DE WAARD EN ZIJN GASTEN Souvenir jagers en langvingers zijn de schrik van het horeca-bedrijf „EROTICA CLASSICA" HOTEL DE DOELEN Oude galante lectuur in nieuwe luxe edities Betaling kan meestal „geregeld" worden IOL.EN BV N 11 ZATERDAG 4 DECEMBER 1965 Erbij 12 GRONINGEN Sommige horeca-bedrijven trekken elk jaar 2000 gulden uit voor de vervanging van zoek geraakte inventarisstukken. Andere horeca-bedrijven werken niet met vaste „verlies"-posten, maar zien eveneens allerlei roerende goederen als sneeuw voor de zon verdwijnen. Elk jaar verdwijnt voor vele tien duizenden guldens in de zakken, tassen en koffers van souvenir jagers en dieven. Waar eindigt trouwens de souvenirjagerij en waar begint de regelrechte diefstal? Wie een bordje uit de garderobe schroeft met „de directie is niet aansprake lijk voor zoekgeraakte kledingstukken" mag nog een souvenir jager heten. De Duitse mevrouw, die een asbak in haar bloesje liet glijden, behoort al tot de grensge vallen. Maar als het om originele Perzische tapijten gaat, zal geen enkele rechter moeite hebben om uit te maken dat hier sprake is van onversneden diefstal. Tot voor kort hing in de hftll van een zonneklok. Deze klok is in het voorjaar verdwenen. Voor degene die aanwijzing kan geven tot opspo ring hiervan wordt een flinke beloning in het vooruitzicht gesteld. i Closetrollem Slecht Mee FRANKFURT De Duitse lezers worden deze herfst overspoeld door een golf van oude erotische literatuur. Klassieken in dit genre verschijnen hij tientallen in de boekhandel. Ze zijn allemaal tussen de 150 en 1500 jaar geleden geschreven en de exemplaren zijn in de regel genummerd om ze exclusiefte maken. Zij zijn in kostbare banden gevat, veel te duur voor de gemiddel de boekenliefhebber en de verkoop aan jeugdige per sonen is verboden. Franse boudoir dichters, Italiaanse hovelingen, Ara bische sjeiks en een wijze uit het oude Indië behoren tot de velen, die de hoogdravende en minder hoogdra vende verhalen van liefde en minnekunst verhalen. Grossier in minnekunst Drie soorten afnemers EEN TIJDSVERSCHIJNSEL? Onze hotelhouder haalt zijn schouders op. Hij zegt berustend: Och, vroeger werd er ook gegapt. Het is net als in de grote waren huizen, daar verdwijnt ook alles wat los of vast zit. Waren de voor- oorlogse zeden minder ruw, was er toen zoveel ethisch normbesef? Ik geloof het niet. Mensen die weglo pen zonder verteringen te betalen en dan ook nog je tafelzilver meepikken, die waren er in vroeger jaren, die zijn er vandaag-de-dag nog en die zullen er wel altijd zijn, als ze de kans krijgen. Te moet ogen van voren en van achteren hebben, want ook het personeel probeert vaak een graantje mee te pikken de goede niet te na gesproken, na tuurlijk. Vanmorgen nog was er een net-aangebroken fles Martel Cordon Bleu uit het buffet ver dwenen en de dader ligt, als altijd, op het kerkhof De maroeboe's zijn dol op blanken (Van onze correspondent) ALS DIE rechter er tenminste aan te pas komt. Het komt een heel enkele keer voor dat zo'n grijpgrage hotelgast of cafébezoeker op heterdaad wordt be trapt. En als dat gebeurt zal de direc tie er doorgaans de voorkeur aan ge ven, de zaak buiten de justitie om te regelen. Vooral zilveren suikerpotjes (waarde 30 a 35 gulden per stuk), kreeftvorkjes, handdoeken, stukken zeep, roomkanne tjes en glazen zijn gewilde artikelen. „Er komen veel mensen bij ons die vragen of ze zo'n glas kunnen kopen. Dat doen we dan maar, omdat we uit ervaring weten dat ze anders toch ge stolen worden. En waf ze ook meene men: tafelnummers en spijskaarten. Je zou zeggen, wat moeten ze daar nu mee?". In het