Leden van de Afrikaanse OAE dreigen met Londen te breken Addis Abeba-verklaring breuk in het Gemenebest HET WEER GVAV koopt een Deen Drie doden op overweg bij Heiloo I Ontploffing in centrale bij Zwolle Vietcong vernielt hotel in het hart van Saigon Winter veelal aan koude kant na te koele novembermaand - J. Loena-8 op weg naar de maan UST N S U Tien jaar voor de drie moordenaars van mevrouw Liuzzi Rhodesische tabak naar Nederland? Prins Aga Khan VN-commissaris voor vluchtelingen Zeker elf doden en honderd gewonden Uitbreiding van college kardinalen? mm I CHRISTIAANSE WIE WAT WAAR 1966? P R I N Z 51e JAAR'"! a "i g NUMMER 28 ZATERDAG 4 DECEMBER 1965 Kantoor: Lange Nieuwriraat 427, ïjmtriden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. TeL adm. 5437, chet bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Eerste breuk Franse verkiezingen pagina 3 Internationale filmprijs voor jonge Bloemendaler pagina 6 Weerrapporten 1,2 Agenda van Umond en H'lem 2 Uit het Binnenland2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands Nieuws 3 Achtergrond Latijns Amerika 3 In de Vishal en op Zee4 Uit Stad en Omgeving.4, 5, 18 Radio en T.V6 Kunst 6 Feuilleton 7 Beeldverhalen 7 Economisch Nieuws 8 Scheepsberichten 8 Beurs 8 Sport 9 ERBIJ 11—17 Kerkdiensten18 Topsy 18 Ferdinand 18 Luidsprekers 18 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen Erbif Depressie op komst i Weigering Drs. Nederhorst vraagt: Het woord is aan NtÊillP^liifê pilfllll K V •wm»*. I nfi*- i -frul N.V. CARROSSERIEFABR1EK VOOR ALLE AUTOSCHADES „BORA-3 „DE STEENWERF" Kocht u al ons jaarboekje Ook voor U het juiste adres DAMESKAPSALON TEL. 8166 dealer GARAGE KOSTER 15 JAAR N.S.U.-SERVICE COIFFURES DE VRIES IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V L S E N-ij M U 1 D E N, S A M T P O O R T, D Ri E H U IS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post f 11,65 - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: EL Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije ADDIS ABEBA (AFP en AP). De 36 leden van de Organisatie voor de Afrikaanse Eenheid zullen hun diplomatieke betrekkingen met Groot- Brittannië verbreken, als dat land niet vóór 15 december de onwettige re gering van premier Ian Smith ter zijde schuift. Dat is besloten op een vergadering van de ministerraad van de organisatie die in Addis Abeba, de hoofdstad van Ethiopië, is gehouden. De conferentie besloot voorts dat: alle leden van de OAE onmiddellijk een volledige economische blokkade tegen Rhodesië zullen instellen; op alle vrienden van Afrika een be roep zal worden gedaan alle steun te verlenen opdat de Rhodesische re gering ten val kan worden gebracht; aan alle landen zal worden verzocht geen olie en brandstoffen aan Rhode sië te leveren; alle Afrikaanse en bevriende lan den hun radio- en andere verbindin gen zullen gebruiken om de zaak van de Zuidrhodesische negers te dienen; alle OAE-leden de secretaris-generaal van de organisatie zullen meedelen welke maatregelen genomen zijn om de besluiten uit te voeren; de Afrikaanse groep bij de VN zal werken voor het aannemen van deze besluiten door de VN-organen, vooral het weigeren van olië en brandstof. Onze Londense correspondent tekent hierbij aan, dat de eerste reactie in Groot-Brittannië op de verklaring van de OAE is, dat de soep waarschijnlijk niet zo heet gegeten zal worden, als ze wordt opgediend. Men dient af te wachten wat er zal gebeuren, als de delegaties, enigs zins afgekoeld, naar huis teruggekeerd zijn. Maar de verklaring kan betekenen, dat de eerste breuk in het Britse Gemene best een feit is. Ze kan een campagne inluiden tot het uittreden van enkele, of •11e Afrikaanse leden daarvan. Of het Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met tijde lijk regen, plaatselijk wellicht voorafgegaan door sneeuw. Tot matig of krachtig toenemende wind, aanvankelijk tussen zuid en zuid oost, later uit westelijke richtingen. In het algemeen iets lagere tempe raturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. zover