris van politie te Utrecht" Hij deelde haar mee dat er nog die zelfde middag een Amsterdamse politie- inspecteur bij haar zou komen om haar te vragen medewerking te verlenen bij het oprollen van een dievenbende. Enige tijd later werd er gebeld. Op de stoep stond een naar schatting veertigjarige man, beschaafd voorkomen en keurig ge kleed, die een naam mompelde en zich legimiteerde met een of ander bewijs. Hij vertelde dat er al een aantal inbre kers achter slot en grendel zat, maar dat nog enkelen op vrije voeten waren. Bij de gearresteerden had men een zak boekje gevonden met haar naam en adres en bovendien de datum waarop de ben de haar huis met een bezoek zou ver eren. Advertentie gouden ring met tijgeroog 150.- Hans en Anneke van der Heijden edelsmid - naaldkunstenares Spekstr. 3 (achter de Vleeshal) tel. 15745 (Van onze correspondent) Een in Duitsland werkzame Italiaan, de fabrieksarbeid beu, bedacht iets waar door hij een „eigen bedrijf" kon beginnen. Flink verdienen en een lui leven stonden bij hem op de eerste plaats. De man kocht een tweedehands bestel wagen en richtte deze in als bordeel. De Italiaan vond twee 16-jarige meisjes die van huis waren weggelopen. De meisjes waren in zekere zin blij dat ze onderdak waren. De manier waarop scheen de kin deren niet zozeer te interesseren. In elk geval wist hun „beschermer" de beide meisjes over te halen tot prostitutie. De Italiaan reisde met de meisjes naar zijn her en der verspreide landgenoten en bracht hen via de bestelwagen betaalde liefde als het ware aan huis. Hij maakte zelfs afspraken om op gezette tijden weer voor te rijden. De souteneur heeft zijn be drijf maandenlang kunnen volhouden, tot dat een van de meisjes te veel slaag kreeg en naar de politie liep. De Italiaan is gevlucht. Het ging er na om een bewijsstuk in handen te krijgen waarop deze inbrekers veroordeeld zouden kunnen worden. Een valletje dus, waarvoor de medewerking van de vrouw onontbeerlijk was. Er werd nog wat gepraat over de onveilige tijd en het schrikbarend toenemende aantal diefstallen en daarna ging „de inspecteur". De vrouw wachtte en wachtte tot haar vermoeden zekerheid werd dat zij was beetgenomen, 's Avonds stelde zij de re cherche in kennis van dit vererende be zoek. Advertentie dat iemand geven of krijgen kan, is een KOALA pyjama. Eén-en-al behaaglijkheid. Ze zijn er voor het hele gezin!. Het laatste van de drieëntwintig te Ro me gestolen moderne kunstwerken is door de politie opgespoord. Het werd gevonden in een particuliere woning. De politie heeft een Japanse student in de Kunstge schiedenis in hechtenis genomen. Vier jongelui en een meisje van 23 jaar waren reeds eerder gearresteerd nadat tweeëntwintig van de gestolen schilderijen in hun woningen gevonden waren. Alle schilderijen zijn van wijlen Giorgio Mo- randi, een van de allergrootste moderne Italiaanse schilders. Zij werden 30 juli ge stolen uit de woning van prof. Francesco Ingrao. SC Naar aanleiding van het ingezonden stuk van de heer Nederlof uit Velsen in uw blad van 28 november '65, zou ik het volgende in overweging willen geven. Hebben wij als Nederlanders, de woor den van de zaakgelastigde minister van Suriname in de Tweede Kamer allen ge hoord en begrepen? Zijn wij ervan door drongen met hoeveel loyaliteit door Suri name toestemming is verleend tot het huwelijk van het prinselijk paar en hoe het koninklijk paar er laatst is ontvan gen? Ter accentuering van de vorige vraag nog het volgende: Weten wij, als Nederlanders, dat in de Verenigde Staten sommige kleurlingen aan iedere