Onaangename verrassing voor president Charles De Gaulle Meerderheid van kiezers steunt zijn tegenstanders HET WEER Belg bekoopt roekeloos avontuur met de dood - „Panorama" met artikel over Claus uit roulatie genomen Tweed- en Cameljassen MORRIS Bij IJmuiden in zee verdronken Winstuitkering bij Hoogovens mogelijk lager Oud-directeur krijgt 87.000 toegewezen Loena-8 vanavond op de maan? Zuid-Afrika weigert toelating van twee Nederlandse journalisten Gewraakte pagina's worden in hoog tempo vervangen BAMBAZOEN OP RANTSOEN Statenlid tegen olieboringen bij IJsselmeer Pop-art kapper gearresteerd Bij kaarslicht Benoeming bij N.R.U. „nieuwe stijl" pagina 6 IN DEZE KRANT W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving 4, 5, 6, 13 Ferdinand 4 Economisch nieuws 6 Scheepsberichten 6 Beurs 6 In de Vishal en op zee6 Radio en tv 7 Kunst7 Feuilleton 8 Beeldverhalen8 Sport 913 Topsy14 Luidsprekers 112 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Enkele buien „Slechte dienst Haarlemsche Scheepsbouw Ut, Het woord is aan Vragen aan Ged. Staten van Noord-Holland SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN 51e JAARGANG NUMMER 2,9 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N-IJ M U 1 D E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK MAANDAG 6 DECEMBER 1965 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije PARIJS (AP, AFP en Reuter). Kwart voor vier vannacht stond de voorlopige einduitslag van de Franse presidentsverkiezingen vast. Nog niet binnengekomen zijn de uitslagen van de 446.000 Franse kiezers in de rijksdelen overzee. De verrassende uitslag luidt: De Gaulle Mitterrand Lecanuet Tixier-Vignancour Marcilhacy Barbu 10.504.007 stemmen (43.96 percent) 7.655.042 3.770.771 1.269.095 414.056 278.420 (32.04 (15.78 5.31 1.73 1.16 De uitslagen van de kiezers buiten Frankrijk worden in de loop van de dag verwacht. Ongeveer tachtig percent van de Franse kiezers heeft zondag een stem uitge bracht. Een opkomst die met het oog op het bijzonder slechte weer van gisteren zeer groot genoemd mag worden: er bestaat geen stemplicht in Frankrijk. Gis teren zijn bijvoorbeeld minder Franse kiezers wegge bleven dan bij het referendum van 1962, toen ruim 22 percent thuisbleef. Verwachting tot morgenavond: Wisselende bewolking en plaatse lijk enkele regen- of hagel buien. Matige tot krachtige, aan de kust aanvankelijk nog nu en dan harde wind, overwegend tussen west en noordwest. Iets koudere nacht. Morgen ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Het gevolg van de uitslag is dat een tweede ronde nodig is om uit te maken wie voor de komende zeven jaar presi dent in Frankrijk wordt. De twee met het hoogste percentage, De Gaulle en Mitter rand dus, zullen op negentien december de Franse kiezers opnieuw om een uit spraak vragen. In gaullistische kringen is vandaag ge zegd dat president De Gaulle zich zal aandienen voor de tweede ronde. Officieel is daarover echter nog niets bekendge maakt. Onlangs verkondigde De Gaulle dat hij zich zou terugtrekken als niet meer dan de helft van de Franse kiezers zich achter zijn kandidatuur zou stellen. Premier George Pompidou verklaarde vanmorgen: „De kandidaten van de af wijking en verdeeldheid zijn erin ge slaagd de grote manifestatie van het na tionale verlangen te vertragen. Ze hebben Frankrijk daarmee een slechte dienst be wezen". De gaullistische aanhangers van de Franse president wijten het hoofdzake lijk aan Lecanuet, die overigens is uitge schakeld voor de tweede ronde, dat De Gaulle niet de absolute meerderheid heeft behaald. Verder meent men dat de houding van de Franse kiezers een gevolg is van de impopulariteit van de door de regering gevolgde economische en financiële poli tiek. Overwegingen van internationale politiek zouden, volgens hen, geen gewicht in de schaal hebben gelegd. In linkse kringen in Frankrijk wordt het feit dat De Gaulle tot een tweede stemronde is gedwongen als een overwin ning op de persoonlijke macht gevierd. Aanhangers van Lecanuet noemden de uitslag tekenend voor de reactie tegen de buitenlandse politek in het bijzonder de Europese