Franse kiezer beslist morgen over toekomst van Europa De Gaulle's visie wortelt in „instinct" van het volk Denemarken tegen de apartheid Wereldnieuws Terwarming JóS Latijns-Amerika vreest Washington Van dag tot dag Het avondje <~Praat<ytoel Geen landelijke bakkersstaking in Engeland Studenten staken in Barcelona Chartervliegtuig voor één man N.V. A. MERKX ZATERDAG 4 DECEMBER 1965 Op de i Helder als glas Realiteit Verkeerde kaart N on-interventie Geen verschoning Cri Stellweg Op het gebied van Centrale Verwarming kennen onze experts geen onoplosbare problemen. Hun langdurige ervaring en des kundigheid wordt gegarandeerd door dit embleem: Lammert Majoorlaan 50 Bussum, tel. 10251 Koninginnelaan 26 Apeldoorn, tel. 13879 Hoop PARIJS. De Franse boeren, burgers en buitenlui die zondag hun bil jetten in de stembus werpen, verrichten daarmee een historische daad. Niet, omdat zij voor het eerst zelf hun president mogen uitzoeken zijn die verkiezingen vermoedelijk de belangrijkste in het naoorlogse Europa. Ook niet, omdat zij zo verschrikkelijk spannend zullen worden. Maar wel, omdat zij het toekomstige gezicht van Europa en de Westelijke alliantie, en daar mee van de wereld, mede zullen bepalen. Als De Gaulle wordt herkozen, kunnen alle concepties van Westeuropese en Atlantische integratie worden afgeschreven. De Gaulle zal zonder een schaduw van twijfel vasthouden aan zijn „Europa der vaderlanden". Hij zal zelfs geheel onafhankelijk van de grootte der meerderheid proberen die concepties in versnelde pas tot werkelijkheid te maken. Want al krijgt hij een mandaat van zeven jaar, hij houdt rekening met de mogelijkheid dat een hogere dan de volksmacht hem geen zeven jaar zal gunnen. Hij heeft dus haast. Haast om het Westen voor voldongen feiten te stellen en Frankrijk te voeren naar het punt vanwaar geen terugkeer mogelijk is. Relatie Vandaag is het de laatste dag van de koop-explosie, die enkele weken lang heeft aangehouden en een onberekenbare massa geld heeft doen verwisselen van eigenaar. De middenstandsbedrijven en warenhuizen hebben stromen kopers zien binnen- en buitengaan. Men heeft elkan der verdrongen voor de kassa's en nog zelden heeft Nederland zó met geld ge smeten. Is iedereen plotseling rijk? Men zou het moeten veronderstellen, wanneer men de bedragen hoort die worden neergeteld voor geschenken, waarbij het dure genre het grifst van de hand is gegaan. Na tuurlijk bedriegt dit beeld door zijn mas saliteit. Een grote groep heeft zich, ge dwongen dor een zuinig budget, beheerst gedragen en kleine, goedkope dingen gekocht om het „pootje bij het hondje" te houden. Maar toch is gebleken dat er over de hele linie der inkomensgroepen een vermindering van de zuinigheid heeft plaatsgehad. Er zullen heel wat spaarbankboekjes aderlatingen hebben ondergaan. Dat ligt besloten in de sfeer van wantrouwen te genover de ontwikkeling der prijzen, die duidelijk genoeg in snel tempo naar geld ontwaarding afdrijft. Sparen wordt ge zien als verlies in rendement. Sint Nico- laas heeft zich daardoor dit jaar niet ge dragen als een wijze, beheerste weldoener maar als een oude verkwister, die het geld over de balk gooit omdat hij er geen heil in ziet het te bewaren. Het resultaat van die explosieve aan koop van speelgoed, luxe-waren, siera den, mode-artikelen en wat nog meer tot de inhoud van de „zak van Sinterklaas" behoort, zal dit weekeinde worden uitge stort in de gezinnen om bij te dragen tot het succes van het „heerlijk avondje". Men kan dan voor zichzelf constateren, of de gezelligheid, de onderlinge gene genheid, de familiebanden