Nederlan der „persoonlijk" nog verwijten, dat zij in de tegenwoordige omstandigheden zijn geraakt door de schuld van de Nederlan ders in hun functie als slavenhandelaars? Als 100 a 300 jaar geleden onze groot- en overgrootouders de mensonterende toe standen van de slavenhandel onder het oog waren gebracht, kunnen wij thans al leen maar hopen, dat zij toen oprecht hebben kunnen stamelen zoiets van: „Ik heb het niet geweten". En nu wat onze verhouding betreft tot werkelijk goedwil lende Duitsers. Zo te merken hebben wij de „Liefde" waarover minister Cals sprak toen hij Paulus citeerde, niet al leen nodig om alles te bedekken, maar zeker om de zedelijke moed op te bren gen dit werkelijk tedoen. Een ander heeft altijd de schuit Geen mensch en siet z'n eigen bult. Jacob Cats. (Zie voorpagina van uw blad op dezelfde datum.) A. HOOGENDIJK, Haarlem. Ik ben diep geschokt over de medede ling van de Amerikaanse minister Mc- Namara dat Noord-Vietnam nog heviger zal worden gebombardeerd. Waar moet dat heen? Moeten wij maar blijven zwij gen? Straks wordt de geboorte van Christus herdacht. Volwassenen en kinderen zin gen dan „vrede op aarde." Maar de be volking van Noord-Vietnam wordt ge bombardeerd. Laten de kerkgenootschappen samen krachtig protesteren tegen deze aanvallen op weerloze mensen. Waar blijven de poli tieke partijen met hun protest, en de vakverbonden? Kunnen zij onze regering niet onder druk zetten, opdat minister Luns in Washington gaat aandringen dit nodeloze en nutteloze bloedvergieten te beëindigen? Waarom zwijgen ze allemaal? Laten we allen eensgezind opkomen voor die weerloze mensen. Dan zullen we de komende kerstnacht in vrede kunnen be leven. E. CASSEE, Haarlem. Dit bericht las ik in de dagbladen van 24 november. Ha! Eindelijk zijn we dan zo ver! Onze beroemde judo-kampioen gaat zin gen voor de televisie. Steeds heb ik de prestaties van Geesink gevolgd en ik heb er grote bewondering voor. Ook hebben wij kunnen constateren dat hij, niette genstaande zijn grote successen, een een voudig mens is gebleven. Het bewijs hier van kunnen wij vaststellen uit zijn eigen weifelende woorden: „Ik weet niet eens of ik een goede stem heb". Dat interesseert de T.V.-instanties ech ter niet- De hoofdzaak is, dat het be roemde fenomeen op het kijkscherm komt, desnoods als zanger. Men redeneert waar schijnlijk zo: „Wat maakt het uit of hij een goede stem heeft, tachtig percent van de grote massa kijkers heeft geen ver stand van zingen en hoort dus ook niet of iemand een goede stem bezit of niet." Trouwens, de zangstem is bijzaak! De microfoon doet de rest en brengt zelfs de meest nietszeggende stem in de zaal oï huiskamer. Vocalisten, componisten en dirigenten kunnen echter het besluit An ton Geesink voor de T.V. te laten zingen, of hij stem heeft of bijna niet, nooit ge noeg toejuichen. Eindelijk ligt de weg open voor de T.V. te komen en „iets te presteren" zonder er enig verstand van te hebben. Kom, da mes en heren, of u vocalist, componist of dirigent bent, toont uw krachten op de judo-mat! Interessant zal het zijn Jo Vin cent en Annie Woud of Theodora Ver- steegh een robbertje te laten zien vech ten, al is het maar één ronde. En ook de jongere vocalisten, die na jaren studie eindelijk het grote concertpodium of ope ratoneel hebben bereikt, kunnen een kans je wagen. Gré Brouwensteyn en Erna Spoorenberg, ik zie het voor me, rollen over elkaar en trachten elkaar beentje te lichten. Daarna tweede ronde, Annette de la Beije en Aafje Heijnis op de mat. Hé, kijk nu eens, daar betreden Willem