en Atlantische van de Franse president. Gaulle blijkt in het gehucht overigens zeer populair te zijn. Van de 193 uitge brachte stemmen kreeg hij er 175, tegen Mitterrand 9 en Lecnuet zeven. De opkomst in het plaatsje was nog nooit zo groot, slechts zeven kiesgerech tigden bleven thuis. Dank zij het feit dat de gemeente de beschikking had over een moderne stembus was daar de uitslag bij zonder snel bekend. Deze stembus was een geschenk van een firma in Roubaix, ge geven in ruil voor een foto van de pre sident, terwijl hij zijn stemplicht vervult. Politie-agenten van een ingesneeuwd dorpje troffen gisteren al voorbereidingen om met de stembussen op hun ruggen naar de naastbijzijde grote plaats te skiën. Maar zij kwamen later tot het in zicht dat het verstandiger was de stem bussen ter plaatse door de autoriteit te la ten openen, zodat zij alleen de officiële ondertekende uitslag per skies naar de naburige plaats behoeven te brengen. Een bijzonderheid is nog, dat generaal De Gaulle in 72 van de 92 departementen in Frankrijk nummer één is, terwijl Mit terrand in twintig departementen eerste werd. In Colombey-les-deux-Eglises, de woon plaats van de generaal-president moest bij kaarslicht worden gestemd. Een storm had de elektriciteitskabel gebroken. De Charles de Gaulle Frangois Mitterrand Verregaande roekeloosheid heeft zon dagmiddag het leven gekost van de 25- jarige Belgische binnenschipper Johannes E. Salet uit Luik. Hij verdronk in de ruwe zeer voor IJmuiden toen de kano waar in hij en de achttienjarige schipper knecht Jan Kartner, afkomstig uit Maas tricht honderd meter van het zuiderstrand omsloeg. De jongste wist met moeite zwemmend het strand te bereiken. Hij is met een shock in het Antonius-ziekenhuis opgeno men. Het tweetal was zondagmiddag om streeks half drie bij de seinpost met de opvouwbare kano, vervaardigd van zeildoek van wal gestoken. Toen zij ongeveer tweehonderd meter uit de kust waren, werd het ranke vaartuigje door een hoge golf gegrepen en omgegooid. De acht tienjarige Kartner vertelde later dat hij daarna zijn metgezet niet meer terug had gezien. De motorreddingboot „Neeltje Jacoba" de loodsafhaalboot „Walvis" alsmede de loodsboot hebben ongeveer een uur naar de vermiste gezocht, maar noch van de kano, noch van de Belg werd maar een spoor gevonden. Beide varensgezellen horen thuis op in IJmuidende liggende binnenschepen, die uit België stenen voor de pierenbouw naar IJmuiden hadden gebracht. Toen de twee Belgen zondagmiddag bij de seinpost van wal waren gestoken, sta ken ze via de strekdam over naar de zuidpier. Aan de andere kant van het havenhoofd gingen ze met hun vaartuigje opnieuw in zee, maar al na enkele tien tallen meters werd de kano ondersteboven gegooid. „Wij hebben ze nog zo gewaarschuwd met dit weer niet op zee te gaan kano'en, maar ze wilden toch doorzetten," vertel de een Belgische schipper ons. Kelner Leen Koster van het strandpa viljoen Noordzee vertelde: „Die jongen kwam druipnat hier binnen. Hij was erg rustig en zei, „ik geloof dat mijn maat aan het verdrinken is. Maar geef me eerst wat warms te drinken." De kano, waarin de twee waaghal zen zich gistermiddag op zee waag den, is vanmorgen aangespoeld nabij paviljoen Noordzee op het zuider strand te IJmuiden. De 25-jarige Belgische binnenschipper, die ver dronk, is nog niet gevonden. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat het personeel van Hoogovens in IJmui den dit jaar minder winstuitkering zal krijgen. Onder de werkers ging de afge lopen week het gerucht dat de uitkering die over 1964 nog tien percent bedroeg van het jaarinkomen door de directie zou worden teruggebracht tot even zesenhalf percent. In het periodiek overleg met de vakbonden is inmiddels met het concern over deze kwestie gesproken. De geruchten onder de werkers vinden grond in de bepaling dat slechts veertig percent van de totale winstuitkering aan het personeel mag worden uitgekeerd. In de afgelopen jaren betekende dit dan de helft van het bedrag, dat aan aandeelhou ders werd uitgekeerd aan het personeel toekwam. Als gevolg nu van de sterke