en de waarde ring voor elkanders milddadigheid evenre dige winst geboekt hebben met de duurte van de geschenken. De overvloed waarin onze maatschappij zich in deze maand van feesten onderdompelt en baadt, moet op een of andere manier toch gebruikt worden voor het individuele geluk harer leden. Dat is tenslotte toch immers de leuze, waarmee onze samenleving naar deze overvloed streeft. De ouderen onder ons herinneren zich misschien nog een Sin terklaasavondje, dat werd doorgebracht rondom een noodkacheltje en waarbij men geschenken wisselde als: vijf siga retten met een lintje van papier erom, •en partje chocola, een zelfgemaakt stuk je borstplaat en een uit restjes gebreide •jaal. Met dergelijke herinneringen kan men Jonge mensen op dit ogenblik bijzonder kwaad maken. Zij blijven daarom beter onuitgesproken. Wat wél zou kunnen wor den gezegd is misschien, dat onze jonge generatie het heel wat moeilijker zal hebben om in de wirwar van de weelde lets van tevreden genieting te ontdekken, dan wij indertijd. Waarmee bedoeld wordt dat „vooruitgang" in maatschappelijk- materiële betekenis in zeker opzicht wel eens achteruitgang betekent voor de in dividuele burger, die te zeer geacht wordt zich te willen doodstaren op loonronden, uitkeringen ineens, indexcijfers en jaar balansen. Het is de grote kunst om in alle om- •tandigheden, en ook vooral in de zeer moeilijke als die van vandaag, een feest gezellig te vieren. De wens dat onze le zers die kunst verstaan, moge onze bij drage tot de komende heerlijke avond zijn. WIVWWIAAftAAAIVWWWVWWWWVWWVWWXIWWWWWWW WVWWWWWWMWtAA/WWWWVWWWIAIWWWWVIIWWWWWVWWWVWVWU NEW YORK (AP) Denemarken heeft vrijdag verklaard, dat de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek een bedreiging vormt van de internationale vrede en aangedron gen op krachtig optreden van de V.N. er tegen. De Deense afgevaardigde zei in een re de voor de speciale politieke commissie van de Algemene Vergadering van de V.N., dat zijn regering haar standpunt over de apartheid herzien heeft in het licht van „de verder gaande verslechte ring van de toestand." Hij zei, dat zijn regering steun zal ver lenen aan een resolutie waarin de aan dacht van de Veiligheidsraad gevestigd wordt op het feit, dat er in Zuid-Afrika een toestand bestaat die een bedreiging vormt van de internationale vrede en vei ligheid". Hij onthulde dat Denemarken steun zal verlenen aan een verzoek van de veiligheidsraad om krachtige economi sche- en andere sancties op te leggen. Een resolutie, waarin de Zuidafrikaan se rassenpolitiek veroordeeld wordt en krachtig optreden gevraagd wordt tegen de blanke minderheidsregering in dat land, is door veertig landen bij de Al gemene Vergadering van de V.N. inge diend. De initiatiefnemers zijn 36 Afrikaanse staten en Indië, de Philippijnen, Malei sië en Hongarije. De Fransen die morgen in de steden en de parken van dit Europese hartland hun biljetten in de stembus gooien en in afwachting van de uitslag een glas gaan drinken, zijn er zich vermoedelijk niet van bewust dat hun stem óók van beslis sende invloed is op wat er gaat gebeuren in Berlijn en Brussel, Moskou en Wash ington, Londen en Warschau. Voir de meerderheid van de Franse kiezers zijn de min of meer vage voorstellingen over de binnenlandse politiek doorslaggevend. Voor De Gaulle is de binnenlandse poli tiek slechts een middel om Frankrijk ach ter zich te krijgen en vervolgens met dat Frankrijk in de wereld te manoeuvreren. Hij behoort tot het zeldzame soort staats lieden dat aan de buitenlandse politiek een absoluut primaat toekent en in die