komt, is echter de vraag, omdat het lidmaatschap van het Gemenebest grote voordelen voor deze jonge staten mee brengt. Zij ontlenen er status en gezag aan. Bovendien zijn ze voor hun econo mische ontwikkeling voor een belangrijk deel op Engeland aangewezen en finan cieel van Londen afhankelijk. Het ultimatum met het daarmee ver bonden besluit om de diplomatieke be trekkingen met Grobt-Brittannië te ver breken is voor de verhitte Afrikaanse ge moederen waarschijnlijk een vorm van stoom afblazen. Maar de verklaring zal de politieke spanning in Engeland zelf on getwijfeld vergroten. Oppositieleider Heath die vrijdagavond in zijn televisietoespraak ondanks zijn MONTGOMERY (Alabama) (AP) Drie leden van de Ku Klux Klan zijn schuldig bevonden aan een samenzwering die leidde tot de moord op de ijveraar ster voor de burgerrechten mevrouw Vio la Liuzzo. De uitspraak is gedaan door een geheel blanke jury. De drie mannen Collie Leroy Wilkins jr., Eugene Thomas en William Orville Eaton, kregen ieder tien jaar gevangenis straf. Het drietal tekende onmiddellijk ho ger beroep aan. Wilkins stond al voor de derde maal terecht verdacht van moord. Kroongetuige in het proces was Gary Thomas Rowe, een tipgever van de F.B.I. Deze verklaarde met de drie be klaagden in de wagen te hebben gezeten, toen deze naast de auto van mevrouw Liuzzo gingen rijden en de mannen op haar vuurden. Het is de tweede maal in twee dagen dat een blanke jury in Alabama in een rassenkwestie het schuldig uitspreekt te gen blanke verdachten. Donderdag achtte een jury in Anniston de blanke Hubert Damon Strange schuldig aan moord op een neger. Strange werd tot tien jaar ge vangenisstraf veroordeeld. De Groningse eredivisieclub GVAV heeft gisteravond de 24-jarige Deense voetballer Ole Fritsen gecontracteerd. Fritsen, die vijfmaal voor bet Deense nationale elftal uitkwam de laatste keer woensdag j.l. te Cardiff tegen Wales, welke wedstrijd Denemarken met 4-2 verloor speelt linksbinnen. Voor zijn club, Vejle, tweede op de Deense ranglijst, scoorde Fritsen ge middeld één doelpunt per wedstrijd. Nog deze maand komt de ongetrouwde Frit sen naar Groningen. In het drassige troosteloze land in de buurt van de Drentse plaats Sleen is een kostbare boorinstallatie door een ondergrondse aardgas- eruptie geheel vernield. Op de achtergrond is de modderberg te zien, die door de kracht van het gas naar boven v;erd gestuwd. Er doen zich in de buurt van Sleen nog steeds empties voor, maar de kracht neemt langzamerhand af. critiek op Wilson opmerkelijk gematigd was, heeft duidelijk laten blijken dat hij niets voelt voor tweedracht tussen de partijen over Rhodesië. Doch zowel de rechtervleugel van de Tories, als Labours linkervleugel zal zich in de komende dagen zo goed als zeker, meer dan ooit weren. In tegenovergestelde richting wel te verstaan. Koningin Elizabeth weigert de Britse gouverneur van* Rhodesië, Sir Humphrey Gibbs, te vervangen door Clifford Du- pont, voormalig vice-premier van Rhode sië, die als nieuwe „gouverneur-gene raal" door premier Smith was „aanbevo len". De koningin verzocht Sir Humphrey te antwoorden dat zij niet op het „zoge naamde advies" kan ingaan. Uit deze formulering blijkt opnieuw dat men Smith in Londen als een gewoon burger zonder officiële functie beschouwt. DEN HAAG. De voorzitter van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer, de heer Nederhorst, heeft de regering ge vraagd met de grootste spoed, samen met België en Luxemburg, over te gaan tot het afkondigen van een volledig embargo op Rhodesische produkten. De heer Nederhorst heeft dit verzoek gedaan in schriftelijke vragen aan de mi nisters van Buitenlandse Zaken en van Economische Zaken. Hij verzoekt in deze vragen de ministers hem mede te delen of het hun bekend is, dat volgens zeer recente berichten Amsterdamse tabaks firma's grote hoeveelheden Rhodesische tabak importeren en daarmee het Britse embargo op Rhodesische tabak door kruisen. Op de niet