horeca-bedrijf heeft men trou wens al lang afgeleerd zich over wat dan ook te verbazen. Het personeel hangt voortdurend nieuwe closetrollen op, maar na een paar uur zijn ze weer allemaal verdwenen. vignet kost je nog 35 cent per glas ex tra," zegt de heer Bonten. Deze advertentie verscheen enkele maanden geleden in de Groningse kranten. De klok is nog steeds zoek. „CLOSETROLLEN?" zegt een ex ploitant, „bij de vleet meneer! Er schijnen dames te zijn die eerst een paar van mijn closetrollen in hun tas stoppen voor ze hun koffie bestellen. Je maakt hier van alles mee. Ik heb het al beleefd dat iemand er met een kan delaar van 35 gulden uit de bar van door ging. Een andere keer heb ik in het holst van de nacht een student on der een tafeltje vandaan gehaald die al le bordjes uit de lift gesloopt bleek te hebben. Ik had twee schilderijen han gen. Die zijn met pluggen en al uit de muur gehaald en meegenomen. Met een foto van de bar ging het net zo. En wat ik al niet aan melkkannetjes en le peltjes ben kwijtgeraakt. Elk jaar moet ik honderden lepeltjes bijbestel len. Het sterkste staaltje heb ik een paar jaar geleden meegemaakt. Toen bleek er plotseling een barkruk verdwenen te zijn. Weken later hebben we die, dankzij een tip, teruggevonden. Hij stond in de werkkamer van een me neer hier in de stad. Hij had al een stuk van de poten afgezaagd omdat de kruk anders niet achter zijn tekentafel paste. „GESTOLEN bij Baulig", staat er met fraaie letters gegraveerd in de zil veren schaal, die het Groningsche hore ca-bedrijf Baulig indertijd gebruikte voor de uitzending van diners. „Dat was een idee van een van mijn voor gangers," zegt de huidige directeur, de heer F. G. Bonten. „Hij dacht dat hij daarmee het aantal diefstallen kon ver minderen, maar het heeft ons alleen maar klanten gekost. We zijn meer dan eens opgebeld door mensen die eisten dat we die schalen onmiddellijk zouden terughalen. „We willen dat ge stolen goed geen minuut langer in huis hebben," zeiden ze dan. Tegenwoordig gebeurt dat niet meer, want we zijn in tussen met die uitzend-diners gestopt." Gestolen wordt er intussen nog steeds. „Van alles verdwijnt hier: zil veren asbakken, suikerpotten, lepels en vorken, bordjes met opschriften. Om de drie maanden komt hier een bord jesman. Ze hebben al eens een Madei- ra-vaafje gestolen en een spiegel van 56 gulden. De mensen hebben er vaak geen idee van wat het kost. Ik herin ner me een gast, die na afloop van een etentje een zilveren moccapotje mee naar huis nam. Toen we hem ten slotte heel voorzichtig opbelden, zei hij dat hij het potje had meegenomen omdat hij het thuis nog een beetje wil de navieren. Ik moest hem de reke ning maar sturen. Ik heb hem toen ver teld dat zo'n potje 125 gulden kostte. Daar schrok hij wel even van. „Nou," zei hij, „dan stuur ik het wel terug." Bij Baulig hebben ze de glazen met vignetten al afgeschaft. Ze bleken te gewild bij de „verzamelaars". „Zo'n Dat de hotelgasten soms handdoeken meenemen, hun schoenen poetsen met de overgordijnen („ik heb eens als proef schoenborstels op alle kamers la ten leggen; na een paar dagen waren ze weg") of er hun neus in snuiten, heeft hij, als de meeste hoteliers, al lang geleerd te aanvaarden. Maar toen er op een goed moment een beddelees- lamp met snoer en al uit de muur bleek gerukt, werd 't hem toch te gor tig. Het echtpaar dat het laatst op de kamer gelogeerd had viel buiten elke verdenking, want dat waren even keu rige als gefortuneerde mensen, die in een Cadillac rondreden en zelfs een duizendvoudige behóe'fte aan leeslamp jes gemakkelijk laqigs legale weg zou den