Vrouwenhaar jagers op zoek naar nieuwe jacht gronden Secretariaat van de Sint Wekelijks toegevoegd aan alle edities van 'lenis Dagblad Oprechte Haarlemsche Courant cJ?? IJ muider Courant HET MOOISTE MENSENHAAR KOMT UIT DE ALPEN. HET IS NU RUIMSCHOOTS ZIJN GEWICHT IN GOUD WAARD" jspw '%'/V>V )7'/ /lé ?ss v'v 'fxx&S'i v V- V vY 1* Cesare Raina, de koning der „haar- jagers" keurt hier de paardestaart van een jong meisje. Glans, dikte en buigzaamheid zijn de voornaamste maatstaven. Foto links: lang haar wordt steeds schaarser, maar hier is dan weer een koop gesloten. VROUWENLOKKEN zijn tegenwoordig meer dan hun gewicht in goud waard. Gezond mensenhaar van voldoende lengte is namelijk zo schaars geworden, dat de weinige overgebleven „haarjagers" er fantas tische prijzen voor betalen. Het favoriete jachtgebied van deze kooplieden zijn de afgelegen bergdorpjes in de Alpen, maar veel „wild" is daar voor hen niet meer te vinden. Want ook in de gezinnen der bergboeren van Zwitserland, Oostenrijk en Noord-Italië begint de welvaart door te dringen en dat betekent, dat de jongedochters slechts node scheiden van hun lange vlechten of „paardestaarten", als zij die tenminste nog hebben. De mode immers decreteert kort haar en daar doen ook de boerendochters ijverig aan mee. De haarjager moet dus flink over de brug komen, maar naar aloude zede biedt hy meestal geen baar geld. De traditie wil dat het haar „geruild" wordt voor zilveren of zelfs gouden sieraden, voor japonstoffen of linnen goed. En zo komt dan nog menig dorpsmeisje op een makkelijke manier aan haar uitzet en opschik. HET HOOFDKWARTIER van de meeste Europese haarjagers is het dorpje Saluzzo nabij de Frans-Italiaan se grens. Voor de oorlog leverde dit dorp ieder jaar meer dan 25.000 kilo mensenhaar aan de pruikenmakers in alle delen der wereld. De enorme hoe veelheid werd verzameld door een kleine 200 haarjagers, die daar totaal circa vier miljoen gulden voor neertel den. De klantenkring van het dorp tel de toen meer dan 52.000 afnemers. Ook in die tijd werd er goud verdiend door de haarkooplui, die eens per jaar hun ronde door de alpendorpen maakten., Andere vrouwen en meisjes (in 1939 waren dat er 13.000) wachtten niet op het bezoek van de „jager", maar zon den hun vlechten per post naar Saluz zo, vergezeld van een briefje waarin zij een aantal artikelen vermeldden die zij graag in ruil zouden ontvangen. Geld aannemen voor mensenhaar werd als onbehoorlijk beschouwd dat zou vol gens het primitieve bijgeloof, slechts ongeluk brengen. GROTE HOEVEELHEDEN haar kwamen uit de nonnenkloosters naar Saluzzo, „geoogst" van de hoofden der jonge vrouwen die haar noviciaat be ëindigd hadden. Dit had evenwel tot gevolg dat de paus zich met de zaak ging bemoeien en pas na lange onder handelingen met het Vaticaan kregen de haarverzamelaars toestemming om dit nonnenhaar te verhandelen. Het beste haar komt volgens de ken ners uit de bergdorpjes die nog niet door de moderne beschaving zijn aan geraakt. Het dieet van zuivelproduk- ten en de zuurstorijke berglucht pro duceren daar glanzend, kerngezond haar zoals men dat nimmer in indus triële gebieden vindt. Maar de voedsel schaarste heeft ook daar een funeste invloed op de groei en de kwaliteit van het haar gehad. Maar de ergste be dreigingen voor het mensenhaar vorm den toch ziekten en de civilisatie. De verschrikkelijke Spaanse griepepide mie die Europa na de eerste wereld oorlog teisterde heeft tienduizenden jonge vrouwen van haar haardos be roofd, maar ook de moderne tijd eiste haar tol. De vrouw die mode-bewust is, draagt het haar kort en kort haar heeft geen enkele waarde voor de pruikenmakers. Het veelvuldige ondu- leren en permanenten, om van kleur- spoelingen en verven nog maar te zwijgen, zijn ook schadelijk: het haar wordt er glansloos en bros van, men kan er geen goede pruik van maken. IS ER zoveel behoefte aan prui ken? De Nederlandse omzet is niet be kend, maar in Engeland heeft men en kele jaren geleden een statistiek op gemaakt, waaruit blijkt dat er ruim 100.000 Britten met een valse haardos rondlopen. Dat betekent een „pruiken park" van minstens 200.000 stuks, want om het haar in goede conditie te hou den, moet men tenminste een extra- wisselpruik bezitten opdat het andere exemplaar af en toe wat „tot rust" kan komen. De Britse Nationale Ge zondheidsdienst (van de wieg tot het graf) verschaft per jaar zo'n 10.000 pruiken aan patiënten