beveiligde overweg aan de Visweg tussen Heiloo en Castricum is gisteravond omstreeks negen uur een personenauto tegen een goederentrein ge botst. Hierbij zijn drie inzittenden van de auto om het leven gekomen. Door de botsing werden beide sporen in de lijn Amsterdam-Alkmaar versperd. De slachtoffers zijn het echtpaar Cas- tricum-Groot en de 20-jarige mej. Butter uit Egmond aan de Hoef. De heer Castri cum reed de overweg op, nadat een perso nentrein was gepasseerd. Zijn auto werd toen gegrepen door een achteraankomen de goederentrein. De spoorlijn was om kwart over tien weer over twee sporen berijdbaar. Gistermiddag tegen half vijf is op de Lienaertsstraat te Geleen het driejarig jongetje Anton Franssen, om het leven gekomen. Het jongetje liep plotseling de weg over en werd gegrepen door een vrachtauto. Het werd op slag gedood. Op een kruispunt tussen Ens en Krag- genburg in de Noordoostpolder is gisteren een melkauto op een personenauto ge botst. Een vrouw en twee kinderen van vijf jaar zijn daarbij gedood. Het zijn Franciscus van Steen en Gezine Schulte, beiden wonende in de Noordoostpolder en mevrouw Van Steen. De Vietcong heeft vanochtend in het hart van Saigon een hotel opgebla zen, waarin Amerikaanse soldaten waren ondergebracht. De kneed- bommen herschiepen het gebouw in een vlammenzee. Onder de burger bevolking vielen bij deze aanslag heel wat slachtoffers. Een Vietna mese verpleegster en een Ameri kaanse marinier hielpen een zwaar gewonde Vietnamese vrouw die in de buurt van het hotel aan het winkelen was. De ravage was enorm. (Telefoto). Ernst Hohenemser: Critiek is vaak eigen lof langs een om weg. NEW YORK (AP) De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft de 32 jaar oude prins Sadruddin Aga Khan benoemd tot hoge commissa ris voor vluchtelingenzaken. De prins is de zoon van wijlen Aga Khan en een half broeder van wijlen Aly Khan. Secretaris-generaal Oe Thant had hem kandidaat gesteld voor de functie, die vrij gekomen is doordat Felix Schnyder terug keert naar de Zwitserse buitenlandse dienst. De hoge commissaris beschermt twee miljoen vluchtelingen in Europa en Afri ka en helpt hen bij het zoeken van een tehuis. Sinds februari 1962 is prins Sadruddin plaatsvervangend hoge commissaris. Ongeveer driekwart van de provincie Overijssel heeft gisteravond zonder stroom gezeten als gevolg van een explosie in de IJsselcentrale in Harculo bij Zwolle. Om ongeveer kwart voor twaalf gisteravond ontplofte een regelschakelaar van de cen trale, waardoor direct alle machines van de centrale uitvielen. De storing gaf veel moeilijkheden voor het treinverkeer. Om streeks half twee was het euvel verhol pen. SAIGON (AP en Reuter). De Vietcong heeft een aanslag gepleegd op hotel Metropole in het centrum van Saigon. In dit hotel wonen Ame rikaanse militairen. Elf mensen, on der wie twee Amerikanen, werden gedood. Meer dan honderdentwintig gewonden, Amerikanen en Zuidviet- namezen, moesten worden opgenomen in ziekenhuizen. Ook elders in de stad werden aanslagen gepleegd op het moment dat kneedbommen bij het hotel ontploften. De aanslag op hotel Metropole begon met een schietpartij. De wacht van de (Van onze weerkundige medewerker) Tijdens en na de zo winterse november maand, die met in De Bilt een etmaalge middelde van 2.2 C en daarmee na 1919 VATICAANSTAD (AP) Paus Paulus zou overwegen het college van kardina len een geheel nieuw aanzien te geven. Hij zou 150 nieuwe kardinalen willen creëren. Het nieuw hierover is afkomstig van een Europese prelaat die te kennen gaf dat bijzonderheden over het plan nog steeds vaag zijn. Het college van kardinalen telt op het ogenblik 99 leden. Op het enige consisto rie dat hij tot nu gehouden heeft, heeft paus Paulus 27 kardinalen gecreëerd. Des tijds heeft hij gezegd dat hij aan het eind van het concilie nog meer prelaten tot kardinaal zou verheffen. v - en 1921 de koudste november sinds 1848, is bij velen de vraag gerezen hoe wordt de winter na zo'n winterse november. In de