buitenlandse politiek de weg van de mees te weerstand prefereert boven die van de minste. Het is de buitenlandse kanselarijen in Parijs inmiddels zo helder als glas dat de herverkiezing van De Gaulle het Westen zal nopen tot een herwaardering van zijn politiek en de fundamenten waarop die be rust. En wat de ambassadeurs in Parijs veel duidelijker is dan de regeringen thuis, is dat het moeilijk zo niet onmo gelijk zal zijn De Gaulle af te brengen van de weg die hij voor Frankrijk heeft uitgestippeld. De zakelijke denkers als Hallstein en Mansholt mogen menen Frankrijk te kunnen paaien met eco nomische concessies. Maar zij maken dan een psychologische vergissing van de eerste orde: iemand die in zichzelf alleen is geïnteresseerd als historisch figuur, is niet te koop. Anderen die geloven De Gaul le te kunnen overbluffen met het argu ment: „dan maar zonder Frankrijk", ver gissen zich in de sterke kwaliteit van 's mans zenuwen, mitsgaders de onmisbaar heid van het land dat hij incarneert. Zelfs voor de meest verwoede tegen standers van de generaal nadert dus het moment waarop zij halt zullen moeten maken om na te denken. Over wat er fun damenteel is in De Gaulle's visie. Over zijn tactiek. Over de vraag wat er te redden is in de Westelijke samenwerking, door niet te buigen of te barsten. Men verspille geen tijd aan verheugdheid over de „Europese oppositie" die zich in deze verkiezingsstrijd zou hebben gemanifes teerd in de kandidaten Mitterrand en Le- canuet. Mitterrand is geen Europeaan. Hij is, hoe verwarrend het ook klinkt, een linkse gaullist. De Europeaan Lecanuet die alleen gekozen kan worden met de gratie van een zich terugtrekkende De Gaulle, zal als president geen leven heb ben door de oppositie van linkse en rechtse gaullisten, communisten en die amorfe massa, die in Frankrijk „le pays réel" heet: het werkelijke land. Voor dat soort realiteit, dat zijn wor tels heeft in het verleden, is geen plaats in de gedachtenwereld van de supra-na- tionale staatkundige constructies. Die overigens een gedachtenwereld is, en dat zal blijven, wanneer hij die realiteit wil ontkennen. Zeker, men kan de gaullisti sche denkbeelden ook tot dje droomwereld rekenen, maar men kan er moeilijk van zeg gen dat zij geen wortels heeft in 't diepste en wezenlijkste instinct van het Franse volk. Niemand merkt dat duidelijker dan de Nederlandse journalist en ook wel anti- gaullistische Fransen, die voor de voe ten krijgen geworpen, dat de toon die Nederlandse regeerders en die Fransen tegen De Gaulle aanslaan onbehoorlijk, onverdiend en bovenal onverstandig is. Die Nederlandse politiek is voor de meeste Fransen nog onbegrijpelijk ook. Want de grootste gemene deler in het politieke denken en voelen van pro- en Pedagogisch. Een 29-jarige vrouw in White Plains in de staat New York, die schuldig werd bevonden aan winkeldief stal, is veroordeeld tot hechtenis „tot sluitingstijd van de winkels aan de voor avond van Kerstmis". sociale revolutie tot stand te brengen die onvermijdelijk is. Dat plan misluk te. Het liep vast „in de modder van de militaire junta's en de corruptie" zo drukte een vooraanstaand Ameri kaans dagblad het uit. Die mislukking had, uiteraard, vele oorzaken. Maar beslist niet de minst belangrijke was dat Washingtons poli tici bijna steeds de stroom van hulp richtten op de kleine bevoorechte bo venlaag die er persoonlijk, of als groep, belang bij had en leeft de sociale ontwikkeling zolang moge lijk tegen te houden. De miljoenen dol lars, en overvloedige stroom van ma terialen, spekten de beurzen van de kleine groep wier leden reeds