Beverwijk krijgt in Meerestein huishoud- en industrieschool Aantrekkelijk jeugdtoneel van O.T.V. Kennemerland A. JONGELING KING CORN KEUKENS Gebouw met vijftien lokalen kosten 1,8 miljoen Kort IJmond nieuws „DE PRINSES ZONDER HART" Bitumen storten bij de semafoor Havenberichten ROND DE LOSPLANK Xf ZAANLANDSCHE HOUTHANDEL ZATERDAG 4 DECEMBER 1965 lllÉs^l - 4- lag (Ma fc '.J vi-i Twee bouwlagen Duur en schaars N oodhuisvesting HUISVROUWEN Zweeds wittebrood KING CORN: KING CORN: KING CORN: Onderwi j stentoonstelling ook 's avonds geopend 0MMS: C onservenind us trie Naar de Ierse Zee er zijn zóveel aparte geschenken in de stoutenbeek Ites«Éi Bouwvolume voor ulo Beverwijk Jan van Dam EXPOSITIE In het uitbreidingsplan Meerestein, op een 6150. m2 groot terrein dat wordt begrensd door de Fokkerlaan en de Van Meelstraat, krijgt Beverwijk een nieuwe gemeentelijke industrie- en huishoud school. In juni 1958 nam de gemeente raad het besluit tot het stichten van deze school, de urgentieverklaring is inmiddels afgegeven en gehoopt wordt dat nog in de loop van volgend jaar ook de bouwver gunning afkomt. De bouwtijd van de nieu we school (ontworpen door architectenbu reau P. de Graaf uit Amstelveen) zal ruim twee jaar zijn. De nieuwe gemeentelijke huishoud- en industrieschool krijgt twee bouwlagen. Het geheel zal de indruk geven van een T-vormig gebouw, te weten een langwer pig hoofdlichaam met aan de kant van de Van Meelstraat dwars er tegenaan ge bouwd een eveneens langwerpig bouwblok. Het bouwplan omvat totaal vijftien ieslo- kalen nl. zes tehorielokalen, drie naailo- kalen, een lokaal voor handenarbeid, en tekenen, twee keukens met een eethoek, een was-, huishoud- en strijklokaal, een overblijflokaal voor de leerlingen en een gymnastiekzaal met kleedkamers en doucheruimte. Verder komen er o.a. ka mers voor directrice en adjunct-directri ce, de leerkrachten, administratie, huis houdster en concierge. Aan de kant van de Van Meelstraat ko men gelijkvloers de fietsenberging, de centrale garderobe en het overblijflokaal met een hal, ook te gebruiken als school- toneelzaal. Het gymnastieklokaal met een oppervlak te van 12 bij 21 meter komt loodrecht op het hoofdgebouw aan de kant van de Mar- conihof. Tussen het gymnastieklokaal en Het is de geïnteresseerde lezer waarschijnlijk bekend dat de handel ver leden week de grootste moeite had om aan de vraag van de afnemers te voldoen. De afgelopen dagen is dit probleem echter nog groter geworden, omdat er bijvoorbeeld op de dinsdag- en woensdagmarkt totaal geen plat vis te koop is geweest. Op de maandagmarkt werd door de aanvoerders slechts die vis te koop aangeboden, die zich nog in de ruimen bevond. En dit was bijzonder weinig, omdat ook de vorige week door het buitengewoon slechte weer veel visuren verloren gingen. Aldus werd het pas woensdagmorgen, alvorens omstreeks half tien de grote trawler KW 15 als eerste de haven weer verliet, om de visgronden op te zoeken, weldra door een tiental collega's gevolgd. En donderdag gingen voor het eerst de grote kotters weer naar zee. Waren er door deze schepen, die ondanks het ruwe weer op zee zijn gebleven, nu nog maar behoorlijke resultaten behaald, dan was alles wellicht nog meegevallen. Het werd echter pas vrijdag voor er enige platvis aan de markt verscheen. Hier kan ge makkelijk uit worden afgeleid dat door deze visschaarste de schol- en tongprijzen met tientallen