loonstijgingen in de afgelopen jaren als mede door de overneming van Breed band wordt het nu wenselijk geacht deze veertig percentsgrens te wijzigen. Van deze wijziging zal hef gaan afhangen of de uitkering over 1965 gekort zal wor den dan wel dat deze op peil zal blijven. Over 1964 werd aan het personeel een bedrag uit de winst uitgekeerd van 11.8 miljoen. Naar commissarissen en direc tie ging in dat jaar 1.8 miljoen- De Haarlemsche Scheepsbouw Maat schappij in liquidatie moet krachtens een gerechtelijke uitspraak aan haar oud-di recteur de heer B. Vlielander Hein een bedrag betalen van 87.000. Dit houdt zo als gemeld verband met door de heer Vlielander gegeven voorschotten en niet door hem opgenomen tantièmes. De vor dering van de oud-directeur bedroeg in totaal 130.000. Door deze laatste ader lating zijn de middelen van de Haar lemsche Scheepsbouw nu zo geslonken, dat de kans dat aandeelhouders nog iets krijgen wel tot nihil is gereduceerd. MOSKOU. (AP) De Russische „Loena-8" moet vanavond om 22.50 uur landen op de maan op de „Oceaan der stromen". Het moet een zachte landing worden. En als de satelliet de maan nadert, moe ten de remraketten gaan werken. Geleer den in de gehele wereld zijn bijzonder benieuwd wat de „Loena-8" zal ontdek ken als een zachte landing volbracht is. \v X- ,x Frangois Mitterrand was goed te spreken over de uitslag van de presidentsverkiezingen. Hij stond op zijn hoofdkwartier de pers te woord, toen het vrij duidelijk was geworden dat president De Gaulle door een groot deel van de Franse kiezers in de steek was gelaten. (Telefoto). Stanislav Jerzy Lec Het gezicht van mijn vijand ontstelt mij, omdat ik zie hoezeer het op het mijne lijkt. Aan twee Nederlandse journalisten, de heren B. van Kaam van het dagblad Trouw en H. Biersteker van de IKOR- televisiedienst, is de toegang van Zuid- Afrika ontzegd. Zij waren voornemens in Zuid-Afrika gegevens te verzamelen over tegenstel lingen in de Nederduitse Gereformeerde Kerk inzake de rassenverhoudingen in de kerken aldaar. De visumaanvragen wa ren door de Zuidafrikaanse ambassade in Den Haag doorgezonden naar Pretoria, dat na lang wachten afwijzend beschikte. De journalist Van Kaam was destijds betrokken bij de paginaruil tussen Trouw en Die Burger. Het televisieprogramma van het IKOR over de strijd in de Nederduits Gerefor meerde Kerk zal toch doorgaan. Het wordt uitgezonden op de avond van twee de kerstdag met als titel „De. zwakheid van sommigen". Het nummer van het weekblaad „Pano rama" gedateerd 11 december, dat reeds gedeeltelijk was geëxpedieerd naar de bij kantoren, zal niet worden gedistribueerd. De gehele oplage van bijna 400.000 exem plaren die vrijdag jongstleden van de pers kwam zal worden vervangen. Dit besluit is genomen op grond van een ar tikel waarin werd gesteld dat Claus von De Tilburgse politie wil de „bam ba" zoveel mogelijk beperken. De „bamba" is een nieuwe dans, die in Tilburg tot een ware rage is uitge groeid. Eén van de aspecten van deze dans is een intieme kus. De politie is bang dat lang en over matig zoenen op bepaalde dansavonden van tieners tot ongewenste toestan den zal leiden. Daarom heeft zij ge vraagd de verplichte kus hoogstens dertig seconden te laten duren en de „bamba" niet meer dan drie keer per dansavond te laten houden. Houden de danszaalexploitantén zich niet aan dit verzoek dan zal de ver gunning worden ingetrokken, zo weet het Tilburgse tienerblad „De Groene Tilburgse Hoy" te melden. Het lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland de heer J. Harmsen (PvdA) uit Velsen heeft aan Gedeputeer de Staten gevraagd of het college in het gebeurde in Sleen, „waaruit eens te meer is gebleken, dat zich ondanks alle daar tegen getroffen voorzorgsmaatregelen bij boringen calamiteiten kunnen voordoen", geen aanleiding ziet om zich tot de raad van ministers te wenden met het dringend verzoek terug te komen van de bereidheid die bij deze raad, blijkens de toelichting op de provinciale begroting 1966, aanwe zig is om ook exploratieboringen toe te staan in het gebied van het IJsselmeer. Uit deze boringen kan volgens