alles bezaten. Bovendien, en dat mogelijk nog fu nester, is sinds de administratie van president Johnson niet alleen de ont wikkelingshulp van de Verenigde Sta ten verkeerd terecht gekomen, maar is een politieke situatie ontstaan die duidelijk in de kaart speelt van de ge- privilegeerde groepen in Latijns-Ame- rika, de grondbezitters, het grootkapi taal dat dan ook nog vaak in Ameri kaanse handen is. Hoezeer dat de regeringen van de min of meer democratische landen in Zuid-Amerika benauwt, is gebleken op de onlangs gehouden conferentie van de OAS in Rio de Janeiro. Daar was het vraagstuk van de niet-inmen- Onze speciale medewerker, de heer W. L. Brugsma, is aan de vooravond van de Franse presidentsverkiezingen naar Parijs gegaan. Hij zal in een serie artikelen pogen te schetsen wat de ge volgen van de uitslag van die verkie zingen zijn voor het Westen, voor Europa en voor Nederland. Zijn eerste artikel, een voorbeschouwing waarin hij de motieven van De Gaulle aan een korte analyse onderwerpt, bieden wij hierbij onze lezers aan. anti-gaullistische Fransen is ongeveer de ze vraag: „willen wij een Europa dat blij vend verdeeld is in een Amerikaanse- en Russische-invloedssfeer? Willen wij dat West-Europa het militaire glacis is van de V.S., zoals Oost-Europa dat is van de USSR, waarin de Westeuropese economie dreigt te worden opgeslokt door de gigan tische macht van de Amerikaanse? Waar in Wij en dat is onder die omstandig heden onafwendbaar de politieke satel lieten worden van Washington, zoals de Oosteuropese landen dat zolang geweest zijn van de Sovjet-Unie, en waarin de economisch sterke en politiek gevaarlijke Bondsrepubliek als Amerikaanse filiaal chef op zou treden?" Die vraagstelling mag discutabel zijn. Het ontkennend antwoord dat er in beslo ten ligt mag averechts werkende tactie ken oproepen. Maar onmiskenbaar spreekt uit deze redenering het politieke instinct van Frankrijk. En het is geen toeval dat deze vragen en het antwoord „nee" het uitgangspunt vormen voor de buiten landse politiek van De Gaulle, die hij met alle middelen zal voeren. Ook met verkeer de. Hij heeft tenslotte gezegd: „ik maak nooit fouten in wat ik voorzie. Ik maak alleen soms fouten in wat ik doe." ging in de binnenlandse aangelegenhe den van de lidstaten door andere leden aan de orde van de dag. Uitgangspunt daarbij was het voorstel van Dean Rusk, de minister van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, om de OAS de beschikking te geven over een legermacht om vredesoperaties uit te kunnen voeren in het kader van de organisatie. Uruguay, Chili, Mexico en Columbia hebben op die conferentie keer op keer gewezen op artikel vijftien van het „Handvest van Bogota" dat luid: „geen staat of groep van staten heeft het recht, direct of indirect, om welke reden dan ook, zich te mengen in de binnenlandse of buitenlandse aangele genheden van een lid-staat"- Het is duidelijk dat zowel in de strub belingen rond Cuba als bij de revolte in Santa Domingo de Verenigde Sta ten dit artikel bewust en opvallend hebben geschonden. Het was in Rio de Janeiro ook wel duidelijk dat men er begrip voor had dat de Verenigde Sta ten in het bijzondere geval van Cuba meenden met optreden niet langer te kunnen wachten, omdat door de drei ging van de Russische raketten die Fi del Castro had toegelaten op Cuba de veiligheid van de Verenigde Staten rechtstreeks in het geding was geko men. Maar zulk een argument kan Wash ington niet aanvoeren als verschoning voor het eenzijdige en partijdige optre den van Amerikaanse troepen en Ame rikaanse diplomaten in de