guldens omhoog zijn ge sprongen. Aldus werd vrijdag voor één klein „kwakje" schol III rap ƒ,102 be taald. De geringe aanvoer van de rondvis maakte evenmin een vlotte handel moge lijk, zodat dikwijls voor een kist braad- schelvis meer dan vijftig gulden moest worden betaald. Voor radio en dichte wij ting lagen de prijzen eveneens steeds tus sen 26,- en 23,- terwijl de nog schaar sere kabeljauw en gul voor velen schier Advertentie het hoofdgebouw worden in een verlaagd gedeelte twee kleedruimten en 24 douches ondergebracht. De tweede kleedruimte komt er met het oog op het gebruik van het gymnastieklokaal door sportverenigin gen e.d. Naast het gymnastieklokaal wordt een tegelplateau aangelegd, voor het be oefenen van buitenspelen. De totale stichtingskosten zijn geraamd op 1.758.550,-. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat loonsverhogingen, die in middels hebben plaatsgehad, bij de aan besteding nog invloed zullen blijken te bebben op de kostenramingen. De nieuwe school zal plaats kunnen bie den aan ongeveer 350 leerlingen. Dat is ruim honderd meer dan thans de gemeen telijke huishoud- en industrieschool aan de C. H. Moensstraat bezoeken. Als dat ge bouw t.z.t. wordt verlaten zal het worden gebruikt als noodhuisvesting voor een te stichten prot. chr. huishoudschool. Dit in afwachting van een definitief gebouw voor die school, welk gebouw is gedacht in plan Oosterwijk, onder de gemeente Heemskerk. De SCH 5 „Guus" passeert het licht schip „Westhinder". Deze lichtsche pen komen regelmatig in de visserij- berichten voor, als aanduiding van de plaats waar wordt gevist. Na de jaarwisseling komen naast deze lichtschepen ook nog routeboeien. is brood van de bovenste plank. is brood voor deze tijd, een tijd van smaakverbetering. Nooit proefde U zulk lekker brood, gebakken van natuur zuivere Amerikaanse en Cana dese granen. da's lekker brood vraagt er naar De onderwijstentoonstelling „Hoe hou den we Nederland bewoonbaar?" in het Beverwij kse stadskantoor zal volgende week niet alleen tijdens de normale kan tooruren, maar ook 's avonds voor be zoek zijh geopend. Deze expositie zal na melijk ook van maandag- tot en met don derdagavond van half acht tot tien uur te bezichtigen zijn. Niet alleen scholieren, maar ook andere belangstellenden zijn welkom. onbetaalbaar werd. Alleen aan de kleine schelvis kon nog iets worden verdiend. De prijzen hiervoor schommelden tussen 20,- en 15,- zodat zij die in staat zijn geweest dit visje te verkopen wellicht de beste zaken hebben gemaakt. Voor wat het behalen van de minimumprijs betreft, hebben de exporteurs naar Duitsland als een goede ruggesteun gefungeerd, omdat zij het zijn geweest die het grootste deel van de kleine koolvis hebben opgeruimd. De conservenindustrie, welke door diver se factoren ook al in de klem geraakte, werd het deze week eveneens onmogelijk gemaakt zich van de belangrijkste grond stoffen te voorzien. Bijvoorbeeld, omdat door de noordschepen bijna geen makreel werd aangevoerd. De vis die nog wel aan de markt verscheen werd door de vers- handel en rokerijen voor fantasieprijzen opgekocht. Van de uit de noord afkom stige kleine haring werd nog wel een en kel partijtje aangeschaft, maar deze vis werd meer ingeslagen uit het oogpunt van werkverschaffing voor liet fabrieks- personeel. Deze in de noord, op ongeveer 53 gra den N.B. gevangen kleine haring was voor vele schepen een uitkomst, om