¥1®ÜW Ver meisjes acht kapsels Vrouwen Vredes Liga strijdt aan het vredesfront Oorlogs-verklaring aan het oorlogs-speelgoed ZATERDAG 4 DECEMBER 1965 Erbij 15 ifw H V erantwoordelijkheid Moordwapenen door HENNY SGHOUTE tekeningen: JENNY PRINS A gressiviteit affiches „GEEFT GEEN OORLOGSSPEELGOED" De Sint keek Vrijheid van denken - r s VJ MOORD SPEELGOED? DE VROUWEN VREDES LIGA meent dat met name oorlogsspeelgoed totaal ongeschikt is voor kinderen. Misschien hebt u ze wel eens zien lopen, vrouwen als „sandwich-man" met hun nu al bekende borden „Geeft geen oorlogsspeelgoed". Waarom doen zy dit? Het gaat er niet in de eerste plaats om de ouders er van af te houden dit soort speelgoed voor hun kinderen te kopen. Wij geloven namelijk dat onze jeugd een grotere kans op een vreedzame toekomst heeft, als hun door de ouders wordt voorgehouden waar al dat oorlogstuig in werkelijkheid toe dient. Er wordt vaak gezegd: waarom zouden we het hun niet geven. Later komen ze er toch mee in aanraking en trouwens, de buur jongen heeft het ook. Maar stelt u zich eens voor dat de fabrikanten speelgoed zouden gaan maken op sexueel terrein. Koopt u dat dan ook critiekloos omdat ze er later toch mee in aanraking zullen komen of om dat de buurjongen het ook heeft? Wat heeft het overi gens voor zin wanneer de groten der aarde telkens weer een beroep doen op de vredeswil van de mensen (zoals onlangs de paus deed in de V.N.), indien wij gewone mensen niet medewerken wanneer we daartoe in staat zyn? Wij willen echt niet beweren dat uit kin deren die met geweren, stenguns enzovoorts spelen, per se misdadigers of oorlogszuchtige mensen zullen groeien. Maar wij menen dat de bewapening een smaad is op de huidige mensheid. Een smaad, die zich niet leent om in speelgoed te worden uitgebeeld. Aldus een aan publiciteitsmedia ge zonden brief die is opgesteld door de Vrouwen Vredes Liga in Groningen. Te gelijkertijd maakt de Liga door mid del van advertenties haar aversie te gen oorlogsspeelgoed bekend. De Liga protesteert verder door vanaf half no vember tot de kerstdagen met borden („sandwich-vrouwen") te lopen op de drukke punten in de stad. Kinderen, zo zegt men, moeten spelen met speelgoed dat het behoort te hebben. De meeste mensen denken bij het kopen ervan niet na over het al of niet verant woord zijn. „Geeft geen oorlogsspeel goed" staat op de affiche die de Liga heeft laten ontwerpen. Daarop een kind tegen het décor van een oorlogs tafereel. In zijn hand heeft het een ge weer. een stuk oorlogsspeelgoed. De doorn in het oog van de Liga. DEZE VROUWEN Vredes Liga is een groep van vrouwen die zich zo stelt zij niet alleen verantwoordelijk voelt voor het leven van haar eigen lektuur te verkopen en vredesmarsen te organiseren; door raambiljetten met leuzen, die betrekking hebben op het kind, te plaatsen, en in zaken waar speciaal artikelen voor het kind worden verkocht; door contact en samenwer king met nationale en internationale vredesbewegingen om op deze wijze werkmethoden uit te wisselen. DE AFFICHE-ACTIE is een onder deel van het werk van de Vredes Liga, waarvan men de leden voornamelijk in de stad van stichting, Groningen, aan treft. Het aantal leden? „Ik geloof niet dat dat er toe doet. Het zit 'm in de „Er wordt wel gesteld dat volgens mo derne kinderpsychologen het „oorlog spelen" een goede uitlaat voor de na tuurlijke, kinderlijke agressiviteit zou zijn. Maar de modernste psychologen komen er tegenwoordig op terug, dat het zich ongeremd uitleven door kinde ren de enige norm zou zijn waarnaar hun