Dominicaan se Republiek. Dat optreden heeft heel wat veront rustende kanten. Wat de Zuid-Ameri kaanse democratische regeringen ech ter kennelijk het meeste zorgen baart is de gedachte dat de Verenigde Staten steeds steun zullen geven aan ultra rechtse burgerlijke of militaire regi mes in Latijns-Amerika, omdat zij die regimes gebruiken als tegenwicht te gen vaak vermeende linkse of li berale krachten die ernst willen ma ken met de sociale ontvoogding van de massa. Maar dat is nog niet alles. Ook speel de in Rio de Janeiro duidelijk de vrees LONDEN (AP) De Britse bakkers hebben hun plan voor een landelijke sta king opgegeven. Daardoor is het gevaar voor een landelijk broodtekort afgewend. De bakkersbond heeft besloten de loon eisen ter arbitrage voor te leggen aan de rijksbemiddelaars. Anderzijds hebben de bakkerspatroons besloten hun prijzen drie maanden te bevriezen. De broodvoorziening van de grote steden liep verleden week in het honderd door een aantal bliksemstakingen. Het voornemen bestond aanstaande dinsdag een landelijke staking van onbekende duur te laten volgen. De Britse gezellen eisen een verhoging van hun basisloon, dat 110,per week bedraagt, met dertig percent. Met de over uren en gratificaties mee stijgt hun inko men thans tot gemiddeld 200,— per week. BARCELONA (SPANJE) (AP) Zeker 10.000 studenten ongeveer de helft van het totale aantal zijn vrijdag in Bar celona in staking gegaan uit protest tegen het optreden van de rector na inciden ten die donderdag plaats gevonden heb ben. Donderdag was de hulp van de po litie ingeroepen om de studenten te ver spreiden nadat ongeveer duizend van hen een deur vernield hadden van het kantoor van de rector. De rector deelde toen mee, dat sancties genomen zouden worden te gen hen die er verantwoordelijk voor wa ren. De meeste studenten volgden tech nische colleges. een rol dat Washington er niet voor terugdeinst eenzijdig in te grijpen in de interne aangelegenheden van de lid staten van de OAS als dë Amerikaanse regering meent dat een nieuw regime kan rekenen op de steun van linkse groeperingen. Rio de Janeiro heeft bewezen dat de Amerikaanse regering in Latijns-Ame rika zal moeten kiezen of delen. Ze zal moeten besluiten, of ze bereid is haar steun te geven aan de werkelijke krach ten van de vooruitgang in dat deel van de wereld, of dat ze op de ingeslagen fatale weg wil blijven voortgaan. Een inter-Amerikaanse vredesmacht lost de werkelijke problemen die moe ten worden opgelost in Latijns-Ameri ka niet op. Die liggen, ook wat de niet te miskennen communistische dreiging betreft, op het terrein van ontwikkeling en economische vooruitgang. De oplos sing van die gecompliceerde vraag stukken vraagt niet om bajonetten en kanonnen, maar om wijsheid en tact, van Washington en van de Latijnsame rikanen zelf. Dat heeft Robert Kennedy begrepen, nadat hij door Latijnsamerikaanse lan den had gereisd. Hij zei namelijk dat de VS zullen moeten meewerken aan de stromingen die grote hervormingen wil len. „Als zij dat niet doen zullen zij de sympathie van de massa's in die landen verliezen. 