Ravelli en Herman Schey de ring! Dat kan wat worden. Eigenlijk had ik Ravelli moeten uitdagen. Hij is precies even oud als ik en in gewicht zullen wij ook wel ongeveer gelijk zijn. Maar Schey is gek op judo al weet hij er niets van. Daarom heb ik hem de voorrang gegeven, óók om de kijkers een genoegen te doen. Doch de vocalisten zullen zich moeten haasten, want de dirigenten Van Otterloo en Haitink staan al klaar om het strijdperk te be treden. Ook de componisten professor Hendrik Andriessen, professor Henk Badings, en Oscar van Hemel en Kees van Baaren hebben hun one-man-show klaar en trap pelen van ongeduld deze aan de kijkers, oftewel televisionisten, te vertonen. De kijkers zullen in het vervolg pope lend uit zien naar de zaaaterdag- aaavond programma's, want vanzelf sprekend zullen deze experimenten moe ten worden ingeleid en afgesloten door pri- Advertentie In deze rubriek worden eenmaal per week brieven opgenomen, die met uit drukkelijk verzoek tot publikatle aan de redactie worden toegezonden; voorwaar den tot publikatle zijn; Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd. De Inzender moet de brief met zijn volle naam en adres ondertekenen en instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats. (Dus geen pseudo niem of initialen). De brief moet gesteld zijn in behoorlijk Nederlands en in begrijpelijke, beknopte vorm. De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publikatle te bekorten op niet essentiële punten, of opneming te weigeren. Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie het eens is met daarin vervatte meningen of argumenten. ma geschoolde zangeressen en zangers. Op het departement van Cultuur blijft men „vrolijk" deze vooruitgang op mu- zikaal-cultureel gebied gadeslaan. LOUIS VAN TULDER. Oprichter en oud-voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Vocalisten, Vakgroep Vocalisten van de Koninklijke Nederlandse Toonkunstenaars Vereniging. Er zijn, helaas, nog talrijke gevallen, Die wij niet kennen, doch die we, met ons allen, Betreurenswaard en droevig zouden heten Als wij ze zouden kennen èndit wilden weten „Bijzond're hulp" nu, ként al die ge vallen, Die wij niet kunnen kennen; dus laat ons allen, Nu Kerstmis nader komt, met gulle harten Véél geven voor die onbekenden met hun smarten. De welvaart heerst alom; de prijzen stijgen. Dus óók van dat, wat zij, die wij niet kennen, krijgen. Derhalve is het zaak laat ons dit goed verstaan De „top" van 't vorig' jaar met liefd' en glans te slaan!! JAN WIELING, Heemstede. P.S. Die „H.D.-top" was 12.793,04! Ik heb zondag 28 november geluisterd naar het televisiegesprek over dienstwei gering en kreeg de indruk dat alleen de gelovige mens vrijstelling kreeg. Het was prachtig geformuleerd: Jongens wijs al je gelovige makkers er op, op dat ook zij die argumenten kunnen gebruiken. Maar nu de andersdenkenden. Toen ik goedge keurd werd voor de dienst, vroeg men mij bfj welk regiment ik wilde dienen. Ik gaf ten antwoord: bij dat regiment dat van daag afzwaait. De man die mij dat vroeg was nog zo naief te vragen of ik niet in dienst wou. Ik zei nee, en toen hij vroeg: waarom niet? „Vind u het zo mooi je evenmens, die je nog nooit gezien hebt, op geraffineerde manier te vermoorden? Anders leer je niet". Oorlog betekent ver nietiging van de mens. Maar dit simpele motief zal bij die heren wel niet in tel zijn. Een mensenleven telt bij hen niet. Zij hebben voor vernietiging gekozen en dan geldt geen menselijkheid. J. F. de VOS, Haarlem

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 9