spel beoordeeld moet worden." Ze gaat verder: „Ten aanzien van de op vattingen over de agressie wordt waar schijnlijk impliciet aangehaakt op Freud. Deze meende, dat het inperken van agressiedrift ongezond zou zijn, omdat dit alleen maar zou leiden tot nog meer agressie. Vijandigheid is vol gens Freud onuitroeibaar. Maar latere onderzoekers huldigen thans de mening dat vijandigheid niet is aangeboren." Over eeri praktijkervaring schreef mevroüw Roos: „In een kleuterschool kinderen en kleinkinderen, doch ook voor alle kinderen in de wereld. De doelstelling is samenwerken met alle vrouwen, waar ook ter wereld, zonder onderscheid van rang of stand, geloof, ras, huidskleur of leefwijze, om op de ze manier begrip te verkrijgen voor de vele moeilijkheden waaronder de groot ste helft van de wereldbevolking leeft, en te trachten deze te helpen en te verbeteren. Men streeft de volgende punten na: Intern: het uitwisselen van gedachten in kleine kring naar aanleiding van nieuwsberichten: het bespreken van kranteberichten vanuit het vrouwe lijk standpunt; na het bespreken van kranteartikelen door middel van inge zonden stukken hun mening bekendma ken om meer sexegenotes tot naden ken te brengen en de publieke opinie te beïnvloeden; bijeenkomsten te or ganiseren waar voorlichting wordt ge geven over vredesonderwerpen. Extern: door met een speciaal tot vrouwen gerichte strooibiljet activi teiten bekend te maken; bij bepaalde gelegenheden te demonstreren, vredes gezindheid. Men treedt hier in het noorden niet zo gauw naar buiten," aldus een van de actieve leden, me vrouw J. Roos-Kruimer (63), die ove rigens al veertig jaar actief is in het vredeswerk. Oorlogsspeelgoed, aldus mevrouw Roos en daarmee spreekt zij namens de Liga, is een afspiegeling van de vreselijkste moordwapenen van de volwassene. Het speelgoed dat een kind krijgt is bedoeld om de fantasie te prikkelen en dat wordt met dit goed dan bereikt. Het kind raakt ver trouwd met de gedachte mensen te do den. IN EEN in een weekblad verschenen artikel „Kanonnen als kindervoer" schreef mevrouw Roos onder meer: in Groningen was verleden jaar de leidster ten einde raad: door het spe len met oorlogsspeelgoed waren de kinderen in twee kampen verdeeld ge raakt: de overwinnaars mèt dat speel goed en de overwonnenen die het niet bezaten. Het werd een totale overheer sing van de oorlogsspeelgoed-bezitters, compleet met terreuruitoefening. Deze leidster verbood het meenemen van dit soort speelgoed naar school en prompt was de rust hersteld, de kinderen speel den weer normaal." Aan het slot van haar artikel schrijft mevrouw Roos: „Er schijnen kinderpsychologen te zijn, die oorlogsspeelgoed zelfs aanbevelen, maar deze aanprijzers zou ik wel eens willen spreken en ik zou wat in hun eigen jeugdbelevenissen willen gaan graven. Ik heb zo'n idee dat zij inder daad niet goed aan hun trekken zijn gekomen en veel „kinderzielschade" hebben geleden. Met geweren enzo voorts kan men „slechts" schieten. Het is speelgoed dat tot geen andere fan tasieën leidt dan tot het doden van de „tegenstander". Ouders moeten zorgen dat het kind er niet om vraagt! Niet met datgene wat kinderen willen, maar met datge ne wat ze „behoren te willen" zouden we onze kinderen moeten laten spelen. Het gemak dient echter meestal (tijde lijk) de ouders als ze toegeven aan „zeurende" kinderenHet is de el lende dat de fabrikanten van speelgoed zich slechts door commerciële overwe gingen laten leiden en niet door peda gogische als het gaat om het fabrice ren van kinderspeelgoed." HEEFT