1820854 •»v.C4B4C45 jNEZUELa^ëGÜYMffi BRAZILIË jPERU 'LIMA BRASILIA 'LA PAZ. .BOLIVIA 'ARAGUAY HO =CHILI Soms zit er een wezen in de hoek van mijn bankstel. Een wildvreemd iets, on bekend en onbemind. Het zit, praat, drinkt mijn thee, eet mijn spritsjes en oms lacht het. Het heeft de ene maal een koel mantelpak aan met een clip op de revers, een ander maal een bloemetjes jurk als een klaroenstoot, dan weer een monkelig truitje. Soms is het weelderig en goedlachs, soms slak en afgemeten, ik weet het nooit van te voren. Het wezen komt als een natuurverschijn sel, als de tyfoon Betsy, derden kondigen je haar komst aan, maar je weet pas zeker wat voor vlees je in de kuip hebt als je er lijfelijk onderdoor bent gegaan, met andere woorden: als het wezen mijn drempel overschrijdt en door mijn echtge noot wordt voorgesteld als De Vrouw Van Zijn Relatie. Hoeveel vrouwen in dit land hebben mannen met relaties? Duizenden. En zij allen zitten op gezette tijden met het aan de relatie gekoppelde wezen, onbekend en onbemind, in de voorkamer. Schenken het thee, voeren het spritsjes en staan voor de taak het aangenaam bezig te houden. Dat vereist een mensenkennis, een diplo matie die een ambassadeur in 'n vijandig land niet zou misstaan. Je weet het im mers nooit. Je hebt toch geen houvast. Je kunt je ophangen aan de bloemetjes jurk en over rooie kool beginnen, met of zonder kruidnag eitjes? Over luiers, chloort u ze lieve mevrouw? Maar een vrouw, en zeker de onbekende vrouw-van de-relatie, is een onberekenbaar schepsel en het kan best dat achter de bloemetjes jurk helemaal niet het huishoudelijk Kaat je schuilgaat dat je toch vrij zeker meen de te mogen verwachten, maar een strijd bare dierenbeschermster met spreek beurten. Soms verbergt het monkelige truitje, dat je prompt in de sfeer van kabelsteken en Engelse naadjes bracht, een stoere letterwellustelinge, ééntje die Capote kent, Sagan en alle andere •schrijvers te land, ter zee en in de lucht en die je de he le avond met de mond vol titels zet. Zo iets is een ellende. Want een relatie moet voortdurend in de watten gelegd en opgepoetst wezen, en zo ook de vrouw van de relatie. Hoe kun je dat als je niet weet waar en hoe te poet sen? Terwijl bovendien de onrustige blik ken van je minzaam glimlachende echt genoot, die ondanks de geanimeerde man nenpraat met Meneer Relatie, de toestand tussen jou en Mevrouw Relatie danig in de gaten houden? Je doet je best. Je scheidt je vriendelijk ste blikjes af, richting hoek bankstel... voor dat wezen dat toppunt van jammer! soms zelfs een avond lang 'n politiek ge- interesseerde blijkt te zijn. Je denkt... Enfin, wat doet het ertoe wat je denkt? Je zit er maar mee. Het wezen is één van die dingen waarvan je je niet gerea liseerd had dat ze ook aan je huwelijk vastzaten. TEL AVIV (AP) In een chartervlieg- tuig van Alitalia is Yeheskel Joeri, een exporteur uit Brazilië, in Israel gearri veerd om zijn ernstig zieke 85-jarige va der op te zoeken. Hij betaalde de zeven duizend dollar voor de vlucht van Rome naar Tel Aviv met een Caravelle met 97 plaatsen. Toen het bericht dat zijn vader ziek was Joeri bereikte, vloog hij meteen met een lijnvliegtuig naar Rome, waar hij te horen kreeg dat er die dag geen verbin ding met Israel meer was. Daarop char terde hij het toestel van Alitalia, dat een speciale landingsvergunning in Tel Aviv kreeg. Hij had het toestel alleen, zonder steward of stewardess, met een beman ning van vier koppen. Hij had een koffer bij zich. Zeden. In Zwitserland is een zedenschan- daal ontdekt. In Solothum zijn zesen twintig mensen gearresteerd die aan or giën hebben deelgenomen, waarbij ook vijf minderjarige meisjes betrokken wa ren. Blindedarm. Op dezelfde dag moesten dezer dagen in de Franse stad Metz drie kinderen uit een gezin aan de blin dedarm worden geopereerd. Zij kregen kort na elkaar buikpijn. Evacuatie. Uit de kustplaatsen in het oos ten van Malakka zijn donderdag zesdui zend mensen geëvacueerd voor over stromingen. Twee mensen zijn verdron ken, 100.000 mensen lopen gevaar. Vervolging. Een rechtbank in Ansbach