die door ziekte of ongeval hun haar verloren hebben, met welke verstrekking het lieve som metje van anderhalf miljoen gulden ge moeid is. En Londen's vermaardste pruiken-artiest, Peter Isaia, vervaar digt jaarlijks dertienhonderd pruiken voor particuliere klanten, die soms wel 1.000 a 1.500 gulden voor zo'n kunst werk moeten neertellen. En voor elke pruik die een kaal hoofd siert, heeft een of andere vrouw haar lokken moe ten offeren... DE HAARJAGERS moeten ware di plomaten en psychologen zijn om hun doel te bereiken. Op hun jaarlijkse rondreis bezoeken zij tientallen dorp jes. Zij vatten post voor de kerk en spieden na de dienst met argusogen naar vrouwen met mooi, lang haar. Dan moet hij kennissen of verwanten van zijn slachtoffers-in-spé aanschie ten, want alleen van hen kan hij de nódige informaties krijgen. Hij troont hen mee naar de herberg, offreert een glaasje en begint te vissen: Is het meisje dat hij op het oog heeft, ge trouwd, verloofd of nog vrij? Is zij arm of welgesteld, brutaal of verlegen? Houdt zij van opschik ,van mooie kle ren? Hoe benadert men haar het bes te? Is haar echtgenoot jaloers, zijn haar broers aggressief? Pas als hij deze nuttige inlichtingen heeft, waagt de handelaar zich naar het ouderlijk Peter Isaia is de pruikenmaker voor de Londense society. Elk jaar levert hij 13.000 pruiken naar maat en op bestelling. (of echtelijk) huis. Hij offreert bloe men, kleine geschenken, vertelt grap pen of nieuws uit naburige dorpen en praat als Brugman. Vaak is al die moeite tevergeefs, maar soms lukt het. Dan verlaat hij het huis met enkele tientallen grammen vrouwenhaar. Maar het loont de moeite. Want voor 100 gram gezond haar dat ongeveer 35 centimeter lang is, betaalt hij niet meer dan de tegenwaarde van 25. Maar op de wereldmarkt brengt dat zelfde magere strengetje haar van daag de dag grif tweehonderd gulden op... KONING van de Europese haarja gers is de 88-jarige Cesare Raina uit Saluzzo, die al meer dan 56 jaar „in het haar zit." Er is een tijd geweest dat hij zestien assistenten in dienst had om het ingekochte mensenhaar op kleur en dikte te sorteren. Nu kunnen hij en zijn vrouw dat werk getweeën af, want het aanbod is vooral sinds de jaren vijftig sterk teruggelopen. De prijzen echter stijgen nog steeds en dat is dan ook de enige reden dat Cesare er het bijltje (of liever de schaar) nog niet bij neergelegd heeft, hoewel hij met geen mogelijkheid meer al zijn vroegere klanten kan ge rieven. Die klanten in hoofdzaak pruiken makers hebben al lang geleden naar andere „bronnen" moeten omzien, maar nergens ter wereld produceert de mens hoofdhaar van vergelijkbare kwa- iteit als de sublieme vlechten van de alpenbewoonsters. Toneel- en film pruiken worden thans veelal vervaar digd van het haar van de yak, dat uit Mandsjoerije wordt geïmporteerd via allerlei kieren in het IJzeren Gordijn. Voor mode-pruiken gebruikt men ve le synthetische vezels, waaronder ny lon, datuitstekend, in elke gewenste kleur of tint, geverfd kan worden. Maar geen enkele dierlijke of kunst matige haarsoort kan concurreren met gezond, stralend vrouwenhaar. SALUZZO exporteert nog altijd top- klasse-„alpenhaar" naar Parijs, Lon den, Brussel, Nevy York en Amster dam, maar het is niet veel meer: nau welijks vijfhonderd kilo per jaar. De laatste tijd is er een nieuw en veel belovend „jachtgebied" ontdekt: de zuidelijke regionen van Italië en Sici lië ,waar de plattelandsbevolking nog goeddeels in armelijke omstandighe den leeft en waar men dus met een aantal aantrekkelijke cadeautjes nog wel wat gitzwarte lokken hoopt te kun nen lospeuteren. Maar „natuurblond" vrouwenhaar, dat is al ongeveer zo zeldzaam als roze olifanten, zeggen de haarjagers. „Misschien zit er in het Hoge Noorden, in Zweden, Noorwegen en Finland, nog iets, maar dan zou den de produktiekosten nog veel hoger worden." DUIZENDEN MENSEN hebben re denen te over, om mannen als Cesare Raina dankbaar te zijn. Daar is bij voorbeeld die aantrekkelijke jonge vrouw uit Parijs die als zestienjarige tengevolge van een ziekte al haar hoofdhaar kwijtraakte. Zeven jaar lang weigerde zij, zelfs maar een stap bui ten het ouderlijk huis te doen. Zij wil de geen pruik dragen omdat zij voort durend gekweld werd door de dro men, waarin zij tot grote vrolijkheid van de omstanders haar pruik verloor. Op 23-jarige leeftijd was zij een ver bitterde kluizenaarster geworden .Ten slotte liet zij zich