DE LIGA geprobeerd de fa brikanten te benaderen om hun stel lingen uiteen te zetten? Nee, zegt me vrouw Roos, want voor hen geldt al leen winstbejag. De Liga richt zich dus nu alleen tot de kopers rond de feestelijke decemberdagen met bor den waarop de affiche is geplakt. „ER WORDT ZO WEINIG rekening met de vrede gehouden. Er is wel een Hef Bestuur van de VROUWEN-VREDES-LIGA fa Groningen stalt verkrijgbaar: Formaat 47 x 67 cm. Prijs f 0.60 per stuk I bij afname van 10 stuks of meer f 0.50 p. st. I Betaling: op postgirorek. 84.98.25 t.n.v. F. A. Roos te Groningen. Aanvragen bij: F. A. Roes, J. C. Kapteynlaan 19-B Groningen. Telefoon 05900 - 34152 (bij geen gehoor: Kamphuis Tel. 05900-33173). ministerie van oorlog maar geen een van de vrede", zegt mevrouw Roos. „Niemand houdt rekening met het uit breken van de vrede. Waarom niet? Wij zijn te laks; dat wordt door de welvaart veroorzaakt. Het zijn proble men waar vrouwen niet aan denken". Heeft de Liga iets bereikt in de tijd dat zij met de pro-vrede activiteiten bezig is? „Ja en nee. Je valt wel eens terug in een grote teleurstelling. Er moeten namelijk veel meer mensen in de wereld komen die principieel zijn. Men durft vaak geen eigen mening te geven. Geen ja of nee. En het Christen dom is niet te combineren met oorlog voering en bewapening". „De angst en dreiging van een atoom oorlog is zo groot dat we naar een andere tijd gaan. De verdediging van een land is te vinden in de geest. Er moeten wat meer mensen zijn die con sequent leven. Daarin zou een klein land groot kunnen zijn. Strijden voor iets kan een mens groot maken. In ons gezin ook. Het werken voor de vrede gaat samen met gerechtigheid". HOE REAGEERDE MEN op de ad vertentie „Geeft geen oorlogsspeel goed", die in een radio- en televisie gids werd geplaatst? „De kosten van ruim 100,- zijn er al uit". Wie bestel den de affiche? „Gezinnen, mensen bij het onderwijs en PSP-afdelingen. Toen Sint Nicolaas hier rondkwam heb ik gauw een paar biljetten uitgedeeld en laten ophangen aan de ramen. Ik zag hem nog kijken ook „Ik ben ook naar een groot waren huis in de stad gegaan. Naar de speel goedafdeling waar een tafel vol met oorlogsspeelgoed stond. De juffrouw vroeg me wat er van m'n dienst was en ik vraag haar naar de verkoop van dat speelgoed. „Uitstekend", zei ze. Ik had die rommel wel van de tafel af kunnen vegen", zegt mevrouw Roos verbeten. „Wat is er van uw dienst!. „VANMIDDAG GA IK weer lopen met het bord. Er zjjn wel kennissen die zich generen en me niet groeten als ze me tegenkomen. Laatst kwam ik de rector-magnificus tegen en die man nam met een brede zwaai zijn hoed af.'t Moet je ook niets kunnen schelen met het bord te lopen", zegt mevrouw Roos die onder andere lid van de Groningse gemeenteraad is. „Er is een vrijheid van denken ver eist. Anders denken dan anderen. Je stelt je wel apart van de mensen. Maar de mensen denken niet over het probleem na. Je wordt zelf zéker over tuigder. Men moet het zelf eens ge daan hebben... met zo'n bord lopen. Dan komt men tot andere conclusies". VIER MEISJES met vier verschillende, representatieve beroepen. Er wordt naar hen ge keken. By alle vier hoort een kapsel. Aangepast aan het uiterlyk, aangepast ook aan het beroep. Tijdens een kapshow van Belgische kappers, aangesloten by de „Compagnons de la Coif fure", werd deze meisjes een dag- en avondkapsel aangemeten. V.l.n.r.: Mu- riël de juriste, Mariene de paardrydster, Andrée de verpleegster en Christiane de stewardess.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 15