de heer Harmsen in het bijzonder wanneer olie wordt aangetroffen bij een noodlot tige samenloop van omstandigheden ern stige schade voor de drinkwatervoorzie ning van de provincie Noord-Holland voortvloeien. Van onze redacteur in Amsterdam) De afdeling zwendel en oplichting van de Amsterdamse recherche heeft van morgen een 25-jarige kapper uit de hoofd stad gearresteerd. Hij wordt verdacht van het uitgeven van ongedekte cheques van de Amsterdamse gemeentegiro. De kapper die onlangs een pop-art bou tique, de Trend, opende, is vrijdag failliet verklaard op aanvraag van een dame, die hem geld had geleend en dat niet terug zag komen. Zijn schuld bij zijn weldoenster bedraagt drieduizend gulden. Hoe groot het bedrag is, waarvoor hij ongedekte cheques uitge geven heeft, is nog niet precies bekend. Vast staat echter dat het om enkele dui zenden guldens gaat. Het onderzoek door de politie wordt ernstig bemoeilijkt door de slordige administratie van de kapper. Amsberg al in zijn prille jeugd in Afrika een nationaal-socialistische opvoeding zou hebben gehad. De heer W. N. Stuifbergen, directielid van uitgeverij N.V. De Spaarnestad deel de ons desgevraagd mede: „Er is in „Pa norama" op betreurenswaardige wijze een artikel verschenen waarvan de uit geefster zich beslist wil distantiëren. Het desbetreffende nummer is daarom uit de roulatie genomen". In het arikel werd betoogd dat de ou ders van Claus von Amsberg behoorden tot de koloniale nazi-organisatie van de N.S.D.A.P. die in het Britse mandaatsge- bied Tanganjika omstreeks 1930 nazi-bij eenkomsten organiseerde. Het artikel con cludeerde, dat de heer Von Amsberg in zijn jeugd heeft blootgestaan aan natio naal-socialistische beïnvloeding in een leefklimaat, dat doortrokken was van na- zi-tendenzen, en naar Duitsland werd ge stuurd om zijn opleiding te voltooien in wereldbeschouwelijk-politieke zin. Hij zou in Afrika reeds lid van de Hitlerjugend zijn geweest. Het artikel van „Panora ma" was gebaseerd op documentatie uit Duitse kranten als de „Westdeutscher Be- obachter" en het nazi-blad „Das Hoch- land", waaruit werd geconcludeerd dat de school, die Claus von Amsberg be zocht, was doortrokken van Hitlerver- ering. De president-commissaris van de uitge verij prof. dr. De Quay, zou in overleg met de directie besloten hebben de pu blieke verspreiding van het nummer te voorkomen. Via 700 telegrammen en in Haarlem en naaste omgeving per taxi, werden de wederverkopers van Panora ma dit weekeinde van het besluit van de directie van de Spaarnestad op de hoog te gesteld. Ondertussen draaiden in de drukkerij in Haarlem de persen om een nieuw 11 december-nummer met op de (3) gewraakte pagina's, hoofdzakelijk fo to's, alsnog op de markt te kunnen bren gen. Minister-president Cals zou van de in houd van het artikel op de hoogte zijn gekomen via een ambtenaar op een van de ministeries. De Spaarnestad heeft de gewoonte adverteerders een exemplaar van Panorama te sturen voordat dit blad de kiosken bereikt. Zo kreeg ook de amb tenaar het artikel onder ogen. Hij raakte bij lezing zo geschokt dat hij het nodig achtte het blad aan zijn superieuren door te geven. Zo bereikte het de minister president, aldus vernemen wij. De RVD heeft intussen laten weten dat het kabinet geen dwang heeft uitgeoefend om de uit gave te doen stoppen. De hoofdredacteur van Panorama, de heer Vermeulen, ia gisteren door zijn directie voorlopig bui tenspel gezet. Hij is een week met verlof. De auteur van het artikel, Wim Klin kenberg, werkt op het ogenblik als free lance-journalist. Hij is redacteur geweest van het communistische dagblad „De Waarheid". Hij geeft het volgende com mentaar: „Men heeft het artikel gewoon geaccepteerd.Een paar dagen voor het de bat in de Tweede Kamer heb ik het ar tikel aan het Parool, De Groene en het Algemeen Handelsblad aangeboden. Ze hebben het geweigerd. Men vond het toen niet het juiste tijdstip voor publikatie". Advertentie Barteljorisstr., Haarlem, tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Teief. (020) 22 35 96 - Amsterdam

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1