althans nog een redelijke besomming te kunnen boe ken. Tevens was deze vis voor de haring- inleggerijen een welkome grondstof. Met duidelijke voorkeur werden de harinkjes van deze zijde dan ook ingekocht voor 32,- tot 27,- per kist. Veel grote haringschepen, die nog al tijd aan deze visserij blijven vasthouden, werden opnieuw gedwongen hun reis te onderbreken op het ogenblik, dat zich in de tonnen alleen nog maar haring bevond. Anderen beschikten over niet meer dan een honderdtal kleine kistjes verse haring. Hiervoor betaalde de handel van 24,- tot 22,-. Hierop werd door de lading van de KW 159 een uitzondering gemaakt. Dit schip had namelijk 450 kisten haring aan boord, die in de Ierse Zee waren gevan gen. Deze haring is voor het grootste deel naar België verkocht, tegen prijzen van ƒ44,- tot ƒ40,-. Door de lonende vangsten van verleden week in de omgeving van het Engelse Kanaal, was het voor vele schippers een behoorlijk waagstuk om toch weer in de richting van dej Ierse Zee te koersen. Schipper Jaap Jol van de VL 16 „Voor loper" is vorige week zaterdag in z'n een tje toch deze richting ingeslagen, ondanks het feit dat de overige schepen voor zover zij de thuisreis niet hadden aan vaard in de omgeving van het Engelse Kanaal een schuilplaats zochten, om maandag weer vroeg present te kunnen zijn. Van vissen is in het Engelse Kanaal echter niet veel terecht gekomen, behalve dinsdag en woensdag in geringe mate bij de Ierse Zee. Van de VL16 werd inmid dels vernomen dat er gedurende deze twee dagen ruim twintig last haring was buitgemaakt. Donderdagavond zijn vele schepen opnieuw naar zee vertrokken, waarbij onmiddellijk de koers naar Ier land werd ingeslagen, om te trachten voor de jaarwisseling nog een reisje te maken. Het is echter lang niet zeker of door deze schepen veel verse haring zal worden aan gevoerd. Thans mogen zij vierhonderd vaten gezouten haring vrij aanvoeren, daarnaast moeten er voor elk kantje ex tra twee kisten verse haring worden mee gebracht. Zo zal de nieuwe gemeentelijke huishoud- en industrieschool te Beverwijk er straks uitzien vanaf de Fokkerlaan. Aan die kant komt ook de hoofdingang van de school. Advertentie sunart de kunst nijverheids- afdeling van WONINGINRICHTING BEVERWIJK E.H.B.O. Het is deze maand vijfen twintig jaar geleden, dat bij de Konink lijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen n.v. te Velsen een bedrijfs-E.H.B.O.-ver- eniging werd opgericht. De viering van dit jubileum geschiedt op zaterdag, 18 decem ber met een receptie in gebouw „Concor dia" aan de Doodweg te Velsen-Noord. Voor de leden en hun dames zal er voorts 's avonds een intieme bijeenkomst zijn in hotel Ter Burg te Beverwijk. Sparen. In de maand november is op de Rijkspostspaarbank te IJmuiden en ressort 418.000 ingelegd. Uitbetaald werd in die periode 453.000. Sint Nico- laas en de komende kerstdagen vormen de oorzaak dat er door de spaarders meer opgenomen dan ingelegd is. Advertentie PROTESTANTSE BEGRAFENIS VERENIGING AANSPREKER J. MEIJER Fazantenlaan 3 - tel. 4576 - IJmuiden-O Begrafenissen en Transpprten door het gehele land DE LEDEN van de onderwijzers-toneelvereniging „Kennemerland" zijn vrijdagavond waarschijnlijk allen met een gevoel van lichte weemoed uit de Velsense Stadsschouwburg naar hun woningen teruggekeerd. De serie voorstellingen voor de schooljeugd „zat er immers weer op", zoals dit heet en nu zullen