in Beieren heeft een vervolging ingesteld tegen de vrouwelijke arts Irène Müller- Bruckmüller, die onder het euthanasie programma van Hitier minstens vijftig kinderen zou hebben gedood. Wanneer het proces begint is nog niet bekend. Vliegtuigen. Twee Franse militaire vlieg tuigen hebben donderdag bij een oefen- vlucht in de omgeving van St. Raphael een hoogspanningskabel geraakt. Beide toestellen stortten neer. Van het ene toe stel kwam de enige inzittende om het leven. De twee inzittenden van het ande re vliegtuig werden gewond. Staking. Het personeel van de ondergrond se en de autobusdiensten in New York zal vijftien december het werk neerleg gen, omdat de onderhandelingen over een nieuw arbeidscontract zijn afgebroken. Bende. Syrische opsporingsambtenaren hebben een internationale bende belet kostbaar antiek het land uit te smokke len. Betoging. Studenten van de universiteit van Allahabad in India hebben donder dag door een anti-Amerikaanse betoging gedaan gekregen, dat een Amerikaanse wetenschappelijke tentoonstelling in de universiteit werd gesloten. Vrijspraak. In Madrid is de 52-jarige Noorse financier uit Oslo, Niels Kristen Halding, vrijgesproken van een beschul diging, dat hij generaal Franco zou heb ben beledigd. >v^A*^#*^W\AA#*AAAAAAA#WW»AHAAiWWWVWW>#WMWMWWMWWWWWWWVWWWWWWWWWWWWWWWlAAAIWVWWWW Advertentie VERWARMINGS- EN STOOKTECHNISCH BEDRIJF Van Hogendorpstraat 3 Beverwijk, tel. 25655 (Van onze redactie buitenland) De democratische landen van Latijns-Amerika hebben een niet gering deel van hun vertrouwen in de Verenigde Staten verloren. Het optreden van Washington in de Dominicaanse Republiek heeft daarbij de doorslag gegeven. Daar steunde de regering uit Washington daadwerkelijk, poli tiek en militair, de meest reactionaire groepering en verhinderde zij de terugkeer van Juan Bosch, de man die legaal door zijn volk tot president was gekozen en die door de behoudende krachten was verjaagd. Die kortzichtige belangenpolitiek bevestigde dat de Amerikaanse regering in Latijns-Amerika vrijwel steeds haar steun geeft aan de machten die ten koste van alles een sociaal-economische evolutie willen tegenhouden. De reacties daartegen zijn niet uit gebleven. De strijd om de toekomst van zo'n tweehonderd miljoen Latijns amerikanen heeft daardoor een pers pectief gekregen waarvan de beteke nis voor de gehele wereld moeilijk kan worden overschat- In 1948 werd in Bogota, de hoofd stad van Columbia, de Organisatie van Amerikaanse Staten geboren. Dat ge beurde in het kader van de mogelijk heden die het Handvest van de Ver enigde Naties bood met betrekking tot het oprichten van regionale organisa ties. 21 Amerikaanse republieken wer den van de Pan-Amerikaanse organi satie lid. Canada en de Britse, Fran se en Nederlandse gebieden in Ameri ka bleven erbuiten. De OAS kan men zien als een moderner voortzetting van de reeds in 1890 gestichtte „Pan-Ame rikaanse Unie". De Amerikanen hebben steeds ge steld dat er hun veel, zo niet alles, aan gelegen is via die organisatie met kracht de ontstellende armoede in de Latijnsamerikaanse landen te bestrij den. Centrale gedachte daarbij was dat slechts op die manier de communisti sche dreiging kon worden afgeweerd. Die op zichzelf gezonde opvatting lag ook ten grondslag aan de „allian tie van de vooruitgang", een ambi tieus plan, miljardenproject van de Amerikaanse regering om op korte termijn de levensstandaard van mil joenen in Zuid-Amerika te verhogen en de half-feodale gemeenschappen te helpen zonder al te grote schokken de 1

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3