kunnen bevredigen. Maar omdat er verder niemand was, die de diefstal gepleegd zou kunnen hebben, heeft de heer Bonten ze toch maar een briefje geschreven. Hij kreeg het volgende ant woord: „Geachte heer, Het bedoelde lampje bevindt zich in derdaad in mijn bezit. Het is meegeno men door mijn vrouw, die aan klepto- manie lijdt, speciaal gericht op bedde- lampjes. Ik verzoek u mij per omgaande te berichten of u het lampje terug wilt hebben, dan wel de voorkeur geeft aan schadevergoeding". ELDERS IS OOK al een lamp uit de muur gerukt. Behalve 'de lamp ver dween toen ook een origineel Perzisch tapijt. Iets soortgelijks deed zich een paar jaar geleden voor. Toen was het geen tapijt, maar een stapel dekens, die mèt de bedlamp in de koffers van een „v.'-v.iv.v.-,.tóv/.-W der gasten verdween. Een andere gast haalde de gloednieuwe lakens en slo pen van zijn bed, verving ze door ou de en nam de nieuwe mee naar huis. Geen enkele kan zich meten met Ca sanova, wiens naam onvergankelijk is in de erotische litteratuur. Maar de ge zuiverde pocketedities van de gedenk schriften van Casanova hebben voor het eerst sinds de grote Italiaanse minnaar en avonturier in 1798 is over leden, een ongekuiste en overkorte uit gave in de Duitse taal naast zich ge kregen. Het in het Frans geschreven oor spronkelijke werk is vijf jaar geleden teruggevonden in de kluizen van de be zadigde, oude uitgeverij F. A. Brock- haus, die het in 1820 had verworven maar het destijds te schokkend vond voor publikatie. De thans door het vermaarde huis „Propylaen" uitgegeven editie in twaalf delen kost 576 mark (plm. 517 gulden). Elk der in leer gebonden de len bevat talrijke prenten van de schil der Guilio Romano, die vóór Casanova leefde. In een advertentie van de uitgever worden deze prenten beschreven als „de wulpse etsen, de Piëtro Aretino in spireerden tot het schrijven van zijn schandelijke sonnetten." Aretino, een schrijver uit de renaissancetijd, die aan het hof van paus Leo X leefde, is zelf in Duitse boekencatalogi verte genwoordigd met zijn memoires „Ge sprekken van hovelingen." Grossier in minnekunst ZIJN WERKEN zijn even vermaard als „de drieduizendvoudige minnaar" van de beroemde Japanse schrijver Ibara Saikatkoe, die ook aan de Duitse lezers wordt aangeboden. Het oudste der klassieke werken is de Kamasoetra, het Indische leerboek uit de zesde eeuw over de kunst van liefhebben. Het is herdrukt door drie verschillende Duitse uitgevers. De ver koop van het boek is nog geen jaar geleden door een gerechtelijke uit spraak in West-Duitsland toegestaan. De catalogi van de Duitse uitgevers bevatten ook vele minder bekende ero tische klassieken. Zij variëren van de „liefdeshistories van Sjeik Nefzaoei" tot een legertje van vruchtbare Franse galante schrijvers. Wilhelm Krohn, een Hamburgse uitgever, die gespeciali seerd in „Erotica Classica" is ervan overtuigd, dat de vraag nog groter zal worden. Hij verklaart dat zijn onder neming bereid is om aan deze behoef te te voldoen. VANWAAR echter die belangstelling voer oude erotische literatuur?. „In de eerste plaats" zegt Krohn, „zijn er de echte bibliofielen, die altijd mooi en zeldzame boeken hebben gekocht. De onze zijn zeldzaam, want we be perken elke editie tot op zijn hoogst 1600 exemplaren." „Dan zijn er de mensen, die pikan terieën zoeken, maar die de voorkeur geven aan de galante erotische scherm kunst van de klassieken boven de ruwe sex-knuppelarij zoals men die vindt in de pocketuitgaven van het moderne „erotische realisme". „Een derde groep vormen de nieu we rijken, die bij het vullen van hun boekenkasten prikkeling willen