zij opnieuw een lang jaar moeten wachten, alvorens zij zich weer in het fascinerende wereldje van schmink en voetlicht kunnen be geven. Ik ben er dan ook van overtuigd dat zij vanavond niets liever zou den doen dan hun kleerkamers weer op te zoeken, teneinde zich hier aan de bekwame handen van toneelkapper Anton Tiemans toe te vertrouwen. Eén ding zij hun echter tot troost: door hen hebben weer duizenden school kinderen een kostelijke toneelavond beleefd, die hun jaarlijks rond het Sint-Nicolaasfeest wordt aangeboden. GESPEELD WERD Franklyn Black's toneelsprookje „De prinses zonder hart", dat door dezelfde vereniging onder gelij ke omstandigheden acht jaar geleden ook al in serie werd opgevoerd. In een geheel andere bezetting, doch met dezelfde Bert Pijpers als regisseur. De intrige van het stuk is ongetwijfeld aardig gevonden en behandelt de historie van de lieftallige prinses Allegra, die op de dag voor haar huwelijk met prins Alexander door de in trigerende en wrede hertogin van Po- tassia van haar hartje wordt beroofd. De steeds charmante en opgewekte prinses verandert nu op slag in een koude en gevoelloze jongedame, die haar bruide gom aldus tot de grootste vertwijfeling brengt. HIJ TRACHT het gestolen hart zo spoe dig mogelijk terug te vinden en slaagt er daarbij in, geholpen door het sluwe vosje Leonard met een list tot het geheimzin nige paleis van de boze hertogin door te dringen. Hier ontdekken zij de „harten- kast", waar de burchtvrouw haar zon derling buit in heeft ondergebracht en nu is het aan prins Alexander uit deze ex centrieke verzameling het hartje van zijn Allegra te ontdekken. Onnodig te ver melden dat deze onversaagde jongeman volledig bij deze opzet slaagt, Allegra met haar hart de oude beminnelijkheid hervindt en de gehate hofdame met haar handlanger onder het hoongelach van een jeugdig en volkomen bevredigd pu bliek tot een smadelijke aftocht wordt gedwongen. EEN VERHAAL DUS, dat zich uitste kend voor een toneelsprookje leent en het dient gezegd dat de auteur van deze mogelijkheden wel een dankbaar gebruik heeft gemaakt. Alleen nam hij ruim de tijd om goed op gang te komen, zodat de toeschouwers in het begin weinig aan leiding tot spontane bijval konden vinden. Maar met het verloop van de handeling nam ook de actie toe en kregen de kin deren steeds meer gelegenheid luid van hun goed- of afkeuring blijk te geven. Zoals in het voor hen zo enerverend ta fereel, wanneer Alexander onder de vele harten dat van prinses Allegro zoekt, waarbij de zaal daverde van de spontane aanmoedigingskreten. Dat was jeugdto neel op z'n best. HET WORDT BIJNA eentonig van dit ensemble te moeten vermelden, dat re- >v .4»; dj vV'L"1 - Regisseur Bert Pijpers, die volgend jaar de O.T.V. „Kennemerland" tien jaar hoopt te regisseren. Advertentie HUISSCHILDERWERK KONSTRUKTIEWERK VERFSPUITERIJ BEHANGERIJ DEKORATIE REKLAME ONTWERPEN KLEURADVIEZEN GLASHERSTEL GLASPLATEN GLAS IN LOOD GLASVERZEKERING SCHILDERSBEDRIJF Evertsenstraat 1 - IJmuiden Telefoon 4866 De gemeente Beverwijk heeft nu de toe zegging ontvangen voor het bouwvolume voor de tienklassige uloschool, die Is ge projecteerd aan de Van Riemsdijklaan in het uitbreidingsplan Meerestein. Verwacht wordt dat in het tweede kwar taal van 1966 met deze bouw zal kunnen worden begonnen. Het plan omvat de bouw van een nieuwe ulo en van een gymnas tieklokaal. De bouwkosten zullen onge veer 1,5 a 2 miljoen