overreden door een vermaarde pruikenmaker. >rAIs je mij een pruik laat maken, zal ik je aan je haren de kamer rondslepen," be loofde hij. Zij geloofde hem niet maar paste toch de pruik die hij voor haar vervaardigd had. Toen zij voor de spie gel zat en zichzelf voor het eerst weer „als een normaal mens" zag, greep de pruikenmaker plotseling haar lokken en rukte eraan met al zijn kracht. Maar de pruik bleef op haar plaats. De jonge vrouw kreeg een hysteri sche lachbui, bedekte toen haar ge zicht met haar handen en huilde van veugde. Acht maanden later was zij getrouwd. WAfXAAAftA/WWA/NAAAWAAAAAftftAIWVMWWWWWWWWWWWWWftftAA/WIAfWVWWWWWWWWWMWyWI (Van onze correspondent) MADRID. „De secretariaten van Sinterklaas in Spanje zijn gesloten we gens gebrek aan activiteit. Sinterklaas vertrekt de laatste jaren veel te vroeg naar Nederland om nog animo bij overigens vlijtige kindertjes te wek ken om naar zijn adres in Spanje te schrijven. Veel ondernemende Neder landers die in Spanje verblijven, kwa men jaren geleden op het lumineuze idee om een postbus in Barcelona of Madrid op naam van Sinterklaas te huren. Via advertenties in Nederland se dagbladen werden ouders uitgeno digd tegen insluiting van een of twee gulden de verlanglijstjes van hun kin deren naar die postbussen te zenden. Zij kregen dan prompt een officieel schrijven, gesierd met een indruk wekkend briefhoofd, compleet met het wapen van het Sinterklaashuis, terug, waarin de kinderen op ouderlijk gezag gekapitteld werden over hun luiheid, hun ongehoorzaamheid en hun slechte vorderingen op school. Vele ouders meenden dat het wel in hun opvoedkundige praktijk paste: zo'n echte brief helemaal uit Spanje, vol leerzame opmerkingen, ontleend aan de rijke schat van gemeenplaat sen die onze taal rijk is. Maar ten slotte loonde het de moeite niet meer en de volijverige vrijwillige secretaris sen van de Sint borgen hun kunstig gedrukte briefpapier op en sloten hun winkel. De ouders vragen geen brie ven van de Sint meer. Het is voor de Spanjaarden overi gens een bizar mysterie, hoe de kou welijke volkeren rond de Rijn ooit op de gedachte zijn gekomen om Sinter klaas in Spanje te laten resideren. Braaf vieren de roomse Spanjaarden op 6 december het feest van ene hei lige Nicolas, die in Patara in Klein- Azië werd geboren en reeds op jeug dige leeftijd uitmuntte door zijn grote liefdadigheid. Toch kent Spanje twee plaatsen waar het feest van de goedheiligman met enige opgewektheid wordt ge vierd. Dat is het jongensinternaat van het benedictijnerklooster op de berg Montserrat bij Barcelona en een klein dorpje in Baskië, waarvan ik tot mijn spijt de naam niet meer weet. Fijnste dag De jongens die op Montserrat wor den opgeleid voor een religieus leven, vinden de zesde december ongetwijfeld de fijnste dag van het jaar, want dan regeren zij, in plaats van de benedic tijnermonniken over het grootse kloos ter op de indrukwekkende berg. Uit hun midden wordt de beste leerling van het jaar gekozen, die die dag alle voorrechten mag genieten van de ech te abt. Hij is bisschop voor één dag en voert een feestelijk regime. In Baskië trekken de kinderen van het kleine dorp, waarvan mij de naam is ontschoten door de straten en halen koeken en lekkernijen op, die zij la ter tijdens een feest op de enige dorps school oppeuzelen. Enkelen van hen hebben van oude lappen een soort bis schopsmantel gemaakt, waarmee zij furore maken. Toch kan de Nederlandse kolonie het niet laten een huis-Sinterklaas te laten opdraven voor de kinderen van vele honderden Nederlanders, die in Barce lona, Madrid, in Malaga en andere steden in Spanje wonen. Dat is even onuitroeibaar als het feit dat elke Ne derlandse huisvrouw in Spanje af en toe erwtensoep wil maken, waarvoor zij haar vrienden in het oude vaderland om rookworst bedelt, die in Spanje niet te krijgen is. Probleem Maar de in Spanje opgevoede Hol landse kindertjes willen evenmin de Driekoningen, de „Reyes Magos" ver geten en hun vader in Spanje ziet zich dus genoodzaakt tweemaal pakjes avond te houden, met slechts een maand tussenpauze. Als er bovendien nog Amerikanen in de buurt wonen, is het beter de omgang tussen de buurt kinderen in de maand december op straffe van „géén cadeautjes van Sin terklaas en De Reyes" te verbieden, omdat anders ook nog de kerstman een lading geschenken onder de kerst boom moet achterlaten.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 11