radiorubriek voor Boer en Tuinder van maandag 29 november zei dr. H. ten Kate van het KMNI „hiervoor is niets te zeg gen". Dit in ons wat te negatief. Wanneer dr. ten Kate heeft bedoeld dat er na zo'n koude november niets met enige zeker heid is te zeggen over het karakter van de daarop volgende winter, dan heeft hij ge lijk. Maar iets is er toch wel van te zeggen. Over een periode van 200 jaar hebben wij alle koude novembermaanden opgezocht met een etmaaltemperatuur beneden de 4 graden celsius. Dat waren er over 200 jaar totaal 58. Wanneer wij dan nagaan wat hierop volgde dan zien wij 55% te koude decembermaanden, 62% te koude januari maanden en 40% te koude februarimaan- den. De winter in zijn geheel, die op deze te koude novembermaanden volgde, viel 62% naar de te koude kant uit. Niet dat deze wetenschap ons iets verder brengt om een enigzins betrouwbare winterprog- nose te kunnen geven, maar wel blijkt dat na een koude november in de meeste gevallen (62%) de winter die daarop volgde te koud werd namelijk van die 58 maal 26 warme tot normale winters en 32 koude waarvan 13 streng. November leverde in De Bilt 17 vorst- dagen, een aantal dat sinds 1850 drie maal werd overschreden; n.l. in 1858 met 23; 1921 met 22 en 1920 met 18 vorstdagen. De zon scheen rijkelijk: 94 tegen normaal in november 50 uren. Op negen dagen werd er onweer in ons land waargenomen. Het werd een te natte maand als gevolg van de neerslag in het begin en aan het einde van de maand. Plaatselijk, onder meer in de Bilt (103 mm) werd de 100 mm nog overschreden tegen normaal 75 mm in het westen en 60 mm in het zuid oosten. Van onze waarnemers ontvingen wij van november de volgende opgaven: Haarlem 131, Vijfhuizen 102, Amsterdam 102, Schiphol 96 mm. MOSKOU (AP) In de Sovjet-Unie is vrijdag een onbemand ruimtevaartuig ge lanceerd. De Russen willen het een zach te landing op de maan laten maken. Dit is de vierde poging van de Russen een ruimtevoertuig te laten landen op het maanoppervlak zonder dat het te pletter valt. De Loena-8 heeft instrumenten aan boord die voor een deel automatisch wer ken en voor een deel reageren op signa len van de aarde. Het schijnt dat het vrijwel de van te voren berekende taan volgt. De apparaten werken normaal. Amerikaanse militaire politie, die voor het gebouw stond, werd met een machine geweer beschoten. Hij slaagde erin heel huids achter een barricade van zandzak ken te komen. Amerikaanse militairen verklaarden dat omstreeks half zes vanmorgen een zoge naamde „fietstaxi" voor het hotel stopte. De bestuurder kreeg opdracht door te rij den. Hij vluchtte en op dat moment ver schenen vier in burger geklede mannen die de wachtposten met automatische wa pens bestookten. Intussen plaatsten ande ren met explosieven geladen voertuigen vóór het gebouw. Enkele seconden later was het gebouw aan de voorzijde een vlammenzee. De daders wisten in een auto te ontkomen. De explosie was over heel Saigon te horen. Gewonde Amerikaanse soldaten renden in pyjamas het, zeven verdiepin gen hoge, gebouw uit. Overlevenden vertelden dat de militai re politie in een hevig vuurgevecht raakte met de Vietcong, die poogde het gebouw met met explosieven geladen wagens te rammen. De gehele omgeving van het hotel is afgezet door Amerikaanse en Zuidvietna- mese militaire politie. Men gelooft dat het aantal slachtoffers onder de burgerbevolking ook groot is. Aan de overkant van het hotel is een bus station. waar het op het moment van de ontploffing druk was met mensen die met de eerste bussen wilden vertrekken. Advertentie Lange Herenstr. 36-38 - Haarlem Telefoon 14371 it Pre-fab schoorstenkanalen, in standaardlengten van 2'/s en 3 m' - hooggeïsoleerd. Spaarndamseweg 48 - Haarlem Telefoon 58211 (5 Rjnen) LANGE NIEUWSTRAAT 471 - IJMUIDEN WÜSTELAAN 99 - SANTPOORT Telefoon 02550 -8025 Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7305 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCÖME artikelen

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1