gulden belopen. De totale bouwtijd zal ongeveer twee jaar zijn. Gehoopt wordt dat het zal lukken met ingang van het cursusjaar 1967-'68 al een deel van de nieuwe uloschool in gebruik te kunnen nemen. Op de glooiing bij de semafoor te IJmuiden wordt nu bitumen gestort. Dit ter extra beveiliging van de glooiing, waaraan bij stormweer schade dreigt te ontstaan door het wegslaan van basalt. Met behulp van bitumen wordt de glooiing thans voorzien van een laag die beter bestand is tegen het geweld van de gol ven. Donderdagavond zijn de werkzaam heden begonnen. Men hoopt ze te vol tooien voordat nieuwe stormen gaan op steken. gisseur Bert Pijpers weer voor een vlot verloop verantwoordelijk is geweest, evenals voor een fleurige entourage van decors en kostuums. Van de spelers ging mijn persoonlijke voorkeur uit naar het lenige vosje, dat in de knappe vertolking van mejuffrouw F. Nijdam een aantrek kelijke kruising werd van ons aller Joris Goedbloed met de Wijze Kater. Me juffrouw R. Kiljan speelde een charman te prinses, waarbij het karakterverschil met de „harteloze" jongedame heel goed werd aangegeven. Mejuffrouw Gr. Jans sen liet als de aanhankelijke Nanny weer een bijzonder aardig typetje zien, waar naast ook de onsympathieke hertogin van mejuffrouw A. Visser met alle ver schuldigde waardering dient te worden vermeld. En verder kan worden vastge steld dat de grappige minister van C. Mol het best de karakteristieke sfeer van het sprookjeshof wist te benaderen. Vol ledigheidshalve vermelden wij dan nog B. Vallenduuk. J. Boxhoorn, J. Groen en de dames A. Lindhout en A. Capelle- Veen als de overige spelers, die geza menlijk weer duizenden schoolkinderen en vele ouders aan zich hebben ver plicht. Tot het volgend jaar dan maar weer! Vrijdag kwamen in Velsen aan: Annelies Porr van Karesett voor Velsen; Koserow, Rostock; Osiris, Antwerpen; Berkelstroom, Dagenham; Bornrif, Bristol; Bontekoning, Londen; West Ri ding, Goole; Neckar, Pateniemi; Olme, Swansea; Neptunus, Londen; Zaanland, Hamburg; Arvo, Londen; Lizard, Leixoes, Zaandam: Zeus, Lag Palmas; Leipzig, Antwerpen; Fram, Londen. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Nederrijn naar Hamburg; Spaarneborg, Grangemouth; Santo Domingo, Avilez, van IJmuiden; Mare Li- berum, Dagenham; Delfzijl, Norwich; Lovesteyn, Antwerpen; Peter, Lidkoeping; Drenthe, Delf zijl;- Bergland, Londen, IJmuiden; Spaarne- stroom, Huil; Willemstad, Antwerpen; Nada 2, Grangemouth; Edda, Felixtowe; Twebro, Var- berg; Buntenstein, Antwerpen; Heino, Rotter dam; Taras, Rotterdam; Neth. Coast, New Castl# on Tyne; Sloterkerk, Kaapstad; Firn, Rotterdam, Velsen; Hondsbosch, Rochester, Zaandam; Mer- weborg, IJstad; Emsland. Felixtowe; Pericles, Bremen; Nassauborg. Delfzijl. Zaterdag kwamen in IJmuiden aan: Martini- stad van Scarbro; Frans Boehmer, Rotterdam: Iron Barque, Monrovia, voor IJmuiden; Loke, Londen; Pallas, Antwerpen. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Adrastus naar Antwerpen; Benito, Pasajes, van IJmuiden; Herma Martens. Rotterdam; Bern, Fowey; Chris- toffer Oldendorff, Norfolk, IJmuiden; Men je, Londen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Advertentie 5 modellen vanaf 148.- Hang- en Legkasten vanaf 85.— ALNO luxe droomkeukéns. SHOWROOM geopend ma. t/m vr. 8-12 uur; 13-18 uur. Kalverstraat 1-3 - IJmuiden Telefoon 7543 (02550)

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5