combi neren met vertoon van intellectuele „standing". Op de vraag of hij ooit last heeft gehad met de autoriteiten, antwoordde hij: „Er is maar een keer beslag ge legd en dit werd na precies vijf dagen opgeheven. Over het algemeen kan men zeggen, dat als een werk oud genoeg is om als „klassiek" te worden be schouwd. het meestal door de autori teiten wordt toegelaten", Op deze manier probeerde een horecabedrijf diefstallen van zil veren schalen en ander serviesgoed tegen te gaan. Het resultaat was dat de bona fide klanten boos werden. MAAR HET bontst maakte het toch de man, die er dit voorjaar met de zonneklok van hotel De Doelen in Gro ningen vandoor ging. De directie vraagt zich nog steeds af, hoe hij het gevaarte, dat hoog in de hal hing, van de muur gekregen heeft en hoe hij er mee langs de portier gekomen is. Een advertentie, waarin een „flinke belo ning" in het vooruitzicht werd ge steld voor degene die een bruikbare aanwijzing zou kunnen geven, bleef zonder resultaat. De waarde van de klok wordt geschat op circa 1000 gul den. rr«oflo tcc<tt or HSV MfTT' BENJAMIN CONSTANT, Brazilië - De Maroeboe-indianen in Brazilië zijn dol op bleekgezichten bij voorkeur ge roosterd boven een kolen vuurt je. De Maroeboes zijn jagers, die aan de wijde wildernis aan de bovenloop van de Amazone de voorkeur geven boven de betrekkelijk beperkte gebie den rondom de modderige zijrivieren van de grote stroom. Zij waren reeds in het stenen tijd perk kannibalen. Hun dagelijks voed sel bestaat uit vlees van elke soort, maar vooral van jaguars, panters en wilde zwijnen. Als dit evenwel schaars wordt, smaakt een mals mensje hun ook heel goed. De blanke kolonisten in de buurt kun nen dit maar weinig waarderen en bei de rassen hebben tientallen jaren langs de kronkelende Rio Curuca per vliegtuig anderhalf uur ten zuiden van Benjamin Constant, een factory aan de bovenloop van de Amazone een onverklaarde oorlog gevoerd. De laatste tijd hebben de blanken de over hand gekregen en verkiezen de onge veer 2.000 Maroeboe's in de wildernis te blijven. Kolonisten vertellen het volgende verhaal: jaren geleden, toen het aan tal blanken langs de Rio Curuca klei ner was, plachten de Maroeboe's boer derijen te overvallen en iedereen te ver moorden, behalve de jongedochters, die zij meevoerden naar hun dorpen. Tenslotte kwamen de Braziliaanse strijdkrachten tussenbeiden. Eerst bombardeerde de luchtmacht de dorpen van de Maroeboe's om ze te vernietigen, maar andere dorpen re zen uit de grond en de overvallen duur den voort. Toen stuurde de vloot een kanonneerboot, die de jachtvelden van de Maroeboe's langs de Rio Curuca be schoot. De wilde plantengroei en de schreeuwende apen moesten het ont gelden maar veel anders schijnt er niet getroffen te zijn. Tenslotte stuur de het leger een expeditie, die syste matisch verscheidene duizenden Ma roeboe's afslachtte. De militaire autoriteiten ontkennen dit en zeggen, dat zij uitsluitend be schermende maatregelen hebben ge nomen om de veiligheid der kolonisten te waarborgen. Er zijn maar weinig blanken, die zich alleen in het land van de Maroe boe's hebben gewaagd en levend zijn teurggekomen. Die weinigen vertellen dat de Maroeboe ruim anderhalve me ter lang en behalve op de kruin van zijn hoofd onbehaard is. Vrouwen noch mannen dragen er kleding, zelfs geen lendendoek. Hun gemiddelde levens duur schijnt ongeveer 30 jaar te zijn. Maar de gemiddelde levensduur van de blanken, die de Maroeboe willen be schaven, strekt volgens de kolonisten niet verder dan tot zonsondergang (AP). I

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 12